|
Бюджетна системаДата публикации: 11.03.2019 12:43
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
Харківський національний університет внутрішніх справ
Навчально-науковий інститут права та масових комунікацій
Кафедра економіки та фінансів
з навчальної дисципліни Бюджетна система
Програма
нормативної навчальної дисципліни підготовки бакалавра
напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»
Шифр за ОПП ЦПП 1.3.1
м. Харків 2013
Розроблено та внесено: навчально-науковим інститутом права та масових комунікацій Харківського національного університету внутрішніх справ.
Розробники: Баранова В.В., доцент кафедри економіки та фінансів, кандидат економічних наук – Харків, ННІПМК ХНУВС, 2013р.
Рецензенти: Завідувач кафедри фінансів і кредиту Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, доктор економічних наук, професор Глущенко В.В. Начальник кафедри гуманітарних та економічних дисциплін ННІПФКМ ХНУВС, кандидат економічних наук, доцент Ткаченко С.О.
© к.е.н. Баранова В.В., 2013. © Харківський національний університет внутрішніх справВступ
Програма вивчення нормативної навчальної дисципліни «Бюджетна система» складена відповідно до освітньо-професійної програми підготовки бакалаврів спеціальності «Фінанси і кредит» за галуззю знань «Економіка та підприємництво». Предметом вивчення навчальної дисципліни «Бюджетна система» є сукупність відносин з приводу формування і використання централізованого фонду грошових коштів держави. На практиці бюджетна система спирається на знання різних галузей економічних та правових наук. Дисципліна «Бюджетна система» тісно поєднана з такими нормативними економічними курсами, як «Гроші і кредит», «Фінанси», «Податкова система», «Місцеві фінанси» та іншими. Знання цих курсів та сформовані при їх вивченні навички дають можливість оволодіти знаннями теоретичних положень, сформувати вміння і навички практичної діяльності, які потрібні для проведення аналізу діяльності бюджетної системи країни в цілому. Програма навчальної дисципліни складається з таких змістових модулів: Модуль 1 «Загальні основи бюджетної системи» Змістовий модуль № 1 «Бюджет: сутність, функції, передумови виникнення та значення» Змістовий модуль № 2 «Бюджетний устрій та міжбюджетні відносини: характеристика, принципи побудови та значення» Модуль 2 «Система доходів та видатків бюджету» Змістовий модуль № 1 «Доходи та видатки: сутність, класифікація та джерела їх формування» Змістовий модуль № 2 «Окремі види видатків бюджету»
1.Мета та завдання навчальної дисципліни
1.1. Метою викладання навчальної дисципліни «Бюджетна система» є формування знань з організації та функціонування бюджетної системи і проведення бюджетної політики. Головною метою навчальної дисципліни є: отримання студентами фундаментальних теоретичних знань щодо найбільшої складової макроекономічної сфери – державних фінансів – бюджетної системи; та прикладних базових знань з методики бюджетної роботи та проведення розрахунків показників бюджету; а також формування знань щодо стадій бюджетного процесу та його учасників в сучасних умовах економічного розвитку країни та проведення бюджетної політики держави. 1.2. Основними завданнями вивчення дисципліни «Бюджетна система» є розглянути: передумови виникнення бюджету; бюджетний процес в Україні та його учасників; повноваження учасників бюджетного процесу; механізм формування і використання бюджету; показники та класифікацію дефіциту бюджету; джерела покриття дефіциту бюджету; причини виникнення дефіциту бюджету в Україні; бюджетний устрій і принципи побудови бюджетної системи; склад загальнодержавних та місцевих податків і зборів; систему бюджетного вирівнювання; світові моделі формування та організації міжбюджетних відносин; діюче бюджетне законодавство України, що регламентує діяльність бюджетної системи України; систему доходів бюджету; систему видатків бюджету; методи і джерела формування доходів бюджету; методику визначення обсягів бюджетних видатків та їх вплив на реалізацію функцій держави; механізм здійснення міжбюджетних трансфертів; статті видатків та доходів бюджетів усіх рівнів; призначення бюджетних видатків на економічну діяльність держави та науки; особливості фінансування соціальної сфери; групи видатків на національну оборону; склад видатків бюджету на міжнародну діяльність; сутність і значення прогнозного балансу; кошторисні видатки бюджету на основі нормативів; боргове навантаження в Україні на поточний рік. 1.3. Згідно з вимогами освітньо-професійної програми студенти повинні: знати:
вміти:
На вивчення навчальної дисципліни «Бюджетна система» освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» денної форми навчання відводиться 180 годин (5 кредитів ECTS), в тому числі лекції 44 годин, практичні заняття 46 годин, самостійна робота 90 годин, форма контролю – іспит. На вивчення навчальної дисципліни «Бюджетна система» освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» заочної форми навчання відводиться 180 годин (5 кредитів ECTS), в тому числі лекції 8 годин, практичні заняття 10 годин, самостійна робота 162 години, форма контролю – іспит.
Модуль 1 «Загальні основи бюджетної системи» Змістовий модуль № 1 «Бюджет: сутність, функції, передумови виникнення та значення» Тема 1. Сутність, призначення і роль бюджету держави Становлення бюджетних відносин. Визначення терміну «бюджет». Ознаки та особливості бюджету. Функції бюджету. Сутність розподільної і контрольної функцій. Функціонування бюджету як взаємодія доходів і видатків. Призначення бюджету в ринковій економіці. Тема 2. Бюджет як основний фінансовий план держави Бюджет як економічна категорія. Плановість бюджету як основна його ознака. Характеристика показників стану бюджету: рівновага доходів і видатків; бюджетний надлишок (профіцит); бюджетний дефіцит. Бюджетна політика її напрямки. Вплив бюджету на соціально-економічні процеси: прямі та непрямі методи. Бюджетний механізм та його характеристика. Об’єктивні та суб’єктивні фактори впливу на бюджет. Тема 3. Бюджетний дефіцит і джерела його фінансування Бюджетний дефіцит як економічна категорія. Стани бюджету як фінансового плану: рівновага доходів і видатків; дефіцит; профіцит. Причини виникнення дефіциту бюджету в Україні. Показники дефіциту бюджету. Класифікація дефіциту бюджету: відкритий та прихований; вимушений та свідомий; активний та пасивний. Джерела покриття дефіциту бюджету.
Змістовий модуль № 2 «Бюджетний устрій та міжбюджетні відносини: характеристика, принципи побудови та значення» Тема 4. Бюджетний устрій та побудова бюджетної системи України Характеристика бюджетного законодавства. Поняття про бюджетну систему. Структура, принципи побудови, організація функціонування бюджетної системи України. Складові зведеного бюджету України. Основні напрями розвитку бюджетної системи України. Бюджетний устрій та засади його формування. Тема 5. Міжбюджетні відносини і система бюджетного вирівнювання Поняття міжбюджетних трансфертів. Механізм реалізації міжбюджетних відносин. Моделі міжбюджетних відносин. Види міжбюджетних відносин. Форми взаємовідносин між бюджетами: дотації вирівнювання, субвенції, субсидія. Бюджетне регулювання: напрями, методи та форми. Світові моделі формування та організації міжбюджетних відносин.
Модуль 2 «Система доходів та видатків бюджету» Змістовий модуль № 1 «Доходи та видатки: сутність, класифікація та джерела їх формування» Тема 6. Система доходів бюджету Бюджетна класифікація. Класифікація доходів Державного бюджету за різними ознаками. Джерела доходів: податкові надходження; неподаткові надходження; доходи від операцій з капіталом; офіційні трансферти. Доходи місцевих бюджетів та джерела їх формування. Тема 7. Система видатків бюджету Сутність видатків Державного бюджету. Класифікація видатків за різними ознаками: функціональна, відомча та економічна. Склад видатків місцевих бюджетів. Кошторисне фінансування. Кошторис бюджетних установ. Види кошторисів.
Змістовий модуль № 2 «Окремі види видатків бюджету» Тема 8. Видатки бюджету на економічну діяльність держави та науку Призначення бюджетних видатків на економічну діяльність держави та науки. Характеристика форм бюджетного фінансування: капіталовкладення, операційні витрати, кредити та дотації. Видатки на державну підтримку вугледобувних підприємств. Характеристика груп видатків на розвиток промисловості та енергетику. Фінансування видатків на розвиток АПК. Склад та характеристика видатків на транспорт і дорожнє господарство. Видатки на науково-дослідні роботи. Заклади економічного напряму діяльності: заклади Академії наук України, відомчі заклади, заклади, підпорядковані Міністерству освіти і науки. Проблеми фінансування науки в Україні. Тема 9. Видатки бюджету на соціальний захист населення і соціальну сферу Особливості фінансування соціальної сфери. Напрями соціальних гарантій. Види соціального захисту населення. Склад соціальної сфери: освіта; охорона здоров’я; соціальний захист та соціальне забезпечення; культура і мистецтво; фізкультура і спорт; наука. Система закладів соціального захисту і соціального забезпечення. Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям. Реалізація Програми житлових субсидій. Ланки системи освіти та видатки бюджету на освіту. Джерела фінансування наукових досліджень. Групи установ охорони здоров’я та видатки бюджету на фінансування охорони здоров’я. Класифікація закладів і заходів культури і мистецтва та видатки на їх фінансування. Видатки на фінансування фізичної культури і спорту та їх класифікація. Тема 10. Видатки бюджету на оборону та управління Групи видатків на національну оборону: прямі, побічні, приховані. Видатки бюджету на міжнародну діяльність: міжнародне співробітництво; реалізація міжнародних угод; міжнародні культурні, наукові та інформаційні зв’язки. Видатки бюджету на правоохоронну діяльність і забезпечення безпеки держави. Тема 11. Видатки бюджету на обслуговування державного боргу Сутність державного боргу. Класифікація державного боргу: внутрішній та зовнішній. Класифікація зовнішнього державного боргу за типом кредитора і типом боргового зобов’язання. Управління державним боргом та його обслуговування. Боргове навантаження в Україні. Сутність державного кредиту.
3.Рекомендована література
Основна література 1. Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року / М-во юстиції України. – Офіц. вид. – К.: Право, 1996. – 56 с. 2. Бюджетний Кодекс України № 2542-ІІІ від 21.06.2001р. – К.: Артек. – 2001. – 75 с. 3. Закон України «Про державний бюджет України на відповідний рік» // Відомості Верховної Ради України; Офіційний вісник; Урядовий кур’єр 4. Закон України «Про бюджетну систему України» // Відомості Верховної Ради України. – 1995.– № 26. – ст.195. 5. Закон України «Про міжбюджетні відносини на рівні районів, міст обласного значення та територіальних громад сіл, селищ, міст районного значення, їх об’єднань» № 2120-III від 01.07.2004р.// www.rada.kiev.ua 6. Закон України «Про місцеві ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування» // www.rada.kiev.ua 7. Постанова Верховної Ради України «Про Основні напрями бюджетної політики на відповідний рік (бюджетна резолюція)» // Відомості Верховної Ради України, урядовий кур’єр, Офіційний вісник 8. Алєксєєв І.В., Ярошевич Н.Б., Кондрат І.Ю. Бюджетна система: Навч. посібник / Серія «Дистанційне навчання». – № 19. – Львів: Вид-во Національного університету «Львівська політехніка», 2004. – 164 с. 9. Базилевич В.Д., Баластрик Л.О. Державні фінанси. Навчальний посібник / За заг. ред. В. Д. Базилевича – К.: Атіка, 2002. – 368 с. 10. Баранова В.В., Глущенко В.В. Сучасні питання проблематики розвитку міжбюджетних відносин в Україні. Монографія. Наукове видання. – Харків: Константа, 2004. – 116 с. 11. Баранова В.В. Бюджетний кодекс України та його роль у регулюванні міжбюджетних відносин // Вісник Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна. – 2003. – № 608. – С. 77 – 79. 12. Баранова В В. Множинність джерел фінансової допомоги регіонам як фактор розвитку стійких міжбюджетних відносин // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Вип. 198. – Т. I. – С. 36 – 42. 13. Баранова В В. Підвищення ролі місцевого самоврядування як складова вдосконалення міжбюджетних відносин в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Вип. 192. – Т. III. – С. 667 – 673. 14. Баранова В В. Основные направления диверсификации источников финансовой помощи регионам // Научный информационный журнал „Бизнес – информ”. – 2004. – № 7 – 8. – С. 51 – 55. 15. Булгакова С.О., Колодій О.Т. Формування і функціонування бюджетної системи України, Монографія за заг. ред. Мозаракі А. А. – К.: Книга, 2003. – 344 с. 16. Бюджет України за 2012 рік: Стат. зб. – К.: М-во фінансів України, 2001. – 317 с. 17. Бюджетний моніторинг: аналіз виконання бюджету за січень-березень 2004 року. – К., 2004. – 101 с.
21. Єрмошенко М.М., Єрохін С.А., Плужников І.О. Засади формування бюджетної політики держави – К.: НАУ, 2003. – 284 с. 22. Кириленко О.П. Місцеві бюджети України (історія, теорія, практика). – К.: НІОС, 2000. – 384 с.
26. Петренко Ю.В. Місцеві фінанси: Опорний конспект лекцій. – К.: Кондор, 2003. – 282 с. 27. Романенко О.Р. Фінанси: Підручник. – К.: Центр Навчальної Літератури. – 2003. – 312 с.
Додаткова література
43. Сивульський М.І. Державний внутрішній фінансовий контроль в Україні: результати, проблеми та перспективи розвитку // Фінанси України. – 2005. – № 7. – С. 8 – 18. 44. Стоян В.І., Зварич О.П. Організація фінансового контролю у системі казначейства // Фінанси України. – 2004. – № 1. – С. 128 – 137. 45. Чугунов І.Я., Самошкіна О.А. Державні видатки у системі фінансового регулювання // Фінанси України. – 2003. – № 12. – С. 3 – 8. 46. Януль І.Є. Бюджетний процес в Україні та напрями його вдосконалення // Фінанси України. – 2005. – № 9. – С. 25 – 29.
4.Форма підсумкового контролю успішності навчання іспит.
Засоби діагностики успішності навчання
|