|
ОблікДата публикации: 14.09.2018 15:02
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ІВАНА ПУЛЮЯ
Кафедра бухгалтерського обліку та аудиту
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
для проведення практичних занять з курсу «БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК» для студентів денної та заочної форм навчання економічних спеціальностей
Тернопіль-2017 МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ІВАНА ПУЛЮЯ
Кафедра бухгалтерського обліку та аудиту
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
для проведення практичних занять з курсу «БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК» для студентів денної та заочної форм навчання економічних спеціальностей
ТЕРНОПІЛЬ – 2017 Методичні вказівки до проведення практичних занять з курсу “Бухгалтерський облік” (для студентів 3 курсу денної та заочної форми навчання) / Укл. Марущак Л.І.; Тернопіль, 2017.– 38 с.
Укладач: Марущак Леся Іванівна, кандидат економічних наук, доцент кафедри бухгалтерського обліку та аудиту ТНТУ
Рецензент: Білоус Ольга Степанівна, кандидат економічних наук, доцент, завідувач кафедри бухгалтерського обліку та аудиту ТНТУ
Методичні вказівки розглянуті та затверджені на засіданні кафедри бухгалтерського обліку та аудиту Протокол № 3 від 22 вересня 2017 р.
Схвалені засіданням методичної комісії факультету економіки та менеджменту Протокол № 3 від 18 жовтня 2017 р.
ЗМІСТ
ТЕМА 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ, ЙОГО ПРЕДМЕТ І МЕТОД
План
Контрольні запитання
Завдання 1
Предмет бухгалтерського обліку розкривається через об’єкти, що обліковуються та поділяються на дві групи відповідно до економічного змісту та призначення. Поділити об’єкти на групи, та згрупувати їх в таблицю наступної форми:
Дані для виконання: Верстати, процес виробництва, паливо, запасні частини, будівельні матеріали, зареєстрований капітал, нерозподілений прибуток, грошові кошти, довгострокові позики, нематеріальні активи, витрати на збут, зобов’язання.
Завдання 2 Визначити, де застосовуються такі елементи методу бухгалтерського обліку: документування та інвентаризація, оцінка і калькулювання, система рахунків і подвійний запис, баланс і звітність. Дані для виконання:
ТЕМА 2. БУХГАЛТЕРСЬКИЙ БАЛАНС
План 2.1. Бухгалтерський баланс, його зміст і будова. 2.2. Структура бухгалтерського балансу. 2.3. Вплив господарських операцій на зміни в балансі.
Контрольні запитання
Завдання 1
ПП «Машбуд» на 01.01.2017 р. володіє наступним майном:
Здійснити групування майна за часом його використання. Обсяг довгострокових активів: основні засоби ............................; нематеріальні активи ....................; довгострокові фінансові вклади ........................ Обсяг поточних активів підприємства: предмети праці .......................; продукти праці .........................; грошові засоби ..........................; заборгованість ...............................; короткострокові фінансові вкладення ....................... Узагальнити отримані дані в наступній таблиці:
Завдання 2
У власності підприємства «Оскар» є наступні засоби:
На основі вищевказаних даних здійснити групування активів за їх видами у наступній таблиці:
Завдання 3
Підприємство «Аркада» має в наявності такі активи: короткострокова позика банку; незавершене виробництво; сировина і матеріали; кошти на рахунках у банку; основні засоби; готова продукція; тара і тарні матеріали; розрахунки з дебіторами; напівфабрикати та комплектуючі вироби; малоцінні та швидкозношувані предмети. Згрупувати господарські засоби (активи) підприємства за видами у наступній таблиці:
Завдання 4
Скласти баланс підприємства ТОВ «Клен» за наступними даними. Станом на 01.01.2017р. підприємство мало такі показники:
Баланс ТОВ «Клен» на 1 січня 2017р.
Скласти балансове рівняння для даного випадку: Активи = Зобов’язання + Капітал
ТЕМА 3. РАХУНКИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ І ПОДВІЙНИЙ ЗАПИС
План 3.1. Поняття та призначення рахунків бухгалтерського обліку. 3.2. Структура Плану рахунків бухгалтерського обліку та суть бухгалтерських проведень. 3.3. Сутність і призначення синтетичних та аналітичних рахунків.
Контрольні запитання
Завдання 1
На підставі нижченаведених даних для виконання вправи, визначити активні та пасивні рахунки. Вихідні дані: основні засоби; нематеріальні активи; сировина й матеріали; розрахунки з підзвітними особами; адміністративні витрати; довгострокові позики; напівфабрикати; МШП; зареєстрований капітал; нерозподілений прибуток; виробництво; готівка в касі; готова продукція; розрахунки з кредиторами; резервний капітал; розрахунки з постачальниками та підрядниками; розрахунки з покупцями та замовниками.
Завдання 2
Необхідно:
Дані для виконання (грн.):
Завдання 3
Скласти бухгалтерські проведення на такі операції:
ТЕМА 4. ОЦІНЮВАННЯ ТА КАЛЬКУЛЯЦІЯ
План 4.1. Оцінка як елемент методу бухгалтерського обліку. 4.2. Оцінка об’єктів обліку. 4.3. Калькулювання в системі бухгалтерського обліку. 4.4. Класифікація методів обліку витрат і калькулювання.
Контрольні запитання
Завдання 1
Майно магазину «Світ тканин» становить: 8200 грн. готівкою в касі, 160 м тканини, 90 котушок ниток та різних дрібниць на загальну суму 36000 грн. Визначте загальну суму активів магазину, якщо відомо, що 1 м тканини коштує 180 грн. 50 коп., 1 котушка ниток — 9 грн. 75 коп.
Завдання 2
Фірма «Фатум» 01.01.16 купила автомобіль за 225 000 грн. Нарахуйте амортизацію за 2 роки та визначте балансову вартість автомобіля на 01.01.2018.
Завдання 3
На виробництво 120 кг цвяхів пішло 130 кг заліза, за ціною 3 грн. за 1 кг. За виробництво 100 кг цвяхів робітник отримує 150 грн. Витрати на обслуговування процесу виробництва склали 230 грн., витрати електроенергії – 200 грн., витрати на реалізацію – 180 грн. Визначте собівартість 1 кг цвяхів, його оптову та роздрібну ціну, якщо фірма очікує отримання прибутку в розмірі 40 %, ПДВ – 20, торгова націнка – 20 %.
ТЕМА 5. ДОКУМЕНТАЦІЯ ТА ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ, ТЕХНІКА І ФОРМИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ
План 5.1. Документація як елемент методу бухгалтерського обліку. 5.2. Поняття та види інвентаризацій. 5.3. Облікові регістри та їх класифікація. 5.4. Форми бухгалтерського обліку.
Контрольні запитання
Завдання 1
З 15 по 19 березня 201_ р. до м. Київ відбув у відрядження Д.Н. Іваненко. 1. Заповнити видатковий касовий ордер № 52 від 14.03. 201_ р. на виплату готівкою під звіт на відрядження інженеру Васильєву М.Н. у сумі 900 грн. 2. Заповнити авансовий звіт № 18 від _.03.201_ р. інженера Іваненка Д.Н. за відрядження до м. Київ: Проїзд Тернопіль – Київ (прибуття згідно квитка 16.03.201_ р.) – 155 грн. Проїзд Київ – Тернопіль (вибуття 18.03.201_ р.; прибуття згідно квитка 19.03.201_ р.) – 195 грн. Проживання – 450 грн. за 1 добу_________________ . Добові - ______________________ . _________________________________ Всього: 3. Заповнити прибутковий касовий ордер № 92 від _.03.201_ р. на повернення залишку підзвітної суми до каси інженером Іваненком Д.Н.
Завдання 2 Нижче наведено деякі первинні документи, якими були оформлені певні господарські операції:
Класифікувати кожний документ за такими критеріями: а) за призначенням; б) за місцем складання; в) по порядку складання; г) за ступенем автоматизації.
Завдання 3
Визначте, що перевіряється під час інвентаризації грошових коштів у касі:
Завдання 4
Скласти наказ директора ТОВ «Олімп» про створення робочої інвентаризаційної комісії для перевірки 20 березня 201_ р. грошових коштів в касі підприємства. Комісія визначається в наступному складі: голова комісії – заступник директора Тарасов Н.Г.; члени комісії – бухгалтер Соколов Я.Н., начальник фінансового відділу Марков В.І. Порядковий номер наказу – 26; дата наказу – 25.10.201_р.
ТЕМА 6. ОБЛІК НЕОБОРОТНИХ АКТИВІВ
План 6.1. Визначення, класифікація, оцінка основних засобів. 6.2. Документування операцій обліку основних засобів. 6.3. Облік амортизації основних засобів. 6.4. Переоцінка основних засобів. 6.5. Облік нематеріальних активів.
Контрольні запитання
Завдання 1
Дані для виконання: На спорудження складу підприємством витрачено: — виробничих запасів – 9600грн.; — заробітної плати – 10000грн.; — страхових внесків – 4000 грн. Необхідно: Відобразити операції зі спорудження основних засобів у бухгалтерському обліку.
Завдання 2
Дані для виконання: Фірма «Будівельник» придбала обладнання в обмін на інше обладнання (подібні активи). На дату операції залишки на бухгалтерських рахунках фірми «Будівельник» складали:
Звичайна ціна дорівнює залишковій. Необхідно відобразити операції в бухгалтерському обліку фірми «Будівельник».
Завдання 3
Дані для виконання: Фірма «Регіон» придбала вантажний автомобіль в обмін на обладнання (неподібні активи). На дату операції залишки на бухгалтерських рахунках фірми «Регіон» склали:
Справедлива вартість об’єкта «Регіон» – 18000грн. Необхідно відобразити операції в обліку.
Завдання 4
Дані для виконання: В результаті аварії верстат вартістю 11700 грн., знос 5600 грн. став непридатним для використання, було прийняте рішення про його ліквідацію. Витрати на демонтаж та розбирання верстата склали 860 грн., після розбирання залишились деталі, які можуть бути ще використані, на суму 450 грн. Необхідно визначити збиток і відобразити операції в бухгалтерському обліку.
Завдання 5
Дані для виконання: Підприємство безоплатно передало основні засоби, залишкова вартість яких складає 11700грн. Знос переданого об’єкта — 5600грн. Справедлива вартість переданих основних засобів — 15000грн. Необхідно відобразити операції в бухгалтерському обліку.
ТЕМА 7. ОБЛІК ЗАПАСІВ
План 7.1. Основи побудови обліку, класифікація та оцінка матеріальних оборотних засобів. 7.2. Документальне оформлення руху виробничих запасів. 7.3. Бухгалтерський облік надходження запасів. 7.4. Бухгалтерський облік вибуття запасів. 7.5. Особливості обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів. 7.6. Оцінка запасів на дату балансу.
Контрольні запитання
Завдання 1
Дані для виконання: Підприємство придбало виробничі запаси – матеріали вартістю 6000 грн. (з ПДВ), на умовах передоплати. Вартість послуг транспортної організації по доставці матеріалів – 600 грн. (з ПДВ). Необхідно відобразити операції в обліку.
Завдання 2
Дані для виконання: Підприємство придбало товари вартістю 18000 грн. (з ПДВ). Надалі підприємство уцінило товари до вартості 10000 грн. і реалізувало покупцеві за ціною 12000 грн. (з ПДВ). Необхідно відобразити операції в обліку.
Завдання 3
Дані для виконання: Підприємство придбало МШП — інструменти вартістю 600 грн. (з ПДВ) на умовах передоплати. Частину інструментів вартістю 200 грн. передано для використання у виробничих цілях. Необхідно відобразити операції в обліку.
Завдання 4
Залишок бензину на 1 вересня 2017 року на складі складає 350 л вартістю 10 грн. за 1 л. У вересні цього року на склад від постачальників надійшов бензин: 12 вересня – 500 л вартістю 10 грн. 20 коп.; 20 вересня – 250 л вартістю 10 грн. 10 коп. за 1 л. У вересні цього року відпущено зі складу 900 л бензину на виробничі потреби. На підставі даних для виконання завдання прослідкувати облік виробничих запасів, оцінка яких здійснюється за методом ФІФО. Розрахувати залишки бензину на 1 жовтня 2017 року.
ТЕМА 8. ОБЛІК ГРОШОВИХ КОШТІВ І ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ
План 8.1. Облік касових операцій. 8.2. Облік операцій на рахунках у банках. 8.3. Облік інших грошових коштів. 8.4. Облік цінних паперів. 8.5. Облік розрахунків із дебіторами.
Контрольні запитання
Завдання 1
Дані для виконання: Підприємством було здійснено наступні господарські операції: — отримані кошти з банку на виплату зарплати – 30000 грн.; — видана зарплата працівникам – 30000 грн.; — отримані кошти з банку на господарські потреби і відрядження – 6000 грн.; — видані кошти в підзвіт працівнику на придбання канцелярських товарів – 2000 грн.; — видані кошти на відрядження директору – 4000 грн.; — повернуті в касу невикористані підзвітні грошові кошти – 2800 грн.; — наданий авансовий звіт працівником за придбання канцелярських товарів – 2200 грн.; — наданий авансовий звіт на суму відрядження – 3700 грн.; — повернуті в касу невикористані суми відрядження – 300 грн.; — відшкодовані з каси грошові кошти працівнику – 200 грн. Необхідно відобразити операції в обліку.
Завдання 2
Дані для виконання: Підприємством були здійснені наступні операції:
Необхідно відобразити операції в обліку.
Завдання 3
Дані для виконання: Підприємством були здійснені наступні операції:
Необхідно відобразити операції в обліку.
ТЕМА 9. ОБЛІК ФІНАНСОВИХ ІНВЕСТИЦІЙ
План 9.1. Поняття, класифікація та оцінка фінансових інвестицій. 9.2. Облік поточних фінансових інвестицій. 9.3. Облік довгострокових фінансових інвестицій.
Контрольні запитання
Завдання 1
Дані для виконання: 1 січня 2017р. підприємство «Глобус» придбало облігації номінальною вартістю 1000000 грн. з річною фіксованою ставкою 15% з метою утримання до погашення. Ціна придбання 1090000 грн. Облігації випущені строком на три роки. Виплата відсотків – у кінці року. Необхідно: Відобразити в обліку облігації, придбані з премією.
Завдання 2
Дані для виконання: Підприємство 3.01.2017р. придбало облігації номінальною вартістю 10000 грн. за 7000 грн., тобто дисконт становив 3000 грн. (10000-7000). Фіксована ставка відсотка за облігацію встановлена 10% річних. Дата погашення облігації відбудеться через 5 років. Виплати відсотків здійснюються щорічно в кінці року, номінальна сума 1000 грн. Необхідно розрахувати амортизаційну собівартість інвестиції, відобразити операції в обліку.
Завдання 3
Дані для виконання: Фірмі «Астера» належить 60% акцій заводу ТОВ «Омега», який отримав прибуток у розмірі 360 тис. грн., з них 2,5 тис. грн. – від реалізації товарів фірмі «Астера». Ці товари ще не реалізовані і знаходяться на складі фірми «Астера». Прибуток, отриманий заводом, розподілений таким чином: 60 тис. грн. спрямовано на збільшення резервного капіталу, 150 тис. грн. – на виплату дивідендів. Протягом цього періоду завод провів дооцінку власних активів на 26,5 тис. грн. Необхідно визначити вартість фінансових інвестицій, відобразити операції в обліку.
ТЕМА 10. ОБЛІК ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ
План 10.1. Поняття, джерела капіталу та їх класифікація. 10.2. Облік зареєстрованого та пайового капіталу. 10.3. Облік додаткового капіталу та резервного капіталу. 10.4. Облік вилученого та неоплаченого капіталу. 10.5. Облік прибутку. 10.6. Облік забезпечення майбутніх витрат та платежів. 10.7. Облік цільового фінансування та цільових надходжень
Контрольні запитання
1. Дайте визначення складовим власного капіталу як статтям балансу. 2. Які функції власного капіталу? 3. Які складники власного капіталу? 4. Дайте визначення неоплаченого капіталу. 5. Як відображається сальдо неоплаченого капіталу у фінансовій звітності? 6. За рахунок чого здійснюється збільшення статутного капіталу? 7. За рахунок чого здійснюється зменшення статутного капіталу? 8. Дайте визначення нерозподіленого прибутку. 9. Які напрямки використання прибутку підприємства протягом звітного року? 10. Який порядок покриття непокритих збитків звітного року?
Завдання 1
Підприємство вирішило придбати під забудову земельну ділянку, вартість якої 100 тис. грн. У зв’язку з відсутністю вільних коштів підприємство оголосило випуск 100 акцій по 1000 грн., які реалізувало по 1100 грн. за акцію. Скласти бухгалтерські проведення.
Завдання 2
Підприємство раніше викупило 1500 власних акцій (номінальна вартість однієї акції – 20 грн.) за загальну суму 36000 грн. 600 акцій анульовано, 400 продано за номіналом в 500 акцій по 18 грн. за одну. Скласти бухгалтерські проведення.
Завдання 3
З ТОВ виходить учасник, доля якого в статутному капіталі 20 %. Його доля викуповується іншим учасником. Зареєстрований і сплачений статутний капітал у розмірі 100 тис. грн. Резервний капітал на початок звітного року 25 тис. грн., нерозподілений прибуток минулих років – 60 тис. грн. Скласти бухгалтерські проведення. Вказати первинні документи, які необхідні для відображення господарських операцій.
ТЕМА 11. ОБЛІК ЗОБОВ’ЯЗАНЬ
План 11.1 Облік та класифікація зобов'язань. 11.2. Облік короткострокових та довгострокових зобов'язань. 11.3. Облік зобов'язань за векселями, за облігаціями. 11.4. Облік податкових зобов’язань.
Контрольні запитання
1. Дайте визначення складовим зобов’язань як статтям балансу. 2. Як оцінюються в балансі довгострокові зобов’язання? 3. Як оцінюються в балансі поточні зобов’язання? 4. Які умови необхідні для трансформації поточних зобов’язань у довгострокові та навпаки? 5. Які принципи нарахування та система обліку нарахованих процентів за відповідними видами зобов’язань? 6. Дайте визначення забезпечень, як вони визначаються та оцінюються в балансі? 7. Як відображаються в балансі зміни у складі та оцінці забезпечень? 8. Як відображаються в бухгалтерському обліку непередбачені зобов’язання?
Завдання 1
Підприємство здійснює продаж своєї продукції з гарантією на 1 рік. Майбутні витрати на гарантійний ремонт очікуються у розмірі 4 % від обсягів реалізації. За поточний рік реалізовано продукції на суму 20 000 грн. Фактичні витрати на гарантійний ремонт становили 3080 грн. Необхідно скласти відповідні бухгалтерські записи, які підприємство здійснило протягом поточного року.
Завдання 2
1 березня 2015 року підприємство одержало в банку позику в сумі 300000 грн. під 14 % річних і терміном погашення через 2 роки. Проценти сплачуються 31 серпня та 1 березня. Необхідно: Скласти відповідні бухгалтерські записи, які відображають: одержання підприємством позики в 2015 році; нарахування процентів; повернення позики та нарахування процентів у 2017 році.
Завдання 3
На підприємство подано позов до арбітражного суду в сумі 4000 грн. за поставлені ним браковані матеріали. Судова справа знаходиться у стадії завершення і адвокати передбачають негативне для підприємства завершення справи. Необхідно скласти відповідні бухгалтерські записи, які відображають таке непередбачене зобов’язання.
ТЕМА 12. ОБЛІК ПРАЦІ, ЇЇ ОПЛАТИ ТА СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ ПЕРСОНАЛУ
План 12.1. Облік особового складу та використання робочого часу. 12.2. Склад витрат на оплату праці, системи та форми оплати праці. 12.3. Порядок нарахування заробітної плати, доплат та надбавок. 12.4. Облік утримань із заробітної плати. 12.5. Облік нарахувань на заробітну плату.
Контрольні запитання
Завдання 1
Працівник хворів з 1 січня по 16 січня 201_ року. За попередні 6 місяців (з 1 вересня) він був у відпустці 23 календарні дні (нарахована сума відпускних – 2240 грн., з 1-го по 15 жовтня був на лікарняному (нараховано 1120 грн.). Нарахована за попередні 6 місяців зарплата (крім відпускних та лікарняних) – 9600 грн. Страховий стаж – 6 років. Розрахувати суму лікарняних за січень та скласти необхідні бухгалтерські проведення.
Завдання 2
Дані для виконання:Відповідно до виконавчого листа робітником Зубченко А.Д. виплачуються аліменти на утримання неповнолітньої дитини. Сума нарахованих аліментів відповідає 25% від суми виплат робітника. У грудні 2016р. робітнику нарахована заробітна плата в сумі 4550 грн.Необхідно розрахувати суму аліментів і відобразити відповідні нарахування.
Завдання 3
Дані для виконання:Бухгалтер нарахував суму компенсації у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю по лікарняному листку робітнику. Стаж роботи робітника - 15 років. Середня заробітна плата за місяць складає 6230 грн. Робітник хворів з першого вівторка у березні 12 календарних днів.Необхідно нарахувати суму компенсації по листку непрацездатності, який надійшов до бухгалтерії.
ТЕМА 13. ОБЛІК ВИТРАТ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
План 13.1. Поняття витрат у господарській діяльності, їх визнання і класифікація. 13.2. Облік витрат операційної діяльності. 13.3. Облік витрат фінансової діяльності. 13.4. Облік інших витрат звичайної діяльності.
Контрольні запитання
1. Назвіть критерії визнання витрат у бухгалтерському обліку? 2. Які витрати підприємства не визнаються витратами у бухгалтерському обліку? 3. За якою структурою ведеться облік операційних витрат підприємства за функціями діяльності? 4. За якими елементами ведеться облік операційних витрат підприємства? 5. Розкрийте структуру витрат, що включаються у собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг). 6. Розкрийте структуру витрат, що включаються у виробничу собівартість продукції (робіт, послуг). 8. Дайте характеристику адміністративних витрат. 9. Дайте характеристику витрат на збут. 10. Дайте характеристику витрат від участі в капіталі.
Завдання 1
Підприємство за основним виробництвом за звітний місяць мало такі витрати:
Незавершене виробництво, тис.грн.
Скласти бухгалтерські проведення, визначити собівартість оприбуткованої готової продукції.
Завдання 2
Підприємством за поточний місяць здійснені наступні витрати на збут: нарахована заробітна плата – 5 тис. грн., витрачено паперу – 150 грн., списані витрати на зв’язок – 200 грн., нарахована амортизація по складах готової продукції – 800 грн., сплачено за рекламні послуги 600 грн. з ПДВ. Скласти бухгалтерські проведення.
Завдання 3
Визначити фінансовий результат з відображенням в обліку (бухгалтерські проведення з розноскою по рахунках) фінансового результату, якщо:
Розв’язати задачу при умові , що вся готова продукція була реалізована за 250000 грн.
Завдання 4
Необхідно:
Дані для виконання: Реєстр господарських операцій ТОВ "Візит" за лютий ц.р.
ТЕМА 14. ОБЛІК ДОХОДІВ І ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ
План 14.1. Поняття, класифікація та нормативно правове забезпечення обліку доходів. 14.2. Облік та визнання доходів від основної діяльності. 14.3. Облік та визнання доходів від іншої операційної діяльності. 14.4. Облік та визнання доходів від неопераційної діяльності. 14.5.Облік формування фінансового результату від діяльності підприємства.
Контрольні запитання
1. Дайте визначення доходу. 2. На рахунках якого класу ведеться облік доходів? Їх характеристика. 3. Як визначається чистий дохід на рахунках обліку доходів? 4. Які рахунки використовуються для обліку операцій, пов’язаних з реалізацією готової продукції? 5. Який склад доходів від іншої діяльності? 6. На яких рахунках відображаються операції, які виникають внаслідок надзвичайних подій? 8. Які надходження не визнаються доходами? 9. Дайте визначення основної діяльності підприємства. 10. Дайте визначення іншої операційної діяльності підприємства.
Завдання 1
1) Які з перерахованих операцій є інвестиційною діяльністю підприємства: а) продаж готової продукції на умовах відстрочення платежу; б) нарахування заробітної плати працівникам; в) придбання права користування торговою маркою; г) придбання акцій іншого підприємства. 2) Який із зазначених принципів складання фінансової звітності вимагає визнання витратами звітного періоду суму нарахованої заробітної плати, а не суму виплаченої заробітної плати: а) обачності; б) безперервної діяльності; в) нарахування, г) послідовності. 3) Доходи, відповідно до принципу нарахування, визнаються в тому періоді, коли: а) надійшли кошти на поточний рахунок підприємства; б) підписаний контракт на продаж продукції (надання послуг); в) виписано «Рахунок-фактуру»; г) продукція відвантажена і покупцю передано право власності на неї.
Завдання 2
За даними балансу підприємства на 30.11.20__ р. та 31.12.20__ р. залишки на відповідних рахунках бухгалтерського обліку наведені нижче.
Відомо також, що підприємство використовує постійну систему обліку, а реалізація покупцям за поточний місяць проводилась на умовах відстрочення терміну платежу. За даними синтетичного обліку відома наступна інформація про рух грошових коштів на підприємстві:
Необхідно: Визначити за грудень 20__ р.: — дохід від реалізації товарів; — собівартість реалізованих товарів; — витрати на оренду за поточний місяць; — витрати на оплату праці за поточний місяць. Скласти за операціями відповідні бухгалтерські записи. Завдання 3
Дані для виконання: Підприємство реалізувало покупцеві готову продукцію на умовах передплати, виробнича собівартість якої становить 800 грн., на суму 1000 грн. (ПДВ — 200 грн.). Необхідно відобразити господарську операцію на рахунках бухгалтерського обліку.
ТЕМА 15. ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ
План
Контрольні запитання
1. Охарактеризуйте вимоги, що ставляться перед звітністю. 2. Укажіть склад та елементи поточної та річної фінансової звітності. 3. 3 дотриманням яких принципів формується фінансова звітність підприємств? 4. Поясніть порядок подання річної фінансової звітності. 5. Поясніть порядок подання квартальної фінансової звітності. 6. Мета складання та структура бухгалтерського фінансового звіту «Баланс (Звіт про фінансовий стан)». 7. Структура і форма Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід). 8. Структура і форма Звіту про рух грошових коштів (за прямим та непрямим методами). 9. Методика визначення зміни величини грошових коштів за звітний період. 10. Мета складання та структура Звіту про власний капітал. 11. Методика та техніка складання Звіту про власний капітал. 12. Порядок складання консолідованої фінансової звітності. 13. Методика і техніка виправлення помилок, зміни в облікових оцінках та обліковій політиці.
Завдання 1
Нижче наведені деякі поняття та визначення, які асоціюються з основними принципами підготовки фінансової звітності підприємства. Які з принципів, наведених в першій колонці, відповідають твердженням, представленим у другій колонці? Підберіть відповідні пари.
Завдання 2
Нижче наведені операції підприємства на кінець звітного року: а) Одержано грошових коштів за звітний рік:
б) Витрати грошових коштів за звітний рік:
в) Банківська позика була одержана 31 березня терміном на 1 рік зі сплатою 12 % річних. г) Обладнання та меблі були придбані 3 січня. Корисний термін використання визначено — 10 років без ліквідаційної вартості, метод нарахування амортизації було визначено прямолінійний. д) Залишки запасів на кінець року становили 100 000 грн. є) Залишок заборгованості на кінець періоду становив:
ж) Орендна плата становить 1000 грн в місяць. На початок року оренда за 4 місяці була сплачена авансом. Необхідно: Підготувати Баланс на 31.12.20__ р. та Звіт про фінансові результати за поточний рік.
Завдання 3
Попередньо підготовлені дані для складання Звіту про фінансові результати містять наступну інформацію:
Підготувати Звіт про фінансові результати за поточний рік, враховуючи, що ставка податку на прибуток становить 30 %.
Завдання 4
Нижче наведені дані з Балансу та Звіту про фінансові результати підприємства, грн.:
Додаткова інформація: доходи підприємство визнає за принципом нарахування, а реалізація проводилась лише з відстроченням платежу. Основні засоби за поточний рік не набувались. Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги виникає лише за розрахунками за придбані виробничі запаси. Використовуючи прямий або непрямий метод, скласти «Звіт про рух грошових коштів» в частині руху коштів у результаті операційної діяльності.
ЛІТЕРАТУРА
|