Написание контрольных, курсовых, дипломных работ, выполнение задач, тестов, бизнес-планов
Главная \ Методичні вказівки \ Методические указания и информация \ ОРГАНІЗАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

ОРГАНІЗАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

Типова задача 1. В дільниці механообробного цеху встановлено 6 токарних верстатів, на яких виготовляється 15 найменувань деталей. Кожна з деталей у процесі обробки в середньому обробляється на 3-х операціях.

Потрібно:

  1. Визначити коефіцієнт закріплення операцій.
  2. Вказати тип виробництва на дільниці

Типова задача 2. Виробнича програма випуску деталей за місяць становить 1860 шт., у тому числі в першій декаді – 520 шт. Для організації рівномірного виробництва деталей розроблено подекадний план-графік, який виконано з такими показниками:

Показник

Робочі дні

1

2

3

4

5

6

7

8

Випуск продукції за планом

75

75

77

77

78

78

80

80

Фактично випущено

50

55

48

50

52

55

50

60

Потрібно: визначити коефіцієнт рівномірності за першу декаду місяця; проаналізувати вплив невиконання плану-графіка за першу декаду на роботу цеху, якщо у другій і третій декадах цех працював відповідно до плану-графіка.

 

 

 

Типова задача 3. Складальним цехом за планом у І – ої декаді має бути випущено 35 виробів, 2–й – 35 виробів, 3 -й – 38 виробів. Фактично випущено в І – й декаді  - 22 вироби, 2 - й – 27, 3 - й – 57.

Потрібно: визначити коефіцієнт ритмічності роботи цеху

Тема 6. Організування трудових процесів та нормування праці

 

Робоче місце – це частина виробничої площі, яка оснащена всім необхідним устаткуванням, інструментом, пристроями і призначена для виконання трудових операцій певної частини виробничого процесу.

Організація робочого місцяце створення певного комплексу організаційно-технічних умов для високопродуктивної і безпечної праці.

Технологічне планування робочого місцяце просторове розміщення засобів, предметів праці і виконавця з врахуванням антропометричних, біохімічних даних і основних характеристик органів відчуття людини (рис. 4.6).

Кожне робоче місце має зовнішнє і внутрішнє технологічне планування.

Зовнішнє технологічне планування робочого місця проектується з врахуванням робочого та допоміжного простору (зони).

Робоча зона –це трьохмірний простір, що обмежується границею досяжності рук у горизонтальної й вертикальної площі з врахуванням повороту корпусу на 180о та переміщення робітника на один – два крока. В цієї зоні розташовуються знаряддя та предмети праці, що постійно використовуються в роботі.

 

У допоміжній зоні розташовуються предмети, які використовуються рідше, та елементи інтер’єру робочого місця.

Внутрішнє технологічне планування робочого місця повинно забезпечувати зручну робочу позу, короткі та маловтомлювані трудові рухи, рівномірне   й за можливістю одночасне виконання трудових рухів двома руками. Проектування раціонального внутрішнього планування здійснюється з врахуванням зон досяжності траєкторії рук робітника (трьохмірного простору) в горизонтальної та вертикальної площинах.

Загальні вимоги до планування робочого місця такі: розмір робочої зони повинен забезпечувати зручне виконання роботи; виключення можливості  травмування; розміщення устаткування в полі зору робітника для нагляду за перебігом технологічного процесу; вільний доступ до основного і допоміжного устаткування для обслуговування; предмети постійного користування мають бути в стані близькому до робочого; урахування антропометричних і фізіологічних даних людини при розміщенні оснащення та устаткування постійного користування, предметів праці; розміщення предметів тимчасового користування в спеціально відведених місцях, щоб вони не заважали основній роботі.

Типова задача 1. Дільниця токарних напівавтоматів має 30 верстаті. Змінна виробнича програма дільниці складає 2480 деталей. Машинний час на обробку однієї деталі 3,7 хв., час зайнятості робітника 1,5 хв. Коефіцієнт зайнятості робітника не повинен перевищувати 0,9. Змінний фонд часу одиниці устаткування дорівнює 480 хв.

Потрібно: організувати багатоверстатне обслуговування  на дільниці при мінімальної кількості робітників.

Типова задача 2. основний час становить 6 хв; допоміжний час — 3 хв; час на обслуговування робочого місця — 4 % від оперативного часу; час на відпочинок — 5 % від оперативного часу; підготовчо-завершальний час на зміну — 40 хв; тривалість зміни — 480 хв.

Потрібно:

  1. Визначити норму штучного часую
  2. Обчислити норму штучно-калькуляційного часу.

Типова задача 3. В процесі нормування визначено, що основний час становить 5 хв; допоміжний час — 2,6 хв; час на обслуговування робочого місця — 0,15 хв; час на відпочинок — 0,22 хв; підготовчо-завершальний час на одиницю продукції — 0,5 хв; кількість деталей у партії — 80 шт.

. Потрібно: визначити норму часу на партію деталей

Тема 7. Просторове організовування операційних (виробничих) систем

Типова задача 1. Передбачається закріпити за механообробною дільницею виготовлення чотирьох деталей (А,Б,В,Г), кожна з яких проходить три операції де встановлено по одному верстату (токарний, фрезерувальний, свердлильний). Деталі мають однаковий склад операцій, але різні маршрути обробки. Середня відстань транспортування деталей між верстатами –3 м. Місячна програма випуску деталей, їх маса і маршрути обробки приведені в табл. 1.

Таблиця 1. Вихідні дані задачи

№ п/п

Деталь

Місячна програма випуску, шт.

Маса

Порядкові номери операцій

Одиниці, кг

Програми, кг

Токар-

ної

Фрезеру-

вальної

Сверд-лільної

1

А

100

0,2

20

2

3

1

2

Б

120

0,1

12

2

1

3

3

В

130

0,3

39

1

3

2

4

Г

140

0,3

42

1

3

2

Потрібно:

Знайти оптимальне технологічне планування верстатів.

Типова задача 2.Предметно-замкнена виробнича дільниця сформована на базі п’яти верстатів, які розташовані в такій послідовності: фрезерувальний, токарний, розточувальний, свердлильний, шліфувальний, на яких здійснюється обробка чотирьох деталей (А, Б, В, Г). Деталі мають однаковий склад технологічних операцій, але різні маршрути обробки, при цьому виробничою програмою передбачається заміна деталей Б, Г на Е, Д за вихідними даними для розрахунків, що представлені в таблиці

Верстати

Деталі

А

Б

В

Г

Д

Е

NA=1000;

qA=0,6

NБ=200;

qБ=1,1

NВ=500;

qВ=0,3

NГ=200;

qГ=0,5

NД=500;

qД=1,0

NЕ=650;

qЕ=0,4

Маршрути обробки деталей

фрезерувальний

3

-

1

4

2

1

токарний

4

1

-

1

-

2

розточувальний

2

2

4

3

1

-

свердлильний

1

-

3

2

3

-

шліфувальний

-

5

2

-

4

3

Потрібно:

1. Визначити оптимальне планування устаткування для першого та другого виробничих планів дільниці за критерієм міні­мізації вантажообігу;

2. Розрахувати (логічно) проміжне планування устаткування, що передбачає два варіанти номенклатури деталей, які оброблюється, та вихідне планування, з тим щоб витрати на перепланування були мінімальними;

3. Визначити вантажообіг для розрахованих варіантів технологічних планувань та порівняти його з раніш отриманими. 

Типова задача 3. До складу машинобудівного підприємства входять такі ви­робничі підрозділи: 1) цехи: ремонтно-механічний, електроре­монтний, інструментальний №1, інструментальний №2, тарний, кольорового лиття, ковальсько-пресовий, ковальсько-штампу­вальний, механічний №1, механічний №2, термічний з оброб­ки заготовок, термічний з обробки деталей, транспортний, скла­дальний №1, складальний №2, чавунно-ливарний, сталевого лиття, фарбувальний; 2) станції і підстанції', котельна, компре­сорна, газогенераторна, киснева, трансформаторна; 3) склади: запасних частин, центральний інструментальний склад, горю­чо-мастильних матеріалів, готової продукції, металів, комплек­туючих виробів; 4) інші виробничі підрозділи: газова мережа, телефонна мережа, радіозв'язок.

Потрібно:

1. Згрупувати склад виробничих підрозділів підприємства в розрізі основного, допоміжного, обслуговуючо­го, побічного і підсобного виробництва.

2. Побудувати виробничу структуру підприємства.

Типова задача 4. На підприємстві є такі цехи та господарства:

  • ·основні цехи: заготівельні (розкрійний, ливарний, штампувальний); обробні (механічний, термічний, гальванічний); складальні (механоскладальний, кінцевого складання, доведення та випробування);
    • ·допоміжні цехи: енергетичний, інструментальний, ремонтно-механічний;
    • ·обслуговуючі господарства: транспортне, складське;
    • ·побічні цехи: переробки вторинної сировини, товарів широкого вжитку, регенерації;
    • ·підсобні цехи: тарний, підготовки основних матеріалів.

Провести класифікацію цехів і господарств на основне і допоміжне виробництво, зобразити рішення у вигляді схеми  «Виробнича структура підприємства» та визначити її вид, використовуючи дані.

Типовазадача5. Провести класифікацію цехів і господарств на основне і допоміжне виробництво і зобразити рішення у вигляді схеми "Виробнича структура деревообробного комбінату" та визначити її вид використовуючи дані:

1)    цех №1 (виготовляє віконні та балконні блоки спарені, роздільні і з потрійним заскленням);

2)    цехи №2 і №4 (виготовляють дверні й віконні блоки стандартного та індивідуального типу);

3)    цех №3 (виготовляє пиломатеріали, погонажні вироби, а також різні вироби столярного виробництва);

4)    ремонтно-механічний цех виконує роботи ремонту технологічного обладнання;

5)    паросилове господарство подає теплову енергію, яка використовується для внутрішньовиробничих цілей, сушки пиломатеріалів, гарячого водопостачання, опалення виробничих приміщень;

6)    сушильне господарство займається просушкою матеріалів;

7)    біржа сировини та пиломатеріалів виконує вантажно-розвантажувальні роботи і сортує лісоматеріал з подачею до цехів;

8)    ремонтно-транспортний цех виконує експлуатаційні та ремонтні роботи автотранспорту і автовантажників, ремонтує будівлі та приміщення.

 

Тема 8. Організовування виробничих та сервісних процесів у часі

Типова задача 1. На дільниці обробляється партія деталей з 6 штук. Величина транспортної партії дорівнює 2 деталям. Технологією передбачено здійснення трьох операцій з норми часу відповідно: t1=1,0 ; t2=2,0 та t3=4,0 хв. На першій та другій операціях встановлено по 1 верстату, а на третій – 2 верстата. Середній міжопераційний час перерв –2 хв. Режим роботи дільниці у 2 зміни по 8 годин кожна. Тривалість природних процесів складає – 30 хв.

Потрібно:

1. Визначити тривалість технологічного та виробничих циклів обробки партій деталей при послідовному, паралельному та послідовно-паралельному видах руху деталей по операціях;

  1. Зробити висновки щодо ефективності виробничого процесу.

 Типова задача 2. Механічному цеху заплановано для складального цеху виготовлення партії деталей з 15 штук, за технологією передаточна (транспортна) партія становить 3 шт., норми витрат часу на виконання кожної з трьох технологічних операцій становлять відповідно, хв.: t1=30, t2=90,  t3=48; На першій та третійопераціях встановлено по 1 верстату, а на  другій – 2 верстата.; час на підготовку виробництва становитиме 1,5 год., а середній міжопераційний час — 20 хв.; усі інші елементи витрат часу в циклі становлять 30 % від тривалості технологічного часу обробки. Режим роботи цеху в 2 зміни по 8 год. кожна. Коефіцієнт календарності складає 1,4.

Потрібно:

1. Розрахувати тривалість операційного і виробничого циклів обробки деталей при послідовному та паралельному видах поєднання технологічних операцій.

2. Розрахувати тривалість операційного і виробничого циклів обробки деталей, якщо транспортна партія буде складати 5 шт.

Типова задача 3. На механічної дільниці підбирається доцільний варіант способу поєднання операцій, що виконуються верстатах. Обробка партії деталей кількістю 4 шт. за технологічним процесом виконується на 6 операціях, тривалість яких складає відповідно у хв.: t1 = 8; t2 = 4; t3 = 3; t4 = 10; t5 = 5; t6 = 6. Кожна операція виконується на окремому металообробному верстаті.

Потрібно:

  1.  Обчислити тривалість технологічного циклу при послідовному, паралельному і послідовно-паралельному поєднанні операцій.
  2. Визначити доцільний варіант обробки.

Типова задача 4. У механічному цеху обробка деталей здійснюється партіями з використанням послідовного, паралельно-послідовного та паралельного видів їх руху. Розмір оброблюваної партії деталей становить 15 шт., а транспортної партії — 5 деталей. Нормативна тривалість технологічних операцій відповідно дорівнює t1 = 2, t2 = 3 та t3 = 4,5 хвилини. Середній міжопераційний час перерв складає 2 хв. На першій і другій операціях задіяно по одному верстату, а на третій — два верстати. Природні процеси за обраною технологією здійснюються протягом 30 хв. Механічний цех працює 22 робочих дні на місяць у дві зміни по 8 годин кожна. Коефіцієнт календарності — 1,4.

Потрібно:

1. Обчислити тривалість технологічного і виробничого циклів механічної обробки деталей прирізних способах поєднання операцій.

2.  Порівняти отримані дані і зробить висновки.

Типова задача 5. На підприємстві виготовляється механізм зі схемою складання, що показана на рис. 6.1. з тривалістю циклів простих процесів наведених у табл. 6.1. В комплектувальному складі деталі в середньому пролежують по 2 дні. Тривалість випробувань після складання механізму складає 4 дні.

Потрібно :

  1. Визначити тривалість виробничого циклу складного процесу виготовлення механізму.
  2. Побудувати цикловий графік.
  3. Обчислити коефіцієнт паралельності.

Тема 10. Потужності підприємства

Типова задача 1. Місячна програма токарної дільниці механічного цеху становить 5000 шестерень. Трудомісткість однієї токарної операції – 0,7 нормо-годин. Режим роботи устаткування — 2 зміни. Дійсний фонд часу за зміну становить 165 годин. Запланована норма виробітку – 102 %.

Потрібно: визначити розрахункову і фактично взяту кількість верстатів; обчислити коефіцієнт завантаження всієї групи верстатів.

Типова задача2. У складальному цеху підприємствавиробничою площею 320 м2 планується скласти 30 машин з тривалістю складального циклу 20 днів. Для складання одного виробу необхідні 160 м2 площі. Річний фонд часу роботи цеху – 305 днів, робота ведеться в одну зміну за 8-годинного робочого дні.

Потрібно: визначити необхідну кількість квадратних метро-годин (м2/год) на виконання плану складання; розрахувати коефіцієнт використання площі цеху.

 

Типова задача3. Підприємство збирається будувати другу платформу, щоб приско­рити процес навантаження цегли на вантажівки. Передбачається, що така система буде больш ефективна, чім просто найм другого вантажника на допомогу робітнику, що працює на першої платфор­мі. При цьому робітники на кожної платформі будуть спроможні наважувати у годину 4 вантажівки і що вантажівки будуть зявлятися у черзі за правилом 3 машини у годину. Застосовуючі відповідні порівняння, знаходять параметри черзі в нових операційних умовах.

Потрібно:

  1. Визначити є чи ні новий підхід больш швидким, чім попередні два з розглянутих?
  2. Обгрунтувати доцільність будови 2-ої платформи

Типова задача4. Майстерня з ремонту автомобілів при проектної потужністі 50 вантаживок на добу має ефективну потужність 40 вантаживок, а реальна обмежується 36 вантажівками.

Потрібно: розрахувати ефективність та завантаження майстерні.

Типова задача5. Відділення підприємства працює в одну 8-годинну зміну 250 днів на рік. Планується впроваджувати нове устаткування за показниками використання:

Виріб

Річний попит

Стандартний час обробки    одиниці продукції (нормо-год.)

Час, необхідний для обробки (нормо-год.)

1

400

5,0

2000

2

300

8,0

2400

3

700

2,0

1400

Разом

5800

Потрібно:

  1. Визначити необхідну кількість одиниць обладнання для забезпечення річного обсягу виробництва.
  2. Обчислити коефіцієнт завантаження устаткування.

Типова задача6. На підприємстві розглядаєть питання про купівлю одного, двух або трьох верстатів. Постійні витрати та потенційні обсяги виробництва вказані у таблиці:

Кількість верстатів

Загальні річні фіксовані витрати, грн

Відповідний рівень випуску, шт

1

240000

0-300

2

375000

301-600

3

500000

601-900

Змінні витрати складають 250 грн. на одиницю, дохід 1000 грн. на одиницю.

  Потрібно:

  1. Визначити точку беззбитковості для кожного випадку.
  2. Обчислити кількість верстатів потрібно купити для задоволення  попиту у 580-600 одиниць продукції.

Типова задача 7.Власник кодітеської компанії «Roshen» розглядає можливість введення нової лінії продукції (шоколадного торта), що вимагає оренди нового обладнання за оплату 150000 у місяць. Змінні витрати на одиницю продукції складають 50 грн. Ціна одного шоколадного торта складає 175 грн.

Потрібно:

  1. Визначити кількість тортів треба продати для досягнення точки беззбитковості.
  2. Обчислити прибуток (збитки), якщо щомісячно буде вироблятися й продаватися 1000 тортів.
  3. Розрахувати кількість тортів для реалізації прибутку в 10000 грн. 

Типова задача 8. На підприємстві функціонують 4 виробничих лінії, які праціюють 6 днів на тиждень в 3 зміни по 8 годин кожна. Власники підприємства намагаються збільшити виробництво за рахунок нової конвеєрної лінії. Коефіцієнт використання потужності 90%.  Додакова лінія буде зменшувати ефективність виробництва до 85%.

Потрібно:

  1. Розрахувати нормативну потужність виробництва при ціх змінах й обладнанні.
  2. Прокоментуйте отриманий результат.

Тема 9. Методи організовування процесів

Типова задача 1. Визначити необхідну кількість устаткування для виконання виробнич ої програми токарною дільницею механообробного цеху, виходячи з інформації, поданої в таблиці.

Найменування деталі

Річний обсяг виробництва, шт.

Норма штучного часу, хв

Вал

20 000

6

Циліндр

60 000

5

Поршень

40 000

8

Річний плановий фонд робочого часу одного верстата — 3820 год; коефіцієнт виконання норм на токарних роботах — 1,1; втрати робочого часу на переналагоджування устаткуван­ня — 4 %.

Типова задача 2. На підприємстві створена лінія для обробки фланців з добовою потужністю – 450 шт. Хода конвеєру – 1,5 м. Режим роботи лінії в 2 зміни по 8 год. кожна, регламентовані перерви 15 хв. за зміну, Технологічні втрати складають 5%. Норми часу на операції обробки дані у табл.4.1

Таблиця 1. Норми часу по операціях технологічного процесу

Номер операції

1

2

3

4

5

6

7

Норма часу, хв.

12,0

10,0

23,0

13,0

6,0

11,0

6,0

 Потрібно:

1. Визначити: такт лінії, кількість робочих місць та робітників, коефіцієнт їх завантаження.

2. Розрахувати тривалість технологічного циклу обробки деталей.

 

Тема 11. Організовування оперативного регулювання процесами виготовлення товарів та послуг

Типова задача 1. Визначити оптимальну партію запуску деталей у виробництво, якщо річний випуск 4800 деталей і технологічний процес обробки виробу подано в таблиці.


з/п

Найменування
технологічної операції

Підготовчо-завершальний
час, хв

Норма штучного
часу, хв

1

Токарна

10

15

2

Фрезерувальна

20

18

3

Шліфувальна

15

12

4

Свердлильна

13

9

Відсоток можливих втрат часу на налагоджування становить 5 %.

Тема 12. Організовування процесів досліджень, проектування і освоєння нової продукції (послуг)

 

Типова задача1.Первинна трудомісткість виготовлення виробу становить 100 нормо-год, проектний річний випуск машин — 600 шт. Завдяки заходам із прискорення освоєння трудомісткість виготовлення була значно скорочена (b = 0,0554), і завод скоротив тривалість досягнення проектного річного випуску на 30 %. Змінні витрати на одну машину — 1300 грн, постійні витрати — 150 000 грн/рік. Нарощування випуску продукції в обох випадках пропорційне часу освоєння.

Потрібно: визначити  трудомісткість  виготовлення освоєного виробу; обчислити скорочення циклу освоєння нового виробу (побудувати графік освоєння); розрахувати додаткову кількість продукції, одержаної завдяки прискоренню освоєння нового виробу; визначити зниження собівартості одиниці виробу; обчислити річну економію, одержану від прискорення освоєння нового виробу.

Типова задача2.Підприємство придбало електротехнічне устаткування на 200 тис. грн зі строком експлуатації 5 років. Процентна ставка – 10 %. Щорічна економія на поточних витратах від використання нового устаткування становила 60 тис. грн.

Потрібно: визначити, чи вигідне інвестування здійснило підприємство, якщо:

а)       інші умови не змінювались?

б)      на початку 4-го року через інфляцію процентна ставка зросла до 15 %?

Типова задача 3.На основі даних пожаної далі таблиці і кривої освоєння продукції А в серійному виробництва (рис. 10.5) необхідно визначити: собівартість зразка № 2000; собівартість зразка, який повністю освоєний у серійному виробництві; річну програму серійного виробництва продукції А.

№ п/п

Показник

Значення показників

1

Тривалість освоєння продукції А в серійному виробництві, роки

0,5

2

Коефіцієнт освоєння зразка № 2000

2,2

3

Коефіцієнт освоєння зразка № 5000

1,5

4

Коефіцієнт освоєння зразка № 10000

1,1

5

Коефіцієнт освоєння зразка № 15000

1,02

6

Собівартість зразка № 3000, грн.

200

 

Тема 13. Організовування допоміжних процесів

 

Типова задача 1. Машинобудівне підприємство виконує річну програму випуску деталей у кількості 150 000 шт. За технологічним процесом передбачено виконання свердлильних операцій з застосуванням свердл певного типорозміру.
Робоча довжина свердл інструменту — 30 мм; товщина шару металу, що знімається з ріжучої частини свердла у процесі його переточування, — 3 мм; стійкість свердла — 90 хв.; коефіцієнт несвоєчасного виходу з ладу інструменту — 0,03; машинний час роботи свердла під час оброблення однієї деталі — 5 хв.;
Фактичний запас інструменту на 1 листопада поточного року — 141 штук; на початку грудня розрахункового року на підприємство має надійти партія інструменту в розмірі 300 штук.

Потрібно:

1. Визначити обсяг річної витрати інструменту.

2. Розрахувати потребу підприємства у свердлах на наступний рік

Типова задача 2. На підприємстві налічується 120 одиниць технологічного устаткування. Середня ремонтна складність одиниці устаткування становить 13,7 р. о. Структура ремонтного циклу включає один капітальний ремонт, три середніх і чотири поточних (малих) ремонти та ряд періодичних техоглядів. Тривалість міжремонтного періоду — 1 рік, а міжоглядового періоду — 3 місяці.

Норма часу на одну ремонтну одиницю для виконання ремонтних робіт капітального ремонту — 35 нормо-годин, середнього ремонту — 23,5 нормо-годин, поточного — 6,1 нормо-годин, огляд — 0,85 нормо-годин. Річний ефективний час роботи одного робітника 1830 годин, а коефіцієнт виконання норм планується на рівні 120 %.

Потрібно:

1. Визначити тривалість ремонтного циклу

2. Розрахувати кількість техоглядів,

3. Обчислити загальну середньорічну трудомісткість ремонтних робіт та чисельність ремонтників.

 

Типова задача 3.В цеху №4 потужність встановленого устаткування 448,2кВт; середній коефіцієнт корисної дії електромоторів hд = 0,9; середній коефіцієнт завантаження устаткування Кзав. = 0,8; середній коефіцієнт одночасної роботи устаткування Кодн = 0,7; коефіцієнт корисної дії живлячої електричної мережі Кс = 0,96; плановий коефіцієнт попиту споживачів електроенергії по цеху hс = 0,6. Режим роботи цеху - двозмінний по 8 ч. Втрати часу на планові ремонти складають 5%.

Потрібно:

1. Визначити витрати силової електроенергії по цеху за рік за планом і фактично.

2. Обчислити економію (перевитати) електроенергії.

Типова задача 4.  В цеху де встановлено 50 люмінесцентних світильників, середня потужність кожного з яких 100 Вт. Час горіння світильників в добу -15 год. Коефіцієнт одночасного горіння світильників - 0,75. Число робочих днів в місяці - 22 дні.

Потрібно:

1. Визначити потребу в освітлювальній електроенергії 

Типова задача 5.  В цеху №4, що має об'єм Vел = 8000 м3. Норма витрати пари gп = 0,5 ккал/ч на 1 м3 об'єму будівлі. Середньо зовнішня температура за опалювальний період tн = -5°С. Внутрішня температура в будівлі цеху за опалювальний період підтримується на рівні tвн = +18°С. Опалювальний період  Фотоп = 200 днів.

Потрібно:

Обчислити витрату пари на опалювання будівлі

Типова задача 6.В цеху №4 використовується 35 верстатах. Средньогодиній витрата стислого повітря на одному верстаті -10 м3. Коефіцієнт витоку стислого повітря - 1,5. Коефіцієнт використання верстатів в часі - 0,85, а по потужності - 0,75. Режим роботи устаткування цеху - двозмінний. Тривалість робочої зміни - 8 ч. Число робочих днів в місяці - 21. Втрати часу на планові ремонти складають 6%.

Потрібно:

1. Визначити потребу у стислому повітрі за місяць

Типова задача 7.В цеху №4 на приготування емульсії, що охолоджує металорізальний інструмент уживається вода на 40 верстатах, середня годинна витрата якої на один верстат складає 1,3 л. Середній коефіцієнт завантаження верстатів -0,8. Режим роботи цеху - двозмінний. Тривалість робочої зміни -8 ч. Число робочих днів в році - 255. Втрати часу на планові ремонти складають 5%.

Потрібно:

Обчислити витрату води на приготування емульсії за рік

Тема 14. Організовування забезпечення якості продукції, послуг

Типова задача 1.  Виробнича програма цеху об'єднує п'ять груп деталей, які подібні між собою конструктивно і технологічно. Продуктивність контролю по групах деталей характеризуються даними у таблиці:

групи

Програма випуску

деталей за рік,

Кількість

вибірки

Час на перевірку

однієї деталі, год.

Загальна

трудомісткість

контролю, год.

 

 

 

 

1

100000

0,1

0,07

700

2

70000

0,2

0,08

1120

3

50000

0,4

0,06

1200

4

20000

0,3

0,10

600

5

40000

0,2

0,09

720

Разом

4340

Потрібно:

1. Визначити необхідну кількість контролерів для цеху при середньому коефіцієнті використання робочого часу контролерів 0,9 та коефіцієнті додаткового часу (на обхід робочих місць, оформлення документації і т. д.) 0,3.

Типова задача 2. З пред'явленої партії валиків діаметром 10 ± 0,1 мм були зроблені заміри для п'яти деталей і одержані такі результати замірів (в мм); 10,2; 9,9; 9,8; 10,1; 10,2.

Потрібно:

  1. Підрахувати середньоквадратичнє відхилення від середньоарифметичної величини.
  2. Прокоментувати результати розрахунку.

 

Тема 15. Організовування матеріально-технічного забезпечення процесів та збуту продукції

Типова задача 1. Річна витрата чорних металів на заводі становить 60 т. Метал надходить періодично протягом року шість разів. Страховий запас — 15 днів. Склад працює 260 днів на рік. Зберігається метал на складі на підлозі. Можлива маса вантажу на 1 м2 площі підлоги — 2 т. Визначити необхідну загальну площу складу, якщо коефіцієнт її використання дорівнює 0,75.

Типова задача 2. Електромостовий кран механоскладального цеху за зміну транспортує 24 вироби. На навантаження й розвантаження одного виробу потрібно 10 хв. Кран рухається зі швидкістю 30 м/хв. Довжина траси крана — 90 м. Коефіцієнт використання фонду часу роботи крана — 0,9. Тривалість робочої зміни — 8 год.

Потрібно:

  1. Визначити необхідну кількість кранів.
  2. Обчислити коефіцієнт завантаження кранів.

Типова задача 3. Добовий вантажообіг двох цехів — 16 т. Маршрут пробігу автокара — двобічний. Середня швидкість руху автокара за маршрутом — 60 м/хв. Вантажопідйомність автокара — 1 т. Відстань між цехами — 240 м. Час вантажно-розвантажувальних робіт у першому цеху становить 14 хв., а в другому — 16 хв. Коефіцієнт використання вантажопідйомності автокара — 0,8, коефіцієнт використання часу роботи автокара — 0,85. Режим роботи автокара — двозмінний.

Потрібно:

  1. Визначити потрібну кількість автокарів.
  2. Розрахувати продуктивність автокара за один рейс.