|
Основи безпеки бізнесу КНЕУДата публикации: 05.09.2019 12:19
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені ВАДИМА ГЕТЬМАНА» Кредитно – економічний факультет Кафедра менеджменту банківської діяльності
ЗАТВЕРДЖУЮ Проректор з науково – педагогічної роботи ____________________ А.М.Колот “____”___________________2014 р.
Методичні матеріали щодо змісту та організації самостійної роботи студентів, поточного і підсумкового контролю їх знань з дисципліни “Основи безпеки бізнесу”
галузі знань 0305 «Економіка і підприємництво», напрям підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» спеціалізація «Кредит»
Завідувач кафедри менеджменту банківської діяльності _____________________Л.О.Примостка “_____”_______________2014 р.
Начальник навчально - методичного відділу _______________________Т.В. Гуть “_____”_______________2014 р.
Київ КНЕУ 2014
ЗМІСТ
Вступ
«Основи безпеки бізнесу»- дисципліна, яка належить до вибіркових дисциплін програми професійної підготовки бакалаврів. Специфіка аудиторії, для якої викладається ця дисципліна полягає в тому, що її складають студенти другого курсу різних спеціальностей. Виходячи з цього предметом дисципліни “Основи безпеки бізнесу” є діяльність суб’єктів підприємницької діяльності по забезпеченню безпеки їх функціонування на ринку. У зв’язку з вищенаведеним, метою дисципліни є формування у студентів усвідомленого розуміння необхідності вживати заходи безпеки у процесі підприємницької діяльності, уміння забезпечувати безпечні умови роботи при виконанні своїх посадових обов’язків, якісно та ефективно виконувати заходи безпеки передбачені на тому чи іншому підприємстві. Відповідно до мети та предмету дисципліни основними її завданнями є: - надання студентам знань з основ безпеки підприємницької діяльності, місця і ролі приватної безпеки в системі національної безпеки України та змісту діяльності із забезпечення безпеки суб’єкта господарювання; - формування умінь забезпечувати безпеку власної діяльності при виконанні посадових обов’язків на підприємстві та грамотно виконувати заходи безпеки передбачені відповідним режимом його діяльності; - формування навичок використання положень відповідних правових актів для виконання передбачених на підприємстві заходів безпеки. Вивчення дисципліни базується на знаннях, отриманих студентами по дисциплінах “Економіка підприємств”, “Правознавство” та інших, які формують у студентів основи знань підприємницької діяльності та умов її здійснення. В свою чергу дисципліна “Основи безпеки бізнесу” передує вивченню навчальної дисципліни «Безпека банківської діяльності», а також таких дисциплін магістерської програми «Економічна безпека фінансових установ» як «Основи економічної безпеки фінансових установ», «Фінансова безпека», «Інформаційне забезпечення діяльності фінансових установ», «Кадрова безпека». У результаті вивчення курсу студенти повинні: Знати:
Вміти:
Де С — семінарські заняття; (П) — практичні заняття, (Л) — лабораторні заняття, ІКР — індивідуально-консультативна робота, СРС — самостійна робота студентів.
3. Зміст за темами
Тема 1. Основи безпеки підприємницької діяльності
Умови організації безпеки підприємницької діяльності в Україні. Суть та зміст безпеки бізнесу, її мета і завдання. Види безпеки. Способи та форми організації безпеки діяльності суб’єктів підприємництва. Сили та засоби безпеки. Роль персоналу підприємства по забезпеченню режиму безпеки, організація взаємодії з правоохоронними органами. Обов’язки посадових осіб по виконанню заходів безпеки. Структура підрозділу безпеки, його функції і завдання. Взаємодія підрозділу безпеки з підрозділами підприємства. Заходи безпеки підприємницької діяльності. Об’єкти захисту. Забезпечення функціонування системи заходів безпеки на підприємстві.
Тема 2. Загрози безпеці підприємницької діяльності
Зовнішні загрози, їх характеристики та тенденції розвитку. Джерела зовнішніх загроз, вплив загроз на діяльність суб’єкта господарювання Шахрайство як найбільш поширена загроза на власність та діяльність суб’єктів господарювання. Внутрішні загрози і їх характеристика. Зловживання службовим становищем працівників підприємства, мотиви скоєння ними правопорушень та злочинів, порушень правил роботи. Заходи захисту суб’єктів господарювання від зовнішніх і внутрішніх загроз. Відповідальність за посягання на власність та імідж суб’єкта господарювання.
Тема 3. Бізнес і корупція: проблеми протидії
Поняття корупції. Явище корупції. Корупція: поняття, суть, типологія. Аспекти корупції. Соціально - економічні аспекти корупції. Політичні аспекти корупції. Правовий аспект корупції. Бюрократизм в Україні як елемент корупції. Причини корупції. Передумови виникнення корупції. Неефективність державного управління. Нерозвиненість цивільного суспільства. Недосконалість законодавства. Основні напрями боротьби з корупцією. Необхідність розробки національного плану боротьби з корупцією. Удосконалення законодавства - пріоритетна міра боротьби з корупцією. Інформаційна відвертість і прозорість діяльності державної влади. Проведення інституційних перетворень. Антикорупційні організації.
Тема 4. Недобросовісна конкуренція та промислове шпигунство в підприємницькій діяльності
Суть недобросовісної конкуренції, її мета, ознаки та причини. Неправомірне використання ділової репутації суб’єкта господарювання. Створення перешкод його діяльності у процесі конкуренції та досягнення неправомірних переваг. Неправомірне збирання, розголошення та використання комерційної таємниці. Відповідальність за недобросовісну конкуренцію. Заходи щодо захисту від недобросовісної конкуренції. Промислове шпигунство, його мета, ознаки та причини. Об’єкти промислового шпигунства та методи його роботи. Сили та засоби промислового шпигунства. Форми та методи залучення працівників підприємства до протиправних дій, співробітництва з конкурентами та промисловими шпигунами, протидії їм. Заходи по організації захисту від промислового шпигунства.
Тема 5. Охорона і охоронна діяльність
Обладнання та технічна укріпленість установ та об’єктів, приватних підприємств. Засоби охорони, пожежна та охоронна сигналізація, охоронне телебачення та освітлення, природні та штучні бар’єри. Організація охорони установ приватних підприємств силами Державної служби охорони, спеціалізованих комерційних підприємств та власними силами і засобами. Фізична та технічна охорона. Вимоги до об’єктів, що передаються під охорону. Пропускний та внутрішньо об’єктовий режим на підприємстві. Умови охоронної діяльності, вимоги до неї, правила надання послуг охорони об’єктів та громадян.
Тема 6. Інформаційна безпека підприємства
Технічні засоби та системи підприємства як об’єкти зосередження інформації, природні та штучні канали її витоку. Технічні засоби і можливі способи вилучення інформації. Ознаки наявності технічних засобів вилучення інформації. Фактори, що створюють умови витоку (передачі) інформації. Інформаційні ризики і їх мінімізація на підприємстві. Обладнання приміщень з метою захисту їх від витоку інформації. Атестація приміщень. Профілактика несанкціонованого витоку інформації. Банківська та комерційна таємниця. Українське законодавство про банківську та комерційну таємницю, інформацію з обмеженим доступом. Право суб’єктів господарювання на комерційну таємницю, і його юридичне закріплення. Організація роботи по визначенню відомостей, що становлять комерційну таємницю. Збереження комерційної таємниці при укладанні договорів, контрактів, угод і веденні ділових переговорів. Допуск і доступ до відомостей, що становлять банківську і комерційну таємницю. Організація спеціального діловодства на підприємстві. Конфіденційна інформація, її статус та зміст. Відповідальність за незаконний збір та розголошення відомостей, що становлять банківську і комерційну таємницю. Відшкодування збитків заподіяних суб’єкту господарювання протиправними посяганнями на банківську та комерційну таємницю. Заходи по попередженню, виявленню та локалізації випадків протиправних посягань на банківську та комерційну таємницю, конфіденційну інформацію.
Тема 7. Економічна безпека підприємства
Суть та зміст економічної безпеки. Захист матеріальних цінностей, обладнання та технічних засобів суб’єкта господарювання, від протиправних посягань та неправильної експлуатації. Безпека комерційних, господарських та фінансових операцій, суб’єкта господарювання. Забезпечення фінансової стабільності та незалежності підприємства. Дослідження контрагента, гаранта, страхової компанії, застави. Моніторинг операцій. Робота по стягненню дебіторських боргів. Організація безпеки роботи суб’єкта господарювання на фондовому ринку. Заходи безпеки при роботі з акціями. Захист контрольного пакету акцій. Заходи безпеки при роботі суб’єкта господарювання з векселями, державними та іншими цінними паперами. Протидія незаконному захвату підприємства, рейдерство, його ознаки та захист від нього.
Тема 8. Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності підприємства
Інформаційні ресурси підприємства: склад, структура, шляхи і способи формування. Визначення сфер інформаційної уваги підприємств, об’єктів та джерел інформації. Аналіз ділової обстановки. Збір інформації. Інформаційне обстеження (інформаційний аудит) підрозділів підприємства та об’єктів інформаційної уваги. Організація взаємо інформування. Інформаційні джерела і робота з ними. Інформаційний моніторинг, його суть і методи проведення. Комерційна розвідка у діяльності приватних підприємств. Мета та завдання аналітичної роботи, її програмне та технічне забезпечення алгоритм роботи з інформацією. Систематизація, зберігання і документування інформації. Інтегровані бази даних. Інтерпретація та розподіл інформації. інформаційно-аналітичні документи, правила їх складання. Прогнозування розвитку обстановки.
Тема 9. Організація безпеки в роботі з персоналом підприємства
Заходи безпеки при прийомі працівників на роботу. Аналіз ринку праці та організація конкурсу для заміщення вакантних посад. Вивчення даних на кандидатів та їх відбір. Правила перевірки кандидатів. Критерії відбору працівників, робота з працівниками у період терміну випробування. Контроль роботи персоналу. Ознаки шахрайських дій, психологічний портрет шахрая. Методи виявлення шахрайських дій працівників підприємства та зловживання ними службовим становищем. Соціальні дослідження. Заходи стимулювання праці, політика справедливості. Заохочення та стягнення у системі безпеки. Профілактика та попередження порушень правил роботи, правопорушень та злочинів, відповідальність працівників за дотримання режимів безпеки.
Тема 10. Дії комерційного підприємства в екстремальних умовах
Поняття екстремальної ситуації і її зміст. Види і об’єкти екстремальних ситуацій. Організація роботи підприємства по попередженню виникнення екстремальних ситуацій та забезпеченню захисту майна, ресурсів і персоналу у ході екстремальних ситуацій. Забезпечення комерційної діяльності в екстремальних умовах. Ідеологічні диверсії проти підприємства: їх ознаки, мотиви та причини, види і характер дії. Заходи захисту від ідеологічних диверсій. Ситуації пов’язані з загрозою підриву (підривом) вибухового пристрою, захватом заручників, нападом на об’єкти суб’єкта господарювання. Умови виникнення ситуацій, поведінка в них та заходи щодо захисту майна, ресурсів, персоналу в ході дії зазначених ситуацій. Основні причини виникнення пожеж. Заходи протипожежної безпеки на підприємстві. Поведінка керівництва і персоналу підприємства у разі виникнення пожежі в його приміщеннях та будівлях. Евакуація персоналу та майна. Можливі ситуації заподіяні стихійним лихом: повені (затоплення), землетруси та ін., організація дій персоналу при виникненні екстремальних ситуацій заподіяних стихійним лихом. Поведінка при затопленні та руйнуванні споруд. Екстремальні ситуації, що виникають у результаті хімічних, радіаційних аварій та атак, правила поведінки в них. Вирішення та попередження ситуацій.
Тема 11. Особиста безпека підприємця
Стан кримінальної ситуації в Україні, пов’язаної з посяганням на честь, гідність та життя громадян. Основні причини кримінальних посягань на підприємців. Види загроз безпеці підприємця і способи їх реалізації. Підрозділ фізичної охорони персоналу, цілі і завдання його діяльності. Технічні засоби охорони та особистої безпеки. Правила особистої безпеки підприємця. Заходи забезпечення особистої безпеки у випадках загроз життю підприємця. Реакція людини на екстремальну ситуацію, загальний алгоритм поведінки в екстремальній ситуації. Екстремальні ситуації, що виникають на роботі та в побуті. Шантаж та компрометація: сприйняття ситуації, визначення мети та джерел шантажу і компрометації, тактика поведінки, прийняття рішення. Попередження та вихід із ситуації. Нейтралізація наслідків ситуації. Загроза застосування сили: мотиви виникнення ситуацій та поведінка в них. Протидії загрозі, уникнення та вихід з ситуації. Попередження можливих загроз. Напад на особистість: види ситуацій та можливі причини їх виникнення. Можливі мотиви та техніка нападу. Поведінка особистості під час нападу на неї. Участь у ситуації в ролі третьої особи. Протидії та захист від нападу. Попередження ситуацій нападу. Заходи першої медичної допомоги. Евакуація та транспортування поранених та уражених. Поведінка з особами на яких скоєно посягання.
4.Плани семінарських (практичних, лабораторних) занять
Семінарські заняття з дисципліни «Основи безпеки бізнесу» - це організаційна форма навчального заняття, на якому студентами обговорюються питання з тем, визначених робочою навчальною програмою. Крім обговорення питань, що винесені на семінарські заняття, під час занять проводиться також обговорення виконаних індивідуальних та модульних завдань, що передбачені для студентів цією робочою програмою. Для самооцінки рівня підготовки до семінарських занять студент дома виконує завдання для самоконтролю, що наведені до відповідної теми семінарських занять. Також студент може виконати проблемні завдання, які наведені до відповідної теми семінарських занять (одне завдання на власний вибір – може виконати дома, або під контролем викладача під час семінарського заняття – індивідуально або у малій групі). Інноваційні навчальні технології, що при цьому використовуються, зазначені по темах. Викладачем оцінюється окремо рівень теоретичних знань та рівень виконання індивідуальних практичних завдань. Рівень теоретичних знань може оцінюватись шляхом оцінки виступу студента стосовно питань, що винесені на обговорення, оцінки активності обговорення виконаних рефератів та індивідуальних завдань, якості виконання завдань для самоконтролю, якості виконання проблемного завдання, оцінки коротких письмових завдань або тестувань, що можуть проводитись викладачем під час семінарського заняття. Ціна заняття залежить від заняття та форм індивідуальної роботи студента та контролю на відповідному занятті, що зазначено в планах семінарських занять.
Структура семінарських занять (денна форма навчання):
4.1. Плани семінарських занять (та завдання до них) для денної форми навчання
План заняття №1 Тема: «Основи безпеки бізнесу» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 7-45. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. − с. 5-10.
Структура семінарського заняття №1 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи
Завдання для самоконтролю (заняття №1):
Проблемні завдання:
Інноваційні навчальні технології, що використовуються: Семінар-мозоковий штурм. Дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань. Міні-презентації.
План заняття №2 Тема: ««Головні загрози безпеці підприємницької діяльності» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 46-72. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. – с.11-16.
Структура семінарського заняття №2 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи
Завдання для самоконтролю (заняття №2):
Проблемні завдання:
Інноваційні навчальні технології, що використовуються: Семінар-мозоковий штурм. Дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань. Міні-презентації.
План заняття №3 Тема: ««Актуальні проблеми боротьби бізнесу з корупцією» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 133-137, 150-153. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. - с.48-54.
Структура семінарського заняття №3 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи Завдання для самоконтролю (заняття №3):
<>2.3.1.Дати огляд ситуації в Україні в плані розробки національного плану боротьби з корупцією. Інноваційні навчальні технології, що використовуються: Семінар-мозоковий штурм. Дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань. Міні-презентації.
План заняття №4 Тема: «Актуальні проблеми боротьби бізнесу з корупцією» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 133-137, 150-153. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. - с.48-54.
Структура семінарського заняття №4 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи Завдання для самоконтролю (заняття №4):
Проблемні завдання:
Інноваційні навчальні технології, що використовуються: Семінар-мозоковий штурм. Дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань. Міні-презентації.
План заняття №5 Тема: ««Місце та роль недобросовісної конкуренції та промислового шпигунства в підприємницькій діяльності» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 73-127. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. - с.17-23.
Структура семінарського заняття №5 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи
Завдання для самоконтролю (заняття №5):
Проблемні завдання:
План заняття №6 Тема: «Роль охорони та охоронної діяльності в бізнесі» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 128-186. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. - с.24-29.
Структура семінарського заняття №6 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи Завдання для самоконтролю (заняття №6):
Проблемні завдання:
План заняття №7 Тема: «Роль охорони та охоронної діяльності в бізнесі» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 128-186. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. - с.24-29.
Структура семінарського заняття №7 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи Завдання для самоконтролю (заняття №7):
Проблемні завдання:
План заняття №8 Тема: «Актуальні проблеми забезпечення інформаційної безпеки підприємства» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 187-243. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. - с.30-35.
Структура семінарського заняття №8 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи Завдання для самоконтролю (заняття №8):
Проблемні завдання:
План заняття №9 Тема: «Актуальні проблеми забезпечення інформаційної безпеки підприємства» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 187-243. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. - с.30-35.
Структура семінарського заняття №9 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи Завдання для самоконтролю (заняття №9):
Проблемні завдання:
План заняття №10 Тема: «Актуальні проблеми забезпечення економічної безпеки підприємства» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 244-293. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. - с.36-41.
Структура семінарського заняття №10 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи Завдання для самоконтролю (заняття №10):
Проблемні завдання:
План заняття №11 Тема: «Актуальні проблеми забезпечення економічної безпеки підприємства» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 244-293. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. - с.36-41.
Структура семінарського заняття №11 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи Завдання для самоконтролю (заняття №11):
Проблемні завдання:
План заняття №12 Тема: «Основи організації інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності підприємства» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 294-338. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Зубок М.І. Інформаційно-аналітичне забезпечення підприємницької діяльності. – К: КНТЕУ, 2007. - Позднишев Є.В. Інформаційно-аналітичне забезпечення безпеки підприємства (методи та їх застосування). Навчальний посібник. Книга 1.- К.: Видавець Позднишев, 2007. - 76 с. - Чергенець Е.В., Зайцев О.В., Позднишев Є.В. Інформаційно-аналітичне забезпечення безпеки підприємства (збір та пошук інформації). Навчальний посібник. Книга 2.- К.: Видавець Позднишев, 2007. - 74 с. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. - с.42-47.
Структура семінарського заняття №12 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару): 1. Інформаційні ресурси підприємства: склад, структура, шляхи і способи формування. 2. Організація інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності підприємства. 3. Сили та засоби інформаційно-аналітичної роботи, її організація на підприємстві. 4. Види інформації.5. Об’єкти та джерела інформації. 6. Використання загальнонаукових практичних методів пізнання у інформаційно - аналітичній діяльності. 7. Використання загальнонаукових теоретичних пізнання у інформаційно - аналітичній діяльності. 8. Використання загальнофілософських методів пізнання у інформаційно - аналітичній діяльності. 9. Систематизація, зберігання і документування інформації. 8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи Завдання для самоконтролю (заняття №12): 1.Описати види інформації, які обслуговують діяльність підприємства.
Проблемні завдання:
План заняття №13 Тема: «Основи організації інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності підприємства» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 294-338. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Зубок М.І. Інформаційно-аналітичне забезпечення підприємницької діяльності. – К: КНТЕУ, 2007. - Позднишев Є.В. Інформаційно-аналітичне забезпечення безпеки підприємства (методи та їх застосування). Навчальний посібник. Книга 1.- К.: Видавець Позднишев, 2007. - 76 с. - Чергенець Е.В., Зайцев О.В., Позднишев Є.В. Інформаційно-аналітичне забезпечення безпеки підприємства (збір та пошук інформації). Навчальний посібник. Книга 2.- К.: Видавець Позднишев, 2007. - 74 с. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. - с.42-47.
Структура семінарського заняття №13 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи Завдання для самоконтролю (заняття №13):
Проблемні завдання:
План заняття №14 Тема: «Актуальні проблеми організації безпеки в роботі з персоналом підприємства» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 339-376. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. - с.55-59.
Структура семінарського заняття №14 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
5.5. Аналіз студентами шляхів вирішення додаткових питань:
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи Завдання для самоконтролю (заняття №14):
Проблемні завдання:
План заняття №15 Тема: «Особливості дії комерційного підприємства в екстремальних умовах» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. − с. 337-471. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. - с.60-66.
Структура семінарського заняття №15 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи Завдання для самоконтролю (заняття №15):
Проблемні завдання:
План заняття №16 Тема: «Забезпечення особистої безпеки підприємця» Вид заняття: семінарське. Мета: систематизація, поглиблення та уточнення знань, здобутих на лекціях і в процесі самостійної роботи, контроль знань. Дидактична: поглибити та розширити знання про зміст основних теоретичних положень теми, залучити до творчої діяльності під час розкриття проблемних запитань теми, завершити формування системи знань щодо питань теми. Виховна: сприяти формуванню пізнавального інтересу, прививати культурну поведінку, виховувати зацікавленість дисципліною, прагнення отримувати нові знання самостійно. Методи: пояснювально-ілюстративний метод, евристичний (частково-пошуковий) метод, індуктивний і дедуктивний, навчальна дискусія в малих творчих групах по обговоренню проблемних завдань Дидактичні засоби навчання: навчальний посібник, додаткова література, дошка, фліп-чарт, ноутбук із доступом до мережі Internet (з ПЗ MS IE). Компетенції, на формування яких спрямоване заняття:
Література: - Зубок М.І., Позднишев Є.В., Яременко С.М., Безпека бізнесу.-К: КНЕУ, 2008. - Зубок М.І., Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: підручник – К: КНЕУ, 2011. - 582с. - Зубок М. Безпека банківської діяльності: Навчально-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни. - К.: КНЕУ, 2003. - Яременко С.М. Безпека банківської діяльності: Збірник тестів, задач та комплексних кваліфікаційних завдань - К:КНЕУ,2008. - с.67-72.
Структура семінарського заняття №16 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Вступне слово викладача 6. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів) 7. Зміст основної частини заняття (перелік питань семінару):
7.Розшукова діяльність в інтересах охорони керівництва і персоналу підприємства.
9.Розвідка маршруту пересування
8. Вирішення студентами тестових завдань 9. Заключне слово викладача 10. Підведення підсумків заняття 11. Видача завдання для самостійної роботи Завдання для самоконтролю (заняття №16):
Проблемні завдання:
c.Визначити головні напрямки виявлення зовнішнього спостереження за підприємцем.
5. Плани контактних занять для студентів заочної форми навчання
Замість лекцій та семінарських занять для студентів заочної форми навчання проводяться контактні заняття, що здійснюються у контактні години. Загальні засади проведення контактних занять розміщено у Положеннях КНЕУ «Про організацію навчального процесу в умовах його індивідуалізації та використання кредитно-трансферної системи» та «Про порядок проведення Дня заочника в ДВНЗ Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана».
Структура контактних занять (заочна форма навчання):
Контактні заняття під час установчої сесії (1-6)
Контактне заняття №1. Теми, винесені на заняття: 1. Основи безпеки підприємницької діяльності 2. Загрози безпеці підприємницької діяльності Перелік компетенцій, на формування яких спрямоване контактне заняття №1:
Структура контактного заняття №1 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Міні-лекція (формулювання тез, обговорення питань, дискусія) 6. Семінар-розвязання проблемних завдань 7. Зміст основної частини заняття: - відповідає змістовним питанням відповідних тем 8. Заключне слово викладача 9. Підведення підсумків заняття. Поточний контроль.
Проблемні завдання, що виносяться на заняття: відповідають завданням, що виносяться на заняття з відповідної теми для денної форми навчання.
Контактне заняття №2. Теми, винесені на заняття: 3. Бізнес і корупція: проблеми протидії 4. Недобросовісна конкуренція і промислове шпигунство в підприємницькій діяльності Перелік компетенцій, на формування яких спрямоване контактне заняття №2:
Структура контактного заняття №2 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Міні-лекція (формулювання тез, обговорення питань, дискусія) 6. Семінар-розвязання проблемних завдань 7. Зміст основної частини заняття: - відповідає змістовним питанням відповідних тем 8. Заключне слово викладача 9. Підведення підсумків заняття. Поточний контроль.
Проблемні завдання, що виносяться на заняття: відповідають завданням, що виносяться на заняття з відповідної теми для денної форми навчання.
Контактне заняття №3. Теми, винесені на заняття: 5. Охорона і охоронна діяльність. 6. Інформаційна безпека підприємства. Перелік компетенцій, на формування яких спрямоване контактне заняття №3:
Структура контактного заняття №3 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Міні-лекція (формулювання тез, обговорення питань, дискусія) 6. Семінар-розвязання проблемних завдань 7. Зміст основної частини заняття: - відповідає змістовним питанням відповідних тем 8. Заключне слово викладача 9. Підведення підсумків заняття. Поточний контроль.
Проблемні завдання, що виносяться на заняття: відповідають завданням, що виносяться на заняття з відповідної теми для денної форми навчання.
Контактне заняття №4. Теми, винесені на заняття: 7. Економічна безпека підприємства Перелік компетенцій, на формування яких спрямоване контактне заняття №4:
Структура контактного заняття №4 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Міні-лекція (формулювання тез, обговорення питань, дискусія) 6. Семінар-розвязання проблемних завдань 7. Зміст основної частини заняття: - відповідає змістовним питанням відповідних тем 8. Заключне слово викладача 9. Підведення підсумків заняття. Поточний контроль.
Проблемні завдання, що виносяться на заняття: відповідають завданням, що виносяться на заняття з відповідної теми для денної форми навчання.
Контактне заняття №5. Теми, винесені на заняття: 8. Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності підприємства. 9. Організація безпеки в роботі з персоналом підприємства. Перелік компетенцій, на формування яких спрямоване контактне заняття №8:
Структура контактного заняття №5 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Міні-лекція (формулювання тез, обговорення питань, дискусія) 6. Семінар-розвязання проблемних завдань 7. Зміст основної частини заняття: - відповідає змістовним питанням відповідних тем 8. Заключне слово викладача 9. Підведення підсумків заняття. Поточний контроль.
Проблемні завдання, що виносяться на заняття: відповідають завданням, що виносяться на заняття з відповідної теми для денної форми навчання.
Контактне заняття №.6 Теми, винесені на заняття: 10. Дії комерційного підприємства в екстремальних умовах 11. Особиста безпека підприємця Перелік компетенцій, на формування яких спрямоване контактне заняття №8:
Структура контактного заняття №6 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 3. Актуалізація опорних знань студентів 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Міні-лекція (формулювання тез, обговорення питань, дискусія) 6. Семінар-розвязання проблемних завдань 7. Зміст основної частини заняття: - відповідає змістовним питанням відповідних тем 12.Захист студентами індивідуальних завдань 8. Заключне слово викладача 9. Підведення підсумків заняття. Поточний контроль.
Проблемні завдання, що виносяться на заняття: відповідають завданням, що виносяться на заняття з відповідної теми для денної форми навчання.
Контактні заняття під час екзаменаційної сесії (7-8)
Контактні заняття №.7-8 Комплексна аудиторна самостійна контрольна робота (по всім темам курсу)
Під час контактного заняття №7-8 формуються інструментальні компетенції, що реалізують навики розв’язання проблем, що сформульовані в навчальних ситуаціях, які винесені на комплексну аудиторну самостійну роботу.
Структура контактних занять №7-8 1. Організаційна частина 2. Повідомлення теми, мети заняття 4. Мотивація навчальної діяльності 5. Комплексна аудиторна самостійна контрольна робота (по всім темам курсу)
Поточний контроль здійснюється за результатами перевірки контрольної роботи протягом тижня з дня проведення заняття.
6. Плани навчальної роботи студента заочної форми навчання в міжсесійний період
У даному розділі визначається порядок виконання індивідуальних завдань студентами заочної форми навчання в міжсесійний період. Виконання студентами заочної форми індивідуальних завдань з дисципліни «Основи безпеки бізнесу» здійснюється відповідно до положень КНЕУ «Про організацію навчального процесу в умовах його індивідуалізації та використання кредитно-трансферної системи» та «Про порядок проведення Дня заочника в ДВНЗ Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана». Студенти виконують обов’язкові роботи, передбачені картою СРС, та передають їх на кафедру у терміни, що передбачені картою СРС. Також студенти мають право здати академічну заборгованість за контактними заняттями на установчій сесії, що виникла з поважних причин, за графіком, що формується відповідно до положення КНЕУ «Про порядок проведення Дня заочника в ДВНЗ Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана». Картою СРС з дисципліни «Основи безпеки бізнесу» передбачені наступні види робіт, що виконуються студентами заочної форми у міжсесійний період: Обов’язкове завдання: Обов’язковим завданням є домашнє індивідуальне письмове завдання, здійснюється відповідно до програми у вигляді письмових звітів. Під час підготовки до сесії студенти готують 10 міні-лекцій по 10 темах дисципліни (крім останньої теми). Студент самостійно вибирає із наданого в робочій програмі списку індивідуальних завдань для підготовки 10 письмових звітів по 10 темах дисципліни одну проблему з кожної з 10 тем (крім останньої). Письмові звіти виконуються в окремому зошиті в рукописній формі. За 1 місяць до початку чергової сесії готові домашні індивідуальні письмові завдання студенти представляють на кафедру, де вони перевіряються викладачами. Домашнє індивідуальне письмове завдання оцінюється максимально у 40 балів. У склад оцінки входить: - оцінка за зміст виконаного завдання – максимально 20 балів (10 завдання за шкалою 0–1–1,5–2 бали); - оцінка за захист виконаного завдання – максимально 20 балів (захищається кожне з 10 завдань за шкалою 0–1–1,5–2 бали) Викладач оцінює Домашнє індивідуальне письмове завдання протягом тижня з моменту кінцевого строку його реєстрації на кафедрі. Захист завдання відбувається відповідно графіку «Дня заочника» особисто викладачу. Критерії оцінки Домашнього індивідуального письмове завдання містяться у відповідному розділі. Вимоги до змісту та оформлення Домашнього індивідуального письмове завдання містяться у відповідному розділі. Вибіркові завдання: Вибіркові завдання студентам заочної форми перераховані у карті СРС, за змістом та вимогам відповідають вибірковим завданням, що виконуються студентами денної форми навчання. За 1 місяць до початку чергової сесії готові вибіркові завдання студенти представляють на кафедру, де вони перевіряються викладачами. Викладач здійснює оцінювання вибіркових завдань виключно у форматі захисту і обговорення результатів виконання завдання з викладачем особисто. Вибіркові завдання реєструється кафедрою передаються викладачу. Вони захищаються студентом особисто за графіком «Дня заочника» в момент захисту.
7.Плани аудиторних занять під час сесії (виключно для іноземномовних дисциплін) для студентів заочно-дистанційної форми навчання
8.Графіки індивідуально-консультативної роботи (за формами навчання)
Індивідуально-консультативна робота (ІКР) з дисципліни «Основи безпеки бізнесу» передбачена навчальним планом і проводиться шляхом проведення періодичних консультацій з викладачем (не менше 2-х академічних годин щотижня, за окремим розкладом). Індивідуальні заняття проводяться у формі діалогу з різних навчальних проблем, евристичної бесіди, перевірки виконання завдань з СРС. Під час індивідуально-консультативної роботи викладач спілкується із студентом з приводу організації студентом самостійної роботи, надає консультації з теоретичних питань курсу та з практичних питань підготовки модульних та домашніх письмових завдань. Слід зазначити, що консультації з підготовки окремих модульних завдань надаються як правило до терміну представлення готового модуля на перевірку. Також, викладач здійснює в терміни, що відведені для індивідуально-консультативної роботи, організацію захисту письмових завдань, що винесені на поточний контроль. ІКР здійснюється відповідно до графіка, який ставиться до відома студентів на початку вивчення дисципліни і затверджується кафедрою (форма зазначена нижче). Консультації студентам заочної форми проводяться у вечірній час (не раніше 17:00), за за окремим графіком «Дня заочника»
Форма графіку проведення індивідуально-консультативної роботи (ІКР) з дисципліни «Основи безпеки бізнесу»
9. Приклади типових завдань, що виносяться на залік
9.1. Приклади тестів
а) відсутністю законодавчої бази, яка б у повному обсязі забезпечувала захист суб’єктів підприємницької діяльності; б) погіршенням кримінальної ситуації в країні; в) комерційними інтересами підприємств, банків.
а) основними завданнями бізнес-діяльності підприємств, банків і наявністю загроз їм; б) особливостями конкурентної боротьби на відповідних ринках; в) необхідністю ефективної реалізації законних інтересів підприємств, банків та їх персоналу.
а) порушення економічної стабільності підприємств, банків; б) недосконале управління персоналом; в) внутрішньоколективні і міжколективні конфлікти.
а) усім; б) охороні та інформаційно-аналітичному забезпеченню діяльності підприємства, банку; в) охороні й режиму.
а) економічна й інформаційна безпека; б) особиста і колективна безпека; в) усі однаковою мірою.
а) комерційна інформація конкурентів; б) комерційні таємниці власних підприємств; в) персонал власного підприємства.
а) взаємообмін інформацією; б) виконання окремих завдань силами правоохоронних органів в інтересах комерційних організацій; в) виконання окремих завдань силами приватних служб безпеки в інтересах правоохоронних органів.
а) власних служб безпеки; б) державних правоохоронних органів; в) власних служб безпеки, а також державних правоохоронних органів.
а) відсутність професійно підготовлених кадрів; б) відсутність спеціального законодавства для регулювання діяльності суб’єктів приватної правоохоронної системи; в) низький рівень фінансування сил приватної правоохоронної системи.
а) консультації з питань безпеки; б) організація безпеки діяльності суб’єкта підприємницької діяльності; в) надання послуг охорони.
а) так; б) ні; в) так, але тільки коли виникає для цього необхідність.
а) може; б) може, коли щодо його діяльності відсутні будь-які загрози; в) не може.
а) так; б) ні; в) тільки сама служба безпеки підприємства.
а) можуть; б) можуть, але тільки для тих підприємств, які мають партнерські зв’язки з їхніми підприємствами; в) не можуть.
а) приватним фірмам охорони і безпеки; б) приватним службам охорони і безпеки; в) сумісній їхній діяльності.
9.2. Приклади практичних завдань
1. Ви – керівник комерційного підприємства. На даний час постало питання про організацію охорони офісу підприємства. Підприємство поки що має у своєму складі один офіс, але незабаром буде введено в дію ще два офіси і один склад. Яким із структур (державній службі охорони, приватним охоронним підприємствам, створенню власної служби охорони) ви надасте перевагу при виборі суб’єкта охорони і чому?
2. Керівник вашого підприємства при визначенні мети, основних завдань та заходів організації безпеки діяльності підприємства наказав активніше використовувати досвід приватної правоохоронної системи США. Начальник підрозділу безпеки наполягав на впровадженні досвіду організації безпеки бізнесу комерційних структур Японії. Вас запросили як незалежного експерта. Як би ви могли прокоментувати досвід США і Японії щодо організації безпеки бізнесу і які рекомендації з цього приводу могли б дати?
3. Ви – працівник одного із підрозділів банку. До вас звернувся ваш колега, на якого тимчасово покладені обов’язки з контролю за виконанням заходів безпеки банківської діяльності в даній установі, з таким запитанням: “Як може служба безпеки досягти своєї мети, що полягає в забезпеченні ефективної діяльності банку, коли це – завдання всього персоналу і всіх підрозділів банку?” Як би ви пояснили йому його помилку?
4. Під час прийняття на роботу до підприємства з вами був проведений інструктаж працівником підрозділу безпеки. На інструктажі було акцентовано увагу на тому, що одним із завдань безпеки є своєчасне виявлення реальних і потенційних загроз діяльності підприємства і що це завдання виконується всіма його працівниками. Як ви будуватимете свою роботу, щоб виконати це завдання на своєму робочому місці?
5. Ви – працівник одного із підприємств. Одного разу під час зустрічі з друзями ви розповіли про свою роботу, умови прийняття на роботу нових співробітників, своїх колег. Присутній при цьому ваш старий знайомий зауважив, що, на його думку, своєю розповіддю ви порушуєте один із принципів безпеки – конфіденційність. Чи правильно зроблено вам зауваження і щоб ви відповіли своєму знайомому?
10. Карти самостійної роботи студента (за формами навчання)
Самостійна робота студента є однією з форм організації навчання, основною формою опанування дисципліни “Основи безпеки бізнесу”. Певним чином зміст самостійної роботи студентів полягає в виконанні індивідуальних завдань, матеріали для яких отримуються з відкритих джерел про діяльність підприємств та банків та підготовці міні-презентацій до семінарських занять. Суттєвою частиною самостійної роботи студентів є робота в бібліотеці з бібліографічним каталогом та літературою, пошук та систематизація інформації з мережі Інтернет. Самостійна робота студентів над дисципліною “Основи безпеки бізнесу” охоплює також час на письмове оформлення модульних та індивідуальних завдань, систематизацію вивченого матеріалу курсу напередодні заліку. Частково результатом самостійної роботи студента є його рівень підготовки до підсумкового контролю з дисципліни, частково – виконані індивідуальні та (чи) модульні завдання, які оцінюються викладачем окремо як оцінка поточного контролю. Основні види самостійної роботи студента для різних форм навчання зведені в табл. 1. Таблиця 1 Самостійна робота студентів над дисципліною “Основи безпеки бізнесу”
Докладно види робіт та бали, які можна максимально отримати студентам за відповідні види самостійної роботи, зазначено у Карті самостійної роботи студента з дисципліни “Основи безпеки бізнесу” (6.2., 6.3.).
10.1. Карта самостійної роботи студента з дисципліни «Основи безпеки бізнесу» для студентів напряму підготовки - вибіркова для студентів II курсу всіх спеціальностей , крім спеціальності «Правознавство» (6601), галузі знань (спеціальності)______________ Денна форма навчання
10.2. Карта самостійної роботи студента з дисципліни «Основи безпеки бізнесу» для студентів напряму підготовки - вибіркова для студентів II курсу всіх спеціальностей , крім спеціальності «Правознавство» (6601), галузі знань (спеціальності)______________ Заочна форма навчання
* За рішенням кафедри студентам, які брали участь у позанавчальній науковій діяльності — участь у конференції, підготовці наукових публікацій тощо — можуть присуджуватись додаткові бали за поточну успішність, але не більше 10 балів.
Довідкова інформація:
10.3. Тематика індивідуальних рефератів, аналітичних звітів і наукових статей для студентів денної та заочної форм навчання
10.3.1. Тематика рефератів
10.3.2 Тематика аналітичних звітів
10.3.3 Тематика наукових статей
11.Порядок поточного і підсумкового оцінювання знань з дисципліни
Дисципліна “Основи безпеки бізнесу” вивчається з метою знайомства студентів з основами забезпечення безпеки діяльності комерційних підприємств та банків. Такі знання необхідні для формування у майбутніх фахівців грамотної поведінки в умовах реалізації тих чи інших загроз, які можуть виникати у сфері бізнесу. Враховуючи зазначене, контроль знань студентів передбачає визначення рівня їх підготовки до забезпечення безпечної роботи на своєму робочому місці на підприємстві, в банку та наявності усвідомленого розуміння необхідності якісно і ефективно виконувати заходи безпеки. Поточне оцінювання самостійної роботи студентів здійснюється відповідно до Порядку оцінювання знань студентів (Ухвалений Вченою радою університету, Протокол №9 від 28.05.2009) за такими об’єктами поточного контролю: а) систематичність та активність роботи на семінарських заняттях; б) виконання завдань для самостійного опрацювання; в) виконання модульних контрольних робіт; Контроль систематичності та активності роботи студентів денної форми навчання здійснюється на семінарських заняттях. Протягом семестру студент денної форми навчання може максимально отримати 100 балів:
Підготовка до семінарських (практичних) занять є важливим елементом роботи студента протягом семестру. Формою контролю за рівнем підготовки студента до семінарських занять є його активна участь в занятті. Студент робить доповіді під час заняття, приймає участь у обговореннях, дискусіях, мозкових атаках, вирішує тестові завдання. Наприкінці кожного практичного заняття викладач оцінює активність студента на занятті та виставляє бали. Максимальна кількість балів, яку студент може набрати за активну участь на семінарських заняттях становить 60:
Оцінювання якості виконання студентом видів робіт на семінарі здійснюється згідно наступної таблиці.
Таким чином, за одне семінарське заняття студент може отримати максимально 4 бали (крім двох останніх занять, на яких тестування не проводиться, студент може максимально одержати 2 бали), за всі семінари – до 60 балів. 20 балів набирається студентом шляхом виконання двох модульних контрольних робіт (максимум 10 балів за модуль). 20 балів студент може одержати за виконання двох вибіркових завдань. Об’єктом поточного контролю студентів денної форми навчання є модульна контрольна робота, яка виконується в аудиторії під контролем викладача, завдання якої охоплюють ключові теми курсу, та виконання завдань для самостійного опрацювання. Кожен із студентів виконує контрольну роботу, яка містить 5 завдань. Виконання модульної контрольної роботи оцінюється до 10 балів. Модульна контрольна робота включає в себе теоретичні і тестові завдання. За виконання одного теоретичного завдання студент може одержати до 2 балів. У разі, коли студент надав вичерпну обґрунтовану відповідь на поставлене запитання, зумів зв’язати навчальну проблему з практикою і при цьому практично не допускав помилок, він може отримати до 2 балів. Коли ж студент виконав запропоноване йому завдання за традиційною схемою без відповідного творчого підходу або у його виконанні припустився несуттєвих помилок, його робота може бути оцінена у 1 бал. 0 балів виставляється, коли модульне завдання не виконано. Тестове завдання має одну вірну відповідь. У разі вірної відповіді студент одержує 2 бали, у разі невірної - 0 балів. Таким чином, за виконання модульних контрольних робіт студенти денної форми навчання можуть отримати до 20 балів. Протягом семестру студент заочної форми навчання може максимально отримати 100 балів:
До вибіркових завдань студентів денної форми навчання відносяться наступні:
До вибіркових завдань студентів заочної форми навчання відносяться наступні:
Оцінювання аналітичного звіту з окремих питань забезпечення безпеки підприємницької діяльності, реферату і аналізу стану безпеки діяльності конкретного підприємства, банку проводиться наступним чином. За виконання одного вибіркового завдання студент може одержати до 10 балів. 10 балів студент одержує у випадку, коли тема вибіркового завдання розкрита повністю і пов’язана з практикою забезпечення безпеки підприємства, банку. 8 балів - у випадку, коли тема вибіркового завдання розкрита повністю, але носить суто теоретичний характер і не пов’язана з практикою. 6 балів - у випадку, коли тема вибіркового завдання розкрита частково і 0 балів - у випадку, коли тема вибіркового завдання не розкрита або не пов’язана з проблемами безпеки бізнесу. Підготовка наукової публікації з проблем безпеки бізнесу і участь у конференціях оцінюється наступним чином. У випадку, коли студент підготував якісну наукову публікацію, але не опублікував її, він одержує 8 балів. У випадку, коли студент підготував якісну наукову публікацію, та зумів опублікувати її, він одержує 10 балів. 0 балів студент одержує у випадку, коли підготовлений матеріал не розкриває поставлену проблему, або не відповідає вимогам до оформлення наукової статті. У разі, коли студент підготував якісну доповідь на наукову конференцію, але не зумів виступити з нею, він одержує 8 балів. У разі, коли студент підготував якісну доповідь на наукову конференцію і виступив з нею на конференції, він одержує 10 балів. 0 балів студент одержує у випадку, коли підготовлений матеріал не розкриває поставлену проблему, або не відповідає вимогам до доповіді на конференцію. Таким чином, за виконання двох вибіркових завдань студенти можуть отримати до 20 балів (див. Карту СРС). Загалом за результатами поточного контролю студенти можуть отримати максимальну кількість балів по дисципліні – 100. Оцінки (бали), одержані студентами за виконання різних видів самостійної роботи, проставляються викладачем в Журналі обліку поточної успішності студентів.
Система організації поточного контролю знань студентів з дисципліни “Основи безпеки бізнесу” для різних форм навчання
Поточна успішність з вибіркових навчальних дисциплін оцінюється, як правило, у формі заліку (диференційованого заліку) за шкалою від 0 до 100 балів включно. Залік на денній формі навчання бакалаврського рівня підготовки оформлюється під час останнього семінарського (практичного, лабораторного) заняття у відповідному семестрі, на заочній формі навчання бакалаврського - за розкладом сесії. Підсумкова оцінка записується у залікову відомість. Якщо за результатами поточного контролю студент набрав менше 60 балів, він отримує оцінку «не зараховано» (або «незадовільно» за диференційованого заліку) з даної дисципліни. У разі невиконання окремих завдань поточного контролю з об'єктивних причин, студенти мають право, за дозволом декана, виконати їх до останнього семінарського (практичного, лабораторного) заняття. Час та порядок складання визначає викладач.
Умови переведення даних 100-бальної шкали оцінювання в 4-х бальну та шкалу ECTS Переведення даних 100-бальної шкали оцінювання в 4-х бальну та шкалу за системою ECTS здійснюється в такому порядку:
12. Особливості поточного контролю знань студентів заочної форми навчання
12.1. Система поточного і підсумкового контролю знань студентів заочної форми навчання
У роботі кафедри з студентами заочної форми навчання велике значення приділяється контролю виконання студентами обов’язкових завдань для самостійного опрацювання. Виконання завдань для самостійного опрацювання студентами заочної форми навчання здійснюється відповідно до програми у вигляді письмових звітів. Під час підготовки до сесії студенти готують 10 письмових звітів по 10 темах дисципліни (крім останньої теми). Студент самостійно вибирає із наданого нижче списку індивідуальних завдань для підготовки 10 письмових звітів по 10 темах дисципліни одне завдання з кожної з 10 тем (крім останньої). Письмові звіти виконуються в окремому зошиті в рукописній формі. За місяць до початку чергової сесії готові письмові звіти студенти представляють на кафедру, де вони перевіряються викладачами. Максимальна кількість балів, яку студент може набрати за виконання письмового звіту становить 40 балів. Оцінювання якості виконання студентами заочної форми навчання письмових звітів здійснюється згідно наступної таблиці.
Письмові звіти виконуюся студентами у рукописному вигляді і представляються на кафедру за 1 місяць до початку екзаменаційної сесії. Студентам, які представляють письмовий звіт на кафедру у строк менший за 1 місяць або звіт виконаний у друкованому вигляді, загальна кількість балів за письмову роботу зменшується на 50%. Враховуючи, що самостійна робота студентів передбачає виконання не тільки обов’язкових але і вибіркових завдань, додаткову кількість балів (до 20 балів – для студентів денної, вечірньої та заочної форм навчання) студенти можуть отримати саме за виконання вибіркових завдань. Значна увага приділяється кафедрою контролю роботи студентів заочної форми навчання стосовно виконання ними вибіркових завдань для самостійного опрацювання. До останніх відносяться наступні завдання: формування аналітичних звітів з окремих питань забезпечення безпеки підприємницької діяльності за заданою тематикою (не більше одного звіту), написання рефератів за заданою тематикою з питань безпеки підприємницької діяльності (не більше одного реферату), підготовка наукової публікації з проблем безпеки бізнесу, аналіз стану безпеки діяльності конкретного підприємства, банку (за вибором студента), участь у конференціях. Готові роботи студенти представляють на кафедру за місяць до початку чергової сесії, де вони перевіряються викладачами. Кожне завдання оцінюється від 0 до 10 балів. Об’єктом поточного контролю студентів заочної форми навчання є модульна контрольна робота, яка виконується в аудиторії під контролем викладача, завдання якої охоплюють ключові теми курсу, та виконання завдань для самостійного опрацювання. Кожен із студентів виконує контрольну роботу, яка містить 5 завдань. Виконання модульної контрольної роботи оцінюється до 30 балів. Модульна контрольна робота включає в себе теоретичні і тестові завдання. За виконання одного теоретичного завдання студент може одержати до 6 балів. У разі, коли студент надав вичерпну обґрунтовану відповідь на поставлене запитання, зумів зв’язати навчальну проблему з практикою і при цьому практично не допускав помилок, він може отримати до 6 балів. У 4 балів оцінюється робота виконана в повному обсязі з необхідним обґрунтуванням та поясненням, але в роботі відсутні власні думки та пропозиції автора. Коли ж студент виконав запропоноване йому завдання за традиційною схемою без відповідного творчого підходу або у його виконанні припустився несуттєвих помилок, його робота може бути оцінена у 3 балів. 0 балів виставляється, коли модульне завдання не виконано. Тестове завдання має одну вірну відповідь. У разі вірної відповіді студент одержує 6 балів, у разі невірної - 0 балів.
12.2. Індивідуальні завдання для підготовки 10 письмових звітів по 10 темах дисципліни студентами заочної форм навчання
По темі 1: Основи безпеки підприємницької діяльності
По темі 2: Загрози безпеці підприємницької діяльності
По темі 3. Бізнес і корупція: проблеми протидії
- Корупція: поняття, суть, типологія та історія виникнення. - Головні аспекти корупції. - Причини корупції. - Основні напрями боротьби з корупцією. - Антикорупційні організації. - Засади запобігання та протидії корупції. - Боротьба з корупцією та допомога громадянам при корупційних діях проти них.
По темі 4: Недобросовісна конкуренція та промислове шпигунство в підприємницькій діяльності
По темі 5: Охорона і охоронна діяльність
По темі 6: Інформаційна безпека підприємства
По темі 7: Економічна безпека підприємства
По темі 8: Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності підприємства
По темі 9: Організація безпеки в роботі з персоналом підприємства
По темі 10: Дії комерційного підприємства в екстремальних умовах
По темі 11: Безпека особистості
12.3.Перелік питань, що охоплюють зміст робочої програми дисципліни
13. Особливості поточного контролю знань студентів заочно-дистанційної форми навчання.
14. Зразок модульних контрольних робіт для контролю знань студентів денної та заочної форм навчання
Модульна контрольна робота № 1
1. Надайте перелік відомостей, які можна віднести до комерційної таємниці підприємства, враховуючи вимоги чинного законодавства та інтереси підприємства. 2. Ви – молодий фахівець підприємства, у процесі роботи звернулись до одного із досвідчених працівників з проханням роз’яснити методику оцінки ділової активності контрагента. Ваш колега відповів, що така методика – це його знання засновані на власному досвіді і є його інтелектуальною власністю. До того ж, така інформація, за його словами, носить конфіденційний характер, тому він її відповідним чином оцінює, а ви якщо хочете, можете купити у нього зазначену інформацію. Лише за таких умов колега може виконати ваше прохання. Як ви оціните таку відповідь і як будете діяти за таких умов? 3. Мета безпеки підприємницької діяльності обумовлюється: а) основними завданнями бізнес-діяльності підприємства і наявністю загроз йому; б) особливостями конкурентної боротьби; в) необхідністю ефективної реалізації законних інтересів підприємства і його персоналу. 4. Чи можна організовувати забезпечення безпеки діяльності комерційного підприємства силами державних органів та установ? Виберіть правильну відповідь: а) ні в якому разі не можна; б) можна, але тільки того підприємства, яке має частку державних коштів у своєму капіталі; в) можна. 5. Структура економічної безпеки підприємства охоплює: а) захист матеріальних цінностей, технічних засобів, коштів і обладнання; б) захист майна підприємства, його фінансових ресурсів та комерційних операцій; в) захист майна підприємства, його фінансових ресурсів, інформації та персоналу.
Модульна контрольна робота № 2
1. Чим обумовлена необхідність дотримання для безпеки підприємницької діяльності принципів цілеспрямованості та економічної доцільності? 2. Одна із відомих комерційних фірм звернулась у ваш банк для отримання кредиту. Як забезпечення кредиту фірма надає в заставу два автомобілі “Мерседес – 600”. Ви – начальник кредитного відділу. Керівник банку віддав розпорядження про обов’язкове страхування предмета застави за рахунок фірми і його зберігання в банку, на що фірма не погодилась. Як ви будете діяти в такій ситуації, якщо інформація про фірму та її діяльність позитивна? 3. Чи може директор підприємства надавати у заставу власні іменні акції під час отримання підприємством кредиту? Виберіть правильну відповідь: а) може; б) може, тільки передавши їх підприємству з відображенням у його балансі; в) не може. 4. Охоронне освітлення охоплює: а) робоче та чергове освітлення; б) тривожне освітлення; в) чергове та тривожне освітлення. 5. Поняття комерційної таємниці регулюється таким законодавчим актом: а) Законом України “Про інформацію”; б) Господарським та Цивільним Кодексами України; в) Законом України “Про власність”.
Модульна контрольна робота № 3
1. У яких випадках банк може розкривати інформацію, що становить банківську таємницю щодо його клієнтів – фізичних осіб? 2. Під час прийняття на роботу на фірму з вами провів інструктаж працівник підрозділу безпеки. На інструктажі було акцентовано увагу на тому, що одним із завдань безпеки підприємницької діяльності є своєчасне виявлення реальних і потенційних загроз підприємству і що це завдання виконується всіма працівниками підприємства. Як ви будуватимете свою роботу, щоб виконати це завдання на своєму робочому місці? 3. Чи зобов’язані зберігати працівники підприємства в таємниці відомості службового характеру, які не є комерційною таємницею? Виберіть правильну відповідь: а) так; б) ні; в) так, але тільки тоді, коли щодо цього є відповідне розпорядження керівництва підприємства. 4. Основною вимогою до охорони об’єктів підприємства з погляду його безпеки є: а) регулювання доступу в приміщення установ підприємства; б) забезпечення ефективного внутрішньо об’єктового режиму; в) забезпечення технічної і фізичної охорони. 5. Критерієм законного отримання інформації, яка становить комерційну таємницю, є: а) наявність засад, передбачених законом чи договором, наявність необхідних повноважень, наявність згоди власника таємниці; б) наявність необхідних повноважень; в) наявність згоди власника таємниці.
Модульна контрольна робота № 4
1. В чому полягає роль персоналу підприємства у забезпеченні безпеки його діяльності? 2. Ви – працівник банку. Одного разу до вас зателефонував знайомий вам слідчий прокуратури і, посилаючись на відповідний закон, попросив підготувати для нього у справі, яка перебуває у провадженні прокуратури, відповідну інформацію про клієнта вашого банку – юридичну особу. Чи будете ви виконувати його прохання і якщо будете, то як? 3. Зонами доступності при організації охорони установ підприємства є: а) вхід до установи, складські приміщення, виробничі зони, приміщення керівника підприємства; б) вхід до установи, приміщення керівника підприємства, архів, приміщення серверної; в) територія підприємства, споруди підприємства, приміщення підприємства. 4. Найбільшу загрозу безпеці діяльності колективів підприємства може створювати: а) порушення фінансової стабільності підприємства; б) недосконале управління персоналом; в) внутрішньо колективні і між колективні конфлікти. 5. Економічні загрози підприємству можуть бути реалізовані через: а) знищення, поламання, виведення з ладу та викрадення майна і коштів підприємства; б) використання недосконалих технологій виробництва та проведення актів недобросовісної конкуренції; в) корупцію, шахрайство, недобросовісну конкуренцію, використання неефективних технологій виробництва.
Модульна контрольна робота № 5
1. Хто визначає перелік відомостей, які складають комерційну таємницю? Які відомості можуть бути віднесені до комерційної таємниці? 2. Ви – працівник підприємства. На одній із зустрічей з друзями, ви розповіли про свою роботу, умови прийняття працівників на роботу до підприємства, про своїх колег. Присутній при цьому ваш старий знайомий зауважив, що, на його думку, своєю розповіддю ви порушуєте один із принципів безпеки підприємницької діяльності – конфіденційність. Чи правильно зроблено вам зауваження і щоб ви відповіли своєму знайомому? 3. Виберіть найбільш правильне, на ваш погляд, визначення системи безпеки підприємницької діяльності: а) сукупність властивостей підприємства своєчасно й адекватно реагувати у своїй діяльності на всі негативні прояви внутрішнього і зовнішнього середовища; б) сукупність заходів, технологій, сил і засобів підприємства, спрямованих на профілактику, попередження, захист і протидію посяганням на його власність, діяльність та імідж; в) сукупність заходів, технологій, сил і засобів підприємства, спрямованих на формування здатності його установ протистояти загрозам їх діяльності. 4. Фізична охорона – це: а) охорона фізичних осіб; б) охорона фізичними особами; в) будь-яка охорона, де присутня людина. 5. Основою захисту матеріальних цінностей є: а) надійне зберігання матеріальних цінностей; б) ефективна експлуатація (використання) матеріальних цінностей; в) суворий облік матеріальних цінностей.
Модульна контрольна робота № 6
а) відкрита, службова, конфіденційна, комерційна таємниця, банківська таємниця, державна таємниця; б) відкрита, закрита, конфіденційна, таємна; в) відкрита, службова, конфіденційна, таємна.
а) охороні й інформаційно-аналітичному забезпеченню діяльності підприємства; б) охороні і режиму; в) усім.
а) вилучити фальшиві банкноти, скласти акт та повідомити про це керівника каси; б) вилучити фальшиві банкноти та повідомити про це керівника каси; в) повідомити керівника каси.
Модульна контрольна робота № 7
Чи обов’язковим для підприємства є створення такої категорії інформації як комерційна таємниця, якщо так, то яким чином це може здійснюватись, а якщо ні, то чому? До підприємства звернулась відома фірма з пропозицією про співробітництво. Під час її перевірки підприємству стало відомо, що, будучи досить активною і маючи непоганий фінансовий стан, фірма неодноразово на своїй продукції використовувала чужий товарний знак, хоч і жодного разу не була викрита. Якість товару фірми відповідає встановленим вимогам і він користується попитом. Який висновок ви зробите щодо можливості співробітництва з даною фірмою, якщо за вами останнє слово, а всі інші характеристики фірми позитивні? Необхідність безпеки бізнесу мотивується: а) відсутністю законодавчої бази, яка б у повному обсязі забезпечувала захист суб’єктів підприємницької діяльності; б) погіршенням кримінальної ситуації в країні; в) комерційними інтересами. Режим охорони установ підприємства може бути: а) цілодобовим, частковим, вибірковим; б) тільки цілодобовим; в) тільки цілодобовим і, як виняток, частковим. Основним завданням підрозділу безпеки при підготовці комерційної операції є: а) інформаційно-аналітичне дослідження контрагентів; б) перевірка факту наявності підприємства-контрагента та історії його діяльності; в) перевірка факту наявності підприємства-контрагента, історії його діяльності та засобів забезпечення виконання контрагентом своїх зобов’язань.
15. Список рекомендованої літератури
15.1. Основна література
15.2. Додаткова література
|