|
Главная \ Методичні вказівки \ Методические указания и информация \ ОЦІНКА ЗАСТАВИ БАНКІВСЬКИХ КРЕДИТІВ
ОЦІНКА ЗАСТАВИ БАНКІВСЬКИХ КРЕДИТІВДата публикации: 01.07.2019 13:02
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені ВАДИМА ГЕТЬМАНА»
Фінансово-економічний факультет Кафедра банківської справи
ЗАТВЕРДЖУЮ: Проректор з науково- педагогічної роботи ____________ А.М. Колот 25 травня 2017р.
Навчально-методичні матеріали до вивчення дисципліни «ОЦІНКА ЗАСТАВИ БАНКІВСЬКИХ КРЕДИТІВ»
освітній ступінь магістр
галузі знань 07«Управління та адміністрування», спеціальність 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» спеціалізація 6Ф02«Банківська справа» магістерська програма: 8Ф07 «Банківський менеджмент»
ПОГОДЖЕНО: Завідувач кафедри _____________________ С.М. Аржевітін
Начальник навчально- методичного відділу ______________Т.В. Гуть
Київ 2017
ЗМІСТ
1. Вступ. 2. Тематичний план дисципліни. 3. Зміст дисципліни за темами. 4. Плани занять: 4.1. Плани лекцій. 4.2. Плани практичних занять денної форми навчання. 4.3. Плани контактних занять для студентів заочної форми навчання. 4.4. Плани навчальної роботи студентів заочної форми навчання в міжсесійний період. 5. Самостійна робота студентів 5.1. Перелік тем рефератів (есе) з дисципліни для виконання індивідуальних завдань 5.2. Індивідуальні завдання для виконання на базі практики 6. Поточний і підсумковий контроль знань: 6.1. Денна форма навчання: - Карта самостійної роботи студента. - Порядок поточного і підсумкового оцінювання знань з дисципліни. 6.2. Заочна форма навчання: - Карта самостійної роботи студента. - Порядок поточного і підсумкового оцінювання знань з дисципліни. 6.3. Приклади типових задач, що виносяться на екзамен 6.4. Типовий екзаменаційний білет 7. Рекомендована література (основна і додаткова).
ВСТУП
Дисципліна “Оцінка застави банківських кредитів ” викладається для студентів спеціалізації “Банківська справа ” на рівні освітнього ступеня «Магістр» у числі дисциплін, спеціальної підготовки студентів. Оцінку вартості застави банківського кредиту здійснюють професійні експерти-оцінювачі – суб’єкти оціночної діяльності, які пройшли акредитацію у банку та уклали із ним договір про співпрацю. Проте, вагома роль застави у кредитному процесі та в системі менеджменту кредитного ризику банку, вимагає від майбутніх фахівців із “Банківської справи” відповідних знань та вмінь щодо застосування методологічних підходів, методів та інструментарію оцінювання ринкової вартості майна, що виступає об’єктом застави, а також – можливості здійснювати оцінку заставної вартості майна враховуючи ризики застави, визначати заставний дисконт, проводити моніторинг та переоцінку заставної вартості в процесі формування резерву під кредитний ризик банку. Мета вивчення дисципліни — формування у майбутніх фахівців з банківської справи системи теоретичних і практичних знань основ оцінювання ринкової та заставної вартості майна, що передаються позичальниками у заставу банківського кредиту. Завдання дисципліни — засвоїти методологію оцінки заставної вартості та заставного дисконту, зрозуміти фактори динаміки рівня заставної вартості та принципи, методи і процедуру визначення ринкової вартості майна, що передаються позичальниками у заставу банківського кредиту. Предметом дисципліни є механізм формування заставної вартості та порядок визначення заставного дисконту щодо окремих видів майна, яке передається у заставу банківського кредиту. Дисципліна “Оцінка застави банківських кредитів ” тісно пов’язана з дисципліною “Операції банків та небанківських кредитних установ ”, яка вивчалась на освітньому рівні бакалавра, та з дисциплінами, “Фінансовий менеджмент банку”, “Кредитний менеджмент у банку”, “Управління банківськими ризиками ”. Перелік професійних компетенцій та відповідні їм здатності фахівця, який опанував дисципліну “Оцінка застави банківських кредитів ” магістерської програми “Банківський менеджмент ” містить: 1). аналітично-контрольні:
2) нормативно-планувальні:
3) організаційно-управлінські:
4) оціночно-заохочувальні:
5) інноваційно-проектні:
6) інформаційно-технологічні:
7) навчально-методичні та науково-дослідницькі:
Вивчення курсу закінчується для студентів денної та заочної форм навчання – іспитом.
2. Тематичний план Дисципліни
3. ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ ЗА ТЕМАМИ
Тема 1. Роль оцінки вартості застави в процесі управління кредитним ризиком банку Сутність та функції застави в процесі банківського кредитування. Види та форми застави. Організаційно-правовий механізм банківської застави. Заставна експертиза та критерії прийнятності заставного майна. Застава як спосіб зниження кредитного ризику банку. Роль оцінки вартості застави в процесі управління кредитним ризиком банку. Завдання та процедура моніторингу вартості застави. Інформаційне забезпечення моніторингу вартості заставного майна. Ризик застави: сутність та види. Індивідуальний та портфельний ризик застави. Методи ідентифікації та управління ризиком застави. Рейтинг заставного майна. Заставна політика банків: основні задачі та принципи реалізації. Заставний портфель банку та способи управління ризиком заставного портфеля банку. Особливості методології оцінки вартості застави банківських кредитів в Україні та світовий досвід
Тема 2. Організаційно-правові засади оцінки вартості застави та професійної оціночної діяльності Законодавче регулювання оцінки майна та професійної оціночної діяльності. Форми та види професійної оцінної діяльності. Кваліфікаційні напрямки та спеціалізація в оцінці майна. База оцінки. Види вартості, що визначають при оцінці майна. Принципи оцінки майна. Методологічні підходи та методи оцінки майна. Характеристика та процедура застосування доходного, витратного та порівняльного підходів до оцінки майна, як об’єкта банківської застави. Етапи процесу оцінки. Основні вимоги банку до звіту про оцінку вартості застави. Функції вартості грошей у часі та їх роль в практичній оціночній діяльності
Тема 3. Методологія оцінки вартості застави банківських кредитів Економічні засади оцінки вартості банківської застави. Специфічні риси банківського кредитування та їх вплив на особливості оцінки майна – об’єкта банківської застави. Види вартості що визначають при оцінюванні майна, яке передають у заставу банківського кредиту. Ринкова вартість. Ліквідаційна вартість: суть та методика обчислення. Відмінність ринкової та ліквідаційної вартості. Заставна вартість: методика обчислення. Функціональна модель заставної вартості. Фактори динаміки заставної вартості. Заставний дисконт. Методика визначення коефіцієнта покриття боргу та обсягу кредиту адекватного вартості застави
Тема 4. Координація співпраці банків та суб’єктів оцінної діяльності Напрямки співпраці банків та незалежних експертів оцінки майна. Процедура та основні критерії банківської акредитації суб’єктів оціночної діяльності. Основні вимоги банку до експертного звіту про оцінку застави. Порядок перевірки експертного звіту та формування банківського висновку про ринкову вартість майна.
Тема 5. Оцінювання вартості земельної ділянки Законодавче регулювання застави землі як об’єкта нерухомості. Специфіка земельної ділянки як об’єкта оцінювання. Методика нормативного грошового оцінювання земель сільськогосподарського призначення. Загальні положення. Методи оцінювання землі. Дохідний підхід до оцінки земельних ділянок. Порівняльний підхід при оцінюванні земельних ділянок. Особливості оцінювання окремих видів земельних ділянок. Грошове оцінювання земель населених пунктів. Грошове оцінювання земель несільськогосподарського призначення (окрім земель населених пунктів) — природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, водного та лісового фондів. Звіт про грошову оцінку землі та порядок його розгляду банком. Заставна вартість земельної ділянки: фактори, особливості та модель оцінювання.
Тема 6. Оцінювання вартості нерухомості Поняття та класифікація нерухомості. Особливості та процедура оцінювання різних видів нерухомого майна. Аналіз вартісно-утворюючих факторів. Етапи процесу оцінювання нерухомості. Підготовчі роботи: попередній огляд об’єкта застави; збір та аналіз документації; оціночні процедури. Принципи оцінювання нерухомості: загальні принципи; позиція з погляду користувача майна; позиція, що відображає інтереси продавця; позиція з погляду ринку; принцип найкращого та найефективнішого використання майна. Методи оцінювання будівель та споруд; затратний метод (визначення фактичної вартості будівництва, визначення вартості нового будівництва, розрахунок нагромадженого зношення будівель та споруд); метод порівняння продажів; метод капіталізації доходу. Вибір методу оцінювання будівель та споруд, що передаються у заставу кредиту. Процедура та фактори визначення заставної вартості та коефіцієнта покриття при заставі нерухомості. Порядок підготовки експертного висновку банку про заставну вартість нерухомості.
Тема 7. Оцінювання оборотних активів як об’єкту застави банківського кредиту Види об’єктів оборотних активів, які можуть передаватись у заставу банківського кредиту, та вимоги до них Особливості оцінювання незавершеного будівництва як об’єкта застави банківського кредиту. Оцінювання строкової і простроченої дебіторської заборгованості як об’єкта застави банківського кредиту. Оцінювання об’єктів оборотних активів, що передані у заставу кредиту, в процесі їх реалізації у випадках неповернення позичальником заборгованості за позичкою. Складання та аналіз банком звіту про оцінювання об’єктів оборотних активів, які передаються у заставу кредиту.
Тема 8. Оцінювання вартості обладнання та транспорту Класифікація машин і обладнання. Характеристика ринку машин і обладнання, що передаються у заставу банківського кредиту. Особливості прийняття у заставу та моніторингу машин та обладнання. Інформаційна база оцінювання машин і обладнання. Визначення фізичного і морального зношення та залишкової вартості машин і обладнання. Методи оцінювання машин і обладнання: метод порівняння продажів; метод майбутніх доходів. Звіт про оцінювання машин і обладнання та його аналіз банком. Особливості та процедура визначення заставної вартості при кредитуванні під заставу обладнання та транспорту.
Тема 9. Оцінювання вартості цілісного майнового комплексу та майнових прав. Порядок прийняття у заставу цілісного майнового комплексу (ЦМК). Особливості визначення заставної вартості, майнових прав, бізнесу та цілісного майнового комплексу. Методологія визначення ринкової вартості ЦМК. Доходний підхід до оцінки цілісного майнового комплексу та бізнесу. Порядок обчислення чистого грошового потоку. Методи визначення ставки капіталізації та дисконтування. Особливості застосування витратного підходу при оцінці бізнесу. Застосування методу аналогів продаж при оцінці бізнесу та майнових прав, як об’єктів банківської застави. Банківський аналіз звіту про оцінку ринкової вартості цілісного майнового комплексу, як об’єкта застави кредиту. Порядок та процедура підготовки експертного висновку банку про заставну вартість цілісного майнового комплексу.
4. ПЛАНИ ЗАНЯТЬ 4.1. ПЛАНИ ЛЕКЦІЙ Тема 1. Роль оцінки вартості застави в процесі управління кредитним ризиком банку Лекція 1(2 години) Проблемна лекція 1. Сутність та функції застави в процесі банківського кредитування. 2. Організаційно-правовий механізм банківської застави. Заставна експертиза та критерії прийнятності заставного майна. 3. Застава як спосіб зниження кредитного ризику банку. 4. Роль оцінки вартості застави в процесі управління кредитним ризиком банку. 5. Ризик застави: сутність та види. Індивідуальний та портфельний ризик застави. Методи ідентифікації та управління ризиком застави. Рейтинг заставного майна. 6. Заставна політика банків: основні задачі та принципи реалізації. Заставний портфель банку та способи управління ризиком заставного портфеля банку. 7. Особливості методології оцінки вартості застави банківських кредитів в Україні та світовий досвід
Тема 2. Організаційно-правові засади оцінки вартості застави та професійної оціночної діяльності Лекція 2 (2 години) Мультимедійна презентація 1. Законодавче регулювання оцінки майна та професійної оціночної діяльності. 2.База оцінки. Види вартості, що визначають при оцінці майна. Принципи оцінки майна. 3. Методологічні підходи та методи оцінки майна. Характеристика та процедура застосування доходного, витратного та порівняльного підходів до оцінки майна, як об’єкта банківської застави. 4. Етапи процесу оцінки. 5. Основні вимоги банку до звіту про оцінку вартості застави. 6. Функції вартості грошей у часі та їх роль в практичній оціночній діяльності
Тема 3. Методологія оцінки вартості застави банківських кредитів Лекція 3 (2 години) Мультимедійна презентація 1. Економічні засади оцінки вартості банківської застави. 2. Види вартості що визначають при оцінюванні майна, яке передають у заставу банківського кредиту. 3. Ліквідаційна вартість: суть та методика обчислення. Відмінність ринкової та ліквідаційної вартості. 4. Заставна вартість: методика обчислення. Функціональна модель заставної вартості. Фактори динаміки заставної вартості. Заставний дисконт. 5. Методика визначення коефіцієнта покриття та обсягу кредиту адекватного вартості застави Тема 4. Координація співпраці банків та суб’єктів оцінної діяльності Лекція 4 (2 години) Проблемна лекція 1. Напрямки співпраці банків та незалежних експертів оцінки майна. 2. Процедура та основні критерії банківської акредитації суб’єктів оціночної діяльності. 3. Основні вимоги банку до експертного звіту про оцінку застави. 4. Порядок перевірки експертного звіту та формування банківського висновку про ринкову вартість майна.
Тема 5. Оцінювання вартості земельної ділянки Лекція 5(2 години) лекція-діалог із використанням демонстраційних матеріалів 1. Законодавче регулювання застави землі як об’єкта нерухомості. 2. Специфіка земельної ділянки як об’єкта оцінювання. 3. Методологічні підходи та методи оцінювання земельної ділянки 4. Особливості оцінювання окремих видів земельних ділянок. 5. Звіт про грошову оцінку землі та порядок його розгляду банком. 6. Заставна вартість земельної ділянки: фактори, особливості та модель оцінювання.
Тема 6. Оцінювання вартості нерухомості Лекція 6(2 години) лекція-діалог із використанням демонстраційних матеріалів 1. Нерухомість як об’єкт банківської застави. Поняття та класифікація нерухомості. 2. Особливості та процедура оцінювання різних видів нерухомого майна. Аналіз вартісно-утворюючих факторів. 3. Етапи процесу оцінювання нерухомості. 4. Принципи оцінювання нерухомості. 5. Методологічні підходи та методи оцінювання нерухомості. 6. Порядок підготовки експертного висновку банку про заставну вартість нерухомості. 7. Процедура оцінювання заставної вартості та коефіцієнта покриття при заставі нерухомості.
Тема 7. Оцінювання вартості оборотних активів, як об’єкту застави банківського кредиту Лекція 9 (2 години) лекція-діалог із використанням демонстраційних матеріалів 1. Особливості та порядок прийняття у заставу оборотних активів. Сутність та види оборотних активів. 2. Методи оцінювання ринкової вартості оборотних активів. 3. Процедура підготовки висновку банку про вартість об’єктів оборотних активів, які передаються у заставу кредиту. 4. Банківський моніторинг та перевірка стану і вартості оборотних активів. Тема 8. Оцінювання вартості обладнання та транспорту Лекція 7(2 години) лекція-діалог із використанням демонстраційних матеріалів 1. Особливості прийняття у заставу та моніторингу машин та обладнання. 2. Методи оцінювання машин і обладнання: метод порівняння продажів; метод майбутніх доходів. 3. Інформаційна база оцінювання машин і обладнання. 4. Визначення фізичного і морального зношення та залишкової вартості машин і обладнання. 5. Звіт про оцінювання машин і обладнання та його аналіз банком. 6. Особливості та процедура визначення заставної вартості при кредитуванні під заставу обладнання та транспорту.
Тема 9. Оцінювання вартості цілісного майнового комплексу та майнових прав Лекція 8 (2 години) лекція-діалог із використанням демонстраційних матеріалів 1. Процедура та особливості прийняття у заставу цілісного майнового комплексу (ЦМК). 2. Особливості визначення заставної вартості, майнових прав, бізнесу та цілісного майнового комплексу. 3. Методологія визначення ринкової вартості ЦМК. 4. Доходний підхід до оцінки цілісного майнового комплексу та бізнесу. 5. Порядок обчислення чистого грошового потоку. 6. Методи визначення ставки капіталізації та дисконтування. 7. Особливості застосування витратного підходу при оцінці бізнесу. 8. Застосування методу аналогів продаж при оцінці бізнесу та майнових прав, як об’єктів банківської застави. 9. Банківський аналіз звіту про оцінку ринкової вартості цілісного майнового комплексу, як об’єкта застави кредиту. 10. Порядок та процедура підготовки експертного висновку банку про заставну вартість цілісного майнового комплексу.
4.2. ПЛАНИ СЕМІНАРСЬКИХ (ПРАКТИЧНИХ) ЗАНЯТЬ ОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ Семінарське заняття № 1, 2 – розгорнута бесіда-дискусія на тему 1: «Роль оцінки вартості застави в процесі управління кредитним ризиком банку»(4 години) Завдання: сформувати у студента:
Вивчивши матеріали цієї теми студент будете уміти:
План виконання завдання:
Інформаційне забезпечення заняття:
Практичне заняття № 3, 4 – робота малих творчих групах на тему 2: «Організаційно-правові засади оцінки вартості застави та професійної оціночної діяльності»(4години) Завдання: сформувати у студента знання:
Вивчивши матеріали цієї теми студент буде уміти:
План виконання завдання:
Інформаційне забезпечення заняття:
Семінарське заняття № 5-6 – семінар розгорнута бесіда-дискусія на тему 3: «Методологія оцінка вартості застави банківських кредитів» (4 години) Завдання: сформувати у студента знання:
Вивчивши матеріали цієї теми студент буде уміти:
План виконання завдання:
Інформаційне забезпечення заняття:
Практичне заняття № 7 – семінар розгорнута бесіда-дискусія на тему 4: «Координація співпраці банків та суб’єктів оціночної діяльності» (2 години) Завдання: сформувати у студента
Вивчивши матеріали цієї теми ви будете уміти:
План виконання завдання:
Інформаційне забезпечення заняття:
Практичне заняття № 8-9 – кейс «Оцінка вартості земельної ділянки як об’єкта банківської застави» на тему 5: «Оцінка вартості земельної ділянки» Завдання: сформувати у студента знання:
Вивчивши матеріали цієї теми ви будете уміти:
План виконання завдання:
Інформаційне забезпечення заняття:
Практичне заняття № 10-11-12 Комплексний тренінг: «Оцінювання вартості нерухомості як об’єкта банківської застави» (6 акад. годин) на тему 6: «Оцінювання вартості нерухомості»» Завдання практичного заняття:
Вивчивши матеріали цієї теми студент будет уміти:
План виконання завдання:
Інформаційне забезпечення заняття:
Практичне заняття № 13-14 – міні-кейси на тему 7: «Оцінювання вартості оборотних активів та незавершеного виробництва» (4акад. години) Завдання: сформувати у студента знання щодо:
Вивчивши матеріали цієї теми ви будете уміти: оцінювати ринкову вартість фінансових інвестицій визначати ринкову вартість векселів оцінювати дебіторську заборгованість оцінювати ринкову вартість ТМЗ визначати резерв сумнівного боргу План виконання завдання:
Інформаційне забезпечення заняття:
Практичне заняття № 15-16 – міні-кейси на тему 8: «Оцінювання вартості обладнання та транспорту» (4 акад. години) Завдання: сформувати у студента знання:
Вивчивши матеріали цієї теми студент будете уміти:
План виконання завдання:
Інформаційне забезпечення заняття:
Семінарське заняття № 17-18 – Кейс «Оцінювання вартості бізнесу» на тему 9: «Оцінювання вартості цілісного майнового комплексу та майнових прав»(4 акад. години) Завдання: сформувати у студента знання:
Вивчивши матеріали цієї теми студент будете уміти:
План виконання завдання:
Інформаційне забезпечення заняття:
4.3. ПЛАНИ КОНТАКТНИХ ЗАНЯТЬ ДЛЯ СТУДЕНТІВ ЗАОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ Контактне заняття — це вид навчального заняття викладача із студентами, яке згідно Положення про організацію навчального процесу передбачає «гнучке поєднання (гармонійний симбіоз) всіх сучасних форм проведення навчальних занять (лекцій, семінарських, практичних) і методів викладання, таких як: інтерактивно-комунікативні заняття з використанням мультимедійних засобів, предметні та міждисциплінарні тренінги, кейси, ситуаційні вправи, ділові ігри, дистанційні форми навчання тощо». Контактні заняття роблять навчальний процес на заочній формі навчання гнучким і дозволяють врахувати індивідуальні запити та інтереси студентів. При підготовці до контактних занять з дисципліни «Оцінка вартості застави банківських кредитів» студенти заочної форми навчання повинні підготувати теоретичні питання та вирішити виробничі ситуації, що виносяться на ці заняття за відповідними темами.
Тема 1. Роль оцінки вартості застави в процесі управління кредитним ризиком банку 1. Сутність та функції застави в процесі банківського кредитування. 2. Організаційно-правовий механізм банківської застави. Заставна експертиза та критерії прийнятності заставного майна. 3. Застава як спосіб зниження кредитного ризику банку. 4. Роль оцінки вартості застави в процесі управління кредитним ризиком банку. 5. Ризик застави: сутність та види. Індивідуальний та портфельний ризик застави. Методи ідентифікації та управління ризиком застави. Рейтинг заставного майна. 6. Заставна політика банків: основні задачі та принципи реалізації. Заставний портфель банку та способи управління ризиком заставного портфеля банку. 7. Особливості методології оцінки вартості застави банківських кредитів в Україні та світовий досвід Перелік компетентностей на формування яких зорієнтоване заняття Вивчивши матеріли цієї теми ви будете знати :
Вивчивши матеріали цієї теми ви будете уміти:
Тема 2. Організаційно-правові засади оцінки вартості застави та професійної оціночної діяльності 1. Законодавче регулювання оцінки майна та професійної оціночної діяльності. 2. База оцінки. Види вартості, що визначають при оцінці майна. Принципи оцінки майна. 3. Методологічні підходи та методи оцінки майна. Характеристика та процедура застосування доходного, витратного та порівняльного підходів до оцінки майна, як об’єкта банківської застави. 4. Етапи процесу оцінки. 5. Основні вимоги банку до звіту про оцінку вартості застави. 6. Функції вартості грошей у часі та їх роль в практичній оціночній діяльності
Перелік компетентностей на формування яких зорієнтоване заняття Вивчивши матеріли цієї теми, ви будете знати :
Вивчивши матеріали цієї теми ви будете уміти:
Тема 3. Методологія оцінки вартості застави банківських кредитів 1. Економічні засади оцінки вартості банківської застави. 2. Види вартості що визначають при оцінюванні майна, яке передають у заставу банківського кредиту. 3. Ліквідаційна вартість: суть та методика обчислення. Відмінність ринкової та ліквідаційної вартості. 4. Заставна вартість: методика обчислення. Функціональна модель заставної вартості. Фактори динаміки заставної вартості. Заставний дисконт. 5. Методика визначення коефіцієнта покриття та обсягу кредиту адекватного вартості застави Перелік компетентностей на формування яких зорієнтоване заняття Вивчивши матеріли цієї теми, ви будете знати :
Вивчивши матеріали цієї теми ви будете уміти:
Тема 4. Координація співпраці банків та суб’єктів оцінної діяльності 1. Напрямки співпраці банків та незалежних експертів оцінки майна. 2. Процедура та основні критерії банківської акредитації суб’єктів оціночної діяльності. 3. Основні вимоги банку до експертного звіту про оцінку застави. 4. Порядок перевірки експертного звіту та формування банківського висновку про ринкову вартість майна.
Перелік компетентностей на формування яких зорієнтоване заняття Вивчивши матеріли цієї теми, ви будете знати :
Вивчивши матеріали цієї теми ви будете уміти:
Тема 5. Оцінювання вартості земельної ділянки 1. Законодавче регулювання застави землі як об’єкта нерухомості. 2. Специфіка земельної ділянки як об’єкта оцінювання. 3. Методологічні підходи та методи оцінювання земельної ділянки 4. Особливості оцінювання окремих видів земельних ділянок. 5. Звіт про грошову оцінку землі та порядок його розгляду банком. 6. Заставна вартість земельної ділянки: фактори, особливості та модель оцінювання. Перелік компетентностей на формування яких зорієнтоване заняття Вивчивши матеріли цієї теми, ви будете знати :
Вивчивши матеріали цієї теми ви будете уміти:
Тема 6. Оцінювання вартості нерухомості (Кейс - 6 акад. годин) «Оцінювання вартості нерухомості як об’єкта банківської застави» 1. Завдання практичного заняття: основними завданнями студентів в межах практичного заняття є:
2. За результатами практичного заняття сформувати у студентів вміння та навички: Студенти мають знати :
Студенти мають уміти:
Тема 7. Оцінювання оборотних активів, як об’єкту застави банківського кредиту 1. Особливості та порядок прийняття у заставу оборотних активів. Сутність та види оборотних активів. 2. Методи оцінювання ринкової вартості оборотних активів. 3. Процедура підготовки висновку банку про вартість об’єктів оборотних активів, які передаються у заставу кредиту. 4. Банківський моніторинг та перевірка стану і вартості оборотних активів. Перелік компетентностей на формування яких зорієнтоване заняття Вивчивши матеріли цієї теми, ви будете знати :
Вивчивши матеріали цієї теми ви будете уміти:
Тема 8. Оцінювання вартості обладнання та транспорту 1. Особливості прийняття у заставу та моніторингу машин та обладнання. 2. Методи оцінювання машин і обладнання: метод порівняння продажів; метод майбутніх доходів. 3. Інформаційна база оцінювання машин і обладнання. 4. Визначення фізичного і морального зношення та залишкової вартості машин і обладнання. 5. Звіт про оцінювання машин і обладнання та його аналіз банком. 6. Особливості та процедура визначення заставної вартості при кредитуванні під заставу обладнання та транспорту. Перелік компетентностей на формування яких зорієнтоване заняття Вивчивши матеріли цієї теми, ви будете знати :
Вивчивши матеріали цієї теми ви будете уміти:
Тема 9. Оцінювання вартості цілісного майнового комплексу та майнових прав 1. Процедура та особливості прийняття у заставу цілісного майнового комплексу (ЦМК). 2. Особливості визначення заставної вартості, майнових прав, бізнесу та цілісного майнового комплексу. 3. Методологія визначення ринкової вартості ЦМК. 4. Доходний підхід до оцінки цілісного майнового комплексу та бізнесу. 5. Порядок обчислення чистого грошового потоку. 6. Методи визначення ставки капіталізації та дисконтування. 7. Особливості застосування витратного підходу при оцінці бізнесу. 8. Застосування методу аналогів продаж при оцінці бізнесу та майнових прав, як об’єктів банківської застави. 9. Банківський аналіз звіту про оцінку ринкової вартості цілісного майнового комплексу, як об’єкта застави кредиту. 10. Порядок та процедура підготовки експертного висновку банку про заставну вартість цілісного майнового комплексу.
Перелік компетентностей на формування яких зорієнтоване заняття Вивчивши матеріли цієї теми, ви будете знати :
Вивчивши матеріали цієї теми ви будете уміти:
4.4. ПЛАНИ НАВЧАЛЬНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ ЗАОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ В МІЖСЕСІЙНИЙ ПЕРІОД.
Самостійна робота студентів заочної форм навчання На першому контактному занятті з курсу викладач дає вказівки на виконання студентами самостійної роботи з вивчення дисципліни і видає кожному студенту індивідуальне завдання. Кожен студент має скласти карту самостійної роботи над вивченням дисципліни, вказуючи в ній свої індивідуальні завдання, і погоджує її з викладачем (студент і викладач підписують цей документ). Копія карти здається викладачеві для контролю за виконанням завдань у міжсесійний період. Оскільки відведений ліміт лекційних годин недостатній для повного викладення змісту курсу, то на контактних заняттях дається лише огляд і пояснення найбільш складних і недостатньо висвітлених у підручнику питань. Решту матеріалу студенти вивчають самостійно з допомогою підручника та додаткової літератури. При цьому вони можуть отримати допомогу викладача на консультаціях, які проводяться у міжсесійний період. Індивідуальні консультації викладача проводяться згідно із графіком консультацій викладачів кафедри банківської справи. З графіком консультацій можна ознайомитись на сайті кафедри. Студенти заочної форми навчання спеціальності «Банківська справа» з цієї дисципліни пишуть реферати, теми яких вони погоджують з викладачем, який веде в даній академгрупі контактні заняття. Теми рефератів наводяться у Навчально-методичному посібнику для самостійної роботи студентів з курсу «Оцінка застави банківського кредиту». При цьому враховуються наукові інтереси студента. Але й студент сам може запропонувати тему реферату і погодити її з викладачем. Викладач може визначити наукові роботи (не більше п’яти), які підлягають реферуванню. Перевірені викладачем реферати студент захищає під час співбесіди з ним. Виконаний студентом реферат оцінюється і враховується при підведенні підсумків поточної роботи студента. Пропущені чи не вивчені до практичних занять теми курсу мають бути здані викладачу, як правило, до наступного практичного заняття, в дні консультацій. Замість зазначеного студент за завданням викладача може підготувати реферат на відповідну тему. Тематика рефератів наведена у розділі 5. Індивідуально-консультативна робота зі студентами заочної форми навчання проводиться у формі консультацій та індивідуальних занять, які проводяться за графіком «дня заочника», перевірки індивідуальних завдань, перевірки та захисту завдань, що винесені на поточний контроль тощо. Цю роботу проводять: — керівник курсу, який веде контактні заняття; Графік консультацій складається так, щоб студенти мали можливість з’ясувати всі питання до проведення практичного заняття з відповідної теми чи до складання іншого випробування за поточною успішністю. Для окремих студентів чи групи студентів проводяться індивідуальні заняття з обговоренням найбільш складних та актуальних питань теорії та практики оцінної діяльності. Тематика таких занять та терміни їх проведення своєчасно повідомляються студентам потоку чи академічної групи. На такі заняття можуть виноситися наукові реферати, підготовлені найбільш підготовленими студентами. Індивідуально-консультаційна робота не має зводитись лише до допомоги викладача студентам, які слабо навчаються. Викладачі в процесі проведення індивідуально-консультаційної роботи повинні диференційовано підходити до допомоги студентам залежно від їх успішності. Потрібно більше уваги вділяти талановитим студентам, прививаючи їм любов і навики до науково-дослідної роботи. Графік доводиться до відома студентів на початку вивчення дисципліни та розміщується на сайті кафедри банківської справи.
5. Самостійна робота студентів Самостійна робота студентів полягає в:
Конкретні види самостійної роботи, їх зміст, терміни виконання, оцінювання в балах та форми контролю відображаються в Карті самостійної роботи студента, яка надається студенту перед початком вивчення дисципліни. Персоніфікована і заповнена в частині вибіркових видів робіт Карта самостійної роботи студента з дисципліни «Оцінка застави банківських кредитів» повинна бути надана викладачеві, що читав лекції (для денної форми навчання) чи проводив контактні заняття (для заочної форми навчання), не пізніше останнього заняття з цієї дисципліни. Контроль за самостійною роботою студентів здійснюється під час індивідуально – консультативної роботи у дні проведення щотижневих консультацій викладача (для студентів заочної форми навчання – за графіком «Дня заочника»); під час проведення контактних занять на заочній формі навчання; а також за результатами перевірки, контрольних чи домашніх індивідуальних завдань (модульних завдань).
5.1. Перелік тем рефератів (есе) з дисципліни для виконання індивідуальних завдань Починаючи роботу над рефератом, студент має ознайомитися з літературою з теми дослідження, ретельно вивчити висвітлення її в підручниках, навчальних посібниках, словниках, економічних журналах і конспекті лекцій. Поради щодо добору літератури можна отримати у викладача, який читає курс лекцій, а також у працівників бібліотеки. Для написання реферату студент має вивчити нормативні й методичні документи Національного банку України та комерційних банків, які стосуються теми реферату. Цитати і статистичні дані, подані в тексті реферату, повинні мати посилання на першоджерела. Питання реферату слід висвітлювати лаконічно, без повторів і відступів від основної теми. Не треба захаращувати роботу громіздкими таблицями і неузагальненими статистичними даними. Реферат має включати наступні основні елементи: Вступ 1. Теоретичні положення теми роботи, зокрема проблемні та дискусійні питання. 2. Аналіз діючої практики роботи банків (інших ланок кредитної системи) на ділянці, яка відповідає темі дослідження. 3. Розробка та обґрунтування рекомендацій щодо поліпшення окремих сторін діяльності банків або інших об’єктів дослідження. Висновки У кінці реферату додається список використаної літератури в алфавітному порядку із зазначенням прізвища та ініціалів автора, повної назви джерела, місця видання, назви видавництва, року видання, кількості сторінок. Реферат має бути виконаний шрифтом Times New Roman,14, інтервал 1,5 без скорочення термінів (крім загальновизначених). Сторінки треба пронумерувати й залишити поля для зауважень рецензента. На останній сторінці студент зазначає дату закінчення реферату і ставить свій підпис. Обсяг реферату не повинен перевищувати 15 сторінок. Реферати виконуються на теми, які охоплюються змістом дисципліни і що є особливо актуальними. Реферат повинен включати огляд останнього цифрового та статистичного матеріалу з відкритих джерел, наукової літератури та статей у економічній періодиці, містити оцінку явища студентом та бути бездоганно оформленим. Конкретна тема реферату погоджується з викладачем заздалегідь. Тема реферату обирається студентом індивідуально. Обрання тотожної теми реферату в рамках однієї академічної групи не допускається. Цей процес контролюється викладачем шляхом узгодження заяви студента. Вимоги до оформлення рефератів відповідають типовим. Обов’язкова наявність титульного аркушу із зазначенням обраної теми та її номеру, переліку використаної літератури. Реферат представляється у друкованому вигляді, прошитий (у швидкозшивачі), із пронумерованими сторінками. Необхідним під час написання реферату є використання актуальної бібліографії та вітчизняної наукової думки щодо поставлених проблем. На відміну від індивідуального завдання, реферат ставить на меті реалізацію не практичного, а теоретико-методологічного аспектів курсу. Рекомендовані теми рефератів 1. Сутність та функції застави в процесі банківського кредитування. 2. Організаційно-правовий механізм банківської застави. 3. Заставна експертиза та критерії прийнятності заставного майна. 4. Застава як спосіб зниження кредитного ризику банку. 5. Роль оцінки вартості застави в процесі управління кредитним ризиком банку. 6. Завдання та процедура моніторингу вартості застави. 7. Ризик застави: сутність, види, способи мінімізації. 8. Система управління ризиком застави. 9. Методи ідентифікації та управління ризиком застави. 10. Вплив ризику застави на рейтинг заставного майна. 11.Заставна політика банків: основні задачі та принципи реалізації. 12.Заставний портфель банку та способи управління ризиком заставного портфеля банку. 13. Особливості методології оцінки вартості застави банківських кредитів в Україні та світовий досвід. 14.Правове регулювання оцінки майна та майнових прав в Україні. 15. Механізм та основні задачі банківської акредитації оціночних компаній 16. Характеристика етапів проведення незалежної оцінки майна. 17.Критерії підбору та порядок банківської акредитації незалежних оцінювачів майна. 18. Характеристика ринку нерухомого майна України. 19. Ринкова вартість нерухомості та фактори динаміки її рівня в Україні. 20. Управління заставою проблемних кредитів. 21. Механізм та способи реалізації заставного майна 22. Методологічні засади оцінювання майна. База оцінки. 23. Характеристика процесу оцінки майна на основі витратного підходу. 24. Роль застави та заставної вартості в кредитному процесі.
5.2. Індивідуальні завдання для виконання на базі практики
Під час виробничої практики студенти денної форми навчання знайомляться з питаннями методології оцінювання вартосі застави кредитів банку, методологією та алгоритмом визначення заставної вартості (чи коефіцієнту покриття боргу LTV), аналізують банківську процедуру заствної експертизи, способи оцінки ризиків застави та підходи до управління ризиком застави. На опрацювання питань, пов’язаних з оцінюванням застави банківських кредитів відводиться час від одного до двох робочих тижнів. Студент здійснює класифікацію об’єктів застави під кредити банківської установи та аналізує методики, що застосовувались для визначення ринкової вартості об’єктів застави, проводить розрахунок ліквідаційної чи заставної вартості майна відповідності заставної вартості майна їх ринкової вартості. Здійснюється моніторинг зміни вартості об’єктів застави та їх вплив на кредитний ризик банку. В необхідних випадках студент бере безпосередню участь у роботі фахівців банку з визначення ліквідаційної, заставної вартості майна, а також у заходах банку з реалізації заставленого майна. Складається звіт про оцінювання одного із оєктів застави в банку. Перелік конкретних видів виконаних робіт заноситься до відповідного розділу звіту про виробничу практику, що має бути обсягом до п’яти стандартних аркушів. Заповнені зразки документів щодо оцінювання заставленого майна, матеріали аналітичних оглядів та інші супровідні документи виносяться у додатки до звіту про виробничу практику.
6. ПОТОЧНИЙ І ПІДСУМКОВИЙ КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ:
6.1. ДЕННА ФОРМА НАВЧАННЯ:
6.1.1. КАРТА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ
з дисципліни «Оцінка застави банківських кредитів» галузь знань «Управління та адміністрування» спеціальність «Фінанси, банківська справа та страхування» спеціалізація: «Банківська справа» магістерська програма: 8Ф07 «Банківський менеджмент» освітній ступінь магістр Денна форма навчання
* Максимальна кількість балів за роботу на аудиторних заняттях обмежується 30 балами * *За рішенням кафедри студентам, які брали участь у позанавчальній науково-дослідній діяльності — в роботі конференцій, підготовці наукових публікацій тощо — можуть присуджуватись додаткові бали за поточну успішність, але не більше 10 балів.
6.1.2. ПОРЯДОК ПОТОЧНОГО І ПІДСУМКОВОГО ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ З ДИСЦИПЛІНИ Оцінювання знань студентів з дисципліни «Оцінка застави банківських кредитів» здійснюється на основі результатів: 1) поточного контролю знань; 2) підсумкового контролю знань. 8.1.2.1. Поточне оцінювання знань студентів здійснюється за двома напрямами: за обов’язковими та вибірковими видами самостійної роботи студентів. Поточне обов’язкове оцінювання завдань самостійної роботи студентів здійснюється за такими об’єктами поточного контролю:
6.1.2.2. Контроль виконання завдань за темою практичного (семінарського) заняття протягом семестру здійснюється за такими критеріями: а) рівень засвоєння знань за темою практичного (семінарського) заняття у ході усних відповідей та експрес-контролю; б) активність роботи на практичних (семінарських) заняттях (активна участь в роботі малих творчих груп та розгорнутих бесід-дискусій); в) правильність виконання ситуаційних завдань, кейсів, завдань тренінгу на практичних заняттях; г) презентація реферату, есе, аналітичного огляду з використанням Power Point. Оцінювання рівня виконання завдань за темою практичного (семінарського) заняття здійснюється таким чином: 2 бали отримують студенти, які :
1 бал отримують студенти, які :
0 балів отримують студенти, які:
Перездача заборгованості (пропущене з поважної причини практичне (семінарське) заняття допускається протягом двох тижнів з дня її виникнення). 6.1.2.3. Оцінювання виконання студентами контрольних (модульних) робіт. З метою активізації навчального процесу із врахуванням збільшення питомої ваги самостійної роботи робочим планом передбачено модульну систему проміжного контролю рівня засвоєння програмного матеріалу. Особлива увага при цьому звертається на проміжний контроль матеріалу, який винесений на самостійне вивчення. Модуль - це частина програми дисципліни, яка складається з пов’язаних між собою у певному співвідношенні теоретичних, емпіричних і практичних компонентів змісту, кожна складова якого оцінюється в балах. Програмний матеріал з дисципліни «Оцінка застави банківських кредитів» розподіляється на 2 змістовні модулі, які охоплюють низку тем програми: Змістовий модуль №1
Змістовий модуль №2
Об’єктами завдань контролю (модульного) можуть виступати: а) письмові контрольні роботи; б) виконання індивідуальних завдань з використанням комп’ютерних програм в) вирішення комплексної аналітичної ситуації (кейсу). Оцінювання рівня виконання контрольних (модульних) завдань здійснюється таким чином: Письмова модульна контрольна робота складається з п’яти завдань, які можуть включати теоретичні питання, тести та задачі. Кожне з 5-ти завдань оцінюється за шкалою 1; 0,5; 0: 1 бал виставляється за завдання, якщо студент:
0,5 бала виставляється за завдання, якщо студент:
0 балів виставляється за завдання, якщо студент:
Протягом семестру студенти повинні вирішити 2 модульних контрольних завдання. Максимальна оцінка модульного контрольного завдання – 5 балів. Вибіркові види робіт студентів денної форми навчання та вимоги до їх виконання Студенти денної форми навчання можуть виконати на власний вибір одне із запропонованих двох видів самостійної роботи, виконання і захист якого включатиметься в поточне оцінювання його знань:
Обраний вибірковий вид самостійної роботи студент повинен зафіксувати в карті самостійної роботи і здати викладачу в установлений термін (див. «Карту самостійної роботи студента»). Аналітичний огляд наукових публікацій – це самостійний критичний огляд наукових статей із фахових видань за темами, які стосуються одного із напрямів оцінки застави банківського кредиту (за вибором студента). Для огляду студент має зробити копії не менше 5-х наукових статей із економічних журналів фахових видань за останні 2-3 роки і надати їх разом з текстовою частиною викладачу у зазначені терміни для перевірки. Аналітичний огляд має включати наступні основні елементи:
Аналітичний огляд має бути наданий викладачу у зазначені терміни для перевірки. Обсяг аналітичного огляду не повинен перевищувати 10 сторінок. Аналітичний звіт за власними науковими дослідженнями (реферат, ессе) або виконати звіт про оцінку одного із об’єктів банківської застави Статистичні дані за досліджуваний період (3 – 5 років) мають бути систематизовані і зведені в таблиці, гістограми, діаграми та графіки та самостійно проаналізовані. Аналітичний звіт у формі реферату чи ессе має включати наступні основні елементи:
Обсяг аналітичного звіту не повинен перевищувати 15 сторінок. Звіт про оцінку застави виконується відповідно до вимог передбаченим НСО №1 (національним стандартом оцінки).
Вимоги до виконання та оформлення вибіркових видів завдань Виконання аналітичного огляду наукових публікацій, аналітичного звіту за власними науковими дослідженнями здійснюється у письмовій формі на стандартних аркушах формату А4 на комп’ютері шрифтом Times New Roman,14, міжрядковий інтервал 1,5 без скорочення термінів (крім загально визначених). Допускається менший шрифт та міжрядковий інтервал для ілюстративного матеріалу. Сторінки треба пронумерувати й залишити поля для зауважень рецензента. На останній сторінці студент зазначає дату закінчення роботи і ставить свій підпис. Оформляється вибіркове завдання титульним аркушем, на якому студент вказує назву міністерства, університету, факультету, кафедри та дисципліни. Нижче робиться напис: «Аналітичний звіт на тему________ студента (прізвище, ініціали, шифр академічної групи)» або «Аналітичний огляд наукових публікацій на тему________ студента (прізвище, ініціали, шифр академічної групи)». Оцінювання вибіркових видів самостійної роботи студентів Оцінка вибіркових видів завдань для самостійного опрацювання виставляється в балах за шкалою: 10; 8; 6; 0 балів. Критерії оцінювання вибіркових видів самостійної роботи студентів: 10 балів отримують студенти, які:
8 балів отримують студенти, які:
6 балів отримують студенти, які:
0 балів за виконання завдань для самостійного опрацювання отримують усі решта студентів. Максимальна кількість балів за вибіркові завдання для самостійного опрацювання для студентів денної форми навчання не може перевищувати 10 балів. За порушення вимог щодо написання та подання на кафедру окремих вибіркових видів робіт, застосовуються штрафні санкції у формі зменшення балів за:
Додаткові бали за науково-дослідницьку діяльність
Кафедра залучає студентів до активної науково-дослідної діяльності через участь в наукових гуртках, участь в студентських наукових конференціях, конкурсах наукових робіт, у спільних із викладачами публікаціях. Студентам, які приймають активну участь у науковій діяльності кафедри, присуджуються додаткові бали за поточну успішність в разі наявної публікації наукових статей, тез виступів на студентських наукових конференціях, але не більше 10 балів. Загальна оцінка знань студентів денної форми навчання з дисципліни «Оцінка застави банківських кредитів» за результатами поточного контролю визначається у діапазоні від 0 до 50 балів складається із набраних балів:
Результати набраних студентом балів за результатами поточного контролю знань виставляються викладачем у електронний журнал, переносяться у відомість і враховуються при виставленні загальної підсумкової оцінки. Студент, який набрав за результатами поточного контролю від 0 до 20 балів (включно), вважається таким, що не виконав вимоги робочої навчальної програми з дисципліни «Оцінка застави банківських кредитів», передбаченої індивідуальним навчальним планом, і отримує з дисципліни незадовільну оцінку. Він має право за власною заявою опанувати цю дисципліну в наступному семестрі понад обсяги встановлені навчальним планом за індивідуальним графіком у формі додаткової індивідуально-консультативної роботи згідно з діючими в Університеті положеннями. Під час таких занять студент має виконувати завдання для самостійної роботи, контрольні модульні роботи, інші види робіт, передбачені робочою навчальною програмою з дисципліни та набрати від 21 до 50 балів (включно). Бали у кількості 21 і більше є підставою для допуску студента до екзамену за білетами, які містять 5 екзаменаційних завдань. Студент, який набрав за результатами поточного контролю від 0 до 20 балів (включно) і не бажає опановувати дисципліну в наступному семестрі понад обсяги встановлені навчальним планом за індивідуальним графіком у формі додаткової індивідуально-консультативної роботи, не допускається до повторного складання екзамену і вважається таким, що має академічну заборгованість.
Порядок підсумкового контролю та оцінювання знань студентів денної форми навчання
Підсумкове оцінювання знань студентів денної денної форми навчання з дисципліни «Оцінка застави банківських кредитів» проводиться у формі екзамену. Екзамен проводиться в письмовій формі за екзаменаційними білетами, складеними за програмою дисципліни і затвердженими кафедрою. Зміст білетів охоплює матеріал робочої навчальної програми дисципліни. Екзаменаційний білет складається з п’яти завдань і включає:
Типовий екзаменаційний білет для студентів денної форми навчання наведений у п. 8.4 цього документа. Кожне з питань екзаменаційного білета оцінюються за шкалою: 10; 8; 6; 4; 2; 0 балів. Відповідь студента на кожне із завдань екзаменаційного білета, залежно від рівня її повноти й коректності, оцінюється різною кількістю балів:
Критерії оцінювання відповіді на теоретичні питання білету Відповідь на теоретичне питання оцінюється у 10 балів, якщо: 1) наведено розгорнуту та вичерпну відповідь на питання у білеті; 2) проявлено творчі здібності у розумінні, викладенні й використанні навчально-програмного матеріалу; 3) продемонстровано здатність здійснювати порівняльний аналіз різних теорій, методичних підходів до оцінки майна та виявлено здатність до самостійних творчих висновків; продемонстровано знання зарубіжного досвіду та сучасних світових тенденцій у питаннях оцінка вартості майна. 4) проявлено уміння користуватись методами наукового аналізу економічних явищ, процесів і характеризувати їхні риси та форми виявлення; 5) проявлено здатність висловлення та аргументування власного ставлення до альтернативних поглядів на поставлене питання; 6) підтверджено знання необхідних законів і нормативних матеріалів України, національних та міжнародних стандартів оцінки майна. 8) підтверджено знання точних назв та функцій національних та міжнародних кредитно-фінансових установ, історії їх створення і ролі при вирішенні проблем, які ставляться у конкретному питанні; 10) підтверджено засвоєння матеріалів основної та додаткової літератури. Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 8 балів, якщо:
Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 6 балів якщо:
Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 4 бали, якщо:
Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 2 бали, якщо:
а) використання цифрового матеріалу; б) посилання на конкретні історичні періоди та дати; в) формулювання висновків за поставленим питанням, які не відповідають правильним чи загальновизнаним (за відсутності доказів у відповіді). Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 0 балів, якщо: 1) відносно відповіді на найвищий бал не зроблено розкриття п’яти або більше пунктів, зазначених у вимогах до нього (якщо вони явно потрібні для вичерпного розкриття питання); 2) одночасно присутні два чи більше типів недоліків, які окремо характеризують критерії оцінювання питання в 4 бали; 3) характер відповіді дає підставу стверджувати, що особа, яка складає екзамен, неправильно зрозуміла зміст питання чи не знає правильної відповіді і тому не відповіла на нього по суті, припустившись грубих помилок у змісті відповіді. Під час оцінки відповіді на окреме питання додатково враховуються і впливають на загальну суму балів за це питання допущені недоліки та помилки, якими вважаються:
Загальна підсумкова оцінка за результатами екзамену Максимальна кількість балів підсумкового оцінювання знань студентів денної форми навчання з дисципліни «оцінка застави банківських кредитів» – 100 балів. Загальна підсумкова оцінка складається з суми балів за результатами поточного контролю (діапазон від 0 до 50 балів включно) та підсумкового контролю, яка фіксується в екзаменаційній відомості (діапазон від 0 до 50 балів включно за результатами екзамену). Переведення даних 100-бальної шкали оцінювання в 4-бальну та шкалу за системою ECTS здійснюється в наступному порядку:
Студенти, які за сумарним результатом поточного і підсумкового контролю у формі екзамену набрали від 21 до 59 балів (включно), після належної підготовки мають право повторно скласти екзамен. Студенти, які набрали за результатами поточного контролю та екзамену від 0 до 20 балів мають можливість вивчити дисципліну за індивідуальним графіком у формі додаткової індивідуально-консультативної роботи і скласти повторно екзамен. Перескладання екзамену з дисципліни дозволяється двічі (вдруге – комісії за білетами, які містять 5 завдань). У загальному підсумковому оцінюванні рівня результатів навчальної діяльності цих студентів враховується результат поточного контролю рівня знань, умінь та навичок. Студент, який під час опанування дисципліни понад обсяги встановлені навчальним планом за індивідуальним графіком у формі додаткової індивідуально-консультативної роботи набрав менше 20 балів (включно), не допускається до повторного складання екзамену і вважається таким, що має академічну заборгованість. У виключних випадках студенту надається можливість дострокового складання екзамену не раніше календарного місяця до початку сесії. Дозвіл на дострокове складання екзамену надається ректором (проректором) за поданням декану факультету за умови, що студент на момент подання заяви отримав не менше 25 балів за результатами поточного контролю та засвоїв увесь обсяг навчальної програми.
6.2. ЗАОЧНА ФОРМА НАВЧАННЯ
6.2.1. КАРТА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТА
з дисципліни «Оцінка застави банківських кредитів» галузь знань «Управління та адміністрування» спеціальність «Фінанси, банківська справа та страхування» спеціалізація: «Банківська справа» магістерська програма: 8Ф07 «Банківський менеджмент» освітній ступінь магістр Заочна форма навчання
Довідкова інформація:
6.2.2. Порядок поточного і підсумкового оцінювання знань з дисципліни
6.2.2.1. Оцінювання поточної роботи студента на контактних заняттях. Робота студента заочної форми навчання на контактних заняттях оцінюється за такими критеріями: 1) відповіді (виступи) на контактних заняттях та оцінювання рівня засвоєння програмного матеріалу 2) виконання аудиторної контрольної роботи. Оцінка рівня засвоєння програмного матеріалу роботи студента заочної форми навчання на контактних заняттях складається з сум балів, отриманих студентом на кожному занятті. Виходячи з передбачених тематичним планом вивчення дисципліни кількості контактних занять (за винятком занять, відведених для написання контрольної роботи), максимальна кількість балів за одне контактне заняття складає 2 бали:
Максимальна кількість балів за систематичність та активність роботи студента заочної форми навчання на контактному занятті не може перевищувати 20 балів. Перездача заборгованості студентами заочної форми навчання (пропуску контактного заняття з поважної причини) дозволяється лише на протязі двох тижнів після виникнення даної заборгованості за графіком «Дня заочника».
8.2.2.2. Модульний контроль З дисципліни «Оцінка застави банківських кредитів» на заочній формі навчання виконується одне модульне завдання. Модульне завдання має 5 питань, з них одне теоретичне питання та чотири задачі. Основними критеріями для виставлення оцінок (балів) за модульним контролем є:
Кожне питання оцінюється:
Загальна сума балів за модульну контрольну роботу ділиться на 2. Таким чином студент може отримати максимум 5 балів
Приклади типових завдань, що виносяться на модульний контроль. На підсумковий іспит з курсу виносяться усі питання, що охоплює зміст робочої навчальної програми, а також тестові завдання і задачі.
Теоретичні питання : 1. Предмет і завдання курсу “Оцінка застави банківських кредитів”. 2. Нерухомість: поняття та види нерухомості. 3. Поняття та види рухомого майна. 4. Майнові права на власність та особливості їх оцінювання з метою застави. 5. Особливості оцінювання рухомих речей з метою їх застави. 6. Сутність процесу оцінки вартості майна. Цілі оцінки та адекватні їм види оцінюваної вартості. 7. Поняття «вартість майна» та фактори, що впливають на вартість майна. 8. Характеристика та види майна і майнових прав, що можуть передаватись у заставу банківських кредитів. 9. Основні положення Національних стандартів оцінки майна. 10. Міжнародні стандарти оцінки майна. 11. База оцінювання. Основні принципи та підходи до вибору бази оцінювання. 12. Правове регулювання оцінної діяльності в Україні. 13. Характеристика основних норм господарського та цивільного права, що регулюють оцінну діяльність в Україні. 14. Характеристика основних етапів процесу оцінювання майна. 15. Загальна характеристика принципів оцінювання майна. 16. Характеристика принципів оцінювання, що пов’язанні з уявою користувача про вартість майна. 17. Характеристика принципів оцінювання, що пов’язанні із впливом на вартість нерухомості його місцерозташування. 18. Принципи оцінювання майна, що пов’язанні із ринковим середовищем. 19. Характеристика та роль в процесі оцінки, принципу найкращого та найефективнішого використання майна. 20. Підходи і методи оцінювання нерухомості. 21. Характеристика, передумови та сфера застосування доходного підходу до оцінки майна. 22. Характеристика, передумови та сфера застосування витратного підходу до оцінки майна. 23. Характеристика, передумови та сфера застосування порівняльного підходу до оцінки майна. 24. Особливості оцінки нерухомості для цілей іпотеки. 25. База оцінки при іпотечному кредитуванні та особливості її застосування при оцінці різних типів нерухомості. 26. Оцінка земельних ділянок сільськогосподарського призначення. 27. Оцінка земельних ділянок, що підлягають забудові. 28. Особливості та процедура оцінки нематеріальних активів. 29. Особливості оцінки бізнесу під заставу банківського кредиту. 30. Особливості процесу оцінювання нерухомості в умовах сучасного українського ринку. 31. Підходи та методи, які використовуються для оцінювання бізнесу як об’єкта застави. 32.Методика нормативного грошового оцінювання земель сільськогосподарського призначення. 33. Інформаційна база оцінювання машин і обладнання. 34. Особливості застосування методу капіталізації та дисконтування грошових потоків у оцінній діяльності. 35. Економічний зміст ставки капіталізації, порядок її визначення та практичне застосування при оцінці майна. 36. Економічний зміст ставки дисконту, методи та порядок обчислення. Практичне застосування при оцінці майна. 37. Методи оцінювання машин і обладнання. 38. Звіт про оцінювання машин і обладнання та його аналіз банком. 39. Банківський моніторинг ринку нерухомості. 40. Порядок реалізації банком об’єктів, переданих у заставу кредиту. 41. Тендери і аукціони з продажу об’єктів нерухомості та іншого майна, що знаходились у заставі кредиту. 42. Методи оцінювання об’єктів застави, які перейшли у власність банку. 43. Види оборотних активів, які можуть передаватись у заставу банківського кредиту, та особливості їх оцінки. 44. Особливості оцінювання незавершеного будівництва як об’єкта застави банківського кредиту. 45. Оцінювання строкової і простроченої дебіторської заборгованості як об’єкта застави банківського кредиту. 46. Особливості оцінки майбутнього урожаю, як об’єкта застави банківського кредиту. 47. Особливості оцінки біологічних активів (тварин та ін.) з метою їх передачі у заставу банківського кредиту.
Тестові завдання і задачі:
1. Яку суму доцільно заплатити інвестору за об'єкт нерухомості, який можна ефективно експлуатувати 5 років? Об'єкт в кінці кожного року приносить доход по 350 тис. грн. Необхідний доход на інвестиції - 20%.
2 Вартість п'ятирічного навчання у вузі складає 30 тис. грн. Платня перераховується щорічно рівними частками. Яку суму необхідно покласти в банк, що нараховує 16% річних, якщо по умовах договору банк приймає на себе зобов'язання по переліку у вуз платні за навчання?
3. Розрахуйте поточну вартість потоку орендних платежів, що виникають в кінці року, якщо річний орендний платіж перші чотири роки складають 400 тис. грн., потім він зменшиться на 150 тис. грн. і збережеться протягом трьох років, після чого зросте на 350 тис. грн. і будуть поступати ще два роки. Ставка дисконту - 10%.
4. Об'єкт протягом восьми років забезпечить в кінці року потік орендних платежів по 280 тис. грн. Після отримання останньої орендної платні він буде проданий за 11 500 тис. грн. Витрати по продажу складуть 500 тис. грн. Розрахуйте сукупну поточну вартість майбутніх надходжень грошових коштів, якщо вірогідність отримання запланованої суми оренди і продажу вимагає застосування ставок дисконту в 10 і 20% відповідно.
5. Пенсійний фонд «СВТ» приймає внески під 10% річних з щомісячним нарахуванням відсотків. Яка сума буде накопичена до виходу на пенсію, якщо із зарплати в кінці місяця перераховувати до фонду: а) 100 грн. - протягом 10 років; би) 300 грн. - протягом 2,5 року; в) 500 тис. грн. - протягом 5 років.
6.Розрахуйте підсумкову величину вартості власного капіталу підприємства "Експроком". Інформація: 1. Виручка від реалізації, тис. грн. 20 000 2. Витрати, тис. грн. 15000 3. У тому числі амортизація 3 000 4. Сума сплачених відсотків, тис. грн. 1 800 5. Ставка податку на доход % 55 6. Балансова вартість чистих активів, тис. грн. 22 000 7. Мультиплікатори: а) ціна/чистий доход 15 б) ціна/грошовий потік до сплати податків 8 в) ціна/виручка від реалізації 1,9 г) ціна/балансова вартість активу 2 Підприємство "Експроком" є найбільшим в даному секторі послуг, його частка на ринку досягає 20%. Фірма не має пільг по оподаткуванню. Частка устаткування в активах підприємства складає 60%. Фірма "Експроком" не має дочірніх підприємств, тоді як аналоги мають родинну сіть дочірніх компаній. Частка активів-аналогів, представлена контрольними пакетами акцій дочірніх фірм, коливається в діапазоні 15 - 30%. Підприємство "Експроком" потребує термінової реконструкції гаража. Витрати на реконструкцію складають 200 тис. грн. На дату оцінки виявлений недолік власного оборотного капіталу 1300 тис. грн. Підприємству "Експроком" належить спортивний комплекс, ринкова вартість якого рівна 8500 тис. грн. 8. Обчисліть поточну вартість облігації з нульовим купоном номінальною вартістю 100 грн. і терміном погашення 12 років, якщо прийнятна норма доходу складає 14%. 9. Розрахуйте поточну вартість привілейованої акції номіналом 100 грн. і величиною дивіденду 9% річних, якщо ринкова норма доходу 12%. 10. Останній дивіденд, що виплатив, по акції рівний $1. Очікується, що він буде зростати протягом наступних трьох років з темпом 14%; потім темп приросту стабілізується на величині 5%. Яка ціна акції, якщо ринкова норма доходу 15%.
6.2.2.3. Оцінювання рівня виконання індивідуальної поза аудиторної роботи - обовязкова робота ( Звіт про оцінку вартості обєкта застави). Індивідуальні поза аудиторні роботи оцінюються за шкалою: 20; 15; 10; 5; 0 - балів. Критерії оцінки виконання самостійної обов’язкової роботи: 15 балів отримують студенти, які:
10 балів отримують студенти, в роботі яких є один із нижче наведених критеріїв (відносно відповіді на 20 балів):
5 балів отримують студенти, в роботі яких є два із нижче наведених критеріїв (відносно відповіді на 15 балів):
0 балів отримують студенти, дали невірні відповіді на 90 % питаннь
Максимальна кількість балів за виконання обов’язкової позааудиторної роботи для студентів заочної форми навчання не може перевищувати - 25 балів. Отже, максимальна кількість балів за поточну роботу студента заочної форми навчання на контактних заняттях може бути не вищою за 25 балів: 20 балів за рівень знань проявлений під час аудиторних контактних занять, і 5 балів за виконання модульних (модульних) робіт. 6.2.2.4. Вибіркові види самостійної роботи студентів Картою СРС передбачено два види самостійної роботи. 1) Аналітичний (критичний огляд наукових публікацій); 2) підготовка та захист реферату. Студенти виконують одне із завдань. Студенти за дану роботу можуть отримати студенти 0; 5;10 балів. 6.2.2.4.1. Аналітичний огляд наукових публікацій – це самостійний критичний огляд наукових статей із фахових видань за темами, які стосуються одного із напрямів діяльності банків (за вибором студента). Для огляду студент має зробити копії не менше 3-х наукових статей із економічних журналів фахових видань за останні 2-3 роки і надати їх разом з текстовою частиною викладачу у зазначені терміни для перевірки. Аналітичний огляд має бути виконаний в реферативній формі шрифтом Times New Roman,14, міжрядковий інтервал 1,5 без скорочення термінів (крім загальновизначених). Допускається менший шрифт та міжрядковий інтервал для ілюстративного матеріалу. Сторінки треба пронумерувати й залишити поля для зауважень рецензента. На останній сторінці студент зазначає дату закінчення роботи і ставить свій підпис. Обсяг аналітичного огляду не повинен перевищувати 10 сторінок.
6.2.2.4.2. Починаючи роботу над рефератом, студент має ознайомитися з літературою з теми дослідження, ретельно вивчити висвітлення її в підручниках, навчальних посібниках, словниках, економічних журналах і конспекті лекцій. Поради щодо добору літератури можна отримати у викладача, який читає курс лекцій, а також у працівників бібліотеки. Детальніше ознайомитись із вимогами до підготовки рефератів та темами рефератів, можна ознайомитись у розділі 5.1.
Максимальна кількість балів за вибіркові завдання для самостійного опрацювання для студентів заочної форми навчання не може перевищувати – 10 балів. Індивідуальні поза аудиторні роботи оцінюються за шкалою: 10; 5; 0 - балів.
Критерії оцінки виконання самостійної вибірковоїроботи: 10 балів отримують студенти, які:
5 балів отримують студенти, в роботі яких є два із нижче наведених критеріїв (відносно відповіді на 10 балів):
0 балів отримують студенти, в роботі яких є два із нижче наведених критеріїв (відносно відповіді на 5 балів):
Загальна кількість балів за результатами поточного контролю знань студентів заочної форми навчання з дисципліни «Оцінка застави банківських кредитів» визначається у діапазоні від 0 до 50 балів і складається із набраних балів:
Виконані завдання надсилаються на кафедру: обов’язкові — не пізніше, ніж за місяць до екзаменаційної сесії; вибіркові — не пізніше, ніж за 15 днів до цієї сесії. При оцінці завдання, представленого на кафедру через п’ять днів після встановленого терміну знімається п’ять балів, а представлене за 7 днів до початку екзаменаційної сесії вважається таким, що невиконане. Максимальна кількість балів за поточну успішність для студентів заочної форми навчання в аудиторний час – 25 балів, в міжсесійний період _ студент може отримати максимально – 25 балів. Результати набраних студентом балів за результатами поточного контролю знань виставляються викладачем у електронний журнал, переносяться у відомість і враховуються при виставленні загальної підсумкової оцінки. Студент, який набрав за результатами поточного контролю від 0 до 20 балів (включно), вважається таким, що не виконав вимоги робочої навчальної програми з дисципліни «Оцінка застави банківських кредитів», передбаченої індивідуальним навчальним планом, і отримує з дисципліни незадовільну оцінку. Він має право за власною заявою опанувати цю дисципліну в наступному семестрі понад обсяги встановлені навчальним планом за індивідуальним графіком у формі додаткової індивідуально-консультативної роботи згідно з діючими в Університеті положеннями. Під час таких занять студент має виконувати завдання для самостійної роботи, контрольні модульні роботи, інші види робіт, передбачені робочою навчальною програмою з дисципліни та набрати від 21 до 50 балів (включно). Бали у кількості 21 і більше є підставою для допуску студента до екзамену за білетами, які містять 5 екзаменаційних завдань. Студент, який набрав за результатами поточного контролю від 0 до 20 балів (включно) і не бажає опановувати дисципліну в наступному семестрі понад обсяги встановлені навчальним планом за індивідуальним графіком у формі додаткової індивідуально-консультативної роботи, не допускається до повторного складання екзамену і вважається таким, що має академічну заборгованість.
Порядок підсумкового контролю та оцінювання знань студентів заочної форми навчання
Підсумкове оцінювання знань студентів заочної форми навчання з дисципліни «Оцінка застави банківських кредитів» проводиться у формі екзамену. Екзамен проводиться в письмовій формі за екзаменаційними білетами, складеними за програмою дисципліни і затвердженими кафедрою. Зміст білетів охоплює матеріал робочої навчальної програми дисципліни. Екзаменаційний білет складається з п’яти завдань і включає:
Типовий екзаменаційний білет для студентів денної форми навчання наведений у п. 6.4 цього документа. Кожне з питань екзаменаційного білета оцінюються за шкалою: 10; 8; 6; 4; 2; 0 балів. Відповідь студента на кожне із завдань екзаменаційного білета, залежно від рівня її повноти й коректності, оцінюється різною кількістю балів:
Критерії оцінювання відповіді на теоретичні питання білету Відповідь на теоретичне питання оцінюється у 10 балів, якщо: 1) наведено розгорнуту та вичерпну відповідь на питання у білеті; 2) проявлено творчі здібності у розумінні, викладенні й використанні навчально-програмного матеріалу; 3) продемонстровано здатність здійснювати порівняльний аналіз різних теорій, методичних підходів до оцінки майна та виявлено здатність до самостійних творчих висновків; продемонстровано знання зарубіжного досвіду та сучасних світових тенденцій у питаннях оцінка вартості майна. 4) проявлено уміння користуватись методами наукового аналізу економічних явищ, процесів і характеризувати їхні риси та форми виявлення; 5) проявлено здатність висловлення та аргументування власного ставлення до альтернативних поглядів на поставлене питання; 6) підтверджено знання необхідних законів і нормативних матеріалів України, національних та міжнародних стандартів оцінки майна. 8) підтверджено знання точних назв та функцій національних та міжнародних кредитно-фінансових установ, історії їх створення і ролі при вирішенні проблем, які ставляться у конкретному питанні; 10) підтверджено засвоєння матеріалів основної та додаткової літератури. Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 8 балів, якщо:
Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 6 балів якщо:
Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 4 бали, якщо:
Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 2 бали, якщо:
а) використання цифрового матеріалу; б) посилання на конкретні історичні періоди та дати; в) формулювання висновків за поставленим питанням, які не відповідають правильним чи загальновизнаним (за відсутності доказів у відповіді). Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 0 балів, якщо: 1) відносно відповіді на найвищий бал не зроблено розкриття п’яти або більше пунктів, зазначених у вимогах до нього (якщо вони явно потрібні для вичерпного розкриття питання); 2) одночасно присутні два чи більше типів недоліків, які окремо характеризують критерії оцінювання питання в 4 бали; 3) характер відповіді дає підставу стверджувати, що особа, яка складає екзамен, неправильно зрозуміла зміст питання чи не знає правильної відповіді і тому не відповіла на нього по суті, припустившись грубих помилок у змісті відповіді. Під час оцінки відповіді на окреме питання додатково враховуються і впливають на загальну суму балів за це питання допущені недоліки та помилки, якими вважаються:
Загальна підсумкова оцінка за результатами екзамену Максимальна кількість балів підсумкового оцінювання знань студентів заочної форми навчання з дисципліни «оцінка застави банківських кредитів» – 100 балів. Загальна підсумкова оцінка складається з суми балів за результатами поточного контролю (діапазон від 0 до 50 балів включно) та підсумкового контролю, яка фіксується в екзаменаційній відомості (діапазон від 0 до 50 балів включно за результатами екзамену). Переведення даних 100-бальної шкали оцінювання в 4-бальну та шкалу за системою ECTS здійснюється в наступному порядку:
Студенти, які за сумарним результатом поточного і підсумкового контролю у формі екзамену набрали від 21 до 59 балів (включно), після належної підготовки мають право повторно скласти екзамен. Студенти, які набрали за результатами поточного контролю та екзамену від 0 до 20 балів мають можливість вивчити дисципліну за індивідуальним графіком у формі додаткової індивідуально-консультативної роботи і скласти повторно екзамен. Перескладання екзамену з дисципліни дозволяється двічі (вдруге – комісії за білетами, які містять 5 завдань). У загальному підсумковому оцінюванні рівня результатів навчальної діяльності цих студентів враховується результат поточного контролю рівня знань, умінь та навичок. Студент, який під час опанування дисципліни понад обсяги встановлені навчальним планом за індивідуальним графіком у формі додаткової індивідуально-консультативної роботи набрав менше 20 балів (включно), не допускається до повторного складання екзамену і вважається таким, що має академічну заборгованість.
6.3. Приклади типових задач, що виносяться на екзамен
1. Яку суму доцільно заплатити інвестору за об’єкт нерухомості, який можна ефективно експлуатувати 5 років? Об’єкт в кінці кожного року приносить доход по 350 тис. грн. Необхідний доход на інвестиції — 20 %. 2 Вартість п’ятирічного навчання у вузі складає 30 тис. грн. Платня перераховується щорічно рівними частками. Яку суму необхідно покласти в банк, що нараховує 16 % річних, якщо по умовах договору банк приймає на себе зобов’язання по переліку у вуз платні за навчання? 3. Розрахуйте поточну вартість потоку орендних платежів, що виникають в кінці року, якщо річний орендний платіж перші чотири роки складають 400 тис. грн, потім він зменшиться на 150 тис. грн.. і збережеться протягом трьох років, після чого зросте на 350 тис. грн.. і будуть поступати ще два роки. Ставка дисконту — 10 %. 4. Об’єкт протягом восьми років забезпечить в кінці року потік орендних платежів по 280 тис. грн. Після отримання останньої орендної платні він буде проданий за 11 500 тис. грн. Витрати по продажу складуть 500 тис. грн. Розрахуйте сукупну поточну вартість майбутніх надходжень грошових коштів, якщо вірогідність отримання запланованої суми оренди і продажу вимагає застосування ставок дисконту в 10 і 20 % відповідно. 5. Пенсійний фонд «СВТ» приймає внески під 10 % річних з щомісячним нарахуванням відсотків. Яка сума буде накопичена до виходу на пенсію, якщо із зарплати в кінці місяця перераховувати до фонду: а) 100 грн — протягом 10 років; би) 300 грн — протягом 2,5 року; в) 500 тис. грн — протягом 5 років. 6. Оцінюється підприємство з наступними даними по балансу. Таблиця 5.1.
Визначте ринкову вартість підприємства методом вартості чистих активів. 7. Розрахуйте підсумкову величину вартості власного капіталу підприємства «Експроком». Інформація: 1. Виручка від реалізації, тис. грн 20 000 2. Витрати, тис. грн 15 000 3. У тому числі амортизація 3000 4. Сума сплачених відсотків, тис. грн 1800 5. Ставка податку на доход % 55 6. Балансова вартість чистих активів, тис. грн 22 000 7. Мультиплікатори: а) ціна/чистий доход 15 би) ціна/грошовий потік до сплати податків 8 в) ціна/виручка від реалізації 1,9 г) ціна/балансова вартість активу 2 Підприємство «Експроком» є найбільшим в даному секторі послуг, його частка на ринку досягає 20 %. Фірма не має пільг по оподаткуванню. Частка устаткування в активах підприємства складає 60 %. Фірма «Експроком» не має дочірніх підприємств, тоді як аналоги мають родинну сіть дочірніх компаній. Частка активів-аналогів, представлена контрольними пакетами акцій дочірніх фірм, коливається в діапазоні 15—30 %. Підприємство «Експроком» потребує термінової реконструкції гаража. Витрати на реконструкцію складають 200 тис. грн. На дату оцінки виявлений недолік власного оборотного капіталу 1300 тис. грн. Підприємству «Експроком» належить спортивний комплекс, ринкова вартість якого рівна 8500 тис. грн. 8. Обчисліть поточну вартість облігації з нульовим купоном номінальною вартістю 100 грн і терміном погашення 12 років, якщо прийнятна норма доходу складає 14 %. 9. Розрахуйте поточну вартість привілейованої акції номіналом 100 грн і величиною дивіденду 9 % річних, якщо ринкова норма доходу 12 %. 10. Останній дивіденд, що виплатив, по акції рівний $ 1. Очікується, що він буде зростати протягом наступних трьох років з темпом 14 %; потім темп приросту стабілізується на величині 5 %. Яка ціна акції, якщо ринкова норма доходу 15 %. 11. Підприємство має $ 160 000 і передбачає вкласти їх у власне виробництво, одержуючи протягом чотирьох подальших років щорічно $ 50 000. В той же час підприємство може купити на цю суму акції однієї солідної корпорації, приносячи 12 відсотків річних. Який варіант Вам представляється більш прийнятним, якщо вважати що більш вигідної можливості вкладення грошей (ніж під 12 відсотків річних) підприємство не має в своєму розпорядженні? 12 Підприємство розглядає два альтернативні проекти капіталь-
Обидва проекти мають однаковий об’єм інвестицій. Підприємство планує інвестувати отримані грошові доходи під 18 відсот- 13. Розрахуйте сумарну поточну вартість грошового потоку, що виникає в кінці року, якщо ставка дисконту рівна 12%. Грошовий потік: перший рік — 200 тис. грн; другий рік — 0; третій рік — 500 тис. грн; четвертий рік — 900 тис. грн. 14. Чи достатньо покласти на рахунок 50 тис. грн. для придбання через 7 років будинку вартістю 700 тис. грн? Банк нараховує відсоток щокварталу, річна ставка — 40%. 15. Вартість земельної ділянки, купленої за 15 тис. грн, щорічно збільшується на 14 %. Скільки буде коштувати ділянка через 4 роки після придбання? 16 .Розрахуйте підсумкову величину вартості власного капіталу підприємства «Експроком». Інформація: 1. Виручка від реалізації, тис. грн 20 000 2. Витрати, тис. грн 15 000 3. У тому числі амортизація 3000 4. Сума сплачених відсотків, тис. грн 1800 5. Ставка податку на доход % 55 6. Балансова вартість чистих активів, тис. грн 22 000 7. Мультиплікатори: а) ціна/чистий доход 15 б) ціна/грошовий потік до сплати податків 8 в) ціна/виручка від реалізації 1,9 г) ціна/балансова вартість активу 2 Підприємство «Експроком» є найбільшим в даному секторі послуг, його частка на ринку досягає 20 %. Фірма не має пільг по оподаткуванню. Частка устаткування в активах підприємства складає 60 %. Фірма «Експроком» не має дочірніх підприємств, тоді як аналоги мають родинну сіть дочірніх компаній. Частка активів-аналогів, представлена контрольними пакетами акцій дочірніх фірм, коливається в діапазоні 15—30 %. Підприємство «Експроком» потребує термінової реконструкції гаража. Витрати на реконструкцію складають 200 тис. грн. На дату оцінки виявлений недолік власного оборотного капіталу 1300 тис. грн. Підприємству «Експроком» належить спортивний комплекс, ринкова вартість якого рівна 8500 тис. грн. 17. Оцінна вартість активів підприємства складає 22 000 дол. для його ліквідації потрібно півтора роки. Витрати на ліквідацію (складають 25 % вартості активів. Яка поточна вартість виручки від (продажі при ставці дисконту 18 %? 18. Проведіть оцінку вартості чистих активів підприємства при допущенні його ліквідації, використовуючи наступні дані. Таблиця 5.2
19. Який буде загальний коефіцієнт капіталізації, якщо відомі наступні дані:
20. Оцінюваний об’єкт нерухомості буде приносити чистий операційний доход в 14 000 дол. щорічно протягом 8 років. Імовірно, що через 8 років об’єкт буде проданий за 800 000 дол. Яка поточна вартість оцінюваного об’єкту при ринковій ставці доходу 12 %?
6.4. Типовий екзаменаційний білет Зразок екзаменаційного білета
Державний вищий навчальний заклад «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»
Освітній ступінь: «Магістр» Галузь знань: «Управління та адміністрування» спеціальність «Фінанси, банківська справа та страхування» спеціалізація: «Банківська справа» магістерська програма: 8Ф07 «Банківський менеджмент» Дисципліни: «Оцінка застави банківських кредитів»
ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ №
5. Розрахуйте підсумкову величину вартості власного капіталу підприємства "Експроком". Інформація: 1. Виручка від реалізації, тис. грн. 20 000 2. Витрати, тис. грн. 15000 3. У тому числі амортизація 3 000 4. Сума сплачених відсотків, тис. грн. 1 800 5. Ставка податку на доход % 55 6. Балансова вартість чистих активів, тис. грн. 22 000 7. Мультиплікатори: а) ціна/чистий доход 15 би) ціна/грошовий потік до сплати податків 8 в) ціна/виручка від реалізації 1,9 г) ціна/балансова вартість активу 2
Підприємство "Експроком" є найбільшим в даному секторі послуг, його частка на ринку досягає 20%. Фірма не має пільг по оподаткуванню. Частка устаткування в активах підприємства складає 60%. Фірма "Експроком" не має дочірніх підприємств, тоді як аналоги мають родинну сіть дочірніх компаній. Частка активів-аналогів, представлена контрольними пакетами акцій дочірніх фірм, коливається в діапазоні 15 - 30%. Підприємство "Експроком" потребує термінової реконструкції гаража. Витрати на реконструкцію складають 200 тис. грн. На дату оцінки виявлений недолік власного оборотного капіталу 1300 тис. грн. Підприємству "Експроком" належить спортивний комплекс, ринкова вартість якого рівна 8500 тис. грн.
Затверджено на засіданні кафедри банківської справиПротокол № __ від __.__.______р.
Завідувач кафедри Банківської справи С.М. Аржевітін
7. РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА Основна 1. Про іпотеку: Закон України від 5 червня 2003 р. № 898-IV // із змінами та доповненнями 2. Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні: Закон України від 12.07. 2001 р. №2658-111 . 3. Про заставу: Закон України від 08.09.1998 р. № 82-XIV // із змінами та доповненнями; 4. Про оцінку земель: Закон України від 14 грудня 2003 р. № 1378 із змінами та доповненнями 5. Про затвердження Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав»: Постанова Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 р. № 1440 // Урядовий кур’єр. — 2003, 15 жовтня. — № 193. — С. 5—11. 6. Про затвердження Національного стандарту № 2 «Оцінка нерухомого майна». Постанова Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2004 р. № 1442. 7. Методика оцінки майна: Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 р. №1891. // Урядовий кур’єр. — 2003, 10 грудня. — № 1891. — С. 4—16. 8. Оценка для целей залога: теория, практика, рекомендации / М. А. Федотова, В. Ю. Рослов, О. Н. Щербакова, А. И. Мышанов. – Б.м.: Финансы и статистика, 2008. – 384 с. 9. Галасюк В.В., Галасюк В.В. Кредитование под залог и ликвидационная стоимость. – Днепропетровск: Новая идеология, 2001. – 89 с.
Додаткова
|