|
Податкова звітністьДата публикации: 24.09.2019 20:33
УДК 657
Методичні рекомендації для виконання контрольних робіт з дисципліни «Податкова звітність» для студентів магістратури спеціальності 071 «Облік і оподаткування» заочної форми навчання / Укладач к.е.н., доц. С.М. Шуляренко. – К.: ДУІТ – 2018. – 16 с.
Методичні рекомендації необхідні для виконання контрольних робіт студентами заочної форми навчання з дисципліни «Податкова звітність», містять перелік тем курсу і їх короткий зміст; вимоги до оформлення контрольної роботи; критерії оцінювання контрольної роботи; завдання для виконання контрольних робіт та рекомендації щодо його виконання; перелік питань для підготовки до заліку; необхідний список літературних джерел для самостійного ознайомлення з дисципліною.
ЗМІСТ
ВСТУП..................................................................................................................................4 1 ПРОГРАМА КУРСУ «ПОДАТКОВА ЗВІТНІСТЬ»……………………..…………...5 2 ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ……..…………………..7 3 КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ……………………………...7 4 КОНТРОЛЬНІ ЗАВДАННЯ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЇХ ВИКОНАННЯ.……8 5 ПИТАННЯ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДО ЗАЛІКУ.........................................................…10 Рекомендована ЛІТЕРАТУРА................................................................................10 Додаток А Зразок оформлення титульної сторінки…………………………………...12
ВСТУП
Програма вивчення навчальної дисципліни «Податкова звітність» складена відповідно до освітньої програми підготовки «магістр» спеціальності 071 «Облік і оподаткування». Предметом вивчення навчальної дисципліни є порядок складання і подання податкової звітності. Метою викладання навчальної дисципліни «Податкова звітність» є надання знань щодо теоретичних та практичних аспектів щодо порядку складання та подання податкової звітності. Основними завданнями вивчення дисципліни «Податкова звітність» є - дослідження видів податків та зборів, що справляються на території України; - вивчення системи оподаткування, платників,ставок податків і зборів; - набуття навичок розрахунку податків та зборів; - набуття навичок заповнення форм податкової звітності, вивчення порядку її складання і подання; - вивчення порядку виправлення помилок в податковій звітності; - дослідження порядку подання електронної податкової звітності. У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен знати: види податків та зборів і порядок їх обчислення та сплати до бюджетів; систему чинного законодавства щодо порядку складання і подання податкової звітності; види податкової звітності, її обов’язкові реквізити; структуру форм податкової звітності та податкових розрахунків; джерела формування показників податкової звітності; граничні терміни подання податкової звітності; вміти: застосувати теоретичні знання на практиці; проводити податкові розрахунки; заповнювати податкову звітність, критично оцінювати організацію та стан обліку в оподаткуванні, вносити обґрунтовані пропозиції щодо його вдосконалення. Виконання контрольної роботи покаже уміння майбутнього фахівця самостійно узагальнювати й аналізувати законодавчу та нормативно-правову бази оподаткування щодо порядку заповнення податкової звітності підприємств. Наказами Міністерства фінансів України (МФУ) регламентується порядок заповнення податкової звітності. Нестабільність податкового законодавства ускладнює роботу облікового апарату і вимагає постійного відстеження змін та своєчасного внесення необхідних корективів в обліково-звітну систему підприємств. Тому основну увагу при написанні контрольної роботи повинно бути зосереджено на методиці складання податкової звітності за чинними на момент написання роботи формами звітів. Надані методичні матеріали містять перелік тем курсу і їх короткий зміст; завдання для виконання контрольних робіт та критерії їх оцінювання; рекомендації щодо виконання роботи та її оформлення; перелік питань для підготовки до заліку; необхідний список літературних джерел для самостійного ознайомлення з дисципліною.
1 ПРОГРАМА КУРСУ «ПОДАТКОВА ЗВІТНІСТЬ»
Тема 1. Загальні вимоги до податкової звітності Державне регулювання порядку складання і подання податкової звітності. Розділи Податкового кодексу України, що регламентують загальні вимоги до податкової звітності. Податкова декларація. Поняття податкової декларації (розрахунку). Обов’язкові та додаткові реквізити податкової звітності. Податкові періоди та терміни подання податкових декларацій. Типи податкових декларацій. Порядок складання та подання податкової звітності платниками податків до контролюючих органів. Організація складання та терміни подання податкової звітності. Особи, які несуть відповідальність за складання податкової звітності. Порядок подання податкової звітності: особисто, поштою, в електронному вигляді. Випадки неподання податкової звітності. Відповідальність за порушення строків подання або неподання податкової звітності. Порядок внесення змін до податкової звітності. Поняття електронного цифрового підпису. Схема приймання податкової звітності в електронному вигляді. Оформлення заявки на прийняття/видачу сертифіката відкритого ключового елемента. Складання угоди про передачу податкової звітності в електронному вигляді.
Тема 2. Відображення інформації про податки (збори) в фінансовій звітності Склад та елементи фінансової звітності. Структура Балансу (Звіту про фінансовий стан). Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом. Поточна кредиторська заборгованість за розрахунками з бюджетом. Відображення в балансі дебіторської та кредиторської заборгованості з податку на прибуток. Відстрочені податки в балансі. Структура і зміст форми Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід). Особливості визначення чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). Зміст показника статті «Витрати (дохід) з податку на прибуток», порядок його розрахунку. Складові іншого сукупного доходу та зміст статті «Податок на прибуток, пов’язаний з іншим сукупним доходом». Відображення в Звіті про рух грошових коштів, витрачань на оплату зобов’язань з податків і зборів. Структура Приміток до річної фінансової звітності щодо податків і зборів. Особливості заповнення розділу XII. Податок на прибуток.
Тема 3. Податкова звітність з податку на прибуток Нормативне регулювання порядку заповнення і подання звітності з податку на прибуток. Податковий (звітний) період для платників податку на прибуток. Структура Податкової декларації з податку на прибуток. Порядок розрахунку бази оподаткування і пов’язаних з нею показників. Особливості заповнення обов’язкових реквізитів Податкової декларації. Алгоритм заповнення основної частини Податкової декларації. Порядок заповнення додатків до Податкової декларації з податку на прибуток. Зв’язок з фінансовою звітністю. Порядок подання Податкової декларації з податку на прибуток.
Тема 4. Податкова звітність з податку на доходи фізичних осіб Нормативне регулювання порядку заповнення і подання звітності з податку на доходи фізичних осіб. Порядок розрахунку бази оподаткування і пов’язаних з нею показників. Методика нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету. Обов’язки податкових агентів. Структура Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку. Особливості заповнення обов’язкових реквізитів Податкового розрахунку. Алгоритм заповнення Податкового розрахунку. Способи та граничні терміни подання Податкового розрахунку. Зв’язок з фінансовою звітністю.
Тема 5. Податкова звітність з податку на додану вартість Об’єкт і база оподаткування ПДВ, алгоритм їх розрахунку. Електронне адміністрування податку на додану вартість. Первинні документи з обліку ПДВ. Податкова накладна. Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної. Звітні (податкові) періоди. Порядок подання податкової декларації. Особливості заповнення обов’язкових реквізитів Податкової декларації з ПДВ. Структура розділів податкової декларації з ПДВ. Склад додатків до Податкової декларації та особливості їх заповнення. Алгоритм заповнення розділів декларації і додатків до неї. Порядок подання Податкової декларації з ПДВ. Зв’язок з фінансовою звітністю. Коригування сум ПДВ. Структура Додатку 1 до Податкової декларації з ПДВ.
Тема 6. Податкова звітність з інших загальнодержавних податків та зборів. Порядок обчислення акцизного податку. Акцизна накладна. Порядок і строки сплати податку. Фінансовий облік акцизного податку. Алгоритм заповнення Декларації акцизного податку. Додатки до Декларації акцизного податку та особливості їх заповнення. Порядок подання. Зв’язок з фінансовою звітністю. Порядок обчислення та сплати екологічного податку. Облік нарахування та сплати екологічного податку. Алгоритм заповнення Декларації екологічного податку та додатків до неї, порядок подання. Зв’язок з фінансовою звітністю. Структура та алгоритм заповнення Податкової декларації з рентної плати та порядок її подання. Склад додатків до Податкової декларації з рентної плати. Порядок обчислення рентної плати в додатках. Зв’язок з фінансовою звітністю.
Тема 7. Податкова звітність з місцевих податків та зборів Склад податку на майно. Структура та алгоритм заповнення Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та додатку до неї. Зв’язок з фінансовою звітністю. Ставки земельного податку. Податковий (звітний) період. Порядок обчислення плати за землю. Строк сплати плати за землю. Орендна плата. Індексація нормативної грошової оцінки земель. Структура та алгоритм заповнення Податкової декларації з плати за землю, особливості заповнення її реквізитів і розділів. Зв’язок з фінансовою звітністю. Порядок обчислення та строки сплати збору за місця для паркування транспортних засобів. Структура та алгоритм заповнення Податкової декларації збору за місця для паркування транспортних засобів. Зв’язок з фінансовою звітністю. Порядок обчислення і сплати туристичного збору. Структура та алгоритм заповнення Податкової декларації з туристичного збору. Групи платників єдиного податку. Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої-третьої груп. Об’єкт та база оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи. Ставки єдиного податку. Податковий (звітний) період. Порядок нарахування та строки сплати єдиного податку. Структура та алгоритм заповнення Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця. Структура Податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи). Зв’язок з фінансовою звітністю.
Тема 8. Виправлення помилок в податковій звітності Види помилок. Способи виправлення помилок в податковій звітності. Декларація звітна нова. Декларація уточнююча.Різниця між поняттями «Недоплата» і «Недонарахування» податку (збору). Види і розміри штрафів при відображенні недоплати (недонархування) в Податковій звітності. Винні особи у неправдивій інформації податкової звітності. Порядок обчислення пені. Джерела сплати штрафних санкцій.2 ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ Робота полягає у виконанні теоретичного та практичного завдання щодо обчислення основних видів податків та зборів на підприємстві та заповнення податкової звітності. Завдання можна виконати самостійно до початку сесії за допомогою рекомендацій, наведених у третьому розділі методичних рекомендацій, або під час сесії по мірі виконання аналогічних завдань на практичних заняттях. Контрольна робота повинна бути виконана та представлена на кафедру для перевірки не пізніше, ніж за три дні до здачі іспиту з даної дисципліни. Структура контрольної роботи:
Виконувати роботу слід на аркушах стандартного паперу формату А4, 14 або 12 шрифтом Times New Roman, одинарним міжрядковим інтервалом, абзац – 1,25 см, нумерація сторінок у правому верхньому куті. Аркуші мають бути скріплені між собою канцелярською скріпкою (степлер не використовувати!) і вкладені у файл прозорий, або прошиті у швидкозшивач пластиковий з прозорим верхом. Бланки форм податкової звітності повинні бути чинними (завантажити їх можна з довідкових бухгалтерських сайтів в мережі Internet, знайти серед випусків бухгалтерських видань, а також на кафедрі обліку і оподаткування КДАВТ).
3 КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ Студенти, які не виконали практичне завдання, або виконали його незадовільно (невірно обчислені суми податків та зборів; заповнені форми звітності, що втратили чинність), до здачі заліку не допускаються. Для виправлення менш суттєвих помилок (наприклад, не всі реквізити заповнені в звітах тощо) робота повертається на доопрацювання не пізніше ніж за день до іспиту. Контрольна робота підлягає захисту. Якщо на захисті роботи студент підтверджує якість виконаного завдання, то робота вважається зарахованою, а студент допускається до іспиту. Максимальна кількість балів за контрольну роботу – 50, з них:
4 КОНТРОЛЬНІ ЗАВДАННЯ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЇХ ВИКОНАННЯ
4.1 Вибір варіанту контрольних завдань Варіант завдань для виконання контрольної роботи обирається на основі останньої цифри шифру залікової книжки та першої літери прізвища студента:
4.2 Теоретична частина контрольної роботи передбачає надання розгорнутої відповіді на теоретичне питання, що може складатись з підпунктів. Структуру Податкових декларацій, додатків до них описувати самостійно. Для відповідей використовувати Податковий кодекс України, накази МФУ про затвердження форм податкової звітності. Теоретичні питання 1. Поняття податкової декларації (розрахунку). Обов’язкові та додаткові реквізити податкової звітності. Типи податкових декларацій. 2. Податкові періоди та терміни подання податкових декларацій. Способи подання. 3. Особи, які несуть відповідальність за складання податкової звітності. Випадки неподання податкової звітності. Відповідальність за порушення строків подання або неподання податкової звітності. 4. Схема приймання податкової звітності в електронному вигляді. 5. Структура Податкової декларації з податку на прибуток та алгоритм заповнення її основної частини. 6. Особливості заповнення обов’язкових реквізитів Податкової декларації з податку на прибуток. Структура і порядок заповнення додатків до Податкової декларації з податку на прибуток. 7. Особливості заповнення обов’язкових реквізитів Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку та алгоритм заповнення розділу І. 8. Структура Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку та алгоритм заповнення розділу ІІ. 9. Особливості заповнення обов’язкових реквізитів Податкової декларації з ПДВ. Структура розділів податкової декларації з ПДВ. 10. Склад додатків до Податкової декларації та особливості їх заповнення. Порядок подання Податкової декларації з ПДВ. 11. Структура та алгоритм заповнення Декларації акцизного податку. Додатки до Декларації акцизного податку та особливості їх заповнення. Порядок подання. 12. Структура та алгоритм заповнення Декларації екологічного податку та додатків до неї, порядок подання. 13. Структура та алгоритм заповнення Податкової декларації з рентної плати та порядок її подання. 14. Склад додатків до Податкової декларації з рентної плати. Порядок обчислення рентної плати в додатках (на прикладі одного додатку). 15. Структура та алгоритм заповнення Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та додатку до неї. 16. Структура та алгоритм заповнення Податкової декларації з плати за землю, особливості заповнення її реквізитів і розділів. 17. Структура та алгоритм заповнення Податкових декларацій збору за місця для паркування транспортних засобів та з туристичного збору. 18. Структура та алгоритм заповнення Податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи).
4.3 Практичне завдання Протягом І кварталу 20ХХ р. ТОВ “АБВ” (ЄДРПОУ 12345678, 04211, пр.Г.Сталінграду, 2, тел. 4198901) були здійснені наступні господарські операції (грн.):
Таблиці для заповнення 1. Протягом І кварталу 20ХХ р. ТОВ “АБВ” (ЄДРПОУ 12345678, 04211, пр.Г.Сталінграду, 2, тел. 4198901) були здійснені наступні господарські операції (грн.):
Підприємство не здійснює коригування фінансового результату до оподаткування на різниці. 1. Зробити можливі бухгалтерські проведення. Визначити (нарахувати) податок на прибуток та суму нерозподіленого прибутку. 2. Заповнити перший розділ Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід). 3. Заповнити основну частину Податкової декларації з податку на прибуток за І квартал 20ХХ р. 4. Скласти основну частину Податкової декларації з ПДВ (індивідуальний номер платника ПДВ 123456789012, вважати, що всі операції були здійснені в березні 20ХХ року).
Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за __________________ 20__ р. І. ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ
II. СУКУПНИЙ ДОХІД
1. Відображення господарських операцій ТОВ “АБВ” І кварталу 20ХХ р.
5 ПИТАННЯ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДО ЗАЛІКУ
Рекомендована ЛІТЕРАТУРА 1. Господарський кодекс України від 16 .01.2003 р. №436-IV. 2. Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI. 3. Наказ Міністерства фінансів України (МФУ) від 20.10.2015№897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства». 4. Наказ МФУ «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» від 13.01.2015 р. №4. 5. Наказ МФУ «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» від 02.10.2015 №859. 6. Наказ МФУ від 28.01.2016 №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість». 7. Наказ МФУ від 23.01.2015 №14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку». 8. Наказ МФУ від 17.08.2015 №715 «Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку». 9. Наказ МФУ від 17.08.2015 №719 «Про затвердження податкової декларації з рентної плати». 10. Наказ МФУ від 16.06.2015 №560 «Про затвердження форми Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)». 11. Наказ МФУ від 10.04.2015 № 415 «Про затвердження форми Податкової декларації з транспортного податку». 12. Наказ МФУ від 10.04.2015 № 408 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки». 13. Наказ МФУ від 09.07.2015 №636 «Про затвердження форм податкових декларацій збору за місця для паркування транспортних засобів та туристичного збору». 16. Наказ МФУ від 19.06.2015 №578«Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку». 17. Наказ МФУ від 28.03.2013 №433 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності». 18. Наказ МФУ від 29.11.2000 №302 «Про Примітки до річної фінансової звітності». 19. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні [Електронний ресурс]: Закон України від 16.07.1999 №996-XIV. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/996-14. 20. Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» [Електронний ресурс]: Наказ МФУ від 07.02.2013 №73. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0336-13.
Інформаційні ресурси 1. Міністерство фінансів України. Режим доступу: www.minfin.gov.ua 2. Офіційний портал Державної фіскальної служби України. Режим доступу: http://sfs.gov.ua/ 3. Бухгалтерские новости. Режим доступу: https://i.factor.ua/news/ 4. Вся база «Законодавство України». Офіційний веб-портал Верховної Ради України. Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/main/, http://zakon2.rada.gov.ua/laws/a#Find5. Форум про оподаткування, бухгалтерський облік та звітність в Україні. Режим доступу: http://forum.byhgalter.com/6. Бухгалтер 911. Режим доступу: http://buhgalter911.com/ 7. Украинский бухгалтер. Режим доступу: http://vk.com/ukrainskiy.buhgalter Додаток А ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІНФРАСТРУКТУРИ ТА ТЕХНОЛОГІЙ Інститут управління, технологій та права
Факультет управління і технологій
Кафедра обліку і оподаткування
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з дисципліни ПОДАТКОВА ЗВІТНІСТЬ
Виконав (ла): Студент (ка) __ курсу спеціальність «_________» заочної форми навчання __________________(П.І.Б.) Шифр:________
Перевірив: __________(П.І.Б.) _________________________ (кількість балів, підпис)
Київ 2018 |