Написание контрольных, курсовых, дипломных работ, выполнение задач, тестов, бизнес-планов
Главная \ Методичні вказівки \ Методические указания и информация \ Ситуаційні задачі до державної атестації студентів фармацевтичного факультету НМУ імені О.О.Богомольця з клінічної фармації у 2017-2018 н.р.

Ситуаційні задачі до державної атестації студентів фармацевтичного факультету НМУ імені О.О.Богомольця з клінічної фармації у 2017-2018 н.р.

Ситуаційні задачі до державної атестації студентів фармацевтичного факультету НМУ імені О.О.Богомольця з клінічної фармації
у 2017-2018 н.р.

  1. З метою тромболітичної терапії пацієнту з гострим інфарктом міокарда призначено альтеплазу у прискореному 90-хвилинному режимі введення до максимальної дози 100 мг. Надайте консультацію лікарю. Які ускладнення терапії можливі під час уведення?
  1. Порадьте лікарю кардіологу, які найбільш небезпечні взаємодії можливі при введенні альтеплази.
  1. До Вас в аптеку звернувся чоловік з рецептом для придбання амоксициліну та амброксолу. Чи раціональна дана комбінація? Відповідь обґрунтуйте.
  1. Пацієнту з бронхообструктивним синдромом призначено амброксол 4 рази на добу. Відмічено посилення кашлю в нічний час. Ваша тактика?
  1. В аптеку звернулась молода жінка з рецептом на амоксицилін. Крім того вона придбала марвелон (естрогеновмісний протизаплідний засіб), який з її слів порекомендував гінеколог. Що Ви їй порадите?
  1. Чоловік, 40 років, купує за рецептом в аптеці амоксицилін. Про що Ви його попередите, якщо він водій автотранспорту?
  1. До Вас в аптеку звернувся відвідувач з проханням видати за рецептом аспаркам та спіронолактон. Ваша тактика?
  1. Пацієнт звернувся до аптеки для придбання аценокумаролу. Провізор помітив, що у пацієнта багато синців на руках. Тактика провізора?
  1. Жінка, 22 років, запитала у провізора, чи можна ацетилсаліцилову кислоту застосувати для зниження температури у дитини 2 років. Відповідь обґрунтуйте.
  1. Хворий, 72 роки, після перенесеного ішемічного мозкового інсульту, тривалий час приймає ацетилсаліцилову кислоту. В нього з’явилась кровоточивість ясен. Поясність з чим пов’язане це явище.
  1. Чоловік звернувся в аптеку для придбання ацетилцистеїну та лібексину для лікування гострого трахеобронхіту. Тактика провізора.
  1. Який антидот і чому може бути використаний протягом перших 10 годин при отруєнні парацетамолом?
  1. В аптеку звернувся чоловік для придбання мазі ацикловіру і його цікавить, як його правильно застосовувати і чи можна при грипі та ГРВІ. Надайте консультацію.
  1. Вагітна жінка звернулась в аптеку для придбання ацикловіру у таблетках. Тактика провізора.
  1. Чоловік звернувся в аптеку для придбання медикаментів. Серед  препаратів, які він назвав, були гентаміцин та ацикловір. Ваші дії?
  1. У пацієнта 25 річного віку менінгококовий менінгіт. Лікується бензилпеніциліна натрієвою сіллю 4 млн. од кожні 6 год. в т.ч. 1 раз на добу ендолюмбально. Відмічає головний біль, шум у вухах, збудження, нудоту, біль у м’язах та суглобах. З чим пов'язане виникнення даних симптомів? Яку корекцію лікування потрібно зробити?
  1. Пацієнт, 65 років, хворіє на ішемічну хворобу серця та артеріальну гіпертензію. Протягом двох тижнів приймає верапаміл. Останні 4 дні він скаржиться на підвищену втомлюваність, запаморочення, пастозність гомілок, закреп. Чи можна це пов'язати із застосуванням препарату? Обґрунтуйте. Назвіть методи контролю ефективності та безпеки.
  1. Пацієнту із гіпертонічною хворобою ІІ ступеня, ішемічною хворобою серця з ожирінням та інсулінорезистентністю призначено верапаміл та метопролол. Ваша тактика?
  1. Пацієнт отримує противиразковий препарат – вісмуту субцитрат. На третю добу кал став чорного кольору. Чи можна це вважати побічним ефектом? Ваші дії.
  1. Чоловік купує в аптеці вісмуту субцитрат. Проінформуйте його як правильно приймати препарат.
  1. Хворому із цукровим діабетом 2 типу та В12-фолієвою дефіцитною анемією були призначені внутрішньом’язові ін’єкції вітамінів В1, В2, В6, В12 та перорально ‑ фолієвої кислоти. Які рекомендації  може дати провізор в цій ситуації?
  1. Пацієнтці із метаболічною остеопатією було призначено з лікувальною метою вітамін D3 в добовій дозі 10 000 ОД. Обґрунтуйте призначення препарату. Укажіть побічні прояви.
  1. У Вас в аптеці жінка придбала вітамін D3 для профілактики постменопаузного остеопорозу. Проконсультуйте, які можливі побічні ефекти та заходи профілактики.
  1. В аптеку звернулась молода жінка з рецептом на гентаміцин. Поясність, як краще вживати даний лікарський засіб.
  1. Жінка похилого віку звернулась до провізора із запитанням щодо безпечності застосування препарату гентаміцину для її чоловіка, який хворіє на цукровий діабет 2 типу та має прояви хронічної ниркової недостатності. Що Ви їй порадите. Які застереження висловите щодо застосування антибактеріальних препаратів для хворих із цукровим діабетом типу 2?
  1. До провізора в аптеку звернувся відвідувач з рецептом на гідрохлортіазид (по 25 мг 1 раз на добу). Сказав, що хворіє на артеріальну гіпертензію і вже протягом 4-х тижнів приймає даний препарат. Артеріальний тиск дещо знизився, але в останні дні турбує загальна слабість, втрата апетиту, відчуття серцебиття. Ваші поради.
  1. У хворого 57 років, гіпертонічна хвороба ІІ ст., хронічна серцева недостатність ІІ Б. Призначено гідрохлортіазид 25 мг 1 раз на добу (вранці). Що треба врахувати в плані дієти? Комбінація із яким лікарським засобом буде безпечною та ефективною?
  1. Жінка страждає на цукровий діабет 2 типу та ревматоїдний артрит, купує глібенкламід та преднізолон в таблетках. Ваша тактика?
  1. Жінка, хвора на цукровий діабет 2 типу, яка планує вагітність, запитує чи може вона продовжувати приймати глібенкламід. Відповідь обґрунтуйте.
  1. Жінка купує в аптеці препарат дефероксамiн для дитини 2 років, яка перебуває на стаціонарному лікуванні. Які особливості застосування даного препарату у дитячому віці?
  1. У провізора запитали, чи є препарат, який можна використати при передозуванні препаратів заліза.
  1. Який препарат є специфічним антидотом при передозуванні препаратами заліза?
  1. До складу комплексної медикаментозної терапії пацієнта із хронічною серцевою недостатністю крім дигоксину та еналаприлу входить аспаркам. Назвіть клінічно значимі результати лікарської взаємодії.
  1. Пацієнт, 65 років, страждає ішемічну хворобу серця, хронічну серцеву недостатність. Постійно приймає дигоксин. Для зменшення частоти серцевих скорочень призначено верапаміл. Чи є ризик взаємодії даних лікарських засобів?
  1. Пацієнт, 72 роки, страждає гіпертонічну хворобу, хронічну серцеву недостатність. Постійно приймає дигоксин. Для зниження артеріального тиску призначено індапамід. Чи є ризик взаємодії даних лікарських засобів?
  1. Чоловік, 70 років, страждає на хронічну серцеву недостатність. Відомо, що він приймає дигоксин. Звернувся до провізора аптеки за порадою – чи є безпечним для нього застосування ко-тримоксазолу (бісептолу). Ваша тактика?
  1. Жінка, 50 років, після консультації із лікарем, зайшла в аптеку купити диклофенак натрію з приводу травматичного пошкодження колінного суглобу. Провізор встановила, що пацієнтка регулярно приймає варфарин. Які рекомендації доцільно надати?
  1. Чоловік звернувся в аптеку для придбання глібенкламіду та диклофенаку натрію. Ваші дії?
  1. Чоловік, 42 років, звернувся до провізора із запитанням, чи можна приймати диклофенак натрію та пантапрозол, оскільки його турбує біль в епігастральній ділянці, а 5 років тому у нього була виразка шлунку. Відповідь обґрунтуйте.
  1. Чоловіку, 56 років, з приводу доброякісної гіперплазії передміхурової залози, призначили доксазозин в дозі 1 мг на добу. Купуючи препарат в аптеці, чоловік запитав у провізора, які побічні ефекти можуть з’явитися при прийомі препарату і чи можна керувати автомобілем?
  1. Який антигіпертензивний препарат слід призначити пацієнту, 70 років,  із доброякісною гіперплазією передміхурової залози?
  1. Жінка, 26 років, приймає доксициклін, запиваючи молоком, для зменшення шкідливого впливу на організм. Звернулась до провізора із запитанням, чи не вплине це на ефект препарату. Відповідь обґрунтуйте.
  1. Лікар призначив 30-річній жінці при отиті доксициклін. Жінка приймає пероральні контрацептиви. Ваші рекомендації?
  1. Вагітній жінці з приводу анемії призначили препарат – заліза сульфат у таблетованій формі. Дії провізора?
  1. Хворому на цукровий діабет 2 типу призначили індапамід. Пацієнт питає провізора, чи не зашкодить йому даний препарат?
  1. Пацієнту із цукровим діабетом 2 типу планується провести планове оперативне втручання на кульшовому суглобі. Хворий приймає глібенкламід. Чи потрібно щось змінювати в терапії цукрового діабету?
  1. У вагітної жінки діагностовано цукровий діабет 2 типу. Який препарат слід застосовувати з метою корекції рівня глікемії?
  1. У пацієнта, 45 років, на фоні прийому каптоприлу, виник сухий кашель. Прийом амброксолу стан не покращив. З чим пов’язано виникнення кашлю? Що Ви порадите?
  1. Чоловік, 65 років, запитав чи можна приймати каптоприл під час їжі? Обґрунтуйте відповідь.
  1. До Вас у аптеку звернулась жінка з рецептом на ко-тримоксазол. Також вона придбала варфарин. Ваші дії?
  1. Чоловік звернувся в аптеку для придбання глібенкламіду, ко-тримоксазолу та амброксолу. Ваші дії?
  1. Жінка страждає на тиреотоксикоз. Вона купує в аптеці мерказоліл та левотироксин натрію. Чи не припустив помилки лікар? Ваша тактика?
  1. Пацієнтка за призначенням лікаря приймає L-тироксин в дозі 100 мкг перорально 1 раз на добу. Три тижні тому захворіла на гострий гепатит А. Яка фармакотерапевтична тактика є доцільною в цій ситуації?
  1. Чоловіку, 55 років, після субтотальної резекції щитоподібної залози призначено L-тироксин. Відомо, що він також тривалий час приймає ацетилсаліцилову кислоту. Надайте консультацію щодо застосування даних лікарських засобів.
  1. У пацієнта, 55 років, на фоні прийому лізиноприлу, виник сухий кашель. Прийом ацетилцистеїну стан не покращив. З чим пов’язано виникнення кашлю? Що Ви порадите?
  1. Для лікування остеомієліту хворому призначили лінкоміцин. Чим пояснити вибір препарату.
  1. До провізора звернулась жінка, 48 років, яка хворіє на артеріальну гіпертензію, із питанням, чи можна для посилення ефекту лізиноприл приймати двічі на добу. Відповідь обґрунтуйте.
  1. Пацієнту, 60 років, призначили лінкоміцин в капсулах. Чи можна одразу після прийому препарату їсти.
  1. Відвідувач аптеки поцікавився, чи можна йому вживати мелоксикам, якщо у нього раніше відмічалась  алергічна реакція на ацетилсаліцилову кислоту? Тактика провізора?
  1. Чоловік купує мелоксикам для зниження температури при гострій вірусній інфекції у дитини 6 років та вагітної дружини (ІІІ триместр). Ваші рекомендації?
  1. Жінка, яка страждає на тиреотоксикоз, приймає мерказоліл і почала ретельно дотримуватись дієти зі зниженим вмістом йоду. Її турбує, чи правильно вона робить? Ваша відповідь.
  1. Чоловік звернувся в аптеку для придбання метотрексату для лікування ревматоїдного артриту. Провізор помітив герпетичний висип на губах у відвідувача. Яка тактика провізора.
  1. Чоловік, який лікується метотрексатом з приводу псоріазу, є водієм транспортного засобу. Про що повинен попередити провізор?
  1. Чоловік звернувся до аптеки для придбання аценокумаролу та метронідазолу. Тактика провізора?
  1. Провізора спитали, чи може налоксон викликати наркотичну залежність?
  1. У провізора спитали, чи можна застосовувати налоксон при отруєнні серцевими глікозидами?
  1. Жінка купує каптоприл та нітрогліцерин. Про що її необхідно попередити?
  1. У пацієнта, який купив очні краплі латонопросту (лікування закритокутової глаукоми) в торговому залі аптеки стався напад стенокардії. Лікувальна тактика?
  1. Відвідувач аптеки поскаржився, що при застосуванні нітросорбіду виникає головний біль. Ваші рекомендації? 
  1. Чоловік спитав у провізора, чи можна застосовувати нітросорбіду динітрат для швидкого зняття нападу стенокардії?
  1. До провізора жінка звернулась за порадою: що краще обрати для дитини 1 року – парацетамол в свічках чи оральний розчин?
  1. Чоловік, 45 років, відвідувач аптеки звернувся до Вас із питанням про необхідність спільного прийому парацетамолу та ацетилцистеїну при лихоманці.
  1. Дівчина з обширним герпетичним висипом на губах купує мазь преднізолону. Ваша тактика?
  1. Відвідувач аптеки купує пропранолол, що призначив йому кардіолог та антидепресант фенелзин (з групи інгібіторів МАО), який виписав йому невропатолог. Ваша тактика?
  1. Жінка-водій вживає пропранолол, як антигіпертензивний засіб. Про які ефекти препарату необхідно її попередити?
  1. Лікар-анестезіолог під час наркозу застосував прозерин, у пацієнта виник бронхоспазм (загострення бронхіальної астми). Який бронхолітик доцільно застосувати?
  1. Лікар-інтерн звернувся за консультацією до провізора у зв’язку з тим, що при лікуванні атонії кишечнику прозерином у пацієнта з’явились гіперсалівація, міоз, часті сечовипускання, посмикування м’язів язика та скелетних м’язів. Який препарат доцільно рекомендувати для зменшення цих проявів?
  1. Проконсультуйте лікаря інтерна: «Чи можна застосовувати пацієнту протаміну сульфат якщо у нього встановлена алергічна реакція на протамін-цинк-інсулін?»
  1. Проконсультуйте лікаря-інтерна: «Чи можна застосувати протаміну сульфат  як антидот при передозуванні непрямих антикоагулянтів?
  1. У хворого на туберкульоз, який тривало отримував комбіновану терапію рифампіцином та ізоніазідом, була верифікована лейко- та нейтропенія. Який з цих препаратів обумовив цю побічну дію? Лікувальна тактика?
  1. Чоловік звернувся до аптеки, щоб придбати рифампіцин і бісопролол. Тактика провізора?
  1. Чоловік звернувся в аптеку для придбання сальбутамолу та пропранололу. Тактика провізора?
  1. Чоловік середнього віку звернувся в аптеку для придбання сальбутамолу. Скаржиться на експіраторну задишку і говорить, що вживає сальбутамол протягом доби 5-6 разів. Тактика провізора?
  1. Жінка звернулася до аптеки для придбання  сальметеролу та тирозолу. Яке запитання є в цій ситуації доцільним щодо з’ясування можливої побічної дії сальметеролу? Яку рекомендацію слід зробити? Відповідь обґрунтуйте.
  1. Жінка звернулася до аптеки для придбання сальметеролу, який приймає по 100 мкг двічі на добу. Попросила також, щоб їх запропонували лікарський засіб для зменшення головного болю. Тактика провізора? Відповідь обґрунтуйте.
  1. Чи можна вводити стрептокiназу пацієнту із гострим інфарктом міокарда з підйомом сегмента ST у випадку якщо артеріальний тиск у нього 180/105 мм рт.ст., ЧСС - 110 уд. на хвилину.
  1. Вирішується питання про введення стрептокiнази пацієнту із гострим інфарктом міокарда з підйомом сегмента ST. В анамнезі у пацієнта алергічна реакція на пеніциліни. Яка лікувальна тактика а даній клінічній ситуації.
  1. Чоловік 55 років звернувся до аптеки для придбання суматриптану та моклобеміду (антидепресант із групи інгібіторів МАО). Яку рекомендацію має дати провізор в цієї ситуації? Відповідь обгрунтуйте.
  1. Чоловік звернувся до аптеки для придбання суматриптану та нітросорбіду. Тактика провізора?
  1. При вживанні тріамтерену у пацієнта підвищився рівень сечовини, а рівень креатиніну залишився нормальним. Лікар звернувся до провізора, щоб порадитись щодо подальшої діуретичної терапії. Що порадив провізор?
  1. Чоловік звернувся до аптеки для придбання тріамтерену та аспаркаму. Тактика провізора?
  1. До аптеки звернувся чоловік  із рецептом на 5% розчин унітіолу 5 мл  для внутрішньовенного введення для лікування дигіталісної інтоксикації. Які рекомендації повинен дати провізор в цій ситуації?
  1. Хворий на епілепсію після тривалого використання фенобарбіталу відмітив потемнення сечі та знебарвлення випорожнень. Біохімічне дослідження вказало на підвищення активності АлАТ та АсАТ в сироватці крові. Подальша лікувальна тактика?
  1. Хворому  із посттравматичною епілепсією був призначений фенобарбітал. В анамнезі у пацієнта були неодноразові епізоди алкогольних запоїв. Лікувальна тактика?
  1. Хворому на остеоартрит був призначений целекоксиб, оскільки в анамнезі алергічна реакція на ацетилсаліцилову кислоту та диклофенак. Які рекомендації може дати провізор в цій клінічній ситуації?
  1. Чоловік звернувся в аптеку, щоб придбати целекоксиб, оскільки у нього тривалий біль у суглобах, а також виразкова хвороба. Також чоловік купує варфарин (приймає його протягом року після аортокоронарного шунтування).  Тактика провізора?
  1. Пацієнту із кліщовим бореліозом (хвороба Лайма) був призначений цефотаксим внутрішньовенно. При болюсному введенні препарату пацієнт відмітив перебої в роботі серця. Подальша лікувальна тактика?
  1. Після 2 діб використання цефотаксиму у 30-річного хворого із негоспітальною пневмонією спостерігається збереження гіпертермії, слабості. Лікувальна тактика?
  1. Вагітна жінка захворіла на пневмонію середньо-тяжкого перебігу. Лікар-інтерн запропонував призначити ципрофлоксацин, але завідувач відділенням цю пропозицію відхилив і рекомендував бензилпеніциліну натрієву сіль. Чим пояснити заміну препарату?
  1. Вагітна жінка звернулась до аптеки, щоб придбати ціанокобаламін. Тактика провізора?

 

 

Завідувач кафедри клінічної фармакології

та  клінічної фармації, професор                                               М.В. Хайтович