|
Главная \ Методичні вказівки \ Методические указания и информация \ Спеціалізація, виробничий напрям, структура посівних площ, розрахунок планової урожайності
Спеціалізація, виробничий напрям, структура посівних площ, розрахунок планової урожайностіДата публикации: 24.03.2019 11:06
Тема 1. Спеціалізація, виробничий напрям, структура посівних площ, розрахунок планової урожайності
Метою даної теми тренінгу є вибір спеціалізації підприємства, розробка виробничого напрямку, обґрунтування структури посівних площ та планування урожайності культур, які обумовлюють виробничий напрямок підприємства. При виборі спеціалізації та виробничого напрямку студент має оволодіти навиками щодо обґрунтування напрямку діяльності підприємства в межах виробництва та реалізації продукції рослинництва. Також студент має зрозуміти методику обґрунтування структури посівних площ та планування урожайності відповідних культур, що є основою виконання наступних завдань тренінгу.
2. Вихідна інформація
Профілюючий напрямок, місце розташування та розмір земельного масиву. На тренінг виноситься вісім варіантів з економіки та управління підприємством. Для кожного варіанту розроблений окремий ситуаційний підхід розвитку визначених видів продукції рослинництва в залежності від місця розташування підприємства. Головні культури, які є домінуючими на виробництві за варіантами та місцем розташування підприємств відображені в таблиці 1. Всі підприємства, незалежно від місця розташування, мають загальний земельний фонд сільськогосподарських угідь, який включає лише ріллю, в розмірі 3727 га. Підприємство кожен рік використовує ріллі повністю під вирощування лише товарних культур. Крім цього, центральна садиба займає площу розміром 48 га. Середня вартість одного гектара ріллі, яку підприємство бере в оренду, наведена в таблиці 2.
Таблиця 1. Перелік варіантів за профілюючими культурами та місцем розташування підприємств
Таблиця 2. Середня вартість одного гектара ріллі, яку підприємство бере в оренду*
* інформація використовується для розрахунку фіксованого сільськогосподарського податку та загальної суми орендної плати за земельні паї
Сівозміна, попередники та карта полів. Після визначення варіантів (за жеребом) між мікро групами, студенти опрацьовують надані сівозміни. Кожне підприємство має 14 полів різних за розміром: найменше 70 га, найбільше 360 га. Поля у варіантах 1, 3, 4, 5 та 8 об'єднані у дві сівозміни (поля № 1 – 7 – сівозміна І, поля № 8 – 14 – сівозміна ІІ), а у варіантах 2, 6 та 7 – у три сівозміни (поля № 1 – 6 – сівозміна І, поля № 7 – 8 – сівозміна ІІ, поля № 9 – 14 – сівозміна ІІІ). Розміщення культур на полях попереднього року в залежності від варіанту відображено на карті полів (електронний варіант файлу «Карта поля.exl.»). Всі ґрунти полів мають ІІ клас. На карті полів підприємства відображено розташування центральної садиби, всього земельного масиву в розрізі 14-ти полів з зазначенням номеру поля та його розміру, доріг, населеного пункту та інших об'єктів згідно варіанту (цукровий завод, силосна яма іншого підприємства, олійниця, завод з виробництва біодизеля, штучне озеро). На карті полів витриманий масштаб: 1 клітинка в електронному документі відповідає 100 м., що дозволяє студентам розрахувати обсяг перевезень продукції підприємства. Студенти в залежності від варіантів заповнюють карту полів, зокрема обґрунтовують розміщення культур на полях на 2013-2014 роки дотримуючись вище наведеної сівозміни з врахуванням найкращих попередників та доцільності повернення культур на поле (див. табл. 3.). Для кожного варіанту підготовлений набір технологічних карт (електронний варіант файлу «Тех.карти exl.»), який включає підбірку для кожного варіанту технологічних карт тих культур, які є складовими сівозмін. Так, в кожному варіанті є технологічні карти в яких зазначено частину необхідної інформації, зокрема найменування робіт, агротехнічні вимоги, тривалість операцій в днях, строки початку робіт, найменування марок тракторів, автомобілів та сільськогосподарських машин, кількість механізаторів та інших робітників.
Таблиця 3. Найкращі попередники для сільськогосподарських культур, які пропонуються студентам для розробки сівозмін
Інші показники студенти заповнюють за далі наданими методиками виконання завдань і по завершенню тренінгу всі шість технологічних карт мають бути заповнені повністю. Розрахунок планової урожайності сільськогосподарських культур по кожному варіанту здійснюється на основі фактичної урожайності культур на підприємстві за 2005-2012 роки. Відповідна інформація наведена в таблиці 4. Урожайність по роках наведена з врахуванням тих сортів, які наведені в технологічних картах. Після розрахунку урожайності та визначення структури посівних площ, студенти розраховують плановий валовий збір продукції рослинництва.
3. Інформація, яку необхідно знайти самостійно
Для виконання завдань даного розділу студенти самостійно повинні знайти наступну інформацію:
4. Завдання для виконання На основі початкової наданої інформації та інформації, яку студенти знаходять самостійно, кожній мікрогрупі потрібно виконати наступні завдання:
Таблиця 4.
Таблиця 5.
Технологічні операції, культури, терміни
- розрахувати коефіцієнт зосередження товарного виробництва та виробничий напрямок (після складання плану продажу); - розрахувати розмір фіксованого сільськогосподарського податку, суму його сплати по кварталах; - розрахувати розмір орендної плати та суму її сплати по кварталах; - реферативне завдання визначення суті понять (таблиця 6) по кожному пункту (не більше як дві сторінки), обов’язково вказати джерело.
5. Методика виконання
Розміщення культур на полях, заповнення карти полів. Для вірного розміщення культур на полях підприємства та заповнення карти полів, студенти мають проаналізувати надані сівозміни, дослідити попередники і зрозуміти, чому саме ці культури можуть бути попередником. Особливу увагу слід приділяти періодам робіт, які здійснюються при вирощування попередника. Так, наприклад, озимі культури (пшениця, ріпак) не можуть бути посіяні після культур, урожай яких збирають в кінці літа чи осінню (кукурудзи на зерно, цукрових буряків). Крім цього враховують періодичність появи культури на полі, оскільки значна частота її появи загрожує зростанню хвороб культури та виснаженню ґрунту. Для спрощення завдання на картах полів вже нанесені культури, які вирощувалися на них у попередньому році. Студенти заповнюють розміщення культур на полях на наступні два роки. Розрахунок та аналіз структури посівних площ за роки здійснюється на основі заповненої карти полів. В залежності від варіанту може бути від двох до чотирьох полів з однією і тією ж культурою. Оскільки поля мають різних розмір, площі під однаковими культурами сумуються і складається структура посівних площ (з шести культур не залежно від варіанту). Розрахунок планової урожайності. Планова урожайність культур визначається з врахуванням фактичної урожайності культур, яка наведена в таблиці 5. та з врахуванням сортів культур, які будуть сіятися. Планується, що сорти наступні два роки змінюватися не будуть. Проте студенти, за власним бажанням можуть ввести нові сорти культур, які зазначені у варіантах мікрогруп. Студенти можуть обрати один (або декілька) із методів розрахунку урожайності культур:
Приклад. Урожайність озимої пшениці за останні 8 років має наступний вигляд:
Звідси графік динамічного ряду виглядає наступним чином: Підставивши в рівняння замість Х період на який ми хочемо визначити планову урожайність (2012 рік = 9 – період рахується від першого року наведеного в динамічному ряду) отримуємо, що урожайність озимої пшениці в 2012 році за даної тенденції може становити 69,8 ц/га;
Для визначення валового обсяг виробництва культур планові посівні площі перемножують з плановою урожайністю. Розрахунок коефіцієнту зосередження товарного виробництва та виробничого напрямку здійснюється після обґрунтування плану продажу (див. тему “План продажу”). Методика розрахунку наведена в підручнику “Економіка аграрних підприємств”, автор В.Г.Андрійчук. Фіксований сільськогосподарський податок розраховується згідно законодавчо встановленої методики та регулюється Податковим кодексом України. Студенти самостійно опрацьовують зазначений кодекс і самостійно розраховують зазначений податок. Для розрахунку розміру орендної плати підприємство в залежності від варіанту має свої відсоткові ставки, які дозволяють розрахувати загальну орендну плату шляхом їх множення на вартість загального земельного масиву, що знаходиться в орендні підприємства. Орендна плата становить: 1 варіант – 4,9 % від вартості землі; 2 варіант – 4,1 % -//-; 3 варіант – 4,4 % -//-; 4 варіант – 4,8 % -//-; 5 варіант – 4,95 % -//-; 6 варіант – 4,3 % -//-; 7 варіант – 4,2 % -//-; 8 варіант – 4,0 % -//-. Визначення суті бузових аграрних понять. Для розуміння процесів, що проходять на реальному виробництві, студенти мають опрацювати ряд понять, термінів, що поширені у сільськогосподарській діяльності (додаток). Особливу увагу приділити технолого-економічній суті операцій по обробітку ґрунту. Варто звернути увагу на рекомендовані періоди (строки) виконання технологічних операцій які дають максимальну агрономічну та економічну ефективність. Розібратися в термінах які характеризують кількість (бункерна й залікова вага) та якість зерна. Структура реферування по технологічним операціям:
Структура реферування по культурам:
Структура реферування по термінам «вага бункерна, залікова, мертві та цінні зерновідходи»:
Структура реферування по термінам «сіно, сінаж, солома»:
Приклад. 1. Оранка - обертання плату ґрунту на 135º або 180º з інтенсивним перемішуванням (поглибленням родючого шару), має проводитися в теплий період (до кінця вересня), що дає максимальний ефект її виконання. Технолого-економічна суть:
За глибиною:
За метою:
Висновок: оранка як технологічна операція провокує процеси аерації, мінералізація, нормалізації кислотності, знищення бур’янів та розвитку органічних сполук. В результаті чого підвищує природну родючості ґрунту та має відповідні економічні ефекти (зниження витрат на мінеральні добрива, меліораційні заходи, засоби захисту рослин).
6. Форма представлення
Всі зазначені завдання мають бути оформлені документально до наступного семінарського заняття (крім розрахунку коефіцієнту зосередження товарного виробництва та виробничого напрямку). Завдання мають бути подані на стандартних аркушах паперу (А4) в довільній формі - на власний розсуд студентів окремі розрахунки подаються в таблицях та мають пояснення. Обов’язково має бути подана заповнена карта полів та реферативна база по заданим поняттям в друкованому та електронному вигляді.
7. Список рекомендованої літератури
|