Написание контрольных, курсовых, дипломных работ, выполнение задач, тестов, бизнес-планов
Главная \ Методичні вказівки \ Методические указания и информация \ Стан торговельно-економічних відносин та інвестиційної діяльності між Україною та Японією

Стан торговельно-економічних відносин та інвестиційної діяльності між Україною та Японією

Протягом 2016 р. український експорт товарів до Японії демонстрував падіння на 30% відповідно до аналогічного періоду минулого року і становив 122,4 млн. дол. США. Імпорт товарів з Японії демонстрував вперше зростання на 25% відповідно до аналогічного періоду минулого року з моменту суттєвого падіння у 2014 р. і становив 387,6 млн. дол. США. Експорт послуг до Японії склав 4,9 млн. дол. США. Імпорт послуг з Японії - 3 млн. дол. США.

 (млн. дол. США)

 

2009

2010

2011

2012

2013

2014

9 міс.

2015

9 міс.

2016

9 міс.

Товарообіг

630,6

906,6

1166,6

1 519,1

1 443,0

650,0

470,3

514,9

Експорт

111,2

104,8

152,5

320,5

458,4

160,0

180,9

127,3

Імпорт

519,5

801,8

1014,1

1 198,6

985,0

485,0

289,4

387,6

Сальдо

-408,3

-697,0

-861,6

-878,1

-536,4

-330,0

-108,5

-260,3

В українському експорті в Японію домінує головним чином сировинна продукція з низьким ступенем переробки. Основними експортними позиціями України до Японії є руди та концентрати залізні, алюміній необроблений, титан та вироби з титану і феросплави, які складають загалом близько 80% українського експорту до Японії. Суттєве падіння експорту України до Японії у 2016 р. спричинено передусім припиненням поставок кукурудзи, які у минулому році складали майже 20% українського експорту.

Наразі Посольство у взаємодії з Міністерством сільського господарства, лісництва та рибальства Японії веде переговори щодо допуску до ринку Японії продукції птахівництва України. 

Японський імпорт до України сформований, переважним чином, на основі продукції високотехнологічних виробництв, левова частка якої припадає на продукцію машинобудування. Перше місце – автомобілі легкові та інші транспортні засоби – 48%. Друге місце - шини та покришки (6%). Третє місце – трансформатори (5%).

Прямі іноземні інвестиції з Японії в Україну становили на кінець вересня 2016 р. 160,5 млн. дол. США. Зростання у звітному році становило близько 10 млн. дол. США. Японські інвестиції головним чином зосереджені у сфері продажу та обслуговування транспортних засобів японського виробництва, виробництва комплектуючих для транспортних засобів, а також у виробництві тютюнової продукції («Джапен Тобако»). Водночас, з урахуванням прямих інвестицій філій японських корпорацій, розташованих в Європі, японські інвестиції в економіку України сягають 300 млн. дол. США. Зокрема, у звітному періоді компанія «Фудзікура» розпочала роботу фабрики у Львові (індустріальний парк Львова «Рясне 2») з виробництва електрокабельного обладнання для автомобілів. У своїй роботі компанія покладається на переваги спільного ринку з ЄС. Українських інвестицій в Японії не зареєстровано. 

Слід відзначити зацікавленість японських компаній в інвестуванні у виробництва, продукція яких призначена не лише для внутрішнього ринку, але й для експорту на ринок Європи та СНД або для використання у кінцевих європейських продуктах. Такий тренд має значні перспективи з приєднанням України до спільного ринку ЄС в рамках Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі Україна-ЄС. Підвищений інтерес японських інвесторів пов'язаний також із зміною політичної ситуації в Україні, активізацією співробітництва України з МВФ.

Укладення у 2015 р. ключової двосторонньої Угоди про сприяння та взаємний захист інвестицій між Україною та Японією забезпечило сприятливий клімат для розміщення японських інвестицій в Україні, прикладом чого стало, зокрема, відкриття заводу компанії «Фудзікура» у Львівській області.

Вагомим заходом у 2016 р. стало проведення 22 листопада 2016 р. в Токіо 6-го Спільного засідання Координаційної Ради з економічного співробітництва з Японією Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Комітету економічного співробітництва з Україною Японської федерації бізнесу «Кейданрен» за співголовування Першого віце-прем’єр-міністра – міністра економічного розвитку і  торгівлі України С.Кубіва та Голови ради директорів корпорації «Марубені» Т.Асада. Під час Спільного засідання були здійснені презентації представників сторін та відбувся обмін думками щодо перспективних напрямів співпраці та наявних проблемних питань. Японські компанії відзначили позитивний досвід співпраці та діалогу з представниками української влади в процесі розміщення інвестицій в Україні, зокрема на прикладі досвіду компанії «Фудзікура». Перший віце-прем’єр-міністр – міністр економічного розвитку і торгівлі України С.Кубів запросив голову Комітету економічного співробітництва з Україною «Кейданрен» Т.Асада провести наступне спільне засідання в Україні у 2017 році. В ході візиту відбулися також окремі зустрічі С.Кубіва з керівництвом Міністерства економіки, торгівлі та промисловості Японії та Міністерством закордонних справ Японії.

У рамках організованого Японською організацією зовнішньої торгівлі «ДЖЕТРО» круглого столу за участі представників делегації України та японських ділових кіл українська сторона представила Офіс з просування експорту України та Офіс залучення і підтримки інвестицій як ключових українських партнерів в рамках концепції «one-stop-shop» для сприяння розвитку ділових контактів та інвестиційного співробітництва між обома країнами. Було домовлено втілити у життя ідею направлення японської бізнес-місії до України під егідою «ДЖЕТРО» орієнтовно у березні 2017 року для розвитку ділових контактів у сферах, що становлять взаємний інтерес.

У ході згаданого візиту заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Н.Микольська разом з представниками інших відомств провела також зустрічі з керівництвом  Міністерства сільського господарства, лісництва та рибальства Японії, Японської організації зовнішньої торгівлі «ДЖЕТРО», Японського агентства міжнародного співробітництва «ДЖАЙКА».

З метою вивчення перспектив та умов виходу української аграрної продукції на ринок Японії з візитом в Японії перебувала заступник Міністра аграрної політики та продовольства України В.Рутицька (3-6 лютого 2016 р.), яка провела зустрічі з представниками Міністерства сільського господарства, лісництва та рибальства Японії, а також великими японськими компаніями-трейдерами агропромислової продукції. В результаті візиту активізовано діалог з відкриття ринку Японії для продукції українського птахівництва та молочної галузі.

У ході візиту до Японії Київського міського голови В.Кличка у вересні 2016 р. було проведено зустріч з керівництвом Японського агентства міжнародного співробітництва «ДЖАЙКА» для обговорення перспектив реалізації двосторонніх проектів та переговори з керівництвом низки приватних компаній з питання можливої участі японського бізнесу у реалізації спільних проектів у місті Києві.

Під час перебування в Японії заступника Глави Адміністрації Президента України з питань координації реформ, інновацій та управлінням змінами Д.Шимківа відбулись  зустрічі в Японській організації зовнішньої торгівлі «ДЖЕТРО» та Японській федерації бізнесу «Кейданрен», у ході яких було представлено хід економічних реформ в Україні.

У рамках співпраці України з Японією по лінії програми «Офіційна допомога розвитку», у 2017 році після проведення тендеру щодо визначення виконавця робіт має розпочатися практична фаза реалізації українсько-японського проекту реконструкції Бортницької станції аерації. За підтримки Посольства опрацьовується участь української компанії в якості підрядника.

Поряд з цим сторонами обговорюються параметри імплементації проекту будівництва мостового переходу через річку Південний Буг в м.Миколаїв. Обговорення можливостей реалізації цього та інших проектів в рамках концепції модернізації транспортної інфраструктури півдня України здійснювалося протягом 2016 року за участі спеціально сформованої для цього місії Японського агентства міжнародного співробітництва «ДЖАЙКА». Оприлюднення висновків місії очікуються до червня 2017 року.

У контексті розвитку українсько-японської співпраці у сфері зміцнення енергетичної безпеки України, що здійснюється на розвиток домовленостей членів «Великої сімки» у травні 2014 р. щодо підтримки енергетичної безпеки України, тривають переговори щодо заміни застарілих парових турбін на українських ТЕС на сучасні японськи турбіни з використанням Clean Coal Technologies, які покликані зменшити викиди парникових газів в атмосферу.

В рамках Схеми зелених інвестицій Кіотського протоколу у 2016 році Національна поліція України отримала від японської сторони партію автомобілів «Міцубісі аутлендер» у гібридній модифікації.

У 2016 р. уряд Японії виділив близько 13,6 млн. дол. США безвідплатної допомоги з метою сприяння реабілітації постраждалого населення та відновлення східних регіонів України. Ця допомога призначена на різні проекти, які здійснюються під егідою міжнародних організацій та агентств ООН в Україні і при координації Міністерства регіонального розвитку України.

Перспективними напрямами співпраці з японськими компаніями залишаються впровадження в Україні сучасних енергозберігаючих та «екологічно-дружніх» технологій у різних секторах економіки – енергетика, промисловість, муніципальний сектор. Залучення японських інвестицій у розвиток транспортної та енергетичної інфраструктури України, а також аграрного сектора, зокрема його матеріально-технічної бази, є іншими перспективними напрямами співпраці з Японією. Обговорення цих та інших перспектив співпраці має бути складовою наступних двосторонніх українсько-японських контактів.