|
СтатистикаДата публикации: 23.08.2018 21:57
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ СЕМЕНА КУЗНЕЦЯ
СТАТИСТИКА _______________________________________________________________________________ (назва навчальної дисципліни)
методичні рекомендаціїдо виконання курсової роботи за спеціалізацією
підготовки бакалаврів
зі спеціальності 051 «Економіка» ОПП «Бізнес-статистика і аналітика» _______________________________________________________________________________ (шифр і назва спеціальності)
2018 рік РОЗРОБЛЕНО ТА ВНЕСЕНО: кафедрою статистики та економічного прогнозування протокол № 6 від 09.01.2018 р.
1. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ
Підсумковим етапом вивчення дисциплін «Статистика» та «Статистика ІІ» є написання курсової роботи за спеціалізацією. При формуванні компетентностей бакалавра з освітньо-професійної програми «Бізнес-статистика і аналітика» використовується системний підхід, що ставить задачу відбиття загального розуміння змісту кваліфікаційного рівня освіти в термінах компетенцій та результатах освіти за певними темами дисциплінами. Студенти, що вивчають дисципліни «Статистика» та «Статистика ІІ» орієнтовані на аналітичну роботу. Система аналітичних компетентностей передбачає підготовку студентів до роботи в таких ключових сферах зайнятості як бізнес та державне управління, виробітку в них здатності адаптуватися до нового середовища. Вивчаючи дисципліни «Статистика» та «Статистика ІІ» студент повинен оволодіти наступними компетентностями зі спеціалізації: володіти теоретичними знаннями в галузі статистики, як науки, що пізнає масові процеси та явища; організовувати та проводити статистичні спостереження й формувати інформаційну базу статистичного дослідження; аналізувати ряди розподілу статистичних величин; формувати однорідні групи об’єктів та виявляти зв'язок між статистичними показниками; визначати тенденції розвитку об'єктів статистичного дослідження; аналізувати та виявляти чинники, що впливають на зміну показників за допомогою індексного методу. Таким чином, основною метою курсової роботи є: поглиблення, систематизація й інтеграція теоретичних знань й практичних навичок з використання статистичних методів обробки й аналізу інформації; розвиток вмінь критично оцінювати й узагальнювати теоретичні положення; застосування отриманих знань при вирішенні прикладних задач; презентація навичок публічної дискусії й захисту отриманих результатів проведеного аналізу.
2. СТРУКТУРА КУРСОВОЇ РОБОТИ ТА ВИМОГИ ДО ЗМІСТУ ЇЇ ЕЛЕМЕНТІВ
Курсова робота складається з титульної сторінки, змісту, вступу, основної частини, висновку, списку використаної літератури та додатків. Зразок оформлення титульної сторінки наводиться нижче. Зміст повинен відтворювати назви розділів, параграфів, які розкривають тему курсової роботи, із зазначенням номерів сторінок, на яких вони розміщені.
У вступі обґрунтовується актуальність теми курсової роботи, вказується мета, основні завдання, що будують вирішуватися. Основна частина курсової роботи містить 3 розділи. 1 розділ «Побудова та аналіз ряду розподілу». Даний розділ містить підрозділи, в яких проводиться групування статистичної інформації, розрахунок відносних величин, аналіз отриманого в результаті ряду розподілу за допомогою характеристик центру розподілу, показників варіації. Даний розділ складається з:
Об'єктом дослідження є статистичні закономірності економічних, соціальних та демографічних явищ. Інформацію для аналізу студент обирає самостійно, використовуючи дані сайту Державної служби статистики України.
2 розділ «Аналіз динамічного ряду та визначення тенденцій його розвитку». Даний розділ містить підрозділи, в яких проводиться кореляційно-регресійний аналіз, виявляється тенденція розвитку соціально-економічного явища. Даний розділ складається з:
Об'єктом дослідження є часові ряди соціально-економічних процесів. Інформацію для аналізу студент обирає самостійно, використовуючи дані сайту Державної служби статистики України.
3 розділ «Динамічний індексний аналіз». Даний розділ містить підрозділи, в яких проводиться індексний факторний аналіз та будуються мультиплікативна і адитивна моделі. Даний розділ складається з:
Для району 1 (за трьома видами продукції разом) за допомогою загальних та індивідуальних індексів визначити як змінилися ціни на продукцію, кількість проданої продукції, товарообіг мінімаркетів даного району. Показати взаємозв’язок між розрахованими індексами за допомогою мультиплікативної та адитивної моделей. Зробити аргументований висновок щодо динаміки розрахованих показників.
Для двох районів разом (тільки для одного виду продукції (див. за варіантами)) проаналізувати як змінилася середня ціна на вказаний вид продукції за допомогою системи індексів середніх цін. Показати взаємозв’язок між розрахованими індексами та пояснити їх економічну сутність. Визначити загальну абсолютну зміну середньої ціни у 2 кварталі порівняно з першим та розкласти її за факторами: за рахунок зміни рівня цін та за рахунок зміни структури продажу аналізує мого виду продукції. Пояснити отримані результати розрахунків.
Для виконання даного розділу студент обирає номер варіанта згідно його номера у списку групи. Вихідна інформація для виконання третього розділу курсової роботи наведена в табл. 2.1. Таблиця 2.1
Дані щодо продажу мінімаркетами продукції у різних районах міста
Стиль викладення курсової роботи – аналітично-дослідницький, з обов’язковим поясненням проведення розрахунків та інтерпретацією отриманих результатів.
У висновку робляться узагальнення щодо результатів дослідження, наведених в основній частини курсової роботи. Список використаної літератури складається не менше, ніж з 10 джерел по статистичним методам обробки інформації. Література оформлюється за правилами: вказується прізвище автора, назва роботи, видавництво, рік видання, кількість сторінок. Якщо, інформація бралася із журналів, то вказують номер журналу, рік видання та сторінки, на яких розміщена стаття. Інформація з інтернету повинна містити назву публікації та електронну адресу. Додатками можуть бути статистичні формуляри, інструкції до їх заповнення, матеріали статистичних та інших видань з даними, що використовувались в аналітичній частині роботи, таблиці з проміжними результатами обчислень. Додатки подають наприкінці курсової роботи у порядку посилання на них в основній частині роботи. Кожен додаток повинен починатися з нової сторінки. Додаток повинен мати заголовок, надрукований малими літерами з першої великої симетрично до тексту сторінки. Додатки слід позначати послідовно великими літерами української абетки.
3. ОБСЯГ КУРСОВОЇ РОБОТИ ТА ВИМОГИ ДО ЇЇ ОФОРМЛЕННЯЗміст курсової роботи повинен складати 40-45 сторінок друкованого тексту.
Текст курсової роботи друкується 14 шрифтом Times New Roman, міжрядковий інтервал 1,3. Поля: зверху та знизу – 2 см, праворуч – 1 см, ліворуч – 3 см.
Назви розділів курсової роботи друкуються великими літерами, посередині листа. Назви підрозділів друкуються звичайними літерами, через рядок після назви розділу, з абзацного відступу. Виділення напівжирним шрифтом в курсовій роботі не допускається, окрім назви таблиць та рисунків.
Рисунки, діаграми, графіки, схеми та інший ілюстрований матеріал подається безпосередньо після тексту, де вони згадані вперше, або на наступній сторінці. Кожна ілюстрація повинна мати назву, яку вказують під графічним образом по центру, починаючи зі скорочення. Назви рисунків розміщують після рисунку, наприклад:
Рис. 1.1. Динаміка чисельності населення
На весь ілюстрований матеріал повинні бути посилання у тексті.
Назву таблиці розміщують над таблицею, наприклад: Таблиця 1.1 Структура населення країни
В разі надто громіздкої для одного аркуша таблиці, її можна продовжити на наступному аркуші. При цьому над завершальною частиною таблиці справа роблять напис: „Продовження табл. 1.1". Над останньою частиною таблиці робиться напис „Закінчення табл. 1.1". При цьому стовпчики таблиці нумеруються і на продовженні шапку таблиці можна не подавати, а лише нумерацію стовпців. Таблиця розміщується на відстані 1 рядка від тексту роботи, але не більше 10 мм.
Формули повинні мати нумерацію, яка вказується у дужках, наприклад:
Формули потрібно набирати у редакторі формул.
Нумерація формул проводиться наскрізно в межах кожного розділу арабськими цифрами в круглих дужках біля правого краю. Пояснення значень символів і числових коефіцієнтів наведених формул необхідно подавати безпосередньо під формулою в тій послідовності, в якій вони подані у формулі.
Список використаних джерел оформляється українською та російською мовами в алфавітному порядку (за прізвищами авторів або заголовків праць) при наскрізному нумеруванні.
Зразок оформлення титульної сторінки курсової роботи
Харківський національний економічний університет ім. С. Кузнеця
Кафедра статистики та економічного прогнозування
КУРСОВА РОБОТА
за спеціалізацією
на тему: «Використання статистичних методів в аналізі …» (вказується соціально-економічне явище, яке обрав студент для аналізу в своїй курсовій роботі)
Студента (ки) 2 курсу групи ______________ освітньо-професійної програми «Бізнес-статистика і аналітика» Петрової І.М.
Національна шкала ________________ Кількість балів: __________Оцінка: ECTS _____
Члени комісії ________________ ___________________________ (підпис) (прізвище та ініціали) ________________ ___________________________ (підпис) (прізвище та ініціали) ________________ ___________________________ (підпис) (прізвище та ініціали
Харків, 2018 рік 4. КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ ЯКОСТІ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Оцінюється курсова робота членами комісії після її захисту студентом у балах і за національною шкалою оцінок. Загальна кількість балів включає: оцінку змісту роботи (до 50 балів), оцінку оформлення (до 10 балів), оцінку захисту (до 40 балів). При оцінюванні змісту курсової роботи враховується низка складових, зокрема: до 10 балів – чіткість формулювання об’єкту і предмету дослідження; до 10 балів - відповідність структурних розділів і параграфів роботи визначеній тематиці та вимогам до даного типу робіт; до 10 балів - наявність посилань на джерела інформації та їх достатня кількість; до 10 балів – коректність та повнота використання статистичного інструментарію; до 10 балів – повнота та обґрунтованість економічних висновків за результатами проведеного дослідження. При оцінюванні оформлення курсової роботи враховується низка складових, зокрема: до 5 балів - відповідність вимогам щодо оформлення робіт; до 5 балів - дотримання граматичних і стилістичних правил. При оцінюванні захисту курсової роботи враховується низка складових, зокрема: до 10 балів - вміння подавати результати власного дослідження, логічно структурувати доповідь; до 10 балів – вміння відстоювати та обґрунтовувати власну точку зору; до 10 балів – вміння чітко і правильно відповідати на запитання; до 10 балів – своєчасність захисту курсової роботи.
Виконання курсової роботи оцінюється відповідно до Тимчасового положення "Про порядок оцінювання результатів навчання студентів за накопичувальною бально-рейтинговою системою" ХНЕУ ім. С. Кузнеця (табл. 5.1).Таблиця 5.1Шкала оцінювання: національна та ЄКТС
5. ОРІЄНТОВНА ТЕМАТИКА КУРСОВИХ РОБІТ
6. Рекомендована література
4.1. Основна 1. Горкавий В. К. Статистика: навч. посіб. - К. : Алерта, 2012. – 608 с. 2. Єріна А.М., Пальян З.О. Теорія статистики: Практикум. – К: Т-во «Знання», КОО, 2002. – 256 с. 3. Мармоза А.Т. Теорія статистики. - К.: Ельга, Ніка-Центр, 2003. – 392 с. 4. Опря А. Т. Статистика (модульний варіант з програмованою формою контролю знань): навч. посіб. - К. : ЦУЛ, 2012. – 448 с. 5. Петров Л. Ф. Методы динамического анализа экономики. - М. : Инфра-М, 2010. – 238 с. 6. Сивелькин В. А., Кузнецова В. Е. Статистический анализ структуры социально-экономических процессов и явлений: Учебное пособие. – Оренбург: ГОУ ВПО ОГУ, 2002. – 100 с. 7. Статистика: учебник/ Под ред. И.И. Елисеевой. - М. : Проспект, 2005. – 444 с. 8. Статистика: навчальний посібник / Під ред. О. В. Раєвнєвої. - Х.: ВД «Інжек», 2011. – 504 с. 9. Теория статистики: учебник/ Под ред. Р.А. Шмойловой. - М. : Финансы и статистика, 2000. – 558 с. 10. Фещур Р.В. Статистика: теоретичні засади і прикладні аспекти. / Р.В.Фещур, А.Ф.Барвінський, В.П.Качур та ін.; За заг. ред. Р.В.Фещура. – Львів: «Інтелект-Захід», 2003. – 576 с.
4.2. Додаткова 11. Бек В. Л. Теорія статистики: навч. посіб. для вищ. навч. закл./ К.: ЦУЛ, 2003. – 286 с. 12. Вашків П.Г., Пастер П.І., Сторожук В.П., Ткач Є.І. Теорія статистики: навч. посіб. для студ. екон. спец. вищ. навч. закладів. - К. : Либідь, 2004. – 320 с. 13. Гусаров В. М. Статистика: учеб. пособие. - М. : ЮНИТИ-ДАНА, 2001. – 464 с. 14. Єріна А. М. Статистичне моделювання та прогнозування: навч. посіб. - К.: КНЕУ, 2001. – 170 с. 15. Ефимова М. Р. Практикум по общей теории статистики: учеб. пособие. – М. : Финансы и статистика, 2007. – 336 c. 16. Лугінін О. Є. Статистика: підручник для студ. вищ. навч. закл. – 2-е вид., перероб. та доп. - К. : Центр навчальної літератури, 2007. – 606 с. 17. Практикум по теории статистики: учеб. пособие для вузов/ Под ред. Р.А. Шмойловой. - М.: Финансы и статистика, 2001. – 414 с. 18. Статистика: учеб. пособие/ Под ред. В.Г. Ионина; Л.П. Харченко и др. М. : Инфра-М, 2001. – 384 с. 19. Щурик М. В. Статистика: навч. посіб. – [2-ге вид., оновл. і доп.]. - Львів : Магнолія 2006, 2009. – 546 с. 20. Уманець Т.В. Статистика: Навч. посіб./ Т.В.Уманець, Ю.Б.Пігарєв. – К.: Вікар, 2003. – 624 с.
4.3. Ресурси Інтернет
|