|
Судово-бухгалтерська експертизаДата публикации: 14.07.2017 06:30
Національний авіаційний університет навчально-науковий Інститут економіки та менеджменту Кафедра ФІНАНСІВ, ОБЛІКУ І АУДИТУ
Методичні рекомендації з виконання домашньої роботи
з дисципліни «СУДОВО-БУХГАЛТЕРСЬКА ЕКСПЕРТИЗА»
для студентів 5 курсу
8.03050901 «Облік і аудит» (шифр та назва напряму (спеціальності) підготовки
Укладач к.е.н., доцент О.В. Попович (науковий ступінь, вчене звання, П.І.Б. викладача)
Розглянуто та схвалено на засіданні кафедри фінансів, обліку і аудиту (повна назва кафедри) Протокол № від « » 2015 р. Завідувач кафедри____________________
Судово-бухгалтерська експертиза - це процесуальна дія, що полягає у вивченні експертом-бухгалтером матеріалів справи в межах його спеціальних знань на завдання слідчого або суду, з метою встановлення фактичних обставин кримінальної чи цивільної справи й надання експертного висновку. Судово-бухгалтерська експертиза є одним із видів судово-економічної експертизи і належить до найбільш поширених видів судових експертиз. Її призначають при розслідуванні кримінальних і цивільних справ, коли виникають питання, для вирішення яких необхідні ґрунтовні знання з бухгалтерського обліку, аналізу, контролю господарської діяльності тощо. Метою призначення судово-бухгалтерської експертизи слідчим або судом є встановлення фактичних обставин справи, які неможливо з’ясувати без застосування спеціальних (для юридичної сфери) знань. У зв’язку з тим, що судово-бухгалтерська експертиза є процесуальною дією, то вона може призначатися і проводитися лише в процесі розслідування слідчим або суддею кримінальної чи цивільної справи. В результаті вивчення дисципліни “Судово-бухгалтерська експертиза” з урахуванням інтегрованих вимог до навчальної дисципліни студент повинен знати:
В результаті вивчення навчальної дисципліни „Судово-бухгалтерська експертиза”, а також урахування вищезазначеного студент повинен вміти:
Навчальний матеріал дисципліни структурований за модульним принципом і складається з одного навчального модуля. Мета домашньої роботи з дисципліни “Судово-бухгалтерська експертиза” – навчитися здійснювати експертне дослідження первинних документів, облікових регістрів та спеціальних об’єктів, пов’язаних з діяльністю підприємства, здійснювати судово-бухгалтерську експертизу за обраною методикою, складати експертний висновок.
Домашня робота з дисципліни “Судово-бухгалтерська експертиза” складається з двох частин: теоретичної і практичної. В теоретичній частині студенту необхідно дати теоретичну відповідь на одне поставлене питання, а практична частина складається з вирішення одного практичного завдання, запропонованого для кожного варіанту.
Теоретичні питаннядля виконання контрольної роботи з дисципліни “Судово-бухгалтерська експертиза” 1. Сутність судово-бухгалтерської експертизи, її завдання, функції і принципи. 2. Предмет і об’єкти судово-бухгалтерської експертизи, класифікація судово-бухгалтерських експертиз, етапи проведення судово-бухгалтерської експертизи.. 3. Правове регулювання судово-бухгалтерської експертизи. 4. Суб’єкти судово-бухгалтерської експертизи, їх повноваження, права, обов’язки, компетенція та відповідальність. 5. Призначення та планування судово-бухгалтерської експертизи. 6. Методика судово-бухгалтерської експертизи та її особливості, використання загальнонаукових та спеціальних методів в судово-бухгалтерській експертизі. 7. Дослідження первинних документів експертом-бухгалтером. 8. Експертне дослідження регістрів бухгалтерського обліку та форм фінансової звітності. 9. Інші матеріали справи в дослідженні експерта-бухгалтера, їх значення та особливості їх дослідження. 10. Поняття і призначення висновку експерта-бухгалтера, його структура, дослідження та оцінка.
Завдання для виконання практичної частини домашньої роботи
Варіант 1. Необхідно пов’язати наведені поняття з їх визначеннями. Дані для виконання:
Варіант 2. Необхідно пов’язати наведені поняття з їх визначеннями. Дані для виконання:
Варіант 3. Необхідно пов’язати наведені поняття з їх визначеннями. Дані для виконання:
Варіант 4. Необхідно пов’язати наведені поняття з їх визначеннями. Дані для виконання:
Варіант 5. Необхідно вказати, в якому розділі висновку експерта-бухгалтера відображаються наведені положення: Дані для виконання: 1. Згідно зі ст. 196 КПК України експерту роз’яснені його права і обов’язки, встановлені ст.77 КПК України, і він попереджений про кримінальну відповідальність за ст. 384 та ст. 385 КК України. 2. За справою встановлено, що в березні 2004 року позивач А.І. Радчук звернулась з позовом до ТОВ “Троянда” про поновлення на роботі, стягненні заробітної плати за весь час вимушеного прогулу. Позивач Радчук А.І. працювала на підприємстві з 05.12.2003 року по 20.02.2004 року. Відповідачем ТОВ “Троянда” позивачу А.І.Радчук не було виплачено всю заробітну плату на момент звільнення. Позивач Радчук А.І. вважає, що відповідач ТОВ “Троянда” неправильно визначив розмір середньомісячного заробітку. 3. Представник відповідача позов не визнав, вважає, що заробітна плата вираховувалася відповідно до чинного законодавства.
Варіант 6. Необхідно пов’язати вимоги, що висуваються до експерта-бухгалтера з їх характеристиками. Дані для виконання:
Варіант 7. Необхідно: З наведеного переліку осіб визначити суб’єктів призначення та проведення судово-бухгалтерської експертизи. Відповідь оформити у вигляді таблиці наступної форми:
Дані для виконання: слідчі прокуратури; голова інвентаризаційної комісії; слідчий військової прокуратури; власники (засновники) підприємства; слідчий податкової міліції; суд; керівник відкритого акціонерного товариства; слідчі органи внутрішніх справ; ревізор; інспектор податкової служби; дтректор експертного бюро; аудитор.
Варіант 8. Необхідно визначити, чи достатньо документів надано експерту-бухгалтеру для виконання поставленого завдання; - вказати, якими будуть дії аудитора та експерта-бухгалтера в наведеній ситуації: Дані для виконання: Перед перевіряючим поставлено завдання встановити правильність розрахованої суми транспортно-заготівельних витрат (ТЗВ), віднесеної на витрати виробництва ТОВ «Асоль» за ІІІ квартал поточного року. Для перевірки надано документи, які містять дані про: залишок ТЗВ на початок звітного періоду, середній відсоток ТЗВ та суму понесених ТЗВ за звітний період.
Варіант 9. Необхідно пов’язати наведені поняття з їх визначеннями. Дані для виконання:
Варіант 10. Скласти на основі наведених даних завдання на проведення судово-бухгалтерської експертизи. Дані для завдання: Для проведення судово-бухгалтерської експертизи, призначеної за справою №246, порушеною слідчим УМВС в Житомирській області В.О.Войтенко 7 жовтня 2007 року за обвинуваченням головного бухгалтера ВАТ «Електронприлад» С.К. Осичняка, призначено експерта-бухгалтера Київського науково-дослідного інституту судових експертиз С.В.Самойлова. Керівником управління судово-бухгалтерської експертизи К.К. Харитончуком встановлено термін проведення експертизи 12 днів.
- робота виконується на аркушах формату А4, які скріплюються з лівої сторони аркуша, сторінки нумеруються в правому нижньому кутку аркуша (титульна сторінка домашньої роботи не нумерується); - на титульній сторінці домашньої роботи вказується назва навчального закладу, назва кафедри “Фінансів, обліку і аудиту”, назва курсу, номер групи, номер варіанта, номер залікової книжки, прізвище і ініціали студента, посаду і прізвище та ініціали викладача; - відповідь на теоретичне питання повинна бути повною з наведенням прикладів, що стосуються цього питання; - домашня робота виконується темними чорнилами або друкується; - робота виконується відповідно до обраного варіанту, в протилежному випадку вона не зараховується; - в кінці роботи наводиться перелік використаної літератури; - За останньою цифрою своєї залікової книжки студент дає письмову відповідь на одне теоретичне питання, і на одне практичне завдання.
Перед виконанням домашньої роботи необхідно вивчити наступні теми дисципліни “Судово-бухгалтерська експертиза”: - Сутність судово-бухгалтерської експертизи; - Теоретичні основи судово-бухгалтерської експертизи та порядок її проведення; - Правове регулювання судово-бухгалтерської експертизи; - Суб’єкти судово-бухгалтерської експертизи; - Призначення та планування судово-бухгалтерської експертизи; - Методичне забезпечення судово-бухгалтерської експертизи; - Дослідження первинних документів експертом-бухгалтером; - Експертне дослідження регістрів обліку та звітності; - Використання інших матеріалів справи в дослідженні експерта-бухгалтера; - Висновок експерта-бухгалтера: поняття, призначення та оцінка.
1. Господарський кодекс України від 16.01.2003 року № 436-ІУ. 2. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-ХІУ. 3. Закон України «Про судову експертизу» від 25.02.1994 № 4038-XII 4. Наказ Міністерства юстиції України від 30.12.2011 р. №3660/5 «Про затвердження Порядку присвоєння кваліфікаційних класів судових експертів працівникам науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиціїУкраїни»
5. Наказ Міністерства юстиції України від 29.03.2012 р. №492/5 "Про затвердження Порядку ведення державного Реєстру атестованих судових експертів "
6. Наказ Міністерства юстиції України від 03.03.2015 р. №301/5 "Про затвердження Положення про експертно-кваліфікаційні комісії та атестацію судових експертів"
7. Положення про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку, затверджене наказом МФУ від 24.05.95 р. №88. 8. Інструкція по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затверджена наказом МФУ від 11.08.94 р. №69. 9. Івашина Є.М., Попович О.В. Методичні рекомендації до практичних занять для студентів спеціальності 7.050106 «Облік і аудит» з дисципліни «Судово-бухгалтерська експертиза». – К.: НАУ, 2011. – 33 с. 10. Волкова І.А. Судово-бухгалтерська експертиза: навчальний посібник/ МОН. – Київ: Центр учбової літератури, 2009. – 84 с. 11. Швець В.Є. Основи бухгалтерського обліку та судово-бухгалтерської експертизи: підручник/МОН України. – Київ: Каравела, 2008. – 240 с. – (Вища освіта в Україні) 12. Камлик М.І. Судова бухгалтерія: підручник для вищих навчальних закладів. – 5-е вид., доп. та перероб. – Київ: Атіка, 2007. – 552 с. 13. Бутинець Ф.Ф. Судово-бухгалтерська експертиза. Навч. посібник. - Житомир: ПП „Рута”, 2004. – 453 с. 14. Білуха М.Т. Судово-бухгалтерська експертиза. Підручник. – К.: Центр навч. літератури, 2004. – 660 с. 15. Мумінова-Савіна Г.Г. Судово-бухгалтерська експертиза. Навч. посіб. – К.: КНЕУ, 2004. – 202 с.
До захисту домашньої роботи викладач перевіряє і повертає роботу студенту, щоб він міг підготувати відповідь на зауваження роботи, що утримуються на полях. У випадку незадовільної оцінки робота має бути перероблена відповідно до зауважень викладача і повторно подана у зазначений викладачем термін. Захист домашньої роботи має на меті виявити глибокі знання студента по обраній темі з курсу судово-бухгалтерська експертиза. Якщо студент виконав роботу самостійно, то він легко зазначить джерела цифрових даних, методи розрахунків, відповість на питання як теоретичного, так і практичного характеру, що ставляться до даної теми.
Відповідність рейтингових оцінок за окремі види навчальної роботи у балах оцінкам за національною шкалою
Загальні вказівки до виконання контрольної роботи
Контрольна робота складається з теоретичної та практичної частини. Вибір варіанта для виконання теоретичної і практичної частини контрольної роботи слід обирати з таблиці 1, вибір якого має відповідати номеру останньої цифри залікової книжки. Практична частина складається з трьох завдань, умови яких наведені в кожному завданні. Таблиця 1.
Загальні вимоги до виконання контрольної роботи
¨ Робота виконується на аркушах формату А4, які скріплюються по лівій стороні формату. Сторінки нумеруються. ¨ На титульній сторінці контрольної роботи вказується назва навчального закладу, назва кафедри, назва курсу, номер групи, номер залікової книжки, прізвище та ім’я студента (слухача), прізвище викладача. ¨ Відповіді писати у чіткій формі темними чорнилами або друкувати. Роботу слід виконувати відповідно до обраного варіанту, в протилежному випадку робота не буде зарахована. ¨ В кінці роботи слід навести перелік використаної літератури. ¨ Подається контрольна робота методисту відповідно до встановленого терміну. Перед виконанням контрольної роботи слід детально вивчити такі питання курсу “Державний фінансовий контроль”:
Зміст контрольної роботи
Теоретична частина
Для освітлення теоретичної частини контрольної роботи студент повинен дати повну і чітку відповідь на поставлені йому теоретичні питання наведені в таблиці 2. Таблиця 2.
Практична частина
Задача 1
Приватне підприємство у січні 2015 р. реалізувало склад. Первісна вартість складу – 30000 грн., нарахований знос (станом на 01.01.2015 р.) – 20000 грн., а ціна реалізації – 9000 грн.(в т.ч. ПДВ). У бухгалтерському обліку операція відображена наступним чином:
Визначте порушення бухгалтерії, які були допущені під час відображення господарських операцій підприємства.
Задача 2
Згідно з наказом «Про облікову політику підприємства» підприємством встановлено ліміт каси – 30 грн. Дані касових звітів за лютий 2015 р. наведено нижче :
Визначте порушення, які були допущені під час відображення руху грошових засобів підприємства.
Задача 3
Підприємство з ремонту побутової техніки передплатило на друге півріччя 2015 р. такі видання: “Бізнес - комплект”, “Урядовий кур’єр”, “Український футбол”, “Галицькі контракти”. Загальна сума передплати була віднесена на валові витрати та адміністративні витрати січня 2015 р. визначте порушення по відображенню передплати бухгалтерією за видання.
Задача 4
На 1.01.2015р. на складі знаходилось в залишку готової продукції (ГП) 55 одиниць, виробнича собівартість яких 80 грн. за одиницю. 5.01.2015р. на склад надійшло 100 одиниць ГП, виробнича собівартість яких 90 грн. за одиницю. 9.01.2015р. підприємство відвантажило покупцеві 115 одиниць ГП. Доход від реалізації ГП склав 15000 грн. (без ПДВ). Перевірте правильність оцінки використаної ГП та визначення фінансового результату, при умові застосування методу FIFO, як методу оцінки вибуття запасів.
Задача 5
На 1.01.2015р. на складі знаходилось в залишку готової продукції (ГП) 55 одиниць, виробнича собівартість яких 80 грн. за одиницю. 5.01.2015р. на склад надійшло 100 одиниць ГП, виробнича собівартість яких 90 грн. за одиницю. 9.01.2015р. підприємство відвантажило покупцеві 115 одиниць ГП. Перевірте правильність оцінки використаної ГП та визначте собівартість реалізованої ГП за методом середньозваженої вартості. Доход від реалізації склав 15000 грн. в т.ч. ПДВ.
Задача 6
Підприємство вирішило реалізувати споруду. Первісна вартість споруди склала 17300 грн. знос на дату реалізації склав –5600 грн. доход від реалізації склав 18000 грн. в т.ч. ПДВ. Знайдіть порушення, які були допущенні з боку бухгалтерії під час відображення даних господарських операцій.
Задача 7
Начальник цеху № 1 Іванов М.Т. перебував у відрядженні з метою монтажу обладнання, реалізованого підприємством харківському МП “Альфа”, протягом 50 діб. У наявності є авансовий звіт № 37 від 17.02.2015 р., пояснювальні документи до нього (квитки на проїзд залізницею, посвідчення про відрядження, квитанція про сплату вартості проживання в готелі.). Визначте порушення, які були допущенні бухгалтерією під час відображення наведених господарських операцій. Задача 8
На ТОВ “Янтар” придбана адміністративна споруда вартістю 1200 тис. грн. (в т.ч. ПДВ). Ремонт споруди становить : ¨ Матеріалів – 24 тис. грн. з ПДВ; ¨ Зарплата – 1200 грн. ; ¨ Відрахування до фонду соціального захисту – 450 грн. ; ¨ Виплата сторонній організації – 1800 грн. з ПДВ. Після ремонту споруду введено в експлуатацію. В обліку були зроблені наступні проводки:
Визначте порушення допущенні бухгалтерією.
Задача 9
При утворенні підприємства з загальній сумі 30000 грн., один із засновників зробив внесок в статутний капітал виробничу лінію справедлива вартість якої становить 11000 грн., витрати на доставку та монтаж склали 1200 грн. (в т.ч. ПДВ). В обліку були зроблені наступні проводки:
Визначте порушення допущенні бухгалтерією.
Задача 10
Первісна вартість обладнання становить 10 тис. грн. очікуваний строк служби – 5 років. Плановий випуск продукції – 50 тис. одиниць. Ліквідаційна вартість обладнання у вигляді матеріалів – 1000 грн. Обраний метод амортизації на ТОВ “Кварц ”- виробничий. Квартальна сума амортизації для даного обладнання визначена 380 грн., якщо фактичний обсяг виробництва становить 2 тис. одиниць продукції. Визначте порушення допущенні бухгалтерією. Задача 11
На 1.02.2015р. на складі знаходилось в залишку готової продукції (ГП) 55 одиниць, виробнича собівартість яких 80 грн. за одиницю. 6.02.2015р. на склад надійшло 100 одиниць ГП, виробнича собівартість яких 90 грн. за одиницю. 8.02.2015р. підприємство відвантажило покупцеві 115 одиниць ГП. Перевірити правильність оцінки використаної ГП та визначте собівартість реалізованої ГП, якщо підприємство використовувало метод FIFO, як метод оцінки вибуття запасів. Доход отриманий підприємством від реалізації склав 18000 грн. в т.ч. ПДВ.
Задача 12
В обліку підприємства виправлення браку було зроблено наступними записами:
Визначте порушення допущенні бухгалтерією. Задача 13
Заступнику директора підприємства Сапону А.А., який перебував у відрядженні у м. Васильків Київської області з 17 по 29 лютого 2015 р. з метою оформлення замовлення на запасні частини, бухгалтерією підприємства відшкодовано витрати : ¨ на проїзд автобусом в обидва кінці (квитки не надані) – 55 грн.; ¨ добові за 11 діб – 330 грн.; ¨ витрати на проживання в готелі згідно із квитанцією за 10 діб – 250 грн.; ¨ разом – 635 грн. До авансового звіту додано тільки посвідчення про відрядження. Визначте порушення допущенні бухгалтерією.
Задача 14
На початок року справедлива вартість виробничого обладнання становила 42000 грн. Первісна вартість обладнання становила 45000 грн., сума нарахованого зносу – 8000 грн. На підприємстві було вирішено провести переоцінку обладнання, за результатами переоцінки значиться: - первісна вартість – 49400 грн. - сума зносу – 9020 грн. В бухгалтерському обліку результати переоцінки було відображено наступним чином:
Визначте порушення допущенні бухгалтерією.
Задача 15
Виробниче підприємство відвантажило покупцю продукцію особистого виробництва на суму 1200 грн. в т.ч. ПДВ по собівартості 750 грн. В бухгалтерському обліку підприємства було зроблено наступний запис:
Визначте порушення допущенні бухгалтерією.
Задача 16
Підприємство здійснило господарським способом прибудову до будівлі, яка рахувалася на балансі. В обліку підприємства було зроблено наступний запис:
Визначте порушення допущенні бухгалтерією.
Задача 17
В лютому 2015 р. підприємством було реалізовано комп’ютер. Продажна вартість комп’ютера становило 3600 грн. в т.ч. ПДВ. Первісна вартість комп’ютера становить 2800 грн., нарахований знос 900 грн. оплата за комп’ютер була здійснена наперед на поточний рахунок ТОВ “Янтар”. В обліку підприємства було зроблено наступний запис:
Визначте порушення допущенні бухгалтерією. Задача 18
Товариством придбаний вантажний автомобіль вартістю 36 тис. грн. (в тому числі ПДВ) і оплачені витрати з доставки автомобіля в сумі 840 грн. (в т.ч. ПДВ). Автомобіль було поставлено на баланс підприємства. В бухгалтерському обліку були зроблені наступні записи:
Визначте порушення допущенні бухгалтерією.
Задача 19
Оприбутковані малоцінні і швидкозношувані предмети (канцелярські приладдя), які були придбані підзвітною особою Марченко В. М. Вартість МШП становить 60 грн. (у т.ч. ПДВ). В обліку підприємства дану операцію було відображено:
Визначте порушення допущенні бухгалтерією.
Задача 20
Підприємство придбало виробниче обладнання первинною вартістю 330 тис. грн. загальний розрахунковий обсяг виробництва визначений підприємством у розмірі 1600 тис. одиниць. Ліквідаційна вартість після його експлуатації за попередніми оцінками може становити 10 тис. грн. Передбачений строк корисного використання – 4 роки. Підприємство обрало прямолінійний метод нарахування амортизації і визначено в розмірі 82500 грн. в рік. Визначте порушення допущенні бухгалтерією.
Задача 21
Первісна вартість обладнання цеху становить на підприємстві 800 тис. грн. Сума його зносу на дату першої переоцінки – 200 тис. грн. У результаті експертної оцінки встановлено, що справедлива вартість обладнання на дату переоцінки становить 900 тис. грн. При застосуванні пропорційної переоцінки первісної вартості та зносу основних засобів на підприємстві був зроблений перерахунок, але змін в балансі після проведення переоцінки зроблено не було.
Визначте порушення допущенні бухгалтерією.
Задача 22
Одержані від постачальника малоцінні і швидкозношувані предмети (МШП), строк корисного використання яких більше операційного циклу. Купівельна вартість МШП – 1200 грн. (в т.ч. ПДВ). Витрати по доставці МШП становили 360 грн. (в т.ч. ПДВ). Оплата постачальнику за МШП була здійснена минулого кварталу. Організації, що здійснювала доставку, заплатили одразу після виконання нею роботи. В бухгалтерському обліку підприємства дані операції було відображено:
Визначте порушення допущенні бухгалтерією. Задача 23
Підприємство придбало виробниче обладнання первинною вартістю 330 тис. грн. загальний розрахунковий обсяг виробництва визначений підприємством у розмірі 1600 тис. одиниць. Ліквідаційна вартість після його експлуатації за попередніми оцінками може становити 10 тис. грн. передбачений строк корисного використання – 4 роки. Підприємство обрало кумулятивний метод для нарахування амортизації. За підрахунками бухгалтерії річна норма амортизації (за перший рік) склала – 202000 грн. Визначте порушення допущенні бухгалтерією.
Задача 24
Для проведення аудиту розрахунків з підзвітними особами по відрядженнях, аудиторам бухгалтерією підприємства були надані наступні дані за лютий 2015 р:
Визначте порушення допущенні бухгалтерією.
Задача 25
Підприємство відображає у бухгалтерському обліку реалізацію готової продукції такими записами, грн.: Д-т 901 – К-т 26 – собівартість готової продукції; Д-т 361 – К-т 701 – ціна реалізації без ПДВ; Д-т 36 – К-т 643 – сума ПДВ, внесена до Декларації з ПДВ за звітний період. Визначте порушення допущенні бухгалтерією. Задача 26
Приватне підприємство у лютому 2015 р. реалізувало будинок. Первісна вартість будинку – 130000 грн., нарахований знос (станом на 01.02.2015 р.) – 20000 грн., а ціна реалізації – 180000 грн.(в т.ч. ПДВ). У бухгалтерському обліку операція відображена наступним чином:
Визначте порушення бухгалтерії, які були допущені під час відображення господарських операцій підприємства.
Задача 27
На 1.02.2015р. на складі знаходилось в залишку готової продукції (ГП) 55 одиниць, виробнича собівартість яких 80 грн. за одиницю. 6.02.2015р. на склад надійшло 100 одиниць ГП, виробнича собівартість яких 90 грн. за одиницю. 10.02.2015р. підприємство відвантажило покупцеві 115 одиниць ГП. Доход від реалізації ГП склав 15000 грн. (з ПДВ). Перевірте правильність оцінки використаної ГП та визначення фінансового результату, при умові застосування методу FIFO, як методу оцінки вибуття запасів.
Задача 28
Працівник згідно з виконавчим листом є платником аліментів на одну неповнолітню дитину. Стягувач аліментів проживає за межами населеного пункту (поштовий збір із суми переказу становить 4,1 %). Розмір нарахованої заробітної плати платника аліментів 1480 грн. у бухобліку підприємства здійснено такі записи:
Визначте порушення допущенні бухгалтерією. Задача 29
На початок року справедлива вартість виробничого обладнання становила 27750 грн. Первісна вартість обладнання становила 45000 грн., сума нарахованого зносу – 8000 грн. На підприємстві було вирішено провести переоцінку обладнання, за результатами переоцінки значиться: - первісна вартість – 33000 грн. - сума зносу – 5250 грн. В бухгалтерському обліку результати переоцінки було відображено наступним чином:
Визначте порушення допущенні бухгалтерією.
Задача 30
Провести перевірку розрахунку та утримання ПДФО з заробітної плати працівників підприємства:
1. Перелік теоретичних питань до виконання домашньої роботи з дисципліни «Бухгалтерський облік в управлінні суб’єктами господарювання» (№ варіанту обирається за порядковим номером у журналі для заняття студентів)
1.1. Тестовий контроль до виконання домашньої роботи з дисципліни «Бухгалтерський облік в управлінні суб’єктами господарювання»
46. Які вимірники застосовуються в бухгалтерському обліку? а) фактичні, матеріальні; б) нормативні, активні; в) планові, розрахункові; г) натуральні, грошові.
47. До оборотних активів відносять: а) основні засоби; б) грошові кошти; в) фонди; г) кредитори.
48. До зобов’язань підприємства відносять: а) нерозподілений прибуток; б) дебіторську заборгованість; в) кредити банку; г) знос основних засобів.
49. Основні засоби — це: а) оборотні активи підприємства; б) засоби, термін експлуатації яких більше 12 місяців або операційного циклу, якщо він триває більше одного року; в) засоби, термін експлуатації яких менше 12 місяців або операційного циклу; г) засоби, термін експлуатації яких перевищує 12 місяців з дати балансу.
50. До виробничих запасів підприємства відносять: а) основні засоби; б) паливо; в) товари; г) капітальні вкладення.
51. До основних засобів відносяться: а) необоротні активи; б) зобов’язання; в) оборотні активи; г) капітал.
52. До зобов’язань підприємства відносять: а) кредиторську заборгованість; б) зареєстрований (пайовий) капітал; в) дебіторську заборгованість; г) фінансові інвестиції.
53.Який із названих об’єктів не належить до власного капіталу: а) резервний капітал; б) зареєстрований (пайовий) капітал; в) кредиторська заборгованість, забезпечена власним векселем; г) нерозподілений прибуток.
54.До оборотних активів відносять: а) розрахунки з оплати праці; б) нематеріальні активи; в) резервний капітал; г) поточні фінансові інвестиції.
55. Розрахунки за авансами одержаними — це: а) розрахунки з кредиторами; б) необоротні активи; в) нематеріальні активи; г) розрахунки з дебіторам.
56. Предметом бухгалтерського обліку є: а) суб’єкти господарювання; б) ресурси (майно) суб’єктів господарювання, його рух у процесі діяльності — виробництва, обміну, розподілу і споживання суспільного продукту та правові відносини (тобто зобов’язання), що виникають при цьому між суб’єктами господарювання стосовно до майна; в) форма власності.
57. Індивідуалізація означає: а) кожний господарський факт, як явище, чи то об’єкт (що є носієм ознак вартості) чи то суб’єкт права власності в бухгалтерському обліку має бути індивідуалізованим та персоніфікованим, тобто поданим як неподільний; б) історичний процес техніко-економічного переходу від аграрного до промислових способів суспільного виробництва, який проходить через машинну стадію виробництва товарів і послуг; в) окрема людина, особа, одиничний представник роду людського.
58. Яке з наведених нижче визначень відображає суть предмета бухгалтерського обліку: а) стан господарських засобів, їх використання і результати, узагальнені для потреб управління; б) стан і використанні засобів підприємства у процесі відтворення; в) факти господарської діяльності з одного боку і процес відтворення з іншого; г) всі наведені твердження є визначеннями предмета бухгалтерського обліку.
59. Яке з наведених нижче тверджень про предмет бухгалтерського обліку правильне: а) визначення предмета бухгалтерського обліку законодавчо регламентоване і визначається в Законі України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність»; б) поняття предмета бухгалтерського обліку в науковій літературі відсутнє; в) у науковій літературі існує багато визначень предмета бухгалтерського обліку; г) жодне з тверджень не можна вважати правильним?
60. Не є об’єктами бухгалтерського обліку: а) господарські засоби і їхні джерела; б) господарські процеси; в) активи, зобов’язання і капітал; г) немає правильної відповіді.
61. Які класифікації господарських засобів (майна) використовують у бухгалтерському обліку: а) за складом і розміщенням, за джерелами формування; б) за функціональною роллю у процесі відтворення; в) не використовують жодної; г) за джерелами формування.
62. До продуктивних ресурсів підприємства належать: а) зареєстрований (пайовий) капітал; б) виробничі запаси; в) забезпечення майбутніх витрат та платежів; г) короткострокові кредити банків.
63. До аспектних характеристик господарських фактів зміни продуктивних активів належать: а) вкладання, внески, залучення нових своїх або чужих капіталів; б) вилучення капіталів, повернення; в) зміна власника капіталів; г) вибуття засобів (реалізація готової продукції, виробів, робіт, товарів, послуг тощо).
64. Матеріальні активи – це: а) це все майно підприємства (тобто уречевлена праця минулих років), крім особистого майна власників; б) умовну вартість об’єктів промислової та інтелектуальної власності, а також інших аналогічних прав, які називають об’єктом права власності конкретного підприємства; в) частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов’язань.
65. До основних матеріалів належать такі предмети праці, які становлять основний зміст виробленого продукту, тобто створюють головну субстанцію продукту: а) предмети обігу; б) кошти в розрахунках; в) кошти у формі грошей готівкою та їх еквівалентів — короткострокових фінансових вкладень.
66. Доповнити речення: «Предмет бухгалтерського обліку скла дається з окремих складових, які називаються...»: а) джерелами господарських засобів; б) об’єктами бухгалтерського обліку; в) активами; г) господарськими процесами.
67. Організація бухгалтерського обліку залежить від: а) рішення бухгалтерії; б) контрагентів; в) характеру, технології і обсягу діяльності підприємства; г) фінансових показників.
68. Раціональна організація бухгалтерського обліку не передбачає дотримання принципів: а) динамічності; б) випереджаючого відображення; в) системоутворюючих відносин; г) розвитку.
69. Організація бухгалтерського обліку знаходиться в компетенції: а) бухгалтерії; б) головного бухгалтера; в) власника підприємства; г) аудитора.
70. Організація бухгалтерського обліку визначається: а) законами України; б) підприємством самостійно; в) наказами Міністерства фінансів; г) податковою адміністрацією.
71. Об’єктом організації бухгалтерського обліку є: а) технологія облікового процесу; б) праця бухгалтерів; в) розвиток і удосконалення обліку, організаційне, технічне, інформаційне забезпечення обліку; г) все вище назване.
72. Чи можливе ведення обліку безпосередньо власником або керівником підприємства? а) так; б) ні; в) лише у випадку, коли фінансову звітність не оприлюднюють; г) у випадку, коли фінансову звітність оприлюднюють.
73. До групування грошових потоків підприємства за рівнем достатності обсягу належить: а) надлишковий грошовий потік; б) дефіцитний грошовий потік; в) теперішній грошовий потік; г) майбутній грошовий потік.
74. До групування грошових потоків підприємства за методом оцінювання у часі належить: а) надлишковий грошовий потік; б) дефіцитний грошовий потік; в) теперішній грошовий потік; г) майбутній грошовий потік.
75. До групування грошових потоків підприємства за безперервністю формування в розглядуваному періоді належить: а) дефіцитний грошовий потік; б) теперішній грошовий потік; в) регулярний грошовий потік; г) дискретний грошовий потік.
76. До зовнішніх факторів, які впливають на формування грошових потоків підприємства належить: а) кон’юнктура товарного ринку; б) життєвий цикл підприємства; в) амортизаційна політика підприємства; г) система оподаткування підприємства.
77. До внутрішніх факторів, які впливають на формування грошових потоків підприємства належить: а) кон’юнктура товарного ринку; б) життєвий цикл підприємства; в) амортизаційна політика підприємства; г) система оподаткування підприємства.
78. Майнові об’єкти (ресурси - матеріальні або нематеріальні ресурси вартості), які отримані підприємством у результаті попередніх господарських процесів і мають властивість приносити йому у майбутньому вигоду - доходи це: а) активи; б) основні засоби; в) зобов’язання; г) гудвіл.
79. У бухгалтерському обліку та фінансовій звітності актив відображається ресурсом тільки за умови, що: а) оцінка його може бути достовірно визначена; б) у майбутньому від його використання очікується отримання економічних вигід; в) отриманий тільки шляхом купівлі за грошові кошти підприємства; г) правильна відповідь а і б.
80. Відповідно до чинного законодавства та П(с)БО активи мають відображатися в бухгалтерському обліку і балансі у грошовому виразі з використанням таких методів оцінювання: а) визначення історичної собівартості; б) встановлення поточної собівартості; в) визначення вартості продажу (реалізації) і встановлення теперішньої вартості; г) всі відповіді правильні.
81. Для складання фінансових звітів основною оцінкою є: а) поточна собівартість; б) історична собівартість; в) теперішня вартість; г) всі відповіді правильні. 82. Запаси, як правило, відображаються за: а) нижчою з двох оцінок - за собівартістю або чистою вартістю реалізації; б) теперішньою вартістю; в) чистою вартістю реалізації; г) теперішньою вартістю.
83. В обов’язки головного бухгалтера входить: а) створювати необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку; б) забезпечувати виконання всіма службами й підрозділами дотримання порядку оформлення і подання первинних документів; в) дотримання єдиних методологічних принципів бухгалтерського обліку; г) затверджувати облікову політику підприємства.
84. Ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких приведе до отримання економічних вигод у майбутньому – це: а) активи; б) господарська операція; в) зобов’язання; г) економічна вигода.
85. Витрати розподіляються на: а) витрати, які виникають в процесі звичайної діяльності; б) витрати, які виникають в процесі надзвичайної діяльності; в) витрати, які виникають в процесі звичайної та надзвичайної діяльності.
86. Витрати операційної діяльності групуються по наступним економічним елементам: а) матеріальні затрати; б) витрати на оплату праці; в) відрахування на соціальні заходи; г) амортизація; д) інші операційні витрати; е) всі відповіді вірні; ж) жодної вірної відповіді.
87. Згідно з П(С)БО 16 витрати це: а) зменшення економічних вигод в наслідок вибуття активів або збільшення зобов’язань, які призводять до зменшення власного капіталу; б) збільшення економічних вигод в наслідок вибуття активів або зменшення зобов’язань, які призводять до зменшення власного капіталу; в) зменшення економічних вигод в наслідок вибуття активів або зменшення зобов’язань, які призводять до зменшення власного капіталу.
88. Згідно з П(С)БО 15 дохід це: а) збільшення активу або зменшення зобов’язань, наслідком чого виступає збільшення власного капіталу (крім внесків учасників); б) збільшення активу або зменшення зобов’язань, наслідком чого виступає зменшення власного капіталу (крім внесків учасників).
89. Аналітичний облік загальновиробничих витрат може організовуватися: а) за їх статтями; б) за місцями виникнення та центрами витрат; в) за їх статтями, за місцями виникнення та центрами витрат.
90. Аналітичний облік адміністративних витрат та витрат на збут організовується за: а) статтями витрат; б) економічними елементами; в) статтями витрат та економічними елементами.
91. Організація аналітичного обліку доходів від реалізації необхідно організовувати за: а) видами (групами) продукції, товарів, робіт, послуг; б) видами (групами) продукції, товарів, робіт, послуг, регіонами збуту; іншими напрямами, визначеними підприємством.
92. Аналітичний облік фінансових результатів ведеться: а) за їх характером; б) за їх характером, видами продукції, товарів, робіт, послуг та ін. напрямами.
93. Нерозподілений прибуток в бухгалтерському обліку відображається за: а) Дт 44; б) Кт 44; в) Дт 79; г) Кт 79.
94. Показник чистого (нерозподіленого) прибутку розкривається у формах звітності: а) 1, 2, 4; б) 1, 5; 6; в) 4; г) 1, 3.
95. Дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства – це: а) активи; б) господарська операція; в) зобов’язання; г) економічна вигода.
96. Заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому приведе до зменшення ресурсів підприємства – це: а) активи; б) господарська операція; в) зобов’язання; г) економічна вигода.
97. Процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства для прийняття рішень – це: а) бухгалтерський облік; б) управлінський облік; в) національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку; г) облікова політика.
98. Принципи та методи ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, що не суперечать міжнародним стандартам, визначає: а) бухгалтерський облік; б) управлінський облік; в) національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку; г) облікова політика.
100. Сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності – це: а) бухгалтерський облік; б) управлінський облік; в) національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку; г) облікова політика.
101. Калькулювання – це: а) собівартість об’єктів витрат, яку визначають за допомогою системи виробничого обліку; б) предмет або сегмент діяльності, що потребує окремого вимірювання пов’язаних з ним витрат; в) процес визначення собівартості певного об’єкта витрат; г) система обліку, яка забезпечує калькулювання і контроль собівартості об’єктів витрат.
102. Калькулювання за замовленнями – це: а) система калькулювання собівартості продукції на основі обліку витрат за кожним індивідуальним виробом або за окремою партією виробів; б) метод калькулювання, що передбачає включення у собівартість продукції лише змінних виробничих витрат; в) система калькулювання собівартості продукції на основі групування витрат у межах окремих процесів або стадій виробництва; г) метод калькулювання, що передбачає включення до собівартості всіх (змінних і постійних) виробничих витрат.
103. Цю систему калькулювання традиційно застосовують в індивідуальних та дрібносерійних виробництвах (кораблебудування, авіаційна промисловість, будівництво, виробництво меблів, видавнича діяльність тощо): а) калькулювання за процесами; б) калькулювання повних витрат; в) калькулювання змінних витрат; г) калькулювання за замовленнями.
104. До основних ознак директ-костингу відноситься наступне: а) відображення фактичних затрат з розподілом їх на затрати за нормами та відхилення від норм; б) наявність норм споживання ресурсів і облікових цін на ці ресурси в процесі діяльності підприємства; в) оперативний облік відхилень від норм споживання ресурсів з визначенням величини відхилень за місцями виникнення, причинами і винуватцями цих відхилень для управління затратами; г) в процесі калькулювання визначається маржинальний дохід.
105. У зарубіжній практиці систему калькулювання за змінними витратами називають: а) абзорбшен-костинг; б) директ-костинг; в) АВС-костинг; г) стандарт-костинг.
106. Директ-костинг широко використовується: а) на авіапідприємствах; б) на підприємствах обробних галузей промисловості (машинобудівної, шинної, меблевої, швейної, шкіряної, харчової), які здійснюють масове та серійне виробництво різноманітної й складної продукції з великою кількістю деталей та вузлів; в) в індивідуальних та дрібносерійних виробництвах (кораблебудування, авіаційна промисловість, будівництво, виробництво меблів, видавнича діяльність тощо); г) на сільськогосподарських підприємствах.
107. У системі обліку нормативних витрат за методом стандарт-кост усі записи на рахунках запасів і витрат ведуться: а) тільки за фактичними витратами; б) за плановими витратами; в) за нормативними витратами та їх відхиленнями від фактичних; г) за нормативами.
108. Переважно позамовний метод калькулювання собівартості використовують у такій з перелічених галузей: а) будівництво, ремонтне виробництво; б) видобувна промисловість; в) металургійна промисловість; г) фармацевтичне виробництво.
109. Переважно попередільне калькулювання собівартості використовують у такій з перелічених галузей: а) видобувна промисловість; б) фармацевтичне виробництво; в) будівництво, ремонтне виробництво; г) харчова промисловість.
110. Калькуляційні системи за ступенем поглинання постійних витрат поділяються на такі групи: а) фактичне та змішане калькулювання; б) калькулювання повних та змінних витрат; в) місячне і квартальне калькулювання; г) позамовне та попроцесне калькулювання.
111. Вимога до бухгалтерського обліку, яка означає, що всі облікові дані мають відображати справжній стан і результати діяльності підприємства – це: а) достовірність; б) точність; в) повнота; г) своєчасність.
112. У якому рядку перераховані тільки вимоги до бухгалтерського обліку? а) автономність, обачність, достовірність; б) послідовність, безперервність, своєчасність; в) точність, повнота, періодичність; г) своєчасність, ясність, повнота.
113. Як називають принцип бухгалтерського обліку, який передбачає постійне (із року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики? а) періодичність; б) автономність; в) послідовність; г) повне висвітлення.
114. Принцип випереджаючого відображення: а) обумовлює відображення господарських операцій до моменту отримання документів; б) вимагає прогнозування стану всіх систем в майбутньому; в) вимагає підтвердження господарської операції; г) вимагає врахування майбутніх операцій.
115. Ведення бухгалтерського обліку на підприємстві здійснюють: а) виключно бухгалтерська служба або головний бухгалтер; б) бухгалтерська служба, головний бухгалтер або фахівець з бухгалтерського обліку; в) за одною з чотирьох форм відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні».
116. Не є об’єктами бухгалтерського обліку: а) господарські засоби і їхні джерела; б) господарські процеси; в) активи, зобов’язання і капітал; г) немає правильної відповіді.
117. Господарські операції безпосередньо відображаються: а) на рахунках; б) в балансі; в) на рахунках і в балансі одночасно; г) у звіті про фінансові результати.
118. Спосіб групування і поточного відображення за певними ознаками наявності та руху засобів підприємства і їх джерел та господарських процесів - це: а) баланс; б) подвійний запис; в) рахунки; г) інвентаризація.
119. Джерелами інформації для складання Балансу є: а) бухгалтерські рахунки; б) регістри обліку; в) економічні показники роботи підприємства.
120. Фінансова звітність повинна надавати можливість користувачу порівнювати: а) фінансові звіти підприємств за звітні періоди; б) фінансові звіти різних підприємств; в) відповіді а) і б).
1.2. Практична частинадо виконання домашньої роботи з дисципліни «Бухгалтерський облік в управлінні суб’єктами господарювання»
121. Керуючись схемою (рис. 1) дати характеристику структуризації господарського обліку.
Рис. 1. Структуризація господарського обліку (рахунковедення)
122. Проаналізувати наведені нижче твердження. Чи погоджуєтеся Ви з ними? Відповідь обґрунтувати. 1. Підприємство самостійно встановлює організаційну форму бухгалтерської роботи, виходячи з виду підприємства та конкретних умов господарювання. 2. Підприємство на підставі загальних або галузевих форм та методів із збереженням єдиних технологічних принципів визначає форму та методи бухгалтерського обліку, а також технологію обробки облікової інформації. 3. Підприємство самостійно розробляє систему внутрішньовиробничого обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає право працівників підписувати документи. 4. Бухгалтерський облік на підприємстві може здійснюватися тільки централізованою бухгалтерією або бухгалтерською службою (відділом), що є самостійним структурним підрозділом підприємства, який очолює головний бухгалтер. 5. За організацію обліку на підприємстві відповідає керівник підприємства.
123. З метою засвоєння облікової термінології знайти відповідне значення для кожного із наведених термінів, поставити ліворуч від терміна відповідну літеру (табл. 1). Таблиця 1 Облікова термінологія
124. Пов’язати терміни активів з їх визначеннями (поставити ліворуч від активів підприємства відповідну літеру), табл. 2. Таблиця 2 Визначення активів підприємства
125.Проаналізувати на підставі вихідних даних та заповнити економіко-правові характеристики господарських фактів-явищ як об’єктів бухгалтерського обліку (табл. 3). Вихідні дані: фізична особа; назва; якість; одиниця виміру; юридична особа; пенсійний фонд; держава; тип; сорт; вартість (історична) та інші, законом визначені характеристики; муніципалітет (їх фонди); розмір; кількість; бюджет; фонд соціального забезпечення та інші, законом визначені характеристики; вид. Таблиця 3 Економіко-правові характеристики господарських фактів-явищ як об’єктів бухгалтерського обліку
126. Проаналізувати на підставі вихідних даних та доповнити схему класифікації господарських фактів-процесів (табл. 4). Таблиця 4 Класифікація господарських фактів-процесів
Вихідні дані: активи; змін немає; зміна форми пасивів; збільшення; вилучення капіталів; надходження.
125. Проаналізувати вихідні дані, згрупувати активи і пасиви та заповнити табл. 5. Таблиця 5 Баланс підприємства
Вихідні дані: нерозподілений прибуток 7100 грн; заборгованість по оплаті праці 3740 грн; позики банків 2650 грн; неоплачений капітал 1960 грн; готівка в касі 300 грн; зареєстрований (пайовий) капітал 12000 грн; заборгованість перед бюджетом 71350 грн; поточні біологічні активи 3200 грн; довгострокові біологічні активи 25600 грн; поточна дебіторська заборгованість 680 грн; виробничі запаси 300 грн; кошти на розрахунковому рахунку 20000 грн; довгострокова дебіторська заборгованість 15000 грн; готова продукція 20000 грн; товари 9800 грн.
126. Пов’язати назви найважливіших функцій, які виконує бухгалтерський облік в управлінні господарством з їх визначеннями (поставити ліворуч від поняття відповідну літеру). Таблиця 6 Функції, які виконує бухгалтерський облік в управлінні господарством
127. Розподілити сукупність користувачів облікової інформації на дві групи: внутрішні та зовнішні. Вихідні дані: Власники підприємства та управлінський персонал, дійсні та потенційні інвестори, менеджери різних напрямків діяльності (фінансові, виробничі, з маркетингу тощо), банківські та інші кредитні установи, керівники різних підрозділів підприємства - центрів відповідальності, працюючі підприємства, постачальники та інші кредитори, замовники, покупці, клієнти, державні податкові інспекції, органи державної статистики, профспілки, широка громадськість.
128. На підставі вихідних даних розмежувати синтетичні рахунки, субрахунки, аналітичні рахунки та визначити відповідні коди рахунків (табл. 7). Таблиця 7 Ідентифікація бухгалтерських рахунків
Вихідні дані: Виробничі запаси, галузь рослинництва, спецодяг, основні засоби, матеріали сільськогосподарського призначення, трактор МТЗ-80, будинки та споруди, цукрові буряки, будівельні матеріали, шифер хвильовий, засоби захисту рослин, озима пшениця, ангар, машини та обладнання, малоцінні швидкозношувані предмети, офісний папір, виробництво.
129. Дати характеристику розпорядчим документам підприємства, як особливості складових об’єктів організації обліку: 1) Положення по бухгалтерську службу; 2) Посадова інструкція; 3) Розпорядчий документ з облікової політики; 4) Графік документообороту; 5) Плани проведення інвентаризації.
130. Розкрити зміст напрямів організації бухгалтерського обліку (методичний, організаційний, технологічний), які забезпечують формування системи бухгалтерського обліку та здійснення його процесу в умовах конкретного суб’єкта господарювання. Заповнити табл. 8. Таблиця 8 Характеристика напрямів організації бухгалтерського обліку за змістом
131. Дати коротку характеристику паперових формбухгалтерського обліку. Заповнити табл. 9. Таблиця 9 Характеристика паперових форм бухгалтерського обліку
132. Пов’язати фактори з їх впливом на організацію бухгалтерського обліку (проставити відповідну літеру).
Таблиця 10 Напрями впливу факторів на організацію обліку
|