|
ТРАНСФОРМАЦІЙНА ЕКОНОМІКАДата публикации: 05.09.2019 13:36
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені ВАДИМА ГЕТЬМАНА»
Факультет економіки та управління Кафедра економічної теорії
ЗАТВЕРДЖУЮ: Проректор з науково- педагогічної роботи ____________ А.М. Колот
«___» ___________ 2019 р.
МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ щодо змісту та організації самостійної роботи студентів, поточного і підсумкового контролю їх знань з дисципліни «ТРАНСФОРМАЦІЙНА ЕКОНОМІКА»
освітній ступінь бакалавр галузь знань «0305 «Економіка і підприємництво» спеціальність «6.030501 «Економічна теорія»
ПОГОДЖЕНО: Завідувач кафедри _______________ В.І. Кириленко
Начальник навчально- методичного відділу ______________Т.В. Гуть
ЗМІСТ
1. Вступ. 2. Тематичний план дисципліни. 3. Зміст дисципліни за темами. 4. Плани занять: 4.1. Плани семінарських (практичних) занять. 5. Самостійна робота студентів. 6. Поточний і підсумковий контроль знань: 6.1. Карта самостійної роботи студента 6.2. Порядок поточного і підсумкового оцінювання знань з дисципліни. 6.3. Приклади типових завдань, що виносяться на екзамен. 6.4. Зразок екзаменаційного білета. 7. Рекомендована література (основна і додаткова). ВСТУП
Мета опанування дисципліни - усебічне вивчення студентами закономірностей трансформації економічних систем, основних типів та етапів трансформаційних циклів, системи методів дослідження процесів та інституціональних форм становлення постіндустріального, інформаційного, постекономічного суспільства, внутрішніх і зовнішніх чинників трансформації соціалістичної економічної системи, можливостей постіндустріальної трансформації на постсоціалістичному просторі. Основні завдання дисципліни - науково обґрунтувати закономірність існування трансформаційних станів економічних систем, з’ясувати основні типи та етапи трансформаційних циклів; розкрити інституціональні форми, наслідки та проблеми трансформації капіталістичної економічної системи; визначити чинники трансформації соціалістичної економічної системи, її стратегічні цілі та моделі, довести об’єктивність потреби у соціальній орієнтації трансформаційних змін, що відбуваються в економічних системах; окреслити місце, завдання, можливості та перспективи України у глобальних трансформаційних проектах сучасності. Набуті знання та уміння дадуть змогу фахівцю більш глибоко розуміти сутність та логіку розвитку соціально-економічних процесів; виконувати самостійні дослідження в сфері суспільних наук; вміти творчо оцінювати суспільні й економічні явища. Компетентності , яких набуде студент опанувавши курс:
глобальні: оволодіння практикою філософського розуміння найбільш глибоких основ, законів та інституціональних форм функціонування та розвитку економічних і соціальних систем як невід’ємних складових цілісної метасистеми; Предмет дисципліни - трансформаційні стани економічних систем, багатоукладні економічні відносини в їх єдності з продуктивними силами та політичними, духовними, ідеологічними інститутами суспільства; інституціональні форми становлення та функціонування постіндустріального, інформаційного та постекономічного суспільства, зокрема, такі, як: людський, соціальний, інтелектуальний, політичний капітал, інтелектуальна власність, проблеми, механізми та інструменти трансформації економіки України на засадах інноваційної моделі економічного розвитку. Взаємозв’язок дисципліни з іншими дисциплінами навчального плану - у навчальному процесі курс трансформаційної економіки забезпечує усвідомлення студентами реальних проблем і протиріч економічного життя у країні та світі в умовах циклічного характеру функціонування економічних систем та суспільства в цілому, розуміння трансформації, як динамічного процесу якісних перетворень економічного та соціального середовища у якому їм доведеться працювати. Таке сприйняття економічної та соціальної дійсності дозволяє студентам свідомо сформувати позицію щодо визначення поля своєї діяльності, особливостей використання фахових знань, як частки сукупного інтелектуального та соціального капіталу, умови становлення власного статусу та іміджу. Перелік знань і умінь, яких набуде студент після опанування даної дисципліни: Студент повинен знати та уміти: - глибинні причини, що викликають системну трансформацію суспільства, зокрема й українського; - загальні закономірності переходу від однієї економічної системи до іншої, від індустріального суспільства до постіндустріального, інформаційного, постекономічного; - усвідомити стратегічні цілі системної трансформації українського суспільства; - визначити причини та характер протиріч, що виникають у процесі трансформації та усвідомити можливі варіанти моделей їх розв’язання; - чітко усвідомити природу та механізми функціонування основних інститутів ринкової системи господарювання та соціальних інститутів, що визначають умови та чинники її ефективного розвитку; - зрозуміти нерозривність взаємозв’язку між економічним зростанням і зростанням добробуту усіх соціальних груп населення країни; між рівнем системної рівноваги у суспільстві та рівнем соціалізації економіки; - глибоко усвідомити інноваційну природу перехідних процесів в усіх сферах економічного та соціального життя; - зрозуміти необхідність використання набутих фахових знань для перетворення своєї праці у творчу, інтелектуальну, тобто таку, яка буде сприяти розвитку сукупного соціального капіталу, зростанню власного добробуту, забезпеченню інноваційного спрямування діяльності фірми, підприємства, де випускник буде застосовувати набуті знання, суспільства в цілому.
2. ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ДИСЦИПЛІНИ
3. ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ ЗА ТЕМАМИ
Модуль 1. Теоретико-методологічні підходи до аналізу трансформаційних процесів в економічних системах
Тема 1. Предмет і метод трансформаційної економіки Економічний розвиток і проблеми його дослідження в сучасній економічній теорії. Логіка економічного розвитку. Соціальні складові економічного розвитку та їх вплив на динаміку прогресивних перетворень суспільства. Економічні системи, їх суть та структура. Трансформаційні стани економічних систем, основні форми та етапи їх розвитку. Матеріальна основа перехідних станів економіки та суспільства. Трансформаційні цикли. Предмет “ Трансформаційної економіки ”. Сучасна парадигма дослідження економічних систем: від статичного до динамічного підходу у дослідженнях. Парадигмальні особливості методології дослідження надскладних динамічних соціальних систем: формаційний, технологічний, інституційний, між- дисциплінарний, цивілізаційні підходи. Трансформація, еволюція, реформи: співвідношення понять і процесів.
Тема 2. Закономірності руху економічних систем. Концептуальні підходи до аналізу проблем трансформації сучасного капіталізму
Основні напрями дослідження процесів трансформації економічної системи капіталізму в умовах становлення постіндустріального суспільства. Теорії трансформації капіталізму: марксизм та неомарксистський напрям у трактуванні проблем трансформації; кейнсіанська революція; інституціональні концепції еволюційного характеру розвитку економічної системи; сучасні підходи до проблем лібералізації, макроекономічної стабілізації, інституціональних перетворень та економічного зростання.
Тема 3. Трансформація інституційних суспільних форм функціонування капіталістичної економіки та суспільства у процесі його економічного та соціального розвитку
Індустріальна економіка та індустріальне суспільство. Система економічних і соціальних протиріч епохи індустріального суспільства. НТР як чинник трансформації ”індустрії димних труб”. Постіндустріальне суспільство, його ознаки та особливості. Якісні зміни у структурі продуктивних сил. Трансформація відносин власності та механізмів управління економікою і суспільством (нове громадянське суспільство). Інтелектуальна власність та її вплив на характер соціально-економічних відносин. Інформація та теоретичне знання. Критерії визначення інформаційного типу економіки та суспільства: технологічний, економічний, критерій, пов’язаний із сферою зайнятості, просторовий, культури. Інформаційний капіталізм Мануеля Кастельса: сітьове суспільство та сітьове підприємництво, суперечності інформаційного капіталізму. Корпоративний капіталізм епохи інформаційного суспільства. Інформаційне та постекономічне суспільство: спільні та відмінні риси. Основні складові постекономічної трансформації: суть змін у праці та її мотивації, власності, управлінні (сучасна корпорація та соціальна відповідальність). Внутрішні протиріччя постекономічного суспільства.
Тема 4. Соціальні складові сучасного постіндустріалізму Людський, соціальний та інтелектуальний капітал як інституціональні форми функціонування інформаційного суспільства. ”Інформаційний” спосіб виробництва та основні тенденції трансформації системи відносин власності. Інтелектуальна власність. Соціалізація економіки: чинники, інституціональні форми та інструменти. Соціальна держава: основні ознаки та особливості європейської та американської моделей. Основні моделі соціалізації економіки сучасних розвинених країн і процеси трансформації капіталістичного суспільства. Соціальна стратифікація суспільства в умовах розвитку економічної системи капіталізму.
Тема 5. Передумови та цілі системної трансформації соціалізму. Теорія централізовано керованої економічної системи. Монополія політичної влади та тотальне одержавлення економіки. Соціально-економічні передумови тотального одержавлення. Монополія державної форми власності. Директивність планування та відсутність чинників конкуренції. Обмеженість і протиріччя системи мотивації до праці. Екстенсивний тип відтворення як домінуюча форма розвитку усіх сфер суспільного виробництва. Витратна економіка та відкладене споживання. Нагромадження кризових явищ у радянській економіці в 70-80-х р.р. ХХ ст. Причини краху перебудови радянського суспільства у другій половині 80-х р.р. ХХ ст. Необхідність, сутність і цілі соціально-економічної трансформації командно-адміністративної системи соціалізму.
Модуль 2. Економічна політика в умовах постсоціалістичної трансформації
Тема 6. Інституціональні основи системної постсоціалістичної трансформації Влада та держава в системі суспільних відносин. Функції держави в перехідному суспільстві, її роль у формуванні інституційного середовища нової метасистеми. Ефективність державного управління. Трансформація відносин власності - основа формування конкурентного ринкового середовища та ринкової демократії. Економічна влада та її оптимальні межі. Саморегулювання ринкової економіки. Проблеми управління економікою у суспільстві, що трансформується. Мотиваційна система економічної діяльності у сучасній ринковій економіці та можливості її застосування в умовах постсоціалістичної трансформації. Критерії завершеності трансформаційного періоду для постсоціалістичних країн.
Тема 7. Концепції, моделі та проблеми формування економічної політики в Україні в умовах трансформаційного стану суспільства
Об’єкти і суб’єкти економічної політики в трансформаційному суспільстві. Цілеполагання в економічній політиці. Основні принципи сучасної методології суспільного вибору та прийняття рішень. Завдання та проблеми формування системної економічної політики в Україні. Ідеологія реформ: зміст і структура ринкової трансформації інверсійного типу. Внутрішні та зовнішні чинники вибору програми ринкових перетворень. Концептуальні підходи до визначення шляхів створення ринкової системи господарювання: Вашингтонський консенсус і принципи макроекономічної стабілізації. Лібералізація цін, торгівлі і виробництва; приватизація та реструктуризація відносин власності, інституційна реформа. Стадії та моделі переходу до ринку: шокова терапія та градуалізм. Поствашингтонський консенсус і проблеми корекції трансформаційної економічної політики.
Тема 8. Специфіка становлення ринку факторів виробництва в умовах постсоціалістичної трансформації Трансформація відносин власності в розвинених країнах. Формування нової системи відносин власності у постсоціалістичних країнах - стрижень соціально-економічних перетворень у суспільстві. Становлення ринку капіталів. Первісне нагромадження капіталу та його особливості в перехідній економіці. Роль приватизаційних процесів у становленні ринку капіталів в Україні. Основні цілі та проблеми трансформаційних перетворень в аграрному секторі економіки. Особливості формування та функціонування ринків землі та нерухомості у перехідний період у посткомуністичних країнах. Структура ринку нерухомості в Україні. Правова база формування конкурентного середовища в аграрному секторі та чинники її обмеженості. Результативність аграрних трансформацій. Розвиток ринку цінних паперів. Фондові біржі та позабіржова торгівля на фондовому ринку. Фіктивний капітал в умовах ринкової трансформації. Особливості попиту та пропозиції на ринку капіталів у перехідній економіці. Становлення нового класу власників і його вплив на процеси формування ринку капіталів. Ринок праці: сутність і структура. Пропозиції товару на ринку праці. Попит на товар на ринку праці. Формування зайнятості як форми відповідності пропозиції робочої сили і попиту на неї. Сегментація ринку праці. Основні риси гнучкого ринку праці. Самозайнятість. Особливості функціонування національного ринку праці та протиріччя щодо реалізації стратегічних цілей трансформації економічної системи. Заробітна плата як форма ціни робочої сили - ціни товару, що є об’єктом купівлі-продажу на ринку праці. Державне регулювання заробітної плати.
Тема 9. Принципи формування підприємницького середовища у перехідній економіці України Підприємництво - рушійна сила формування нових економічних відносин. Трансформація системи відносин власності та суб’єкти господарювання. Галузеві особливості підприємницької діяльності у трансформаційній економіці. Форми організації підприємств. Умови ефективності підприємницької діяльності, підприємств, фірм у перехідний період. Мале підприємництво та динаміка реформування економіки України. Мотивація підприємців у перехідній економіці. Правове забезпечення розвитку підприємництва. Механізми узгодження інтересів на підприємстві між його засновниками та між працею і капіталом. Державна підтримка підприємництва: потреби та реалії.
Тема 10. Фіскальна та монетарна політика як складові фінансової стабілізації у трансформаційній економіці Цілі, функції та інструменти фіскальної політики в умовах системної трансформації економіки. Податкове законодавство України. Інфляція та моделі фіскальної політики держави. Формування доходної і видаткової частин бюджету. Дефіцит бюджету і способи його покриття. Державний борг України та проблеми його обслуговування. Попит і пропозиція грошей у перехідній економіці, мотиваційний механізм попиту на гроші. Чинники монетарного обмеження реального сектору економіки. Особливості кредитування економіки з боку населення. Принципи функціональної рівноваги та відповідність фіскальної і монетарної політики в умовах перехідної економки. Грошова стабілізація. Монетарна політика в умовах економічних реформ: Фіскально ефективна, фіскально неефективна та фіскально нейтральна грошово-кредитна політика. Специфіка попиту на гроші в перехідній економіці. Політика дорогих грошей. Фіксований валютний курс та стабілізація національної валюти.
Тема 11. Зайнятість, доходи населення та соціальна політика в умовах ринкових перетворень. Зайнятість як функція суспільного виробництва та форма відповідності пропозиції робочої сили і попиту на неї. Безробіття як макроекономічна проблема сучасної економіки. Усталений рівень безробіття. Природне, вимушене, застійне безробіття та форми їх прояву. Критичний рівень безробіття. Повне і часткове безробіття. Співвідношення динаміки ВВП і безробіття в Україні. Взаємозв’язок інфляції та безробіття в економіці сучасної України. Рівень життя населення, його складові та індикатори: добробут, нормальний рівень, бідність, злиденність. Вартість життя. Прожитковий мінімум. Рівень і диференціація доходів у трансформаційній економіці. Макроекономічні характеристики рівня життя населення країн із перехідною економікою: коефіцієнт Джині, децильний (квінтільний) коефіцієнт диференціації, крива Лоренца. Бідність, її визначення та вимірювання. Об’єктивна та суб’єктивна бідність. Абсолютна та відносна бідність, злиденність. Стандарти ООН для країн Центральної та Східної Європи. Реальний мінімум споживання. Масштаби та рівень бідності. Бідність працюючого населення. Середньоподушний рівень споживання (доходів, витрат) бідного населення (W), сукупний дефіцит споживання (доходів, витрат) (A), середній дефіцит споживання (доходів, витрат) бідних домогосподарств. Соціально орієнтована ринкова система: модель Бісмарка, Скандинавська модель, модель Беверіджа, середиземноморська модель. Соціальна політика в умовах системної трансформації суспільства.
Тема 12. Чинники та проблеми економічного зростання і розвитку в умовах постсоціалістичної трансформації Економічне зростання: сутність, чинники, показники. Теорії економічного зростання. Модель факторного аналізу Р. Солоу. Золотий рівень нагромадження капіталу Г. Менк’ю. Теорія ендогенного економічного зростання. Особливості моделей трансформації економіки та їх вплив на макроекономічну динаміку у різних постсоціалістичних країнах. Трансформація відносин власності у перехідний період та її вплив на економічне зростання. Економічний розвиток, його сутність, цілі та принципи. Динаміка економічного розвитку та його чинники в умовах системних трансформацій. Типи та моделі економічного розвитку. Цивілізаційний вимір економічного розвитку. Необхідність переходу від концепцій кількісного збільшення масштабів виробництва до ресурсозберігаючого зростання вітчизняної економіки. Концепція випереджаючого економічного зростання та розвитку як теоретична основа економічної політики постіндустріальних і постсоціалістичних країн.
Модуль 3. Глобалізація та трансформація економічної системи в Україні
Тема 13. Основні тенденції та інституціональні форми глобалізації, їх вплив на трансформаційні процеси в Україні Сутність і види глобалізації. Економічний розвиток як чинник формування інституціональних основ глобалізації. Економічна глобалізація та її типи. Чинники, що прискорюють глобалістські тенденції на планеті. Глобалізація та проблеми міжнародної економічної безпеки. Глобальні проблеми людської цивілізації та їх розв’язання. Глобалізація і соціалізація економічного розвитку. Тенденції, чинники та механізми соціальної інтеграції. Глобалізація як чинник трансформації економічної та господарської системи в Україні. Національні економічні інтереси та загрози економічній безпеці України. Складові економічної безпеки. Внутрішні чинники подолання технологічного розриву та економічної відсталості України.
Тема 14. Інституціональні форми інтеграції України у світове господарство Сучасні інституціональні форми міжнародного економічного співробітництва та можливості їх використання Україною. Форми інтеграції України до глобалізованого світового господарства. Міжнародні фінансово-промислові групи (ФПГ). Транскордонне співробітництво. Формування правових, соціальних та економічних інституціональних основ вступу України в ЄС. Світова організація торгівлі (СОТ), як інституціональна форма функціонування відкритої економіки, та Україна. Переваги та ризики відкритої економіки для України в умовах її трансформаційного та посттрансформаційного стану. Протекціонізм і його допустимі межі. Світові ціни: теорія та практика формування. Чинники що впливають на формування світових цін. Взаємодія України з наднаціональними фінансовими організаціями. Міжнародна міграція капіталу і робочої сили, її вплив на динаміку та якість ринкових перетворень в Україні. Взаємовідносини України з СНД: сучасний стан і перспективи. Зв’язки України з іншими регіональними політико-економічними об’єднаннями.
4. ПЛАНИ ЗАНЯТЬ 4.1. Плани семінарських занять
Тема 1. Предмет і метод трансформаційної економіки
Завдання – формувати компетентності: Ключові інструментальні: базові загальні знання, здатність до аналізу і синтезу, навики управління інформацією; Ключові міжособистісні: взаємодія; позитивне ставлення до несхожості та інших культур; здатність працювати в міждисциплінарній команді; Ключові системні: бажання досягти успіху; дослідницькі навики та уміння; здатність до навчання; Глобальні компетенції: знання особливостей та тенденцій сучасного цивілізаційного розвитку; критично мислити і генерувати креативніідеї та вирішувати важливі проблеми на інноваційній основі;
Після опанування теми І студент повинен знати:
Після опанування теми І студент повинен вміти:
Питання для обговорення:
Дискусійні питання:
Тренінгові завдання:
Завдання для домашньої роботи:Ознайомитися з однією із наведених нижче праць: 1. Василькова В.В. Порядок и хаос в развитии социальных систем: (Синергетика и теория социальной самоорганизации). - СПб, 1999; 2. Гараедаги Джамшид. Системное мышление: Как управлять хаосом и сложными процессами: Платформа для иоделирования архитектуры бизнеса/Дж. Гараедаги: пер. с англ. Е.И. Недбальская, науч. Ред. Е.В. Кузнецова. – Минск: Гревцов Паблишер, 2007. – 480 с. 3. Ивлева Г. Трансформация экономической системы: обзор концепций и контуры общей теории // Общество и экономика. - 2003. - № 10; 4. Ильин В.В. Философия истории /В.В. Ильин. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 2003. – 2003. – 380 с. 5. Кондратьев Н.Д. Большие циклы коньюктуры и теории предвидения. Избранные труды /Н.Д. Кондратьев; Международный фонд Н.Д. Кондратьева и др.; - М.: ЗАО “Издательство “Экономика”, 2002. – 767 с. 6. Нуреев Р.М. Экономика развития: модели становления рыночной экономики. Учебное пособие. М.: ИНФРА-М, 2001; 7. Платонова Е. Экономические системы и их трансформация // МЭиМО. - 1998. - № 7; 8. Степаненко С.В. Інституціональний аналіз економічних систем (проблеми методології): Монографія. – К.: КНЕУ, 2008. – 312 с. 9. Тоффлер Елвін. Третя хвиля: Пер. з англ., К.: Всесвіт. 2000; 10. Яковенко Е.Г., Басс М.И., Махров Н.В. Циклы жизни економических процессов, обьектов и систем. - М.: Наука, 1991. 11. Гальчинський А.С. Економічна методологія. Логіка оновлення: Курс лекцій. – К.: “ АДЕФ-Україна ”, 2010; 12. Зайцев Ю.К., Савчук В.С. Сучасна політична економія (проблеми та інституціональне поле предмету та методології досліджень). – К.: КНЕУ, 2011. 13. Й.А. Шумпетер. История экономического анализа: В 3-х т. /Пер. с англ. под ред. В.С.Автономова. СПб.: Экономическая школа, 2001 г. Т. 2. 14. Карл Поланьи. Великая трансформация: политические и экономиические истоки нашего времени /Перевод с английского А.А. Васильева, С.Е. Федорова. – СПб.: Алетейя, 2002. 15. Корнаи Я. Системная парадигма // Общество и экономика. - 1999. - № 3 - 4. – С. 85 – 96. 16. Кругман П. Кредо либерала /Центр исследований постиндустриального общества; Вступ. Статья В.Л. Иноземцева. – М.: Издательство “ Европа ”, - 2009 17. Лукінов І. Економічні трансофрмації (наприкінці ХХ сторіччя). - К.: НАНУ, Ін-т економіки, 1997; 18. Луман Николас. Общество как социальная система. Пер снем. А. Антоновского. Москва, "Логос", 2004; 19. Норт, Д. Понимание процесса экономических изменений [Текст] /пер. с англ. К. Мартынова, Н. Эдельмана; Гос. Ун – т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. Дом Гос. Ун-та – Высшей школы экономики. – 2010; 20. Пантин В.И. Циклы и волны глобальной истории. Глобализация в историческом измерении /В.И.Пантин. - М.: Новый век, 2003; 21. Тойнби А. Дж. Постижение истории: Пер. с англ. / Сост. Огурцов А.П. ; Вступ. Ст. Уколовой В.И.; Закл. Ст. Рашковского Е.Б. – М.: Прогресс, 1996. 22. Хабиров М. И. Политические факторы экономического роста // Новые направления политической науки: Тендерная политология. Институциональная политология. Политическая экономия. Социальная политика / редкол. : С. Г. Айвазова (отв. ред.), С. В. Патрушев (отв. ред.) и др. - М. : Российская ассоциация политической науки (РАПН) ; Российская политическая энциклопедия (РОССПЭН), 2007. 23. Шумпетер, Йозеф А. Капіталізм, соціалізм і демократія /Пер. З англ.. В. Ружицького та П. Таращука. – К.: Основи, 1995.
Рівні оцінювання знань на І занятті: 2 бали – виявлення цілісної та несуперечливої позиції щодо дискусійних питань, використання теоретичних і емпіричних засобів аргументації із розумінням їх обмеженості та взаємодоповнюваності 1.5 бали – правильна класифікація запропонованих тверджень за ознакою науковості, розуміння специфіки економіки як сфери діяльності й знання базових підходів до пояснення людської поведінки в господарській сфері 1 бал – виявлення обізнаності щодо визначень ключових понять 0 балів – використання поширених в побутовому мисленні уявлень про економіку та пізнання економічних явищ і процесів, або неспроможність сформулювати власну позицію по дискусійним питанням
Тема 2. Закономірності руху економічних систем. Концептуальні підходи до аналізу проблем трансформації сучасного капіталізму
Завдання – формувати компетентності: Ключові інструментальні: базові загальні знання, здатність до аналізу і синтезу; вміння знаходити, класифікувати та обробляти інформацію; засвоєння основ базових знань з професії; Ключові міжособистісні: позитивне ставлення до несхожості та інших культур; здатність працювати в міжнародному середовищі; Ключові системні: дослідницькі навики та уміння; здатність пристосовуватись до нових ситуацій; здатність породжувати нові індеї; Глобальні компетенції: знання особливостей та тенденцій сучасного цивілізаційного розвитку; вміння проводити дослідження міжнародногохарактеру та масштабу;
Після опанування теми 2 студент повинен знати:
Після опанування теми 2 студент повинен вміти:
Питання для обговорення:
Дискусійні питання:
Тренінгові завдання:
Завдання для домашньої роботи: Ознайомитися з однією із наведених нижче праць: 1. Ивлева Г. Трансформация экономической системы: обзор концепций и контуры общей теории // Общество и экономика. - 2003. - № 10; 2. Зайцев Ю.К., Савчук В.С. Сучасна політична економія (проблеми та інституціональне поле предмету та методології досліджень). – К.: КНЕУ, 2011. 3. Карл Поланьи. Великая трансформация: политические и экономиические истоки нашего времени /Перевод с английского А.А. Васильева, С.Е. Федорова. – СПб.: Алетейя, 2002. 4. Кругман П. Кредо либерала /Центр исследований постиндустриального общества; Вступ. Статья В.Л. Иноземцева. – М.: Издательство “ Европа ”, - 2009 5. Норт, Д. Понимание процесса экономических изменений [Текст] /пер. с англ. К. Мартынова, Н. Эдельмана; Гос. Ун – т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. Дом Гос. Ун-та – Высшей школы экономики. – 2010; 6. Хабиров М. И. Политические факторы экономического роста // Новые направления политической науки: Тендерная политология. Институциональная политология. Политическая экономия. Социальная политика / редкол. : С. Г. Айвазова (отв. ред.), С. В. Патрушев (отв. ред.) и др. - М. : Российская ассоциация политической науки (РАПН) ; Российская политическая энциклопедия (РОССПЭН), 2007. 7. Шумпетер, Йозеф А. Капіталізм, соціалізм і демократія /Пер. З англ.. В. Ружицького та П. Таращука. – К.: Основи, 1995. 8. Трансформаційна економіка: Навч.-метод. посіб. для сам ост. вивч. дисц. /Ю.К. Зайцев, В.С. Савчук, О.М. Мельник та ін.. – К.: КНЕУ, 2008. – 368 с. 9. Бальцерович Лешек. Уроки перехідної економіки //Економіст - 2003. - № 3; 10. Валлерстайн Иммануэль. Конец знакомого мира: социология ХХІ века /Пер. с англ. под ред. В.И. Иноземцева. - М.: Логос, 2004; 11. Зайцев Ю.К. Соціалізація економіки України та системна трансформація суспільства. - К.: КНЕУ, 2002; 12. Институциональная архитектоника и динамика экономических преобразований /Под ред. д-ра экон. Наук А.А. Гриценко. – Х.: Форт, 2008. – 928 с. 13. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М. Лібанова та ін.; За ред. В.М. Гейця. - К.: Вища шк., 2003; 14. Трансформація моделі економіки України (ідеологія, протиріччя, перспективи) /Геєць В.М., Кваснюк Б.Є., Зверяков М.І. та ін. - К.: Логос, 1999; 15. Арон Р. Демократия и тоталитаризм. М: Текст, 1993. 16. Бузгалин А.В., Колганов А.И. Пределы капитала: методология и онтология. Реактуализация классической философии и политической экономии (избранные тексты). – М., Культурная революция, 2009; 17. Джеймс Бъюкенен. Границы свободы // Сочинения. Пер. с англ. Серия: “ Нобелевские лауреаты по экономике ”. Т. 1 /Фонд экономической инициативы; Гл. ред. кол.: Нуреев Р.М. и др./. - М.: Таурус Альфа, 1997. 18. Джеймс Бъюкенен. Конституция экономической политики // Сочинения. Пер. с англ. Серия: “ Нобелевские лауреаты по экономике ”. Т. 1 /Фонд экономической инициативы; Гл. ред. кол.: Нуреев Р.М. и др./ - М.: “ Таурус Альфа ”, 1997. 19. Ильин В.В. Философия истории /В.В. Ильин. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 2003. 20. Карл Поланьи. Великая трансформация: политические и экономиические истоки нашего времени /Перевод с английского А.А. Васильева, С.Е. Федорова. – СПб.: Алетейя, 2002. 21. Кейнс Дж.М. Общая теория занятости, процента и денег // Антология экономической классики. М. 1993. ”ЭКОНОВ” ”КЛЮЧ”. 22. Крауч, К. Постдемократия [Текст] /пер. с англ. Н. Эдельмана; Гос. Ун – т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. Дом Гос. Ун-та – Высшей школы экономики. – 2010; 23. Кругман П. Кредо либерала /Центр исследований постиндустриального общества; Вступ. Статья В.Л. Иноземцева. – М.: Издательство “ Европа ”, - 2009 24. Лаваль К. Человек экономический. Эссе о происхождении неолиберализма /Пер. с фр. С. Рындина. – М.: Новое литературное обозрение, 2010. 25. Поланьи Карл. Наша устаревшая рыночная психология // Поланьи Карл. Избранные работы. М.: Издательский дом “ Территория будущого ”, 2010. 26. Поланьи Карл. О вере в экономический детерминизм. // Поланьи Карл. Избранные работы. М.: Издательский дом “ Территория будущего ”, 2010. 27. Поланьи Карл. Экономика как институционально оформленный процесс // Поланьи Карл. Избранные работы. М.: Издательский дом “ Территория будущего ”, 2010. 28. Создавая сильную демократию. Сто лет социал-демократической рабочей партии Швеции /Пер. с англ.; Предисл. Ю.М.Лужкова. - М.: Издательство “ Весь мир ”, 2001. 29. США: государство-человек-экономика (региональные аспекты) /Ред. Л.Ф.Лебедева: Ин-т США и Канады РАН. - М.: Анкил, 2001; 30. Ульрих П. Критика экономизма. М.: Вузовская книга, 2004. 31. Уэбстер Ф. Теории информационного общества: Пер. с англ. /Ф.Уэбстер; Ред. Е.Л.Вартанова. - М.: Аспект Пресс, 2004; 32. Фридман М. Капитализм и свобода /Пер. с англ. М.: Новое издательство, 2006.
Рівні оцінювання знань на 2 занятті: 2 бали – виявлення цілісної та несуперечливої позиції щодо дискусійних питань, використання теоретичних і емпіричних засобів аргументації із розумінням їх обмеженості та взаємодоповнюваності 1.5 бали – правильна класифікація запропонованих тверджень за ознакою науковості, розуміння специфіки економіки як сфери діяльності й знання базових підходів до пояснення людської поведінки в господарській сфері 1 бал – виявлення обізнаності щодо визначень ключових понять 0 балів – використання поширених в побутовому мисленні уявлень про економіку та пізнання економічних явищ і процесів, або неспроможність сформулювати власну позицію по дискусійним питанням
Тема 3. Трансформація інституційних суспільних форм функціонування капіталістичної економіки та суспільства у процесі його економічного та соціального розвитку
Завдання – формувати компетентності: Ключові інструментальні: базові загальні знання, вміння знаходити, класифікувати та обробляти інформацію; засвоєння основ базових знань з професії; Ключові міжособистісні: здатність працювати в міжнародному середовищі; здатність спілкуватись з експертами з інших галузей; здатність працювати в міждисциплінарній команді; Ключові системні: дослідницькі навики та уміння; здатність породжувати нові ідеї; розуміння культури та звичаїв інших країн; здатність пристосовуватись до нових ситуацій; Глобальні компетенції: знання особливостей і тенденцій сучасного цивілізаційного розвитку;
Після опанування теми 3 студент повинен знати: Характерні риси, функціональні особливості та історичні межі індустріального типу економіки та суспільства;
Після опанування теми 3 студент повинен вміти:
Питання для обговорення:
Дискусійні питання:
Тренінгові завдання: Дискусія; Круглий стіл; Наукові ессе; Наукова конференція;
Завдання для домашньої роботи:
Прочитати одну із нижчезгаданих книжок:
1. Трансформаційна економіка: Навч. посіб. /В.С.Савчук, Ю.К.Зайцев, І.Й.Малий та ін.; За ред. В.С.Савчука, Ю.К.Зайцева. – К.: КНЕУ, 2006. – 612 с. 2. Белл Даниел. Грядущее постиндустриальное общество: опыт социального прогнозирования: Пер. с англ. - М., Academia. - 1999; 3. Валлерстайн Иммануэль. Конец знакомого мира: социология ХХІ века /Пер. с англ. под ред. В.И. Иноземцева. - М.: Логос, 2004; 4. Делягин М.Г. Мировой кризис: Общая теория глобализации: Курс лекций. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: ИНФРА-М, 2003. – 768 с. 5. Иноземцев В.Л. Очерки истории экономической общественной формации. Научное издание. – М.: Таурус Альфа, Век, 1996. - 400 с. 6. Иноземцев В.Л. За пределами экономического общества: Научное издание. – М.: “Academia” – “Наука”, 1998. – 640 с. 7. Иноземцев В.Л. Расколотая цивилизация: Научное издание. – М.: “Academia” – “Наука”, 1999. – 724 с. 8. Клодт Хеннінг. Нова економіка: форми вияву, причини і наслідки. Монографія: К., Вид-во “Таксон”, 2006. – 306 с. 9. Новая постиндустриальная волна на Западе. Антология /Под редакцией В.Л. Иноземцева. М.: Аcademia, 1999. 640 с. 10. Осипов Г.В., Степашин С.В. Экономика и социология знания: практическое пособие /Научный совет по программе фунд. исслед. Президиума Российской академии наук “Экономика и социология знания”. – М.: Наука, 2009. – 220 с. 11. Тоффлер Елвін. Третя хвиля: Пер. з англ., К.: Всесвіт. 2000; 12. Федотова В.Г, Колпаков В.А., Федотова Н.Н. Глобальный капитализм: три великие трансофрмации. – М.: Культурная революция, 2008. – 608 с. 13. Чухно А.А. Постіндустріальна економіка: теорія, практика та їх значення для України. – Київ, Видавництво Логос, 2003. – 431 с. 14. Чухно А.А. Твори: у 3 томах /А.А. Чухно. – К.: - 2007. 15. Апатова Н. Методологічні основи дослідження інформаційної економіки // Економіка України. - 2005. - № 7. – С. 58 – 64. 16. Афонцев С.А. Политические рынки и экономическая политика. М.: КомКнига, 2010. 17. Геєць В. Характер перехідних процесів до економіки знань // Економіка України. - 2004. - № 5. – С. 4 – 13. 18. Горц А. Нематериальное. Знание, стоимость и капитал [Текст] / пер. С нем. и фр. М.М. Сокольской; Гос. ун-т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. дом гос. ун-та – Высшей школы экономики, 2010. 19. Зайцев Ю.К., Савчук В.С. Сучасна політична економія (проблеми та інституціональне поле предмету та методології досліджень). – К.: КНЕУ, 2011. 20. Иноземцев В.Л. На рубеже эпох. Экономические тенденции и их неэкономические последствия /В.Л. Иноземцев. - М.: ЗАО “ Издательство ЭкономикА ”, 2003. 21. Иноземцев В.Л. Собственность в постиндустриальном обществе и в исторической перспективе // Иноземцев В.Л. На рубеже эпох. Экономические тенденции и их неэкономические последствия /В.Л. Иноземцев. - М.: ЗАО "Издательство Экономика", 2003. 22. Иноземцев В.Л. Современное постиндустриальное общество: природа, противоречия, перспективы: Учеб. пособие для студентов вузов. – М.: Логос, 2000; 23. Карл Поланьи. Великая трансформация: политические и экономиические истоки нашего времени /Перевод с английского А.А. Васильева, С.Е. Федорова. – СПб.: Алетейя, 2002. 24. Крауч, К. Постдемократия [Текст] /пер. с англ. Н. Эдельмана; Гос. Ун – т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. Дом Гос. Ун-та – Высшей школы экономики. – 2010; 25. Маслов А.О. Інформаційна економіка: становлення, структура та теоретичне осмислення: монографія /Маслов А.О. – Аграр Медіа Груп, 2012; 26. Дары Афины. Исторические истоки экономики знаний/ пер. с англ. Н. Эдельмана; под ред. М. Ивановой. М.: Изд. Института Гайдара, 2012.
Рівні оцінювання знань на 3 занятті: 2 бали – виявлення цілісної та несуперечливої позиції щодо дискусійних питань, використання теоретичних і емпіричних засобів аргументації із розумінням їх обмеженості та взаємодоповнюваності 1.5 бали – правильна класифікація запропонованих тверджень за ознакою науковості, розуміння специфіки економіки як сфери діяльності й знання базових підходів до пояснення людської поведінки в господарській сфері 1 бал – виявлення обізнаності щодо визначень ключових понять 0 балів – використання поширених в побутовому мисленні уявлень про економіку та пізнання економічних явищ і процесів, або неспроможність сформулювати власну позицію по дискусійним питанням
Тема 4. Соціальні складові сучасного постіндустріалізму
Завдання – формувати компетентності: Ключові інструментальні: базові загальні знання, вміння знаходити, класифікувати та обробляти інформацію; засвоєння основ базових знань з професії; здатність до аналізу та синтезу; Ключові міжособистісні: здатність спілкуватись з експертами з інших галузей; здатність працювати в міждисциплінарній команді; міжособистісні навики та уміння; Ключові системні: дослідницькі навики та уміння; здатність застосовувати знання на практиці; здатність породжувати нові ідеї; розуміння культури та звичаїв інших країн; здатність пристосовуватись до нових ситуацій; Глобальні компетенції: знання особливостей і тенденцій суаналізу та синтезу сучасного цивілізаційного розвитку; критично мислити і генерувати креативні ідеї та вирішуати важливі проблеми на інноваційній основі;
Після опанування теми 4 студент повинен знати:
Після опанування теми 4 студент повинен вміти:
Питання для обговорення:
Дискусійні питання:
Тренінгові завдання:
Завдання для домашньої роботи: Ознайомитися з однією із наведених нижче праць:
1. Трансформаційна економіка: Навч. посіб. /В.С.Савчук, Ю.К.Зайцев, І.Й.Малий та ін.; За ред. В.С.Савчука, Ю.К.Зайцева. – К.: КНЕУ, 2006. – 612 с. 2. Трансформаційна економіка: Навч.-метод. посіб. для сам ост. вивч. дисц. /Ю.К. Зайцев, В.С. Савчук, О.М. Мельник та ін.. – К.: КНЕУ, 2008. – 368 с. 3. Добрынин А.И. Человеческий капитал в транзитивной экономике: формирование, оценка, эффективность использования - (А.И.Добрынин, А.А.Дятлов, Е.Д.Циренова) - СПб.: Наука, 1999; 4. Зайцев Ю.К. Соціалізація економіки України та системна трансформація суспільства. - К.: КНЕУ, 2002; 5.Осипов Г.В., Степашин С.В. Экономика и социология знания: практическое пособие /Научный совет по программе фунд. исслед. Президиума Российской академии наук “Экономика и социология знания”. – М.: Наука, 2009. – 220 с. 6. Соціальні трансформації: міжнародний і вітчизняний досвід (Монографія) /За ред. д.е.н., проф. В.М. Новікова. - НАН України. Ін-т економіки НАНУ, 2003; 7. Тарасова С.В. Теория и практика социализации переходной экономики. - Экономические науки. - М.: ВЗФЭИ - 2002; 8. Федотова В.Г, Колпаков В.А., Федотова Н.Н. Глобальный капитализм: три великие трансофрмации. – М.: Культурная революция, 2008. – 608 с. 9. Чухно А.А. Постіндустріальна економіка: теорія, практика та їх значення для України. – Київ, Видавництво Логос, 2003. – 431 с. 10. Чухно А.А. Твори: у 3 томах /А.А. Чухно. – К.: - 2007. 11.Арон Р. Демократия и тоталитаризм. М: Текст, 1993. 12. Афонцев С.А. Политические рынки и экономическая политика. М.: КомКнига, 2010. 13. Беккер Г.С. Человеческое поведение: экономический подход. Избранные труды по экономической теории: Пер. с англ. / Сост., науч. Ред., послесл. Р.И. Капелюшников; предисл. М.И.Левин. – М.: ГУ ВШЭ, 2003. 14. Булгаков С.Н. Философия хозяйства. – М.: Наука, 1990. 15. Глобальна економіка ХХІ століття: людський вимір: монографія /Д.Г. Лук’яненко, А.М. Поручник, А.М. Колот [та ін..]; за заг. ред.. д-ра екон. наук, проф.. Д.Г. Лук’яненка та д-ра екон. наук, проф.. А.М. Поручника. – К.: КНЕУ, 2008. 16. Джеймс Бъюкенен. Границы свободы // Сочинения. Пер. с англ. Серия: “ Нобелевские лауреаты по экономике ”. Т. 1 /Фонд экономической инициативы; Гл. ред. кол.: Нуреев Р.М. и др./. - М.: Таурус Альфа, 1997. 17. Зайцев Ю.К., Савчук В.С. Сучасна політична економія (проблеми та інституціональне поле предмету та методології досліджень). – К.: КНЕУ, 2011. 18. Коулман Дж. Капитал социальный // Общество и современость. - 2001. - № 3. – С. 121 – 139. 19. Крауч, К. Постдемократия [Текст] /пер. с англ. Н. Эдельмана; Гос. Ун – т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. Дом Гос. Ун-та – Высшей школы экономики. – 2010; 20. Кругман П. Кредо либерала /Центр исследований постиндустриального общества; Вступ. Статья В.Л. Иноземцева. – М.: Издательство “ Европа ”, - 2009. 21. Луман Николас. Общество как социальная система. Пер с нем. А.Антоновского. Москва, "Логос", 2004; 22. Людвиг фон Мизес. Теория и история: Интерпретация социально-экономической эволюции. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2001. 23. Маслоу Абрахам. Теория мотивации человека. – Классики теории государственного управления: американская школа /Под ред. Дж. Шафритца, А. Хайда. – М.: Изд-во МГУ, 2003. 24. Морита Акио. Сделано в Японии. М.: Прогресс. – 1990. 25. Норт, Д. Понимание процесса экономических изменений [Текст] /пер. с англ. К. Мартынова, Н. Эдельмана; Гос. Ун – т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. Дом Гос. Ун-та – Высшей школы экономики. – 2010; 26. Пайпс, Ричард. Собственность и свобода. Пер. с англ. яз. (Richard Pipes. Property and Freedom. Alfred A. Knopf, New York, 1999). – М.: Московская школа политических исследований, 2008. 27. Предупреждение человечеству. Декларация учених по глобальным проблемам // “ Человек ”. – 1993. - № 5. – С. 173 – 175. 28. Савчук В.С., Зайцев Ю.К. Економічні функції сучасного середнього класу // Стратегія економічного розвитку України. Наук. зб. - Вип. 14. - 2003. 29. Савчук В.С., Зайцев Ю.К. Методологія соціальної стратифікації Й.А. Шумпетера та природа середнього класу як інституту сучасної економічної системи // Україна: аспекти праці. - 2004. - № 2. 30. Создавая сильную демократию. Сто лет социал-демократической рабочей партии Швеции /Пер. с англ.; Предисл. Ю.М.Лужкова. - М.: Издательство “ Весь мир ”, 2001. 31. Социально-экономические проблемы информационного общества. монография (под ред. д.э.н., проф. Л.Г. Мельника, к.э.н., доц. М.В. Брюханова. – Вып. 2. – Сумы: Университетская книга, 2010; 32. США: государство-человек-экономика (региональные аспекты) /Ред. Л.Ф. Лебедева: Ин-т США и Канады РАН. - М.: Анкил, 2001; 33. Фридман М. Капитализм и свобода /Пер. с англ. М.: Новое издательство, 2006. 34. Фукуяма Ф. Социальный капитал // Культура имеет значение. Каким образом ценности способствуют общественному прогрессу /Под ред. Л. Харрисона, С. Хантингтона. - М., 2002; 35. Хабиров М. И. Политические факторы экономического роста // Новые направления политической науки: Тендерная политология. Институциональная политология. Политическая экономия. Социальная политика / редкол. : С. Г. Айвазова (отв. ред.), С. В. Патрушев (отв. ред.) и др. - М. : Российская ассоциация политической науки (РАПН) ; Российская политическая энциклопедия (РОССПЭН), 2007. 36. Чухно А. Інтелектуальний капітал: сутність, форми і закономірності розвитку // Економіка України. - 2002. - № 12. – С. 61 – 67. 37. Шкурупій О.В. Інтелектуальний капітал в умовах становлення постіндустріального суспільства: імперативи глобального економічного розвитку та орієнтири для України: монографія – Полтава: РВВ ПУЕТ, 2010. 38. Шумпетер, Йозеф А. Капіталізм, соціалізм і демократія /Пер. З англ.. В. Ружицького та П. Таращука. – К.: Основи, 1995. 39. Япония: полвека правления либерал-демократов (Рук. проекта Э.В. Молодякова. – М. АИРО-ХХ1, 2010;
Рівні оцінювання знань на 4 занятті: 2 бали – виявлення цілісної та несуперечливої позиції щодо дискусійних питань, використання теоретичних і емпіричних засобів аргументації із розумінням їх обмеженості та взаємодоповнюваності 1.5 бали – правильна класифікація запропонованих тверджень за ознакою науковості, розуміння специфіки економіки як сфери діяльності й знання базових підходів до пояснення людської поведінки в господарській сфері 1 бал – виявлення обізнаності щодо визначень ключових понять 0 балів – використання поширених в побутовому мисленні уявлень про економіку та пізнання економічних явищ і процесів, або неспроможність сформулювати власну позицію по дискусійним питанням
Тема 5. Передумови та цілі системної трансформації соціалізму (самостійна робота студентів)
Завдання – формувати компетентності: Ключові інструментальні: здатність до аналізу та синтезу; базові загальні знання, вміння знаходити, класифікувати та обробляти інформацію; засвоєння основ базових знань з професії; Ключові міжособистісні: здатність до критики та самокритики; здатність спілкуватись з експертами з інших галузей; здатність працювати в міждисциплінарній команді; Ключові системні: здатність застосовувати знання на практиці; дослідницькі навики та уміння; здатність породжувати нові ідеї; розуміння культури та звичаїв інших країн; здатність пристосовуватись до нових ситуацій; Глобальні компетенції: знання особливостей і тенденцій сучасного цивілізаційного розвитку; критично мислити та генерувати креативні ідеї та вирішувати важливі проблеми на інноваційній основі;
Після опанування теми 5 студент повинен знати:
Після опанування теми 5 студент повинен вміти:
Питання для обговорення:
Дискусійні питання:
Тренінгові завдання
Завдання для домашньої роботи: Ознайомитися з однією із наведених нижче праць:
1. Трансформаційна економіка: Навч. посіб. /В.С.Савчук, Ю.К.Зайцев, І.Й.Малий та ін.; За ред. В.С.Савчука, Ю.К.Зайцева. – К.: КНЕУ, 2006. – 612 с. 2. Трансформаційна економіка: Навч.-метод. посіб. для сам ост. вивч. дисц. /Ю.К. Зайцев, В.С. Савчук, О.М. Мельник та ін.. – К.: КНЕУ, 2008. – 368 с. 3. Бальцерович Лешек. Уроки перехідної економіки //Економіст - 2003. - № 3; 4. Зайцев Ю.К. Соціалізація економіки України та системна трансформація суспільства. - К.: КНЕУ, 2002; 5. Кондрашова Л. Приватизация с китайской спецификой (проблема классификации форм собственности) // Российский экономический журнал. - 2004. - № 7; 6. Лукінов І. Економічні трансформації (наприкінці ХХ сторіччя) - К.: НАНУ, Ін-т економіки, 1997; 7. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М. Лібанова та ін.; За ред. В.М. Гейця. - К.: Вища шк., 2003; 8. Арон Р. Демократия и тоталитаризм. М: Текст, 1993. 9. Ильин Е.П. Мотивация и мотивы. – СПб.: Питер, 2002. 10. Создавая сильную демократию. Сто лет социал-демократической рабочей партии Швеции /Пер. с англ.; Предисл. Ю.М.Лужкова. - М.: Издательство “ Весь мир ”, 2001. 11. Бокарев Ю.П. СССР и становление постиндустриального общества на Западе, 1970 – 1980 – е годы / Ю.П.Бокарев; Ин-т рос. истории РАН. - М.: Наука, 2007.
Рівні оцінювання знань на 5 занятті: 2 бали – виявлення цілісної та несуперечливої позиції щодо дискусійних питань, використання теоретичних і емпіричних засобів аргументації із розумінням їх обмеженості та взаємодоповнюваності 1.5 бали – правильна класифікація запропонованих тверджень за ознакою науковості, розуміння специфіки економіки як сфери діяльності й знання базових підходів до пояснення людської поведінки в господарській сфері 1 бал – виявлення обізнаності щодо визначень ключових понять 0 балів – використання поширених в побутовому мисленні уявлень про економіку та пізнання економічних явищ і процесів, або неспроможність сформулювати власну позицію по дискусійним питанням
Тема 6. Інституціональні основи системної постсоціалістичної трансформації
Завдання – формувати компетентності: Ключові інструментальні: базові загальні знання, вміння знаходити, класифікувати та обробляти інформацію; засвоєння основ базових знань з професії; здатність до аналізу і синтезу; Ключові міжособистісні: здатність спілкуватись з експертами з інших галузей; здатність працювати в міждисциплінарній команді; позитивне ставлення до несхожості та інших культур; Ключові системні: дослідницькі навики та уміння; здатність породжувати нові ідеї; розуміння культури та звичаїв інших країн; здатність пристосовуватись до нових ситуацій; ініціативність і дух підприємництва; Глобальні компетенції: знання особливостей і тенденцій сучасного цивілізаційного розвитку;
Після опанування теми 6 студент повинен знати:
Після опанування теми 6 студент повинен вміти:
Питання для обговорення:
Дискусійні питання:
Тренінгові завдання:
Завдання для домашньої роботи: Ознайомитися з однією із наведених нижче праць:
1. Трансформаційна економіка: Навч. посіб. /В.С.Савчук, Ю.К.Зайцев, І.Й.Малий та ін.; За ред. В.С.Савчука, Ю.К.Зайцева. – К.: КНЕУ, 2006. – 612 с. 2. Трансформаційна економіка: Навч.-метод. посіб. для сам ост. вивч. дисц. /Ю.К. Зайцев, В.С. Савчук, О.М. Мельник та ін.. – К.: КНЕУ, 2008. – 368 с. 3. Бальцерович Лешек. Уроки перехідної економіки //Економіст - 2003. - № 3; 3. Институциональная архитектоника и динамика экономических преобразований /Под ред. д-ра экон. Наук А.А. Гриценко. – Х.: Форт, 2008. – 928 с. 4. Норт Д. Институты, институциональные изменения и функционирование экономики. - М.: Фонд экономической книги, Начала, 1997; 5. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М. Лібанова та ін.; За ред. В.М. Гейця. - К.: Вища шк., 2003; 6. Трансформація моделі економіки України (ідеологія, протиріччя, перспективи) /Геєць В.М., Кваснюк Б.Є., Зверяков М.І. та ін. - К.: Логос, 1999; 7. Афонцев С.А. Политические рынки и экономическая политика. М.: КомКнига, 2010. 8. Джеймс Бъюкенен. Конституция экономической политики // Сочинения. Пер. с англ. Серия: “ Нобелевские лауреаты по экономике ”. Т. 1 /Фонд экономической инициативы; Гл. ред. кол.: Нуреев Р.М. и др./ - М.: “ Таурус Альфа ”, 1997. 9. Джеймс М. Б’юкенен. Конституциональная экономическая теория // Экономическая теория /Под ред. Дж. Итуэлла, М. Милгрейта, П. Ньюмена: Пер. с англ. /Науч. Ред. чл-корр. РАН В.С. Автономов. – М.: ИНФРА-М, 2004. 10. Крауч, К. Постдемократия [Текст] /пер. с англ. Н. Эдельмана; Гос. Ун – т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. Дом Гос. Ун-та – Высшей школы экономики. – 2010; 11. Создавая сильную демократию. Сто лет социал-демократической рабочей партии Швеции /Пер. с англ.; Предисл. Ю.М.Лужкова. - М.: Издательство “ Весь мир ”, 2001. 12. Япония: полвека правления либерал-демократов (Рук. проекта Э.В. Молодякова. – М. АИРО-ХХ1, 2010; 13. Дементьев В.В. Экономика как система власти /Министерство образования и науки Украины. Донецкий национальный технический университет. / Изд. 2 – е. – Изд-во ДонНТУ, 2006. 14. Институциональные проблемы эффективного государства: монография / Под ред. В.В. Дементьева, Р.М. Нуреева. – Донецк: ГВУЗ «ДонНТУ», 2012. 15. Дементьев В.В. Институты, поведение, власть: монография / В.В. Дементьев. – Донецк: ГВУЗ «Донецкий национальный технический университет». – 2012. 16. Государство и рынок: американская модель. Под ред. д.э.н., проф. М.А. Портного и д.э.н., проф. В.Б. Супяна. – М.: Издательство «Анкил», 1999 г. 17. Лощихін О.М. Економічна функція сучасної держави. Теоретико - правові аспекти: Монографія. – К.: ТОВ «Видавництво «Юридична думка», 2008. 18. Якубенко В.Д. Власність,економічна влада та управління: навч. посіб. / В.Д. Якубенко. – К.: КНЕУ, 2011.
Рівні оцінювання знань на 6 занятті: 2 бали – виявлення цілісної та несуперечливої позиції щодо дискусійних питань, використання теоретичних і емпіричних засобів аргументації із розумінням їх обмеженості та взаємодоповнюваності 1.5 бали – правильна класифікація запропонованих тверджень за ознакою науковості, розуміння специфіки економіки як сфери діяльності й знання базових підходів до пояснення людської поведінки в господарській сфері 1 бал – виявлення обізнаності щодо визначень ключових понять 0 балів – використання поширених в побутовому мисленні уявлень про економіку та пізнання економічних явищ і процесів, або неспроможність сформулювати власну позицію по дискусійним питанням
Тема 7. Концепції, моделі та проблеми формування економічної політики в Україні в умовах трансформаційного стану суспільства
Завдання – формувати компетентності: Ключові інструментальні: базові загальні знання, вміння знаходити, класифікувати та обробляти інформацію; засвоєння основ базових знань з професії; здатність до аналізу та синтезу; Ключові міжособистісні: здатність до критики та самокритики; здатність працювати в міжнародному середовищі; здатність спілкуватись з експертами з інших галузей; здатність працювати в міждисциплінарній команді; Ключові системні: дослідницькі навики та уміння; здатність застосовувати знання на практиці; здатність породжувати нові ідеї; розуміння культури та звичаїв інших країн; здатність пристосовуватись до нових ситуацій; Глобальні компетенції: знання особливостей і тенденцій сучасного цивілізаційного розвитку; критично мислити і генерувати креативні ідеї та вирішувати важливі проблеми на інноваційній основі;
Після опанування теми 7 студент повинен знати:
Після опанування теми 7 студент повинен вміти:
Питання для обговорення:
Дискусійні питання:
Тренінгові завдання:
Завдання для домашньої роботи: Ознайомитися з однією із наведених нижче праць:
1. Трансформаційна економіка: Навч. посіб. /В.С.Савчук, Ю.К.Зайцев, І.Й.Малий та ін.; За ред. В.С.Савчука, Ю.К.Зайцева. – К.: КНЕУ, 2006. – 612 с. 2. Трансформаційна економіка: Навч.-метод. посіб. для сам ост. вивч. дисц. /Ю.К. Зайцев, В.С. Савчук, О.М. Мельник та ін.. – К.: КНЕУ, 2008. – 368 с. 3. Бальцерович Лешек. Уроки перехідної економіки //Економіст - 2003. - № 3; 4. Зайцев Ю.К. Соціалізація економіки України та системна трансформація суспільства. - К.: КНЕУ, 2002; 5. Колодко Гжегож В. Глобализация, трансформация, кризис – что дальше? / Г.В. Колодко; вводная глава Р.С. Гринберга. – М.: Магистр,2011. 6. Колодко Гжегож В. Мир в движении / Г.В. Колодко; пер. с пол. Ю. Чайникова. – М.: Магистр, 2011. 7. Кондрашова Л. Приватизация с китайской спецификой (проблема классификации форм собственности) // Российский экономический журнал. - 2004. - № 7; 8. Львов Д.С. Экономика развития. - М.: Экзамен, 2002; 9. Нуреев Р.М. Экономика развития: модели становления рыночной экономики. Учебное пособие. М.: ИНФРА-М, 2001; 10. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М. Лібанова та ін.; За ред. В.М. Гейця. - К.: Вища шк., 2003; 11. Трансформація моделі економіки України (ідеологія, протиріччя, перспективи) /Геєць В.М., Кваснюк Б.Є., Зверяков М.І. та ін. - К.: Логос, 1999; 12. Чухно А.А. Твори: у 3 томах /А.А. Чухно. – К.: - 2007. 13. Эддрус М., Стенсфилд Р. Методы принятия решений: Пер. с англ. /Под ред. И.И. Елисеевой. - М.: Аудит, ЮНИТИ, 1997;
14. Афонцев С.А. Политические рынки и экономическая политика. М.: КомКнига, 2010. 15. Джеймс Бъюкенен. Границы свободы // Сочинения. Пер. с англ. Серия: “ Нобелевские лауреаты по экономике ”. Т. 1 /Фонд экономической инициативы; Гл. ред. кол.: Нуреев Р.М. и др./. - М.: Таурус Альфа, 1997. 16. Джеймс Бъюкенен. Конституция экономической политики // Сочинения. Пер. с англ. Серия: “ Нобелевские лауреаты по экономике ”. Т. 1 /Фонд экономической инициативы; Гл. ред. кол.: Нуреев Р.М. и др./ - М.: “ Таурус Альфа ”, 1997. 17. Джеймс М. Б’юкенен. Конституциональная экономическая теория // Экономическая теория /Под ред. Дж. Итуэлла, М. Милгрейта, П. Ньюмена: Пер. с англ. /Науч. Ред. чл-корр. РАН В.С. Автономов. – М.: ИНФРА-М, 2004. 18. Зайцев Ю.К., Савчук В.С. Сучасна політична економія (проблеми та інституціональне поле предмету та методології досліджень). – К.: КНЕУ, 2011. 19. Карл Поланьи. Великая трансформация: политические и экономиические истоки нашего времени /Перевод с английского А.А. Васильева, С.Е. Федорова. – СПб.: Алетейя, 2002. 20. Ойкен В. Основные принципы экономической политики. - М.: Прогресс, 1995. 21. Рустем Нуреев. Джеймс Бьюкенен и теория общественного выбора // Джеймс М. Бьюкенен. Сочинения. Пер. С англ.. Серия : “ Нобелевские лауреаты по экономика ”. Т. 1. /Фонд экономической инициативы; Гл. Ред.. кол.: Нуреев Р.М. и др.. – М.: “Таурус Альфа ”, 1997. 22. Шварцмантель Д. Идеология и политика /Пер. с англ. Х.: Изд-во Гуманитарный Центр, 2009.
Рівні оцінювання знань на 7 занятті: 2 бали – виявлення цілісної та несуперечливої позиції щодо дискусійних питань, використання теоретичних і емпіричних засобів аргументації із розумінням їх обмеженості та взаємодоповнюваності 1.5 бали – правильна класифікація запропонованих тверджень за ознакою науковості, розуміння специфіки економіки як сфери діяльності й знання базових підходів до пояснення людської поведінки в господарській сфері 1 бал – виявлення обізнаності щодо визначень ключових понять 0 балів – використання поширених в побутовому мисленні уявлень про економіку та пізнання економічних явищ і процесів, або неспроможність сформулювати власну позицію по дискусійним питанням
Тема 8. Специфіка становлення ринку факторів виробництва в умовах постсоціалістичної трансформації
Завдання – формувати компетентності: Ключові інструментальні: базові загальні знання, вміння знаходити, класифікувати та обробляти інформацію; засвоєння основ базових знань з професії; Ключові міжособистісні: здатність спілкуватись з експертами з інших галузей; здатність працювати в міждисциплінарній команді; Ключові системні: дослідницькі навики та уміння; здатність породжувати нові ідеї; розуміння культури та звичаїв інших країн; здатність пристосовуватись до нових ситуацій; планування та управління проектами; Глобальні компетенції: знання особливостей і тенденцій сучасного цивілізаційного розвитку; критично мислити і генерувати креативні ідеї та вирішувати важливіпроблемина інноваційній основі;
Після опанування теми 8 студент повинен знати і вміти:
Після опанування теми 8 студент повинен вміти:
Питання для обговорення:
Дискусійні питання:
Тренінгові завдання:
Завдання для домашньої роботи: Ознайомитися з однією із наведених нижче праць:
1. Трансформаційна економіка: Навч. посіб. /В.С.Савчук, Ю.К.Зайцев, І.Й.Малий та ін.; За ред. В.С.Савчука, Ю.К.Зайцева. – К.: КНЕУ, 2006. – 612 с. 2. Трансформаційна економіка: Навч.-метод. посіб. для сам ост. вивч. дисц. /Ю.К. Зайцев, В.С. Савчук, О.М. Мельник та ін.. – К.: КНЕУ, 2008. – 368 с. 3. Бальцерович Лешек. Уроки перехідної економіки //Економіст - 2003. - № 3; 4. Банківська система як інститут та інструмент системної трансформації економічних відносин в Україні // Фінанси України - 2001. - № 10; 5. Бінгем Р. Фінансування економічного розвитку: Пер. з англ. /Р. Бінгем, Е. Гилл, С. Вайт. - Л.: Літопис, 2003; 6. Інноваційна стратегія українських реформ /А.С.Гальчинський, В.М. Геєць, А.К.Кінах. - К.: Знання України, 2002; 7. Сірко А.В. Первісне нагромадження капіталу - економічна основа спонтанного переділу суспільного багатства // Економіка і прогнозування. - 2004. - № 2; 8. Чечетов М. Трансформація відносин власності в Україні (правовий аспект) // Економіка України. - 2004. - № 9; 9. Чечетов М., Жадан І. Соціально-економічний аспект трансформації відносин власності в Україні // Економіка України. - 2004. - № 10; 10. Бузгалин А.В., Колганов А.И. Пределы капитала: методология и онтология. Реактуализация классической философии и политической экономии (избранные тексты). – М., Культурная революция, 2009; 11. Економіка праці та соціально-трудові відносини: підручник /[А.М. Колот, О.А. Грішнова, О.О. Герасименко та ін..]; за наук. Ред.. д-ра екон. наук, проф.. А.М. Колота. – К.: КНЕУ, 2009; 12. Морита Акио. Сделано в Японии. М.: Прогресс. – 1990. 13. Норт, Д. Понимание процесса экономических изменений [Текст] /пер. с англ. К. Мартынова, Н. Эдельмана; Гос. Ун – т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. Дом Гос. Ун-та – Высшей школы экономики. – 2010; 14. Пайпс, Ричард. Собственность и свобода. Пер. с англ. яз. (Richard Pipes. Property and Freedom. Alfred A. Knopf, New York, 1999). – М.: Московская школа политических исследований, 2008. 15. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М.Лібанова та ін.; За ред. В.М.Гейця. - К.: Вища шк., 2003; 16. Фукуяма Ф. Социальный капитал // Культура имеет значение. Каким образом ценности способствуют общественному прогрессу /Под ред. Л. Харрисона, С. Хантингтона. - М., 2002; 17. Хабиров М. И. Политические факторы экономического роста // Новые направления политической науки: Тендерная политология. Институциональная политология. Политическая экономия. Социальная политика / редкол. : С. Г. Айвазова (отв. ред.), С. В. Патрушев (отв. ред.) и др. - М. : Российская ассоциация политической науки (РАПН) ; Российская политическая энциклопедия (РОССПЭН), 2007. 18. Япония: полвека правления либерал-демократов (Рук. проекта Э.В. Молодякова. – М. АИРО-ХХ1, 2010;
Рівні оцінювання знань на 8 занятті: 2 бали – виявлення цілісної та несуперечливої позиції щодо дискусійних питань, використання теоретичних і емпіричних засобів аргументації із розумінням їх обмеженості та взаємодоповнюваності 1.5 бали – правильна класифікація запропонованих тверджень за ознакою науковості, розуміння специфіки економіки як сфери діяльності й знання базових підходів до пояснення людської поведінки в господарській сфері 1 бал – виявлення обізнаності щодо визначень ключових понять 0 балів – використання поширених в побутовому мисленні уявлень про економіку та пізнання економічних явищ і процесів, або неспроможність сформулювати власну позицію по дискусійним питанням
Тема 9. Принципи формування підприємницького середовища у перехідній економіці України
Завдання – формувати компетентності: Ключові інструментальні: базові загальні знання, вміння знаходити, класифікувати та обробляти інформацію; засвоєння основ базових знань з професії; здатність до аналізу і синтезу; здатність до організації та планування; Ключові міжособистісні: здатність працювати в міжнародному середовищі; здатність спілкуватись з експертами з інших галузей; здатність працювати в міждисциплінарній команді; здатність до критикита самокритики; Ключові системні: дослідницькі навики та уміння; здатність лідерські якості; здатність працювати в міждисциплінарній команді; Глобальні компетенції: критично мислити і генерувати креативні ідеї та вирішувати важливі проблеми на інноваційній основі;
Після опанування теми 9 студент повинен знати:
Після опанування теми 9 студент повинен вміти:
Питання для обговорення:
Дискусійні питання:
Тренінгові завдання:
Завдання для домашньої роботи: Ознайомитися з однією із наведених нижче праць:
1. Трансформаційна економіка: Навч. посіб. /В.С.Савчук, Ю.К.Зайцев, І.Й.Малий та ін.; За ред. В.С.Савчука, Ю.К.Зайцева. – К.: КНЕУ, 2006. – 612 с. 2. Трансформаційна економіка: Навч.-метод. посіб. для сам ост. вивч. дисц. /Ю.К. Зайцев, В.С. Савчук, О.М. Мельник та ін.. – К.: КНЕУ, 2008. – 368 с. 3. Йозеф А. Шумпетер. Теорія економічного розвитку: Дослідження прибутків, капіталу, кредиту, відсотка та економічного циклу / Пер. з англ.. В. Старка. – К.: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2011. 4. Кирцнер И. Конкуренция и предпринимательство / Израэл Кирцнер; пер. с англ. А.В. Куряева и Д.А. Бабушкина под ред.А.В. Куряева. – Челябинск: Социум, 2010. 6. Нуреев Р.М. Экономика развития: модели становления рыночной экономики. Учебное пособие. М.: ИНФРА-М, 2001; 7. Павленко І.А. Інноваційне підприємництво у трансформаційній економіці України: Монографія. – К.: КНЕУ, 2007. – 248 с. 8. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М. Лібанова та ін.; За ред. В.М. Гейця. - К.: Вища шк., 2003; 9. Сірко А.В. Первісне нагромадження капіталу - економічна основа спонтанного переділу суспільного багатства // Економіка і прогнозування. - 2004. - № 2; 10. Трансформація моделі економіки України (ідеологія, протиріччя, перспективи) /Геєць В.М., Кваснюк Б.Є., Зверяков М.І. та ін. - К.: Логос, 1999; 11. Джеймс М. Б’юкенен. Конституциональная экономическая теория // Экономическая теория /Под ред. Дж. Итуэлла, М. Милгрейта, П. Ньюмена: Пер. с англ. /Науч. Ред. чл-корр. РАН В.С. Автономов. – М.: ИНФРА-М, 2004. 12. Кругман П. Кредо либерала /Центр исследований постиндустриального общества; Вступ. Статья В.Л. Иноземцева. – М.: Издательство “ Европа ”, - 2009. 13. Четвертаков С.А. Реконструкция теории Маслоу / С.А. Четвертаков. – СПб.: Алетейя, 2011. 14. Лаваль К. Человек экономический. Эссе о происхождении неолиберализма /Пер. с фр. С. Рындина. – М.: Новое литературное обоз - рение, 2010. 15. Маслоу Абрахам. Теория мотивации человека. – Классики теории государственного управления: американская школа /Под ред. Дж. Шафритца, А. Хайда. – М.: Изд-во МГУ, 2003. 16. Парсонс Т. Мотивация экономической деятельности // Парсонс Т. О структуре социального действия: Пер. с англ. - М.: Академический Проект, 2000. 17. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М.Лібанова та ін.; За ред. В.М.Гейця. - К.: Вища шк., 2003; 18. Поланьи Карл. Наша устаревшая рыночная психология // Поланьи Карл. Избранные работы. М.: Издательский дом “ Территория будущого ”, 2010. 19. Шумпетер, Йозеф А. Капіталізм, соціалізм і демократія /Пер. З англ.. В. Ружицького та П. Таращука. – К.: Основи, 1995.
Рівні оцінювання знань на 9 занятті: 2 бали – виявлення цілісної та несуперечливої позиції щодо дискусійних питань, використання теоретичних і емпіричних засобів аргументації із розумінням їх обмеженості та взаємодоповнюваності 1.5 бали – правильна класифікація запропонованих тверджень за ознакою науковості, розуміння специфіки економіки як сфери діяльності й знання базових підходів до пояснення людської поведінки в господарській сфері 1 бал – виявлення обізнаності щодо визначень ключових понять 0 балів – використання поширених в побутовому мисленні уявлень про економіку та пізнання економічних явищ і процесів, або неспроможність сформулювати власну позицію по дискусійним питанням
Тема 10. Фіскальна та монетарна політика як складові фінансової стабілізації в трансформаційній економіці
Завдання – формувати компетентності: Ключові інструментальні: базові загальні знання, вміння знаходити, класифікувати та обробляти інформацію; засвоєння основ базових знань з професії; здатність до аналізу та синтезу; Ключові міжособистісні: здатність до критики та самокритики; здатність працювати в міжнародному середовищі; здатність спілкуватись з експертами з інших галузей; здатність працювати в міждисциплінарній команді; Ключові системні: дослідницькі навики та уміння; здатність породжувати нові ідеї; розуміння культури та звичаїв інших країн; здатність пристосовуватись до нових ситуацій; здатність застосовувати знання на практиці; Глобальні компетенції: знання особливостей і тенденцій сучасного цивілізаційного розвитку; вміння проводити дослідження міжнародного характеру та масштабу;
Після опанування теми 10 студент повинен знати: - цілі, функції та інструменти фіскальної політики в умовах системної трансформації економіки та суспільства; - способи покриття дефіциту державного бюджету їх переваги та недоліки; - мотиваційний механізм попиту на гроші; - види монетарної політики в умовах системних економічних реформ;
Після опанування теми 10 студент повинен вміти:
Питання для обговорення:
Дискусійні питання:
Тренінгові завдання:
Завдання для домашньої роботи: Ознайомитися з однією із наведених нижче праць:
1. Трансформаційна економіка: Навч. посіб. /В.С.Савчук, Ю.К.Зайцев, І.Й.Малий та ін.; За ред. В.С.Савчука, Ю.К.Зайцева. – К.: КНЕУ, 2006. – 612 с. 2. Трансформаційна економіка: Навч.-метод. посіб. для сам ост. вивч. дисц. /Ю.К. Зайцев, В.С. Савчук, О.М. Мельник та ін.. – К.: КНЕУ, 2008. – 368 с. 3. Банківська система як інститут та інструмент системної трансформації економічних відносин в Україні // Фінанси України - 2001. - № 10; 4. Бінгем Р. Фінансування економічного розвитку: Пер. з англ. /Р. Бінгем, Е. Гилл, С. Вайт. - Л.: Літопис, 2003; 5. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М. Лібанова та ін.; За ред. В.М. Гейця. - К.: Вища шк., 2003; 6. Трансформація моделі економіки України (ідеологія, протиріччя, перспективи) /Геєць В.М., Кваснюк Б.Є., Зверяков М.І. та ін. - К.: Логос, 1999; 7. Попова, Людмила Владимировна. Налоговые системы зарубежных стран: учебно-методическое пособие / Л.В. Попова, И.А. Дрожжина, Б.Г. Маслов. – М.: Дело и Сервис, 2008. 8. Фридмен Милтон. Если бы деньги заговорили…/ Пер. с англ.- 2-е изд. – М.: Дело, 2002. 9. Фолсом Б. Новый курс или кривая дорожка? Как экономическая политика Ф. Рузвельта продлила Великую депрессию / Бертон Фолсом: пер. с англ. А. Плисецкой под науч. ред. /д. А. Куряева. – Москва: Мысль, 2012. 10. Кругман П. Возвращение Великой депрессии? Мировой кризис глазами нобелевского лауреата / Пол Кругман; [пер. с англ. В.Н. Егорова, под ред. Л.А. Амелехина]. – М.: Эксмо, 2009. 11. Стиглиц Дж. Е. Крутое пике: Америка и новый экономический порядок после глобального кризиса / Стиглиц Джозеф; [пер. с англ. В. Лопатка]. – М.: Эксмо, 2011. 12. Вольф Дж.Т. Преднамеренный кризис: неизвестная история всемирного финансового переворота, и что вы можете с этим сделать [Текст] / пер. с англ. А. Ишкильдина. – М.: ид «Дело» РАНХ и ГС; Изд-во Института Гайдара. – 2013.
Рівні оцінювання знань на 10 занятті: 2 бали – виявлення цілісної та несуперечливої позиції щодо дискусійних питань, використання теоретичних і емпіричних засобів аргументації із розумінням їх обмеженості та взаємодоповнюваності 1.5 бали – правильна класифікація запропонованих тверджень за ознакою науковості, розуміння специфіки економіки як сфери діяльності й знання базових підходів до пояснення людської поведінки в господарській сфері 1 бал – виявлення обізнаності щодо визначень ключових понять 0 балів – використання поширених в побутовому мисленні уявлень про економіку та пізнання економічних явищ і процесів, або неспроможність сформулювати власну позицію по дискусійним питанням
Тема 11. Зайнятість, доходи населення та соціальна політика в умовах ринкових перетворень
Завдання – формувати компетентності: Ключові інструментальні: базові загальні знання, здатність до аналізу та синтезу; вміння знаходити, класифікувати та обробляти інформацію; засвоєння основ базових знань з професії; Ключові міжособистісні: здатність спілкуватись з експертами з інших галузей; здатність працювати в міждисциплінарній команді; Ключові системні: дослідницькі навики та уміння; здатність породжувати нові ідеї; здатність застосовувати знання на практиці; розуміння культури та звичаїв інших країн; здатність пристосовуватись до нових ситуацій; Глобальні компетенції: знання особливостей і тенденцій сучасного цивілізаційного розвитку; вміння проводити дослідження міжнародного характеру та масштабу;
Після опанування теми 11 студент повинен знати:
Після опанування теми 11 студент повинен вміти:
Питання для обговорення:
Дискусійні питання:
Тренінгові завдання:
Завдання для домашньої роботи: Ознайомитися з однією із наведених нижче праць:
1. Трансформаційна економіка: Навч. посіб. /В.С.Савчук, Ю.К.Зайцев, І.Й.Малий та ін.; За ред. В.С.Савчука, Ю.К.Зайцева. – К.: КНЕУ, 2006. – 612 с. 2. Трансформаційна економіка: Навч.-метод. посіб. для сам ост. вивч. дисц. /Ю.К. Зайцев, В.С. Савчук, О.М. Мельник та ін.. – К.: КНЕУ, 2008. – 368 с. 3. Добрынин А.И. Человеческий капитал в транзитивной экономике: формирование, оценка, эффективность использования - (А.И.Добрынин, А.А.Дятлов, Е.Д.Циренова) - СПб.: Наука, 1999; 4. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М. Лібанова та ін.; За ред. В.М. Гейця. - К.: Вища шк., 2003; 5. Поручник А.М. Національний інтерес України: економічна самодостатність у глобальному вимірі: Монографія. – К.: КНЕУ, 2008, - 352 с. 6. Економіка праці та соціально-трудові відносини: підручник /[А.М. Колот, О.А. Грішнова, О.О. Герасименко та ін..]; за наук. Ред.. д-ра екон. наук, проф.. А.М. Колота. – К.: КНЕУ, 2009; 7. Карл Поланьи. Великая трансформация: политические и экономиические истоки нашего времени /Перевод с английского А.А. Васильева, С.Е. Федорова. – СПб.: Алетейя, 2002. 8. Кейнс Дж.М. Общая теория занятости, процента и денег // Антология экономической классики. М. 1993. ”ЭКОНОВ” ”КЛЮЧ”. 9. Создавая сильную демократию. Сто лет социал-демократической рабочей партии Швеции /Пер. с англ.; Предисл. Ю.М.Лужкова. - М.: Издательство “ Весь мир ”, 2001. 10. Экономика США: Учебник для вузов /Ред. В.Б. Супян. - СПб. - СПб: Питер, 2003. 11. Япония: полвека правления либерал-демократов (Рук. проекта Э.В. Молодякова. – М. АИРО-ХХ1, 2010;
Рівні оцінювання знань на 11 занятті: 2 бали – виявлення цілісної та несуперечливої позиції щодо дискусійних питань, використання теоретичних і емпіричних засобів аргументації із розумінням їх обмеженості та взаємодоповнюваності 1.5 бали – правильна класифікація запропонованих тверджень за ознакою науковості, розуміння специфіки економіки як сфери діяльності й знання базових підходів до пояснення людської поведінки в господарській сфері 1 бал – виявлення обізнаності щодо визначень ключових понять 0 балів – використання поширених в побутовому мисленні уявлень про економіку та пізнання економічних явищ і процесів, або неспроможність сформулювати власну позицію по дискусійним питанням
Тема 12. Чинники та проблеми економічного зростання і розвитку в умовах постсоціалістичної трансформації
Завдання – формувати компетентності: Ключові інструментальні: базові загальні знання, вміння знаходити, класифікувати та обробляти інформацію; здатність до аналізу та синезу; засвоєння основ базових знань з професії; Ключові міжособистісні: здатність спілкуватись з експертами з інших галузей; здатність працювати в міждисциплінарній команді; Ключові системні: дослідницькі навики та уміння; здатність породжувати нові ідеї; розуміння культури та звичаїв інших країн; здатність пристосовуватись до нових ситуацій; Глобальні компетенції: знання особливостей і тенденцій сучасного цивілізаційного розвитку; вміння проводити дослідження міжнародного характеру та масштабу;
Після опанування теми 12 студент повинен знати:
Після опанування теми 12 студент повинен уміти:
Питання для обговорення:
Дискусійні питання:
Тренінгові завдання:
Завдання для домашньої роботи: Ознайомитися з однією із наведених нижче праць: 1. Трансформаційна економіка: Навч. посіб. /В.С.Савчук, Ю.К.Зайцев, І.Й.Малий та ін.; За ред. В.С.Савчука, Ю.К.Зайцева. – К.: КНЕУ, 2006. – 612 с. 2. Трансформаційна економіка: Навч.-метод. посіб. для сам ост. вивч. дисц. /Ю.К. Зайцев, В.С. Савчук, О.М. Мельник та ін.. – К.: КНЕУ, 2008. – 368 с. 3. Бальцерович Лешек. Уроки перехідної економіки //Економіст - 2003. - № 3; 4. Бінгем Р. Фінансування економічного розвитку: Пер. з англ. /Р. Бінгем, Е. Гилл, С. Вайт. - Л.: Літопис, 2003; 5. Інноваційна стратегія українських реформ /А.С.Гальчинський, В.М. Геєць, А.К.Кінах. - К.: Знання України, 2002; 6. Львов Д.С. Экономика развития. - М.: Экзамен, 2002; 7. Нуреев Р.М. Экономика развития: модели становления рыночной экономики. Учебное пособие. М.: ИНФРА-М, 2001; 8. Павленко І.А. Інноваційне підприємництво у трансформаційній економіці України: Монографія. – К.: КНЕУ, 2007. – 248 с. 9. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М. Лібанова та ін.; За ред. В.М. Гейця. - К.: Вища шк., 2003; 10. Трансформація моделі економіки України (ідеологія, протиріччя, перспективи) /Геєць В.М., Кваснюк Б.Є., Зверяков М.І. та ін. - К.: Логос, 1999; 11. Чухно А.А. Твори: у 3 томах /А.А. Чухно. – К.: - 2007. 12. Дейлі Г. Поза зростанням. Економічна теорія сталого розвитку. К., “ Інтелсфера ”, 2002. 13. Джеймс Бъюкенен. Границы свободы // Сочинения. Пер. с англ. Серия: “ Нобелевские лауреаты по экономике ”. Т. 1 /Фонд экономической инициативы; Гл. ред. кол.: Нуреев Р.М. и др./. - М.: Таурус Альфа, 1997. 14. Корнійчук Л. Економічне зростання і сталий розвиток // Економіка України. – 2008. - № 3. – С. 84 – 91. 15. Кругман П. Кредо либерала /Центр исследований постиндустриального общества; Вступ. Статья В.Л. Иноземцева. – М.: Издательство “ Европа ”, - 2009. 16. Норт, Д. Понимание процесса экономических изменений [Текст] /пер. с англ. К. Мартынова, Н. Эдельмана; Гос. Ун – т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. Дом Гос. Ун-та – Высшей школы экономики. – 2010. 17. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М.Лібанова та ін.; За ред. В.М.Гейця. - К.: Вища шк., 2003; 18. Про пріоритетні напрямки інноваційної діяльності в Україні. Закон України від 16 січня 2003 р. за № 433- ІУ.: Офіційний текст станом 03.03. 2006 / Верховна Рада України – [Електронний ресурс]. 19. Санто Б. Сила инновационного саморазвития // Инновации. - 2004. - № 2. – С. 5 – 15. 20. Экономика США: Учебник для вузов /Ред. В.Б. Супян. - СПб. - СПб: Питер, 2003. 21. Фолсом Б. Новый курс или кривая дорожка? Как экономическая политика Ф. Рузвельта продлила Великую депрессию / Бертон Фолсом: пер. с англ. А. Плисецкой под науч. ред. /д. А. Куряева. – Москва: Мысль, 2012. 22. Кругман П. Возвращение Великой депрессии? Мировой кризис глазами нобелевского лауреата / Пол Кругман; [пер. с англ. В.Н. Егорова, под ред. Л.А. Амелехина]. – М.: Эксмо, 2009. 23. Стиглиц Дж. Е. Крутое пике: Америка и новый экономический порядок после глобального кризиса / Стиглиц Джозеф; [пер. с англ. В. Лопатка]. – М.: Эксмо, 2011.
Рівні оцінювання знань на 12 занятті: 2 бали – виявлення цілісної та несуперечливої позиції щодо дискусійних питань, використання теоретичних і емпіричних засобів аргументації із розумінням їх обмеженості та взаємодоповнюваності 1.5 бали – правильна класифікація запропонованих тверджень за ознакою науковості, розуміння специфіки економіки як сфери діяльності й знання базових підходів до пояснення людської поведінки в господарській сфері 1 бал – виявлення обізнаності щодо визначень ключових понять 0 балів – використання поширених в побутовому мисленні уявлень про економіку та пізнання економічних явищ і процесів, або неспроможність сформулювати власну позицію по дискусійним питанням
Тема 13. Основні тенденції та інституціональні форми глобалізації, їх вплив на трансформаційні процеси в Україні
Завдання – формувати компетентності: Ключові інструментальні: базові загальні знання, вміння знаходити, класифікувати та обробляти інформацію; засвоєння основ базових знань з професії; Ключові міжособистісні: здатність працювати в міжнародному середовищі; здатність спілкуватись з експертами з інших галузей; здатність працювати в міждисциплінарній команді; позитивне ставлення до несхожості та інших культур; Ключові системні: дослідницькі навики та уміння; здатність породжувати нові ідеї; розуміння культури та звичаїв інших країн; здатність пристосовуватись до нових ситуацій; Глобальні компетенції: знання особливостей і тенденцій сучасного цивілізаційного розвитку; вміння проводити дослідження міжнародного характеру та масштабу;
Після опанування теми 13 студент повинен знати:
Після опанування теми 13 студент повинен вміти:
Питання для обговорення:
Дискусійні питання:
Тренінгові завдання:
Завдання для домашньої роботи: Ознайомитися з однією із наведених нижче праць: 1. Трансформаційна економіка: Навч. посіб. /В.С.Савчук, Ю.К.Зайцев, І.Й.Малий та ін.; За ред. В.С.Савчука, Ю.К.Зайцева. – К.: КНЕУ, 2006. – 612 с. 2. Трансформаційна економіка: Навч.-метод. посіб. для сам ост. вивч. дисц. /Ю.К. Зайцев, В.С. Савчук, О.М. Мельник та ін.. – К.: КНЕУ, 2008. – 368 с. 3. Делягин М.Г. Мировой кризис: Общая теория глобализации: Курс лекций. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: ИНФРА-М, 2003. – 768 с. 4. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М. Лібанова та ін.; За ред. В.М. Гейця. - К.: Вища шк., 2003; 5. Поручник А.М. Національний інтерес України: економічна самодостатність у глобальному вимірі: Монографія. – К.: КНЕУ, 2008, - 352 с. 6. Спільний європейський економічний простір: гармонізація мегарегіональних суперечностей: Монографія; За аг. Редакцією Д.Г. Лук’яненка, В.І. Чужикова. – К.: КНЕУ, 2007. – 544 с. 7. Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть: Навчальний посібник /А.С. Філіпенко. - К.: Либідь, 2002; 8. Федотова В.Г, Колпаков В.А., Федотова Н.Н. Глобальный капитализм: три великие трансофрмации. – М.: Культурная революция, 2008. – 608 с. 9. Глобальна економіка ХХІ століття: людський вимір: монографія /Д.Г. Лук’яненко, А.М. Поручник, А.М. Колот [та ін..]; за заг. ред.. д-ра екон. наук, проф.. Д.Г. Лук’яненка та д-ра екон. наук, проф.. А.М. Поручника. – К.: КНЕУ, 2008. 10. Горбачев М.С. и др. Грани глобализации: трудные вопросы современного развития. - М.: Альпина Паблишер, 2003. 11. Пантин В.И. Циклы и волны глобальной истории. Глобализация в историческом измерении /В.И.Пантин. - М.: Новый век, 2003; 12. Сидорина Т.Ю., Полянников Т.Л., Филатов В.П. Феномен свободы в условиях глобализации. М.: РГГУ, 2008. 13. Зайцев Ю.К., Савчук В.С. Сучасна політична економія (проблеми та інституціональне поле предмету та методології досліджень). – К.: КНЕУ, 2011.
Рівні оцінювання знань на 13 занятті: 2 бали – виявлення цілісної та несуперечливої позиції щодо дискусійних питань, використання теоретичних і емпіричних засобів аргументації із розумінням їх обмеженості та взаємодоповнюваності 1.5 бали – правильна класифікація запропонованих тверджень за ознакою науковості, розуміння специфіки економіки як сфери діяльності й знання базових підходів до пояснення людської поведінки в господарській сфері 1 бал – виявлення обізнаності щодо визначень ключових понять 0 балів – використання поширених в побутовому мисленні уявлень про економіку та пізнання економічних явищ і процесів, або неспроможність сформулювати власну позицію по дискусійним питанням
Тема 14. Інституціональні форми інтеграції України у світове госпоцарство Завдання – формувати компетентності: Ключові інструментальні: здатність до аналізу і синтезу; базові загальні знання, вміння знаходити, класифікувати та обробляти інформацію; засвоєння основ базових знань з професії; Ключові міжособистісні: здатність працювати в міжнародному середовищі; здатність спілкуватись з експертами з інших галузей; здатність працювати в міждисциплінарній команді; Ключові системні: дослідницькі навики та уміння; здатність породжувати нові ідеї; розуміння культури та звичаїв інших країн; здатність пристосовуватись до нових ситуацій; Глобальні компетенції: знання особливостей і тенденцій сучасного цивілізаційного розвитку; критично мислити і генерувати креативні ідеї та вирішувати важливі проблеми на інноваційній основі;
Після опанування теми 14 студент повинен знати:
Після опанування теми 14 студент повинен вміти:
Питання для обговорення:
Дискусійні питання:
Тренінгові завдання:
Завдання для домашньої роботи: Ознайомитися з однією із наведених нижче праць: 1. Трансформаційна економіка: Навч. посіб. /В.С.Савчук, Ю.К.Зайцев, І.Й.Малий та ін.; За ред. В.С.Савчука, Ю.К.Зайцева. – К.: КНЕУ, 2006. – 612 с. 2. Трансформаційна економіка: Навч.-метод. посіб. для сам ост. вивч. дисц. /Ю.К. Зайцев, В.С. Савчук, О.М. Мельник та ін.. – К.: КНЕУ, 2008. – 368 с. 3. Делягин М.Г. Мировой кризис: Общая теория глобализации: Курс лекций. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: ИНФРА-М, 2003. – 768 с. 4. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М. Лібанова та ін.; За ред. В.М. Гейця. - К.: Вища шк., 2003; 5. Поручник А.М. Національний інтерес України: економічна самодостатність у глобальному вимірі: Монографія. – К.: КНЕУ, 2008, - 352 с. 6. Спільний європейський економічний простір: гармонізація мегарегіональних суперечностей: Монографія; За аг. Редакцією Д.Г. Лук’яненка, В.І. Чужикова. – К.: КНЕУ, 2007. – 544 с. 7. Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть: Навчальний посібник /А.С. Філіпенко. - К.: Либідь, 2002; 8. Федотова В.Г, Колпаков В.А., Федотова Н.Н. Глобальный капитализм: три великие трансофрмации. – М.: Культурная революция, 2008. – 608 с. 9. Глобальна економіка ХХІ століття: людський вимір: монографія /Д.Г. Лук’яненко, А.М. Поручник, А.М. Колот [та ін..]; за заг. ред.. д-ра екон. наук, проф.. Д.Г. Лук’яненка та д-ра екон. наук, проф.. А.М. Поручника. – К.: КНЕУ, 2008. 10. Горбачев М.С. и др. Грани глобализации: трудные вопросы современного развития. - М.: Альпина Паблишер, 2003. 11. Пантин В.И. Циклы и волны глобальной истории. Глобализация в историческом измерении /В.И.Пантин. - М.: Новый век, 2003; 12. Сидорина Т.Ю., Полянников Т.Л., Филатов В.П. Феномен свободы в условиях глобализации. М.: РГГУ, 2008. 13. Зайцев Ю.К., Савчук В.С. Сучасна політична економія (проблеми та інституціональне поле предмету та методології досліджень). – К.: КНЕУ, 2011.
Рівні оцінювання знань на 14 занятті: 2 бали – виявлення цілісної та несуперечливої позиції щодо дискусійних питань, використання теоретичних і емпіричних засобів аргументації із розумінням їх обмеженості та взаємодоповнюваності 1.5 бали – правильна класифікація запропонованих тверджень за ознакою науковості, розуміння специфіки економіки як сфери діяльності й знання базових підходів до пояснення людської поведінки в господарській сфері 1 бал – виявлення обізнаності щодо визначень ключових понять 0 балів – використання поширених в побутовому мисленні уявлень про економіку та пізнання економічних явищ і процесів, або неспроможність сформулювати власну позицію по дискусійним питанням
5. САМОСТІЙНА РОБОТА СТУДЕНТІВ
Самостійна робота студентів – це форма організації навчального процесу, при якій заплановані завдання виконуються студентом під методичним керівництвом викладача, але без його безпосередньої участі. СРС є основним засобом володіння навчальним матеріалом під час поза аудиторної навчальної роботи. Вона є складовою навчального процесу, що впливає на глибину та стійкість набутих знань і умінь, які допомагають творчо застосовувати їх в майбутній професійній діяльності. Метою СРС є засвоєння в навчальному обсязі навчальної програми з трансформаційної економіки та послідовне формування у студентів самостійності як риси характеру, що відіграє суттєву роль у формуванні сучасного фахівця вищої кваліфікації. У процесі самостійної роботи студент має перетворитися в активного учасника навчального процесу, навчитись свідомо ставитись до оволодіння теоретичними і практичними знаннями, вільно орієнтуватися в інформаційному просторі. Вивчаючи курс трансформаційної економіки, студент використовує основні види самостійної роботи:
Залежно від завдань та змісту навчального курсу самостійна робота може включати такі форми:
Можливі види самостійної роботи студентів, форми контролю та звітності
Відповідно до робочого навчального плану на самостійне опрацювання студентами виносяться теми 5, 14: Тема 5. Передумови та цілі системної трансформації соціалізму. Теорія централізовано керованої економічної системи. Монополія політичної влади та тотальне одержавлення економіки. Обмеженість і протиріччя системи мотивації до праці. Причини краху перебудови радянського суспільства у другій половині 80-х р.р. ХХ ст. Необхідність, сутність і цілі соціально-економічної трансформації командно-адміністративної системи соціалізму.
Тема 14. Інституціональні форми інтеграції України у світове господарство Сучасні інституціональні форми міжнародного економічного співробітництва та можливості їх використання Україною. Взаємодія України з наднаціональними фінансовими організаціями. Міжнародна міграція капіталу і робочої сили, її вплив на динаміку та якість ринкових перетворень в Україні. Взаємовідносини України з СНД: сучасний стан і перспективи. Зв’язки України з іншими регіональними політико-економічними об’єднаннями.
Теми рефератів, есе та фіксованих виступів на семінарських та індивідуально-консультативних заняттях 1. Логіка економічного розвитку 2. Теорія циклів, поле, форми та етапи трансформаційних циклів 3. Загальна теорія економічних трансформацій 4. Характеристика основних типів трансформацій 5. Система економічних і соціальних протиріч епохи індустріального суспільства 6. Основні ознаки сучасного постіндустріального суспільства 7. Інтелектуальна власність та її вплив на характер соціально-економічних відносин 8. Людський капітал: умови виникнення, функції та межі застосування 9. Соціальний капітал, реальний стан формування та перспективи розвитку в Україні
12. Інформаційний капіталізм Мануеля Кастельса: сітьове суспільство та сітьове підприємництво, суперечності інформаційного капіталізму 13. Корпоративний капіталізм епохи інформаційного суспільства 14. Основні складові постекономічної трансформації 15. Внутрішні протиріччя постекономічного суспільства 16. Особливості соціальної стратифікації та соціальних протиріч у постекономічному суспільстві 17. Соціальне ринкове господарство: суть, зміст, функції, досягнення, протиріччя 18. Теорія централізовано керованої економічної системи: соціально-економічні передумови тотального одержавлення 19. Причини краху концепції та моделі перебудови радянського суспільства у другій половині 80-х р.р. ХХ ст. 20. Роль держави у формуванні інституційного середовища нової метасистеми 21. Мотиваційна система у сучасній ринковій економіці та можливості її застосування в умовах постсоціалістичної трансформації 22. Критерії завершеності трансформаційного періоду для постсоціалістичних країн 26. Основні принципи сучасної методології суспільного вибору та прийняття рішень. Цілеполагання в економічній політиці 27. Концептуальні підходи до визначення шляхів створення ринкової системи господарювання: Вашингтонський консенсус і принципи макроекономічної стабілізації 28. Стадії та моделі переходу до ринку: шокова терапія та градуалізм. 29. Поствашингтонський консенсус і проблеми корекції трансформаційної економічної політики. 30. Трансформація відносин власності в розвинених країнах (у постіндустріальних суспільствах). 31. Зміст поняття ефективний власник. Соціально-економічні наслідки та ефективність приватизації. 32 . Державна власність: функції, межі та тенденції розвитку в трансформаційній економіці. 33. Фіктивний капітал в умовах ринкової трансформації 34. Становлення нового класу власників і його вплив на процеси та спрямованість формування ринку капіталів 35. Особливості функціонування національного ринку праці та протиріччя щодо реалізації стратегічних цілей трансформації економічної системи 36. Мотивація підприємців у перехідній економіці 37. Механізми узгодження інтересів на підприємстві між його засновниками та між працею і капіталом 38. Державний борг України та проблеми його обслуговування 39. Монетарна політика в умовах економічних реформ 40. Політика дорогих грошей 41. Безробіття як макроекономічна проблема сучасної економіки 42. Рівень і диференціація доходів у трансформаційній економіці 43. Бідність, її визначення і вимірювання. Реальний мінімум споживання. Масштаби та рівень бідності. Бідність працюючого населення. 44. Концепція випереджаючого економічного зростання як теоретична основа економічної політики країн із трансформаційною економікою 45. Глобалізація і соціалізація економічного розвитку. Ідеї соціальної інтеграції 46. Глобалізація як чинник трансформації економічної та господарської системи в Україні 47. Внутрішні та зовнішні чинники подолання технологічного розриву, відновлення культурного і наукового потенціалу економіки України в умовах глобалізації 48. Форми інтеграції України до глобалізованого світового господарства 49. Основні напрями співробітництва України з Європейським Союзом 50. Взаємовідносини України з регіональними та світовими фінансовими організаціями. 51. Зовнішньоекономічна політика України. Лібералізація зовнішньоекономічних зв’язків та проблеми протекціонізму 52. Світові ціни: теорія та практика формування. Чинники, що впливають на формування світових цін. Україна на світовому ринку товарів і послуг 53. Міжнародна міграція капіталу і робочої сили та її вплив на динаміку ринкових перетворень в Україні 54. Сутність економічної безпеки України в умовах системної трансформації суспільства 55. Національні економічні інтереси. Загрози економічній безпеці України
6. ПОТОЧНИЙ І ПІДСУМКОВИЙ КОНТРОЛЬ 6.1.Карта самостійної роботи студента з дисципліни «Трансформаційна економіка» для студентів галузі знань «Економіка та підприємництво» спеціальності «Економічна теорія» Денна форма навчання
Примітка: 1) За узгодженням із викладачем, студент може обирати інші види самостійної роботи, окрім наведених у таблиці.
6.2. Порядок поточного і підсумкового оцінювання знань з дисципліни «Трансформаційна економіка»
При поточному контролі результатів навчання студентів під час вивчення дисципліни «Трансформаційна економіка» підлягають результати навчання, що виявляються через набуті компетентності (знання, уміння, навички тощо), а саме: Об’єктами поточного оцінювання знань студентів є:
Поточне оцінювання здійснюється у формі підсумування позитивних оцінок, отриманих студентом за роботу на семінарських заняттях, за виконання контрольних модульних робіт, підготовку рефератів, рецензування монографій, науково-дослідну роботу студента та інших завдань, передбачених робочою програмою дисципліни. За навчальним планом протягом семестру передбачається проведення 17 семінарських занять. Вага одного семінарського заняття складає 2-3 бали. Студент отримує: 2,0 бали – повна і правильна відповідь на теоретичне питання, активна участь у дискусії, проблемній бесіді. 1,5 бали – повна і правильна відповідь із упущенням окремих фактів, історичних дат тощо, активна участь у дискусії; 1 бал – загалом правильна, але не повна відповідь на теоретичне питання; активна участь у проблемній бесіді; суттєве доповнення; 0,5 балів – відповідь на мінімальному рівні із суттєвим упущенням сутності питання; 0 балів – неправильна відповідь на теоретичне питання, відмова від участі у дискусії; повна відсутність проявів активності на занятті.
Шкала оцінювання видів робіт поточного контролю знань студентів
Знання програмного матеріалу з дисципліни оцінюються максимально в 100 балів. За поточну успішність студент може отримати максимум 50 балів і за екзамен 50 балів. Дисципліна «Трансформаційна економіка» вивчається упродовж одного семестру. Нормативна дисципліна викладається для студентів спеціальності «Економічна теорія» денної форми навчання. Під час контролю виконання завдань для самостійної роботи оцінюванню підлягають: самостійне опрацювання теми в цілому чи окремих питань; підготовка рефератів, есе; фіксованих виступів; конспектів навчальних чи наукових текстів, переклад іншомовних текстів, підготовка реферативних матеріалів з публікацій тощо. Під час виконання контрольних робіт оцінюванню підлягають теоретичні знання та практичні навички, яких набув студент після опанування певного завершеного розділу навчального матеріалу. Контрольні роботи можуть проводитися у формі тестів, відповідей на теоретичні питання, виконання індивідуальних завдань тощо. З дисципліни «Трансформаційна економіка» виконуються дві контрольні (модульні) роботи. За рішенням кафедри студентам, які брали участь у науково-дослідній роботі, у наукових конференціях, підготовці наукових публікацій тощо – можуть присуджуватись додаткові бали за поточну успішність, але не більше 10 балів. При цьому загальна кількість балів за поточну успішність не може перевищувати 50 балів. Модульний контроль Модульний контроль з науки «Трансформаційна економіка» здійснюється тричі на семінарських заняттях у вигляді контрольної письмової роботи за наступними розділами та темами дисципліни (табл. 1). Таблиця 1 Обсяг матеріалу для проведення модульного контролю,
Завдання для модульного контролю складається з 5-ти питань.
Зразок модульного завдання «Х»
Теоретичні завдання 1. Теорії перехідної економіки . 2. Соціалізація економіки: чинники, інституціональні форми. 3. Ідеологія реформ: зміст і структура ринкової трансформації. Аналітично-практичні завдання 4. Обґрунтуйте функції держави у перехідній економіці. 5. Проблеми розвитку ринку цінних паперів в Україні
Загальна оцінка знань студентів денної форми навчання з дисципліни «Трансформаційна економіка» за результатами поточного контролю визначається у діапазоні від 0 до 50 балів складається із набраних балів:
Результати набраних студентом балів за результатами поточного контролю знань виставляються викладачем у електронний журнал, переносяться у відомість і враховуються при виставленні загальної підсумкової оцінки. Студент, який набрав за результатами поточного контролю від 0 до 20 балів (включно), вважається таким, що не виконав вимоги робочої навчальної програми з дисципліни, передбаченої індивідуальним навчальним планом, і отримує з дисципліни незадовільну оцінку. Він має право за власною заявою опанувати цю дисципліну в наступному семестрі понад обсяги встановлені навчальним планом за індивідуальним графіком у формі додаткової індивідуально-консультативної роботи згідно з діючими в Університеті положеннями. Під час таких занять студент має виконувати завдання для самостійної роботи, контрольні модульні роботи, інші види робіт, передбачені робочою навчальною програмою з дисципліни та набрати від 21 до 50 балів (включно). Бали у кількості 21 і більше є підставою для допуску студента до екзамену за білетами, які містять 5 екзаменаційних завдань. Студент, який набрав за результатами поточного контролю від 0 до 20 балів (включно) і не бажає опановувати дисципліну в наступному семестрі понад обсяги встановлені навчальним планом за індивідуальним графіком у формі додаткової індивідуально-консультативної роботи, не допускається до повторного складання екзамену і вважається таким, що має академічну заборгованість.
Порядок підсумкового контролю та оцінювання знань студентів
Підсумкове оцінювання знань студентів денної форми навчання з дисципліни «Трансформаційна економіка» проводиться у формі екзамену. Екзамен проводиться в письмовій формі за екзаменаційними білетами, складеними за програмою дисципліни і затвердженими кафедрою. Екзаменаційний білет містить 5 завдань. На екзамен виносяться ключові теоретичні питання, що потребують творчого підходу та уміння систематизувати набуті знання і застосувати їх для вирішення практичних задач тощо. Критерії оцінювання екзаменаційних завдань визначаються кафедрою. Кожне з питань екзаменаційного білета оцінюються за шкалою: 10; 8; 6; 4; 2; 0 балів. Типовий екзаменаційний білет для магістрантів наведений у п. 6.4 цього документа. Відповідь студента на кожне із завдань екзаменаційного білета, залежно від рівня її повноти й коректності, оцінюється різною кількістю балів:
Критерії оцінювання відповіді на теоретичні питання білету Відповідь на теоретичне питання оцінюється у 10 балів, якщо: 1) подано розгорнутий, вичерпний виклад змісту поставленого у білеті питання чи проблеми; 2) зміст питання викладено із застосуванням актуального економічного категорійного апарату; 3) виявлені творчі здібності у розумінні, викладенні й використанні навчально-програмного матеріалу; 4) продемонстрована здатність здійснювати порівняльний аналіз різних теорій, концепцій, підходів та самостійно робити логічні висновки й узагальнення; знання історії створення таких теорій та еволюції поглядів основних представників; 5) проявлено уміння користуватись методами наукового аналізу економічних явищ, процесів і характеризувати їхні риси та форми виявлення; 6) проявлено здатність висловлення та аргументування власного ставлення до альтернативних поглядів на поставлене питання; 7) використано актуальні фактичні та статистичні дані, дати та історичні періоди, які підтверджують тези відповіді на питання; 8) підтверджено знання необхідних законів і нормативних матеріалів України, міжнародних та міждержавних угод з обов’язковим на них посиланням під час розкриття питань, які того потребують; 9) підтверджено знання точних назв та функцій національних та міжнародних кредитно-фінансових установ, історії їх створення і ролі при вирішенні проблем, які ставляться у конкретному питанні; 10) підтверджено засвоєння матеріалів основної та додаткової літератури. Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 8 балів, якщо:
Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 6 балів якщо:
Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 4 бали, якщо:
Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 2 бали, якщо:
а) використання цифрового матеріалу; б) посилання на конкретні історичні періоди та дати; в) визначення авторства і змісту в цілому правильно зазначених теоретичних концепцій, що спотворює логіку висновків під час відповіді на конкретне питання; г) формулювання висновків за поставленим питанням, які не відповідають правильним чи загальновизнаним (за відсутності доказів у відповіді). Відповідь на теоретичне питання оцінюється в 0 балів, якщо: 1) відносно відповіді на найвищий бал не зроблено розкриття п’яти або більше пунктів, зазначених у вимогах до нього (якщо вони явно потрібні для вичерпного розкриття питання); 2) одночасно присутні два чи більше типів недоліків, які окремо характеризують критерії оцінювання питання в 4 бали; 3) характер відповіді дає підставу стверджувати, що особа, яка складає екзамен, неправильно зрозуміла зміст питання чи не знає правильної відповіді і тому не відповіла на нього по суті, припустившись грубих помилок у змісті відповіді.
Загальна підсумкова оцінка за результатами екзамену
Максимальна кількість балів підсумкового оцінювання знань студентів денної форми навчання з дисципліни «Трансформаційна економіка» – 100 балів. Загальна підсумкова оцінка складається з суми балів за результатами поточного контролю (діапазон від 0 до 50 балів включно) та підсумкового контролю, яка фіксується в екзаменаційній відомості (діапазон від 0 до 50 балів включно за результатами екзамену). Переведення даних 100-бальної шкали оцінювання в 4-бальну та шкалу за системою ECTS здійснюється в наступному порядку:
Студенти, які за сумарним результатом поточного і підсумкового контролю у формі екзамену набрали від 21 до 59 балів (включно), після належної підготовки мають право повторно скласти екзамен. Студенти, які набрали за результатами поточного контролю та екзамену від 0 до 20 балів мають можливість вивчити дисципліну за індивідуальним графіком у формі додаткової індивідуально-консультативної роботи і скласти повторно екзамен. Перескладання екзамену з дисципліни дозволяється двічі (вдруге – комісії за білетами, які містять 5 завдань). У загальному підсумковому оцінюванні рівня результатів навчальної діяльності цих студентів враховується результат поточного контролю рівня знань, умінь та навичок. Студент, який під час опанування дисципліни понад обсяги встановлені навчальним планом за індивідуальним графіком у формі додаткової індивідуально-консультативної роботи набрав менше 20 балів (включно), не допускається до повторного складання екзамену і вважається таким, що має академічну заборгованість. У виключних випадках студенту надається можливість дострокового складання екзамену не раніше календарного місяця до початку сесії. Дозвіл на дострокове складання екзамену надається ректором (проректором) за поданням декану факультету за умови, що студент на момент подання заяви отримав не менше 25 балів за результатами поточного контролю та засвоїв увесь обсяг навчальної програми.
6.3. Приклади типових завдань, що виносяться на іспит 1. Мотиваційна система у сучасній ринковій економіці та можливості її застосування в умовах постсоціалістичної трансформації. 2. Критерії завершеності трансформаційного періоду для постсоціалістичних країн. 3. Основні принципи сучасної методології суспільного вибору та прийняття рішень. Цілеполагання в економічній політиці. 4. Завдання та проблеми формування системної економічної політики в Україні. 5. Концептуальні підходи до визначення шляхів створення ринкової системи господарювання: Вашингтонський консенсус і принципи макроекономічної стабілізації.
6.4. Зразок екзаменаційного білета
Екзаменаційний білет містить 5 завдань, кожне з яких оцінюється за шкалою від 0до 10 балів. Приклади типових завдань, що виносяться на іспит.
Білет «X» 1. Мотиваційна система у сучасній ринковій економіці та можливості її застосування в умовах постсоціалістичної трансформації 2. Критерії завершеності трансформаційного періоду для постсоціалістичних країн 3. Основні принципи сучасної методології суспільного вибору та прийняття рішень. Цілеполагання в економічній політиці 4. Завдання та проблеми формування системної економічної політики в Україні 5. Концептуальні підходи до визначення шляхів створення ринкової системи господарювання: Вашингтонський консенсус і принципи макроекономічної стабілізації.
7. РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА: Основна: 1. Трансформаційна економіка: Навч. посіб. /В.С.Савчук, Ю.К.Зайцев, І.Й.Малий та ін.; За ред. В.С.Савчука, Ю.К.Зайцева. – К.: КНЕУ, 2006. – 612 с. 2. Трансформаційна економіка: Навч.-метод. посіб. для сам ост. вивч. дисц. /Ю.К. Зайцев, В.С. Савчук, О.М. Мельник та ін.. – К.: КНЕУ, 2008. – 368 с. 3. Бальцерович Лешек. Уроки перехідної економіки //Економіст - 2003. - № 3; 4. Банківська система як інститут та інструмент системної трансформації економічних відносин в Україні // Фінанси України - 2001. - № 10; 5. Бінгем Р. Фінансування економічного розвитку: Пер. з англ. /Р. Бінгем, Е. Гилл, С. Вайт. - Л.: Літопис, 2003; 6. Белл Даниел. Грядущее постиндустриальное общество: опыт социального прогнозирования: Пер. с англ. - М., Academia. - 1999; 7. Василькова В.В. Порядок и хаос в развитии социальных систем: (Синергетика и теория социальной самоорганизации). - СПб, 1999; 8. Валлерстайн Иммануэль. Конец знакомого мира: социология ХХІ века /Пер. с англ. под ред. В.И. Иноземцева. - М.: Логос, 2004; 9. Вугальтер А.Л. Логика общественно-экономического процесса. - К.: Ника - Центр. - 1999. 10. Гараедаги Джамшид. Системное мышление: Как управлять хаосом и сложными процессами: Платформа для иоделирования архитектуры бизнеса/Дж. Гараедаги: пер. с англ. Е.И. Недбальская, науч. Ред. Е.В. Кузнецова. – Минск: Гревцов Паблишер, 2007. – 480 с. 11. Геєць В.М. Уроки та перспективи ринкових реформі довгострокового економічного зростання в Україні // Економічна теорія. - 2004. - № 3. 12. Делягин М.Г. Мировой кризис: Общая теория глобализации: Курс лекций. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: ИНФРА-М, 2003. – 768 с. 13. Дерябина М. Институциональные аспекты постсоциалистического переходного периода // Вопросы экономики. - 2001. № 2. 14. Добрынин А.И. Человеческий капитал в транзитивной экономике: формирование, оценка, эффективность использования - (А.И.Добрынин, А.А.Дятлов, Е.Д.Циренова) - СПб.: Наука, 1999; 15. Зайцев Ю.К. Соціалізація економіки України та системна трансформація суспільства. - К.: КНЕУ, 2002; 16. Зайцев Ю.К., Савчук В.С. Сучасна парадигма методології досліджень постіндустріального суспільства//Вчені записки: збірник наукових праць. Вип. 11, К.: КНЕУ, 2009. – С. 3-14. 17. Ивлева Г. Трансформация экономической системы: обзор концепций и контуры общей теории // Общество и экономика. - 2003. - № 10; 18. Ильин В.В. Философия истории /В.В. Ильин. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 2003. – 2003. – 380 с. 19. Иноземцев В.Л. Очерки истории экономической общественной формации. Научное издание. – М.: Таурус Альфа, Век, 1996. - 400 с. 20. Иноземцев В.Л. За пределами экономического общества: Научное издание. – М.: “Academia” – “Наука”, 1998. – 640 с. 21. Иноземцев В.Л. Расколотая цивилизация: Научное издание. – М.: “Academia” – “Наука”, 1999. – 724 с. 22. Інноваційна стратегія українських реформ /А.С.Гальчинський, В.М. Геєць, А.К.Кінах. - К.: Знання України, 2002; 23. Институциональная архитектоника и динамика экономических преобразований /Под ред. д-ра экон. Наук А.А. Гриценко. – Х.: Форт, 2008. – 928 с. 24. Клодт Хеннінг. Нова економіка: форми вияву, причини і наслідки. Монографія: К., Вид-во “Таксон”, 2006. – 306 с. 25. Кондратьев Н.Д. Большие циклы коньюктуры и теории предвидения. Избранные труды /Н.Д. Кондратьев; Международный фонд Н.Д. Кондратьева и др.; - М.: ЗАО “Издательство “Экономика”, 2002. – 767 с. 26. Кондрашова Л. Приватизация с китайской спецификой (проблема классификации форм собственности) // Российский экономический журнал. - 2004. - № 7; 27. Львов Д.С. Экономика развития. - М.: Экзамен, 2002; 28. Лукінов І. Економічні трансформації (наприкінці ХХ сторіччя) - К.: НАНУ, Ін-т економіки, 1997; 29. Мартынов А.В. Системная трансформация и реалии постсоциалистического мира. М.: Едиториал УРСС, 2004; 30. Новая постиндустриальная волна на Западе. Антология /Под редакцией В.Л. Иноземцева. М.: Аcademia, 1999. 640 с. 31. Норт Д. Институты, институциональные изменения и функционирование экономики. - М.: Фонд экономической книги, Начала, 1997; 32. Нуреев Р.М. Экономика развития: модели становления рыночной экономики. Учебное пособие. М.: ИНФРА-М, 2001; 33.Осипов Г.В., Степашин С.В. Экономика и социология знания: практическое пособие /Научный совет по программе фунд. исслед. Президиума Российской академии наук “Экономика и социология знания”. – М.: Наука, 2009. – 220 с. 34. Павленко І.А. Інноваційне підприємництво у трансформаційній економіці України: Монографія. – К.: КНЕУ, 2007. – 248 с. 35. Платонова Е. Экономические системы и их трансформация // МЭиМО. - 1998. - № 7; 36. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М. Лібанова та ін.; За ред. В.М. Гейця. - К.: Вища шк., 2003; 37. Поручник А.М. Національний інтерес України: економічна самодостатність у глобальному вимірі: Монографія. – К.: КНЕУ, 2008, - 352 с. 38. Соціальні трансформації: міжнародний і вітчизняний досвід (Монографія) /За ред. д.е.н., проф. В.М. Новікова. - НАН України. Ін-т економіки НАНУ, 2003; 39. Сірко А.В. Первісне нагромадження капіталу - економічна основа спонтанного переділу суспільного багатства // Економіка і прогнозування. - 2004. - № 2; 40. Спільний європейський економічний простір: гармонізація мегарегіональних суперечностей: Монографія; За аг. Редакцією Д.Г. Лук’яненка, В.І. Чужикова. – К.: КНЕУ, 2007. – 544 с. 41. Степаненко С.В. Інституціональний аналіз економічних систем (проблеми методології): Монографія. – К.: КНЕУ, 2008. – 312 с. 42. Тоффлер Елвін. Третя хвиля: Пер. з англ., К.: Всесвіт. 2000; 43. Тарасова С.В. Теория и практика социализации переходной экономики. - Экономические науки. - М.: ВЗФЭИ - 2002; 44. Трансформація моделі економіки України (ідеологія, протиріччя, перспективи) /Геєць В.М., Кваснюк Б.Є., Зверяков М.І. та ін. - К.: Логос, 1999; 45. Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть: Навчальний посібник /А.С. Філіпенко. - К.: Либідь, 2002; 46. Федотова В.Г, Колпаков В.А., Федотова Н.Н. Глобальный капитализм: три великие трансофрмации. – М.: Культурная революция, 2008. – 608 с. 47. Чечетов М. Трансформація відносин власності в Україні (правовий аспект) // Економіка України. - 2004. - № 9; 48. Чечетов М., Жадан І. Соціально-економічний аспект трансформації відносин власності в Україні // Економіка України. - 2004. - № 10; 49. Чухно А. Актуальні проблеми стратегії економічного і соціального розвитку на сучасному етапі // Економіка України. - 2004. - № 5; 50. Чухно А.А. Постіндустріальна економіка: теорія, практика та їх значення для України. – Київ, Видавництво Логос, 2003. – 431 с. 51. Чухно А.А. Твори: у 3 томах /А.А. Чухно. – К.: - 2007. 52. Эддрус М., Стенсфилд Р. Методы принятия решений: Пер. с англ. /Под ред. И.И. Елисеевой. - М.: Аудит, ЮНИТИ, 1997; 53. Яковенко Е.Г., Басс М.И., Махров Н.В. Циклы жизни економических процессов, обьектов и систем. - М.: Наука, 1991.
Додаткова література:
1. Базилевич В.Д., Ильин В.В. Философия экономики. История / В.Базилевич, В. Ильин. – К.: Знання; М.: Рыбари, 2011. – 927 с. 2. Гальчинський А.С. Економічна методологія. Логіка оновлення: Курс лекцій. – К.: «АДЕФ-Україна», 2010. – 572 с. 3. Канке В.А. Философия экономической науки: Учеб. пособие. – М.: ИНФА-М, 2007. – 384 с. 4. Лебедев С.А. Философия науки: краткая энциклопедия (основне направления, концепции, категории). Научное издание / С.А. Лебедев. – М.: Академический проект, 2008. – 692 с. 5. Коэн М., Нагель Э. Введение в логику и научный метод / Моррис Коэн; Эрнест Нагель; пер. С англ.. П.С. Куслия. – Челябинск: Социум, 2010. – 655 с. 6. Ильин В.В. Философия истории. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 2003. – 380 с. 7. Мусихин Г.И. Очерки теории идеологий [Текст] / Г.И. Мусихин; Нац. исслед. Ун-т «Высшая школа экономики». – М.: Изд. дом Высшей школы экономики. 2013. – 288 с. 8. Философия экономики. Антология [Текст] / под ред. Дэниела Хаусмана; пер. с англ. – М.: Изд. Института Гайдара, 2012. – 520 с.
Додаткова
Бузгалин Александр Владимирович, Колганов Андрей Иванович. Глобальный капитал. В 2-х т.т. Т. 1. Методология: По ту сторону позитивизма, постмодернизма и экономического империализма (Маркс re-loaded). – Изд. 3-е, испр. и сущ. доп. – М.: ЛЕНАНД, 2015 . – 640 с. Бузгалин Александр Владимирович, Колганов Андрей Иванович. Глобальный капитал. В 2-х т.т. Т.2. Теория: Глобальная гегемония капитала и ее пределы («Капитал» re-loaded). – Изд. 3-е, испр. и сущ. доп. – М.: ЛЕНАНД, 2015. – 912 с. Есть ли будуще у капитализма? Сб. статей И. Валлерстайна, Р. Коллінза, М. Манна, Г. Дерлугьяна, Калхуна. [Текст] / пер. С англ.. под. ред.. Г. Дерлугьяна. – М.: Изд-во Института Гайдара, 2015 – 320 с. Малган Дж. Саранча и пчела: Хищники и творцы в капитализме будущего / пер. с англ. И. Кушнаревой. – М.: Изд-во Института Гайдара, 2014. – 400 с. Сидорина Т.Ю. Цивилизация труда: заметки социального теоретика. – СПб.: Алетейя, 2014. – (400 с.) - С. 286-287. Норт, Д. Понимание процесса экономических изменений [Текст] / пер. С англ.. К. Мартынова, Н. Эдельмана; Гос. ун-т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. до Гос. ун-та – Высшей школы экономики. 2010. – 256 с. Семенов Ю.И. Философия истории. Общая теория исторического процесса. – М.: Академический проект; Трикста, 2013. – 615 с. Дрекслер, Э. Всеобщее благоденствие. Как нанотехнологическая революция изменит цивилизацию [Текст] / пер. с англ. Ю. Каптуревского; под науч. Ред. С. Лурье. – М.: Изд-во Института Гайдара, 2014. – 504 с. Стиглиц, Джозеф. Цена неравенства. Чем расслоение общества грозит нашему будущему: [перевод с английского] / Д.Е. Стиглиц. – Москва: Эксмо, 2015. – 512 с. Стиглиц Дж.Е. Крутое пике: Америка и новый экономический порядок после глобального кризиса / Стиглиц Джозеф; [пер. с англ. В. Лопатка]. – М.: Эксмо, 2011. – 512 с. Громыко Класс RAZVITIE, 2013. – 240 с. 20. Бальцерович Лешек. Свобода і розвиток. Економія вільного ринку. Переклад з польської Андрій Павлишин. Львів, 2000. – 332 с. Маслоу А. Мотивация и личность. 3-е узд. / Пер. с англ.. – СПб.: Питер, 2013. – 352 с. Норт, Д.; Вайнгаст Б. Насилие и социальные порядки. Концептуальные рамки для интерпретации письменной истории человечества [Текст] / пер. с англ. Д. Уэланера, М. Маркова, Д. Раскова, А. Расковой. М.: Изд. Института Гайдара, 2011. – 480 с. К. По ту сторону невидимой руки: Осонования новой экономической науки [Текст] / пер. с англ. А. Апполонова, Т. Котельниковой; под ред. И. Чубарова. – М.: Изд-во Института Гайдара, 2014. – 432 с. Джон Кеннет Гэлбрейт. Экономика невинного обмана: правда нашего времени. – М.: Издательство «Европа», 2009. – 88 с. Институциональная архитектоника и динамика экономических преобразований /Под ред. д-ра экон. Наук А.А. Гриценко. – Х.: Форт, 2008. – 928 с. 44. Клодт Хеннінг. Нова економіка: форми вияву, причини і наслідки. Монографія: К., Вид-во “Таксон”, 2006. – 306 с. Кондратьев Н.Д. Большие циклы коньюктуры и теории предвидения. Избранные труды /Н.Д. Кондратьев; Международный фонд Н.Д. Кондратьева и др.; - М.: ЗАО “Издательство “Экономика”, 2002. – 767 с. Нуреев Р.М. Экономика развития: модели становления рыночной экономики. Учебное пособие. М.: ИНФРА-М, 2001; Осипов Г.В., Степашин С.В. Экономика и социология знания: практическое пособие /Научный совет по программе фунд. исслед. Президиума Российской академии наук “Экономика и социология знания”. – М.: Наука, 2009. – 220 с. 50. Чухно А.А. Постіндустріальна економіка: теорія, практика та їх значення для України. – Київ, Видавництво Логос, 2003. – 431 с. Й.А. Шумпетер. История экономического анализа: В 3-х т. /Пер. с англ. под ред. В.С.Автономова. СПб.: Экономическая школа, 2001 г. Т. 2. Людвиг фон Мизес. Теория и история: Интерпретация социально-экономической эволюции. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2001. Маслоу Абрахам. Теория мотивации человека. – Классики теории государственного управления: американская школа /Под ред. Дж. Шафритца, А. Хайда. – М.: Изд-во МГУ, 2003. Парсонс Т. Мотивация экономической деятельности // Парсонс Т. О структуре социального действия: Пер. с англ. - М.: Академический Проект, 2000. Поланьи Карл. Наша устаревшая рыночная психология // Поланьи Карл. Избранные работы. М.: Издательский дом “ Территория будущого ”, 2010. Поланьи Карл. О вере в экономический детерминизм. // Поланьи Карл. Избранные работы. М.: Издательский дом “ Территория будущего ”, 2010. Поланьи Карл. Экономика как институционально оформленный процесс // Поланьи Карл. Избранные работы. М.: Издательский дом “ Территория будущего ”, 2010. Предупреждение человечеству. Декларация учених по глобальным проблемам // “ Человек ”. – 1993. - № 5. – С. 173 – 175. Создавая сильную демократию. Сто лет социал-демократической рабочей партии Швеции /Пер. с англ.; Предисл. Ю.М.Лужкова. - М.: Издательство “ Весь мир ”, 2001. Д. Идеология и политика /Пер. с англ. Х.: Изд-во Гуманитарный Центр, 2009. Апатова Н. Методологічні основи дослідження інформаційної економіки // Економіка України. - 2005. - № 7. – С. 58 – 64. Арон Р. Демократия и тоталитаризм. М: Текст, 1993. Афонцев С.А. Политические рынки и экономическая политика. М.: КомКнига, 2010. Баумоль У. Чего не знал Альфред Маршалл: Вклад ХХ столетия в эко- номическую теорию // Вопросы экономики. - 2001. - № 2. – С. 73 – 107. Беккер Г.С. Человеческое поведение: экономический подход. Избранные труды по экономической теории: Пер. с англ. / Сост., науч. Ред., послесл. Р.И. Капелюшников; предисл. М.И.Левин. – М.: ГУ ВШЭ, 2003. Белл Д. Грядущее постиндустриальное общество. – М.: Academia, 1999. Булгаков С.Н. Философия хозяйства. – М.: Наука, 1990. Гальчинський А.С. Економічна методологія. Логіка оновлення: Курс лекцій. – К.: “ АДЕФ-Україна ”, 2010; Гараедаги, Дж. Системное мышление: Как управлять хаосом и сложными процессами: Платформа для моделирования архитектуры бизнеса /Дж. Гараедаги; пер. с англ. Е.И. Недбальская; науч. Ред. Е.В. Кузнецова. – Минск: Гревцов Паблишер, 2007. Геєць В. Характер перехідних процесів до економіки знань // Економіка України. - 2004. - № 5. – С. 4 – 13. Глобальна економіка ХХІ століття: людський вимір: монографія /Д.Г. Лук’яненко, А.М. Поручник, А.М. Колот [та ін..]; за заг. ред.. д-ра екон. наук, проф.. Д.Г. Лук’яненка та д-ра екон. наук, проф.. А.М. Поручника. – К.: КНЕУ, 2008. Горбачев М.С. и др. Грани глобализации: трудные вопросы современного развития. - М.: Альпина Паблишер, 2003. Горц А. Нематериальное. Знание, стоимость и капитал [Текст] / пер. С нем. и фр. М.М. Сокольской; Гос. ун-т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. дом гос. ун-та – Высшей школы экономики, 2010. Джеймс Бъюкенен. Границы свободы // Сочинения. Пер. с англ. Серия: “ Нобелевские лауреаты по экономике ”. Т. 1 /Фонд экономической инициативы; Гл. ред. кол.: Нуреев Р.М. и др./. - М.: Таурус Альфа, 1997. Джеймс Бъюкенен. Конституция экономической политики // Сочинения. Пер. с англ. Серия: “ Нобелевские лауреаты по экономике ”. Т. 1 /Фонд экономической инициативы; Гл. ред. кол.: Нуреев Р.М. и др./ - М.: “ Таурус Альфа ”, 1997. Джеймс М. Б’юкенен. Конституциональная экономическая теория // Экономическая теория /Под ред. Дж. Итуэлла, М. Милгрейта, П. Ньюмена: Пер. с англ. /Науч. Ред. чл-корр. РАН В.С. Автономов. – М.: ИНФРА-М, 2004. Економіка праці та соціально-трудові відносини: підручник /[А.М. Колот, О.А. Грішнова, О.О. Герасименко та ін..]; за наук. Ред.. д-ра екон. наук, проф.. А.М. Колота. – К.: КНЕУ, 2009; Зайцев Ю.К. Соціалізація економіки України та системна трансформація суспільства. - К.: КНЕУ, 2002. Зайцев Ю.К., Савчук В.С. Сучасна парадигма методології досліджень постіндустріального суспільства // Вчені записки. Збірник наукових праць. Київ. КНЕУ імені Вадима Гетьмана. – Випуск 11. – 2009. Зайцев Ю.К., Савчук В.С. Сучасна політична економія (проблеми та інституціональне поле предмету та методології досліджень). – К.: КНЕУ, 2011. Ильин В.В. Философия истории /В.В. Ильин. – М.: Изд-во Моск. ун-та, 2003. Ильин Е.П. Мотивация и мотивы. – СПб.: Питер, 2002. Иноземцев В.Л. На рубеже эпох. Экономические тенденции и их неэкономические последствия /В.Л. Иноземцев. - М.: ЗАО “ Издательство ЭкономикА ”, 2003. Иноземцев В.Л. Расколотая цивилизация: Научное издание. - М.: "Academia" - "наука", 1999. Иноземцев В.Л. Собственность в постиндустриальном обществе и в исторической перспективе // Иноземцев В.Л. На рубеже эпох. Экономические тенденции и их неэкономические последствия /В.Л. Иноземцев. - М.: ЗАО "Издательство Экономика", 2003. Иноземцев В.Л. Современное постиндустриальное общество: природа, противоречия, перспективы: Учеб. пособие для студентов вузов. – М.: Логос, 2000; Кейнс Дж.М. Общая теория занятости, процента и денег // Антология экономической классики. М. 1993. ”ЭКОНОВ” ”КЛЮЧ”. Кондратьев Н.Д. Большие циклы коньюктуры и теория предвидения. Избранные труды. – М. Эк-ка. 2002. Корнаи Я. Системная парадигма // Общество и экономика. - 1999. - № 3 - 4. – С. 85 – 96. Корнійчук Л. Економічне зростання і сталий розвиток // Економіка України. – 2008. - № 3. – С. 84 – 91. Коулман Дж. Капитал социальный // Общество и современость. - 2001. - № 3. – С. 121 – 139. Крауч, К. Постдемократия [Текст] /пер. с англ. Н. Эдельмана; Гос. Ун – т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. Дом Гос. Ун-та – Высшей школы экономики. – 2010; Кругман П. Кредо либерала /Центр исследований постиндустриального общества; Вступ. Статья В.Л. Иноземцева. – М.: Издательство “ Европа ”, - 2009 Лаваль К. Человек экономический. Эссе о происхождении неолиберализма /Пер. с фр. С. Рындина. – М.: Новое литературное обозрение, 2010. Макферсон, К.Б. Жизнь и времена либеральной демократии [Текст] /пер. с англ. А. Кырлежева; Гос. Ун – т – Высшая школа экономики. – М.: Изд. Дом Гос. Ун-та – Высшей школы экономики. – 2011; Маркарян К.В. Общая теория постиндустриального государства. - М.: Едиториал УРСС, 2002; Мартынов А.В. Системная трансформация и реалии постсоциалистического мира. - М.: Едиториал УРСС, 2004; Морита Акио. Сделано в Японии. М.: Прогресс. – 1990. Негиши Т. История экономической теории: Пер. с англ. - М.: АО "Аспект Пресс", 1995. Ойкен В. Основные принципы экономической политики. - М.: Прогресс, 1995. Патрушев С.В. Институциональная политология: четверть века спустя // Политическая наука. – М. ИНИОН, 2009. - № 3. – С. 5 – 19. Перехідна економіка: Підручник /В.М.Геєць, Є.Г.Панченко, Е.М.Лібанова та ін.; За ред. В.М.Гейця. - К.: Вища шк., 2003; Петер Груневеген. Политическая экономия и економическая наука // Экономическая теория /Под ред.. Дж. Итуэлла, М. Милгейта, П. Ньюмена: Пер. С англ.. / Науч. Ред.. чл..-корр. РАН В.С. Автономов. – М.: ИНФРА-М, 2004. Поланьи Карл. Избранные работы. М.: Издательский дом “ Территория будущего ”, 2010. Поручник А.М. Національний інтерес України: економічна самодостатність у глобальному вимірі: Монографія. – К.: КНЕУ, 2008; Рустем Нуреев. Джеймс Бьюкенен и теория общественного выбора // Джеймс М. Бьюкенен. Сочинения. Пер. С англ.. Серия : “ Нобелевские лауреаты по экономика ”. Т. 1. /Фонд экономической инициативы; Гл. Ред.. кол.: Нуреев Р.М. и др.. – М.: “Таурус Альфа ”, 1997. Савчук В.С., Зайцев Ю.К. Економічні функції сучасного середнього класу // Стратегія економічного розвитку України. Наук. зб. - Вип. 14. - 2003. Савчук В.С., Зайцев Ю.К. Методологія соціальної стратифікації Й.А. Шумпетера та природа середнього класу як інституту сучасної економічної системи // Україна: аспекти праці. - 2004. - № 2. Санто Б. Сила инновационного саморазвития // Инновации. - 2004. - № 2. – С. 5 – 15. Семюельсон Пол А., Нордгауз Вільям Д. Макроекономіка / Пер. з англ. - К.: "Основи", 1995. Сидорина Т.Ю., Полянников Т.Л., Филатов В.П. Феномен свободы в условиях глобализации. М.: РГГУ, 2008. Скиннер Квентин. Свобода до либерализма / /пер. с англ.. А.В. Магуна; науч. ред.. О.В. Хархордин. СПб.: Изд-во Европ. ун-та в С.-Петербурге – 2006. Социально-экономические проблемы информационного общества. монография (под ред. д.э.н., проф. Л.Г. Мельника, к.э.н., доц. М.В. Брюханова. – Вып. 2. – Сумы: Университетская книга, 2010; США: государство-человек-экономика (региональные аспекты) /Ред. Л.Ф.Лебедева: Ин-т США и Канады РАН. - М.: Анкил, 2001; Тойнби А. Дж. Постижение истории: Пер. с англ. / Сост. Огурцов А.П. ; Вступ. Ст. Уколовой В.И.; Закл. Ст. Рашковского Е.Б. – М.: Прогресс, 1996. Ульрих П. Критика экономизма. М.: Вузовская книга, 2004. Уэбстер Ф. Теории информационного общества: Пер. с англ. /Ф.Уэбстер; Ред. Е.Л.Вартанова. - М.: Аспект Пресс, 2004; Федулова Л. Проблеми інноваційних трансформацій у корпоративному секторі економіки України // Економіст. - 2005. - № 2. – С. 38 – 40. Фридман М. Капитализм и свобода /Пер. с англ. М.: Новое издательство, 2006. Фукуяма Ф. Социальный капитал // Культура имеет значение. Каким образом ценности способствуют общественному прогрессу /Под ред. Л. Харрисона, С. Хантингтона. - М., 2002; Хабермас Юрген. Техника и наука как ”идеология” /Пер. с нем. М.Л. Хорькова. – М.: Праксис, 2007. Хабиров М. И. Политические факторы экономического роста // Новые направления политической науки: Тендерная политология. Институциональная политология. Политическая экономия. Социальная политика / редкол. : С. Г. Айвазова (отв. ред.), С. В. Патрушев (отв. ред.) и др. - М. : Российская ассоциация политической науки (РАПН) ; Российская политическая энциклопедия (РОССПЭН), 2007. Чекмарев В.В. Новая политическая экономия: истоки и итоги (Костромская инициатива): актовый доклад на теоретическом семинаре “ Дискуссионные проблемы современной обществоведческой и экономической мысли ”. Москва, 20 октября 2009 г. /В.В. Чекмарев. – М.: МГУ им. М.В. Ломоносова. Центр общественных наук: http// newpoliteconomy org/publications/ articles/ 86. Pdf. Чухно А. Інтелектуальний капітал: сутність, форми і закономірності розвитку // Економіка України. - 2002. - № 12. – С. 61 – 67. Шкурупій О.В. Інтелектуальний капітал в умовах становлення постіндустріального суспільства: імперативи глобального економічного розвитку та орієнтири для України: монографія – Полтава: РВВ ПУЕТ, 2010.
Шумпетер, Йозеф А. Капіталізм, соціалізм і демократія /Пер. З англ.. В. Ружицького та П. Таращука. – К.: Основи, 1995. Экономика США: Учебник для вузов /Ред. В.Б. Супян. - СПб. - СПб: Питер, 2003. Япония: полвека правления либерал-демократов (Рук. проекта Э.В. Молодякова. – М. АИРО-ХХ1, 2010;
|