Написание контрольных, курсовых, дипломных работ, выполнение задач, тестов, бизнес-планов
Главная \ Методичні вказівки \ Методические указания и информация \ ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО ЦИВІЛЬНЕ ПРОЦЕСУАЛЬНЕ ПРАВО ГОСПОДАРСЬКЕ ПРАВО ДОГОВІРНЕ ПРАВО

ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО ЦИВІЛЬНЕ ПРОЦЕСУАЛЬНЕ ПРАВО ГОСПОДАРСЬКЕ ПРАВО ДОГОВІРНЕ ПРАВО

Київський національний торговельно-економічний університет

Кафедра міжнародного приватного, комерційного та цивільного права

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО

ЦИВІЛЬНЕ ПРОЦЕСУАЛЬНЕ ПРАВО

ГОСПОДАРСЬКЕ ПРАВО

ДОГОВІРНЕ  ПРАВО

 

 

Методичні рекомендації

до виконання курсових робіт

 

 

освітній ступінь                                                          «бакалавр»

 

галузь знань                                                       08 «Право»

 

спеціальність                                                    081 «Право»

 

спеціалізації                        

                                                                 «Комерційне право»

                                                                 «Цивільне право і процес»

                                                                 «Фінансове право»

                                                         «Правове забезпечення безпеки             підприємницької діяльності»

 

 

 

 

 

Київ 2016

 

 

Автори:     Батюк В.М., к.ю.н., доц.

                   Кучаковська Н.О. к.ю.н., доц.

                   Нескороджена Л.Л., к.ю.н., доц.

                   Пальчук П.М., к.ю.н., доц.

 

 

Програму обговорено та схвалено на засіданні кафедри комерційного права від 5 грудня 2016 р., протокол № 7.

 

 

 

 

 

 

Рецензент:   Бакалінська О.О., док. юрид. наук, проф.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вступ

 

Методичні рекомендації розроблені відповідно до вимог кваліфікаційної характеристики фахівця за спеціальністю «Право», спеціалізації «Комерційне право», «Цивільне право і процес»,  «Фінансове право» та «Правове забезпечення безпеки підприємницької діяльності» призначені для надання допомоги студентам у виконанні курсових робіт згідно з чинними стандартами України. Написання курсових робіт передбачено навчальними планами для студентів денної та заочної форми навчання з таких дисциплін: «Цивільне право», «Цивільне процесуальне  право», «Договірне право», «Господарське право».

Методичні рекомендації розроблено відповідно до законів України «Про освіту»; «Про вищу освіту»; «Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах» (наказ МОН України №161 від 02.06.93); «Про запровадження у вищих навчальних закладах України Європейської кредитно-трансферної системи» (наказ МОН України № 943 від 16.10.09); «Методичних рекомендацій щодо запровадження Європейської кредитно-трансферної системи та її ключових документів у вищих навчальних закладах» (лист МОН України № 1/9-119 від 26.02.10), Положення про організацію та виконання та захисту курсових робіт (проектів) у КНТЕУ, яке затверджено 27.03.2013 р.

Глибокі знання у сфері права неможливі без серйозної цілеспрямованої самостійної роботи із законодавством, науковими джерелами, практикою врегулювання відповідних правовідносин. Саме тому написання курсової роботи становить важливий складовий елемент освітнього процесу підготовки висококваліфікованого фахівця за відповідним освітнім ступенем, є підсумком вивчення студентом дисциплін, передбачених навчальним планом університету.

Основне завдання курсової роботи – розвинути у студента творчу ініціативу, вміння самостійно опрацьовувати відповідні нормативні акти, спеціальну та наукову літературу, матеріали практики, зокрема судову практику, вміння самостійно узагальнювати опрацьований матеріал, а також формулювати обґрунтовані висновки та пропозиції щодо удосконалення законодавства України, шляхи адаптації та гармонізації національного законодавства до законодавства ЄС.

В процесі виконання курсової роботи студент повинен показати достатній рівень знань з визначених дисциплін, вміння застосовувати набуті в університеті знання і практичні навички у науково-дослідній творчій роботі: опанування матеріалу, грамотність його викладення, правильність оформлення, вміння студента в процесі захисту обґрунтувати і довести правомірність наведених в роботі тверджень, що покликані розкрити рівень засвоєння ним теоретичних знань та практичної підготовки, його здатність до самостійної роботи в обраній сфері, отже розкрити рівень сформованості загальних (ключових) та професійних навиків.

 

І. Загальні положення

 

Курсова робота є одним із видів індивідуальної роботи студентів, самостійним комплексним науковим дослідженням. Вона може бути підготовлена на базі вивчення однієї навчальної дисципліни або певного комплексу дисциплін, передбачених навчальним планом за спеціальністю 081 «Право»,  за спеціалізаціями «Комерційне право», «Цивільне право і процес», Фінансове право» та «Правове забезпечення безпеки підприємницької діяльності».

Написання студентом курсової роботи має на меті розв’язання таких завдань:

ü    глибоке осмислення професійної проблеми;

ü    комплексне оволодіння матеріалом і методами його самостійного дослідження та послідовного викладання;

ü    практичне застосування теоретичних знань, в тому числі для вирішення конкретних завдань щодо застосування норм чинного законодавства, вдосконалення механізму правового регулювання відповідних суспільних відносин у сфері захисту прав і свобод юридичних, фізичних осіб та держави; здійснення суб’єктами господарювання господарської діяльності, укладення, зміни та розірвання договорів.

У процесі виконання курсової роботи студент, відповідно до кваліфікаційних вимог, повинен виявити:

­      вміння відбирати, систематизувати та обробляти правову та наукову інформацію відповідно до цілей дослідження;

­      вміння поглиблено аналізувати певні правові проблеми;

­      оволодіння навичками самостійної науково-дослідної роботи, конкретними методами наукового дослідження та експериментування при вирішенні актуальних правових проблем, що є об’єктом та предметом дослідження з обраної теми;

­      знання основних програмних теоретичних положень відповідної навчальної дисципліни, а в певних випадках вміння комплексно застосовувати знання, одержанні при вивченні інших дисциплін, та вміння поглиблювати їх шляхом самостійного вивчення наукової літератури;

­      глибоке знання основних положень нормативних та законодавчих актів, що регулюють досліджувану сферу діяльності;

­      вміння визначити основні напрямки та тенденції вдосконалення чинного законодавства;

­      вміння використовувати причинно-наслідкові зв’язки процесів та явищ у прикладній сфері, формулювати наукові узагальнення, висновки, конкретні пропозиції й рекомендації щодо розвитку та оптимізації правового регулювання відповідних суспільних відносин;

­      вміння пов’язувати конкретні проблеми юриспруденції з сучасним етапом розвитку суспільства;

­      самостійність та оригінальність викладання матеріалу;

­      вміння завершено, логічно, послідовно та точно виконувати поставлені завдання;

­      вміння робити самостійні, правильні аналітичні висновки і глибокі узагальнення діяльності юрисдикційних органів, в тому числі судову практику, надавати правову оцінку різним юридичним явищам і процесам у правозастосовній діяльності;

­      вміння логічно викласти план та зміст курсової роботи;

­      вміння правильно оформити роботу відповідно до існуючих вимог;

­      вміння аргументовано вести захист курсової роботи.

 

ІІ. Вибір і затвердження теми, складання плану курсової роботи

 

Курсова робота виконується на основі поглибленого вивчення спеціальної вітчизняної та зарубіжної літератури, чинного законодавства щодо питань, які охоплюються темою курсової роботи, аналізу судової та іншої правозастосовної практики.

Основними етапами виконання курсової роботи є підготовчий етап, робота над змістом та заключний етап.

Підготовчий етап включає: вибір теми курсової роботи, визначення задач, об’єкта і предмету дослідження; заповнення завдання на виконання курсової роботи; складення плану курсової роботи та календарного графіку її виконання, а також визначення строків подання та захисту курсової роботи.

Студентові надається право самостійно обрати тему курсової роботи згідно з тематикою, що затверджена випусковою кафедрою. Орієнтовна тематика курсових робіт розробляється кафедрою міжнародного приватного, комерційного та цивільного права згідно із встановленими вимогами кваліфікаційної характеристики зі спеціальності «Право» та відповідно до програм визначених дисциплін і з урахуванням актуальних проблем сучасного розвитку українського законодавства.

Орієнтовна тематика курсових робіт представлена у відповідних додатках (Додаток № 1).

Тематика курсових робіт з дисциплін, за якими навчальними планами передбачено написання курсових робіт, затверджується щорічно на першому засіданні кафедри у новому навчальному році, після перегляду, оновлення та схвалення тематики гарантом  бакалаврської програми до 15 вересня.

Разом з цим визначаються викладачі, які будуть керівниками курсових робіт (проектів) у поточному навчальному році.

Студент може запропонувати свою тему дослідження за умов відповідності програмі дисципліни, відповідного обґрунтування доцільності та актуальності її розробки за умови письмового погодження з науковим керівником та кафедрою. Крім того, курсові роботи на старших курсах можуть виконуватися за тематикою, яку замовлятимуть державні установи, підприємства, які уклали із Київським національним торговельно-економічним університетом контракти на навчання студентів, мають із ним відповідні договори про співпрацю тощо. Для студентів, що поєднують навчання з трудовою діяльністю, доцільне виконання курсової роботи за матеріалами підприємства (організації), в якому вони працюють (для студентів заочної форми навчання.

Виконання робіт кількома (двома і більше студентами) однієї академічної групи на одну і ту ж тему не допускається.

Вибір теми курсової роботи студент здійснює на початку вивчення дисципліни протягом перших трьох тижнів семестру, а студент заочної форми навчання -  на першому тижні сесії.

Обираючи тему курсової роботи, слід враховувати особисті уподобання, попередні напрацювання, зацікавленість певною проблематикою та можливістю підбору відповідного теоретичного та практичного матеріалу за тематикою курсової роботи.

При виборі теми курсової роботи на молодших курсах слід передбачити можливість продовження дослідження обраної тематики в подальшому - при написанні курсових робіт з інших навчальних дисциплін.

Обравши тему курсової роботи, кожен студент відповідного курсу подає заяву на ім'я завідувача кафедри з проханням затвердити відповідну тему курсового дослідження (Додаток № 2). За наявності замовлення на виконання курсової роботи від підприємств, установ, організацій заявник подає його у вигляді додатку до заяви. Після розгляду кафедрою даної заяви виноситься рішення про закріплення за студентом відповідного напрямку дослідження і призначається науковий керівник, який допомагає студентові в конкретизації теми.

Науковими керівниками призначаються провідні викладачі та науковці кафедри, а також спеціалісти установ і підприємств, що працюють за профілем курсової роботи і мають відповідний науковий ступінь.

У разі несвоєчасного подання студентом заяви щодо затвердження бажаної теми курсової роботи, тема визначається за поданням наукового керівника завідувачем кафедри.

Після остаточного узгодження на кафедрі теми курсової роботи та призначення наукового керівника завідуючий кафедри затверджує тему курсової роботи у встановленому порядку.

Затвердження тем курсових робіт за студентами, визначення термінів захисту та наукових керівників здійснюється розпорядженням по кафедрі до кінця четвертого тижня семестру.

У разі потреби можна змінювати тему курсової роботи з дозволу завідувача кафедри за письмовою заявою студента та погодженням з науковим керівником, проте не пізніше ніж за чотири тижні до закінчення терміну виконання курсової роботи.

Після закріплення тем курсових робіт за студентами, відбувається оформлення спеціального бланку-завдання на курсову роботу студента (Додаток № 3), у якому визначається тема, орієнтовний план, а також строки подання готової курсової роботи на кафедру.

Курсова робота має виконуватися студентом у повній відповідності до затверджених календарного плану та завдання. У випадках відставання від графіку студент зобов'язаний надати пояснення своєму науковому керівнику або завідувачу кафедри.

Порушення студентом календарного плану виконання курсової роботи фіксується науковим керівником, який має довести дану інформацію завідуючому кафедри. У разі значного порушення строків виконання курсової роботи студент може бути недопущений до її захисту.

Для забезпечення належного опанування студентом темою наукової роботи та можливості отримання ним кваліфікованої допомоги від керівника, на період виконання студентами курсових робіт на кафедрі складається графік консультацій наукових керівників.

До обов’язків керівника курсової роботи належать:

-      консультування студентів з питань вибору теми курсової роботи, розроблення її плану, добору наукових джерел (літератури), написання та оформлення дослідження, підготовки роботи до захисту;

-      контроль за дотриманням студентом графіка підготовки курсової роботи;

-      оцінювання якості курсової роботи;

-      інформування кафедри про хід виконання студентами курсових робіт і випадки недотримання графіка виконання роботи;

-      участь у обговоренні кафедрою питань щодо виконання студентами індивідуальних завдань та результатів їх захисту.

У встановлений календарним планом строк, але не пізніше як за 30 днів до початку екзаменаційної сесії студент має подати завершену та підписану роботу на рецензування науковому керівникові.

Після перегляду та схвалення курсової роботи керівник підписує її і разом зі своєю рецензією, у якій дає характеристику усім розділам курсової роботи, направляє роботу на захист на кафедрі. Курсова робота має бути здана науковим керівником на кафедру не менш як за два тижні до захисту.

Захист курсових робіт повинен обов’язково проводитися до початку екзаменаційної сесії.

Зміст курсової роботи визначається її темою і відображається у плані, схваленому науковим керівником. Робота виконується виключно державною мовою.

Робота над змістом включає наступні етапи:

-           збір і вивчення відповідних нормативно-правових актів та спеціальної літератури, роз’яснень судової влади й органів державної влади та управління, аналіз правозастосовної практики;

-           аналіз результатів попередніх досліджень з даної проблематики, як в українській юридичній науці, так і з урахуванням загальносвітової юридичної думки та виокремлення спірних, недосліджених питань;

-           написання окремих розділів та обговорення їх з науковим керівником відповідно до календарного графіку;

-           остаточне редагування роботи з урахуванням зауважень наукового керівника;

-           оформлення роботи, рецензування керівником курсової роботи та підготовка до захисту;

-           захист курсової роботи у встановленому порядку.

Написання курсової роботи вимагає ґрунтовного вивчення літературних джерел, нормативних актів, за допомогою яких можна всебічно висвітлити тему, а також прикладів практики застосування відповідного законодавства щодо врегулювання зазначених питань.

В разі якщо тема курсової роботи має практичний характер, студент має проаналізувати відповідну судову практику та зробити відповідні узагальнення щодо теми дослідження (певної категорії справ, що розглядаються судами).

Вивчення та узагальнення практики повинно бути спрямоване на глибоке осмислення і теоретичне обґрунтування розроблюваних питань і положень теми, а також висновків і практичних рекомендацій. Неприпустимо запозичення тексту, фактичних даних із літературних джерел без оформлення посилання на них, а також дослівне переписування з того чи іншого джерела. Механічне списування не сприяє глибокому, осмисленому і творчому вивченню та усвідомленню програмного матеріалу. Тому, курсові роботи, що написані без врахування цих вимог, до захисту не допускаються.

Для успішного виконання курсової роботи першочергове значення має цілеспрямованість та чітка послідовність виконання окремих частин роботи. Студент має чітко сформулювати мету та визначити завдання наукового пошуку. Робота над курсовою роботою починається із збору та систематизації найбільш суттєвої інформації з питань, що мають бути розкриті в роботі. Студент в своїй роботі може дослідити міжнародну практику правового врегулювання відносин, що належать до предмету дослідження курсової роботи.

Неодмінною складовою при написанні курсової роботи є ознайомлення з науковою літературою. Студент обов’язково ознайомлюється з джерелами, визначеними в робочих та навчальних програмах до відповідних дисциплін, а потім самостійно здійснює пошук необхідних джерел серед наукових праць, нормативно-правових актів, енциклопедій та довідників, правозастосовної практики, використовуючи систематичні та предметні каталоги у бібліотеках та мережу Інтернет. При висвітлені теоретичних питань студентами старших курсів обов’язкове використання теоретичних висновків фахівців юридичної науки, зокрема, теорії держави і права.

Добір літератури слід розпочати з вивчення праць провідних науковців, включаючи зарубіжних, законодавчих актів, рішень органів судової влади та рішень органів державного управління України. Студент також повинен використовувати й матеріали фахових періодичних видань: «Урядовий кур’єр», «Голос України», «Право України», «Підприємництво, господарство і право», «Держава і право», «Юридичний журнал», «Юридичний вісник», «Судова практика», «Часопис Київського університету права», «Вісник КНТЕУ» «Зовнішня торгівля: право і економіка» тощо. В мережі Інтернет слід звертатись на спеціалізовані юридичні сайти, зокрема:

http://www.yrgazeta.com

http://www.liga.net

http://www.nbuv.gov.ua

http://zakon4.rada.gov.ua/

http://www.yurpractika.com

http://www.scourt.gov.ua

http://www.court.gov.ua тощо

Робота над літературою потребує системного підходу, оскільки в джерелах можуть бути висловлені різні точки зору щодо тих чи інших питань. В такому випадку не достатньо відзначити відмінності у поглядах. Студент повинен обґрунтувати свою точку зору з даного приводу. Він може підтримати точку зору одного з авторів або висловити свою точку зору. Ознайомлюючись з монографіями, підручниками, та іншими джерелами важливо враховувати їх рік опублікування. Як правило, за основу потрібно брати роботи останніх років. В процесі написання курсової роботи слід проаналізувати чинне законодавство та запропонувати шляхи його вдосконалення.

Уважно вивчивши літературу, маючи уявлення щодо теми курсової роботи, можна приступати до складання плану курсової роботи.

План курсової роботи є результатом попередньої роботи над матеріалами теми. Тільки після плідного опрацювання матеріалів теми курсової роботи можна скласти її план, який буде розкривати основний зміст відповідної теми.

План курсової роботи складається зі вступу, основної частини, висновків, списку використаних джерел та додатків (у разі необхідності).

План курсової роботи має бути складним та містити: вступ; орієнтовно три розділи, кожен з яких може містити не менш як два підрозділи; висновки та пропозиції; список використаних джерел та додатки (за наявності). Орієнтований план курсової роботи наведено в Додатку № 5.

 

 

III. Вимоги до змісту та обсягу курсової роботи

 

Загальними вимогами до викладення матеріалу курсової роботи є чіткість побудови, логічна послідовність, переконлива аргументація, точність у визначеннях, конкретність у викладенні результатів роботи, доведеність висновків та обґрунтування рекомендацій.

Матеріал курсової роботи слід надати у такій послідовності:

-  титульний аркуш; (Додаток 4)

-  зміст; (Додаток 5)

-  перелік умовних позначень (за необхідності);

-  вступ;

-  основна частина;

-  висновки та пропозиції;

-  список використаних джерел;

-  додатки.

У вступній частині курсової роботи слід розкрити актуальність обраної для дослідження теми, визначити місце, яке займає ця проблема в системі відповідної галузі права та системі законодавства, обґрунтувати доцільність дослідження для подальшого розвитку юридичної науки, визначити ступінь розробки даної теми в спеціальній літературі. Варто також визначити рівень опрацювання теми у науковій літературі, виділити дискусійні питання й невирішені проблеми. У вступі слід чітко зазначити мету та завдання дослідження, його об’єкт і предмет, визначити методологію дослідження. Орієнтований обсяг вступу 2-3 сторінки.

У основній частині курсової роботи подається самостійний виклад матеріалу з питань, які досліджуються, наводиться система аргументованих доказів, фактів та узагальнень, які підтверджують обґрунтованість висновків і пропозицій студента.

Відповідно до обраної теми роботи студент самостійно вивчає законодавчі та інші нормативні акти, літературні джерела (монографії, статті), інші документи. Це дозволяє йому визначити теоретичні основи проблеми, що досліджується, і виявити рівень її наукової розробки.

Бажано, щоб один із розділів (пунктів) основної частини курсової роботи мав теоретичний характер. В ньому викладаються основні теоретичні положення досліджуваної теми, визначаються підходи до її розробки та понятійний апарат, характеризується та аналізується стан нормативного забезпечення вирішення проблеми, визначаються питання, які потребують подальшої наукової розробки та правового врегулювання. Опанування теоретичними основами теми роботи дає можливість усвідомити її взаємозв’язок із загальними тенденціями розвитку сучасного законодавства та відповідних суспільних відносин.

Курсова робота повинна мати самостійний характер, не допускається компілятивне переписування окремих абзаців з монографій, підручників та інших літературних джерел. Студент може цитувати будь-які літературні джерела (в межах теми курсової роботи), проте цитата повинна вписуватися у текст, підкріплювати позицію студента або стати об’єктом його критики. Переобтяженість роботи цитатами позбавляє роботу самостійності. Усі цитати обов’язково повинні мати посилання на джерело, з зазначенням конкретної сторінки цього джерела.

Кожне посилання на джерела в тексті курсової роботи зазначається у квадратних дужках порядковим номером, наприклад,              [ 10, c. 27][1].

За необхідності посилання на нормативні акти, слід вказати відповідні розділи, статті, частини або пункти із зазначенням повного найменування акта. Якщо в тексті курсової роботи наведено всі реквізити нормативного акту, а саме: назву, вид, номер та дату прийняття, то зноски не наводяться, але є обов’язковим наведення даного джерела в списку літератури.

У ході виконання основної частини роботи визначаються цілі та завдання аналізу суспільних відносин, які досліджуються; розглядаються організаційно-правові питання досліджуваної теми; виділяються фактори, які впливають на досліджувані явища, наводиться їх оцінка; розглядаються проблеми управління відповідних відносинах, аналізуються матеріали судової та іншої правозастосовної практики, констатуються закономірності, тенденції, зв’язки, інші характерні особливості; формуються висновки та пропозиції щодо оптимізації правового регулювання відносин, що розглядаються в роботі.

На основі власних досліджень, аналізу нормативних матеріалів та матеріалів практики студент має сформулювати і обґрунтувати висновки і рекомендації, що є одним з найбільш складних етапів виконання курсової роботи. Кожен розділ (пункт) повинен завершуватися висновками щодо проаналізованого матеріалу.

У Висновках та пропозиціях курсової роботи у сконцентрованому вигляді визначаються шляхи і тенденції подальшого розвитку відповідних правовідносин, відповідного законодавства формуються висновки та пропозиції, що випливають із проведеного наукового дослідження, зокрема, пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства, механізму його реалізації, оптимізації управління у відповідній галузі. У висновках необхідно наголосити на якісних та кількісних показниках здобутих результатів, обґрунтувати їх достовірність, викласти рекомендації щодо їх використання.

Висновки рекомендується формулювати ретельно і точно, не перевантажуючи їх поясненнями і зайвою деталізацією. Орієнтований обсяг висновків та  пропозицій має буди 2-3 сторінки.

Завершуючи роботу, слід прочитати її, звернути особливу увагу на взаємозв’язок між частинами, літературну редакцію, виправлення помилок, повтори, суперечності, невдало підібрані порівняння тощо. Особливо детальної перевірки потребують цитати, цифри, бібліографічні посилання. За необхідності слід доопрацювати рукопис.

Список використаних джерел вимагає розміщення усіх використаних джерел інформації у визначеній послідовності та не може бути меншим 20 джерел.

Додатки до роботи мають містити інформаційні матеріали, що становлять базу досліджень згідно з обраною темою, і розміщуються на останніх сторінках. У додатки доцільно включати допоміжний (ілюстровані) матеріал, потрібний для повноти розуміння та сприйняття курсової  роботи.

Орієнтований обсяг курсової роботи має бути 30-40 сторінок друкованого тексту. Зазначений обсяг визначено без урахування списку використаних джерел та додатків.

Завершена курсова робота підписується студентом і науковим керівником.

 

ІV. Правила оформлення роботи

 

Курсова робота повинна бути надрукована за допомогою комп'ютера. Усі складові курсової роботи потребують оформлення відповідним чином.

Основні вимоги щодо структури і порядку оформлення курсових робіт (проектів) регламентуються Державними стандартами України: ДСТУ 3008-95 «Документація. Звіти у сфері науки і техніки. Структура і правила оформлення»; ДСТУ 1.5-93 «Державна система стандартизації України. Загальні вимоги і правила складання до побудови, оформлення і змісту стандартів»; ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 «Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання»; ДСТУ 3582-97 «Інформація та документація. Скорочення слів в українській мові та бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила»; збірниками стандартів, що входять до Єдиної системи конструкторської документації (ДСТУ ГОСТ 2.001-2006, 2.051:2006, 2.052:2006, 2.053:2006, 2.104:2006, ГОСТ 2.002-72, 2.004-88, 2.101-68 - 2.103-68, 2.105-95, 2.106-96, 2.109-73, 2.111-68, 2.113-75, 2.114-95, 2.118-73, 2.119-73, 2.120-73, 2.123-83, 2.124-85, 2.125-88, 2.201-80).

Робота виконується на одному боці аркуша білого паперу формату А4 (210×297 мм). У друкованому варіанті текст розташовується через півтора міжрядкових інтервали до тридцяти рядків на сторінці з мінімальною висотою шрифту в 1,8 мм. (Тimes New Roman № 14).

Текст слід друкувати, залишаючи поля таких розмірів: ліве – не менше 20 мм, праве – 15 мм, верхнє та нижнє – не менше 20 мм.

Вписувати у друкований текст курсової роботи окремі іншомовні слова, формули, умовні позначення можна чорнилом, тушшю, пастою тільки чорного кольору. При цьому щільність вписаного тексту має бути наближеною до щільності основного тексту.

Текст основної частини роботи поділяється на розділи (пункти), згідно із планом, затвердженим у завданні на виконання кваліфікаційної роботи.

Заголовки структурних частин курсової роботи: «ЗМІСТ», «ВСТУП», «РОЗДІЛ», «ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ» «СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ», «ДОДАТКИ», друкують великими літерами, з вирівнюванням по середині рядка. Крапка в кінці заголовка не ставиться. Заголовки пунктів, розділів друкують маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу в розбивку в підбір тексту. Якщо заголовок складається з двох речень, їх розділяють крапкою. Відстань між заголовком та текстом повинна дорівнювати 2-3 інтервалам.

Кожний розділ курсової роботи слід починати з нової сторінки.

 

Нумерація

 

Нумерацію сторінок курсової роботи, розділів, розділів, пунктів, підпунктів, малюнків, таблиць, формул подають арабськими цифрами без знака №.

Першою сторінкою курсової роботи є титульна сторінка, яка включається до загальної нумерації сторінок і на якій номер сторінки не ставиться. Нумерація без крапки наступної сторінки проставляється у правому верхньому куті.

ЗМІСТ, ВСТУП, ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ, СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ, ДОДАТКИ не нумерують як розділи. Номер розділу або підрозділу ставиться після слів «РОЗДІЛ». (РОЗДІЛ 1), підрозділи нумерують у межах кожного розділу, використовуючи номер розділу і порядковий номер підрозділу, між якими ставиться крапка: наприклад, «1.3.» (третій підрозділ першого розділу). Потім у тому ж рядку йде заголовок підрозділу, який починається з великої літери.

 

Ілюстрації, таблиці, формули

 

Ілюстрації (схеми, графіки тощо) і таблиці слід подавати в роботі безпосередньо після тексту, де їх згадано вперше або на наступний сторінці. Якщо вони містяться на окремих сторінках курсової роботи, їх включають до загальної нумерації сторінок. Ілюстративні або табличні матеріали, розміри яких є понад формат А4, враховують як одну сторінку і розміщують у відповідних місцях після згадування в тексті або в у додатках. На всі ілюстрації мають бути посилання в тексті.

Таблиці нумерують послідовно (за винятком тих, що розміщені в додатках) у межах розділу. У лівому верхньому куті розміщують напис «Таблиця» із зазначенням її номера, який складається з номера розділу (пункту) і порядкового номера таблиці, між якими ставиться крапка: наприклад, «Таблиця 2.3» (третя таблиця другого розділу), поряд вказується назва таблиці.

У разі перенесення таблиці на іншу сторінку над подальшими частинами пишеться: наприклад, «Продовження табл. 2.3».

Кожна таблиця повинна мати назву, яку розміщують над таблицею і друкують симетрично до тексту. Назву і слово «Таблиця» починають із великої літери.

Список використаних джерел повинен містити всі джерела, використані при написанні роботи. Джерела в списку використаних джерел можуть розміщуватися або по мірі їх використання (згадування) в курсовій роботі (у порядку появи посилань у тексті) або розміщуватись за їх значимістю в алфавітному порядку. При розміщенні джерел в алфавітному порядку спочатку вміщуються нормативно-правові акти за ієрархією, першим джерелом має бути Конституція України. Зокрема у разі розміщення джерел за їх значимістю в алфавітному порядку список використаних джерел розміщують у такій послідовності:

1)    Конституція України, кодекси та закони України;

2)    постанови Верховної Ради України;

3)    укази та розпорядження Президента України;

4)    постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України;

5)    нормативні акти центральних органів виконавчої влади та органів державного управління (наприклад, накази міністерств та відомств, постанови Правління Національного банку України);

6)    рішення Конституційного Суду України та рішення і роз’яснення інших судів;

7)    монографії, підручники, навчальні посібники, періодичні публікації, матеріали практики (викладаються в алфавітному порядку)

8)    матеріали викладені іноземною мовою.

         Формуючи список літератури за темою роботи студент обов’язково повинен зазначити прізвище та ініціали автора, назву роботи, видавництво, місце та рік видання. Якщо до списку входять періодичні публікації, то обов’язково слід зазначити прізвище та ініціали автора, назву статті, назву журналу, газети тощо, рік видання, номер та сторінки, на яких надрукована стаття (Додаток 6).

Відомості про включені до списку джерела слід подавати згідно з вимогами державного стандарту (Бібліогарфічні посилання: Загальні положення та правила складання. Національний стандарт: ДСТУ 8302:2015: наказ ДП «УкрНДНЦ» від 22 червня 2015 р. № 61. – URL: http://lib.pu.if.ua/files/dstu-8302-2015.pdf з обов'язковим наведенням назв праць.

 

Додатки

 

Додатки оформлюються як продовження курсової роботи і розміщуються у порядку появи посилань у тексті роботи, наприклад: Додаток 1, Додаток 2. 

Додаток повинен мати заголовок, надрукований малими літерами з першої великої літери симетрично відносно тексту сторінки.

 

V. Захист курсової роботи

 

Виконана студентом курсова робота у визначений строк здається, реєструється на кафедрі та передається науковому керівнику для перевірки та рецензування.

На виконану курсову роботу науковий керівник готує рецензію, в якій дає оцінку якості виконання самої роботи і праці студента над нею та робить висновок щодо можливості допуску курсової роботи до захисту.

При ознайомлені з курсовою роботою науковий керівник повинен звернути увагу на типові помилки студентів при її написанні та оформленні:

-            зміст дослідження не відповідає плану курсової роботи або не розкриває тему повністю чи в її основній частині;

-            сформульовані розділи (пункти) не відображають реальну проблемну ситуацію, стан об’єкта;

-            мета дослідження не пов’язана з проблемою, сформульована абстрактно і не відповідає специфіці об’єкта і предмета дослідження;

-            автор не виявив самостійної дослідницької позиції;

-            не проведено глибокого, всебічного аналізу чинних нормативних актів, а також сучасної наукової та спеціальної літератури за темою дослідження;

-            аналітичний огляд вітчизняних і зарубіжних публікацій з теми роботи має форму анотованого списку і не відображає рівня дослідження проблеми;

-            поверхнево висвітленні практичні питання;

-            кінцевий результат не відповідає меті дослідження, висновки не відповідають поставленим завданням;

-            висновки та пропозиції не пов’язані з основною частиною курсової роботи;

-            у роботі відсутні посилання на першоджерела або вказані не ті, з яких використано матеріал;

-            при написанні курсової роботи використані законодавчі акти, що втратили чинність;

-            бібліографічний опис джерел у списку використаних джерел наведено в довільній формі, без дотримання вимог державного стандарту;

-            обсяг та оформлення роботи не відповідають вимогам, вона виконана неохайно, з помилками.

Рецензія на курсову роботу надається у письмовому вигляді, у довільній формі і має містити:

  • висновки щодо актуальності обраної теми;
  • характеристику повноти розкриття теми курсової роботи, відповідність змісту роботи її завданням;
  • обґрунтованість висновків з використанням у роботі сучасних методів дослідження, методичних підходів до вдосконалення чинного законодавства згідно з напрямком теми курсової роботи;
  • оцінку конкретних пропозицій, рекомендацій щодо вдосконалення правової бази та реалізації правових норм та їх практичного значення;
  • оцінку загальних вражень від курсової роботи (оформлення, стиль і грамотність викладання тощо)  (Додаток 7).

У випадку незадовільної рецензії робота має бути доопрацьована студентом відповідно до зауважень рецензента і повторно подана на кафедру у встановлений рецензентом строк.

Студент до початку екзаменаційної сесії повинен виправити вказані недоліки і подати роботу на перевірку вдруге повторно зареєструвавши її. При цьому попередня рецензія обов’язково додається. Робота реєструється на кафедрі і направляється до захисту в строк визначений кафедрою міжнародного приватного, комерційного та цивільного права.

За результатами повторної перевірки науковий керівник пише відповідну рецензію (позитивну чи негативну) і виносить роботу на розгляд комісії по захисту курсових робіт.

Можливість ознайомитися з рецензією надається студенту, для підготовки пояснень та обґрунтувань, доведення власних позицій під час захисту. Під час захисту студент повинен мати з собою курсову роботу з рецензією та залікову книжку.

Для забезпечення захисту курсових робіт на кафедрі створюються комісії у складі 3 викладачів у кожній, виходячи з їх спеціалізації за напрямками наукових досліджень та дисциплін, що вони викладають. До складу комісії обов’язково входить науковий керівник. Захист курсової роботи має відбутись на кафедрі не менш як за п’ять днів до початку екзаменаційної сесії у терміні, передбачені розпорядженням по кафедрі.

Курсові роботи, які подані на захист з порушенням встановлених термінів або не доопрацьовані відповідно до вимог наукового керівника у встановлений строк, до розгляду не приймаються, а студенти вважаються такими, що мають академічну заборгованість з дисципліни, з якої вони готували курсову роботу та направляються на додаткову сесію.

Для захисту курсової роботи студент має підготувати стислу доповідь щодо змісту курсової роботи і наочні матеріали (4-6 сторінок з найважливішими ілюстративними матеріалами; плакати або роздавальний матеріал, дискети, слайди, фотографії, макети, рекламні проспекти тощо). Обсяг тексту доповіді має відповідати 10 хвилинам виступу, вмістити основні результати проведеного дослідження, викладені висновки та пропозиції. Перед захистом слід ретельно прочитати рецензію, особливу увагу звернути на висловлені рецензентом зауваження і, за можливості, усунути зазначені недоліки або дати аргументовану відповідь у доповіді на поставлені зауваження. Наочні матеріали (за наявності) мають послідовно ілюструвати доповідь студента і забезпечувати повноту висвітлення всіх положень, які підлягають захисту.

Студент стисло доповідає комісії сутність проведеного дослідження, дає оцінку отриманим результатам, ілюструючи доповідь наочними матеріалами.

Під час захисту курсової роботи члени комісії та присутні на захисті викладачі, спеціалісти можуть ставити студентові запитання щодо змісту курсової роботи. Відповіді студента мають бути конкретними, аргументованими і короткими.

За результатами захисту роботи комісія приймає рішення щодо оцінки захисту і роботи.

У процесі захисту членами комісії оцінюється:

- оформлення та презентація курсової роботи;

- вміння вести дискусію, обґрунтовувати й відстоювати  свою точку зору;

- чітко відповідати на поставлені питання.

Остаточна оцінка за курсову роботу вноситься до рецензії, відомості підсумкового контролю знань та залікової книжки студента.

При позитивній оцінці курсової роботи комісія може прийняти рішення щодо висунення даної роботи на конкурс студентських робіт з правознавства.

У випадку незадовільної оцінки курсової роботи комісією по захисту оцінка виставляється у відомість підсумкового контролю знань, а робота повертається студенту:

- при оцінці FX - для виконання роботи повторно за раніше затвердженою темою з урахуванням визначених недоліків;

- при оцінці F - для виконання роботи за новою темою.

За незадовільними результатами захисту повторно курсова робота виконується за наявності заяви студента про допуск до повторного захисту, дозволу кафедри та затвердження теми, призначення наукового керівника. Повторний захист курсової роботи проводиться в період додаткової сесії, після чого:

-            у разі одержання студентом позитивної оцінки він допускається до складання іспиту з дисципліни, відповідно до розкладу екзаменів у додаткову сесію;

-            у разі одержання незадовільної оцінки студент відраховується з університету.

Студент, який без поважної причини вчасно не подав (не зареєстрував) курсову роботу або не з'явився на захист у визначений строк, не допускається до складання екзамену з дисципліни в основну сесію.

При цьому у відомості підсумкового контролю знань робиться запис - «не з'явився» і студент має академічну заборгованість з дисципліни.

Питання щодо можливості захисту курсової роботи (проекту) та складання екзамену з дисципліни в період ліквідації академічної заборгованості вирішує декан факультету залежно від кількості академзаборгованостей студента.

Питання щодо можливості захисту курсової роботи (проекту) та складання екзамену з дисципліни в додаткову сесію вирішує декан факультету залежно від кількості академічних заборгованостей студента.

Після захисту курсові роботи зберігаються на кафедрі протягом встановленого строку, потім списуються у встановленому порядку.

Якість виконання курсових робіт встановлюється щорічно проведенням внутрішнього аудиту СУЯ, шляхом аналізу їх вибіркової сукупності.

 

Оцінювання якості написання курсової роботи

 

Якість виконання та захисту студентами курсової роботи оцінюється комісією з захисту курсової роботи за 100-баловою шкалою КНТЕУ з подальшим переведенням її в 4-баловову шкалу та шкалу ЄКТС.

Об'єктами оцінювання комісії є три складові: зміст, оформлення та захист курсової роботи.

 

Об'єкт оцінювання

Максимальна кількість балів, яку може одержати студент

1.

Розкриття змісту курсової роботи

 

55

2.

Оформлення курсової роботи

15

3.

Захист курсової роботи

30

 

Критерії оцінювання змісту курсової роботи (0-55 балів):

- ступінь розкриття теоретичних аспектів проблеми, обраної для дослідження;

- наявність практичного висвітлення досліджуваної проблематики;

- логічний взаємозв’язок теоретичного матеріалу;

- наочність та якість ілюстрованого матеріалу;

- дослідження вітчизняних та зарубіжних джерел (нормативно-правових актів, літератури, практики застосування відповідних норм);

- рівень обґрунтованості запропонованих рішень;

- ступінь самостійності проведеного дослідження;

- відповідність побудови роботи поставленим цілям і завданням.

До критерії оцінювання оформлення курсової роботи (0-15 балів) належать:

- відповідність обсягу та оформлення роботи встановленим вимогам;

- наявність у додатках до роботи самостійно складених документів;

- посилання на використану літературу і нормативні документи.

Критерії оцінювання захисту курсової роботи (0-30 балів):

- вміння чітко, зрозуміло та стисло викладати основні здобутки проведеного дослідження;

- повнота, глибина, обґрунтованість відповідей на питання членів комісії за змістом роботи;

- обґрунтованість висновків та рекомендацій щодо практичного використання результатів дослідження.

Переведення даних 100 балової шкали оцінювання КНТЕУ в 4-балову та шкалу ЄКТС здійснюється в такому порядку:

 

Оцінка з 100-баловою шкалою, що використовується в КНТЕУ

Оцінка за національною шкалою

Оцінка за шкалою ЄКТС

90-100

відмінно

А

82-89

добре

 

В

75-81

С

69-74

задовільно

 

Д

60-68

Е

 

35-59

незадовільно - слід переробити роботу відповідно до визначених зауважень

 

 

FX

 

1-34

незадовільно - слід підготувати роботу за новою темою

 

F

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

 

Орієнтовна тематика курсових робіт з навчальної дисципліни «Цивільне право»

 

  1. Місце цивільного права в сучасній системі права України.
  2. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права
  3. Цивілістична теорія юридичних осіб (поняття, особливості правосуб'єктності, класифікація).
  4. Правове регулювання створення юридичних осіб.
  5. Правове регулювання припинення платоспроможних юридичних осіб.
  6. Правовий статус виробничих кооперативів в Україні.
  7. Правовий статус споживчих кооперативів за законодавством України.
  8. Правовий статус товариства з обмеженою відповідальності.
  9. Особливості створення та функціонування благодійних організацій в Україні.
  10. Правовий статус громадських організацій.
  11. Публічно-правові утворення як учасники цивільних правовідносин.
  12. Поняття і види об’єктів цивільних правовідносин.
  13. Речі як об’єкти цивільних правовідносин.
  14. Поняття і класифікація юридичних фактів у цивільному праві.
  15. Поняття та загальна характеристика правочинів.
  16. Недійсні правочини та їх характеристика за законодавством України
  17. Представництво і довіреність як способи здійснення суб'єктивного права і виконання юридичного обов'язку.
  18. Здійснення цивільних прав і виконання обов'язків через представника.
  19. Поняття, обчислення і види строків у цивільному праві.
  20. Позовна давність.
  21. Проблеми формування інституту речових прав в цивільному законодавстві України.
  22. Цивільно-правові способи захисту права власності та інших речових прав.
  23. Правове регулювання права приватної власності в Україні.
  24. Поняття і види спільної власності.
  25. Підстави виникнення і припинення права власності.
  26. Обмежені речові права: поняття та види за законодавством України. 
  27. Правове регулювання авторського права.
  28. Суміжні права: поняття, зміст та особливості захисту.
  29. Правове регулювання права промислової власності. 
  30. Індивідуалізація товарів та послуг як об’єкти правового регулювання.
  31. Захист честі, гідності та ділової репутації громадян та юридичних осіб
  32. Юридична характеристика цивільно-правового договору, його принципи та функції.
  33. Поняття та система договорів в цивільному праві.
  34. Порядок укладання, зміни та розірвання цивільно-правових договорів.
  35. Способи забезпечення виконання зобов'язання як гарантія захисту прав та законних інтересів учасників договірних відносин.
  36. Зобов’язально-правові способи забезпечення виконання зобов’язань
  37. Застава як спосіб забезпечення виконання зобов'язань.
  38. Правове регулювання заставних відносин за законодавством України.
  39. Правове регулювання застави нерухомого майна.
  40. Неустойка як спосіб забезпечення виконання договірного зобов’язання.
  41. Зміна осіб у зобов’язанні: правова природа та проблеми застосування.
  42. Особливості цивільно-правової відповідальності.
  43. Проблеми відповідальності за порушення договірних зобов’язань.
  44. Договір купівлі-продажу і особливості його сучасного правового регулювання.
  45. Система договорів купівлі-продажу.
  46. Правового регулювання договору роздрібної купівлі-продажу.
  47. Юридична природа договорів купівлі-продажу на біржах, аукціонах.
  48. Права споживачів(покупців) та їх цивільно-правовий захист.
  49. Біржовий договір купівлі-продажу
  50. Договір купівлі-продажу транспортних засобів
  51. Правове регулювання договору дарування.
    1. Договір довічного утримання
    2. Правова характеристика договору найму.
    3. Правове регулювання орендних відносин в законодавстві України.
    4. Особливості договору оренди державного і комунального майна.
    5. Правова характеристика договору найму житлового приміщення.
    6. Правове регулювання договору прокату.
    7. Правова характеристика договору лізингу.
    8. Правове регулювання договору підряду.
    9. Правове регулювання договорів підряду на капітальне будівництво.
    10. Правове регулювання договору побутового підряду.
    11. Транспортні договори, їх система та правове регулювання.
    12. Особливості цивільно-правової відповідальності за договором перевезення вантажів.
    13. Договір перевезення вантажів залізничним транспортом.
    14. Правове регулювання кредитних відносин.
    15. Правове регулювання споживчого кредитування в Україні
    16. Правове регулювання договорів банківського рахунку і банківського вкладу.
    17. Договори про надання юридичних послуг.
    18. Договір доручення за законодавством України.
    19. Договір комісії в системі цивільно-правових договорів.
    20. Правове регулювання страхових відносин.
    21. Договір страхування.
    22. Правове регулювання страхування майна
    23. Правове регулювання зобов'язань за спільною діяльністю.
    24. Юридична характеристика ліцензійного договору.
    25. Особливості і види договірних відносин у реалізації результатів творчої діяльності.
    26. Правове регулювання права промислової власності.
    27. Публічне обіцяння нагороди через конкурс
    28. Загальна характеристика недоговірних зобов'язань.
    29. Правові проблеми відшкодування моральної шкоди.
    30. Юридична характеристика зобов'язань, що виникають внаслідок заподіяння шкоди.
    31. Юридична характеристика зобов'язань з безпідставного придбання або збереження майна.
    32. Спадковий договір за законодавством України
    33. Особливості правового регулювання спадкування за заповітом.

 

За погодженням із викладачем, який веде цю дисципліну, студент може обрати іншу тему курсової роботи.

 

 

Орієнтовна тематика курсових робіт з навчальної дисципліни «Цивільне процесуальне право»

 

  1. Дії процесуального закону в часі, просторі та за колом осіб.
  2. Поняття цивільного судочинства і його стадії.
  3. Принципи змагальності і диспозитивності в цивільному судочинстві.
  4. Цивільна юрисдикція.
  5. Цивільні процесуальні правовідносини.
  6. Сторони в цивільному судочинстві.
  7. Процесуальна співучасть, її види.
  8.  Правовий статус третіх осіб в цивільному процесі та їх види статус.
  9. Поняття і види представництва в цивільному судочинстві.
  10. Правовий статус учасників цивільного процесу.
  11.  Поняття і джерела доказів,  їх належність і допустимість.
  12.  Обов’язковість доказування і подання доказів в цивільному судочинстві.
  13.  Підстави звільнення від доказування в цивільному судочинстві.
  14.  Поняття процесу доказування та його ступені в цивільному процесі.
  15.  Поняття і правила оцінки доказів в цивільному судочинстві.
  16.  Поняття процесуальних строків та їх види в цивільному судочинстві.
  17.  Поняття та види судових витрат в цивільному процесі.
  18.  Визначення ціни позову в цивільному процесі.
  19.  Розміри ставок судового збору при розгляді цивільної справи.
  20.  Розподіл судових витрат між сторонами.
  21.  Поняття наказного провадження та вимоги, за якими може бути видано судовий наказ.
  22. Процесуальний порядок розгляду заяви про видачу судового наказу.
  23.  Порядок оскарження судового наказу.
  24.  Поняття та види підсудності цивільних справ.
  25.  Функціональна підсудність цивільних справ.
  26.  Територіальна підсудність цивільних справ.
  27.  Поняття та види позовів. Елементи позову.
  28.  Дії суду з позовною заявою.
  29.  Строки та умови для подання зустрічного позову та третьої особи з самостійними вимогами.
  30.  Порядок призначення і проведення судової експертизи.
  31.  Підстави для забезпечення позову і забезпечення доказів.
  32.  Строки та загальні положення судового розгляду справи.
  33.  Частини (етапи) розгляду справи в судовому засіданні.
  34.  Форма та зміст судового рішення в цивільному процесі.
  35.  Умови і порядок проведення заочного розгляду справи.
  36.  Загальні положення і процесуальні особливості окремого провадження.
  37.  Порядок розгляду судом справ про обмеження цивільної  дієздатності та визнання особи недієздатною.
  38.  Розгляд судом справ про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.
  39.  Розгляд судом справ про усиновлення.
  40.  Розгляд судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
  41.  Розгляд судом справ про відновлення права на втрачені цінні папери або векселі.
  42.  Розгляд судом справ про передачу безхазяйної нерухомості у комунальну власність.
  43.  Розгляд судом заяви про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку.
  44.  Розгляд судом справ про розкриття банківської таємниці.
  45.  Суб’єкти і строки апеляційного провадження цивільних справ.
  46.  Порядок подання апеляційної скарги.
  47.  Порядок прийняття і розгляду скарги в апеляційному суді.
  48.  Рішення апеляційного суду за результатами розгляду скарги.
  49.  Строки, суб’єкти і порядок подання касаційної скарги.
  50.  Попередній розгляд касаційної скарги.
  51.  Порядок і межі розгляду справи касаційною інстанцією.
  52.  Перегляд рішень касаційного суду Верховним судом України.
  53.  Перегляд рішень суду за нововиявленими обставинами.
  54.  Процесуальний порядок звернення судових рішень до виконання.
  55.  Умови визнання та порядок виконання рішень іноземних судів в Україні.
  56.  Строки і порядок розгляду клопотань про примусове виконання рішень іноземних судів в Україні.
  57.  Підсудність судам України спорів, в яких беруть участь іноземці та виконання судових доручень іноземних судів.

 

За погодженням із викладачем, який веде цю дисципліну, студент може обрати іншу тему курсової роботи.

 

 

Орієнтовна тематика курсових робіт з навчальної дисципліни

«Господарське право»

 

  1. Господарська діяльність як предмет господарського права.
  2. Особливості суб‘єктного складу господарського права.
  3. Заходи держави щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні.
  4. Концепція державної політики розвитку малого підприємництва.
  5. Правове регулювання створення та діяльності приватних підприємств в Україні.
  6. Об‘єднання підприємств як юридичні особи - суб‘єкти господарювання.
  7. Основні напрями удосконалення дозвільної системи в Україні.
  8. Організаційно-правові форми підприємництва.
  9. Особливості правового статусу державних підприємств.
  10. Підприємства з іноземними інвестиціями: особливості правового статусу.
  11. Проблеми правового регулювання створення та функціонування повних товариств.
  12. Правове регулювання відносин у простому товаристві.
  13. Акціонерні товариства приватного типу: правовий статус.
  14. Цінні папери як об‘єкти корпоративного права.
  15. Перехід права власності на цінні папери: нове в правовому регулюванні.
  16. Публічні приватні інтереси в господарських товариствах.
  17. Корпоративні права у господарських відносинах.
  18. Корпоративні права учасників господарських товариств.
  19. Правове регулювання діяльності некомерційних організацій.
  20. Розвиток законодавства щодо державної реєстрації суб‘єктів господарювання.  
  21. Зміни законодавства у галузі ліцензування господарської діяльності.
  22. Правові підстави припинення підприємств.
  23. Умови і порядок визнання підприємств банкрутами.
  24. Судові рішення у процедурі банкрутства.
  25. Стан і перспективи розвитку лізингових відносин.
  26. Правова природа та ознаки  господарського договору.
  27. Застереження про публічний порядок і випадки його застосування в договірних правовідносинах.
  28.  Розгляд спорів, пов‘язаних з виконанням господарських договорів.
  29. Попередній договір та його значення для виконання зобов‘язань.
  30. Особливості господарсько–правової відповідальності.
  31. Відповідальність за невиконання, або неналежне виконання господарського договору.
  32. Захист прав і законних інтересів суб‘єктів господарювання.
  33. Правове регулювання приватизації державного майна в Україні.
  34. Укладання договорів купівлі-продажу на біржах, виставках, ярмарках і аукціонах.
  35. Особливості здійснення публічних закупівель
  36. Правове регулювання електронної торгівлі.
  37. Відчуження підприємства як цілісного майнового комплексу.
  38. Страхові відносини в підприємницькій діяльності.
  39. Забезпечення виконання зобов’язань у господарських відносинах.
  40. Законодавчі заходи протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств.
  41. Корпоративний контроль: поняття, правове регулювання та практика здійснення.
  42. Обіг цінних паперів в Україні.
  43. Правове регулювання кредитних відносин у сфері господарювання.
  44. Правове регулювання вексельного обігу в Україні.
  45. Агентські договори в підприємницькій діяльності.
  46. Правове регулювання страхування майна у сфері підприємницької діяльності.
  47. Договір довірчого утримання майном: поняття та зміст.
  48. Правове регулювання рекламної діяльності в Україні.
  49. Установчі документи суб‘єктів господарювання.
  50. Юридична характеристика ліцензійного договору.
  51. Правове регулювання права промислової власності.
  52. Антимонопольне регулювання підприємницької діяльності.
  53. Правові засади недопущення недобросовісної конкуренції в підприємницькій діяльності.
  54. Відповідальність за порушення антимонопольного законодавства.
  55. Національна депозитарна система України.
  56. Державний контроль (нагляд) у сфері торгівельної діяльності.
  57. Зовнішньоекономічні договори суб‘єктів господарювання.
  58. Діяльність благодійних фондів  та громадських об’єднань.
  59. Правове регулювання інвестиційної діяльності за законодавством України

 

 

За погодженням з викладачем, який веде цю дисципліну, студент може обрати іншу тему курсової роботи.

 

 

Орієнтовна тематика курсових робіт з навчальної дисципліни

«Договірне право»

 

  1. Поняття та предмет господарського договірного права.
  2. Місце договору у регулюванні господарських правовідносин.
  3. Співвідношення норм Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України про зобов’язання та договори.
  4. Поняття, ознаки та види господарських договорів.
  5. Правова природа майнових господарських договорів.
  6. Правова природа організаційно-господарських договорів.
  7. Правові вимоги до змісту господарського договору.
  8. Поняття та види форми господарського договору.
  9. Порядок укладення господарських договорів залежно від їх виду.
  10. Особливості укладення господарських договорів на основі примірних та типових договорів.
  11. Особливості укладення господарських договорів за державним замовленням.
  12. Конкурентні способи укладення господарських договорів.
  13. Порядок зміни та розірвання господарських договорів.
  14. Підстави та правові наслідки визнання господарського договору недійсним чи неукладеним.
  15. Підстави припинення договірних зобов’язань.
  16. Способи забезпечення виконання господарських договорів.
  17. Порядок відшкодування збитків за невиконання чи неналежне виконання господарських договорів.
  18. Підстави і порядок застосування штрафних санкцій в господарських договорах.
  19. Підстави і порядок застосування оперативно-господарських санкцій в господарських договорах.
  20. Відповідальність сторін за невиконання чи неналежне виконання господарського договору.
  21. Порядок вирішення спорів, що виникають при укладенні, зміні та розірванні господарських договорів.
  22. Порядок вирішення спорів, що виникають при виконанні господарських договорів.
  23. Правові вимоги щодо форми та змісту договору поставки.
  24. Відповідальність сторін за невиконання чи неналежне виконання договору поставки.
  25. Правова природа договору міни (бартеру).
  26. Поняття, види та ознаки договору складського зберігання.
  27. Правові вимоги щодо форми та змісту договору енергопостачання.
  28. Порядок укладення та виконання договору енергопостачання.
  29. Порядок укладення та виконання договору контрактації сільськогосподарської продукції.
  30. Відповідальність сторін за договором контрактації сільськогосподарської продукції.
  31. Правове забезпечення укладення біржових договорів.
  32. Договори оренди у сфері господарювання.
  33. Правові вимоги щодо форми та змісту договору оренди землі.
  34. Правові вимоги щодо форми та змісту договору оренди державного та комунального майна.
  35. Відповідальність сторін за порушення умов договору оренди.
  36. Правове забезпечення укладення договору лізингу.
  37. Правові вимоги щодо форми та змісту договору лізингу.
  38. Агентський договір у сфері господарювання.
  39. Правові вимоги щодо форми та змісту агентського договору.
  40. Правове забезпечення укладення транспортних господарських договорів.
  41. Порядок укладення та виконання договору перевезення вантажів автомобільним транспортом.
  42. Порядок укладення та виконання договору перевезення вантажів залізничним транспортом.
  43. Порядок укладення та виконання договору чартеру (фрахтування).
  44. Правові вимоги щодо форми та змісту договору перевезення вантажу в прямому змішаному сполученні.
  45. Порядок укладення та виконання договору транспортного експедирування.
  46. Договір підряду у сфері господарювання.
  47. Порядок укладення та виконання договору підряду на капітальне будівництво.
  48. Відповідальність сторін за договором підряду на капітальне будівництво.
  49. Порядок укладення та виконання договору підряду на проведення проектних і досліджувальних робіт.
  50. Правові вимоги щодо форми та змісту договору на створення і передачу науково-технічної продукції.
  51. Договір страхування у сфері господарювання.
  52. Правові вимоги щодо форми та змісту договору страхування.
  53. Правове забезпечення укладення кредитного договору.
  54. Договір факторингу у сфері господарювання.
  55. Правове забезпечення укладення договору на проведення аудиту та надання інших аудиторських послуг.
  56. Правова природа договору комерційної концесії.
  57. Відповідальність сторін за договором комерційної концесії.
  58. Правові вимоги щодо форми та змісту концесійного договору.
  59. Поняття та види зовнішньоекономічних договорів.
  60. Правові вимоги щодо форми та змісту зовнішньоекономічного договору.

 

 

За погодженням з викладачем, який веде цю дисципліну, студент може обрати іншу тему курсової роботи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

 

Форма заяви студента на виконання курсової роботи

 

Завідувачу кафедри

міжнародного приватного, комерційного

та цивільного права

_____________________________________

(прізвище, ініціали)

Студент(а/ки) _____________________________

(прізвище, ім’я, по батькові)

____________________________________________

(факультет, курс, група, форма навчання)

 

 

 

З А Я В А

Прошу дозволити виконати курсову роботу (проект) з

дисципліни _______________________________________________ за

(вказати назву дисципліни)

темою___________________________________________________________________ .

(вказати бажану тему курсової роботи (проекту)

 

 

 

 

 

 

_____________________                                                   ______________________

(дата)                                                                                          (підпис студента

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 3

 

Зразок бланка завдання на курсову роботу студента

 

Київський національний торговельно-економічний університет

 

Кафедра ____________________________________________________

Дисципліна__________________________________________________

Спеціальність (спеціалізація) _________________________________

Курс ____________ Група____________Семестр________________

 

ЗАВДАННЯ

на курсову роботу (проект) студента

 

1. Тема курсової роботи (проекту) ______________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________

2. План курсової роботи (проекту) ______________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________3. Перелік графічного матеріалу___________________________ ____________________________________________________________

____________________________________________________________

4. Термін подачі студентом завершеної курсової роботи (проекту) на кафедру__________________________________________________

5.Термін захисту курсової роботи (проекту) _____________________

5. Дата видачі завдання _______________________________________

 

Студент___________________

                                       (підпис)

Науковий керівник ______________ _______________________________

                                                           (підпис)                                                    (прізвище, ім'я, по батькові)

Завідувач кафедри _______________ _______________________________                                                                                  (підпис)                                                       (прізвище, ім'я, по батькові)

Додаток № 4

 

Зразок титульної сторінки курсової роботи

 

Київський національний торговельно-економічний університет

Кафедра міжнародного приватного, комерційного та цивільного права

 

 

 

КУРСОВА РОБОТА

 

на тему: “Цивілістична теорія юридичних осіб: поняття, особливості правосуб’єктності, класифікація

 

 

 

студент 2 курсу 2 групи ФМТП

денної форми навчання

освітнього ступеня

«бакалавр» спеціальності, спеціалізації

_______________________________

назва спеціалізації

_______________________________

ПІБ студента

Науковий керівник

________________________________

вчене звання, науковий ступінь

________________________________

ПІБ наукового керівника

 

Національна шкала __________

Кількість балів ____ Оцінка ЄКТС______

 

Члени комісії:

                           ________________                       _________________________

                                      Підпис                                                 Прізвище, ініціали

                           ________________                       _________________________

                                      Підпис                                                 Прізвище, ініціали

                           ________________                       _________________________

                                      Підпис                                                 Прізвище, ініціали

Київ 2016

 

 Додаток 5

 

Зміст

  ВСТУП..................................................................................................3

 

РОЗДІЛ 1. Поняття юридичної особи

 

  1.1.     Історія виникнення інституту юридичної особи.......................5

  1.2.     Ознаки юридичної особи.............................................................9

  1.3.    Теорії юридичної особи..............................................................14

 

РОЗДІЛ 2. Правосуб’єктність юридичної особи

  2.1.   Правоздатність юридичної особи...............................................18

  2.2.   Дієздатність юридичної особи.................................................... 22

   2.3.  Індивідуалізація юридичних осіб............................................... 29

 

РОЗДІЛ 3.  Класифікація юридичних осіб

   3.1.  Комерційні організації як юридичні особи................................ 32

   3.2.   Некомерційні організації як юридичні особи........................... 36

    3.3. Інші критерії класифікації юридичних осіб................................39

 

ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ...........................................................42

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ........................................... 45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 6

 

Приклади оформлення бібліографічного опису у списку

джерел, який наводять у курсовій роботі

 

  1. Конституція України від 28 червня 1996 р. (зі змінами і доповненнями) // URL :  http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-в.
  2. Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 р. (зі змінами і доповненнями) // URL :  http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/435-15.
  3. Господарський кодекс України від 16 січня 2003 р. (зі змінами і доповненнями) // URL :  http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/436-15.
  4. Про виконавче проваджен­ня: Закон України від 2 червня 2016 р.   № 1404-VIII // URL :  http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1404-19.
  5. Про судовий збір : Закон України вiд 08 липня 2011 р.  № 3674-VI (зі змінами і доповненнями) // URL :   http://zakon4.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=3674-17.
    1. Про затвердження Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах: постанова Правління Національного банку України від 12 листопада 2003р. № 492 (зі змінами і доповненнями) // URL :  http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z1172-03.
    2. Зубатенко О.М. Проблеми захисту прав акціонерів під час створення акціонерних товариств шляхом реорганізації / О.М. Зубатенко // Форум права. – 2007. – № 1. – С. 89–93. // URL :  http://www.nbuv.gov.ua/e–journals/FP/2007–1/07zomtsr.pdf
    3. Науково-практичний коментар Господарського кодексу України / За ред. Г.Л. Знаменського, В.С. Щербини; Ред. кол.                      С.Ф. Демченко, Г. Л. Знаменський, В. К. Мамутов,                               І. Г. Побірченко.  — 2-е вид., перероб. і доп. — К. : Юрінком Інтер, 2008. — 720 с.

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 7

 

Київський національний торговельно-економічний університет

 

Рецензія на курсову роботу (проект) і результат захисту

 

Студента ___________________________________________________

(прізвище, ім'я та по батькові)

 

______ курсу ______ групи ________________________факультету

 

Курсова робота (проект) з ____________________________________

(назва навчальної дисципліни)

 

Тема ______________________________________________________

 

Реєстраційний № ____, дата одержання “___” ____________ 20 __ р.

 

Науковий керівник __________________________________________

(вчене звання, прізвище, ініціали)

 

 

Зміст рецензії

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Допущено до захисту “___”____________ 20 __ р.

 

Захист планується о _____________ “_______”_______________ 20 __ р.                  

                                      (час)

_____________________________________________________________________________

(місце роботи комісії)

___________________________

(підпис наукового керівника)

 

Курсова робота захищена “___”_____________ 20 __ р.

 

з оцінкою _______________________________________________________

(за шкалою КНТЕУ, національною шкалою та шкалою ЄКТС)

Комісія:

1. ___________________                                _________________________

                        (підпис)                                                               (прізвище, ініціали)

2. ___________________                                _________________________

                       (підпис)                                                                 (прізвище, ініціали)

3. ___________________                                ________________________

                     (підпис)                                                                  (прізвище, ініціали)



[1] Наприклад: [10, с.27], де 10 вказує на порядковий номер відповідного джерела в списку використаних джерел, що наводяться на останніх сторінках курсової роботи, а 27 – номер сторінки цього джерела.