|
Управління персоналомДата публикации: 14.08.2017 09:49
Зміст
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Курсова робота (КР) виконується студентами у відповідності до навчального плану підготовки спеціалістів за напрямом "Менеджмент" при вивченні дисципліни "Управління персоналом". Основні цілі КР: 1) поглиблене вивчення і узагальнення теоретичних положень, методів і прийомів виконання функцій управління персоналом; 2) освоєння практичних навиків аналізу, планування й мотивації основних об'єктів управління персоналом, в т.ч. прогресивних змін чисельності і структури персоналу, його трудової діяльності, мотивування і соціально-культурного розвитку. Виконуючи курсову роботу студент повинен продемонструвати самостійність у пошуку відповідей на запитання, які виникають у процесі управління персоналом. Курсова робота виконується за індивідуальним завданням, яке видається керівником, призначеним викладачем кафедри. Об’єктом проектування є реальне підприємство чи його підрозділ.
ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ Робота подається до захисту в машинописній чи рукописній формі. Текст має бути розбірливим (легко читатися) і охайним. При оформленні роботи необхідно дотримуватися таких правил: а) всі рисунки і таблиці нумеруються з назвою, яка в лаконічній формі відображає їх основний зміст (наприклад: Рис.1. ); б) номер і назва таблиці наводяться зверху, а рисунків – знизу; в) таблиці і рисунки подаються за текстом, у відповідних параграфах. Усі розрахунки зводяться в підсумкові таблиці за формами, наведеними в методичних рекомендаціях. Матеріали курсової роботи подаються в такій послідовності: - титульний лист (форма 1); - завдання (форма 2); - зміст (назва розділів і параграфів з позначенням сторінок); - текст і розрахунки; - висновки; - література. На титульній сторінці у назві теми обов'язково зазначається підприємство – об'єкт дослідження. Загальний обсяг КР не має перевищувати 50 сторінок (листів А4) машинописного тексту, в т.ч. теоретичної частини (розділ 1) – не більше 20 сторінок.
ТЕМАТИКА КУРСОВИХ РОБІТ з «Управління персоналом» для студентів спеціальності «Менеджмент організацій»
9. Удосконалення процесу розвитку персоналу підприємства. 11.Функції управління та шляхи їх адаптування до умов підприємства. 12.Управління соціальною інфраструктурою в регіоні. 13.Управління конфліктами та стресами в організації. 14.Управління мотивацією персоналу фірми. 15.Системи управління персоналом методом делегування повноважень. 16.Формування і підтримка позитивного іміджу організації на ринку праці. 17.Концепції організації трудових стосунків у сучасній організації. 18.Ефективність сучасних підходів до підбору персоналу. 19.Управління персоналом в умовах кризи. 20.Раціональна організація управлінської праці. МЕТОДИКА ВИКОНАННЯ РОБОТИ1. Відповідно до обраної теми курсової роботи студент вибирає теоретичне питання, що сприяє розкриттю сутності управління персоналом.
2. Аналіз кадрового потенціалу підприємства У цьому розділі курсової роботи студент працює із статистичною звітністю вибраного ним самостійно підприємства, а саме: ф.№ 1–ПВ «Звіт з праці», ф.№ 3–ПВ «Звіт про використання робочого часу», ф.№ 6–ПВ «Звіт про кількість працівників, їх якісний склад та професійне навчання за рік». В результаті він має здійснити аналіз кадрового потенціалу підприємства в розрізі механічного та якісного руху персоналу. Аналіз необхідно здійснювати за 3 роки діяльності підприємства і в результаті описати тенденцію, яка склалася. В процесі роботи рекомендується користуватися наведеними нижче формами таблиць та формулами.
2.1. Аналіз механічного руху персоналу Аналіз показників механічного руху персоналу здійснюємо в таблиці Таблиця Показники руху персоналу...
Також для характеристики руху персоналу, потрібно розрахувати та проаналізувати динаміку наступних показників : 1. Коефіцієнт обороту прийому: 2. Коефіцієнт обороту звільнення: 3. Коефіцієнт загального обороту: 4. Коефіцієнт плинності:
де Чп. – чисельність прийнятих працівників; Чз. – чисельність звільнених працівників; Чс. – середньо облікова чисельність працівників; Чзвб. – чисельність працівників звільнених за власним бажанням; Чзптд. – чисельність працівників звільнених за порушення трудової дисципліни.
2.2. Аналіз якісного руху персоналу Аналіз якісного складу персоналу за віком, статтю та освітою варто зробити у таблиці Таблиця Якісний склад персоналу ...
Наступним кроком буде аналіз якісного руху персоналу за допомогою стовпчикової та кругових діаграм або таблиці.
Також необхідно проаналізувати якісний рух у розрізі різних категорій персоналу.
3. Укомплектування підприємства персоналом Виробничі потужності підприємства дозволяють підвищити обсяг виробництва продукції (надання робіт, послуг) на 10% (Опл = 110% Озв). Вам необхідно укомплектувати підприємство персоналом враховуючи планове зростання обсягів виробництва при умові незмінності продуктивності праці та трудомісткості одиниці продукції (Тпл = Тзв).
3.1. Планування чисельності персоналу підприємства Розрахувати планову чисельність різних категорій персоналу за наведеними нижче методами або іншими, наведеними у літературних джерелах. Порівняти планову чисельність з фактичною та визначити потребу в працівниках, яку необхідно покрити. Розрахунок чисельності основних робітників може здійснюватися двома методами: 1) на основі трудомісткості виробничої програми: , де Т - трудомісткість одиниці продукції (витрати робочого часу людини на виробництво одиниці продукції), люд. год.; О - обсяг виробництва , од.; КФРЧ - корисний фонд робочого часу одного працівника, год. 2) за кількістю робочих місць:
де ЕФРЧ - ефективний фонд часу 1-го робочого місця , год./рік; Кр.м. - кількість робочих місць. Для розрахунку чисельності допоміжних робітників використовується наступна формула: , де Куст. – кількість одиниць устаткування (виробничої площі – для прибиральників), що потребує обслуговування; Кзм - кількість змін роботи; Ноб – норма обслуговування (кількість виробничих об’єктів, яку обслуговує робітник за одиницю часу). Розраховуючи загальну потребу підприємства в адміністративно управлінському персоналі (АУП), необхідно орієнтуватися на практику , яка свідчить, що питома вага АУП від загальній чисельності робітників повинна становити близько 20 % (в тому числі керівників – 8 %, спеціалісти і службовці – 12 %).
3.2. Вибір та обґрунтування джерел набору працівників Необхідно пам’ятати, що на етапі набору персоналу є ряд факторів, які обмежують можливості підприємства у виборі джерел набору та відповідно ускладнюють пошук працівників (рис.1).
Рис.1. Фактори, які впливають на вибір джерел набору персоналу
Зокрема, якщо підприємство виділяє мало коштів на пошук працівників, то воно не зможе скористатися послугами рекрутингових агенств. В той же час якщо необхідно заповнити вакантну посаду фінансового директора, то не доцільно буде звертатися до державного центру зайнятості.
Джерела набору персоналу поділяються на зовнішні і внутрішні (табл.). У кожній конкретній ситуації зовнішній та внутрішній набір має свої переваги та недоліки. Таблиця Джерела набору персоналу
З огляду на це виберіть та обґрунтуйте найбільш доцільні у вашому випадку джерела набору. Сформуйте коротке оголошення чи звернення, яким ви скористаєтесь при будь-якому джерелі набору доводячи інформацію про вакантне місце до оточуючих.
3.3. Вибір методів відбору Відбір персоналу — це процес вибору критеріїв, оцінки кандидата і прийняття рішення про його прийом чи відмову в ньому. При відборі персоналу потрібно керуватися наступними принципами: • орієнтація на сильні, а не на слабкі сторони людини і пошук не ідеальних кандидатів, яких у природі не існує, а найбільш підходящих для даної посади. Відбір припиняється, якщо кілька людей не задовольняють пред'явленим вимогам, так як, швидше за все ці вимоги завищені, і їх необхідно переглянути; • забезпечення відповідності індивідуальних якостей претендента вимогам, що пред'являються змістом роботи (освіта, стаж, досвід, а в ряді випадків стать, вік, здоров'я, психологічний стан); • орієнтація на найбільш кваліфіковані кадри, але не більше високої кваліфікації, ніж це вимагає робоче місце. Якості, якими повинен володіти кандидат, що претендує на вакантну посаду, вам необхідно вказати у професіограмі або так званій карті компетентності ( «портреті ідеального працівника»). Наступ кроком буде вибір та обґрунтування методів, котрими ви скористаєтесь при відборі необхідних працівників (рис.2).
Рис.2. Методи відбору персоналу
4. Мотивація персоналу підприємства 4.1.Аналіз існуючої системи мотивації Даний підрозділ курсової роботи передбачає роботу студента з формою .№ 1–ПВ «Звіт з праці», формою .№ 3–ПВ «Звіт про використання робочого часу», формою № 2 «Звіт про фінансові результати». Необхідно здійснити аналіз існуючої системи мотивації працівників підприємства. Для цього потрібно дослідити динаміку продуктивності праці на підприємстві та порівняти її з динамікою трудових доходів персоналу (заробітної плати та інших матеріальних та нематеріальних винагород). Аналіз системи оплати праці здійснюється за допомогою таблиць і графіків (діаграм) у такій послідовності: 1) аналіз структури витрат на персонал; 2) аналіз динаміки витрат на персонал та продуктивності праці, коефіцієнт випередження; Для розрахунку продуктивності праці можна використовувати наступні формули, зокрема: , де ПП – продуктивність праці одного працівника (виробіток одного робітника); Ч – середньо облікова чисельність працівників (робітників); О – обсяг реалізованої продукції (обсяг умовно-чистої продукції, обсяг чистої продукції); ППр – річна продуктивність праці (середньорічний виробіток); ППд – денна продуктивність праці одного працівника (середньоденний виробіток одного робітника). Коефіцієнт випередження розраховується за формулою: , де Тпп - темп зростання продуктивності праці; Тзп - темп зростання середньої заробітної плати.
3) аналіз ефективності системи оплати праці, що здійснюється за допомогою таких формул: , , де - ефективність оплати праці, грн./грн.; - зарплатоємність продукції, грн./грн.
4.2. Удосконалення системи мотивації певної категорії персоналу В результаті аналізу здійсненого у підпункті 4.1. студент оцінює реальний стан системи мотивації персоналу підприємства. Подальша робота студента полягає в усуненні виявлених недоліків за рахунок удосконалення існуючої системи мотивації однієї із категорій персоналу. В залежності від ситуації студент може впровадити нову систему оплати праці, змінити структуру витрат на персонал і т.д.
ОЦІНЮВАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ Виконана курсова робота оцінюється за чинною в НУВГП системою. Максимальна кількість балів (100) розподіляється таким чином:
Шкала оцінювання в ECTS
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНИХ ДЖЕРЕЛ
Законодавчі акти
Підручники і навчальні посібники
Додаткова література:
100. Скавитин А. В. Управление сокращением персонала: опыт Великобритании / А. В. Скавитин // Менеджмент в России и за рубежом. - 2004. – № 2. – С. 65. 101. Соломанидина Т. Организационная культура компании и лояльность персонала / Т. Соломанидина // Управление персоналом. - 2003. – № 6 (83). – С. 60. 102. Сомов Л. Эффективная система оплаты труда – ещё один шаг к успеху вашей фирмы / Л. Сомов // Управление персоналом. – 2004. - № 13.– С. 36. 103. Третьякова Е. А. Управление персоналом предприятия: социально-экономические аспекты // Е. А. Третьякова, Т. В. Алфёрова // Менеджмент в России и за рубежом. – 2010. – № 4. – С. 118-125. 104. Тупчий Ю. Система подбора: оценка эффективности / Ю. Тупчий // Управление персоналом – Украина. – 2010. – № 9 (204). – С. 18-21. 105. Филиппова І. Г. Методика оцінки рівня ефективності діяльності управлінського персоналу підприємств АПК / І. Г. Филиппова // Менеджер. Вісник Донецького державного університету управління. – 2008. – № 3 (45). – С. 185-191. 106. Хохлова Т. П. Управление поведенческими отклонениями и пути к устойчивому развитию / Т. П. Хохлова // Менеджмент в России и за рубежом. – 2010. – № 1. – С. 113-121. 107. Яновская Ю. Зачем планировать карьеру? / Ю. Яновская // Управление персоналом. – 2003. - № 5 (82).– С. 45. 108. Яхонтова Е. С. Управление ценностями, как элементы управления человеческими ресурсами компании / Е. С. Яхонтова // Менеджмент в России и за рубежом. – 2003. - № 4.– С. 73. 109. Персонал: управління на засадах самоорганізації: навч. посіб. / Г.О. Нестеренко. – К. : Вид-во НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2010. – 350 с. 110. Механізм мотивації управлінського персоналу: [монографія] / 111. Теорія і практика професійної орієнтації: навч. посіб. / Міжрегіон. акад. упр. персоналом (МАУП); уклад.: Н.Г. Швець, 112. Управління персоналом: теоретичні аспекти та практичні здобутки: [монографія] / С.Е. Сардак, О.О. Третьяк. – Д. : Інновація, 2009. – 157 с. 113. Управління персоналом підприємства: концептуальне визначення та механізми розвитку: [монографія] / О.О. Хандій. – Луганськ : Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2010. – 240 с. 114. Інформаційні системи управліня персоналом, діловодства і документообігу: навч. посіб. / В.Є. Юринець, Р.В. Юринець. – Л.: Тріада плюс, 2008. – 628 с. 115. Стратегічне управління персоналом підприємства в умовах сучасного розвитку ринку праці: [монографія] / І.Р. Бузько [та ін.]. – Луганськ : Вид-во СНУ ім. В.Даля, 2009. – 304 с. 116. Технології управління персоналом: навч. посіб. / С.О. Цимбалюк. – К. : КНЕУ, 2009. – 399 с. 117. Стратегічне управління персоналом підприємства в умовах ринкової економіки [Текст] : монографія / Л.В. Балабанова, 118. Управління персоналом сучасної організації: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / О.А. Гавриш [та ін.]; відп. ред. Т. В. Лазоренко. – К. : НТУУ «КПІ», 2011. – 333 с. Додаток А
Міністерство освіти і науки України ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» Кафедра менеджменту і маркетингу
КУРСОВА РОБОТА з дисципліни “УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ” на тему: _________________________________________ _________________________________________ _________________________________________
Виконав: студент (ка) (група МН – 41) ______________________ (прізвище, ініціали)
Перевіривив:____________________________ (посада, прізвище, ініціали)
Івано-Франківськ 2014 р.
Додаток Б Міністерство освіти і науки України ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» Кафедра менеджменту і маркетингу
Дисципліна: “Управління персоналом” Спеціальність: “Менеджмент і адміністрування”, 4 курс,( група МН-41)
ЗАВДАННЯ на курсову роботу студента __________________________________________________________________ (прізвище, ім’я, по батькові) 1.Тема роботи_____________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Термін здачі студентом закінченої роботи: _________________________ 3. Вихідні дані до роботи: статистична звітність підприємства, навчальні посібники та підручники, наукові статті та монографії, періодичні наукові видання, методичні рекомендації. 4. Зміст пояснювальної записки: Вступ. 1. Розкриття сутності управління персоналом. 2. Аналіз кадрового потенціалу підприємства. 2.1. Аналіз механічного руху персоналу. 2.2. Аналіз якісного руху персоналу.3. Укомплектування підприємства персоналом. 3.1. Планування чисельності персоналу підприємства. 3.2. Вибір та обґрунтування джерел набору працівників. 3.3. Вибір методів відбору. 4. Мотивація персоналу підприємства. 4.1.Аналіз існуючої системи мотивації. 4.2. Удосконалення системи мотивації певної категорії персоналу. Висновки. Список використаної літератури. Додатки. 5. Дата видачі завдання ___________________________
Студент: _____________________ (підпис) Керівник:_____________________
(підпис) Нараховано балів:
Підписи членів комісії: ___________________ |