|
Управлінський облікДата публикации: 12.04.2019 06:16
МІНІСТРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ДВНЗ «КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені Вадима Гетьмана»
ЗАВДАННЯ ДЛЯ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ ТА МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ЇХ ВИКОНАННЯ З НАУКИ «УПРАВЛІНСЬКИЙ ОБЛІК» для студентів спеціальності 6.030509 «Облік і аудит» заочної форми навчання
КИЇВ КНЕУ 2016 МІНІСТРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ ДВНЗ «КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені Вадима Гетьмана»
ЗАВДАННЯ ДЛЯ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ ТА МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ЇХ ВИКОНАННЯ З НАУКИ «УПРАВЛІНСЬКИЙ ОБЛІК» для студентів спеціальності 6.030509 «Облік і аудит» заочної форми навчання
Затверджено: на засіданні кафедри обліку підприємницької діяльності Протокол №___ від ______2016р. Зав.кафедри__________________
Всі цитати, цифровий, фактичний матеріал, бібліографічні відомості перевірені, запис одиниць відповідає стандартам _____________(підпис автора)
КИЇВ КНЕУ 2016 Завдання для контрольних робіт та методичні вказівки до їх виконання з науки «Управлінський облік для студентів спеціальності 6.030509 «Облік і аудит» заочної форми навчання/ Украдачі: Гнилицька Л.В., Дунаєва М.В. – К.: КНЕУ, 2016. - 63 с.
Укладачі: Гнилицька Л.В.д.е.н., професор Дунаєва М.В.,ст.. викладач
Рецензент: Добровський В.М., к.е.н., професор
Виконання контрольної роботи студентами заочної форми навчання є складовою частиною навчального процесу і передбачає закріплення та поглиблення теоретичних знань, здобутих майбутніми фахівцями у процесі вивчення курсу, вироблення навичок самостійно працювати зі спеціальною літературою, даними бухгалтерського обліку й звітності, а також робити узагальнення і висновки. У процесі підготовки контрольної роботи студенти мають вивчити законодавчі акти, інструктивні матеріали, а також літературні джерела, в яких висвітлюються питання обраної теми.
2. Загальні вимоги до контрольної роботи У контрольній роботі слід всебічно й глибоко розкрити зміст обраної теми, показати знання законодавчих актів, нормативних та інструктивних матеріалів і літературних джерел. Контрольна робота складається з теоретичної та розрахункової частин. В теоретичній частині необхідно викласти зміст теми, яку обрав студент із наведеного в розділі 5 переліку, показати уміння самостійно робити висновки на підставі вивченої літератури, зібраного, опрацьованого й узагальненого фактичного матеріалу. У розрахунковій частині потрібно виконати наведені в розділі 6 вправи. Обсяг контрольної роботи – 20 – 24 сторінки учнівського (шкільного) зошиту, в тому числі таблиці, схеми, діаграми, графіки тощо, або 10 – 12 аркушів формату А4 (210х297мм).????
3. Методичні вказівки до виконання контрольної роботи
Кожний студент самостійно вибирає варіант контрольної роботи згідно зі своїм порядковим номером у списку навчальної групи. Якщо виконана контрольна робота не відповідає зазначеним вимогам, вона не приймається до рецензування. Навчальну та спеціальну літературу з теми контрольної роботи студент підбирає самостійно. Особливу увагу слід звернути на першоджерела (законодавчі акти, нормативні та інструктивні матеріали). Користуватися необхідно лише новими виданнями та останніми редакціями нормативних актів. Список використаних літературних джерел та інших матеріалів необхідно систематизувати у загальноприйнятому порядку і навести у кінці контрольної роботи. На основі зібраного, вивченого й опрацьованого матеріалу теми складається план роботи. На наведені в роботі цифрові дані, цитати, таблиці, якщо вони взяті з першоджерел, мають бути посилання на ці джерела. Контрольну роботу мають написати чітким, розбірливим почерком, грамотно й охайно. Текст можна писати від руки чорнилом (пастою) синього або чорного кольору, друкувати на машинці чи комп’ютері. Виправлення, закреслення, скорочення слів та використання абревіатур (крім загальноприйнятих) в тексті не дозволяється. Після тексту перед списком літератури студент ставить свій підпис і дату виконання роботи. У випадках утруднень при виконанні контрольної роботи необхідно звертатися на кафедру обліку підприємницької діяльності. Методичними вказівками передбачено шість варіантів самостійних робіт. Кожний студент обирає варіант самостійної роботи згідно з останньою цифрою номера залікової книжки, при цьому перший варіант це всі перші номери задач за кожною темою самостійної роботи, другий варіант – другі номери задач і т.д.?????
4. Рецензування та захист контрольних робіт Готова контрольна робота подається на кафедру обліку підприємницької діяльності, в термін зазначений навчальним графіком, для рецензування. Якщо рецензія схвальна, робота допускається до захисту. Якщо контрольна не відповідає вимогам цих методичних вказівок, її повертають студентові на доопрацювання. До другого (доопрацьованого) варіанта студент обов’язково додає рецензію на перший варіант. Дату й час захисту контрольних робіт встановлює деканат обліково-економічного факультету університету. Робота зараховується лише за підсумками співбесіди її автора з викладачем. Скласти екзамен з курсу „Управлінський облік” студент може тільки після захисту контрольної роботи.
5. Вправи по варіантам для самостійного виконання студентів
І варіант
Задача 1. ТОВ „Успіх” за звітний місяць виготовило 200 одиниць продукції. Аналіз витрат підприємства відповідно до їх відображення на рахунках бухгалтерського обліку наведено в табл. 1. Здійснити розрахунок функції витрат за звітний період, використовуючи функціональний (аналіз облікових даних) метод, а також розрахувати загальні витрати підприємства, якщо буде збільшено обсяг виробництва до 300 одиниць продукції, а витрати на оренду приміщення зростуть на 100 грн. Таблиця 1 Облікові дані побудови функції витрат, грн.
Задача 2. Підприємство виготовляє виріб шляхом послідовного оброблення у двох основних цехах. За звітний місяць підприємство має такі дані (грн.):
Незавершене виробництво на початок місяця по цеху № 1 становить 9500 грн., по цеху № 2 – 12500 грн., а на кінець місяця відповідно 9000 і 6000 грн. Визначити собівартість напівфабрикату, переданого з цеху № 1 до цеху № 2, та собівартість готової продукції.
Задача 3. Підприємство протягом місяця виробляє і продає три види виробів А, Б, В за таких умов:
Використовуючи метод директ-костинг:
Задача 4. Для кожного з наведених нижче варіантів необхідно визначити пропущені дані:
Задача 5. Визначити відхилення від норм витрат у зв’язку із заміною матеріалу:
Загальна сума відхилень______________________(грн.) У тому числі: за рахунок цін________________________(грн.) за рахунок норм______________________(грн.) Навести алгоритм розрахунку та прокоментувати його.
Задача 6. Підприємство виробляє три види продукції А, Б і В, про які є така інформація, грн. :
Попит на продукцію підприємства перевищує її потужність. Тому керівництво розглядає питання щодо виробничої програми на наступний місяць. Ставка оплати праці виробничих робітників встановлена у розмірі 1,2 грн. за годину, а місячна потужність становить 1000 годин праці. Необхідно скласти оптимальну виробничу програму на наступний місяць, яка забезпечить отримання максимального прибутку.
Задача 7. Нижче подано гнучкий бюджет підприємства, за умови що рівень виробничої діяльності становитиме відносно запланованого максимального обсягу діяльності відповідно 70 та 80%
Необхідно скласти гнучкий бюджет за рівня діяльності 90% від запланованого обсягу.
8. Тести 1. Які з наведених нижче категорій є системами обліку: а) переплетена; б) автономна; в) аналітична; г) загальна; д) інтегрована; е) періодична?
2. Які з перелічених видів витрат не беруться до уваги у процесі прийняття управлінського рішення: а) постійні; б) очікувані; в) дійсні; г) безповоротні; д) уявні?
3. Сфера застосування простого (одно передільного) методу обліку витрат і калькулювання: а) наявність залишків незавершеного виробництва; б) відсутність залишків незавершеного виробництва; в) випуск одного виду продукції; г) випуск кількох видів продукції.
4. Яка з економічних категорій не відповідає визначенню директ-костинг: а) облік змінної собівартості; б) облік часткової собівартості; в) облік виробничої собівартості; г) облік маржинальної собівартості.
5. Для визначення нормативного коефіцієнта постійних загальновиробничих витрат загальна сума планових постійних загальновиробничих витрат ділиться на: а) максимальну потужність; б) мінімальну потужність; в) нормальну потужність; г) ідеальну (теоретичну) потужність.
6. Основна різниця між зведеним і гнучким бюджетами полягає в тому, що: а) гнучкий бюджет приймає до уваги змінні витрати, а зведений бюджет охоплює всі види витрат підприємства; б) гнучкий бюджет дає менеджерам певну свободу у досягненні поставленої мети, у той час як зведений бюджет базується на потайному незмінному стандарті; в) зведений бюджет складається для всього підприємства в цілому, а гнучкий бюджет охоплює тільки окремі підрозділи; г) зведений бюджет складається на основі запланованого рівня діяльності, а формування гнучкого бюджету відбувається виходячи з фактичного рівня діяльності.
ІІ варіант
Задача 1. Підприємство щомісяця сплачує за користування телефонним зв’язком 500 грн. плюс 0,2 грн. за кожний дзвінок. Упродовж січня було 6000 дзвінків, а в лютому 5000 дзвінків. Необхідно:
Задача 2. Є такі дані про доходи та витрати підприємства за рік, грн. :
Дані про запаси:
Необхідно:
Задача 3. Підприємство виготовляє три види продукції А, Б, В з такими характеристиками.
Витрати на управління становили 50000 грн., у тому числі постійні витрати – 20000 грн. Розподіляються вони за виробами пропорційно часу виробництва. Збитковий продукт підприємство зняло б з виробництва. На основі обліку за системою директ-костинг:
Задача 4. Ціна одиниці продукції – 60 грн., а витрати підприємства, пов’язані з її виробництвом і реалізацією, становлять, грн.:
Необхідно:
Задача 5. Визначити і проаналізувати відхилення від норм трудових витрат за умови, що:
за трудомісткістю – 8л/год за тарифною ставкою – 2 грн.;
Задача 6. Підприємство отримало від замовника пропозицію додатково виробити 1000 од. виробів та реалізувати їх за ціною 2000 грн. за одиницю. Транспортні витрати покриває замовник. Потрібно оцінити вигідність цієї пропозиції. Вихідні дані: річна виробнича потужність підприємства – 10000 од. виробів. Обсяг виробництва при теперішньому використанні потужності підприємства на 80% - 8000 од. виробів. Ціна одного виробу 3000 грн. Витрати підприємства при використанні виробничої потужності на 80% такі (грн.)
Рішення виконати на основі облікових даних про повні витрати (варіант А) та облікових даних про змінні витрати (варіант Б).
Задача 7. Керуючись даними наведеними в таблиці скласти бюджет закупівлі сировини за І квартал 2005 року, якщо відомо, що для виробництва одиниці продукції потрібно 4 кг сировини, запас якої підтримується в обсязі 20% виробничої потреби наступного місяця.
8. Тести 1. Які з наведених нижче ознак характеризують інтегровану систему обліку: а) безперервний облік запасів; б) облік витрат у розрізі елементів; в) рахунки фінансового та управлінського обліку кореспондують в межах єдиної системи; г) застосування дзеркальних рахунків-екранів?
2. До постійних належать витрати, величина яких: а) є незмінною для різних видів продукції; б) залишається постійною на одиницю продукції; в) зростає зі збільшенням обсягу виробництва; г) не залежить від змін обсягу виробництва в межах певної виробничої потужності підприємства; д) залежить від змін норм.
3. Сфера застосування позамовного методу обліку витрат і калькулювання: а) наявність залишків незавершеного виробництва; б) відсутність залишків незавершеного виробництва; в) випуск одного виду продукції; г) випуск кількох видів продукції.
4. Що спричинило появу стратегічного управлінського обліку: а) існування напівмарж за різними сегментами діяльності; б) нормування доходів і витрат усередині виробничого процесу; в) використання маркетингових принципів у системі управлінського обліку; г) існування концепції обліку витрат і доходів за центрами відповідальності.
5. У процесі прийняття рішення в умовах використання обмежених ресурсів для складання оптимальної виробничої програми основним релевантним показником буде: а) маржинальний дохід на одиницю продукції; б) диференційні витрати; в) можливі витрати; г) маржинальний дохід на одиницю обмежуючого чинника.
6. Організація центрів відповідальності підприємства: а) здійснюється на підставі Закону України „Про бухгалтерський облік і фінансову звітність”; б) здійснюється на підставі П(С)БО 16 „Витрати”; в) залежить від організації структури підприємства; г) залежить від розподілу (делегування) повноважень між різними рівнями управління.
ІІІ варіант Задача 1. Витрати відділу копіювання містять амортизацію та обслуговування копіювальних машин, зарплату персоналу, утримання приміщення, витрати паперу, тонеру тощо. Є такі дані про витрати й обсяг діяльності цього відділу за минулі шість місяців.
Необхідно визначити функцію витрати відділу копіювання методом вищої-нижчої точки.
Задача 2. У наведеній нижче таблиці слід визначити невідомі показники.
Задача 3. Використовуючи метод розвинутого директ-костингу, визначити: а) маржинальний дохід по виробу; б) маржинальний дохід по підприємству; в) чистий дохід підприємства. Вихідні дані такі (грн.)
Задача 4. Підприємство реалізує два види продукції А та Б. Нижче наведено його кошторис на наступний рік:
Постійні витрати підприємства заплановані у сумі 160000 грн. Необхідно обчислити: а) запланований операційний прибуток; б) точку беззбитковості для кожного виду продукції; в) запас міцності підприємства.
Задача 5. Здійснити перерахунок залишку незавершеного виробництва (НЗВ) у зв’язку зі зміною норм витрат коефіцієнтним методом за такою формою (грн.):
Пояснити методику та техніку перерахунку. Прокоментувати результат зміни.
Задача 6. Підприємство виробляє та продає 10000 од. виробів за рік. Його власні витрати по виробництву та реалізації (без спеціальних витрати по реалізації) становлять - 10000000 грн. Спеціальні витрати по реалізації – 10% продажної ціни. Постійні витрати підприємства – 6000000 грн. Продажна ціна виробу – 15400 грн. Дослідження ринку показало, що зниження ціни виробу на 1100 грн. сприятиме збільшенню реалізації на 20%, тобто з 10000 до 12000 одиниць. Розширення виробництва можливе, бо існують вільні виробничі потужності. Потрібно оцінити, що вигідніше: а) зберігати діючі обсяги виробництва та стару ціну (альтернатива 1) б) розширити виробництво та знизити ціну (альтернатива 2). Рішення виконати на основі облікових даних про повні витрати (варіант А) та змінні витрати (варіант Б).
Задача 7. Підприємство „Аудіо диск” виробляє аудіоплеєри. Нижче подано звіт про фінансові результати за підсумками звітного року.
На наступний рік очікуються такі зміни в діяльності підприємства:
Використовуючи всі наведені дані, підготувати бюджетний звіт про фінансові результати на наступний рік.
8. Тести. 1. Які з наведених нижче ознак покладені в основу загальної системи обліку: а) періодичний облік запасів; б) складання нормативних та планових калькуляцій за кожним видом продукції; в) облік витрат здійснюється за елементами; г) рахунки фінансового обліку ведуться окремо від рахунків управлінського обліку?
2. Для виготовлення 100 одиниць продукції було використано 1100 грн. витрат. У наступному періоді передбачається зростання обсягу виробництва на 20%, при цьому витрати досягнуть рівня 1310 грн. Якими будуть дані витрати: а) пропорційними; б) постійними; в) дегресивними; г) прогресивними?
3. Основними рисами напівфабрикатного варіанта попередільного методу є а) визначення фактичної собівартості кінцевого продукту без калькулювання собівартості напівфабрикатів; б) визначення фактичної собівартості кінцевого продукту з попереднім калькулюванням собівартості; в) наявність системного вартісного обліку руху напівфабрикатів; г) відсутність системного вартісного обліку руху напівфабрикатів.
4. Точка беззбитковості підприємства зростає в результаті: а) зменшення постійних витрат; б) збільшення коефіцієнта маржинального доходу; в) збільшення змінних витрат; г) зменшення змінних витрат; д) жодного з наведених вище варіантів.
5. Якщо підприємство прийме спеціальне замовлення на 1500 одиниць продукції по ціні 50 грн. за одиницю (звичайна ціна реалізації 75 грн.), а витрати на виробництво одиниці продукції становлять 55 грн. ( з яких на змінні припадає 80%), то за умови наявності вільних виробничих потужностей його додатковий фінансовий результат становитиме: а) прибуток у розмірі 9000 грн.; б) прибуток у розмірі 7500 грн.; в) збиток у розмірі 37500 грн.; г) збиток у розмірі 7500 грн.
6. Які з перелічених видів витрат повністю контролюються начальником виробничого цеху: а) ціна за отримані цехом матеріали; б) орендна плата за приміщення цеху; в) використання сировини; г) електроенергія для роботи устаткування цеху; д) заробітна плата виробничих працівників; е) витрати на страхування виробничого устаткування.
ІV варіант
Задача 1. У ресторані змінними є витрати на продукти та напої, які становлять в середньому 25 грн. на одного відвідувача. Постійні витрати (оренда, комунальні внески, заробітна плата працівників ресторану тощо) становлять 1000 грн. на тиждень. Визначити собівартість однієї порції, якщо за тиждень буде обслуговано 1, 50, 100, 200 відвідувачів. Відповіді дати у вигляді таблиці 1. Таблиця 1
Задача 2. У продовж травня підприємство виготовило 10000 одиниць продукції, а його загальновиробничі витрати включали, грн..: 1) непряма зарплата - 16000; 2) непрямі матеріали - 12000; 3) комунальні послуги - 3000; 4) амортизація устаткування - 7000; Ставка розподілу загальновиробничих витрат дорівнює 4 грн. на одиницю, а зайворозподілені та недорозподілені витрати списуються на собівартість реалізованої продукції. Необхідно скласти бухгалтерські записи для відображення фактичних і розподілених загальновиробничих витрат.
Задача 3. Підприємство виробляє продукцію, яку реалізує за ціною 1450 грн. за одиницю. Впродовж звітного року підприємство виготовило 28500 одиниць продукції, а продало 30500 одиниць. Далі наведено дані про витрати підприємства за звітний рік. Виробничі витрати, грн.: Прямі матеріали та комплектуючі - 18525000 Прямі витрати на оплату праці - 3420000 Змінні загальновиробничі витрати - 1710000 Постійні загальновиробничі витрати - 8250000 Операційні витрати, грн. : Змінні адміністративні витрати та витрати на збут - 244000; Постійні адміністративні витрати та витрати на збут - 4000000; Запаси готової продукції на початок року були 4500 од., а собівартість одиниці становила 1150 грн. (зокрема постійні виробничі витрати 350 грн.). Необхідно скласти звіт про фінансові результати за рік на основі калькулювання змінних витрат.
Задача 4. На основі розподілу витрат на змінні та постійні розрахувати межу рентабельності для ситуації, при якій необхідно визначити кількість виробів на продаж і не понести збитки, а отримати прибуток у розмірі 400000 грн. за умови: ціна придбання 1 виробу – 50000, продажна ціна – 90000, оренда приміщення – 100000 грн.
Задача 5. Визначити загальну собівартість товарного випуску балансовим і нормативним методами по статті „Сировина та матеріали” за даними: а) незавершене виробництво на початок місяця: - за нормою – 4000 грн.; - зміна норм – 100 грн. (-); - разом - ...; б) витрати за місяць: - за нормою 25000 грн.; - відхилення від норм 5000 грн. (+); - разом - ...; в) незавершене виробництво на кінець місяця: - за нормою 2500 грн.; г) списано на брак: - за нормою 600 грн. д) списано на товарний випуск: - за нормою - ...; зміна норм - ...; - відхилення від норм - ...
Задача 6. Підприємство виготовляє та реалізує два види продукції – барометри і термометри, використовуючи всі виробничі потужності:
Попит на обидва види продукції перевищує його пропозицію з боку виробників. Для виготовлення одного барометра необхідно витратити вдвічі більше годин праці, ніж для виробництва одного термометра. Загальний час роботи персоналу обмежений 80000 год на місяць. На підставі наведених даних визначте оптимальну виробничу програму. Обґрунтуйте відповідь розрахунками.
Задача 7. Підприємство має два цехи з виготовлення запчастин „S-1” до автомобілів. Нижче подані дані про заплановані виробничі накладні витрати, які припадають на одну запчастину, за нормального рівня виробництва 1000 запчастин на рік.
Проте після всебічного обговорення можливостей підприємства на виробничій нараді керівництво дійшло висновку, що в наступному році обсяг виробництва становитиме лише 800 запчастин. Крім того заплановані змінні виробничі накладні витрати зростуть на 10%. Необхідно підготувати бюджет виробничих накладних витрат на наступний рік, виходячи з нових умов.
8. Тести. 1. Основною метою управлінського обліку є: а) здійснення обліку витрат у розрізі економічних елементів; б) визначення фінансового результату підприємства з метою оподаткування; в) складання фінансової та статистичної звітності; г) надання інформації для прийняття короткотермінових рішень?
2. Сукупні річні витрати підприємства на виготовлення продукції становлять 1000 тис. грн., а їх збільшення заплановано до 1150 тис.грн. за планового зростання обсягу виробництва на 20%. Норми та ціни на використані ресурси змінювати не передбачається. Яку суму у собівартості продукції становитимуть постійні витрати (тис. грн.) а) 200; б) 250; в) 150; г) 750; д) 50?
3. Основними (відмітними) рисами безнапівфабрикатного варіанта попередільного методу є : а) передача напівфабрикатів без калькулювання їх собівартості; б) передача напівфабрикатів за їх собівартістю; в) наявність статті „Напівфабрикати власного виробництва”; г) відсутність статті „Напівфабрикати власного виробництва”.
4. Якщо загальний маржинальний дохід зменшується на певну величину, то операційний прибуток підприємства: а) зменшується у такому самому розмірі; б) зменшується на величину більшу, ніж зменшення маржинального доходу; в) збільшується у такому самому розмірі; г) залишається без змін; д) жодний з наведених вище варіантів.
5. Підприємство „Сиріус” планує внести деякі зміни у виробничий процес. Нижче подані існуючі виробничі витрати (до внесення змін) та витрати що плануються після відповідних змін (грн.):
Величина диференційних витрат становить: а) 41300 грн.; б) 6900 грн.; в) 34400 грн.; г) 7732 грн.
6. Трансфертні ціни можуть формуватись на основі: а) ринкових цін; б) договірних цін; в) собівартості; г) прибутку.
V варіант Задача 1. Торгівельне підприємство має такі показники діяльності:
Визначити прирістні та диференційні (маржинальні) витрати та доходи, якщо передбачається збільшити на 20% обсяг реалізації у зв’язку з освоєнням нових ринків збуту. При цьому ціна реалізації буде незмінною, прямі витрати становитимуть 800 грн. на одиницю товару, а також передбачено збільшити:
Розрахунок прирістних витрат і доходів відобразити у табл. 2. Таблиця 2 Розрахунок прирістних витрати і доходів, тис.грн.
Задача 2. На підприємстві з одного виду сировини виготовляють водночас два види продукції: продукту А виготовлено 1500 кг, продукту Б – 2000 кг. Ціна кожного з них дорівнює відповідно 10 і 15 грн. Витрати за місяць становили: на виробництво – 18000 грн., адміністративні – 6000 грн., на збут – 4000 грн. Визначити виробничу собівартість одиниці кожного виду продукції, собівартість залишків продукції на кінець місяця за умови, що продукту А продано 1000 кг, а продукту Б – 1200 кг, а також валовий та операційний прибуток. Розподіл непрямих виробничих витрат між видами продукції здійснюється пропорційно до обсягів випуску у ринкових цінах.
Задача 3. Визначити оптимальну комбінацію виробництва та реалізації двох видів продукції на підприємстві, якщо є така інформація стосовно витрат та доходів:
Задача 4. Підприємство виготовляє і реалізує два види продукції, про які є такі дані (грн.):
На підставі наведених даних розрахуйте точку беззбитковості підприємства в натуральному та грошовому вимірах, якщо на кожну одиницю реалізованого продукту А припадає 2 одиниці реалізації продукту Б, а постійні витрати дорівнюють 19950 грн.
Задача 5. Визначити відхилення від норм витрат матеріалів у процесі їх розкрою за даними:
Розрахунки здійснити за формою:
Навести алгоритм розрахунків усіх показників. Зазначити джерела інформації про рух матеріалів.
Задача 6. Підприємство встановлює ціну продажу нового продукту „Х”. Обліковий відділ надав такі дані:
На підставі наведених даних визначити: а) ціну продажу, якщо націнку встановлено на рівні 110% до повних витрат підприємства; б) відсоток націнки для збереження ціни, визначеної в п.а), якщо він розраховується на основі змінних виробничих витрат.
Задача 7. Нижче наведено бюджет продажу компанії на перше півріччя 20__ року:
Запаси готової продукції плануються в розмірі 30% обсягу продажу наступного періоду. На 1 січня 2005 року на складі було 1800 одиниць готової продукції. Необхідно скласти бюджет виробництва на перший квартал 2005 року.
8. Тести. 1. Які особливості обліку доходів та витрат характерні для маржинального етапу розвитку управлінського обліку: а) здійснення обліку за центрами відповідальності; б) розробка стандартів та гнучких бюджетів; в) здійснення обліку за зовнішніми сегментами діяльності; г) багатоступенева побудова звітів про фінансові результати.
2. За збільшення обсягу діяльності: а) постійні витрати на одиницю продукції збільшуються; б) загальна сума постійних витрат збільшується; в) загальна сума постійних витрат залишається незмінною; г) постійні витрати на одиницю продукції зменшуються.
3. Якщо загальний маржинальний дохід зменшується на певну величину, то операційний прибуток підприємства: а) зменшується у такому самому розмірі; б) зменшується на величину більшу, ніж зменшення маржинального доходу; в) збільшується у такому самому розмірі; г) залишається без змін; д) жодний з наведених вище варіантів.
4. Як вплине на точку беззбитковості збільшення ціни продажу одиниці продукції з 1 грн. до 1,1 грн. за одночасного зростання постійних витрат підприємства з 400 тис. грн. до 480 тис. грн.: а) точка беззбитковості в одиницях збільшиться; б) точка беззбитковості в одиницях зменшиться; в) точка беззбитковості в одиницях залишиться без змін; г) наведених даних недостатньо для визначення впливу зазначених факторів на точку беззбитковості.
5. Кількість матеріалів, яку необхідно закупити за період, буде дорівнювати бюджетній кількості використаних матеріалів: а) плюс заплановані кінцеві запаси матеріалів і мінус запаси матеріалів на початок періоду; б) плюс запаси матеріалів на початок періоду і мінус заплановані кінцеві запаси матеріалів; в) обидва із зазначених вище варіантів правильні; г) жоден із зазначених вище варіантів.
6. У процесі формування оперативного бюджету останнім кроком звичайно є підготовка бюджетного: а) звіту про фінансові результати; б) балансу; в) звіту про грошові кошти; г) звіту про капітальні інвестиції.
VІ варіант Задача 1. Визначити змінну, середню та маржинальну собівартість одиниці виробу при збільшені його випуску зі 148 до 151 одиниці, використовуючи дані, наведені в таблиці 1. Зробити висновки стосовно доцільності збільшення обсягу випуску. Таблиця 1 Розрахунок собівартості одиниці продукції, грн.
Задача 2. Виходячи з того, що прямі витрати на одиницю продукції становлять 20 грн., а загальна сума очікуваних накладних витрат – 5000 грн., визначити повну собівартість одиниці продукції, за умови що фактичний випуск становив би 10, 50, 100 одиниць. Відповідь подати у вигляді таблиці:
Навести алгоритм розрахунку та пояснити, за рахунок чого змінюється повна собівартість одиниці продукції.
Задача 3. Підприємство використовує систему калькулювання повних виробничих витрати для складання зовнішньої звітності. Поряд із цим керівництво компанії зацікавлене у складанні внутрішньої звітності з використанням системи калькулювання змінних витрат. Далі наведено інформацію про діяльність компанії за останні три роки:
Необхідно:
а) повних виробничих витрат; б) змінних витрат.
Задача 4. Підприємство виробляє один вид продукції, яку реалізує за ціною 120 грн. за одиницю. При цьому: змінні витрати на одиницю – 90 грн., загальні постійні витрати – 30000 грн. Визначити:
По кожному пункту навести формули розрахунків і прокоментувати отримані результати.
Задача 5. Визначити відхилення від норм витрат матеріалів за місяць інвентарним методом за даними цехового звіту:
Розрахунок здійснити за формою:
Навести алгоритм усіх показників. Зазначити джерела інформації про рух матеріалів.
Задача 6. Нижче наведено звіт про фінансові результати підприємства за попередній місяць, грн. :
Покупець бажає придбати 4000 виробів за ціною 6,4 грн. за одиницю замість звичайної ціни 10 грн. Прийняття цього замовлення не збільшить витрати підприємства на збут. Необхідно визначитися щодо доцільності прийняття спеціального замовлення.
Задача 7. Бюджет продажу та бюджет виробництва підприємства „Норд”:
Фактичний обсяг реалізації за січень становив 11000 одиниць. Очікується, що величина продажу за наступні місяці (лютий – червень) також буде на 10% вище ніж запланована відповідно до бюджету. Звичайно політика підприємства щодо запасів полягає в утриманні їх залишків, величина яких дорівнює величині запланованого продажу за бюджетом за два наступні місяці. Фактичний обсяг виробництва за січень становив 14000 одиниць, а початкове сальдо запасів дорівнювало 23000 одиниць. На підставі наведеної інформації скласти скориговані бюджети продажу та виробництва за січень – березень поточного року.
8. Тести. 1. Які з перелічених процедур не здійснюються в управлінському обліку? а) надання оперативної інформації управлінській ланці всередині підприємства; б) визначення результатів діяльності за центрами відповідальності; в) складання фінансової та податкової звітності; г) калькулювання собівартості продукції?
2. Які витрати підприємства не зміняться, якщо діяльність з одного з виробничих підрозділів тимчасово припинена: а) прямі витрати на оплату праці; б) прямі матеріали; в) прямі накладні витрати; г) непрямі накладні витрати?
3. Точка беззбитковості підприємства зростає в результаті: а) зменшення постійних витрат; б) збільшення коефіцієнта маржинального доходу; в) збільшення змінних витрат; г) зменшення змінних витрат; д) жодного з наведених вище варіантів.
4. У системі обліку нормативних витрат за методом стандарт-кост усі записи на рахунках запасів і витрат ведуться: а) тільки за нормативами; б) за нормативами, відхиленнями і разом (фактично); в) тільки за фактичними витратами; г) за фактичними витратами і відхиленнями від норм.
5. Гнучкий бюджет: а) призначений для контролю за виробничими накладними витратами, а не для контролю за прямими виробничими витратами; б) має застосовуватися для будь-якого рівня діяльності; в) призначений для контролю за прямими виробничими витратами, а не для контролю за виробничими накладними витратами; г) не можна застосовувати, коди на витрати впливає зміна обсягу діяльності.
6. Загальні витрати на виробництво однієї комплектуючої становлять 5 грн., з яких 30% припадає на постійні витрати. Для прийняття рішення щодо виготовлення напівфабрикатів у власному виробництві чи придбання їх на стороні величина релевантних витрат становитиме: а) 5 грн.; б) 1,5 грн.; в) 3,5 грн.; г) 7 грн.
6. Матеріальне забезпечення за варіантами виконання індивідуальних завдань
І варіант
Матеріальне забезпечення:
Таблиця 1
Розрахунок функції витрат методом аналізу облікових даних
Алгоритм рішення: ___________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 2 Розрахунок собівартості напівфабрикату, готової продукції та суми адміністративних витрат, грн.
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 3 Визначення фінансового результату підприємства, грн.
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Розрахунок нижньої межі ціни кожного виробу: А:______________________________________________________________________________________________________________________________________ Б:_______________________________________________________________________________________________________________________________________ В:______________________________________________________________________________________________________________________________________ Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 4 Визначення суми обсягу продажу, маржинального доходу, загальних змінних витрат, постійних витрат та кількості проданих одиниць продукції
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 5
Розрахунок відхилення від норм витрат у зв’язку із заміною матеріалу
Загальна сума відхилень:________________________________________(грн.) у тому числі: за рахунок норм________________________________________________(грн.) ________________________________________________ за рахунок цін________________________________________________(грн.) ________________________________________________
Таблиця 6 Визначення оптимальної виробничої програми
Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 7 Складення гнучкого бюджету
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
8. Відповіді на тести ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ІІ варіант
Матеріальне забезпечення:
Таблиця 1 Визначення маржинальний та середніх витрат, грн.
Алгоритм рішення: ___________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 2 Звіт про фінансові результати
Алгоритм рішення: ___________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ Розрахунок собівартості готової продукції та її запасів на кінець періоду:______ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 3 Розрахунок маржинального доходу та прибутку підприємства, грн.
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 4 Розрахунок показників беззбитковості
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 5 Визначення відхилення від норм трудових витрат
Загальна сума відхилень:________________________________________(грн.) у тому числі: за рахунок зміни трудомісткості __________________________________(грн.) ________________________________________________ за рахунок зміни середньоденної оплати___________________________(грн.) ________________________________________________
Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 6 Прийняття рішення щодо спеціального замовлення
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 7 Бюджет закупівлі сировини
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
8. Відповіді на тести ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ІІІ варіант
Матеріальне забезпечення:
Таблиця 1 Визначення функції витрат методом вищої-нижчої точки
Алгоритм рішення: ___________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 2 У наведеній нижче таблиці слід визначити невідомі показники.
Алгоритм рішення: ___________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 3 Розрахунок прибутку підприємства
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 4 Розрахунок точки беззбитковості та суми прибутку
Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
Таблиця 5 Перерахунок залишку незавершеного виробництва
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 6
Рішення стосовно розширення обсягів діяльності
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
Таблиця 7 Бюджетний звіт про фінансові результати
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
8. Відповіді на тести ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ІV варіант
Матеріальне забезпечення:
Таблиця 1 Визначення собівартості порції продукції
Висновок: __________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 2 Розподіл загально виробничих витрат, грн.
Алгоритм рішення: ___________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 3
Звіт про фінансові результати, грн.
Таблиця 3 Визначення фінансового результату підприємства, грн.
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Розрахунок нижньої межі ціни кожного виробу: А:______________________________________________________________________________________________________________________________________ Б:_______________________________________________________________________________________________________________________________________ В:______________________________________________________________________________________________________________________________________ Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 4 Розрахунок беззбиткового обсягу
Висновок:____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 5 Визначити загальну собівартість товарного випуску балансовим і нормативним методами по статті „Сировина та матеріали” за даними: а) незавершене виробництво на початок місяця: - за нормою – 4000 грн.; - зміна норм – 100 грн. (-); - разом - ...; б) витрати за місяць: - за нормою 25000 грн.; - відхилення від норм 5000 грн. (+); - разом - ...; в) незавершене виробництво на кінець місяця: - за нормою 2500 грн.; г) списано на брак: - за нормою 600 грн. д) списано на товарний випуск: - за нормою - ...; зміна норм - ...; - відхилення від норм - ... Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 6 Визначення оптимальної виробничої програми
Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
Таблиця 7 Бюджет виробничих накладних витрат
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________ 8. Відповіді на тести ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
V варіант
Матеріальне забезпечення:
Таблиця 1 Розрахунок прирістних та граничних витрат і доходів, тис. грн.
Алгоритм рішення: ___________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 2 Розрахунок собівартості продукції
Алгоритм рішення: ___________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 3 Визначення оптимальної комбінації виробництва
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 4 Розрахунок точки беззбитковості
Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
Таблиця 5 Розрахунок відхилення від норм витрат матеріалів при їх розкрої
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 6 Визначення ціни продажу та відсотка націнки
Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
Таблиця 7 Бюджет виробництва за І квартал 20__ року
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
8. Відповіді на тести ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
VІ варіант
Матеріальне забезпечення:
Таблиця 1
Розрахунок собівартості одиниці продукції
Алгоритм рішення: ___________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 2 Розрахунок собівартості одиниці продукції
Алгоритм розрахунку: _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 3 Визначення фінансового результату підприємства, грн.
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Розрахунок нижньої межі ціни кожного виробу: А:______________________________________________________________________________________________________________________________________ Б:_______________________________________________________________________________________________________________________________________ В:______________________________________________________________________________________________________________________________________ Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 4 Аналіз „витрати – обсяг діяльності – прибуток”
Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
Таблиця 5 Розрахунок відхилення від норм витрат матеріалів інвентарним методом
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 6
Прийняття рішення щодо спеціального замовлення
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ Висновок:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Таблиця 7 Бюджет продажу та виробництва
Алгоритм рішення : _________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________
8. Відповіді на тести ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
7. Приклади рішення типових задач з тематики вивчення курсу
Задача 1. Визначити фактичну собівартість товарного випуску продукції нормативним методом по статті „Основна заробітна плата” за даними: а) незавершене виробництво на початок місяця: - за нормою - 2000 - зміна норм - (50) - разом б) витрати за місяць: - за нормою - 15000 - відхилення від норм - 3000 - разом в) незавершене виробництво на кінець місяця: - за нормою - 1500 г) списано на брак за нормою: - 400 д) списано на товарний випуск: - за нормою - зміна норм - відхилення від норм Разом
Розв’язок. Рівняння собівартості товарної продукції має наступний вигляд: Св = НЗВп +Вп- НЗВк – Бр., де Св – собівартість товарного випуску; Вп- витрати за період; НЗВп та НЗВк – незавершене виробництво відповідно на початок та кінець періоду; Бр. – вартість кінцевого браку. Звідси, собівартість товарного випуску за нормою становить 15100 грн. (2000 + 15000 – 1500 – 400) Враховуючи вплив зміни норм фактична собівартість товарного випуску буде розрахована як сума нормативної собівартості, зміни норм та відхилення від норм. Тобто: Фс = Нсв +- Вн +- Зн, Звідси фактична собівартість товарного випуску становили 18050 грн. (15100 + 3000 – 50)
Задача 2. Визначити залишки загальновиробничих витрат у незавершеному виробництві (НЗВ). Розрахунок зробити у вигляді таблиці:
Розв’язок. Базою розподілу витрат на утримання і експлуатацію машин та обладнання (ВУЕМО) є заробітна плата робітників виробництва. Виходячи з цього сума ВУЕМО у незавершеному виробництві складає 16000 грн. (5000*320) 100 Базою розподілу загально виробничих витрат є сума основної заробітної плати виробничих робітників та ВУЕМО. Звідси, загальновиробничі витрати за нормами у незавершеному виробництві складуть 31500 грн. ((5000+16000) * 150) 100
Задача 3. Визначити відхилення від норм витрат у зв’язку із заміною матеріалу:
Загальна сума відхилень: 7500 – 6000 = +1500 У т.ч. за рахунок цін: (1,5 – 1) * 5000 = +2500 За рахунок норм: (5 - 6) * 1000 * 1,0 = -1000 Розв’язок. Загальна сума відхилень визначається як різниця між сумою витрат матеріалу, що замінюється та сумою витрат матеріалів необхідних за технологією і дорівнює +1500 грн. (7500 – 6000). Відхилення за рахунок цін визначається як добуток різниці в цінах матеріалу, що замінюється та необхідного за технологією на потребу в матеріалі, що замінюється. Тобто, за рахунок цін відбулося відхилення в розмірі +2500 грн. ((1,5 – 1) * 5000). Відхилення за рахунок норм визначається як добуток різниці норм витрачання матеріалів на вартість матеріалу необхідного за технологією. Звідси, за рахунок норм відбулося зменшення витрат на 1000 грн. ((5 – 6) * 1000 * 1,0).
Задача 4. Визначити нормативну собівартість виробу за наступними даними (грн.): 1. Сировина та матеріали - 100 2. Зворотні відходи - 20 3. Основна заробітна плата - 200 4. Додаткова заробітна плата - 16 (8% до бази нарахування) 5. Відрахування на соціальні потреби (у встановленому законодавством розмірі до бази нарахування - 81 6. ВУЕМО (300% до бази нарахування) - 600 7. Загальновиробничі витрати (200% до бази нарахування) - 1600
Розв’язок. Базою нарахування додаткової заробітної плати є основна заробітна плата. Тому її сума складає 16 грн. (200 * 8) 100 Базою відрахувань на соціальні потреби є основна та додаткова заробітна плата, а встановлений відсоток 37,5. Виходячи з цього їх сума становила 81 грн. ((200 + 16) * 37,5). 100 Базою нарахування ВУЕМО є основна заробітна плата виробничих робітників. Звідси ВУЕМО складуть 1600 грн. ((200 + 600) * 200). 100 Нормативна собівартість виробу буде дорівнювати: 2577 грн. (100 – 20 + 200 + 16 + 81 + 600 + 1600).
Задача 5.
Розподілити фактичні загальновиробничі витрати між виробами, маючи наступні дані. Розрахунок зробити у вигляді таблиці.
Розв’язок. Базою нарахування нормативних витрат на утримання та експлуатацію машин та устаткування є основна заробітна плата виробничих робітників. Звідси ВУЕМО по виробу А складуть 15000 грн. (5000 * 3000), 100 по виробу Б – 6000 грн. (2000 * 300), разом 21000 грн. (15000 + 6000). 100 Базою нарахування загально виробничих витрат є основна заробітна плата виробничих робітників та ВУЕМО. Звідси, загальновиробничі витрати по виробу А складуть 30000 грн. ((5000 + 15000) * 150), по виробу Б – 12000 грн. 100 ((2000 + 6000) * 150), разом 42000 грн. (30000 + 12000) 100 Для розподілу фактичних загально виробничих витрат потрібно спочатку визначити коефіцієнт їх розподілу. Він утворюється діленням загальної суми фактичних загально виробничих витрат на їх нормативну вартість і дорівнює 1,2 (50000 : 42000). Таким чином фактичні загальновиробничі витрати по виробу А складуть 36000 грн. (30000 * 1,2), а по виробу Б – 14000 грн. (12000 * 1,2).
Задача 6. Визначити відхилення від норм витрат матеріалів інвентарним методом за даними цехового звіту:
Розрахунки здійснити за формою:
Розв’язок. Витрати сталі за нормою визначаються як добуток норми матеріалу на одну деталь на кількість виготовлених деталей і дорівнюють 5000 кг (5 * 1000). Фактичні витрати сталі визначають за формулою: Вм = Зп + О – Зк, Де Зп та Зк – залишки на початок та кінець періоду відповідно; О – одержані протягом місяця матеріали. Отже, фактично було витрачено 5500 кг сталі (1500 + 6000 – 2000).
Задача 7.
Визначити методом відшкодування постійних затрат на виробництво (ретроспективна версія) прибуток – нетто по виробу А за наступних умов: 1. Ціна одиниці виробу - 6220 грн.; 2. Змінні затрати на виріб - 4450 грн.; 3. Постійні затрати на виріб - 57% від результату – брутто І; 4. Постійні затрати за місцем виникнення 26,9% результату – брутто ІІ; 5. Постійні затрати по центру відповідальності суб’єкта – 63,7% результату – брутто ІІІ; 6. Постійні затрати підприємства – 82,8% результату – брутто ІV. Розв’язок. Скористаємося наступним алгоритмом розв’язання задачі: 1. Ціна одиниці виробу - 6220 грн.; 2. Змінні затрати на виріб - 4450 грн.; 3. Результат – брутто І (1 – 2) – 1770 грн.; 4. Постійні затрати на виріб (57% * п.3) – 1009 грн.; 5. Результат – брутто ІІ (3 – 4) – 761 грн.; 6. Постійні затрати місяця виникнення затрат (26,9% * п.5) – 205 грн.; 7. Результат – брутто ІІІ (5 – 6) – 556 грн.; 8. Постійні затрати центру відповідальності (63,7% * п.?) – 354 грн.; 9. Результат – брутто ІV (7 – 8) – 202 грн.; 10. Постійні затрати підприємства (82,8% * п.9) – 167 грн.; 11. Результат прибуток – нетто (9 – 10) – 35 грн.
Задача 8.
Дослідження ринку показало, що серед виробів підприємства два вироби А та Б можуть бути продані за плановими цінами. Потрібно визначити, який з них слід додатково внести у виробництво, якщо є наступні дані, грн.
Наявність вільних виробничих потужностей дозволяє виробляти 4000 одиниць виробу А або 3000 одиниць виробу Б.
Розв’язок. Скористаємося наступним алгоритмом визначення фінансового результату за виробами А та Б.
Результати розрахунку показують, що більш вигідним є виробництво виробу А, оскільки він приносить більшу суму прибутку ніж виробу Б.
Задача 9.
Використовуючи рівняння критичного обсягу виробництва Виручка = Затрати постійні + Затрати змінні Визначити наступні показники діяльності підприємства: а) критичний обсяг виробництва (к), якщо є наступні дані: затрати постійні – 50000 грн., ціна одиниці виробу – 10 грн., затрати змінні на одиницю – 90 грн. б) максимальні постійні витрати (Зп), якщо є наступні дані: ціна виробу становить 5 грн., змінні витрати на одиницю продукції – 2,50 грн., обсяг виробництва – 12000 штук. в) максимальні змінні витрати (Зз), якщо є наступні дані: ціна виробу 5 грн., обсяг виробництва – 8000 штук, постійні витрати на випуск – 10000 грн. г) мінімальну продажну ціну (Ц), якщо є наступні дані: затрати постійні – 20000 грн., обсяг виробництва – 1000 штук, затрати змінні на одиницю продукції – 60 грн.
Розв’язок. Для визначення невідомих показників перетворимо рівняння критичного обсягу виробництва наступним чином: Ц * к = Зз + Зп, де Ц * к = Вир. Тоді критичний обсяг виробництва визначається за формулою: К = ___Зп___ = Зп___ = 50000 = 50000 = 5000 (шт.) Ц - Зз Мд 100-90 10 Отже, критичний обсяг виробництва становили 5000 штук виробів. Максимальні постійні витрати визначаються за формулою: Зп = Ц * к – Зз * к = к * (Ц – Зз) = к * Мд = 12000 * (5 – 2,5) = 12000 * 2,5 = 30000 (грн.) Отже, максимальні постійні витрати, які може дозволити собі підприємство становлять 30000 грн. Максимальні змінні витрати визначаються за формулою: Зз = Ц – Зп = 5 – 10000 = 5 – 1,25 = 3,75 (грн.) к 8000 Отже, максимальні змінні витрати на одиницю виробу, які може дозволити собі підприємство, щоб не потрапити в зону збитків складають 3,75грн. Мінімальну продажну ціну виробу визначають за наступною формулою: Ц = Зп + Зз = 20000 + 60 = 20 + 60 = 80 (грн.) К 1000 Отже, мінімальна ціна продажу виробу становить 80 грн.
Задача 10.
Визначити методом обліку відшкодування постійних затрат на виробництво (перспективна версія) ціну на одиницю виробу А за наступних умов: 1. змінні затрати на одиницю виробу - 4450 грн.; 2. Постійні затрати на одиницю виробу - 22,7% суми змінних витрат; 3. Постійні затрати за місцем виникнення - 4,5% загальної суми постійних та змінних витрат на 1 виріб. 4. Постійні затрати центру відповідальності - 7,9% суми затрат п.п. 1,2,3. 5. Постійні затрати підприємства - 3,7% суми затрат за п.п.1,2,3,4 6. Прибуток – нетто - 354 грн.
Розв’язок. Для розв’язання даної задачі скористаємося наступним алгоритмом: 1. Змінні затрати на одиницю виробу - 4450 грн.; 2. Постійні затрати на одиницю виробу (22,7% * п.1) - 1010 грн.; 3. Всього (п.1 + п.2) - 5460 грн.; 4. Постійні затрати місця виникнення (4,5% * п.3) - 246 грн.; 5. Всього (п.3 + п.4) - 5706 грн.; 6. Постійні затрати центру відповідальності (7,9% * п.5) - 451 грн.; 7. Всього (п.5 + п.6) - 6157 грн.; 8. Постійні затрати підприємства (3,7% * п.7) - 228 грн.; 9. Собівартість виробу (п.7 + п.8) - 6385 грн.; 10. Прибуток – нетто - 35 грн.; 11. Ціна одиниці виробу (п.9 + п.10) - 6420 грн.
Основна література
Додаткова література
|