|
Економіка підприємстваДата публикации: 05.09.2018 07:35
Методичні вказівки до виконання самостійної роботи по дисципліні “Економіка підприємства”
Мета та завдання самостійної роботи Мета самостійної роботи – поглибити теоретичні знання,набуті студентами в процесі вивчення курсу «Економіка підприємства» і виробити вміння застосовувати їх у практичному вирішенні питань економіки конкретного підприємства. У процесі написання самостійної роботи студент повинен здійснити аналіз основних техніко-економічних показників підприємства, самостійно виконати економічні розрахунки, виявити резерви виробництва і на цій основі обгрунтувати заходи щодо підвищення ефективності діяльності первинної ланки виробництва. Виконання самостійної роботи має сприяти глибшому засвоєнню студентами дисципліни «Економіка підприємства», спонукає грунтовно вивчати законодавчі акти з питань економічних відносин та спеціальні наукові видання. В процесі виконання самостійної роботи студент повинен :
Загальні вимоги до самостійної роботи Самостійна робота – це самостійне науково-практичне дослідження, яке дає змогу оцінити якість знань студента, його вміння застосовувати їх на практиці.
Задача та зміст самостійної роботи Постановка задачі самостійної роботи – визначити ефективність виробництва продукції на підприємстві до і після залучення інвестицій та вибрати кращий з варіантів інвестування. Самостійна робота складається з розділів :
Методичні вказівки до виконання самостійної роботи
Для визначення видової структури основних виробничих фондів підприємства розраховуємо (за даними додатку 1 ) питому вагу кожної їх групи у загальній вартості фондів підприємства:
(1)
де Ii — питома вага 3-ої, 4-ої, 5-ої та 6-ої груп основних фондів; Bn — вартість основних виробничих фондів по підприємству в цілому, тис.грн. Bni — первинна вартість і-ої групи основних виробничих фондів на початок року, тис.грн. Розподіл основних фондів за групами наведено в додатку 2.
Річна потреба в оборотних коштах підприємства визначається за формулою:
ОКріч = åРі* Тц (2)
де Р – середньодобова витрата і-го елемента оборотних коштів (додаток 3), Тц — тривалість періоду, діб (приймаємо рівним 360 діб).
3.Визначення кошторису витрат виробництва готової продукції та собівартості одиниці продукції. Кошторис витрат на річний обсяг готової продукції визначається за формулою:
С = СB + СHB , грн. (3)
де СB — виробничі витрати, грн.; СHB — невиробничі витрати, грн. Виробничі витрати визначаються Свир = Спр + Снпр (4) де Спр, Снпр – відповідно прямі та непрямі витрати, грн. Прямі витрати визначаються Спр = Смв + Соп + Сам + Срем + Ссоц + Сін , грн (5) де Смв — матеріальні витрати (умовно прийняти 50 % від річної потреби оборотних коштів (ОКріч). Соп — витрати на оплату праці основних робітників (в роботі вважати, що робітники знаходяться на відрядній оплаті праці). Відрядну заробітну плату можна визначити по формулі: СОП = Q x Hn (6) де Q — плановий обсяг продукції, од; (додаток 4) Нn — відрядна розцінка на одиницю продукції, грн/од. (додаток 4). Розрахунок витрат на амортизацію проводять за рівномірним методом для 3-ї і 6-ї групи ОЗ. Для 4-ї і 5-ї групи застосовують метод прискореного зменшення залишкової вартості. Норми амортизацій визначені Законом України “Про оподаткування прибутку підприємств”. Згідно Податкового кодексу основні виробничі фонди поділяються на 16 груп, для кожної з яких розробленні мінімальні терміни користування (додаток 2). Розрахунок витрат на амортизацію в роботі будемо проводити за рівномірним методом. Таким чином, розмір амортизаційних відрахувань визначається за формулою: Сам= åВni•n/100 або Сам = å(Вni х (1 / Тн ) ) (7)
Sам — амортизаційні відрахування. n — річні норми амортизаційних відрахувань (n= ( 1 / Т ) * 100%) ; Вni — вартість основних виробничих фондів по групах основних фондів підприємства, грн. Витрати на технічне обслуговування та ремонт основних фондів обчислюються по формулі : Срем = Сам · Rрем, грн. (8) де Rрем — коефіцієнт, якій враховує витрати на технічне обслуговування та ремонт (приймається в роботі рівним 0,35 ); Сам — амортизаційні відрахування. Розрахунок витрат по статті на соціальні заходи виконують за формулою: Ссоц = Сon · Rсоц (9) Соп—витрати на оплату праці, Rсоц — коефіцієнт витрат на соціальні заходи (єдиний соц.. внесок - ЄСВ)приймають рівним 22 % від фонду оплати праці виробничих працівників). Інші виробничі витрати обчислюються по формулі: Сін = Rі (Смв + Сon + Сам +Срем+ Ссоц ), грн (10) де Rі — коефіцієнт, який враховує розмір інших витрат (прийняти 20%). До складу непрямих витрат включаються: витрати на утримання та експлуатацію будівель, споруд, устаткування; оплата праці керуючого та обслуговуючого персоналу, а також загальновиробничі, загальногосподарські та інші поточні витрати. Непрямі витрати визначаються за формулою: Снпр = Спр * Кнп (11) де Спр — прямі витрати; Кнпр — коефіцієнт непрямих витрат (в роботі прийняти 0,6). Невиробничі витрати в роботі прийняти — 5% від суми прямих та непрямих витрат. Невиробничі витрати пов’язані з процесом реалізації готової продукції: витрати на упаковку,транспортування продукції, комісійні збори та витрати, пов’язані зі збутом продукції. Результати представити у вигляді таблиці 1
Таблиця 1Кошторис витрат на виробництво та реалізацію продукції підприємства
Собівартість одиниці продукції розраховується за формулою: Сод = С / Q, грн/од. (12) де С – річний кошторис витрат , грн. Q — обсяг продукції, що виробляється за рік , од. (додаток 4). 4. Розрахунок показників ефективності виробництва До системи показників ефективності діяльності підприємства відносяться:
Валова виручка від реалізації готової продукції визначається в залежності від вартості одиниці та обсягу продукції за формулою: В = ВодО, (13) де Вод – вартість одиниці продукції, грн/од.; О – річний обсяг готової продукції. Вартість одиниці продукції в роботі визначається за формулою: Вод=Cод * m, грн/од. (14) де Сод - собівартість одиниці продукції грн/од. m = 1,3 - коефіцієнт, який враховує прибуток (в роботі приймається прибуток - 30%). Чистий дохід ( виручка) від реалізації продукції визначається по формулі : Вч = В – ПДВ= В/1,2 (15) де ПДВ – податок на додану вартість ( 20%). Валовий прибуток підприємства розраховується за формулою: П вал = Вч - Св, грн. (16) де В – виручка від продажу продукції, грн.; С в – виробнича собівартість товарної продукції (табл. 1). Операційний прибуток підприємства ( оподатковуваний): П оп = П вал - Снв, (17) де П вал – сума валового прибутку, Снв – невиробничі витрати. .Чистий прибуток ( прибуток після оподаткування) – прибуток, що реально поступає в розпорядження підприємства після сплати податків Пч = Поп – П= Поп *0,82 (18) де Поп – операційний (оподатковуваний) прибуток, П – податки та обов’язкові платежі (податки та обов’язкові платежі (податок на прибуток 18%). Рентабельність продукції визначається за формулою: Рп = (Пч / С) ▪ 100%, (19) де Пч – чистий прибуток за певний період, грн. С – повна собівартість товарної продукції, грн.
5. Обґрунтування та вибір кращого варіанту інвестицій В даній частині роботи потрібно визначити на основі аналітичної оцінки вихідних показників та певних економічних розрахунків доцільність реалізації інвестиційних проектів. Перший потенційний інвестор запропонував внести всю суму інвестицій ( додаток 5) на початку першого року реалізації інвестиційного проекту ( в роботі прийняти - інвестиції власні). Другий потенційний інвестор запропонував замінити діюче обладнання на нове протягом 4 років ( в роботі прийняти – залучені інвестиції ). В перший рік має бути внесено 1/3 загальної суми інвестицій. Відсоток за отримання кредиту прийняти в розмірі 10% річних. В зв”язку із збільшенням обсягу продукції на 1% щорічно враховується доля зниження собівартості продукції (додаток 5). Інвестиційний проект розраховано на 10 років. Визначення ефективності інвестиційних рішень проводиться шляхом приведення інвестицій та грошового потоку до теперішньої вартості шляхом дисконтування. Потрібно визначити значення грошового потоку. Результати представити в таблиці 2. Таблиця 2 Показники ефективності діяльності підприємства
Обгрунтування кращого варіанту інвестицій здійснюється за наступними показниками: 1. Чиста теперішня вартість ( чистий приведений дохід )– абсолютна величина ефекту від реалізації проекту, яка обчислюється, як різниця між теперішньою ( дисконтована майбутня ) вартістю грошових потоків та величиною початкових інвестицій ( інвестиційні кошти): ЧТВ (ЧПД) = ДГП – ДІК, де ДГП – теперішня вартість грошового потоку, ДІК – сума інвестиційних коштів у реалізацію проекту. 2. Індекс дохідності – співвідношення дисконтованого грошового потоку до інвестиційних коштів ІД = ДГП/ДІК 3. Період окупності – період часу впродовж якого повертаються початкові інвестиції у вигляді приведених до теперішньої вартості грошових потоків ТО = ДІК/ ДГП сер. де ДГП сер.- середньорічна величина грошового потоку за певний період
Внутрішня норма дохідності (ВНД ) характеризує рівень дохідності інвестицій через дисконтну ставку , за якої чистий приведений дохід у процесі дисконтування дорівнюватиме нулю, тобто абсолютні величини дисконтованих грошових потоків та інвестицій стають однаковими. ВНД завжди знаходиться в межах кількісно меншої і більшої дисконтної ставки та обчислюється за формулою : ВНД=ДСм+ (ЧПД мдс/ (ЧПДмдс+ |ЧПДбдс| ) )*(ДСб-ДСм) . ВНД дає відповідь на питання, яка гранично допустима ставка відсотку на капітал забезпечує життєздатність проекту Розрахунковий показник внутрішньої ставки має бути не нижчим за граничну ставку, що встановлюється фірмою. Якщо розрахункове значення ВНД більше відсоткової ставки за позичальними інвестиціями у проект, то проект визначають доцільним і навпаки. Розрахунок чистого приведеного прибутку проводиться в табличній формі за дисконтними ставками 5 та 20%.
Таблиця 3 Розрахунок показників для оцінювання ефективності інвестиційного проекту при дискотній ставці 5% ( 20%)
Потім потрібно визначити всі показники по обгрунтуванню доцільності інвестицій За результатами проведених розрахунків складається порівняльна таблиця економічних показників по альтернативним проектам : чистого приведеного доходу, індексу дохідності, терміну окупності, внутрішньої ставки дохідності. Робиться висновок, який із запропонованих варіантів інвестування більш ефективний для підприємства. Таблиця 4 Порівняльна таблиця економічних показників по альтернативним проектам
Додатки Додаток 1 Наявність основних виробничих фондів на 1 січня поточного року, тис.грн.
Продовження додатку 1
Додаток 2
Групи ОФ, згідно НК і мінімальний термін їх використання:
Додаток 3Склад оборотних коштів підприємства
Продовження додатку 3
Додаток 4 Дані для розрахунку заробітної плати
Додаток 5Дані про інвестиції та зниження собівартості після впровадження проекту
Продовження додатку 5
|