|
Економіка підприємстваДата публикации: 20.05.2017 04:06
5.1.1 Мета та завдання індивідуальної (контрольної) роботи
Виконання індивідуальної (контрольної) роботи студентами заочної форми навчання з курсу "Економіка підприємства" є складовою частиною навчального процесу, спрямованою на активізацію їх самостійної роботи. Мета індивідуальної (контрольної) роботи полягає в засвоєнні, закріпленні та поглибленні теоретичних знань, набутих студентом в процесі вивчення курсу, виробленні уміння самостійно працювати з навчальною, спеціальною літературою і статистичними матеріалами, робити узагальнення і висновки. Під час виконання індивідуальної роботи студент повинен вивчити законодавчі акти, літературні джерела, періодичні публікації, в яких розглядаються відповідні питання.
5.1.2 Загальні вимоги до індивідуальної (контрольної) роботи
В контрольній роботі студент повинен всебічно і глибоко розкрити зміст теоретичних питань, показати добрі знання нормативних актів і літературних джерел. Індивідуальна (контрольна) робота складається з двох частин: текстової (теоретичної) та розрахункової. Зміст теоретичного розділу роботи має відповідати сучасному рівню розвитку економічної науки. У текстовій частині необхідно подати чітке визначення п’яти ключових понять з дисципліни «Економіка підприємства» і висвітлити одне питання, що передбачено варіантом контрольної роботи. Висвітлення теоретичного питання роботи слід супроводжувати аналізом статистичних даних, прикладами з практики господарювання підприємств, зразками розв’язання конкретних виробничих ситуацій. Особливу увагу слід звернути на використання тих матеріалів, що характеризують роботу підприємств, їх операційних і управлінських систем в ринкових умовах господарювання. Необхідно також показати уміння зіставляти різні підходи та методи до вирішення тих чи інших проблем, самостійно робити висновки на основі вивченої літературі, зібраного, опрацьованого фактичного матеріалу. Матеріал контрольної роботи має бути викладений відповідно до законів формальної логіки - закону тотожності, закону суперечливості, закону достатнього обґрунтування, що означає: ü не можна висловлювати два суперечливі судження про один предмет; ü кожна висловлена думка, твердження мають бути достатньо обґрунтовані. Теоретичне питання повинно завершуватись стислим висновком та пропозиціями. В розрахунковій частині контрольної роботи необхідно навести алгоритм та обґрунтувати розв’язок двох конкретних задач і прокоментувати отримані результати. Зміст роботи має відповідати і відображати суть завдань обраного варіанту роботи. Обсяг контрольної роботи - 20-24 сторінки шкільного зошита (у тому числі таблиці, схеми, діаграми, графіки тощо). Виправлення, закреслювання, вставлення, скорочення слів та використання абревіатур (крім загальноприйнятих) у готовому тексті не дозволяються.
5.2 МЕТОДичні ВКАЗІВКИ До виконання індивідуальної (контрольної) РОБОТИ 5.2.1 Вибір варіанта індивідуальної (контрольної) роботи
Першим етапом виконання індивідуальної контрольної роботи є вибір її варіанта, що здійснюється в залежності від початкової літери прізвища та останньої цифри коду студента, що зазначений в заліковій книжці «Індивідуальний навчальний план студента і результати його виконання». Кожний студент виконує відповідний варіант контрольної роботи (таблиця 5.2.1): Таблиця 5.2.1. Відповідність варіанту контрольної роботи параметрам студента
Так, наприклад, студент Панченко О.В., якому у заліковій книжці «Індивідуальний навчальний план студента і результати його виконання» присвоєно код студента - 075056, повинен виконати контрольну роботу № 26. Вибраний варіант і вказаний в ній перелік питань мають бути обов’язково висвітлені у контрольної роботі.
5.2.2 Підбір літератури, статистичної інформації та інших матеріалів
Навчальну та спеціальну літературу для висвітлення і розкриття питань контрольної роботи студент підбирає самостійно, використовуючи для цього бібліотечний каталог. Особливу увагу слід звернути на першоджерела, періодичні видання, наукові статті, передовий вітчизняний і зарубіжний досвід, нормативні акти (закони України, постанови, укази тощо). Користуватися необхідно лише новими виданнями та останніми редакціями нормативних актів, методичних матеріалів міністерств та відомств, а також підприємств та організацій. Велику інформаційну цінність мають практичні матеріали підприємств (організацій), статистичні дані. При складанні бібліографії (списку літературних джерел) треба звернути увагу не тільки на рік видання, але і на зміст, його актуальність в сучасних умовах. Всі підібрані матеріали необхідно опрацювати, згрупувати, подати в таблицях, графіках, схемах, діаграмах, картограмах, ретельно проаналізувати перед тим як використати у тексті роботи. Список використаних джерел необхідно систематизувати і подати після заключної частини тексту контрольної роботи.
5.2.3. Викладення змісту індивідуальної (контрольної) роботи
Зібраний, вивчений і опрацьований матеріал з теоретичної частини контрольної роботи викладається за наступною схемою: спочатку необхідно дати чітке визначення п’яти ключових понять з економіки підприємств з обов’язковим посиланням на джерело інформації; далі з нової сторінки із своїм заголовком розкрити теоретичне (проблемне) питання у логічній послідовності. Кожна сторінка, починаючи зі змісту роботи, нумерується в правому верхньому куті аркуша. Назви таблиць повинні відображати зміст числової інформації. Таблицю розміщують після першого посилання на неї в тексті і мають порядкову нумерацію відповідно номера питання, наприклад (табл. 1.1): Таблиця 1.1. Порівняльна характеристика господарських товариств
Таблиці повинні супроводжуватись висновками, які випливають з аналізу наведених у них даних. Якщо використовується рисунок у тексті, то він повинен мати під рисункову назву, наприклад: Рис. 1.2. Життєвий цикл проекту, це вказує що рисунок відноситься до першої (теоретичної) частини контрольної роботи і має другий порядковий номер. Наведені в роботі цифрові дані, цитати, таблиці, якщо вони взяті з першоджерел, мають супроводжуватись посиланнями на ці джерела. Посилання на цитовані джерела мають бути оформлені певним чином: для книг - вказується автор, повна назва книги, номер тому, частини, місце видання (місто), назва видавництва, рік видання, порядковий номер сторінки; для журналів - автор статті, її повна назва, назва журналу, рік і номер видання, номер сторінки; для газет - автор статті, її назва, назва газети, номер і дата випуску. В роботі не може бути повторень, надмірного цитування. Цитати повинні бути короткими й органічно пов’язуватися з основним текстом. Посилання на джерела дозволяється робити як в середині тексту, так і після його викладення, але на тій сторінці, де приведена цитата, або використана таблиця, рисунок, графік. Вказати на використання джерела необхідно позначкою у вигляді арабської цифри в тексті та в кінці сторінки, наприклад: _______________________ 1 Швиданенко Г.О., Шевчук Н.В. Управління капіталом підприємства: Навч.посіб. – К.: КНЕУ, 2007.- 440 с., С. 143 Існує й інший порядок посилання на джерела. Після цитати, таблиці, рисунка у квадратних дужках вказується порядковий номер джерела відповідно до загального списку використаних джерел, а після коми сторінка, на якій розміщені ті дані, наприклад: [5, с. 37].
5.2.4 Оформлення індивідуальної (контрольної) роботи Контрольна робота повинна бути літературно і технічно грамотно виконана, відповідати вимогам до її оформлення. Таблиці, діаграми, схеми, рисунки, графіки тощо мають бути виконані відповідно до діючих стандартів: мати нумерацію, назву, період часу, про які наводяться дані, одиниці виміру, масштаб графіків та діаграм. Робота має бути написана чітким, розбірливим почерком, грамотно і охайно. Текст роботи можна писати від руки чорнилами (пастою) чорного або синього кольору, друкувати на машинці чи комп’ютері. Контрольна робота починається з титульного аркушу (додаток Д), де обов’язково необхідно вказати номер варіанту, код і прізвище студента, який її виконує. Далі йде теоретична і розрахункова частини роботи, у кінці подається повний список використаних джерел, який складається у наступному порядку: спочатку вказуються законодавчі та нормативні акти (закони, укази тощо статистичні довідники, матеріали міністерств, відомств, підприємств), загальна та спеціальна література за алфавітом. Після тексту роботи перед списком літератури, студент ставить свій підпис і дату виконання роботи. Контрольна робота виконується відповідно до вимог цих методичних вказівок, інакше вона не буде допущена до захисту, незалежно від її змісту. Закінчена робота подається студентом на кафедру економіки підприємств ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» (03680, м. Київ, проспект Перемоги, 54/1, каб. 236) у термін, визначений навчальним графіком, але не пізніше двох днів до початку сесії.
5.2.5 Рецензування і захист контрольної роботи
Контрольну роботу рецензує викладач кафедри економіки підприємств. Якщо рецензія схвальна, то робота допускається до захисту. Якщо робота написана з порушенням вимог, її повертають для доопрацювання. До другого варіанту роботи студент обов’язково додає рецензію на перший варіант. Консультації щодо виконання контрольної роботи проводяться на кафедрі економіки підприємств ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» (тел. 371-61-52) згідно розкладу індивідуально консультаційної роботи. Дата і час захисту роботи встановлює деканат. Робота зараховується тільки за підсумками співбесіди її автора з викладачем.
5.2.6 Критерії оцінювання контрольної (індивідуальної) роботи
оцінка “15 балів” – контрольна робота виконана на високому рівні, у теоретичній частині подано чітке визначення ключових понять курсу, достатньо повно висвітлене проблемне теоретичне питання, присутній розгляд питання з різних методичних підходів, наявні елементи наукової дискусії, теоретичний матеріал підкріплений емпіричною інформацією, у практичній частині роботи наведено алгоритм розв’язання, усі розрахунку здійснені правильно, визначено одиниці виміру основних показників і зроблені необхідні висновки щодо вирішення практичних завдань. На всі запитання викладача студент дає правильні відповіді. Оцінка“10 балів”: теоретичні питання роботи розкриті, про що свідчить достатня повнота та логічність висвітлення проблеми питання, однак мають місце окремі недоліки непринципового характеру: в теоретичній частині поверхово зроблений аналіз літературних джерел, не наведено практичних прикладів та цифрових даних на підтвердження теоретичного матеріалу, допущено незначних помилок при формулюванні термінів, категорій, наявні незначні арифметичні помилки у розрахунках при вирішенні практичних завдань. На переважну більшість запитань викладача було подано правильні відповіді. Оцінка “5 балів”: теоретичне завдання роботи в основному виконано, подано визначення основних ключових понять і розкрито теоретичне питання, але мають місце недоліки змістовного характеру: виклад теоретичної частини є неповним і має виражений компілятивний характер, відсутній аналіз літературних джерел, відсутній алгоритм та допущено серйозні помилки у розв’язанні практичних задач. Є зауваження щодо оформлення контрольної роботи. Студентом подано правильні відповіді лише на окремі запитання викладача. Оцінка “0 балів”: відсутнє визначення усіх п’яти ключових понять з економіки підприємства, теоретичне питання роботи нерозкрите, розрахунки у практичній частині відсутні або неправильні внаслідок допущення грубих помилок. Студент дає неправильні відповіді на поставлені питання, не знає методики розв’язання практичних задач |