|
Економіка та фінансиДата публикации: 14.03.2019 21:26
Київський національний торговельно-економічний університетКафедра економіки та фінансів підприємства
Економіка ТА ФІНАНСИ
підприємства
ПРАКТИКУМ
Київ 2018Виробництво, продукція та виробнича потужність. Тема 4-6. Продукція та виробнича програма підприємства. ? Задача 1. Аналіз динаміки обсягів та структури товарної продукції підприємства. - Самостійно За показниками фінансово-економічної звітності ТОВ «СВІТОЧ» визначити обсяги та структуру товарної продукції, оцінити її динаміку. Зробити відповідні висновки.
Результати аналізу узагальнити в таблиці.
? Задача 2. Аналіз структури реалізованої продукції та оцінка впливу цього фактору на її зміну
На основі даних, наведених у таблиці, проаналізувати зміни в структурі реалізованої продукції та оцінити приріст (зниження) реалізованої продукції за рахунок цього фактора.
Варіант 1.
Варіант 2.
? Задача 3. Обґрунтування необхідного обсягу виробництва продукції підприємства з використанням балансового методу розрахунків.
Варіант 1. У звітному році підприємство реалізувало 200 тис. виробів, при цьому залишки готової продукції на кінець цього року очікуються в розмірі 6 тис. виробів. Визначити необхідний обсяг виробництва продукції у плановому році, якщо очікується зростання обсягів реалізації на 10%, норма запасів готової продукції становить 13 днів реалізації. Підприємство працює 260 днів на рік. Ціна продукції – 230 грн.
Варіант 2. У звітному році підприємство реалізувало 500 тис. виробів, при цьому залишки готової продукції на кінець цього року очікуються в розмірі 130 тис. виробів. Визначити необхідний обсяг виробництва продукції у плановому році, якщо очікується зростання обсягів реалізації на 10%, норма запасів готової продукції становить 13 днів реалізації. Підприємство працює 260 днів на рік. Ціна продукції – 170 грн.
? Задача4. Визначення виробничої потужності дільниці.
Варіант 1 На дільниці працюють 25 верстатів. Трудомісткість обробки одиниці продукції – 0,3 годин на виріб. Підприємство працює у 2 зміни, тривалість зміни – 7 год. Корисний фонд робочого часу за рік – 260 робочих днів. Планові регламентні простої обладнання – 7% від корисного фонду часу роботи дільниці. Визначити виробничу потужність дільниці.
Варіант 2 На дільниці працюють 10 верстатів. Трудомісткість обробки одиниці продукції – 1,5 годин на виріб. Підприємство працює у 1,5 зміни, тривалість зміни – 7 год. Корисний фонд робочого часу за рік – 260 робочих днів. Планові регламентні простої обладнання – 10% від корисного фонду часу роботи дільниці. Визначити виробничу потужність дільниці.
? Задача 5. Визначення виробничої потужності та планових обсягів виробництва продукції
Варіант 1 На дільниці працюють 15 верстатів. Продуктивність одиниці обладнання – 8 виробів/год. Внаслідок організаційно-технічних заходів (поліпшення рівня використання робочого часу, якості первісної сировини) продуктивність у плановому періоді зросте на 15%. Режим роботи підприємства – 1,5 зміни. Тривалість зміни – 7 год. Коефіцієнт використання робочого часу – 0,92. У плановому періоді – 260 робочих днів. Коефіцієнт завантаження виробничої потужності – 0,87. Визначити планову виробничу потужність та очікуваний розмір випуску продукції.
Варіант 2 На дільниці працюють 20 верстатів. Продуктивність одиниці обладнання – 12 виробів/год. Внаслідок організаційно-технічних заходів (поліпшення рівня використання робочого часу, якості первісної сировини) продуктивність у плановому періоді зросте на 20%. Режим роботи підприємства – 2 зміни. Тривалість зміни – 7 год. Коефіцієнт використання робочого часу – 0,82. У плановому періоді – 260 робочих днів. Коефіцієнт завантаження виробничої потужності – 0,77. Визначити планову виробничу потужність та очікуваний розмір випуску продукції.
? Задача 6. Планування виробничої потужності підприємства та рівня її завантаження.
Варіант 1 Виробниче підприємство працює у дві зміни, тривалість зміни – 7 годин. Кількість робочих днів на рік – 260, плановий відсоток простоїв на ремонт верстатів становить 5%. Кількість обладнання на початок планового року – 50 одиниць. У плановому році з 1 квітня буде встановлено додатково 6 одиниць обладнання, а з 1 вересні виведено 4 верстати. Продуктивність одного верстата – 40 метри тканин на годину. Плановий коефіцієнт завантаження виробничої потужності 0,78 щомісяця. Розрахувати рух виробничої потужності та виробничу потужність на кінець планового року, плановий обсяг випуску.
Варіант 2 Виробниче підприємство працює у одну зміну, тривалість зміни – 7 годин. Кількість робочих днів на рік – 260, плановий відсоток простоїв на ремонт верстатів становить 3%. Кількість обладнання на початок планового року – 20 одиниць. У плановому році з 1 березня буде встановлено додатково 7 одиниць обладнання, а з 1 вересні виведено 3 верстати. Продуктивність одного верстата – 25 метри тканин на годину. Плановий коефіцієнт завантаження виробничої потужності 0,8 щомісяця. Розрахувати рух виробничої потужності та виробничу потужність на кінець планового року, плановий обсяг випуску.
? Задача 7. Розрахунок динамічних показників виробничої потужності підприємства та рівня їх завантаження.
Варіант 1. Виробнича потужність підприємства на початок року становила 500 тис. од. продукції. Впродовж року відбулись наступні зміни :
Фактичний обсяг виробництва становив 460 тис. од. на рік. Визначити коефіцієнт використання виробничої потужності. Чи є такий стан використання (з урахуванням 18% резервної потужності) бажаним для підприємства? Оцінити можливості збільшення виробничої програми на наступний рік з урахуванням 10% резервної потужності.
Варіант 2.
Виробнича потужність підприємства на початок року становила 300 тис. од. продукції. Впродовж року відбулись наступні зміни :
Фактичний обсяг виробництва становив 230 тис. од. на рік. Визначити коефіцієнт використання виробничої потужності. Чи є такий стан використання (з урахуванням 15% резервної потужності) бажаним для підприємства? Оцінити можливості збільшення виробничої програми на наступний рік з урахуванням 5% резервної потужності.
Ресурсне забезпечення діяльності підприємства.
Тема 8. МАЙНОВІ РЕСУРСИ (АКТИВИ) ПІДПРИЄМСТВА
? Задача 8. Аналіз динаміка майна підприємства - самостійна робота На основі даних балансу підприємства за 3 роки проаналізувати обсяг та структуру майна підприємства. Провести порівняння темпів зміни загального обсягу та окремих видів активів з обсягами реалізації продукції (товарів, робіт та послуг) відповідно до звіту про фінансові результати підприємства. Оцінити зміни, які відбулися протягом аналітичного періоду, визначити ймовірні фактори, що їх обумовили. Результати розрахунків оформити у вигляді таблиць . Розробити аналітичні висновки.
? Задача 9. Аналіз стану, руху та ефективності використання операційних необоротних активів. Керівництво визначило за мету поліпшення стану та рівня ефективності використання операційних необоротних активів підприємства. Для вирішення цього завдання фінансовій службі підприємства на основі інформації за три роки, необхідно:
Склад необоротних активів підприємства, тис. грн.
Знос необоротних активів підприємства, тис. грн.
Рух необоротних активів, тис. грн.
Фінансові результати діяльності підприємства, тис. грн.
? Задача 10. Аналіз стану та структури операційних необоротних активів підприємства На основі витягу з балансу та інформації про результати діяльності підприємства необхідно :
Витяг з балансу підприємства, тис. грн
Витяг з звіту про фінансові результати діяльності підприємства,
? Задача 11. Аналіз ефективності використання основних засобів
Визначити фондовіддачу та фондомісткість основних засобів підприємства. Розрахувати абсолютні та відносні відхилення цих показників. За результатами розрахунків сформувати висновки.
Таблиця 1 Відомості про виручку та основні засоби підприємства
? Задача 12. Аналіз ефективності використання основних засобів
На базі даних, наведених у таблиці, розрахувати показники ефективності використання основних засобів за показниками фондовіддачі, фондомісткості та рентабельності . За результатами розрахунків розробити таблицю та скласти аналітичну записку. Таблиця 1 Інформація для розрахунку показників ефективності основних засобів підприємства
? Задача 13. Аналіз складу, структури та показників ділової активності підприємства. На основі витягу з балансу та інформації про результати діяльності підприємства оцініть склад і структуру оборотних активів у динаміці, проаналізувати рівень оборотності оборотних активів та довжину операційного циклу. За результатами розрахунків зробіть висновки.
Витяг з балансу підприємства, тис. грн
Витяг з звіту про фінансові результати діяльності підприємства,
? Задача 14. Розрахунок показників оборотності виробничих запасів підприємства. На основі даних, наведених у таблиці, розрахувати період обороту та коефіцієнт оборотності виробничих запасів підприємства. Визначити вплив зміни обсягів виробничої потреби на рівень ділової активності підприємства. Зробити відповідні висновки.
На основі розрахунків та аналізу підтвердити нижченаведені висновки:
ТЕМА 9 . ТРУДОВІ РЕСУРСИ ПІДПРИЄМСТВА
? Задача 15. Аналіз руху та ефективності використання персоналу підприємства
На основі даних таблиці розрахувати показники руху персоналу підприємства (коефіцієнт обігу щодо прийому, звільнення загального обігу),оцінити продуктивність праці. Розробити аналітичні таблиці та відповідні висновки:
? Задача 16. Аналіз показників продуктивності праці та оцінка впливу факторів на обсяги товарної продукції
Використовуючи інформацію, що наведена в таблиці, проаналізуйте:
Зробіть відповідні висновки за матеріалами розрахунків.
Таблиця 1 Вихідна інформація для аналізу продуктивності праці
? Задача 17. Визначення чисельності робітників при монопрофільному виробництві
Визначити планову чисельність робітників-відрядників, якщо:
? Задача 18. Визначення потреби в персоналі підприємства
Розрахувати середньооблікову чисельність персоналу підприємства на плановий рік, якщо виробничою програмою підприємства передбачено виробити 80 тис. шт. виробів. У поточному році фактична трудомісткість виробництва одного виробу складала 3 години, за рахунок реконструкції обладнання трудомісткість виробництва планується зменшити на 10%. Коефіцієнт виконання плану передбачається на рівні 104% Підприємство працює у 2 зміни 260 днів на рік, тривалість однієї зміни 7 годин., коефіцієнт використання робочого часу планується на рівні – 0,85. Склад календарного фонду часу одного працюючого:
Середньооблікова чисельність інших категорій працівників за штатним Розрахувати економію чисельності за рахунок зменшення трудомісткості виробництва. ? Задача 19. Оцінка дієвості системи стимулювання праці персоналу підприємства На основі даних таблиці розрахувати показники збалансованості, ефективності, економічності та результативності системи матеріального стимулювання праці персоналу підприємства. Розробити аналітичні таблиці та відповідні висновки:
? Задача 20. Визначення заробітної плати робітника при різних системах оплати праці
Розрахувати заробіток робочого за різними системами оплати праці та обрати ту, що може забезпечити найменшу зарплатомісткість продукції, що випускається підприємством, за такими даними:
За попередній період мали місце такі показники:
ТЕМА 10. « КАПІТАЛ ПІДПРИЄМСТВА».
? Задача 21. Оцініть вартість капіталу підприємства, залученого за рахунок емісії облігацій, якщо відомо, що:
? Задача 22.
Оцініть вартість позикового капіталу, залученого у вигляді банківського кредиту, якщо відомо, що:
? Задача 23.
Оцініть вартість фінансового лізингу, якщо відомо, що:
? Задача 24.
Використовуючи наведену нижче інформацію розрахуйте середньозважену вартість капіталу підприємства. Таблиця 1
Примітка. * Приймається як орієнтовна вартість капіталу, залученого від проведення додаткового випуску звичайних акцій.
? Задача 25.
Визначити вартість окремих елементів капіталу підприємства (вартість функціонуючого власного капіталу, банківського кредиту, товарного кредиту, фінансового лізингу) та середньозважену вартість капіталу, використовуючи таку інформацію:
ТЕМА «ПОТОЧНІ ВИТРАТИ ПІДПРИЄМСТВА»
? Задача 26.
Обґрунтувати витратомісткість виробництва окремих виробів для включення у виробничу програму на плановий рік. Фінансовий менеджмент підприємства визначив базу розподілу непрямих витрати по виробах пропорційно до витрат на оплату праці виробничого персоналу.
Таблиця 1 Данні для розрахунку
? Задача 27 На основі наведених даних визначити витратовіддачу та рентабельність витрат підприємства. Розробити аналітичну таблицю їх динаміки, зробити висновки. Таблиця 1
? Задача 28.
Поточні витрати на виробництво продукції у звітному році становлять 1052000, витрати на 1 грн. товарної продукції (рівень витрат) у звітному році – 0,78. На наступний рік планується збільшити обсяг виробництва товарної продукції на 24% та зменшити витрати на одиницю продукції на 10%. Розрахувати планову суму поточних витрат.
? Задача 29.
Планування поточних витрат Про діяльність підприємства за 3 останніх роки відомо: Таблиця 1
Визначити загальну суму витрат на плановий 4 рік (змінні та постійні витрати окремо) При цьому: - постійні витрати визначити економіко-статистичним методом (за допомогою середньорічних темпів їх зростання); - змінні витрати визначити факторно-аналітичним методом, за умови, якщо у 4 році передбачається зменшення рівня змінних витрат на 0,02 пункти при зростанні обсягів виробництва у 4 році на 20%.
Задача 30-самостійна робота
Аналіз обсягу,складу та структури поточних витрат підприємства.
На основі даних форми№2 «Звіт про фінансові результати» за 3 роки.
Тема. ДОХОДИ ПІДПРИЄМСТВ
? Задача 31. Моделювання параметрів діяльності моно профільного підприємства. Визначте економічні межі діяльності підприємства у плановому періоді: точку беззбитковості, точку мінімального рівня рентабельності, запас фінансової міцності використовуючи наступну інформацію:
? Задача 32. Моделювання параметрів діяльності підприємства. Обсяг виробництва у точці беззбитковості складає 40 тис. грн. Сума витрат постійних – 5 тис. грн. Який обсяг реалізації продукції необхідно запланувати для одержання 6 тис. грн чистого прибутку (ставка податку на прибуток – 25%). Оцінити запас фінансової міцності.
? Задача 33. Моделювання параметрів діяльності підприємства. Підприємство здійснює випуск продукції С. Змінні витрати складають 54 грн на одиницю продукції, постійні – 850 000 грн. Визначте планову ціну реалізації продукції при обсязі реалізації 14000 штук за умови отримання підприємством чистого прибутку обсягом 450 000 грн.
? Задача 34. Моделювання економічних меж діяльності підприємства.
Дирекція підприємства бажає отримати оцінку економічних меж діяльності свого підприємства та запасу його фінансової міцності у плановому періоді. Інформація для розрахунків: - середній обсяг випуску продукції К – 34 000 штук; - ціна одиниці продукції - 70 грн. ; - рівень загальних витрат – 56% - постійні витрати 552 800 грн. ; - власний капітал підприємства – 1500 тис. грн. ; - цільовий прибуток підприємства – 870 тис. грн. - середньогалузева норма рентабельності капіталу-21%; ставка податку на прибуток – за діючим законодавством.
? Задача 35. Обґрунтування цільових параметрів для досягнення бажаного прибутку. Дирекція підприємства, що випускає продукцію К, бажає отримати оцінку економічних меж діяльності свого підприємства. Інформація для розрахунків:
Тема. ПРИБУТКИ ПІДПРИЄМСВА
? Задача 36. Визначити фінансово-економічні показники діяльності підприємства Керуючись наведеною інформацією визначити фінансово-економічні показники діяльності підприємства за два роки, розрахувати валовий прибуток, фінансовий результат до оподаткування, чистий прибуток, показники рентабельності діяльності.
Таблиця 1 Дані зі звіту про фінансові результати підприємства за два роки
За результатами розрахунків заповнити таблицю , визначити динаміку показників та сформулювати висновки.
? Задача 37. Визначити фінансово-економічні показники діяльності підприємства Керуючись наведеною інформацією визначити фінансово-економічні показники діяльності підприємства за два роки, розрахувати валовий прибуток, фінансовий результат до оподаткування, чистий прибуток, операційний прибуток - EBIT, EBITDA, показники рентабельності діяльності.
Таблиця 1 Дані зі звіту про фінансові результати підприємства за два роки
За результатами розрахунків заповнити таблицю , визначити динаміку показників та сформулювати висновки.
? Задача 38. Планування прибутку підприємства На основі наведених даних про діяльність підприємства у перед плановому періоді визначити можливий плановий прибуток на наступний рік використовуючи економіко-статистичний та факторно-аналітичний методи розрахунку. Таблиця 1 Вихідні дані для розрахунку суми можливого чистого прибутку тис. грн.
Задача 39- самостійна робота.
На основі даних форми№2 «Звіт про фінансові результати» за 3 роки.
Тема. ЕФЕКТИВНІСТЬ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСВА
? Задача 40.самостійна робота
На основі фінансової звітності підприємства проаналізувати окремі показники його рентабельності. Розробити пропозиції щодо покращання показників рентабельності підприємства у наступних періодах. Результати розрахунків оформити у вигляді таблиць.
? Задача 41.
Оцінка рентабельності діяльності підприємства. Визначити рентабельність витрат, витратомісткість та рентабельність діяльності підприємства. Оцінити вплив зміни рентабельності витрат та витратомісткості на зміну рентабельності діяльності підприємства.
Таблиця 1 Вихідні дані для розв‘язання задачі
? Задача 42.
Оцінка рентабельності діяльності підприємства.
На основі інформації, представленої в табл. 1, розрахувати рентабельність товарної продукції, рентабельність витрат, рентабельність основних засобів, продуктивність праці, прибуток на одного працівника. Таблиця 1. Інформація про окремі показники ефективності діяльності підприємства
Сформулювати висновки щодо зміни розрахованих значень показників ефективності підприємства у звітному періоді порівняно з базисним. Вказати можливі причини та наслідки таких змін.
Тема Фінансово-майновий стан підприємства та методи її оцінки.
? Задача 43. Оцінка фінансової стійкості підприємства. На основі фінансової звітності підприємства розрахувати та проаналізувати показники його фінансової стійкості. Результати оформити у вигляді таблиці. Прокоментувати основні тенденції щодо їх зміни та визначити можливі причини, які їх обумовлюють. Зробити необхідні висновки та розробити пропозиції щодо підвищення фінансової стійкості підприємства. Таблиця 1. Аналітичний баланс підприємства (витяг)
Таблиця 2. Динаміка показників фінансової стійкості підприємства
? Задача 44. Оцінка типу поточної фінансової стійкості підприємства. На основі фінансової звітності підприємства визначити тип поточної фінансової стійкості підприємства та політику фінансування активів . Оцінити можливі фактори, які сприяли утворенню даної ситуації. Результати оформити у вигляді таблиці. Таблиця 1. Аналітичний баланс підприємства (витяг)
Таблиця 2.
? Задача 45. Діагностика ліквідності та платоспроможності підприємства. Підприємство планує для покриття потреби у формуванні оборотних активів у наступному періоді залучити короткостроковий банківський кредит. Щоб визначити, чи є це підприємство привабливим для комерційного банку щодо надійності (платоспроможності), необхідно оцінити за балансом стан його ліквідності та платоспроможності; проаналізувати зміни, що відбулися протягом звітного періоду. Результати оформити у вигляді таблиці. Зробити відповідні висновки щодо стану ліквідності та платоспроможності підприємства і його потенційної можливості із залучення банківського кредиту. Таблиця 1.
Таблиця 2. Динаміка показників ліквідності та платоспроможності підприємства
Задача 46 - самостійна робота
На основі фінансової звітності підприємства за 3 роки розрахувати та проаналізувати показники його фінансової стійкості. Результати оформити у вигляді таблиці. Прокоментувати основні тенденції щодо їх зміни та визначити можливі причини, які їх обумовлюють. Зробити необхідні висновки та розробити пропозиції щодо підвищення фінансової стійкості підприємства. На основі інформації звітного балансу та звіту про фінансові результати господарсько-фінансової діяльності підприємства визначити тип поточної фінансової стійкості підприємства протягом звітного періоду. Оцінити можливі фактори, які сприяли утворенню даної ситуації. Розробити пропозиції щодо поліпшення поточної фінансової стійкості підприємства. Результати оформити у вигляді таблиці. Задача 47- самостійна робота
Оцінити за балансом стан ліквідності та платоспроможності підприємства; проаналізувати зміни, що відбулися протягом звітного періоду. Результати оформити у вигляді таблиці. Зробити відповідні висновки щодо стану ліквідності та платоспроможності підприємства і його потенційної можливості із залучення кредитів.
ДОДАТКИ Таблиця 1 Динаміка обсягу та складу активів підприємства
Таблиця 2 Динаміка структури активів підприємства, %
Таблиця 3 Динаміка обсягу, руху та ефективності використання необоротних активів підприємства
|