
|
|
Главная \ Методичні вказівки \ Психологія та педагогіка
Психологія та педагогіка« Назад
Психологія та педагогіка 08.07.2014 22:08
Мета заняття:опанування емпіричними та психодіагностичними методами (спостереження, психологічна характеристика особистості студента, соціометрія, психолого-педагогічна характеристика). І.Попередній етап – підготовка студентів до заняття. Завдання: 1.Підготовка до проведення спостереження, як основного емпіричного методу психологічного дослідження. Спостереження включає елементи теоретичного мислення (ідея, система методичних прийомів, усвідомлення, контроль результатів) та кількісні методи аналізу. Спостереженні, це сплановане, систематичне та цілеспрямоване сприйняття психічних явищ з метою вивчення їх специфічних змін в певних умовах. В процесі самостійної підготовки студент має виконати наступні завдання: - сформулювати та обґрунтувати мету спостереження; - визначити об’єкт та одиницю спостереження; - визначити ситуацію спостереження; - розробити загальний план спостереження; - обрати засоби фіксації спостереження; - Підготувати документи, які фіксують результати спостереження (картку, протокол ). 2.На підготовчому етапі складання психологічної характеристики особистості студент використовує ряд методів: - аналіз результатів психологічного вивчення особливостей та властивостей своєї особистості; - данні самоаналізу психологічних особливостей власного «Я»; - аналіз результатів своєї навчальної та творчої діяльності у вищому навчальному закладі; - аналіз проявів, притаманних собі якостей спрямованості, темпераменту та характеру, здібностей, а також особливостей інтелектуально-пізнавальної та емоційно-вольової сфер на основі самоспостереження і самоаналізу своєї поведінки та вчинків. П.Хід заняття. (На практичному занятті можна виконати 1-2 із запропонованих завдань) Завдання 1. Проведення спостереження. - інструктаж викладача; - здійснення спостереження згідно з визначеними ситуаціями; - обробка результатів спостереження: (підрахувати частоту та інтенсивність прояву реакцій поведінки (особи або групи людей), зазначених в карті спостереження; інтерпретування отриманих результатів (студенти мають скласти коротку інформацію, в якій на основі матеріалів спостереження роблять аналіз проявів психічних явищ та поведінки). Завдання 2. Складання психологічної характеристики на основі концепції динамічної функціональної структури особистості – карта особистості (К. Платонова) Карта особистості – є своєрідним планом написання розгорнутої психологічної характеристики. При написанні психологічної характеристики особистості студент спирається на результати самостійної роботи. Психологічна характеристика особистості студента має бути логічною, послідовною, поєднуючи як описовий так і фактичний матеріал. Характеристика пишеться у вільній формі і завершується висновками, рекомендаціями та прогнозами щодо послідуючого власного розвитку особистості. Завдання 3. Проведення соціометричногодослідження в академічній групі. Соціометрія – метод вивчення особливостей міжособистісних взаємовідносин в малих групах. Він дозволяє визначити внутрішню структуру групи, структуру взаємних симпатій і антипатій, отримати повну картину міжособистісних зв’язків всередині групи. Основним вимірювальним прийомом є питання. Відповідаючи на них кожен член групи проявляю своє ставлення до інших. Питання побудовано за принципом емоційного вибору партнера спілкування або спільної діяльності. Викладач формулює ситуацію. Керівництву факультету (кафедри) хотілося б уточнити, як складаються міжособистісні спілкування й взаємодія в академічній групі. Для вирішення цього завдання слід відповісти на запропоновані запитання (відповіді студентів анонімні). 1.Назвіть трьох найкращих студентів вашої групи (якщо відносите до них і себе, не соромтесь і напишіть своє прізвище). 2.Іноді в процесі роботи виникають питання, з якими вам не хотілося б звертатись до викладача. До кого з студентів групи ви б звернулись ( їх може бути більше одного)? 3.До кого б ви не звернулись? 4.Якби довелось удвох виконувати громадське доручення, кого б ви вибрали своїм партнером? 5.Кого б ви не вибрали ні в якому разі? 6.Хто б вас вибрав для цього доручення? 7.Припустимо, необхідно створити групу з п’яти осіб, яка б різнобічно уособлювала колектив. Хто мав би увійти до цієї групи (можна назвати і себе)? 8.Кого із п’яти осіб можна призначити керівником цієї групи? Аналіз результатів (Викладач надає інструкцію по проведенню аналізу результатів). При аналізі результатів соціометричного дослідження використовують два взаємодоповнюючи графічні способи:
У соціальній психології використовують спеціальні терміни, які означають стан особистості в міжособистісних стосунках. «Зірка» - член групи (колективу), що отримую найбільшу кількість виборів. Як правило, «зарок» у групі 1-2. «Бажаний» - член групи (колективу), що отримує половину, або трохи менше кількості виборів, які віддані найпопулярнішому. «Відтиснутий» - член групи (колективу), що отримую 1-2 вибори. Вивчення груп і колективів показує, що «бажаних» та «відсунутих» завжди більшість. «Ізольований» - член групи (колективу), який не отримує жодного вибору. «Відкинутий» - той, кого називають при відповіді на запитання: «З ким би ви не хотіли працювати, відпочивати?» Таким чином, кожен член групи (колективу) отримує певне становище, яке не завжди однакове у ділових та особистісних стосунках. Обробка результатів. Віднесіть до тої чи іншої категорії студентів групи відповідно до стану особистості в міжособистісних стосунках. Визначте лідера групи.
Завдання 4. Складання психолого-педагогічної характеристики (характеристика складається на одногрупника за власним вибором студента). Студентам рекомендована схема за якою складається психолого-педагогічна характеристика. 1) Сім'я студента. Склад сім'ї. Соціальне та матеріальне положення. Загальна педагогічна культура батьків. Взаємовідносини в сім'ї. Відношення членів сім'ї до навчання доньки (сина) , зацікавленість її (його) інтересами, життєвими планами. 2) Академічна група і студент. Склад та структура групи (актив групи та його роль в колективі, інші студентські об'єднання). Основні риси колективу групи: цілеспрямованість, згуртованість, критика і самокритика, дружба і товариськість, взаємодопомога. Стан студента в системі взаємовідносин одногрупників. 3)Навчальна та поза навчальне життя і діяльність студента.Поведінка на заняттях. Особливості уваги, сприйняття, пам'яті, уяви, мислення, почуттів і волі в залежності від навчальних дисциплін. Ступінь активності самостійної роботи, ставлення до навчання в цілому. Участь у суспільній та культурно-творчій діяльності. Змістовність та активність поведінки студента в дозвільний час. Оцінка студентом власного характеру, можливостей та досягнень в навчальній, суспільно-корисній, трудовій та поза навчальній роботі. 4)Ідеали, інтереси та сфера їх прояву. Інтереси в галузі мистецтва. Активність та стійкість інтересів. Мрії на найближчий час та на майбутнє. Стійкість життєвих планів. 5) Особливості темпераменту, характеру, здібностей. Основні риси прояву темпераменту, їх відбиття в поведінці студента. Морально-етичні риси характеру: почуття колективізму, відповідальності, справедливості, працездатність та ін. Рівні їх розвитку. Вольові якості характеру: самостійність, цілеспрямованість, наполегливість, ініціативність, дисциплінованість та ін. Рівні їх розвитку. Емоційні риси характеру: відкритість, сором’язливість, ніжність, скромність. Інтелектуальні риси характеру: спостережливість, винахідливість, кмітливість, допитливість. Рівні їх розвитку. Висновки: Загальне враження про студента. Позитивні та негативні сторони його особистості.
Практичне заняття 2. (2 години) Тема: Характер особистості Мета заняття:опанування емпіричними та психодіагностичними методами (спостереження, психологічна характеристика особистості студента, психолого-педагогічна характеристика, соціометрія). Матеріали для проведення заняття: - Зразок бланку для експертних оцінок - Зразок бланку для само оцінювання - Тести І.Попередній етап – підготовка студентів до заняття. Завдання: 1.Підготовка до проведення аналізу особливостей самооцінки рис характеру: засвоїти основні психологічні поняття Характер – психічні властивості людини, що виявляються в її поведінці та діяльності, у ставленні до колективу, праці, речей та до самої себе. Риси характеру – особливості особистості, що виявляють її ставлення до колективу та окремих людей, до праці, речей, самої себе. Структура характеру – сукупність сталих зв’язків між рисами характеру, а також їх глибиною, активністю чи силою, стійкістю та пластичністю. Вивчаючи тему “характер”, слід звернути увагу на те, що люди по-різному реалізують свої інтереси та здібності в житті та діяльності, по-різному ставляться до праці, до інших людей. 2. Оцінка рис вашого характеру двома-трьома людьми, які вас добре знають. Для цього їм слід запропонувати опитувальний лист наведеного нижче зразка, попередньо вписавши в нього вибрані вами риси характеру (зразок бланку для експертних оцінок додається).
Шановний друже. Наводимо список рис характеру. Просимо вас оцінити рівень розвитку цих рис у студента _____________________________ за 5-бальною шкалою, цифри якої означають: 5 – риса розвинута у даного студента найяскравіше за всіх у колективі; 4 – риса розвинута у даного студента досить яскраво, але є люди, в яких вона виявляється більшою мірою; 3 – за рівнем розвитку цієї риси студент не виділяється серед своїх колег; 2 - риса розвинута у даного студента менше, ніж у всіх інших членів колективу; 1 - дана риса зовсім не характерна для даного студента. Занесіть дані у бланк оцінки (бланк надається)
П. Хід заняття Завдання 1. Проведення аналізу особливостей самооцінки рис характеру. 1) Викладач проводить інструктаж виконання завдання. Проаналізуйте риси вашого характеру й виберіть з них 5-10 таких, які, на ваш погляд, найбільш характерні для вас. Запишіть їх у таблицю в порядку пониження індексу особистої значимості. 2)Роздає бланки для само оцінювання (бланк додається).
Потім оцініть рівень розвитку цієї риси у себе за 5-бальною шкалою, цифри якої означають: 5 – риса досягає найвищого рівня; 4 - риса досягає високого рівня; 3 - риса досягає достатнього рівня; 2 - риса розвинута мало; 1 - риса зовсім не розвинута. Результати самооцінки характеру порівняйте з оцінкою вашого характеру двома-трьома людьми, які вас добре знають. Збіг самооцінки з оцінками інших людей підтверджує те, що названа риса притаманна вашому характеру. Розбіжності можуть свідчити або про скромність, або, навпаки, про переоцінку себе. Завдання 2. Студентам пропонується провести тестування рис характеру. Сучасна практична психологія пропонує безліч експериментальних завдань-тестів, які надають можливість виявитирізноманітні рисихарактеру: тест “праве та ліве кулі”; тести з графології (за основу взяті наступні ознаки: розмір, нахил, форма літер, напрям письма, інтенсивність та характер написання слова); тест професора Макса Люшера, в основі якого вибір певного кольору з восьми запропонованих . Віддання переваги одному з кольорів та їх місця в ряду визначає індивідуальні особливості особистості. Та інші. Викладач роздає бланки тестів і проводить інструктаж тестування. З наданого переліку тестів (див. додаток) можна обрати 1-2.
Практичне заняття 3. (2 години) Тема: Визначення властивості уваги Мета заняття: Визначити властивості уваги (стійкість –концентрація, розподіл, обсяг, переключення). Навчитися за допомогою вправ та ігор тренувати увагу, усвідомити можливість тренування уваги. Завдання 1. Матеріали та обладнання: тексти, підручник, 12 предметів Увага – це спрямованість свідомості на певну діяльність або на вивчення якого-небудь конкретного об’єкта.
Примітка: Обсяг уваги залежить не віл кількості інформації, а від її блоків, число яких постійно дорівнює 7+2. Людині під силу сприймати відразу 5-7, максимум – 9 предметів. Це так зване «Правило Міллера: 7+2», сформульоване американським психологом Міллером у 1945 році. Відповідно до цього правила, однаково запам’ятовуються при читанні одночасно і 7 букв, і 7 цифр, і 7 слів, і 7 ідей. Хід роботи 1.Визначення стійкості (концентрації) уваги. А) Переглядаючи ряд за рядом з ліва на право, закресліть у приведеному тексті швидко (2 хв.) і без помилок «а» перед «л» і «а» після «д»: «У далекому минулому, коли тютюн тільки-но завезли у Вірменію з далеких країн, біля підніжжя Арарату жив мудрий дідусь. Він одразу злюбив оте задурманливе зілля і переконував людей не вживати його. Одного разу підійшов дідусь до чужоземних купців, що продавали тютюн, і каже:
Висновок. Студент має відповісти на питання: а) Які властивості вашої уваги розвинені краще? б) Які властивості вимагають подальшого розвитку? Чи можливо це?
Практичне заняття 4. (2 години) Тема: Дослідження різних видів пам’яті. Мета заняття: ознайомитися з різними видами пам’яті, навчитися визначати свою рухову, образну, логічну пам’ять; осмислити можливість розвитку пам’яті. Матеріали та обладнання: Картка з переліченими 5-7 рухами; 12 предметів; картки з 10 парами слів ( одна картка з парами слів, що мають логічний зв'язок, а друга картка – пари слів, що не мають логічних зв’язків) Хід заняття: І.Дослідження рухової пам’яті. - Студенти мають запам’ятати 5-7 рухів, продемонстрованих викладачем (може показати студент) у їх певній послідовності. - Відтворити характер і послідовність рухів, записати їх у тому ж порядку: 1)____________________________, 2)_____________________________, 3)____________________________, 4)______________________________, 5)______________________________, 6)______________________________, 7)_______________________________. - Порахуйте кількість правильно і послідовно відтворених рухів. Результати запишіть у таблицю. ( Цю завдання можна виконати 2-3 рази і проаналізувати чи є якісь зміни; результати також занести в таблицю). II. Дослідження образної пам’яті. - Протягом 3-4 секунд уважно розгляньте 12 предметів, запропонованих викладачем і запишіть назви предметів, які запом’ятали. - Порахуйте кількість предметів і результат занесіть у таблицю. III. Дослідження словесно-механічної пам’яті. - Прослухайте 10 пар слів, які не мають логічного зв’язку. - Відтворіть по пам’яті і запишіть слова правої половини ряду, коли викладач буде зачитувати слова лівої половини. - Порахуйте кількість правильно відтворених пар слів, і результат занесіть у таблицю IV. Дослідження словесно-логічної пам’яті. - Прослухайте 10 пар слів, які мають логічний зв’язок. - Відтворіть по пам’яті і запишіть слова правої половини ряду, коли викладач буде зачитувати слова з лівої половини. - Порахуйте кількість правильно відтворених пар слів та результати занесіть у таблицю. Результати досліджень.
Студенти роблять висновок: 1) Що таке рухова пам’ять? 2) Що таке образна пам’ять? 3) Що таке логічна пам’ять? 4)Яке значення мають увага і повторення для запам’ятовування? 5) Який обсяг механічної і логічної пам’яті ви маєте? Чи задоволені ви таким результатом? 6) Які пари слів ви запам’ятали краще: з логічним зв’язком чи без нього? 7) Чи можна розвивати пам’ять? 8) Як ви розумієте прислів’я «Повторення – мати навчання»? 9) Забування це: а) добре, б) погано, в) у залежності від обставин? (підкреслити) 10) Що легше: довідатися чи відтворити? (учень читає – знає, а відтворити (розповісти) не може. Чому?) 11) Що таке установка (мотивація) на запам’ятовування? Практичне заняття 5. (2 години) Тема: Визначення типу темпераменту. Мета заняття: Студент повинен навчитися:
В процесі підготовки до практичного заняття виконати наступні завдання: 1.Надайте відповідь на запитання з метою самоперевірки засвоєного матеріалу: Що таке темперамент та які його фізіологічні основи? Назвіть чотири типи нервової діяльності (за І.П.Павловим). Які особливості нервових процесів беруть до уваги, визначаючи тип нервової діяльності?
Хід заняття Матеріали та обладнання: тести (в тому числі тест-опитувальник Г.Айзенка з 57 запитань), бланки відповідей. Завдання 1. Представити та зробити аналіз блок-схеми типів темпераменту та різних наукових підходів. (Кожній групі пропонується обґрунтувати виконане самостійно завдання). Завдання 2. Проведення тестування. Визначення типу темпераменту можна проводити як із однією людиною, так і групою студентів. Слід забезпечити самостійність відповідей в процесі тестування. Кількість тестів і бланків для відповідей має відповідати числу студентів. Тест 1. І. Уважно прочитайте кожне питання, відповідь давайте словами «так» чи «ні». 1. Чи легко ви пристосовуєтеся до нових правил спілкування або до нового стилю одягу? __________ 2. Чи швидко ви можете адаптуватися в новому колективі?________ 3. Чи можете ви привселюдно висловити свої думки, хоча знаєте, що це не всім сподобається?_________ 4.Якщо вам запропонують вигідні умови, чи легко ви без коливання погодитися змінити обстановку?__________ 5. Чи завжди ви шукаєте виправдання своїм помилкам?________ 6. Чи зможете ви відмовитися від участі в заході, яке не викликає у вас захвату?_______ 7. У колективі відбувається дискусія. Чи будете ви брати участь, щоб встановити істину?_________ 8. Вам запропонували перевірити роботи своїх однокурсників. Чи будете ви виправляти помилки незалежно від того, чия це робота?______ 9. Вам в очі сказали, що ваша поведінка не подобається. Чи відчуєте ви образу?________ 10. Чи завжди ви можете стримувати свої почуття?________ 11.Чи можете ви похвалитися великою працездатністю?_________ 12. Чи завжди ви виконуєте обіцянку, доводите справу до кінця?_________ 13. Чи легко у вас відбувається перехід від гніву до спокійного стану?_________ 14. Чи завжди ви при великих неприємностях залишаєтеся спокійним?_______ 15. Чи почуваєте ви байдужість до навколишнього життя?_______ 16. Чи можете ви швидко переключитися з однієї роботи на іншу?___________ ІІ. Зробіть підрахунок балів за таблицею. На бланку відповідей записуються номери запитань, а поруч передбачено місце для відповідей «так» або «ні». У завдання викладача входить ознайомлення з інструкцією, забезпечення бланками відповідей.
Бланк відповідей
ІІІ. Визначте свій тип темпераменту за допомогою набраних балів. 0 – 14 балів. Ви нерішучі. Довго зважуєтеся на вчинок. Якщо вам вдається перекласти прийняття рішення на плечі інших, почуваєте велике полегшення. В компанії, на зборах, диспутах частіше відмовчуєтеся. У вас гарні знання, але не вистачає сміливості їх показати. Ви не зраджуєте, але з вами важко дружити. У вас багато рис меланхолійного типу темпераменту. Вам бажано удосконалювати себе в прийнятті рішень, прагнути формувати в собі рішучість і сміливість. 15 – 24 бали. Ви приймаєте рішення виважено, хоча і не уникаєте серйозних проблем, які необхідно вирішувати негайно. Сумніваєтеся тільки тоді, коли для прийняття рішення є досить часу. Вмієте стримувати свої почуття, у вас завжди легко відбувається перехід від гніву до спокійного стану, важко звикаєте до нових обставин. Повільно виробляєте звички, які потім важко забуваєте. Ви досить працьовиті, в усьому любите порядок. У вас переважають властивості флегматика. 25 – 34 бали. Ви досить рішучі. Ваша логіка, послідовність, з якими ви підходите до розв’язання проблеми, допомагають вирішувати питання швидко й у більшості випадків правильно. Прийняття рішень відстоюєте до кінця. Якщо виявиться, що рішення помилкове, умієте чесно це визнати. Ви енергійні і працьовиті. Вмієте стримувати свої почуття. У вас швидкий і жвавий розум. Ви легко адаптуєтеся в новій обстановці. У вас багато особливостей сангвініка. 35 і більше балів. Нерішучість – поняття для вас невідоме. Ви вважаєте себе компетентним в усіх питаннях, не любите рахуватися з думкою інших людей. Критичні зауваження з боку інших викликають у вас роздратування, яке ви не завжди прагнете сховати. Вам імпонує, коли вас називають рішучою і вольовою людиною. Помилки переживаєте болісно. У вас стійки інтереси, бажання, тверда рішучість і упертість. У вас багато особливостей холерика. Підключаєте в критичних ситуаціях розум. Уникаєте ускладнень у дискусіях, суперечках, намагайтеся бути терпимими і стриманими.
Для визначення типу темпераменту можна скористатися і «Колом Айзенка» Тест-опитувальник 2. «Коло АЙЗЕНКА» Інструкція для студентів. Вам пропонується відповісти на 57запитань. Уважно читайте ці запитання і по ходу читання на бланку проставляйте Вашу відповідь, яка може бути «так» або «ні». Намагайтеся уявити типову ситуацію, яка випливає зі змісту запитання, і давайте відповідь без довгих роздумів. Пам’ятайте, що не може бути правильних або неправильних відповідей. Свою відповідь на запитання запишіть у бланку відповідей відповідно до номера . Не уникайте відповідей. (Далі студентам пропонується тест-опитувальник). Обробка результатів. Для визначення особливостей свого темпераменту слід звірити отримані відповіді з наданим ключем тесту. Позначте свій результат точкою за такими координатами: за горизонталлю - бали з екстраверсії ; за вертикаллю – бали з емоційної стійкості. 1.Бали з екстраверсії: 0 – 10 – Ви інтроверт, замкнутий на себе; 15 – 24 – Ви є екстраверт, товариський, звернений на навколишнє середовище; 11 -14 – Ви є амбиверт, спілкуєтеся. Коли Вам це необхідно. 2.Бали з емоційної стійкості: 0 -10 – Ви емоційно стабільні; 11 -16 – Ви емоційно вразливі; 17 – 22 – з’являються окремі ознаки зриву нервової системи; 23 -24 – у Вас невроз.
Аналіз результатів. Викладач коментує отриманні дані Перша характеристика поділяє людей на екстравертів, звернених назовні та інтровертів, звернених у себе. Екстраверти вимагають постійної стимуляції від зовнішнього середовища, вони товариські, прагнуть нових вражень, схильні до ризику, готові до швидких реакцій, полюбляють зміни. Для них є характерним розкутість поведінки, оптимістичність, веселість, запальність, яка за певних обставин переростає у агресивність. Інтроверти стимули для життєвої активності вичерпують із себе, живуть своїм багатим внутрішнім світом. Вони відлюдкуваті, нетовариські, повільні, стримані, полюбляють порядок, товаришують віддано, але не з багатьма, уникають шумних компаній. Друга характеристика поділяє людей на емоційно стійких та емоційно нестійких. Емоційна стабільність характеризується врівноваженістю, стійкістю до перешкод, інколи нездатністю співчувати переживанням інших. Протилежна категорія людей характеризується постійним емоційним напруженням, переживанням особистої загрози, підвищеною чутливістю, прагненням до самовдосконалення.
Практичне заняття 6. (2 години) Тема: Виявлення професійних схильностей. Мета заняття: Студент повинен навчитися
1.Предмет праці: людина, групи, союзи, колективи людей.
2. Предмет праці: рослини, тварини.
3.Предмет праці: технічні системи, механізми, матеріали.
4.Предмет праці: художні образи, умови їхньої побудови.
5. Предмет праці: цифри, коди, мови, умовні знаки.
Завдання 3. Дайте відповідь на питання диференційовано-діагностичного питальника (кожне питання складається з двох частин, позначених «а» і «б»).
Бланк відповідей
Практичне заняття 7. (2 години) Тема: Аналіз періодизації розвитку особистості. Мета заняття: Студент повинен навчитися:
В процесі підготовки до практичного заняття виконати наступні завдання: 1) визначити основні ключові поняття «розвиток», «формування», «виховання» особистості; зробить порівняльний аналіз цих понять. 2) визначити основні об’єктивні та суб’єктивні фактори розвитку особистості. 3) засвоїти основні закономірності розвитку особистості в онтогенезі. 4) розробити блок-схеми за результатами факторного аналізу розвитку особистості. 5) розробити таблицю онтогенетичної програми розвитку особистості за рівнями : сенсорно-перцептивний, мисленево-логічний, практичного оволодіння руховими функціями, свідомого управління вітальними потягами, ефективністю та емоціями, розумово-морального самоуправління поведінкою. Надати характеристику кожному рівню. Хід заняття Матеріали: різні концепції класифікацій розвитку особистості. Кожен студент отримує для порівняльного аналізу. Завдання 1. Проаналізувати розроблені блок-схеми факторного аналізу та таблиці онтогенетичної програми розвитку особистості. Завдання 2. Зробити порівняльний аналіз різних концепцій вікової класифікації розвитку особистості (класифікація Давнього Китаю, класифікація Піфагора (6 вік до нашої ери), класифікація віків життя за Гипократом, практична періодизація дитинства, класифікація психосоціальної періодизації особистості за Е. Еріксоном, вікова періодизація Д.Бромлей, схема інтенціональної теорії розвитку особистості за Ш. Мюллер та ін.). Завдання 3. Розробити власну класифікацію розвитку особистості за віковою ознакою. Обґрунтувати даний підхід. Завдання може виконуватись як окремо кожним студентом та і по групам 5-6 осіб. Висновки. Викладач робить підсумки та оцінку виконаного завдання.
Література: 1. Козаков В.А. психологія діяльності та навчальний менеджмент: Підручник. У 2-х ч.-Ч.І. Психологія суб’єкта діяльності.-К.: КНЕУ, 2000.- 243 с. 2. Лозниця В.С. Психологія і педагогіка: основні положення. Навчальний посібник для самостійного вивчення дисципліни. – К.: “Екс Об”, 1999. 3.Математические способности и личность // Хрестоматия по психологи. – М.: Просвещение, 1987. – С.331-339. 4. Основи психології: Підручник / За заг. Ред. О.В.Киричука, В.А.Роменця. – К.: Либідь, 1995. 5. Основи психології: Начальний посібник для студентів вищих навч. Закладів/ А.І.Веракіс, Ю.І. Завалевський, К.М.Левківський. – Х.-К., 2005. – 416 с. 6. Психологія /За ред. Г.С.Костюка. – К.: Рад. шк.., 1968. – с.516-534. 7. Серьожникова Р.К., Пархоменко Н.Д., Яковицька Л.С. Основи психології та педагогіки: Навчальний посібник. – К., 20003. -243 с. 8. Теплов Б.М. Способности и одаренность //Хрестоматія по психологи. – М.: Просвещение, 1987. – С.281-286.Крутецкий В.А.
Додаток 1. Концепції вікової класифікації розвитку особистості (Класифікація Давнього Китаю, класифікація Піфагора (6 вік до нашої ери), класифікація віків життя за Гипократом, практична періодизація дитинства, класифікація психосоціальної періодизації особистості за Е. Еріксоном, вікова періодизація Д.Бромлей, схема інтенціональної теорії розвитку особистості за Ш. Мюллер та ін.).
Додаток 2.
Тест 1. “Характер і колір” Якому кольору ви віддаєте перевагу і який вам не подобається: темно-синій, зелений, червоний, жовтий, фіолетовий, коричневий, чорний, сірий? Темно-синій. Якщо вам подобається цей колір – ви чуйна, емоційна, товариська людина, з повагою ставитеся до людей, намагаєтеся зрозуміти їх проблеми. Крім того, ви урівноважені, спостережливі, любите спокій; життя ваше духовно збагачене. Не подобається цей колір людям неспокійним, незадоволеним собою та оточуючими, частіше за все – з пригніченим настроєм. Зелений. Схоже, що ви – людина самовпевнена та критично настроєна. Ваша непостійність уживається з прагненням до надійності, престижності, влади. Не люблять цей колір люди з великим самолюбством, які вважають, що їх недооцінюють. Червоний. Улюблений колір тих, хто прагне успіху, людей активних, енергійних, тих, хто не боїться фізичних перевантажень. Уникають червоного кольору люди стомлені, виснажені, ті, хто боїться хвилювань, переживань, перевантажень. Жовтий. Цей колір приносить радість оптимістам, особам емоційним, тим, хто уникає всього банального, прагне до змін, повен надій і вірить у свій талант. Жовтий колір не подобається людям недовірливим, тим, чиї сподівання не здійснилися. Фіолетовий. Ті, кому подобається цей колір, - особи загадкові, таємничі. Їхній настрій мінливий. Вони більше довіряють передчуттям, ніж фактам. Фіолетовий колір дратує людей раціональних, реалістичних, людей, настроєних критично. Коричневий. Якщо він впливає на вас позитивно, це означає, що ви цінуєте життя, сімейний затишок, любите смачно поїсти. Не подобається цей колір людям поверховим, замкненим. Чорний.Він подобається людям наполегливим, сміливим, здатним відстоювати свою думку і принципи за будь-яких обставин. Цей колір є символом непримиренності. Негативна реакція на нього існує у максималістів. Сірий.Якщо цей колір вам подобається, ви обачливі та відлюдкуваті. Уникаєте хвилювань, відповідальності. Сірий колір дратує людей метушливих..
Тест 2. “Чи уважні ви до людей?”Виберіть один із трьох варіантів для кожної ситуації. 1. Приятелька розповідає про смішний випадок із свого життя. Що ви про це думаєте? а) Я пригадую щось аналогічне. б) Слухаю зацікавлено, але швидко починаю нудьгувати. в) Радію, якщо подія приємна, якщо ж ні, то стає незручно за співрозмовницю: “Навіщо про таке розповідати?” 2. Мати скаржиться на здоров'я. Але ви упевнені: нема чого хвилюватися, тому що вона нещодавно пройшла повний медичний огляд. І тому слухаючи її: а) Зайвий раз переконуєтеся, що люди з віком схильні приписувати собі існуючі хвороби. б) Усе ж таки викликаєте лікаря, щоб мати бачила, що про неї піклуєтеся. в) Намагаєтеся бути більш уважним до неї. 3. У компанії друзів ви: а) Берете на себе роль лідера. б) Вставляєте окремі репліки, підтримуючи спільну бесіду. в) Розмовляєте тільки з тим, хто вас цікавить. 4. Друг звертається до вас за порадою. Але тільки ви починаєте говорити, він перебиває вас і наводить свої аргументи. Що ви робите при цьому? а) Мовчки слухаєте далі. б) Відчуваєте роздратування: навіщо він просить поради? в)Наполегливо намагаєтеся довести своє. 5. Подруга хоче щось розповісти, але ви надзвичайно зайняті: через півгодини прийдуть родичі. Як ви будете себе поводити? а) Кидаєте все й слухаєте її. б) Слухаєте неуважно, готуючись при цьому до прибуття родичів. в)Просите подругу знайти інший час для відвертої розмови. 6. Ви з друзями сидите в кафе й випадково чуєте розмову за сусідським столиком. У такій ситуації ви: а) Прислуховуєтеся до чужої розмови, не перевиваючи при цьому свого другу. б) Припиняєте розмову і слухаєте разом. в)Якою б цікавою не здавалася вам розмова за сусіднім столиком, ви слухаєте тільки своїх друзів. 7. Близька вам людина має кепський вигляд. Ви: а) Очікуєте, доки вона сама не розповість, у чому справа. б) Намагаєтеся дізнатися у спільних знайомих або родичів, що трапилося. в) Запитуєте, що сталося. 8. Друг скаржиться, що ви приділяєте йому мало уваги. Ви відповідаєте: а) “Не кажи дурниць, ти ж знаєш, як я до тебе ставлюся”. б) “ Нічого не можу поробити. Сам винний!” в) “Давай з'ясуємо наші відносини!”
Тепер підрахуйте набрані очки:
Результати 8-28 очок. Ви не любите цікавитися чужими справами. Легко піддаєтеся емоціям. Вірите всьому, що вам говорять, і тільки потім розумієте, що вас обдурили. Одним словом, вам треба бути уважнішим до інших людей. 29-49 очок. Ви дуже чуйні до близьких вам людей, намагаєтеся бути корисними їм, щедрі на поради. Але інше вас мало цікавить. Замисліться над цим! 50-80 очок. Ви не егоїстичні, не нав’язливі, не агресивні. Умієте уважно вислухати співрозмовника, у міру приймаєте участь у розмові. Даєте співрозмовнику змогу висловитися. Усе це заслуговує похвали.
Тест 3. “Чи добра ви людина?” Відповідайте “так” або “ні” на слідуючи запитання:
Таблиця для обчислення балів:
Результати:
Більше 8 балів. Ви ввічливі, подобаєтеся людям, умієте з ними спілкуватися. Напевно у вас багато друзів. Одне застереження: ніколи не намагайтесь бути в гарних відносинах з усіма – усім не догодиш. 4-8 балів. Ваша доброта – випадкова річ. Ви лагідні далеко не з усіма. Для когось ви можете піти на все, але спілкування з вами вельми неприємне людям, які вам не подобаються. А втім, це не так уже й погано. Менше 4 балів. Спілкування з вами – мука навіть для близьких родичів. Будьте доброзичливі, і у вас стане більше друзів.
Тест 4. “Чи схильні ви до самотності?”
На кожне запитання відповідайте “так” чи “ні”.
Таблиця для обчислення балів:
Результати:
Більше 8 балів. Безумовно, ви схильні до самотності. Ви любите подумати, проаналізувати, просто помріяти або споглядати. Але вами обрано досить небезпечний шлях. Адже так можна стати й відлюдкуватим. 4-8 балів. Ви помірно товариські, однак час від часу маєте потребу побути на самоті, щоб привести до ладу свої думки. Але досить вам провести на самоті хоча б кілька годин, і ви здатні із задоволенням спілкуватися з людьми. Це чудово! Менше 4 балів. Ви – людина вельми товариська. Для вас не прийнятна самотність. Складається враження, що ви не завжди любите обмірковувати свої дії. Прийміть до уваги, що кілька годин, проведених на самоті, часто врятовують від багатьох помилок.
Тест 5. “Чи є у вас почуття гумору?”
На кожне запитання відповідати “так” чи “ні”.
Якщо “Так” більше 5, то у вас з почуттям гумору все гаразд. І це допомагає вам навіть у скрутні періоди життя. Якщо “Так” менше 6, то з почуттям гумору у вас поганенько. Адже посмішка, сміх - це показник здоров’я, стабільності, успіхів у житті. Спробуйте змінити себе і подивитися на життя з іншого боку, тому що далеко не все в житті варто переживань.
Тест 6. “Неуважна людина”.
Відповідати “так” або “ні”.
Результати: 11 балів і більше. Ви на диво уважний. Вашій пам’яті можна позаздрити. 5-10 балів. Ви достатньо уважні, не забувайте про важливі справи. Однак у деяких випадках можете дещо забути. 4 бали й менше. Ви дуже не уважний і в цьому причина всіх бід. Але ви невпинно надаєте значення таким дрібницям, хоча із-за вашої неуважності терплять і оточуючі.