|
Главная \ Методичні вказівки \ Методические указания и информация \ КОНТРОЛЬНА РОБОТА З ДИСЦИПЛІНИ "ПРОГНОЗУВАННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ ПРОЦЕСІВ"
КОНТРОЛЬНА РОБОТА З ДИСЦИПЛІНИ "ПРОГНОЗУВАННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ ПРОЦЕСІВ"Дата публикации: 08.05.2019 20:10
КОНТРОЛЬНА РОБОТА З ДИСЦИПЛІНИ "ПРОГНОЗУВАННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ ПРОЦЕСІВ"
Завдання №1Тема роботи: Прогнозування чисельності персоналу підприємства методом простого експоненціального згладжуванняМета роботи: Навчитися прогнозувати чисельність персоналу підприємства за допомогою методу простого експоненціального згладжування. Зміст звіту:
Основні теоретичні відомості
Необхідність прогнозування імовірного ходу подій в майбутньому пов’язана з високими темпами науково-технічного прогресу і його впливом на виробничі процеси, з бурним розвитком науки та техніки.Прогнозування дозволяє заздалегідь підготуватися до можливих подій, врахувати їхні позитивні та негативні наслідки, а іноді і контролювати хід цих подій. Рішення і насамперед планові, що приймають сьогодні, опираються на оцінки розвитку подій в майбутньому. У свою чергу рішення в більшій або меншій мірі впливає на це майбутнє. Прогнози озброюють планові органи різноманітними передплановими матеріалами та оцінками, що дозволяють більш глибоко і всебічно обґрунтовувати той чи інший варіант планового рішення, точніше враховувати вплив тенденцій розвитку економічного процесу, що діють або назрівають. Об’єктом прогнозування є тільки ті процеси, результати яких мають велику кількість альтернатив. В цьому випадку прогноз може принести істотну користь. Методами прогнозування називається сукупність прийомів, що дозволяють на основі вимірювання і аналізу зовнішніх та внутрішніх зв’язків, які властиві процесу, що вивчається, винести думку певної достовірності стосовно його майбутнього розвитку. Відома достатня кількість методів прогнозування. Розглянемо одну із модифікацій методу експоненціального згладжування. Метод експоненціального згладжування базується на тому, що рівні динамічного ряду в певній мірі залежать від їхніх величин, що досягаються за кілька попередніх значень від початку періоду прогнозування, і саме цим рівням ряду надається найбільша вага. В той же час, більш раннім спостереженням надається менша вага в порівнянні з пізнішими спостереженнями. Середньозважена змінна з експоненціально розподіленими вагами характеризує в цілому значення процесу на кінці інтервалу згладжування, тобто є середньою характеристикою останніх рівнів часового ряду. Саме ця властивість використовується для прогнозування. Експоненціальні середні визначаються за формулою: , де - експоненціальна середня або згладжене значення рівня ряду на момент t; - параметр згладжування, що характеризує вагу поточного спостереження при розрахунку експоненціальної середньої, 0 < < 1. Таким чином, прогнозне значення формується під впливом всіх попередніх рівнів ряду від його початку і до моменту t включно. Наведену формулу можна записати як
де - величина, що характеризує деякі початкові умови. Як початкове значення експоненціальної середньої можна приймати середнє значення рівнів, що відносяться до минулого періоду. Якщо ж цієї величини немає, тоді як початкове значення можна практично прийняти рівень ряду, тобто значення спостережень за процесом, що вивчається, на відповідному моменті часу. Таблиця 1Вихідні дані
Завдання На основі вихідних даних зробити прогноз чисельності персоналу підприємства методом простого експоненціального згладжування.
Звіт роботу повинен містити:
Контрольні запитання до роботи.
Завдання №2Тема: Ранжирування факторів впливу на соцільно-економічні процеси або явища за допомогою експертного аналізуМета: Навчитися шляхом експертного аналізу проводити ранжирування факторів соцільно-економічних процесів.
Хід роботи
Пропонується методика оцінки якості праці персоналу оперативно-диспетчерської служби (ОДС), що містить макет діаграми Ісікава та експертну оцінку добору факторів. Для чіткого бачення та простоти сприйняття на рис.1 представлена діаграма Ісікава для оцінки якості праці персоналу ОДС. Далі шляхом експертного аналізу проведено ранжирування усіх факторів окремо за відповідними головними векторами, що визначають якість праці персоналу ОДС. Експертний аналіз, який характеризується залученням експертної групи фахівців з достатнім знанням об’єкта аналізу і глибоким розумінням взаємозалежності та впливу на нього сукупності факторів, включав у себе три етапи. Перш ніж виявити значимі фактори, був запропонований кожному експерту перелік існуючих чинників, що впливають на відповідну гілку оцінки якості праці. В результаті отримано зведену схему потрібних факторів. Другий етап полягав у відборі найбільш вагомих факторів, і відсіюванні другорядних. Для цього експерти дали бальну оцінку кожному з групи чинників. Цей крок дозволив аргументувати свій вибір відповідною вагомістю оцінки. Кінцевий етап полягав у проведенні статистичного опису оцінок, відокремленні більш значущих результатів та виявленні узгодженості експертів шляхом застосування математичного інструментарію. Для впровадження на практиці запропонованих методологічних підходів до ранжирування факторів оцінки якості праці була обрана експертна група з управлінського складу (ОДС) Дніпропетровських електричних мереж та науковців Дніпропетровського національного університету у складі 7 чоловік.
Рис.1 Схема факторів, що впливають на оцінку якості праці персоналу ОДСХід проведення дослідження продемонструємо на прикладі оцінки спектру факторів, які експерти віднесли до вектора “трудовий потенціал”. У вказану групу було включено: психофізіологічні характеристики (х1), професійні знання і вміння (х2), кваліфікація (х3), рівень освіти (х4), ціннісні орієнтації (х5), комунікабельність (х6), творчі здібності (х7), рівень культури (х8), направленість інтересів (х9). На етапі визначення значущості кожного з факторів отримали такі результати щодо чинників, які можна було б відсіяти в процесі експерименту для:
Результати проведення розрахунків, які виконані з використанням методів ранжирування факторів, які впливають на трудовий потенціал персоналу ОДС наведені у таблиці 1. Таблиця.1 Результати оцінки факторів, що впливають на трудовий потенціал персоналу ОДС
Завдання до роботи №2
Побудувати діаграму Ісікава, зробити необхідні розрахунки та провести ранжирування факторів оцінки соціально-економічних процесів шляхом експертного аналізу. Орієнтирований перелік тем для аналізу.
Звіт про роботу повинен містити:
Контрольні запитання до лабораторної роботи.
Література 1. Марюта О.М., Єлісєєва О.К., Третьяк О.О. Інформаційно-статистична оцінка якості праці диспетчера електричних мереж // Статистика України. – К.: НТК статист. дослідж., 2004. - № 1.- С. 61-67 2. Т.В. Гільорме, О. К. Єлісєєва. Моделі управління персоналом підприємства: методологічна платформа та шляхи застосування: МонографіяДніпропетровськ: «ФОП Дробязко С.І.», 2016. – 170 с. 3. О.К. Єлісєєва, В.І. Саричев Розробка сценаріїв людського розвитку на основі імпульсних та когнітивних моделей в умовах глобалізації Вісник Дніпропетровського університету: Серія «Світове господарство і міжнародні економічні відносини». – № 9. – Дніпро. – 2017. – С. 29-43. 4. Інформаційно-методичне забезпечення функціонування соціально-економічних систем різного рівня : колективна монографія. / за заг. ред. д-ра економ. наук, проф. О.К. Єлісєєва. – Д :ЛІРА, 2018. – 308 с.( 13др.ар.)
Якість засвоєння студентами учбового матеріалу, винесеного на само опрацювання, підлягає обов'язковому поточному та підсумковому контролю, який здійснюється в формі опитування на практичних заняттях.
|