Написание контрольных, курсовых, дипломных работ, выполнение задач, тестов, бизнес-планов
Главная \ Методичні вказівки \ Методические указания и информация \ МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПІДГОТОВКИ ТА ЗАХИСТУ ЗВІТУ ПРО ПРОХОДЖЕННЯ НАВЧАЛЬНО-ВИРОБНИЧОЇ ПРАКТИКИ

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПІДГОТОВКИ ТА ЗАХИСТУ ЗВІТУ ПРО ПРОХОДЖЕННЯ НАВЧАЛЬНО-ВИРОБНИЧОЇ ПРАКТИКИ

 

київський національний університет імені тараса шевченка

економічний факультет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Методичні рекомендації

 

щодо підготовки та захисту звіту про проходження навчально-виробничої практики

 

за ОКР «Бакалавр»

для студентів денної та заочної форм навчання

напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

київ – 2015

 

 

 

 

Рецензенти:

доктор економічних наук,  професор  В.Б. Тропіна

кандидат економічних наук, доцент О.Ю. Кузьома

 

 

 

 

 

Затверджено до друку Вченою радою економічного факультету

(протокол №   від 2015 року)

 

 

Рекомендовано до друку науково-методичною комісією економічного факультету

(протокол №   від 2015 року)

 

 

 

Методичні рекомендації щодо підготовки та захисту звіту про проходження навчально-виробничої практики за ОКР «Бакалавр» для студентів денної та заочної форм навчання напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» / укладачі І.О. Лютий, С.В. Наументова, Р.В. Пікус. Н.В. Приказюк, В.А. Делас, Є.А. Носова, О.В. Тригуб. – К. 2015 р. – 147 с.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зміст

 

1. Загальні положення

3

2. Мета і завдання виробничої практики

3

3. Бази практики

4

4. Порядок організації та керівництво виробничою практикою

4.1. Порядок направлення студентів на практику

4.2. Обов'язки керівників виробничої практики від об’єкту

4.3. Обов’язки студентів-практикантів

5

5

7

8

5. Зміст практики

9

6. Форми і методи контролю

9

7. Вимоги до оформлення звіту про практику

9

8. Структура звіту з виробничої практики (за розділами)

14

9. Підведення підсумків виробничої практики

17

10. Навчально-методичні рекомендації для проходження виробничої практики студентами напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»

19

10.1 Підприємство

19

10.2 Банківська установа

10.3 Страхова компанія

56

80

10.4 Державна казначейська служба України

99

10.5 Державна фіскальна служба

107

10.6 Державна фінансова інспекція України

115

10.7 Міністерство фінансів України

126

10.8 Місцеві фінансові органи

131

Додатки

136

 

 

 

1. Загальні положення

Навчально-виробнича практика студентів ОКР «Бакалавр» напряму підготовки 6.030508 «Фінанси та кредит» економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка є обов'язковим компонентом освітньо-професійної програми для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «Бакалавр» і має на меті набуття студентом професійних навичок та вмінь.
Практична підготовка студентів здійснюється на підприємствах, в організаціях різних галузей економіки та державного управління. Зокрема, студенти направляються на практику до виробничих та торговельних підприємств, банків, страхових компаній та інших господарюючих суб’єктів, що самостійно складають фінансову звітність, а також до органів державного управління фінансового спрямування.

Практична підготовка проводиться в умовах професійної діяльності під організаційно-методичним керівництвом викладача та спеціаліста з фаху.

Призначення навчально-виробничої практики – закріпити знання та практичні навики, набуті під час вивчення профілюючих дисциплін, ознайомити із сучасним станом вітчизняних підприємств, установ та організацій, їх економічною діяльністю та проблемами функціонування, із виробничим процесом та основними напрямами діяльності підприємств у виробничо-технічній та організаційно-економічній сферах.

На практиці студенти ознайомлюються з механізмами вирішення економічних, фінансових, виробничих та управлінських проблем та завдань на прикладі конкретного підприємства, установи, організації.

 

 

2. Мета і завдання виробничої практики

2.1. Навчально-виробнича практика є логічним продовженням навчальних курсів, що розглядають питання організації діяльності, фінансові операції, виробничі процеси, управління організацією (підприємством) та складовою частиною процесу підготовки майбутніх фахівців з фінансів. Виробнича практика студентів напряму підготовки «Фінанси і кредит»  Київського національного університету імені Тараса Шевченка, проходить в організаціях та установах різних форм власності на робочих місцях спеціалістів за фінансовим профілем діяльності.

2.2. Метою навчально-виробничої практики є набуття студентами практичного досвіду фінансово-економічної діяльності та закріплення й поглиблення отриманих під час теоретичного навчання знань з теоретико-методичних аспектів функціонування установ та організацій; здобуття навичок самостійної практичної роботи у сфері їх фінансово-економічної діяльності; ознайомлення з конкретним виробництвом, роботою фінансиста-аналітика, економіста, фінансового менеджера, керівників підрозділів, спеціаліста у фінансовій сфері.

2.3. Основними завданнями у процесі проходження навчально-виробничої практики студентів є: ознайомлення зі структурою та технічним оснащенням організації чи уста­нови – бази практики, організацією та методами роботи її спеціалістів на різних рівнях управління в процесі здійснення її основних видів діяльності; ознайомлення студентів з існуючим станом та проблемами вітчизняних підприємств, системою управління фінансами на підприємствах, їх маркетинговою стратегією, технологією виробництва, особливостями функціонування, структурою та матеріально-технічною базою; вивчення питань організації господарської діяльності, виробництва та техніко-економічного планування виробничої діяльності; аналіз підходів, методик та методів, які використовують на підприємстві в процесі діяльності на ринку; аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства; проведення необхідних досліджень, розрахунків та аналізу фінансово-господарської діяльності; набуття навиків презентації отриманих результатів; ознайомлення з особливостями діяльності бази практики на різних ділянках з основних напрямів роботи, а саме: у сфері стратегічного та оперативного планування, аналізу діяльності, управління активами і пасивами, забезпеченням ліквідності та платоспроможності, ціноутворення на основні продукти діяльності та їх просування на ринку, особливостями ведення обліку, формування системи оподаткування тощо.

2.4. Перебування на навчально-виробничій практиці використовується практикантом для підбору матеріалів для виконання звіту з практики, виявлення практичних проблем з метою формування напрямів подальшої наукової роботи та написання кваліфікаційних бакалаврських робіт.

Усі техніко-економічні розрахунки та дослідження, передбачені програмою, студенти-практиканти виконують самостійно під керівництвом керівників практики від кафедри та бази практики.

 

 

3. Бази практики

3.1. Для проходження виробничої практики кафедра направляє студентів в організації та установи, які забезпечені висококваліфікованими кадрами та новітнім технічним оснащенням та відповідають вимогам програми.

3.2. При визначенні баз практик керуються п. 2 Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 8 квітня 1993 р. № 93. У відповідності з ним бази навчально-виробничої практики для студентів напряму підготовки «Фінанси та кредит» визначаються наступним чином:

  • при наявності у кафедр державних, регіональних замовлень на підготовку спеціалістів перелік баз практики надається органами, які формували замовлення на спеціалістів;
  • при підготовці спеціалістів за цільовими договорами з підприємствами, організаціями, установами бази практики передбачаються у цих договорах;
  • у випадку, коли підготовка спеціалістів здійснюється за замовленням фізичних осіб, бази практики забезпечують ці особи;
  • студенти можуть самостійно з дозволу кафедри обирати для себе місце проходження практики і пропонувати його для використання.

3.3. Побажання студента повинно бути обґрунтовано заявою на ім'я декана економічного факультету, до якої додається лист з відповідної установи зі згодою прийняти дану особу для проходження виробничої практики.

3.4. Перелік баз практики визначається кафедрами фінансів, банківської справи і страхування та ризик менеджменту відповідно до пропозицій установ-замовників, а також побажань студентів щодо вибору об’єкту практики, які погоджуються прийняти студентів на практику та створити відповідні умови для проходження виробничої практики і виконання її програми.

3.5. З базами практики (підприємствами, організаціями, установами будь-яких форм власності) економічний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка  завчасно укладає договори на її проведення за формою, визначеною в додатку 1. Тривалість дії договорів погоджується договірними сторонами. Вона може визначатися на період конкретного виду практики або до п'яти років.

При наявності в договорах (контрактах) на навчання студентів питання практики окремі договори можуть не укладатися.

3.6. Зміна бази практики можлива лише з поважних причин і лише до початку виробничої практики. Рішення про можливість зміни бази практики приймає завідувач кафедри.

Самостійно змінювати місце практики студент не має права. У разі самостійної зміни місця практики, нез'явлення до місця практики без поважних причин вважають, що студент не виконав навчального навантаження і може бути відрахований зі  студентів Університету.

3.7. Підприємство, обране базою практики, має відповідати певним вимогам:  бути самостійним господарюючим суб’єктом, мати успішний досвід діяльності на ринку не менше 3 років, проводити стандартизований облік, складати фінансову звітність, функціонувати як відкрита господарська система в ринковій економіці.

 

 

4. Порядок організації та керівництво навчально-виробничою практикою

Тривалість навчально-виробничої практики визначається навчальним планом.

Методичне керівництво практикою здійснює кафедра. Перед відбуттям студентів на практику керівники навчально-виробничою практикою від кафедри проводять консультацію-інструктаж, на якій студентів ознайомлюють з програмою навчально-виробничої практики, порядком її проходження, вимогами до складання звіту про проходження практики тощо.

4.1. Порядок направлення студентів на практику

4.1.1. Студентів направляють на навчально-виробничу практику згідно з наказом по економічному факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Наказом визначається вид практики, терміни та місце її проходження, розподіл та закріплення студентів за керівниками практики від кафедри тощо.

Якщо за певних поважних причин студент не може пройти навчально-виробничу практику у заплановані терміни, у проекті наказу окремим пунктом вказується термін позапланової практики, прізвища студентів та підстава перенесення термінів практики. Для перенесення термінів проходження навчально-виробничої практики заздалегідь повинні бути оформлені відповідні дозволи. Перенесення термінів практики здійснюється за письмовою заявою студента на ім’я декана економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Основними причинами перенесення термінів проходження практики є офіційно оформлене та узгоджене з кафедрою відрядження студента, офіційно оформлене стажування за кордоном і т.п. випадки. З будь-яких причин не узгоджених з кафедрою перенесення термінів практики не дозволяється.

4.1.2. Студенти розподіляються між базами практики кафедрою на основі централізованих баз навчально-виробничої практики, сформованих згідно з п. 3. 

4.1.3. Відбуваючи до місця проходження практики, студент повинен завчасно отримати інструктаж з практики та техніки безпеки на кафедрі.

Проведення інструктажу студентів здійснюється під час проведення настановних зборів.

Першими зборами передбачається ознайомлення студентів з вимогами до конкретного виду практики, вимогами до об’єктів її проходження та необхідних документів. Під час перших зборів (щонайменше за 120 календарних днів до дати початку практики для студентів денної форми) студентам надається зразок заяви на проходження практики (додаток 2) та зразки інших документів для оформлення, а також визначається термін узгодження баз практики з кафедрою, якщо студенти обирають об’єкти самостійно й термін подання заяви та інших заповнених документів практики для їх подальшого оформлення на факультеті. У випадку несвоєчасного подання студентами заяв на кафедру розподіл та закріплення студентів за відповідними базами практики здійснює відповідальний за виробничу практику по кафедрі.

Під час других зборів (не пізніше як за 3-5 робочих днів до закінчення семестру, який передує початку практики) відповідальним за виробничу практику здійснюється проведення настановчої наради на кафедрі. На цій нараді студенти отримують повний пакет необхідних документів, які належно оформлені та підписані на факультеті. Такий перелік документів може включати: лист-направлення на практику, щоденник практики, графік проходження практики, навчальну програму та методичні вказівки до проходження практики тощо. У разі самостійного обрання студентом об’єкту проходження практики повинна бути чітко дотримана зазначена процедура направлення на практику.

4.1.4. Кафедра готує пакет необхідних документів, які належно оформлені та підписані деканом факультету, а саме лист-направлення на практику, щоденник практики, графік проходження практики тощо для кожного студента-практиканта. 

4.2. Обов'язки керівників навчально-виробничої практики від об’єкту

4.2.1. Керівника практики від підприємства призначають наказом керівника організації (бази проходження практики) з числа найбільш кваліфікованих працівників фахівців-економістів. Після прибуття студентів на базу практики практикантам надають загальну інформацію про об’єкт практики, операції, які він виконує, знайомлять зі структурою та завданнями тих підрозділів, у яких буде проходити практика. На нараді керівник бази доводить завдання та обов'язки для виконання програми практики.

Основними обов’язками керівника практики від підприємства є:  

  • проведення інструктажу із техніки безпеки на підприємстві відразу після прибуття студентів-практикантів;
  • забезпечення студентів робочими місцями та необхідними матеріалами відповідно до програми та графіку проходження практики;
  • ознайомлення студентів з програмою й завданням практики, здійснення методичного керівництва та надання допомоги студентам під час ознайомлення з діяльністю підприємства, системою організації та управління виробництвом, при проведенні розрахунків;
  • допомога студентам у збиранні матеріалу для написання звіту з практики, курсових та науково-дослідних робіт;
  • контроль за роботою студентів та дотриманням ними трудової дисципліни, організація табельного обліку виходу на практику;
  • участь у перевірці звітів з практики, складання на кожного студента письмового відгуку щодо виконання програми практики та індивідуальних за­вдань, ставлення студентів до роботи та додержання трудової дисципліни;
  • своєчасне інформування керівника практики від кафедри про порушення студентами-практикантами трудової дисципліни, правил безпеки на підприємстві, невиконання поставлених перед ними завдань.

4.2.2. Після закінчення практики керівник практики від підприємства повинен надати відгук, який має бути завірений його підписом та печаткою організації, на якій вказана її назва та ідентифікаційний код. Керівник практики від підприємства має також підписати звіт студента-практиканта про практику на його титульному аркуші.

4.2.3. У відгуку керівник практики від підприємства має зазначити такі пункти:

  • повнота виконання студентом програми проходження виробничої практики;
  • якість написання студентом звіту з практики, його відповідність установ­леним вимогам, реаліям організації;
  • виявлені студентом теоретичні знання та практичні навики, його ділові та особисті якості;
  • дотримання студентом трудової дисципліни та встановлених вимог до поведінки на підприємстві.

4.2.4. За результатами проходження навчально-виробничої практики керівник практики від підприємства має виставити результуючу оцінку, а саме: "незадовільно", "задовільно", "добре" чи "відмінно".

4.2.5. У відповідних розділах договорів на проведення практики можуть бути визначені і інші обов’язки безпосередніх керівників, призначених базами практики.

4.42.6. За наявності вакантних місць студенти можуть бути зараховані на штатні посади, якщо робота на них відповідає вимогам програми практики. При цьому не менше 50 відсотків часу відводиться на загально-професійну підготовку за програмою практики.

4.2.7. Повсякденне керівництво роботою практиканта на конкретних ділянках можуть здійснювати фахівці бази практики, які призначені наказом керівника об’єкту практики. До обов'язків цих керівників входить:

  • надання практиканту необхідних порад і роз'яснень щодо окремих аспектів діяльності;
  • контроль за виконанням програми практики на конкретних ділянках роботи;
  • допомога практикантам у складанні звіту про практику;
  • перевірка окремих розділів звіту про практику.

4.3. Обов’язки студентів-практикантів

4.3.1. Студенти кафедри фінансів, банківської справи, страхування та ризик-менеджменту економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка при проходженні навчально-виробничої практики зобов’язані:

  • своєчасно подати на кафедру заяву встановленого зразка на проходження виробничої практики та інші необхідні документи для оформлення на практику;
  • до початку практики на настановних зборах, а далі в індивідуальному порядку, одержати від керівника практики консультації щодо оформлення всіх необхідних документів;
  • своєчасно (не пізніше зазначеної у направленні дати) прибути на базу практики;
  • систематично працювати над виконанням завдань за програмою практики, що передбачає обов'язкове регулярне відвідування бази практики;
  • виконувати завдання керівника практики на відповідних ділянках, на яких проходить практика щодо практичного опанування програми практики;
  • у повному обсязі виконувати всі завдання, передбачені програмою практики, зазначені у індивідуальному графіку проходження практики та вказівками безпосереднього керівника;
  • вести систематизовані записи у щоденнику практиканта;
  • самостійно вивчати нормативну документацію та аналізувати практику виконання конкретних економічних операцій та за можливості брати участь у технічному навчанні, виробничих нарадах (зборах, засіданнях);
  • суворо дотримуватись режиму робочого дня, правил внутрішнього розпорядку, охорони праці, техніки безпеки, які діють на базі практики;
  • нести відповідальність за виконану роботу;
  • постійно підтримувати контакти з кафедрою та у призначений керівником практики від кафедри термін з’явитися на проміжний контроль;
  • висвітлити результати виконаної роботи та оформити їх у звіті про проходження виробничої практики відповідно до встановлених і діючих вимог факультету до структури та оформлення звіту;
  • своєчасно надати на кафедру звітні документи та у належний термін захистити матеріали практики, перед відповідною комісією на підсумковій (звітній) конференції.

 

 

5. Зміст практики

5.1. Зміст навчально-виробничої практики студентів визначається переліком і тематикою навчальних дисциплін, які є обов'язковими для даного напряму підготовки, а також тих, котрі вибрані для вивчення практикантом. Кількість часу, відведеного на опрацювання питань з кожного розділу практики, встановлюється керівником практики від бази практики разом із студентом-практикантом відповідно до наявного на базі практики матеріального та нормативного забезпечення, напрямів діяльності, кваліфікації персоналу тощо.

5.2. Конкретний перелік тем, за якими повинна пройти навчально-виробнича практика, а також орієнтовний розподіл часу для їх опрацювання наведені у додатку 4.

5.3. Під час проходження практики студент має ознайомитися з основними характеристиками підприємства, виконати основні завдання практики та висвітлити основні результати роботи у звіті з виробничої практики за такими основними етапами:

І. етап. Знайомство з об’єктом практики.

ІІ. етап. Підбір та узагальнення необхідних даних (економічних, фінансових, бухгалтерських).

ІІІ. етап. Обробка та аналіз одержаної інформації.

ІV етап. Висновки практики.

6. Форми і методи контролю

6.1. На місцях проходження практики регламент робочого дня студентів має відповідати внутрішньому розпорядку, установленому для персоналу організації – бази практики, і є обов'язковим для студентів.

6.2. Робота практиканта з виконання програми практики контролюється керівниками практики від бази практики та викладачами кафедри. Практикант повинен дотримуватися режиму роботи та правил внутрішнього розпорядку на базі практики.

6.3. Виконання кожного розділу практики завіряється підписом керівника від бази практики. По закінченні практики керівник від бази практики виставляє в щоденник студента загальну оцінку за стобальною шкалою, яка характеризує обсяг знань і навиків, отриманих студентом за час проходження практики, сумлінність виконання програми практики.

6.4. Звільнення від практики за сімейними обставинами або іншими поважними причинами на один або декілька робочих днів допускається виключно за заявою практиканта та з дозволу керівника відповідної установи – бази практики і завідувача кафедри. Заява про відпустку додається до щоденника практики.

6.5. Загальний контроль за ходом виробничої практики здійснює керівник практики від кафедри, а також керівник практики від факультету.

6.6. Індивідуально-груповий контроль здійснює керівництво кафедри та керівники від об’єктів практики.

6.7. Поточний контроль передбачає облік ходу виробничої практики, що відображається кожним студентом в щоденнику та підтверджується керівниками практики.

6.8. Кінцевою формою контролю є захист звітів з практики на кафедрах фінансів, банківської справи, страхування та ризик-менеджменту.

 

7. Вимоги до оформлення звіту про практику

7.1. Практикант складає звіт про практику, у якому висвітлює виконану роботу. Цей звіт повинен містити найповнішу, але лаконічну характеристику самостійної роботи практиканта. Переказ у звіті матеріалів, що викладені в інструкціях, навчальних посібниках і лекціях не допускається.

7.2. Звіт має містити відомості про виконання студентом усіх розділів програми практики та індивідуального завдання, мати висновки і пропозиції щодо формулювання конкретної наукової проблеми, окреслення шляхів удосконалення та підвищення ефективності роботи установи, організації чи підприємства або відповідного структурного підрозділу, який був базою проходження практики, поліпшення умов праці на ньому тощо.

7.3. За кожним з розділів програми практики повинні наводитися аналітичні викладки. Всі основні результати, отримані практикантом, повинні бути підтверджені розрахунками та зведені у таблиці. У кожній таблиці повинна бути проілюстрована динаміка. Для обґрунтування висновків обов’язковим є застосування статистичних та економіко-математичних методів дослідження. Дані кожної таблиці мають бути проаналізовані в тексті з відповідними висновками.

7.4. До звіту обов’язково додається список використаної наукової літератури, нормативно-правових джерел, додатки у вигляді статистичного та фактичного матеріалу. Оформлюється звіт за вимогами, які встановлені інструктивними матеріалами факультету, робочими програмами практики, з обов’язковим урахуванням державного стандарту до звітів з науково-дослідної роботи.

7.5. Звіт повинен бути виконаний українською мовою та оформлений відповідно до вимог Держстандарту України (ДСТУ 3008-95 "Документація. Звіти у сфері науки і техніки. Структура та правила оформлення").

У звіті необхідно чітко й логічно розкрити зміст та результати виконаної роботи, уникати загальних фраз, тавтології, викривлення фактів, переказу книжок, підручників та іншої друкованої літератури. Варто також уникати „копіювання” матеріалу з друкованої літератури без посилань, або підтвердження розрахунками та відповідними висновками.

7.6. Звіт про виконану роботу складається з трьох структурних розділів, включаючи результати виконання індивідуального завдання У звіті мають бути наведені стислі описи виконаних практикантом операцій з посиланням на копії відповідних документів. До звіту додаються копії документів про виконану роботу. Всі додатки до звіту повинні бути пронумеровані. Посилання у текстовій частин звіту на додатки дається з вказівкою на номер додатку. Титульний аркуш звіту оформлюється відповідно до зразку наведеного у додатку 6.

7.7. Звіт друкують машинописним способом або за допомогою принтера на одній стороні аркушу білого паперу формату А4 (210 мм х 297 мм), до 30 рядків на сторінці. Друкований текст виконується шрифтом – Times New Roman, розмір шрифту основного тексту – 14, для назв розділів – 14. Стиль – нормальний, вирівнювання за шириною сторінки, з абзацним відступом 1,25 см. Міжрядковий інтервал – 1,5.

Загальний обсяг роботи (без додатків) повинен становити 50-60 сторінок.

У тексті звіту мають бути чітко виділені абзаци. Текст  роботи необхідно друкувати, залишаючи поля таких розмірів: лівий  –  30 мм,  правий – 10 мм, верхній – 20 мм, нижній – 20 мм.

Шрифт друку повинен бути чітким, чорного кольору середньої жирності.  Вписувати в текст роботи окремі іншомовні слова, формули, умовні знаки можна чорнилом, тушшю, пастою тільки чорного кольору, при цьому щільність вписаного тексту повинна бути наближеною до щільності основного тексту.

Заголовки структурних частин «ЗМІСТ», «ВСТУП», «РОЗДІЛ», «ВИСНОВКИ», «СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ», «ДОДАТКИ» друкують великими літерами симетрично до тексту. Заголовки підрозділів друкують маленькими літерами (крім  першої великої) з абзацного відступу. Крапка в кінці заголовка не ставиться. Якщо заголовок складається з двох або більше речень, їх розділяють крапкою. Заголовки пунктів друкують маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу з вирівнюванням по лівому краю, в кінці назви ставиться крапка. Відстань між заголовками (крім заголовку пункту) та попереднім текстом повинна дорівнювати 2-м інтервалам, а між підрозділами – 1 інтервалу.

Кожний розділ рекомендується розпочинати з нової сторінки, не дозволяється під назву розділу відводити окрему сторінку. Новий підрозділ починається на тій сторінці, де закінчено попередній.

7.8. Нумерацію сторінок, розділів, підрозділів, пунктів, рисунків, таблиць, формул подають арабськими цифрами без символу «№». 

Першою сторінкою звіту про виробничу практику є титульний аркуш, який включають до загальної нумерації сторінок роботи. На титульному аркуші номер сторінки не ставлять. Другою сторінкою слід вважати зміст. На сторінках номер проставляють у правому верхньому куті сторінки без крапки в кінці.

Такі структурні частини роботи як ЗМІСТ, ВСТУП, ВИСНОВКИ, СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ не мають порядкового номера, тобто, не можна друкувати: «1. ВСТУП», або «РОЗДІЛ 5. ВИСНОВКИ». Номер розділу ставлять після слова «РОЗДІЛ», після номера крапку не ставлять, потім з нового рядка друкують заголовок розділу. Підрозділи нумерують у межах кожного розділу. Номер підрозділу складається з номера розділу і порядкового номера підрозділу, між якими ставлять крапку. В кінці номера підрозділу повинна стояти крапка, наприклад: «2.3.» (третій підрозділ другого розділу). Потім у тому ж рядку йде заголовок підрозділу.

Пункти нумерують у межах кожного підрозділу. Номер пункту складається з порядкових номерів розділу, підрозділу, пункту, між якими ставлять крапку. В кінці номера повинна стояти крапка, наприклад: «1.3.2.» (другий пункт третього підрозділу першого розділу). Потім у тому ж рядку йде заголовок пункту.

Підпункти нумерують у межах кожного пункту за такими ж правилами, як пункти.

7.9. Ілюструють звіт, виходячи із певного загального задуму, за ретельно продуманим тематичним планом, що допомагає уникнути ілюстрацій випадкових, пов’язаних із другорядними деталями тексту, запобігти невиправданим пропускам ілюстрацій до найважливіших тем. Кожна ілюстрація має відповідати тексту, а текст – ілюстрації.

Ілюстрації (креслення, схеми, графіки, карти) і таблиці необхідно подавати в роботі безпосередньо після тексту, де вони згадані вперше, або на наступній сторінці. Ілюстрації і таблиці, які розміщені на окремих сторінках роботи, включають до загальної нумерації сторінок. Таблицю, малюнок або креслення, розміри якого більше формату А4 розміщують у додатках.

Ілюстрації позначають словом «Рис.» та нумерують послідовно в межах розділу, за виключенням ілюстрацій, поданих у додатках. Номер ілюстрації повинен складатися з номеру розділу та порядкового номера ілюстрації, між якими ставиться крапка .

Наприклад: Рис. 1.2 (другий рисунок першого розділу).

Номер ілюстрації, її назву та пояснювальні підписи розмішують послідовно під ілюстрацією. Назви ілюстрацій розміщують після їхніх номерів.

Наприклад: Рис. 1.2. Схема іпотечних ризиків банку-кредитора

За необхідності ілюстрації доповнюють пояснювальними даними (підрисунковий підпис).

Номер та назву ілюстрації друкують звичайним шрифтом з абзацного відступу. Кожен рисунок має містити посилання на джерело, на основі якого його було створено. Якщо ілюстрація була взята з літератури без авторських змін, посилання вказується у квадратних дужках після назви. Наприклад: Рис. 1.2. Схема іпотечних ризиків банку-кредитора [2, с.5].

Якщо ілюстрація складена автором на основі використання декількох джерел, то відповідно робиться посилання на це у наступному рядку після назви.

Наприклад: Джерело: складено автором на основі [2, 14, 25].

Слово «Джерело» виділяється курсивом, назва подається звичайним шрифтом (Times New Roman, 12 кегель, з абзацним відступом, вирівнювання по ширині), між ними ставиться двокрапка.

Основними видами ілюстративного матеріалу в роботах є: креслення, технічний рисунок, схема, діаграма і графік.

Не варто оформлювати посилання на ілюстрації як самостійні фрази, в яких лише повторюється те, що міститься у підписі. У тому місці, де викладається тема, пов’язана  із ілюстрацією, і де читачеві треба вказати на неї, розміщують посилання у вигляді виразу в круглих дужках: (рис. 3.1) або зворот типу: «...як це видно з рис. 3.1» або «...як це показано на рис. 3.1».

Якість ілюстрацій повинна забезпечувати їх чітке відтворення. Ілюстрації виконуються в чорно-білому кольорі.

7.10. Цифровий матеріал, як правило, повинен оформлятися у вигляді таблиць.

Таблиці нумерують послідовно (за винятком таблиць, поданих у додатках) в межах розділу. В правому верхньому куті над відповідним заголовком таблиці розміщують напис «Таблиця» із зазначенням її номера. Номер таблиці повинен складатися з номера розділу і порядкового номера таблиці, між якими ставиться крапка.

Наприклад: Таблиця 1.2 (друга таблиця першого розділу).

Якщо в роботі одна таблиця, її нумерують за загальними правилами.

При переносі частини таблиці на інший аркуш (сторінку) слово «Таблиця» і номер її вказують один раз справа над першою частиною таблиці, над іншими частинами пишуть слова «Продовження табл.» і вказують номер таблиці.

Наприклад: Продовження табл. 1.2

Кожна таблиця повинна мати назву, яку розміщують над таблицею і друкують симетрично до тексту. Назву і слово «Таблиця» починають з великої літери. Назву наводять жирним шрифтом.

Заголовок таблиці повинен відповідати її змісту. Всі елементи таблиці повинні бути логічно підпорядковані, тобто кожен заголовок над графою стосується всіх даних цієї графи, кожен заголовок рядка в боковику – всіх даних цього рядка. Графу з порядковими номерами рядків до таблиці включати не треба. Заголовки граф повинні починатися з великих літер, підзаголовки – з маленьких, якщо вони складають одне речення із заголовком, і з великих, якщо вони є самостійними.

Позначення одиниць величин рекомендується приєднувати до попередньої частини заголовка без дужок та без прийменника, наприклад: «млн. грн.».

Заголовок кожної графи в головці таблиці має бути по можливості коротким. Слід уникати повторів тематичного заголовка в заголовках граф, одиниці виміру зазначати у тематичному заголовку, виносити до узагальнюючих заголовків слова, що повторюються.

Боковик, як і головка, вимагає лаконічності. Повторювані слова тут також виносять в об’єднувальні рубрики; загальні для всіх заголовків боковика слова розміщують у заголовку над ним.

У прографці повторювані елементи, які мають відношення до всієї таблиці, виносять в тематичний заголовок або в заголовок графи; однорідні числові дані розміщують так, щоб їх класи співпадали; неоднорідні – посередині графи; лапки використовують тільки замість однакових слів, які стоять одне під одним. В таблиці не повинно бути незаповнених клітинок.

Таблиця виконується шрифтом – Times New Roman, розмір шрифту– 14 (якщо таблиця є дуже великою, то допускається 12), міжрядковий інтервал – одинарний.

Усі таблиці, розміщені у роботі, повинні мати посилання на них у основному тексті.

Таблицю розміщують після першого згадування про неї в тексті, таким чином, щоб її можна було читати без повороту переплетеного блоку роботи або з поворотом за годинниковою стрілкою. Таблицю з великою кількістю рядків можна переносити на інший аркуш. При перенесенні таблиці на інший аркуш (сторінку) назву вміщують тільки над її першою частиною. Таблицю з великою кількістю граф можна ділити на частини і розміщувати одну частину під іншою в межах одної сторінки. Якщо рядки або графи таблиці виходять за формат сторінки, то в першому випадку в кожній частині таблиці повторюють її головку, в другому випадку – боковик.

 

Приклад побудови таблиці

                                        Таблиця (номер)

Назва таблиці

Головка

 

 

 

Заголовки граф

 

 

 

 

 

Підзаголовки граф

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рядки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Боковик

(заголовки рядків)

 

 

Графи (колонки)

 

Після кожної таблиці повинно бути зазначене джерело, яке використовувалося при побудові таблиці. Посилання на дані робляться одразу під таблицею. Якщо таблиця складена автором на основі використання декількох джерел, то відповідно робиться посилання на це.

Наприклад: Джерело: складено автором на основі джерел [2, 14, 25].

Якщо таблиця містить статистичні показники та певні розрахунки, що були зроблені автором, то під таблицею ставиться посилання такого типу:

Наприклад: Джерело: складено та розраховано автором на основі даних УНІА .

Слово «Джерело» виділяється курсивом, назва подається звичайним шрифтом (Times New Roman, 12 кегель, з абзацним відступом, вирівнювання по ширині), між ними ставиться двокрапка.

Якщо текст, який повторюється в графі таблиці, складається з одного слова, його можна заміняти лапками; якщо з двох або більше слів, то при першому повторенні його замінюють словами «Те саме», а далі лапками. Ставити лапки замість цифр, марок, знаків, математичних і хімічних символів, які повторюються, не слід. Якщо цифрові або інші дані в якому-небудь рядку таблиці не подають, то в ньому ставлять прочерк.

7.11. Формули (якщо їх більше однієї) нумерують у межах розділу. Номер формули складається з номера розділу і порядкового номера формули в розділі, між якими ставлять крапку. Номери формул пишуть біля правого поля аркуша на рівні відповідної формули в круглих дужках, наприклад: (3.1) (перша формула третього розділу).

Пояснення значень символів і числових коефіцієнтів треба подавати безпосередньо під формулою в тій послідовності, в якій вони наведені у формулі. Значення кожного символу і числового коефіцієнта треба подавати з нового рядка. Перший рядок пояснення починають зі слова «де» без двокрапки.

Наприклад:

(3.1)

де R – узагальнююча рейтингова оцінка;

     хnj n-й оціночний показник j-го об’єкта.

 

Рівняння і формули треба виділяти з тексту вільними рядками. Вище і нижче кожної формули потрібно залишити не менше одного вільного рядка.

Нумерувати слід лише ті формули, на які є посилання в наступному тексті, інші нумерувати не рекомендується.

Порядкові номери позначають арабськими цифрами в круглих дужках біля правого поля сторінки без крапок від формули до її номера. Номер, який не вміщується у рядку з формулою, переносять у наступний нижче формули. Номер формули при її перенесенні вміщують на рівні останнього рядка. Якщо формулу взято в рамку, то номер такої формули записують зовні рамки з правого боку навпроти основного рядка формули. Номер формули-дробу подають на рівні основної горизонтальної риски формули.

7.12. Список використаних джерел подається відповідно до вимог державного стандарту мовою оригіналу, котрий містить бібліографічні описи використаних джерел і розміщується після додатків роботи. Список використаних джерел повинен містити 60-80 найменувань.

Бібліографічний опис складають безпосередньо за друкованим твором або виписують з каталогів і бібліографічних покажчиків повністю без пропусків будь-яких елементів, скорочення назв і т.ін. Завдяки цьому можна уникнути повторних перевірок, вставок пропущених відомостей.

Джерела потрібно розміщувати в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків.

Як зазначалося вище, бібліографічний опис джерел складають відповідно до чинних стандартів з бібліотечної та видавничої справи. Бібліографічний опис оформлюється згідно з ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 «Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання».

 

8. Структура звіту з навчально-виробничої практики (за розділами)

 

Під час проходження практики студент має ознайомитися з основними характеристиками підприємства, виконати основні завдання практики та висвітлити основні результати роботи в основних розділах звіту з виробничої практики:

 

РОЗДІЛ 1. ХАРАКТЕРИСТИКА ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА (УСТАНОВИ, ОРГАНІЗАЦІЇ):

 

1.1 Аналіз організаційно-правових основ функціонування підприємства

  • юридичний статус підприємства;
  • форма власності;
  • структура та функції економічних служб.
  • організація планової, аналітичної та контрольної роботи на підприємстві.
  • організаційна структура підприємства;
  • основні нормативно-правові документи, що регулюють діяльність під­приємства.

 

1.2. Організація виробництва й управління підприємством:

  • організація виробничого процесу;
  • організація постачання на підприємстві;
  • організація зовнішньоекономічної діяльності підприємства;
  • склад і структура витрат підприємства;
  • тип виробничого процесу, його характеристика;
  • технології виробництва, застосовувані на підприємстві, їх характеристика;
  • методи управління на підприємстві;
  • основні внутрішні документи підприємства, які регламентують його діяльність;
  • продуктивність виробництва та фактори, що впливають на неї на цьому підприємстві;
  • принципи, форми та методи планування, які фактично використовують на підприємстві;
  • характеристика управлінських кадрів і організація їх діяльності;
  • ефективність управлінської діяльності підприємства.

 

1.3. Маркетингова діяльність підприємства:

  • асортимент та номенклатура товарів підприємства;
  • порядок ціноутворення;
  • система застосування знижок та надбавок;
  • цінова політика підприємства;
  • система збуту та товароруху;
  • стратегія просування та рекламна активність;
  • основні ринки збуту та цільові аудиторії;
  • тип маркетингу, що використовується підприємством;
  • стратегія позиціонування;
  • конкурентна стратегія підприємства;
  • організація маркетингової служби на підприємстві.

 

1.4. Трудові ресурси та управління персоналом на підприємстві:

  • персонал підприємства: його склад та структура;
  • система оцінки ефективності роботи персоналу організації;
  • форми оплати, що використовують на підприємстві;
  • вирішення трудових конфліктів на підприємстві;
  • ефективність використання трудових ресурсів на підприємстві;
  • характеристика форм і методів управління персоналом.

 

РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ ФІНАНСОВОГО-ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

2.1 Структурний (вертикальний) аналіз фінансової звітності підприємства.

  • оцінка фінансової звітності підприємства за попередні 3-5 років (баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал);
  • структура активів компанії;
  • основні засоби підприємства: порядок їх надходження та вибуття;
  • оборотні кошти та їх організація на підприємстві;
  • грошові надходження підприємства;
  • формування, розподіл і використання прибутку;
  • джерела формування доходів підприємства;
  • структура собівартості продукції;
  • розміри та структура постійних і змінних витрат на підприємстві, їх співвідношення в собівартості продукції;

 

Порівняльний (горизонтальний) аналіз фінансової звітності підприємства.

  • аналіз динаміки показників фінансової звітності підприємства (баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал);
  • порівняння показників підприємства із :
        • середньогалузевими показниками;
        • показниками конкурентів;
        • показниками підприємства за попередній період чи ряд попередніх періодів;
        • показниками його структурних підрозділів.

 

2.3 Коефіцієнтний аналіз діяльності підприємства

  1. аналіз коефіцієнтів фінансової стійкості;
  2. аналіз коефіцієнтів ліквідності та платоспроможності;
  3. аналіз коефіцієнтів ділової активності;
  4. аналіз коефіцієнтів ефективності (рентабельності) діяльності;
  5. аналіз коефіцієнтів ринкової вартості акцій.

 

Основні вимоги до висвітлення матеріалу розділів звіту, виконання розрахунків та оформлення звіту з практики міститься дивіться нижче відповідно до специфіки об’єкта проходження практики.

 

РОЗДІЛ 3. ІНДИВІДУАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ.

У період практики на відповідній базі студент-практикант виконує індивідуальне завдання з більш глибокого вивчення окремих сторін діяльності досліджуваного об’єкту – бази практики, обов’язково пов’язаних зі спеціальністю практиканта, на конкретних матеріалах з теми, узгодженої з безпосереднім керівником практики.

Індивідуальне завдання розробляється для кожного студента та узгоджується з керівником практики від кафедри до початку проходження практики.

Матеріали, отримані практикантом під час виконання індивідуального завдання, використовуються у подальшому при підготовці доповідей, статей, написанні курсових та випускної роботи, для підготовки наукової роботи, пов’язаної з профілем відповідної економічної спеціальності.

Індивідуальне завдання виконується практикантом за матеріалами конкретного об’єкту: річними та квартальними звітами, даними обліку та внутрішнього аудиту, оперативної звітності, перевірок тощо.

Консультування та контроль за виконанням індивідуального завдання здійснюється безпосередньо керівником практики від кафедри.

За кожним структурним напрямом діяльності підприємства – бази практики повинні бути виявлені основні недоліки роботи та розроблені напрямки підвищення ефективності діяльності підприємства.

9. Підведення підсумків виробничої практики

9.1. Після закінчення терміну виробничої практики студенти звітують про виконання програми та індивідуального завдання на звітній (підсумковій конференції). Дату, годину та аудиторію захисту встановлює деканат факультету протягом перших 10 днів після початку наступного після проходження практики семестру за спеціальним графіком.

9.2. Загальною формою звітності студента про практику є подання письмового звіту, підписаного, зареєстрованого у встановленому порядку кафедрою і оціненого в письмовій формі (відгук) безпосередньо керівником від бази практики.

9.3. Практикант подає звіт про практику на кафедру не пізніше, ніж через п’ять днів після початку наступного за практикою семестру. До звіту підшиваються щоденник та характеристика з об’єкту практики про роботу практиканта із зазначенням її оцінки. Формат характеристики наведений у додатку 5. Відгук на роботу практиканта за час проходження практики записується у щоденнику виробничої практики, підписується керівником практики від бази. Підпис на відгуку керівника від бази практики у щоденнику повинен бути завірений печаткою відповідної бази практики.

9.4. Звіт практиканта про практику перевіряє і підписує загальний керівник практики від установи – бази практики. Звіт завіряється підписом керівника практики від бази практики та печаткою бази практики на титульному аркуші.

9.5. Письмовий звіт разом з іншими документами (щоденник, робочі записи, характеристика, відгук), подається на рецензування безпосередньому керівнику виробничої практики від кафедри у термін, який визначається відповідною кафедрою та регламентується нормативними й методичними документами з організації і проведення практики (як правило, не пізніше ніж за 5 календарних днів до термінів проведення звітної конференції з захисту практики).

Переданий на кафедру та зареєстрований у встановленому порядку на кафедрі звіт перевіряється керівником практики від кафедри. Якщо за результатами перевірки звіту виявлено його відповідність вимогам кафедри, звіт рекомендується до захисту перед комісією шляхом здійснення напису на титульному аркуші „до захисту” безпосереднім керівником та завіряється його підписом з позначенням дати здійснення підпису.

У випадку виявлення невиконаних робіт, невідповідності вимогам кафедри, звіт направляється на доопрацювання студенту шляхом здійснення напису на титульному аркуші „на доопрацювання” безпосереднім керівником та завіряється його підписом з позначенням дати здійснення підпису.

9.6. За результатами перевірки звіту та ознайомлення з характеристикою на студента з об’єкту та рецензією керівника практики від установи – бази практики безпосередній керівник практики від кафедри у щоденнику пише загальний відгук й визначає оцінку, з якою звіт рекомендується до захисту у комісії.

9.7. Після перевірки поданого звіту безпосереднім керівником практики від кафедри і його позитивної оцінки, зафіксованої у відповідному відгуку, звіт із виробничої практики публічно захищається студентами на підсумковій (звітній) конференції перед комісією, яка створюється за розпорядженням завідувача кафедри і складається з викладачів (не менше трьох) відповідної кафедри.

Оцінка визначається з урахуванням своєчасності подання необхідних документів з практики, якості підготовленого звіту, виконання індивідуального завдання, відгуку керівника та характеристики студента з бази практики, рівня знань та захисту студента за стобальною диференційною оцінкою, яка характеризує успішність студента. З метою об'єктивної оцінки знань та вмінь, набутих студентами під час проходження виробничої практики, захист звітів про практику проводиться з урахуванням критеріїв, які наведені у додатку 7.

9.8. Оцінка за практику фіксується у щоденнику з практики, вноситься в заліково-екзаменаційну відомість та в залікову книжку студента й враховується при визначенні середнього бала студента, розміру стипендії разом з оцінками за результатами підсумкового семестрового контролю.

9.9. В разі неподання звіту, щоденника, виконаного індивідуального завдання, характеристики або інших обов’язкових документів, або одержання незадовільної оцінки за результатами захисту практики студент направляється на повторне проходження практики та має право на повторний захист протягом 30 днів семестру після проведення підсумкової конференції з практики. У разі остаточної незадовільної оцінки вирішується питання про неможливість його подальшого навчання на економічному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

9.10. Підсумки виробничої практики обговорюються на засіданні кафедри, а загальне підведення підсумків практики здійснюється на засіданнях Вченої Ради економічного факультету.

 

 
 

Навчально-методичні рекомендації для проходження виробничої практики студентами напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»

на ПІДПРИЄМСТВІ

 

За матеріалами оприлюдненої інформації про фінансово-економічну діяльність підприємства, що розміщена на їх офіційних сайтах та опублікована в засобах масової інформації необхідно здійснити аналіз підприємства за п’ять періодів  (років, півріч, кварталів, місяців) за такими напрямами:

1. Аналіз організаційно-правових характеристик підприємства.

Під час дослідження організаційно-правових засад діяльності підприємства студенти повинні з’ясувати:

  • повну назву підприємства, форму власності та адресу його головного офісу;
  • дату заснування та історію розвитку підприємства;
  • сектор ринку, на якому функціонує  підприємство;

Для цього необхідно заповнити реєстраційну картку підприємства.

 

Реєстраційна картка підприємства

 

Дата заповнення:

 

1. Повна назва підприємства

 

 

2. Скорочена назва підприємства

 

 

3. Юридична адреса

 

 

4. Фактичне місце розташування

 

 

5. Телефон

 

6. Факс

 

7. Код ЄДРПОУ

 

  1. Номер і дата державної реєстрації

 

9. Дата заснування та фактичний термін діяльності, років

 

10. Форма власності

 

11. Організаційно-правова форма

 

12. Засновники та їх частки (Якщо більше 5-ти, зазначити найбільших)

Повна назва (форма власності) або П.І.П.

Юридична адреса

Сума внеску

Частка

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

13.Дочірні компанії та їхнє відношення до підприємства (Якщо більше 5-ти, зазначити

найбільших)

Повна назва

(форма власності)

Юридична адреса

Вид діяльності

Частка позичальника в капіталі дочірньої компанії

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

14. Філії компанії (Якщо більше 5-ти, зазначити найбільших)

Повна назва (форма власності)

Юридична адреса

Вид діяльності

Дата створення

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

15. Частки в заснуванні інших підприємств, крім тих, що зазначені в п.13. (Якщо більше 5- ти, зазначити найбільших)

Повна назва (форма власності)

Юридична адреса

Вид діяльності

Частка в капіталі

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

16.  До складу якого об’єднання входить підприємство (Якщо більше 5-ти, зазначити найбільших)

Повна назва об’єднання (форма власності)

Юридична адреса

Вид діяльності

Частка в капіталі

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

  1. Кількість працюючих (всього) станом на ________ 

в тому числі:

  • на підприємстві
  • на підприємствах - засновниках
  • на дочірніх підприємствах
 
  •  
  • у філіях

 

18. Основні сфери діяльності підприємства

 

 

 

19. Відомості про рахунки в банках

  • кількість рахунків (валютні та гривневі)

№ п/п

№ рахунку

Валюта рахунку

Дата відкриття рахунку

МФО

Банк

Адреса банку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20. Особа для контактів

  • П.І.П
  • посада
  • телефон
  • факс

 

21. Відомості  про керівництво

П.І.П.

Посада

рік народження

 

освіта

загальний стаж роботи

стаж роботи по спеціальності

 

стаж роботи на підприємстві

стаж роботи на посаді

досвід роботи на керівних посадах

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довідка про діяльність підприємства

 

1.Спеціалізація підприємства. Аналіз виробництва основних видів продукції

 

№п/п

Види продукції

(робіт, послуг)

Обсяги виробництва, тис. грн.

Частка у загальному обсязі, %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1

Види продукції, робіт, послуг

 

 

 

 

 

 

 

 

1.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Аналіз виробничого потенціалу

 

№п/п

Показники

Ф 1 (код рядка)

Значення

Відхилення (+/-) від попереднього періоду

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

1

Балансова вартість основних засобів, всього, тис. грн.

 

012

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Знос основних засобів:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1

тис. грн.

011

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2

% зносу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Балансова вартість нематеріальних активів, тис. грн.

 

 

020

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Знос нематеріальних активів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

тис. грн.

021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

% зносу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Продуктивність обладнання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Фондовіддача виробничих засобів, Фв

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Найбільш прибуткові продукти (в абсолютному і відносному значенні).

 

4. Переваги (недоліки), які має Підприємство перед конкурентами в плані ціни на продукт, якості, засобів виробництва тощо.

Унікальні характеристики продукції або послуг

Основні види продукції та послуг

Унікальні характеристики

Переваги над конкурентами

Недоліки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Енергоресурси, необхідні для діяльності підприємства.

Енергоресурси

Вид

Джерело

Ціна

Частка в загальному обсязі енергоресурсів, що споживаються

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Відомості про основних постачальників та споживачів продукції.

 

Основні постачальники сировини, продукції, матеріалів, комплектуючих

Назва постачальника

Вид продукції чи послуг

Частка в загальному обсязі

Наявність альтернативних постачальників

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Якщо постачання розподілене серед численних постачальників, вказати групи постачальників, наприклад, місцевих споживачів продукції.

 

Основні споживачі продукції підприємства

Назва

Вид продукції чи послуг

Частка в загальному обсязі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Типові умови контрактів зі збуту

 

 

 

7. Необхідні дозволи та ліцензії, акти на постійне користування землею, свідоцтва про власність, реєстраційні та установчі документи, довідки з банку тощо.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Маркетинг

 

Ринки збуту (до і після реалізації проекту)

Сегмент ринку, місцезнаходження

Вид продукції

Частка ринку,  %   

Тип споживачів

Ступінь задоволення попиту на ринку

Цінова політика

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі

 

 

 

Маркетинг

Вид продукції

Засоби

Сегмент ринку

Бюджет

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі

 

 

Конкуренти

Назва, знаходження

Вид продукції

Сегмент ринку

Ціна

Переваги

Недоліки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі

 

 

Цілі маркетингу на кожному сегменті ринку

 

 

 

Рекламна компанія

Засоби реклами

Цілі

Бюджет

 

 

 

 

 

 

Коментарі

 

 

План розвитку системи маркетингу

 

 

Ризики по впровадженню

Фактор ризику

Вплив на проект

Засоби мінімізації

 

 

 

 

 

 

Коментарі

 

 
 

 

фінансова інформація

 

Початкові дані для аналізу фінансового стану підприємства

Баланс

Показник

Рядок

Значення на 31 грудня року

Середньорічне значення *

До 2012

З 2012

 

 

 

 

 

 

t1

t2

t3

t4

t5

Залишкова вартість нематеріальних активів

010

1000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Первісна вартість нематеріальних активів

011

1001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Накопичена амортизація нематеріальних активів

012

1002

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

Незавершені капітальні інвестиції

020

1005

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишкова вартість основних засобів

030

1010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Первісна вартість основних засобів

031

1011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Знос основних засобів

032

1012

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

Інвестиційна нерухомість

 

1015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишкова вартість довгострокових біологічних активів

035

1020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові фінансові інвестиції, які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств

040

1030

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші фінансові інвестиції

045

1035

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокова дебіторська заборгованість

050

1040

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відстрочені податкові активи

060

1045

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші необоротні активи

070

1090

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи

080

1095

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Запаси

100, 120-140

1100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні біологічні активи

110

1110

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги

160

1125

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом

170

1135

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дебіторська заборгованість за виданими авансами

180

1130

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інша поточна дебіторська заборгованість

190-210

1155

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні фінансові інвестиції

220

1160

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гроші та їх еквіваленти

150, 230, 240

1165

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Витрати майбутніх періодів

270

1170

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші оборотні активи

250

1190

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оборотні активи

260

1195

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи, утримувані для продажу та групи вибуття

275

1200

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Активи

280

1300

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зареєстрований пайовий капітал

300, 310

1400

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатковий капітал

320, 330

1405, 1410

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Резервний капітал

340

1415

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)

350

1420

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Неоплачений капітал

360

1425

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

Вилучений капітал

370

1430

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

(        )

Власний капітал

380

1495

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відстрочені податкові зобов'язання

460

1500

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові кредити банків

440

1510

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші довгострокові зобов'язання

450, 470

1515

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові забезпечення

400, 410[1]

1520

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цільове фінансування

420

1525

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові зобов'язання та забезпечення

480

1595

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Короткострокові кредити банків

500

1600

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями

510

1610

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги

530

1615

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання перед бюджетом

550

1620

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання зі страхування

570

1625

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання з оплати праці

580

1630

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні забезпечення

400, 410[2]

1660

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доходи майбутніх періодів

630

1665

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші поточні зобов'язання

520, 540, 560, 570, 590, 600, 610

1690

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання та забезпечення

620

1695

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зобов’язання, пов’язані з необоротними активами, утримуваними для продажу та групами вибуття

605

1700

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пасиви

640

1900

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Звіт про фінансові результати

 

Показник

Рядок
Рік

До 2012

З 2012

t1

t2

t3

t4

t5

І. ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ
Доход (виручка) від реалізації продукції товарів, робіт, послуг)
010
-

 

 

 

 

 
Податок на додану вартість
015
-

 

 

 

 

 
Акцизний збір
020
-

 

 

 

 

 
Інші збори або податки з обороту
025
-

 

 

 

 

 
Інші вирахування з доходу
030
-

 

 

 

 

 
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції товарів, робіт, послуг)
035
2000

 

 

 

 

 
Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)
040
2050

 

 

 

 

 
Валовий прибуток (збиток)
050 (055)
2090
(2095)

 

 

 

 

 
Інші операційні доходи
060
2120

 

 

 

 

 
Адміністративні витрати
070
2130

 

 

 

 

 
Витрати на збут
080
2150

 

 

 

 

 
Інші операційні витрати
090
2180

 

 

 

 

 
Прибуток (збиток) від операційної діяльності
100 (105)
2190
(2195)

 

 

 

 

 
Доход від участі в капіталі
110
2200

 

 

 

 

 
Інші фінансові доходи
120
2220

 

 

 

 

 
Інші доходи
130
2240

 

 

 

 

 
Фінансові витрати
140
2250

 

 

 

 

 
Втрати від участі в капіталі
150
2255

 

 

 

 

 
Інші витрати
160
2270

 

 

 

 

 
Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування
170 (175)
2290
(2295)

 

 

 

 

 
Податок на прибуток від звичайної діяльності
180
-

 

 

 

 

 
Прибуток (збиток) від звичайної діяльності
190 (195)
-

 

 

 

 

 
Надзвичайні доходи (витрати)
200 (205)
-

 

 

 

 

 
Податки з надзвичайного прибутку
210
-

 

 

 

 

 
Витрати (дохід) з податку на прибуток
-
2300

 

 

 

 

 
Прибуток (збиток) від припиненої діяльності після оподаткування
-
2305

 

 

 

 

 
Чистий прибуток (збиток)
220 (225)
2350
(2355)

 

 

 

 

 
II. ЕЛЕМЕНТИ ОПЕРАЦІЙНИХ ВИТРАТ
Матеріальні затрати
230
2500

 

 

 

 

 
Витрати на оплату праці
240
2505

 

 

 

 

 
Відрахування на соціальні заходи
250
2510

 

 

 

 

 
Амортизація
260
2515

 

 

 

 

 
Інші операційні витрати
270
2520

 

 

 

 

 
Разом
280
2550

 

 

 

 

 
III. РОЗРАХУНОК ПОКАЗНИКІВ ПРИБУТКОВОСТІ АКЦІЙ
Середньорічна кількість простих акцій
300
2600

 

 

 

 

 
Скоригована середньорічна кількість простих акцій
310
2605

 

 

 

 

 
Чистий прибуток, (збиток) на одну просту акцію
320
2610

 

 

 

 

 
Скоригований чистий прибуток, (збиток) на одну просту акцію
330
2615

 

 

 

 

 
Дивіденди на одну просту акцію
340
2650

 

 

 

 

 

 

 

 

Горизонтальний аналіз балансу

Стаття

Значення статті по роках

Абсолютний приріст, тис. грн.

Темп приросту, %

t1

t2

t3

t4

t5

t2- t1

t3- t2

t4-t3

t5-t4

(t2/t1-1)100

(t3/t2-1)100

(t4/t3-1)100

(t5/t4-1)100

Активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оборотні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи, утримувані для продажу та групи вибуття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пасиви

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Власний капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові зобов'язання та забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання та забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зобов’язання, пов’язані з необоротними активами, утримуваними для продажу та групами вибуття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Горизонтальний аналіз необоротних активів

Стаття

Значення статті по роках

Абсолютний приріст, тис. грн..

Темп приросту, %

t1

t2

t3

t4

t5

t2- t1

t3- t2

t4-t3

t5-t4

(t2/t1-1)100

(t3/t2-1)100

(t4/t3-1)100

(t5/t4-1)100

Залишкова вартість нематеріальних активів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Незавершені капітальні інвестиції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишкова вартість основних засобів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інвестиційна нерухомість

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишкова вартість довгострокових біологічних активів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові фінансові інвестиції, які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші фінансові інвестиції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокова дебіторська заборгованість

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відстрочені податкові активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші необоротні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Горизонтальний аналіз оборотних активів

Стаття

Значення статті по роках

Абсолютний приріст, тис. грн..

Темп приросту, %

t1

t2

t3

t4

t5

t2- t1

t3- t2

t4-t3

t5-t4

(t2/t1-1)100

(t3/t2-1)100

(t4/t3-1)100

(t5/t4-1)100

Запаси

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні біологічні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дебіторська заборгованість за виданими авансами

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інша поточна дебіторська заборгованість

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні фінансові інвестиції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гроші та їх еквіваленти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Витрати майбутніх періодів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші оборотні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оборотні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи, утримувані для продажу та групи вибуття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Горизонтальний аналіз власного капіталу

Стаття

Значення статті по роках

Абсолютний приріст, тис. грн..

Темп приросту, %

t1

t2

t3

t4

t5

t2- t1

t3- t2

t4-t3

t5-t4

(t2/t1-1)100

(t3/t2-1)100

(t4/t3-1)100

(t5/t4-1)100

Зареєстрований пайовий капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатковий капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Резервний капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Неоплачений капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вилучений капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Власний капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Горизонтальний аналіз зобов’язань

Стаття

Значення статті по роках

Абсолютний приріст, тис. грн..

Темп приросту, %

t1

t2

t3

t4

t5

t2- t1

t3- t2

t4-t3

t5-t4

(t2/t1-1)100

(t3/t2-1)100

(t4/t3-1)100

(t5/t4-1)100

Відстрочені податкові зобов'язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові кредити банків

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші довгострокові зобов'язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цільове фінансування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові зобов'язання та забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Короткострокові кредити банків

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання перед бюджетом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання зі страхування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання з оплати праці

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доходи майбутніх періодів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші поточні зобов'язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання та забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зобов’язання, пов’язані з необоротними активами, утримуваними для продажу та групами вибуття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вертикальний аналіз балансу

Стаття

Питома вага, %

Абсолютні відхилення у структурі, п.п.

Відносні відхилення у структурі, %

d1

d2

d3

d4

d5

d2- d1

d3- d2

d4-d3

d5-d4

(d2/d1-1)100

(d3/d2-1)100

(d4/d3-1)100

(d5/d4-1)100

Активи

100,00

100,00

100,00

100,00

100,00

 

 

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оборотні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи, утримувані для продажу та групи вибуття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пасиви

100,00

100,00

100,00

100,00

100,00

 

 

 

 

 

 

 

 

Власний капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові зобов'язання та забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання та забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зобов’язання, пов’язані з необоротними активами, утримуваними для продажу та групами вибуття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вертикальний аналіз необоротних активів

Стаття

Питома вага, %

Абсолютні відхилення у структурі, п.п.

Відносні відхилення у структурі, %

d1

d2

d3

d4

d5

d2- d1

d3- d2

d4-d3

d5-d4

(d2/d1-1)100

(d3/d2-1)100

(d4/d3-1)100

(d5/d4-1)100

Залишкова вартість нематеріальних активів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Незавершені капітальні інвестиції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишкова вартість основних засобів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інвестиційна нерухомість

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишкова вартість довгострокових біологічних активів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові фінансові інвестиції, які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші фінансові інвестиції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокова дебіторська заборгованість

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відстрочені податкові активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші необоротні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи

100,00

100,00

100,00

100,00

100,00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вертикальний аналіз оборотних активів

Стаття

Питома вага, %

Абсолютні відхилення у структурі, п.п.

Відносні відхилення у структурі, %

d1

d2

d3

d4

d5

d2- d1

d3- d2

d4-d3

d5-d4

(d2/d1-1)100

(d3/d2-1)100

(d4/d3-1)100

(d5/d4-1)100

Запаси

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні біологічні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дебіторська заборгованість за виданими авансами

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інша поточна дебіторська заборгованість

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні фінансові інвестиції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гроші та їх еквіваленти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Витрати майбутніх періодів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші оборотні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оборотні активи

100,00

100,00

100,00

100,00

100,00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вертикальний аналіз власного капіталу

Стаття

Питома вага, %

Абсолютні відхилення у структурі, п.п.

Відносні відхилення у структурі, %

d1

d2

d3

d4

d5

d2- d1

d3- d2

d4-d3

d5-d4

(d2/d1-1)100

(d3/d2-1)100

(d4/d3-1)100

(d5/d4-1)100

Зареєстрований пайовий капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатковий капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Резервний капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Неоплачений капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вилучений капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Власний капітал

100,00

100,00

100,00

100,00

100,00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вертикальний аналіз довгострокових зобов’язань та забезпечень

Стаття

Питома вага, %

Абсолютні відхилення у структурі, п.п.

Відносні відхилення у структурі, %

d1

d2

d3

d4

d5

d2- d1

d3- d2

d4-d3

d5-d4

(d2/d1-1)100

(d3/d2-1)100

(d4/d3-1)100

(d5/d4-1)100

Відстрочені податкові зобов'язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові кредити банків

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші довгострокові зобов'язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цільове фінансування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові зобов'язання та забезпечення

100,00

100,00

100,00

100,00

100,00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вертикальний аналіз поточних зобов’язань та забезпечень

Стаття

Питома вага, %

Абсолютні відхилення у структурі, п.п.

Відносні відхилення у структурі, %

d1

d2

d3

d4

d5

d2- d1

d3- d2

d4-d3

d5-d4

(d2/d1-1)100

(d3/d2-1)100

(d4/d3-1)100

(d5/d4-1)100

Короткострокові кредити банків

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання перед бюджетом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання зі страхування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання з оплати праці

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доходи майбутніх періодів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші поточні зобов'язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання та забезпечення

100,00

100,00

100,00

100,00

100,00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Горизонтальний аналіз звіту про фінансові результати

Стаття

Значення статті по роках

Абсолютний приріст, тис. грн..

Темп приросту, %

t1

t2

t3

t4

t5

t2- t1

t3- t2

t4-t3

t5-t4

(t2/t1-1)100

(t3/t2-1)100

(t4/t3-1)100

(t5/t4-1)100

І. ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чистий доход (виручка) від реалізації продукції товарів, робіт, послуг)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Валовий прибуток (збиток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші операційні доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Адміністративні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Витрати на збут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші операційні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прибуток (збиток) від операційної діяльності

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доход від участі в капіталі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші фінансові доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фінансові витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Втрати від участі в капіталі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прибуток (збиток) від до оподаткування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Податок на прибуток 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чистий прибуток (збиток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. ЕЛЕМЕНТИ ОПЕРАЦІЙНИХ ВИТРАТ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Матеріальні затрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Витрати на оплату праці

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відрахування на соціальні заходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Амортизація

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші операційні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. РОЗРАХУНОК ПОКАЗНИКІВ ПРИБУТКОВОСТІ АКЦІЙ

Середньорічна кількість простих акцій

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Скоригована середньорічна кількість простих акцій

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чистий прибуток, (збиток) на одну просту акцію

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Скоригований чистий прибуток, (збиток) на одну просту акцію

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дивіденди на одну просту акцію

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вертикальний аналіз звіту про фінансові результати

Стаття

Питома вага, %

Абсолютні відхилення у структурі, п.п.

Відносні відхилення у структурі, %

d1

d2

d3

d4

d5

d2- d1

d3- d2

d4-d3

d5-d4

(d2/d1-1)100

(d3/d2-1)100

(d4/d3-1)100

(d5/d4-1)100

І. ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ

Чистий доход (виручка) від реалізації продукції товарів, робіт, послуг)

100,00

100,00

100,00

100,00

100,00

 

 

 

 

 

 

 

 

Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Валовий прибуток (збиток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші операційні доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Адміністративні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Витрати на збут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші операційні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прибуток (збиток) від операційної діяльності

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доход від участі в капіталі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші фінансові доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фінансові витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Втрати від участі в капіталі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прибуток (збиток) до оподаткування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Податок на прибуток 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чистий прибуток (збиток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. ЕЛЕМЕНТИ ОПЕРАЦІЙНИХ ВИТРАТ

Матеріальні затрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Витрати на оплату праці

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відрахування на соціальні заходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Амортизація

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші операційні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разом

100,00

100,00

100,00

100,00

100,00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Показники оцінки фінансового стану підприємства (до 2012 року)

Показник

Формула

Нормативне значення

Позитивна тенденція зміни

І. Показники майнового стану

1

Коефіцієнт зносу основних засобів

Менше 50%

зменшення

2

Коефіцієнт надходження

-

збільшення

3

Коефіцієнт вибуття

-

-

4

Тип відтворення

Коефіцієнт надходження – Коефіцієнт вибуття

додатнє

збільшення

ІІ. Показники ліквідності

1

Коефіцієнт загальної ліквідності

1,5-2,0

-

2

Коефіцієнт швидкої ліквідності

0,5-1,0

 

3

Коефіцієнт абсолютної ліквідності

0,2-0,5

 

ІІІ. Показники фінансової стійкості

1

Робочий капітал

Робочий капітал = Оборотні активи – Поточні зобов’язання =Ф1(р.260) - Ф1(р.620)

додатнє

-

2

Власні оборотні кошти

Власні оборотні кошти = Власний капітал – Необоротні активи = Ф1(р.380) - Ф1(р.080)

додатнє

-

3

Коефіцієнт автономії

0,4-0,6

-

4

Коефіцієнт фінансового ризику

1

зменшення

5

Коефіцієнт довгострокових джерел фінансування

Не більше 0,25

зменшення

6

Коефіцієнт фінансової стійкості

0,5-0,9

збільшення

7

Коефіцієнт довгострокової заборгованості

-

-

8

Коефіцієнт маневреності власного капіталу

0,25-0,9

збільшення

ІV. Показники ділової активності

1

Коефіцієнт оборотності активів

-

збільшення

2

Тривалість одного обороту активів

-

зменшення

3

Коефіцієнт оборотності запасів

-

збільшення

4

Термін зберігання запасів

-

зменшення

5

Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості

-

збільшення

6

Термін погашення дебіторської заборгованості

-

зменшення

7

Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості

-

збільшення

8

Термін погашення кредиторської заборгованості

-

зменшення

9

Операційний цикл

-

зменшення

10

Фінансовий цикл

-

зменшення

V. Показники рентабельності

1

Коефіцієнт рентабельності активів

-

збільшення

2

Коефіцієнт рентабельності власного капіталу

-

збільшення

3

Коефіцієнт ефективності інвестиційного капіталу

 

-

збільшення

4

Коефіцієнт рентабельності реалізації

-

збільшення

5

Коефіцієнт рентабельності витрат

-

збільшення

 

Показники оцінки фінансового стану підприємства (з 2012 року)

Показник

Формула

Нормативне значення

Позитивна тенденція зміни

І. Показники майнового стану

1

Коефіцієнт зносу основних засобів

Менше 50%

зменшення

2

Коефіцієнт надходження

-

збільшення

3

Коефіцієнт вибуття

-

-

4

Тип відтворення

Коефіцієнт надходження – Коефіцієнт вибуття

додатнє

збільшення

ІІ. Показники ліквідності

1

Коефіцієнт загальної ліквідності

1,5-2,0

-

2

Коефіцієнт швидкої ліквідності

0,5-1,0

 

3

Коефіцієнт абсолютної ліквідності

0,2-0,5

 

ІІІ. Показники фінансової стійкості

1

Робочий капітал

Робочий капітал = Оборотні активи – Поточні зобов’язання =Ф1(р.1195+р.1200) - Ф1(р.1695-р.1700)

додатнє

-

2

Власні оборотні кошти

Власні оборотні кошти = Власний капітал – Необоротні активи = Ф1(р.1495) - Ф1(р.1095)

додатнє

-

3

Коефіцієнт автономії

0,4-0,6

-

4

Коефіцієнт фінансового ризику

1

зменшення

5

Коефіцієнт довгострокових джерел фінансування

Не більше 0,25

зменшення

6

Коефіцієнт фінансової стійкості

0,5-0,9

збільшення

7

Коефіцієнт довгострокової заборгованості

-

-

8

Коефіцієнт маневреності власного капіталу

0,25-0,9

збільшення

ІV. Показники ділової активності

1

Коефіцієнт оборотності активів

-

збільшення

2

Тривалість одного обороту активів

-

зменшення

3

Коефіцієнт оборотності запасів

-

збільшення

4

Термін зберігання запасів

-

зменшення

5

Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості

-

збільшення

6

Термін погашення дебіторської заборгованості

-

зменшення

7

Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості

-

збільшення

8

Термін погашення кредиторської заборгованості

-

зменшення

9

Операційний цикл

-

зменшення

10

Фінансовий цикл

-

зменшення

V. Показники рентабельності

1

Коефіцієнт рентабельності активів

-

збільшення

2

Коефіцієнт рентабельності власного капіталу

-

збільшення

3

Коефіцієнт ефективності інвестиційного капіталу

 

-

збільшення

4

Коефіцієнт рентабельності реалізації

-

збільшення

5

Коефіцієнт рентабельності витрат

-

збільшення

 

 

Таблиця для аналізу показників фінансового стану підприємства

Показник

Роки

t1

t2

t3

t4

t5

 

І. Показники майнового стану

 

 

 

 

 

1

Коефіцієнт зносу основних засобів

 

 

 

 

 

2

Коефіцієнт надходження

 

 

 

 

 

3

Коефіцієнт вибуття

 

 

 

 

 

4

Тип відтворення

 

 

 

 

 

 

ІІ. Показники ліквідності

 

 

 

 

 

1

Коефіцієнт загальної ліквідності

 

 

 

 

 

2

Коефіцієнт швидкої ліквідності

 

 

 

 

 

3

Коефіцієнт абсолютної ліквідності

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Показники фінансової стійкості

 

 

 

 

 

1

Робочий капітал

 

 

 

 

 

2

Власні оборотні кошти

 

 

 

 

 

3

Коефіцієнт автономії

 

 

 

 

 

4

Коефіцієнт фінансового ризику

 

 

 

 

 

5

Коефіцієнт фінансового левериджу

 

 

 

 

 

6

Коефіцієнт фінансової стійкості

 

 

 

 

 

7

Коефіцієнт довгострокової заборгованості

 

 

 

 

 

8

Коефіцієнт маневреності власного капіталу

 

 

 

 

 

 

ІV. Показники ділової активності

 

 

 

 

 

1

Коефіцієнт оборотності активів

 

 

 

 

 

2

Тривалість одного обороту активів

 

 

 

 

 

3

Коефіцієнт оборотності запасів

 

 

 

 

 

4

Термін зберігання запасів

 

 

 

 

 

5

Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості

 

 

 

 

 

6

Термін погашення дебіторської заборгованості

 

 

 

 

 

7

Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості

 

 

 

 

 

8

Термін погашення кредиторської заборгованості

 

 

 

 

 

9

Операційний цикл

 

 

 

 

 

10

Фінансовий цикл

 

 

 

 

 

 

V. Показники рентабельності

 

 

 

 

 

1

Коефіцієнт рентабельності активів

 

 

 

 

 

2

Коефіцієнт рентабельності власного капіталу

 

 

 

 

 

3

Коефіцієнт ефективності інвестиційного капіталу

 

 

 

 

 

4

Коефіцієнт рентабельності реалізації

 

 

 

 

 

5

Коефіцієнт рентабельності витрат

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Розділ 2. Індивідуальне завдання

 

Завдання 1. Структура грошових надходжень підприємства.

 

Завдання 2. Оборотні кошти підприємства.

  • Проаналізувати склад та структуру оборотних коштів підприємства.
  • Дослідити особливості визначення потреби в оборотних коштах на підприємстві.
  • Охарактеризувати основні джерела формування оборотних коштів підприємства (власні та залучені)

 

Завдання 3. Оборотні кошти підприємства.

  • Дослідити основні принципи класифікації оборотних коштів підприємства.
  • Ознайомитися з принципами нормування оборотних коштів на підприємстві.
  • Проаналізувати основні показники стану та використання оборотних коштів на підприємстві.

 

Завдання 4. Прибуток підприємства.

  • Проаналізувати основні джерела формування прибутку підприємства.
  • Прибуток від реалізації продукції та його формування
  •  Методи розрахунку прибутку від реалізації
  • Сутність і методи обчислення рентабельності

 

Завдання 5. Грошові розрахунки підприємства.

  • Особливості проведення безготівкових та готівкових розрахунків підприємства.
  • Основні вимоги до проведення касових розрахунків на підприємстві
  • Вивчити основні форми безготівкових розрахунків, що використовуються підприємствами. (розрахунки платіжними дорученнями, платіжними вимогами-дорученнями, чеками, акредитивами, вексельна форма розрахунків.)

 

Завдання 6. Оподаткування підприємств.

  • Вивчити особливості нарахування та сплати податку на прибуток підприємства.
  • Нарахування та сплата платежів за використання ресурсів 
  • Порядок нарахування та сплати непрямих  податків на підприємстві.
  • Збори та цільові відрахування, які сплачуються на підприємстві.

Завдання 7. Відтворення основних засобів.

  • Вивчити показники стану та ефективності використання основних засобів.
  • Особливості нарахування амортизації основних засобів.
  • Ознайомитися з порядком та джерелами фінансування капітальних вкладень та ремонту основних засобів.

 

Завдання 8. Капітал підприємства.

  • Вивчити склад та структуру капіталу підприємства.
  • Дослідити вартість власного капіталу підприємства
  • Проаналізувати вартість позикового капіталу підприємства.
  • Визначити середньозважену вартість капіталу підприємства.

 

Завдання 9. Дебіторська заборгованість.

  • Провести аналіз структури та строків дебіторської заборгованості підприємства.
  • Основні етапи визначення кредитної політики підприємства.
  • Оцінка дебіторської заборгованості та методи її інкасації.

 

Завдання 10. Управління фінансами підприємства.

  • Вивчити основні завдання та методи фінансового менеджменту на підприємстві.
  • Організація фінансового відділу на підприємстві та його структурні підрозділи.
  • Розподіл обов’язків та сфер відповідальності між працівниками фінансового відділу підприємства.

 

Завдання 11. Планування на підприємстві.

  • Дослідити необхідність та фінансового планування на підприємстві.
  •  Вивчити основні методи довгострокового фінансового планування.
  • Ознайомитися з особливостями побудови фінансових планів на  підприємстві.

 

Завдання 12. Бюджетування.

  • Вивчити особливості побудови бюджету грошових коштів підприємства та платіжних календарів.
  • Дослідити необхідність побудови короткострокових фінансових планів на підприємстві.
  • Ознайомитися з особливостями поточного планування на підприємстві.

 

Завдання 13. Власний капітал підприємства.

  • Дослідити структуру власного капіталу підприємства
  • Проаналізувати основні вимоги до формування власного капіталу підприємства та його відповідність цим вимогам
  • Дослідити особливості управління власним капіталом підприємства.

 

Завдання 14. Фінансові ресурси підприємства.

  • Дослідити склад та структуру фінансових ресурсів підприємства
  • Проаналізувати основні види та особливості формування власного капіталу підприємства
  • Дослідити джерела формування довгострокового та короткострокового позикового капіталу підприємств.

 

Завдання 15. Інвестиційна діяльність підприємства.

  • Дослідити сутність інвестиційної діяльності підприємства
  • Вивчити особливості управління інвестиціями на підприємстві.
  • Дослідити структуру та динаміку інвестиційної діяльності підприємства.

 

Завдання 16. Управління товарно-матеріальними запасами підприємства.

  • Вивчити основні засади обліку та аналізу складу та структури товарно-матеріальних запасів підприємства.
  • Дослідити основні моделі нормування ТМЗ на підприємстві
  • Ознайомитися з особливостями застосування методів управління запасами на підприємстві.

 

Завдання 17. Управління грошовими потоками підприємства.

  • Дослідити структуру грошових потоків за видами діяльності підприємства
  • Здійснити кількісну оцінку грошових потоків підприємства
  • Вивчити основні засади управління грошовими потоками на підприємстві.

 

Завдання 18. Використання прибутку підприємства.

  • Вивчити основні джерела формування прибутку підприємства
  • Дослідити напрямки використання прибутку підприємства
  • Розподіл прибутку серед власників та дивідендна політика підприємства.
  • Капіталізація прибутку як форма його використання.

 

Завдання 19. Управління фінансовими ризиками на підприємстві.

  • Дослідити значення та види ризиків у фінансово-господарській діяльності підприємства.
  • Вивчити основні моделі управління ризиками на підприємстві.
  • Дослідити застосування методів управління ризиками на підприємстві.

 

Завдання 20. Антикризове управління підприємством.

  • Вивчити основні методи прогнозування банкрутства.
  • Дослідити напрями запобігання банкрутства підприємства.
  • Здійснити аналіз підприємства на предмет виявлення загрози банкрутства.

 

 

 

Навчально-методичні рекомендації для проходження виробничої практики студентами напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»

у БАНКІВСЬКІЙ УСТАНОВІ

 

 

Мета підготовки звіту з виробничої практики за матеріалами оприлюдненої інформації про фінансово-економічну діяльність комерційних банків, що розміщена на їх офіційних сайтах та на сайті Національного банку України (http://bank.gov.ua), проаналізувати діяльність одного з провідних вітчизняних банків за останні п’ять періодів (років, півріч, кварталів, місяців).

При підготовці звіту з виробничої практики в банківських установах студентам слід звернути особливу увагу на такі вимоги до його оформлення. Звіт із виробничої практики повинен складатися зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків.

Основна частина звіту з практики повинна містити три розділи, кожен з яких може складатися з декількох параграфів. Кожний розділ починається з нової сторінки. При цьому параграфи в межах одного розділу відокремлюються двома міжрядковими інтервалами. Кожен параграф має закінчуватися висновком: «Таким чином, встановлено…», «Отже, …» і т. ін.

Далі за кожним розділом наведено методичні вказівки  до  складання звіту  з виробничої практики у разі  її проходження студентами в банківській установі.

 

 

РОЗДІЛ 1

ХАРАКТЕРИСТИКА ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ БАНКУ «_____»

У першому розділі звіту з виробничої практики студенти повинні представити загальну характеристику банку-об’єкта практики та його організаційно-правових засад діяльності. Перший розділ звіту з виробничої практики повинен складатися з п’яти параграфів, в яких необхідно представити наступну інформацію:

1.1. Аналіз організаційно-правових основ функціонування банку

У даному параграфі студентам потрібно дати загальну характеристику організаційним засадам діяльності банку-об’єкта практики. Розпочати слід із уточнення назви банку, основних етапів його створення та розвитку, з’ясування форми та структури його власності, уточнення інформації щодо того, хто є власниками істотної участі в його капіталі. Потрібно також визначити вид банку за приналежністю капіталу український, іноземний або спільний (за участю іноземного капіталу).

Крім того, у першому параграфі необхідно уточнити, які є дочірні компанії у даного банку (якщо більше 5-ти, зазначити тільки найбільші). З’ясувати, чи приймав банк участь у заснуванні інших підприємств, окрім дочірніх компаній (також, якщо буде більше 5-ти підприємств, то згадати лише найбільші). Визначити, до складу яких об’єднань (зокрема, фінансової / банківської групи, галузевої асоціації чи спілки) входить даний банк (якщо більше 5-ти, зазначити найбільші).

Для більшої наочності проведеного студентами дослідження слід заповнити і розмістити у першому параграфі першого розділу звіту з практики таблиці 1-4.

Таблиця 1

Інформація про структуру власності Банку «___»

(станом на ХХ.ХХ.20ХХ р.)

Повна назва юридичної особи або П.І.П. фізичної особи - учасника

Юридична адреса

Частка у статутному капіталі банку, %

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

 

Таблиця 2

Дочірні компанії Банку «___»

(станом на ХХ.ХХ.20ХХ р.)

Повна назва

(форма власності)

Юридична адреса

Вид діяльності

Питома вага банку в капіталі дочірньої компанії

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

Таблиця 3

Участь Банку «___» в заснуванні інших підприємств

(станом на ХХ.ХХ.20ХХ р.)

Повна назва (форма власності)

Юридична адреса

Вид діяльності

Питома вага банку в капіталі

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

Таблиця 4

Участь Банку «___» в об’єднаннях

(станом на ХХ.ХХ.20ХХ р.)

Повна назва об’єднання (форма власності)

Юридична адреса

Вид діяльності

Питома вага банку в капіталі об’єднання

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

1.2. Організаційна структура та особливості системи управління в банку

У другому параграфі першого розділу звіту з виробничої практики студентам, у першу чергу, потрібно дати характеристику організаційної структури банку-об’єкта практики. Необхідно схематично зобразити організаційну структуру банку. Уточнити, до якого типу відноситься оргструктура досліджуваного банку. З’ясувати, які функції покладено на органи управління та функціональні підрозділи даного банку. Навести відомості про керівництво банку, а саме: Голову Правління та ще 2 особи (за  вибором  студентів) (див. табл. 5).

Визначити, чи має банк відокремлені структурні підрозділи (філії, представництва, відділення тощо) і навести інформацію по найбільшим 5-ти підрозділам у кожній із груп (див. табл. 6). Також необхідно уточнити, які внутрішні документи банку регламентують його діяльність загалом та діяльність його підрозділів зокрема.

Таблиця 5

Відомості  про керівництво Банку «___»

(станом на ХХ.ХХ.20ХХ р.)

П.І.П.

Посада

Рік народження

 

Освіта

Загаль

ний стаж роботи

Стаж роботи по спеціальності

 

Стаж роботи у банку

Стаж роботи на посаді

Досвід роботи на керів

них посадах

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця 6

Відокремлені підрозділи Банку «___»

(станом на ХХ.ХХ.20ХХ р.)

Тип відокремленого підрозділу

Загальна кількість підрозділів

Назва (найбільших п’яти)

Адреса

Вид діяльності

1

Філії

 

  •    
  •     
  •     
  •     
  •  

 

 

2

Відділення

 

  •   
  •     
  •     
  •     
  •      

 

 

3

Представництва

 

 

 

 

 

1.3. Організація надання банківських послуг у банку

У третьому параграфі першого розділу звіту з виробничої практики студентам потрібно проаналізувати організаційні засади та особливості надання банком послуг на сучасному етапі. Перш за все, необхідно уточнити, якими ліцензіями володіє банк, і систематизувати інформацію у спеціальній табличці (див. табл. 7).

Далі необхідно з’ясувати, які саме послуги пропонує банк своїм клієнтам (розрахунково-касові, кредитні, депозитні тощо) та уточнити особливості їх надання. Узагальнити інформацію потрібно за допомогою підготовки таблиці 8.

У даному параграфі необхідно також уточнити, до якого виду відноситься даний банк за колом виконуваних операцій універсальний чи спеціалізований. Крім того, визначити вид банку за територіальною ознакою місцевий, регіональний, міжнародний тощо. Якщо виявиться, що даний банк є членом міжнародної групи, з’ясувати, до складу якої міжнародної групи він входить , якщо регіональний на території яких областей / регіонів України цей банк здійснює свою діяльність.

Таблиця 7

Перелік ліцензій, якими володіє Банк «___»

(станом на ХХ.ХХ.20ХХ р.)

№ з/п

Назва установи, яка видала ліцензію

Назва ліцензії

Дата та номер отримання

Статус ліцензії (додатково отримані / вилучені / діють із застереженням / відновлені у повноті дії )

1.

Національний банк України

  • Ліцензія на право надання банківських послуг;

 

 

  • Генеральна ліцензія на право здійснення валютних операцій

 

 

2.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку

  • Ліцензія на право здійснення андеррайтингу;

 

 

  • Ліцензія на право здійснення брокерської діяльності;

 

 

  • Ліцензія на право здійснення дилерської діяльності;

 

 

  • Ліцензія на депозитарну діяльність депозитарної установи

 

 

  • Ліцензія на діяльність із зберігання активів ІСІ;

 

 

  • Ліцензія на діяльність із зберігання активів НПФ

 

 

3.

Міністерство фінансів України

  • Ліцензія на провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей

 

 

 

Таблиця 8

Перелік послуг, які надає Банк «___»

(станом на ХХ.ХХ.20ХХ р.)

Група клієнтів

Вид послуги

Депозитні

Кредитні

Розрахунково-касові

Інші

1.

Приватним клієнтам

 

 

 

 

2.

Малому та середньому бізнесу

 

 

 

 

3.

Корпоративному бізнесу

 

 

 

 

4.

Фінансовим установам

 

 

 

 

1.4. Маркетингова діяльність банку

У четвертому параграфі першого розділу звіту з виробничої практики студентам необхідно з’ясувати, яка роль маркетингу у функціонуванні банку-бази практики. Визначити структуру служби маркетингу, якщо така є у банку. Навести місію, стратегію та цілі діяльності банку-бази практики. Уточнити, які види маркетингових досліджень здійснюються банком та який механізм їх проведення.

З’ясувати конкурентні переваги банку щодо надання окремих видів банківських послуг у порівнянні з іншими банками (див. табл. 9). Провести аналіз рівня тарифів на основні послуги банку - бази практики у порівнянні з середніми на ринку.

Таблиця 9

Характеристика послуг, які надає Банк «___»

(станом на ХХ.ХХ.20ХХ р.)

Основні види послуг банку

Унікальні характеристики

Переваги над конкурентами

Недоліки

1.

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

Уточнити, яка цільова аудиторія (основні споживачі) та основні ринку збуту послуг даного банку. Визначити основні канали дистрибуції його послуг. З’ясувати відповідність послуг даного банку реальним потребам споживачів. Визначити напрями підвищення ефективності обслуговування банком своїх клієнтів.

 

1.5. Трудові ресурси та управління персоналом банку

У п’ятому параграфі першого розділу звіту з виробничої практики студентам потрібно дати характеристику персоналу банку-бази практики або конкретного його підрозділу, в якому студенти проходять практику. З’ясувати склад та структуру персоналу банку / його підрозділу. Зокрема, необхідно уточнити загальну чисельність працюючих у банку (станом на ХХ.ХХ.20ХХ р.), у тому числі кількість працюючих у центральному офісі та відокремлених підрозділах.

Визначити, які вимоги висуваються до кваліфікації персоналу банку-бази практики. Навести приклад посадової інструкції співробітника банку. Уточнити, які форми й методи управління персоналом використовуються в банку / його підрозділі.

 

Підсумком проведеного аналізу у першому розділі звіту з виробничої практики повинно стати заповнення «Візитної картки Банку «___» (див. табл. 10), яку необхідно представити у Додатках до звіту з виробничої практики.

Таблиця 10

ВІЗИТНА картка Банку «_____»

Дата заповнення: ХХ.ХХ.20ХХ р.

 

Ознака

Відомості

1

2

3

1.

Повна назва банку українською мовою

 

2.

Коротка назва банку українською мовою

 

3.

Назва банку англійською мовою

 

Продовження Таблиці 10

 

1

2

3

4.

Код банку за ЄДРПОУ

 

5.

МФО банку

 

6.

ПІП Голови Правління банку

 

7.

ПІП Голова Спостережної / Наглядової ради банку

 

8.

Дата та номер реєстрації банку в НБУ

 

9.

Дата заснування та фактичний строк діяльності банку (років)

 

10.

Форма власності (державна, акціонерна чи кооперативна)

 

11.

Власники істотної участі

 

12.

Вид банку за приналежністю капіталу

 

13.

Вид банку за територіальною ознакою

 

14.

Вид банку за колом виконуваних операцій

 

15.

Розмір сплаченого зареєстрованого статутного капіталу банку

 

16.

Група, до якої належить банк за розмірами активів

 

17.

Основні напрями діяльності банку

 

18.

Адреса банку

 

19.

Телефон, факс, веб-сайт банку

 

 

 

РОЗДІЛ 2

АНАЛІЗ ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ БАНКУ «_____»

Аналіз фінансового-господарської діяльності банку відбувається на основі всебічного аналізу його фінансової звітності, що включає: баланс (форма 1), звіт про фінансові результати (форма 2), звіт про рух грошових коштів (форма 3), звіт про власний капітал (форма 4). Дану інформацію студенти можуть отримати безпосередньо у банку, де вони проходять практику, або ж на офіційному сайті банку у розділі «Про банк».

Ще одним джерелом інформації про фінансово-господарську діяльність банків є сайт НБУ розділ «Банківський нагляд», підрозділ «Дані фінансової звітності банків України» (http://bank.gov.ua/control/uk/publish/category?cat_id=64097).

Другий розділ звіту з виробничої практики повинен містити чотири параграфи.

 

2.1. Дослідження основних показників діяльності банку

У першому параграфі другого розділу звіту з виробничої практики студенти повинні оцінити діяльність банку – об’єкта практики за переліком показників. Результати аналізу необхідно подати у вигляді таблиці (див. табл. 11) та пояснювальної аналітичної записки. З’ясувати дотримання на протязі досліджуваного періоду часу зв'язку між основними фінансовими показниками діяльності банку: А = К + З = П (де А активи, К капітал, З зобов’язання, П пасиви банку).

 

Таблиця 11

Основні показники діяльності Банку «___» за 20t1-20t5 рр.

 

№ з/п

Показники

Станом

на

01.01.20t1р.

Станом

на

01.01.20t2р.

Станом

на

01.01.20t3р.

Станом

на

01.01.20t4р.

Станом

на

01.01.20t5р.

1

2

3

4

5

6

7

1.

Активи (А), тис. грн.

 

 

 

 

 

абсолютний приріст, тис. грн.

 

 

 

 

 

темп приросту,  %

 

 

 

 

 

2.

Пасиви (П), тис. грн.,

 

 

 

 

 

абсолютний приріст, тис. грн.

 

 

 

 

 

темп приросту,  %

 

 

 

 

 

3.

Зобов’язання (З),

тис. грн.

 

 

 

 

 

абсолютний приріст, тис. грн.

 

 

 

 

 

темп приросту,  %

 

 

 

 

 

питома вага у пасивах, %

 

 

 

 

 

4.

Капітал (К), тис. грн.

 

 

 

 

 

абсолютний приріст, тис. грн.

 

 

 

 

 

темп приросту,  %

 

 

 

 

 

питома вага у пасивах, %

 

 

 

 

 

5.

Фінансовий результат (Прибуток / Збиток),  тис. грн.

 

 

 

 

 

абсолютний приріст, тис. грн.

 

 

 

 

 

темп приросту,  %

 

 

 

 

 

6.

Рентабельність

капіталу, %

 

 

 

 

 

зміна у річному обчисленні,  п. п.

 

 

 

 

 

7.

Рентабельність активів, %

 

 

 

 

 

зміна у річному обчисленні,  п. п.

 

 

 

 

 

 

2.2. Аналіз пасивів комерційного банку

У другому параграфі другого розділу звіту з виробничої практики потрібно здійснити аналіз пасивів банку-бази практики, дослідити тенденції нарощення ним власного капіталу та визначити зміну обсягів його зобов’язань.

Необхідно вивчити динаміку, склад та структуру капіталу комерційного банку. При аналізі власного капіталу банку з’ясувати особливості зміни його складових в динаміці. Результати представити у вигляді таблиць (див. табл. 12, 13) та узагальнити у пояснювальній аналітичній записці. Звернути увагу на місце банку за обсягом статутного і власного капіталу у відповідній групі банків, а також з‘ясувати дотримання банком вимог НБУ до обсягу капіталу (нормативи капіталу, «Інструкція про порядок регулювання діяльності банків в Україні», затверджена Постановою НБУ №368 від 28.08.2001 р.). Порівняти отримані значення з економічними нормативами в цілому по банківській системі України. Представити динаміку складових власного капіталу банку у вигляді гістограми.

Таблиця 12

Горизонтальний аналіз власного капіталу Банку «___»  за 20t1-20t5 рр.

 

№ з/п

Показники

Значення статті по роках, тис. грн.

Абсолютний приріст, тис. грн.

Темп приросту, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

(t5/t4-1)100

1.

Статутний капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Емісійні різниці

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Незареєстровані внески до статутного капіталу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Резервні та інші фонди банку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Резерви переоцінки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Усього власного капіталу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця 13

Вертикальний аналіз власного капіталу Банку «___»  за 20t1-20t5 рр.

 

№ з/п

Показники

Питома вага, %

Абсолютні відхилення у структурі, п.п.

Відносні відхилення у структурі, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

(t5/t4-1)100

1.

Статутний капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Емісійні різниці

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Незареєстровані внески до статутного капіталу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Резервні та інші фонди банку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Резерви переоцінки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Усього власного капіталу

100

100

100

 

 

 

 

 

 

 

Наостанок потрібно уточнити ранг досліджуваного банку за показником власного капіталу у групі банків та у загальному рейтингу банків.

Далі потрібно проаналізувати зобов’язання банку-бази практики в динаміці та за структурою. Результати представити у вигляді таблиці (див. табл. 14, 15) та узагальнити у пояснювальній аналітичній записці. Крім того, структуру зобов’язань подати у вигляді діаграми, а  їх динаміку ― проілюструвати з побудовою  графіку. Оцінити загальні зобов’язання банку з огляду на його рейтинг у групі банків та у банківській системі в цілому.

Таблиця 14

Горизонтальний аналіз зобов’язань Банку «___»  за 20t1-20t5 рр.

 

№ з/п

Показники

Значення статті по роках, тис. грн.

Абсолютний приріст, тис. грн.

Темп приросту, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

(t5/t4-1)100

1.

Кошти банків

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.1.

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Кошти клієнтів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1.

Кошти юридичних осіб

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1.1

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1.2

Кошти юридичних осіб на вимогу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2.

Кошти фізичних осіб

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2.1

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2.2

Кошти фізичних осіб на вимогу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Боргові цінні папери, емітовані банком

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Інші залучені кошти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Відстрочені податкові зобов’язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Резерви за зобов’язаннями

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Інші фінансові зобов’язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Інші зобов’язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

Субординований борг

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.

Усього зобов’язань

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.1

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця 15

Вертикальний аналіз зобов’язань Банку «___»  за 20t1-20t5 рр.

 

№ з/п

Показники

Питома вага, %

Абсолютні відхилення у структурі, п.п.

Відносні відхилення у структурі, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

(t5/t4-1)100

1.

Кошти банків

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.1.

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Кошти клієнтів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1.

Кошти юридичних осіб

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1.1

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1.2

Кошти юридичних осіб на вимогу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2.

Кошти фізичних осіб

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2.1

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2.2

Кошти фізичних осіб на вимогу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Боргові цінні папери, емітовані банком

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Інші залучені кошти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Відстрочені податкові зобов’язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Резерви за зобов’язаннями

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Інші фінансові зобов’язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Інші зобов’язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

Субординований борг

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.

Усього зобов’язань

100

100

100

 

 

 

 

 

 

10.1

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.3. Дослідження активів комерційного банку

У третьому параграфі другого розділу звіту з виробничої практики потрібно проаналізувати активи банку-бази практики в динаміці та за структурою. Результати представити у вигляді таблиці (див. табл. 16, 17) та пояснювальної аналітичної записки. Крім того, структуру активів представити у вигляді діаграми, а їх динаміку ― проілюструвати за допомогою графіку. Дати оцінку загальних активів банку з огляду на його рейтинг у групі банків та у загальному рейтингу банків.

Таблиця 16

Горизонтальний аналіз активів Банку «___»  за 20t1-20t5 рр.

 

№ з/п

Показники

Значення статті по роках, тис. грн.

Абсолютний приріст, тис. грн.

Темп приросту, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

(t5/t4-1)100

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

1.

Грошові кошти та їх еквіваленти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Кошти в НБУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Кошти в інших банках, усього

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.1.

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.2.

Резерви під знецінення коштів в інших банках

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Кредитний портфель

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.1.

Кредити та заборгованість юридичних осіб

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.1.1

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.1.2

Резерви під знецінення кредитів та заборгованості юридичних осіб

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.2.

Кредити та заборгованість фізичних осіб

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.2.1

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.2.2

Резерви під знецінення кредитів та заборгованості фізичних осіб

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Портфель цінних паперів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.

Цінні папери в портфелі банку на продаж

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.2.

Цінні папери в портфелі банку до погашення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Інвестиції в асоційовані й дочірні компанії

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Інвестиційна нерухомість

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Дебіторська заборгованість

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Продовження табл. 16

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

9.

Основні засоби та нематеріальні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.

Інші фінансові активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.

Інші активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.

Необоротні активи, утримані для продажу, та активи групи вибуття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.

Усього активів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.1

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця 17

Вертикальний аналіз активів Банку «___»  за 20t1-20t5 рр.

 

№ з/п

Показники

Питома вага, %

Абсолютні відхилення у структурі, п.п.

Відносні відхилення у структурі, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

(t5/t4-1)100

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

1.

Грошові кошти та їх еквіваленти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Кошти в НБУ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Кошти в інших банках, усього

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.1.

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.2.

Резерви під знецінення коштів в інших банках

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Кредитний портфель

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.1.

Кредити та заборгованість юридичних осіб

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.1.1

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.1.2

Резерви під знецінення кредитів та заборгованості юридичних осіб

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.2.

Кредити та заборгованість фізичних осіб

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.2.1

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Продовження табл. 17

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

4.2.2

Резерви під знецінення кредитів та заборгованості фізичних осіб

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Портфель цінних паперів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.1.

Цінні папери в портфелі банку на продаж

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.2.

Цінні папери в портфелі банку до погашення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Інвестиції в асоційовані й дочірні компанії

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Інвестиційна нерухомість

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Дебіторська заборгованість

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

Основні засоби та нематеріальні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.

Інші фінансові активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.

Інші активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.

Необоротні активи, утримані для продажу, та активи групи вибуття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.

Усього активів

100

100

100

 

 

 

 

 

 

13.1

У тому числі в іноземній валюті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.4. Оцінка фінансового стану банку

У четвертому параграфі другого розділу звіту з виробничої практики студенти повинні здійснити аналіз фінансових результатів роботи банку - об’єкта практики, дати оцінку змінам у структурі його доходів і витрат. Результати представити у вигляді таблиці (див. табл. 18, 19) та пояснювальної аналітичної записки, в якій вказати на можливі причини цих змін. Крім того, структуру доходів і витрат фінансово-кредитної установи представити у вигляді діаграми, а їх динаміку ― проілюструвати за допомогою графіку. Здійснити оцінку загального фінансового результату банку з огляду на її рейтинг у групі банків.

 

 

 

Таблиця 18

Горизонтальний аналіз фінансових результатів

діяльності Банку «___» за 20t1-20t5 рр.

 

№ з/п

Показники

Значення статті по роках, тис. грн.

Абсолютний приріст, тис. грн.

Темп приросту, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

(t5/t4-1)100

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

1.

Чистий процентний дохід (Чисті процентні витрати)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.1.

Процентні доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.2.

Процентні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Чистий комісійний дохід (Чисті комісійні витрати),

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1.

Комісійні доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2.

Комісійні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Результат від торгових операцій з цінними паперами в торговому портфелі банку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Результат від продажу цінних паперів у портфелі банку на продаж

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Результат від операцій з іноземною валютою

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Результат від переоцінки іноземної валюти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Відрахування до резерву під знецінення кредитів та коштів в інших банках

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Відрахування до резерву під знецінення дебіторської заборгованості та інших фінансових активів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

Знецінення цінних па-перів у портфелі банку на продаж

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.

Знецінення цінних паперів у портфелі банку до погашення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Продовження табл. 18

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

11.

Відрахування до резервів за зобов’язаннями

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.

Інші доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.

Інші витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.

Усього доходів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.

Усього витрат

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16.

Прибуток (Збиток) до оподаткування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.

Податок на прибуток

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.

Чистий прибуток (збиток) банку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця 19

Вертикальний аналіз фінансових результатів

діяльності Банку «___» за 20t1-20t5 рр.

 

№ з/п

Показники

Питома вага, %

Абсолютні відхилення у структурі, п.п.

Відносні відхилення у структурі, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

(t5/t4-1)100

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

1.

Чистий процентний дохід (Чисті процентні витрати)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.1.

Процентні доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.2.

Процентні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Чистий комісійний дохід (Чисті комісійні витрати),

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1.

Комісійні доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2.

Комісійні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Результат від торгових операцій з цінними паперами в торговому портфелі банку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Результат від продажу цінних паперів у портфелі банку на продаж

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Результат від операцій з іноземною валютою

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Продовження табл. 19

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

6.

Результат від переоцінки іноземної валюти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Відрахування до резерву під знецінення кредитів та коштів в інших банках

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Відрахування до резерву під знецінення дебіторської заборгованості та інших фінансових активів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

Знецінення цінних па-перів у портфелі банку на продаж

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.

Знецінення цінних паперів у портфелі банку до погашення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.

Відрахування до резервів за зобов’язаннями

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.

Інші доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.

Інші витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.

Усього доходів

100

100

100

 

 

 

 

 

 

15.

Усього витрат

100

100

100

 

 

 

 

 

 

 

 

РОЗДІЛ 3

ІНДИВІДУАЛЬНЕ ЗАВДАННЯ

Нижче наведено перелік індивідуальних завдань для підготовки третього розділу звіту з виробничої практики. Кожному студенту таке завдання обирає керівник практики. Студенти виконують індивідуальні завдання самостійно, використовуючи інформацію, зібрану та опрацьовану під час проходження виробничої практики в банку.

 

Завдання 1. Порядок створення та реєстрації комерційних банків

  • охарактеризувати організаційно-правові форми діяльності банків в Україні; визначити етапи створення та порядок державної реєстрації банків в Україні; визначити перелік документів, що подаються для реєстрації банків;
  • з’ясувати порядок створення банків з іноземним капіталом в Україні;
  • проаналізувати структуру вітчизняного банківського сектору; кількість зареєстрованих банків в Україні (у т.ч., банків з іноземним капіталом), зробити відповідні висновки.

 

Завдання 2. Ліцензування банківської діяльності

  • визначити порядок та умови отримання банком ліцензії, письмового дозволу та ліцензій на виконання окремих операцій, уточнити особливості їх видачі;
  • з’ясувати порядок створення банку з іноземним капіталом, акредитації філій та представництв іноземних банків;
  • охарактеризувати порядок визнання банківських груп;
  • з’ясувати причини зупинення дії та  відкликання ліцензії на здійснення банківських операцій.

 

Завдання 3. Реорганізація та ліквідація комерційних банків

  • визначити форми реорганізації вітчизняних банків та фактори, що їх обумовлюють;
  • з’ясувати порядок та підстави для ліквідації банків згідно із вимогами НБУ;
  • проаналізувати динаміку ліквідації банків в Україні, з’ясувати, які  фактори впливають на рішення НБУ щодо відкликання банківської ліцензії та ініціювання ліквідації банка.

 

Завдання 4. Організаційна структура комерційних банків

  • розкрити зміст та типи організаційної структури банку; визначити  фактори, що впливають на її формування. Порівняти вітчизняні та зарубіжні підходи до побудови організаційної структури банку;
  • охарактеризувати органи управління та визначити структуру функціональних підрозділів банківської установи, визначити їх функції;
  • з’ясувати порядок та умови відкриття банками відокремлених структурних підрозділів в Україні;
  • охарактеризувати вітчизняні банки за наявністю філій, а також визначити фактори, що впливають на формування їх філіальної мережі.

 

Завдання 5. Механізм ресурсного забезпечення комерційних банків

  • визначити основні джерела формування ресурсної бази банків;
  • проаналізувати, структуру власного капіталу банків в Україні та визначити основні джерела капіталізації банків в Україні;
  • дослідити форми мобілізації залучених та запозичених ресурсів банками;
  • оцінити достатність та прибутковість власного капіталу банківських установ в Україні.

 

Завдання 6. Депозитне обслуговування населення

  • проаналізувати особливості депозитного обслуговування населення;
  • охарактеризувати види депозитних послуг, що пропонуються вітчизняними банками, та з’ясувати механізм укладання депозитних угод з фізичними особами (у т. ч., з оформленням ощадного сертифікату);
  • проаналізувати структуру зобов’язань банку за депонентами та термінами використання; розрахувати оборотність строкових депозитів;
  • охарактеризувати розвиток клієнтської бази на основі системи коефіцієнтів (плинності, постійності, закріплення, залучення клієнтів).

 

Завдання 7. Депозитне обслуговування юридичних осіб

  • визначити особливості депозитного обслуговування юридичних осіб;
  • охарактеризувати основні види  депозитних зобов’язань банків;
  • з’ясувати механізм укладання депозитної угоди з юридичними особами (у т. ч. з оформленням депозитного сертифікату);
  • проаналізувати структуру та динаміку депозитного портфелю вітчизняних банків, уточнити рівень процентних ставок та  фактори, що на них впливають;
  • обчислити умовне вивільнення або умовне залучення коштів з обороту внаслідок зміни швидкості оборотності депозитів. Зробити висновок щодо рівня стабільності строкових депозитів та визначити їх відносну вартість (на основі обчислення коефіцієнта витратності даного виду ресурсів).

 

Завдання 8. Банківське обслуговування міжгосподарських розрахунків

  • з’ясувати необхідність та сутність розрахунково-касового обслуговування юридичних осіб;
  • охарактеризувати основні види банківських рахунків, що використовуються у міжгосподарських розрахунках;
  • визначити форми платіжних інструментів  при міжгосподарських розрахунках, та порядок здійснення розрахунків з ними;
  • з’ясувати особливості розрахунків в електронних системах типу «клієнт-банк»;
  • проаналізувати динаміку використання платіжних інструментів у СЕП НБУ.

 

Завдання 9. Касові операції комерційних банків

  • визначити сутність та види касових операцій банків;
  • охарактеризувати документи, що використовуються для видачі та прийому готівки в касах банку;
  • уточнити механізм здійснення касових операцій через ПТКС (програмно-технічні комплекси самообслуговування);
  • з’ясувати механізм регулювання обігу готівки банками.

 

Завдання 10. Міжбанківські розрахунки

  • розкрити  зміст, особливості та види міжбанківських розрахунків;
  • охарактеризувати СЕП НБУ, перелік учасників та організаційні засади роботи;
  • визначити порядок відкриття рахунків в СЕП та схему її функціонування;
  • уточнити механізм міжбанківських розрахунків в Україні через прямі кореспондентські відносини.

 

Завдання 11. Банківські операції з платіжними картками

  • розкрити переваги використання платіжних карток у банківських безготівкових розрахунках; уточнити роль платіжних систем в емісії платіжних карток;
  • з’ясувати види платіжних карток, та особливості їх  використання;
  • уточнити порядок організації безготівкових розрахунків із використанням платіжних карток;
  • проаналізувати динаміку використання платіжних карток вітчизняними банками.

 

Завдання 12. Кредитування комерційними банками населення

  • з’ясувати необхідність, сутність та особливості банківського кредитування населення;
  • уточнити види банківських кредитів фізичним особам;
  • визначити порядок надання кредитів населенню та особливості оцінки кредитоспроможності фізичних осіб;
  • проаналізувати динаміку та структуру кредитування вітчизняними банками населення, уточнити значення процентних ставок та фактори, які впливають на вартість кредиту.

 

Завдання 13. Кредитування комерційними банками юридичних осіб

  • з’ясувати зміст та особливості банківського кредитування суб’єктів господарювання;
  • уточнити види банківських кредитів для  юридичних осіб;
  • визначити порядок надання кредитів підприємствам, особливості оцінки кредитоспроможності юридичних осіб;
  • проаналізувати динаміку та структуру кредитування вітчизняними банками підприємств, уточнити значення процентних ставок та фактори, що впливають на вартість кредиту.

 

Завдання 14. Міжбанківське кредитування

  • визначити роль та особливості міжбанківського кредитування, уточнити види міжбанківських кредитів;
  • з’ясувати передумови та порядок надання кредитів НБУ комерційним банкам;
  • розглянути особливості міжбанківського кредитування  в Україні;
  • проаналізувати динаміку та структуру міжбанківського кредитування;
  • уточнити фактори, які впливають на  рівень процентних ставок в Україні.

 

Завдання 15. Інвестиційна діяльність комерційних банків на ринку цінних паперів

  • розкрити зміст та особливості інвестиційної діяльності банків на ринку цінних паперів;
  • охарактеризувати форми інвестицій та етапи інвестування банків в цінні папери;
  • уточнити типи банківських портфелів цінних паперів та механізми їх формування;
  • проаналізувати динаміку та структуру портфелю цінних паперів вітчизняних банків, визначити фактори, що впливають на їх формування.

 

Завдання 16. Посередницька діяльність банків на ринку цінних паперів

  • визначити необхідність та сутність посередницької діяльності банків на ринку цінних паперів;
  • охарактеризувати основні види посередницької діяльності банків на ринку цінних паперів, з’ясувати особливості депозитарної діяльності банків, а також операції, що її супроводжують;
  • визначити переваги та недоліки посередницької діяльності банків на вітчизняному ринку цінних паперів у порівнянні з іншими учасниками.

 

Завдання 17. Банківське обслуговування міжнародних розрахунків

  • визначити необхідність, сутність та особливості банківського обслуговування міжнародних розрахунків;
  • охарактеризувати основні форми розрахунків при оплаті зовнішніх контрактів (інкасо, акредитив, банківський переказ) та розглянути механізми їх здійснення;
  • з’ясувати проблеми, що ускладнюють обслуговування вітчизняними банками міжнародних розрахунків за експортно-імпортними угодами.

 

Завдання 18. Електронні банківські послуги

  • визначити передумови розвитку, сутність, особливості та види електронних послуг комерційних банків;
  • з’ясувати організаційні засади реалізації Internet-банкінгу;
  • уточнити вимоги щодо захисту інформації при наданні електронних банківських послуг;
  • дослідити вплив інформаційних технологій на розширення переліку електронних банківських послуг.

 

Завдання 19. Нетрадиційні банківські послуги

  • охарактеризувати  нетрадиційні послуги вітчизняних банків;
  • здійснити класифікацію та з’ясувати особливості надання основних видів цих банківських послуг;
  • проаналізувати динаміку обсягів надання нетрадиційних послуг вітчизняними банками порівняно з іншими фінансовими посередниками.

 

Завдання 20. Регулювання та нагляд за діяльністю банків

  • визначити необхідність та сутність регулювання діяльності банків;
  • з’ясувати форми державного регулювання  та контролю за діяльністю банків в Україні;
  • розкрити зміст  нормативів діяльності комерційних банків, проаналізувати дотримання основних нормативів конкретним банком;
  • уточнити організаційні засади здійснення банківського нагляду в Україні.

 

При підготовці другого та третього розділів звіту з виробничої практики доречно буде навести розрахунки показників, що наведені у таблиці 20. При цьому варто дотримуватися вимог «Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні», затвердженої Постановою НБУ №368 від 28.08.2001 р.

 

У кінці звіту з виробничої практики необхідно навести загальні висновки, в яких рекомендовано зазначити недоліки в роботі банку чи його підрозділу, в якому студенти проходили практику, та надати рекомендації щодо вдосконалення діяльності банківської установи.

У Додатках доречно буде представити фінансову звітність та іншу статистичну інформацію щодо діяльності банку-бази практики, на основі яких проводилися основні розрахунки у звіті з практики.

 

 

Таблиця 20

Специфічні показники оцінки діяльності банківської установи

 

Назва показника

Формула

Одиниця вимірю-вання

Умовні позначення

Примітки

1

2

3

4

5

Показники, що характеризують фінансову стійкість банку

Коефіцієнт надійності

К (н) = ВК / ЗК

%

ВК – власний капітал;

ЗК – залучені кошти

Показує рівень залежності бан-ку від залучених коштів

Коефіцієнт фінансового важеля

К (фв) = ЗК / ВК

%

ВК – власний капітал;

ЗК – залучені кошти

Розкриває здатність банку залучати кошти на фінансовому ринку

Коефіцієнт мультиплікатора капіталу

К (мк) = А / К (а)

%

А – активи;

К(а) – акціонерний капітал банку

Розкриває ступінь покриття активів акціонерним капіталом банку

Показники, що характеризують ефективність управління банком

Загальний рівень рентабельності

К (рент) = П / Д

%

П – прибуток;

Д – доходи

Розмір балансового прибутку на 1 грн. доходу.

Розраховується за кожний рік.

Окупність витрат доходами

К (окуп) = Д / В

%

Д – доходи;

В – витрати

Розмір доходу на 1 грн. витрат.

Розраховується за кожний рік.

Чиста процентна маржа

К (чпм) = ПД - ПВА

%

ПД – процентні доходи;

ПВ – процентні витрати

А – загальні активи

Розкриває рівень дохідності активів від процентної різниці

Чистий спред

К (чс) = ПОДА×100   ПСНП×100

%

ПО – проценти отримані;

ДА – доходні активи;

ПС – проценти сплачені;

НП – пасиви, за якими сплачуються відсотки

Розкриває рівень дохідності активів від процентних операцій

Рентабельність активів (прибуток на одиницю активів)

ROA = ЧП / А

%

ЧП – чистий прибуток банку;

А – активи банку

Показує рівень окупності чистим прибут-ком активів

Рентабельність капіталу

ROE = ЧП / К

%

ЧП – чистий прибуток банку;

К – капітал банку

Показує рівень окупності чистим прибутком загального капіталу

 

Продовження табл. 20

 

1

2

3

4

5

Показники, що використовуються для аналізу депозитних операцій банку

Оборотність депозитних вкладень

N = ОВВкл / ЗВкл (с)

Рази

ОВВкл – оборот з видачі вкладів (дебетовий оборот);

ЗВкл (с) – середній залишок вкладів

Характеризує кількість обо-ротів, що здій-снюють депо-зитні вкладення за певний період

Тривалість одного обороту депозитних вкладень у днях

Т =

(ЗВкл(с)/ОВВкл)*КД

дні

ОВВкл – оборот з видачі вкладів (дебетовий оборот);

ЗВкл (с) – середній залишок вкладів;

КД – кількість днів у періоді

Показує середній термін зберігання вкладених коштів

Рівень осідання депозитних вкладень

РО =

(З(к)–З(п)) / О (надх)

%

З (к) – залишок вкладів на кінець періоду;

З (п) – залишок вкладів на початок періоду;

О (надх) – оборот з надходження депозитів

Бажано розрахо-вувати на кілька дат (більше 2-х), щоб простежити загальну тенден-цію (поведінку) вкладів

Середній термін використання депозитів

Тсер= (Зск / В) * Д

дні

Зск – середній термін збереження вкладів;

В – оборот за видачею вкладів;

Д – кількість днів у періоді

Характеризує середній «вік» депозитів

Коефіцієнт нестабільності депозитів

К(нест) =

Д(достр) / ∑Д

%

Д (достр) – сума достроково вилучених депозитів;

∑Д – загальна сума депозитів

Характеризує рівень достро-ково вилучених строкових депозитів

Коефіцієнт використання депозитів

К(вик) = КВс / ЗВс

%

КВс – середні залишки за кредитними вкладеннями;

ЗВс – середні залишки за всіма залу-ченими вкладеннями

Показує, який процент від загального обся-гу залучених ре-сурсів розміще-ний у кредити

Рівень диверсифікації депозитів

Р(див) = ∑ВД / ∑Д

%

ВД – великі депозити;

Д – депозити всього

До великого депозиту нале-жить депозит понад 10% влас-ного капіталу банку

Відносна витратність депозитів

ВВ = ПВ(д) / СЗ(д)

%

ПВ(д) – процентні витрати за депозитними вкладами;

СЗ(д) – середні залишки депозитних вкладень

Показує, скільки банк витрачає коштів на кожну гривню залуче-них ресурсів

Середня сума вкладу на одну філію банку

СВ(ф) = ∑Звкл / Чф

грн.

∑Звкл – сума залишків вкладів на рахунках вкладників;

Чф – чисельність філій у банка

 

Середній розмір вкладу на одного вкладника

СВ(вкл) = ∑Звкл / Чв

грн.

∑Звкл – сума залишків вкладів на рахунках вкладників;

Чв – чисельність вкладників (дорівнює кількості вкладів)

 

 

Продовження табл. 20

 

1

2

3

4

5

Нормативи капіталу

Мінімальний розмір регулятивного капіталу банку

Н1 ≥ СК (мін)

млн. грн.

СК (мін) – мінімальний розмір статутного капіталу

Н1 ≥ 120 млн. грн. (500 млн. грн.)*

*Див. пост. НБУ №368 від 28.08.2001 р.

Норматив достатності (адекватності) регулятивного капіталу

Н2 = РК / (А – (Р + З + ЦП)

%

РК – регулятивний капітал банку;

А – сумарні активи та певні позабалансові інструменти, зважені за ступенем кредитного ризиком*;

Р – сформовані резерви за активними операціями;

З – забезпечення кредиту;

ЦП – ОВДП, що рефінансуються НБУ, та боргові ЦП, емітовані НБУ і придбані за операціями РЕПО

Н2 ≥ 10%

 

*Див. у пост. НБУ №368 від 28.08.2001 р. порядок зважування активів за ступенем кредитного ризику

Нормативи ліквідності

Норматив миттєвої ліквідності

Н4 = ВА / ПЗ

%

ВА – високоліквідні активи;

ПЗ – поточні зобов’язання

Н4 ≥ 20%

Норматив поточної ліквідності

Н5 = А (31д) / З (31д)

%

А (31д) – активи з кінцевим  строком  погашення  до  31  дня уключно;

З (31д) – зобо-в’язання банку з кінцевим  строком  погашення  до  31  дня уключно

Н5 ≥ 40%

Норматив короткострокової ліквідності

Н6 = А (1р) / З (1р)

%

А (1р) – активи з кінцевим строком погашення до одного року;
З (1р) – зобов’язання з кінцевим строком погашення до одного року

Н6 ≥ 60%

Нормативи кредитного ризику

Норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента

Н7 = (В + З) / РК

%

В – вимоги банку до контрагента або групи  пов'язаних  контрагентів;

З – всі фінансові зобов'язання,  надані банком щодо контрагента або групи пов'язаних  контрагентів;

РК – регулятивний   капітал банку

Н7 ≤ 25%

 

Продовження табл. 20

 

1

2

3

4

5

Норматив великих кредитних ризиків

Н8 = ∑ВКР / РК

грн.

∑ВКР – сума всіх великих кредитних ризиків, наданих банком щодо всіх  контрагентів  або  груп  пов'язаних  контрагентів;

РК – регулятивний  капітал банку

ВКР ≥ 10% РК

Н8 ≤ 8РК

Норматив максимального розміру кредитів, гарантій і поручительств, наданих одному інсайдеру

Н9 = (В (інс) + З (інс)) / СК

%

В (інс) – всі  вимоги  банку  до  інсайдера  або групи пов'язаних  інсайдерів;

З (інс) – всі  фінансові  зобов'язання, надані банком   щодо   інсайдера  або  групи  пов'язаних  інсайдерів;  СК – статутний капітал банку

Н10 ≤ 5%

Норматив максимального сукупного розміру кредитів, гарантій і поручительств, наданих інсайдерам

Н10 = (∑В (інс) + ∑З (інс)) / СК

%

В (інс) – всі  вимоги  банку  до  інсайдера  або групи пов'язаних  інсайдерів;

З (інс) – всі  фінансові  зобов'язання, надані банком   щодо   інсайдера  або  групи  пов'язаних  інсайдерів;  СК – статутний капітал банку

Н10 ≤ 30%

Нормативи інвестування

Норматив інвестування в цінні папери окремо за кожною установою

Н11 = ІК / СК

%

ІК – кошти,  які інвестуються  на  придбання  акцій (паїв, часток) та інвестиційних сертифікатів  окремо  за  кожною установою;

СК – статутний капітал банку.

Н11 ≤ 15%

Норматив загальної суми інвестування

Н12 = ∑ІК / СК

%

∑ІК – сума  коштів,  що інвестуються на придбання акцій (паїв,  часток)  та інвестиційних сертифікатів будь-якої юридичної особи;

СК – статутний капітал банку

Н12 ≤ 60%

 

 

 

 

Навчально-методичні рекомендації

для проходження навчально-виробничої практики

студентами напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»

у СТРАХОВІЙ КОМПАНІЇ

 

За матеріалами оприлюдненої інформації про фінансово-економічну діяльність страхових компаній, що розміщена на офіційному сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг України (http://nfp.gov.ua/), офіційному сайті журналу про страхування «Фориншурер» (http://forinsurer.com/) а також, безпосередньо,  на офіційному сайті обраної страхової компанії необхідно проаналізувати роботу однієї із провідних страхових компаній за останні п’ять періодів  (років,півріч, кварталів, місяців) за такими напрямами:

І. Характеристика економічної діяльності страхової компанії:

1. Аналіз організаційно-правових характеристик страхової компанії.

Для аналізу організаційно-правових характеристик страхової компанії (СК) студенти повинні з’ясувати:

- повну назву СК, форму власності та адресу її головного офісу;

- дату заснування та історію розвитку СК;

- сектор ринку, на якому працює СК (life, non-life);

- джерела аналітичної інформації та основні нормативно-правові документи, що регулюють діяльність даної установи;

- перелік ліцензій  обраної СК, якими вона володіє та надати оцінку змінам у переліку ліцензованих операцій обраної СК, якщо такі були.

Для цього необхідно заповнити реєстраційну картку страхової компанії.

 

Реєстраційна картка Страхової компанії

 

  1.  

Повна назва страхової компанії українською та англійською мовою

 

  1.  

Скорочена назва страхової компанії українською та англійською мовою

  1.  

Юридична адреса

 

  1.  

Фактична адреса

 

  1.  

Код ЄДРПОУ

 

  1.  

Дата державної реєстрації

 

  1.  

Орган державної реєстрації

 

  1.  

Дата та номер свідоцтва про державну реєстрацію

 

  1.  

Форма власності

 

  1.  

Організаційно-правова форма

 

  1.  

Контактні телефони

 

  1.  

Факс

 

  1.  

Адреса електронної пошти

 

  1.  

Відокремлені підрозділи (представництва тощо), їх назви, коди ЄДРПОУ, адреси, контактні телефони

  1.  

Ідентифікаційні дані фізичних осіб, уповноважених діяти від імені страхової компанії

(посада; ПІБ; дата народження)

  1.  

Ідентифікаційні дані фізичних осіб - власників істотної участі із зазначенням їх частки в капіталі страхової компанії

(ПІБ; дата народження)

  1.  

Ідентифікаційні дані юридичних осіб - власників істотної участі із зазначенням їх частки в капіталі страхової компанії

(повна назва, код ЄДРПОУ, юридична адреса, дата та номер свідоцтва про державну реєстрацію)

  1.  

Інформація про материнську компанію, корпорацію, холдингову групу, промислово-фінансову групу або інші подібні об’єднання, членом яких є страхова компанія

  1.  

Об’єднання страховиків, до складу яких входить страхова компанія

 

  1.  

Серія та номер, дата видачі та термін дії свідоцтва про реєстрацію фінансової установи

  1.  

Ліцензії на право здійснення страхової діяльності (назва, серія, номер, ким видана, термін дії)

  1.  

Історія діяльності (початок діяльності, інформація про реорганізацію, зміни назви, зміни в діяльності)

  1.  

Основні сфери діяльності страхової компанії

 

  1.  

Відомості про рахунки в банках

 

  1.  

Особа для контактів

 

  1.  

Кількість працюючих (всього) станом на ________  в тому числі:

  • В СК
  • на підприємствах - засновниках
  • на дочірніх підприємствах
  • у філіях
  1.  

Відомості  про керівництво (із зазначенням їх основних характеристик)

  1.  

Інша додаткова інформація про страхову компанію (рейтинги, частка ринку, спеціалізація)

 

При цьому окремі пункти доцільно подавати у вигляді таблиць:

 

1. Засновники та їх частки (Якщо більше 5-ти, зазначити найбільших)

Повна назва (форма власності) або П.І.П.

Юридична адреса

Сума внеску

Питома вага у статутному капіталі СК

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

2.Дочірні компанії та їхнє відношення до СК (Якщо більше 5-ти, зазначити найбільших)

Повна назва

(форма власності)

Юридична адреса

Вид діяльності

Питома вага СК в капіталі дочірньої компанії

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

3. Філії СК (Якщо більше 5-ти, зазначити найбільших)

Повна назва (форма власності)

Юридична адреса

Вид діяльності

Дата створення

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

4. Частки в заснуванні інших підприємств, крім тих, що зазначені в п.1 (Якщо більше 5- ти, зазначити найбільших)

Повна назва (форма власності)

Юридична адреса

Вид діяльності

Питома вага СК в капіталі

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

5. Об’єднання, в які входить СК (Якщо більше 5-ти, зазначити найбільших)

Повна назва об’єднання (форма власності)

Юридична адреса

Вид діяльності

Частка в капіталі

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

6. Динаміка ліцензій, отриманих СК у 20t1-20 t5 рр.

Показники

Станом

на

    1. 20t1р.

Станом

на

1.01.20t2р.

Станом

на

1.01.20t3р.

Станом

на

1.01.20t4р.

Станом

на

1.01.20t5р.

1.

Загальне число ліцензій, що надає страховикам Нацкомфінпослуг

 

 

 

 

 

2.

 

 

Кількість отриманих ліцензій досліджуваною СК, з них:

 

 

 

 

 

2.1

додатково отримані

 

 

 

 

 

2.2

вилучені Нацкомфін-послуг

 

 

 

 

 

3.

Частка отриманих дозволів на види страхової діяльності у загальному числі ліцензованих Нацкомфінпослуг

(ряд. 2 / ряд. 1*100), %

 

 

 

 

 

 

7. Відомості про рахунки в банках

  • кількість рахунків (валютні та гривневі)

№ п/п

№ рахунку

Валюта рахунку

Дата відкриття рахунку

МФО

Банк

Адреса банку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. Відомості  про керівництво

П.І.П.

Посада

рік народження

 

освіта

загальний стаж роботи

стаж роботи по спеціальності

 

стаж роботи на підприємстві

стаж роботи на посаді

досвід роботи на керівних посадах

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Організація надання страхових послуг та управління страховою компанією.

2.1. Характеристика послуг страхової компанії. Охарактеризувати основні послуги, які надає СК та уточнити механізм їх надання. При цьому дослідити наступні моменти:

1). Спеціалізація СК. Аналіз реалізації страхових послуг.

 

Види

послуг/ продуктів

Обсяги реалізації, тис. грн.

Частка у загальному обсязі, %

 

 

20t1

20t2

20t3

20t4

20t5

20t1

20t5

1

Види страхових послуг

 

 

 

 

 

 

 

 

1.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2). Найбільш прибуткові продукти/послуги (в абсолютному і відносному значенні).

 

3). Переваги (недоліки), які має СК перед конкурентами в плані ціни, якості тощо.

Основні види продукції та послуг

Унікальні характеристики

Переваги над конкурентами

Недоліки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4). Відомості про основних споживачів страхових послуг /продуктів.

Назва

Вид продукції чи послуг

Частка в загальному обсязі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2. Дослідження організаційної структури та системи управління страховою компанією. Зобразити схематично організаційну структуру СК. З’ясувати, які функції покладено на органи управління та функціональні підрозділи СК. Визначити, чи має СК відокремлені структурні підрозділи (філії, представництва, відділення). Уточнити, які внутрішні документи страховика регламентують його діяльність загалом та діяльність його підрозділів зокрема.

 

3. Маркетингова діяльність страхової компанії.

З’ясувати, яка роль маркетингу у функціонуванні СК. Визначити структуру служби маркетингу, якщо така є в СК. Уточнити, які види маркетингових досліджень здійснюються страховиком та який механізм їх проведення.

Дослідити місце СК на ринку страхових послуг.

З’ясувати конкурентні переваги СК щодо надання страхових послуг у порівнянні з іншими страховиками. Провести аналіз рівня тарифів на послуги СК у порівнянні з середніми на ринку.

Уточнити, яка цільова аудиторія СК. Визначити основні канали реалізації та заходи по просуванню страхових послуг СК. З’ясувати відповідність послуг страховика реальним потребам споживачів.

 

4. Трудові ресурси та управління персоналом страхової компанії.

Дати характеристику персоналу СК / підрозділу, в якому студенти проходять практику. З’ясувати склад та структуру персоналу СК / підрозділу. Визначити, які вимоги висуваються до кваліфікації персоналу. Навести приклад посадової інструкції співробітника СК. Уточнити, які форми й методи управління персоналом, використовуються в СК / підрозділі.

 

 

ІІ. Аналіз фінансового-господарської діяльності страхової компанії:

Аналіз фінансового-господарської діяльності страхової діяльності базується на основі звітності страхової компанії, що включає наступну інформаційну базу:

  • Баланс (Форма 1);
  • Звіт про фінансові результати (Форма 2);
  • Звіт про рух грошових коштів (Форма 3);
  • Звіт про власний капітал (Форма 4).

Початкові (вихідні) дані для аналізу фінансового стану СК такі ж, як і для підприємства (дивитися с. 26-30).

 

Горизонтальний аналіз балансу СК

Статті

Значення статті по роках

Абсолютний приріст, тис. грн.

Темп приросту, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

 

(t5/t4-1)100

Активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оборотні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи, утримувані для продажу та групи вибуття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пасиви

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Власний капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові зобов'язання та забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання та забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зобов’язання, пов’язані з необоротними активами, утримуваними для продажу та групами вибуття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Горизонтальний аналіз необоротних активів СК

Статті

Значення статті по роках

Абсолютний приріст, тис. грн.

Темп приросту, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

 

(t5/t4-1)100

Залишкова вартість нематеріальних активів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Незавершені капітальні інвестиції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишкова вартість основних засобів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інвестиційна нерухомість

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Залишкова вартість довгострокових біологічних активів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові фінансові інвестиції, які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші фінансові інвестиції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокова дебіторська заборгованість

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відстрочені податкові активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші необоротні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Горизонтальний аналіз оборотних активів СК

Статті

Значення статті по роках

Абсолютний приріст, тис. грн.

Темп приросту, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

 

(t5/t4-1)100

Запаси

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні біологічні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дебіторська заборгованість за виданими авансами

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інша поточна дебіторська заборгованість

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні фінансові інвестиції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гроші та їх еквіваленти

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Витрати майбутніх періодів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші оборотні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оборотні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи, утримувані для продажу та групи вибуття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Горизонтальний аналіз власного капіталу СК

Статті

Значення статті по роках

Абсолютний приріст, тис. грн.

Темп приросту, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

 

(t5/t4-1)100

Зареєстрований пайовий капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатковий капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Резервний капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Неоплачений капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вилучений капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Власний капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Горизонтальний аналіз зобов’язань СК

Статті

Значення статті по роках

Абсолютний приріст, тис. грн.

Темп приросту, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

 

(t5/t4-1)100

Відстрочені податкові зобов'язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові кредити банків

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші довгострокові зобов'язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цільове фінансування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові зобов'язання та забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Короткострокові кредити банків

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання перед бюджетом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання зі страхування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання з оплати праці

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доходи майбутніх періодів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші поточні зобов'язання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання та забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зобов’язання, пов’язані з необоротними активами, утримуваними для продажу та групами вибуття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вертикальний аналіз балансу СК

Статті

Питома вага, %

Абсолютні відхилення у структурі, п.п.

Відносні відхилення у структурі, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

 

(t5/t4-1)100

Активи

100,00

100,00

100,00

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оборотні активи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Необоротні активи, утримувані для продажу та групи вибуття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пасиви

100,00

100,00

100,00

 

 

 

 

 

 

Власний капітал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довгострокові зобов'язання та забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поточні зобов'язання та забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зобов’язання, пов’язані з необоротними активами, утримуваними для продажу та групами вибуття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аналогічно проводиться такий вертикальний аналіз:

- необоротних активів СК;

- оборотних активів СК;

- власного капіталу СК;

- зобов’язань СК, у тому числі довгострокових і поточних зобов'язань та забезпечень.

 

Горизонтальний аналіз звіту про фінансові результати СК

Статті

Значення статті по роках

Абсолютний приріст, тис. грн.

Темп приросту, %

t1

t5

t2- t1

t5-t4

(t2/t1-1)100

 

(t5/t4-1)100

І. ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чистий доход (виручка) від реалізації продукції товарів, робіт, послуг)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Валовий прибуток (збиток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші операційні доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Адміністративні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Витрати на збут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші операційні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прибуток (збиток) від операційної діяльності

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доход від участі в капіталі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші фінансові доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фінансові витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Втрати від участі в капіталі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прибуток (збиток) від до оподаткування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Податок на прибуток 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чистий прибуток (збиток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. ЕЛЕМЕНТИ ОПЕРАЦІЙНИХ ВИТРАТ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Матеріальні затрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Витрати на оплату праці

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відрахування на соціальні заходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Амортизація

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші операційні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. РОЗРАХУНОК ПОКАЗНИКІВ ПРИБУТКОВОСТІ АКЦІЙ

Середньорічна кількість простих акцій

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Скоригована середньорічна кількість простих акцій

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чистий прибуток, (збиток) на одну просту акцію

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Скоригований чистий прибуток, (збиток) на одну просту акцію

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дивіденди на одну просту акцію

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вертикальний аналіз звіту про фінансові результати СК

Статті

Питома вага, %

Абсолютні відхилення у структурі, п.п.

Відносні відхилення у структурі, %

d1

d5

d2- d1

d5-d4

(d2/d1-1)100

 

(d5/d4-1)100

І. ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ

Чистий доход (виручка) від реалізації продукції товарів, робіт, послуг)

100,00

100,00

100,00

 

 

 

 

 

 

Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Валовий прибуток (збиток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші операційні доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Адміністративні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Витрати на збут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші операційні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прибуток (збиток) від операційної діяльності

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доход від участі в капіталі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші фінансові доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші доходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фінансові витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Втрати від участі в капіталі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прибуток (збиток) до оподаткування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Податок на прибуток 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чистий прибуток (збиток)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. ЕЛЕМЕНТИ ОПЕРАЦІЙНИХ ВИТРАТ

Матеріальні затрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Витрати на оплату праці

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відрахування на соціальні заходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Амортизація

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Інші операційні витрати

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разом

100,00

100,00

100,00

 

 

 

 

 

 

 

Для страхової компанії характерні такі ж показники оцінки фінансового стану, як і для підприємства (дивитися с. 46-52).

  1. коефіцієнти фінансової стійкості;
  2. коефіцієнти ліквідності та платоспроможності;
  3. коефіцієнти ділової активності;
  4. коефіцієнти ефективності (рентабельності) діяльності;
  5. коефіцієнти ринкової вартості акцій.

Разом з тим для СК розраховуються і специфічні показники.

 

Специфічні показники оцінки діяльності страхової компанії

Назва показника

Формула

Одиниця вимірювання

Умовні позначення

Примітки

Показники страхового портфеля

Коефіцієнт участі

КУ=СПвт/ СПт

%

СПвт - сума страхових платежів по в-виду страхування за т-період

Розраховується по кожному виду страхування

СПт - сума страхових платежів за т-період

Коефіцієнт перестрахування (в цілому)

КПД=ΣСППт/ ΣСПт

%

СППт - сума страхових платежів переданих в перестрахування за т-період

Розраховується за кожний квартал та рік в цілому

СПт - сума страхових платежів за т-період

Коефіцієнт перестрахування

КПС=СППвт/ СПвт

%

СППвт - сума страхових платежів по в-виду страхування переданих в перестрахування за т-період

Розраховується по кожному виду страхування, а також в цілому по страховому портфелю

СПвт - сума страхових платежів по в-виду страхування за т-період

Показники ризикованості страхових операцій

Коефіцієнт частоти страхових виплат (коефіцієнт ризику)

КР=ΣКВт/ ΣКДт

рази

КВт - кількість страхових виплат за т-період

Розраховується за кожний квартал та рік в цілому. В цілому та по кожному виду страхування

КДт - кількість договорів страхування за т-період

Коефіцієнт безпечності страхових операцій

КБСО=√1-КР/КДт*КР

рази

КР - коефіцієнт ризику

Розраховується за кожний квартал та рік в цілому

КДт - кількість договорів страхування за т-період

Показники страхових виплат

Середня виплата страхового відшкодування за одним договором

ССВ=ΣСВт/ ΣКДт

тис. грн

СВт - сума страхового відшкодування за т-період

Розраховується за кожний квартал та рік в цілому.За необхідності можна розрахувати по кожному виду страхування

КДт - кількість договорів страхування за т-період

Рівень страхових виплат (в цілому)

КВ=ΣСВт/ ΣСПт

%

СВт - сума страхового відшкодування за т-період

Поетапно розраховуються показники за кожний квартал та рік в цілому

СПт - сума страхових платежів за т-період

Рівень страхових виплат (по видам страхування)

КВв=СВвт/ СПвт

%

СВвт - сума страхового відшкодування по в-виду страхування за т-період

Поетапно розраховуються показники по кожному виду страхування за кожний квартал і в цілому за рік

СПвт - сума страхових платежів по в-виду страхування за т-період

Коефіцієнт поточного ризику

КПР= ΣСвВт'/ ΣСПвт*/12

 

СвВт' - сума страхових виплат по в-виду страхування за т' - один місяць

Розраховується за кожний квартал(або календарний місяць)

СПвт* - сума страхових платежів по в-виду страхування за т*- розрахований річний період

Показники платоспроможності страхової компанії

Фактичний запас платоспромож-ності (нетто-актив)

НА=Зат-НМАт-СЗт

тис.

грн

 

Зат - загальна сума активів за т-період

Поетапно розраховується для показника за кожний квартал

НМАт - сума нематеріальних активів за т-період

СЗт - загальна сума зобов’язань за т-період

Нормативний запас платоспромож-ності (на основі страхових платежів

НЗП(сп)= (СПт-(СПП*0,5))* 0,18

тис.

грн

СПт - сума страхових платежів за т-період

Поетапно розраховується для показника за кожний квартал

СППт - сума страхових платежів, переданих в перестрахування за т-період

Нормативний запас платоспромож-ності (на основі страхових виплат)

НЗП(св)= (СВт-(СВПт*0,5))* 0,26

тис.

грн

СВт - сума страхових виплат за т-період

Поетапно розраховується для показника за кожний квартал

СВПт - сума страхових виплат, що компенсуються перестраховикам

 

Таблиця для аналізу специфічних показників оцінки діяльності страхової компанії

Показник

Роки

t1

t2

t3

t4

t5

Показники страхового портфеля

Коефіцієнт участі

 

 

 

 

 

Коефіцієнт перестрахування (в цілому)

 

 

 

 

 

Коефіцієнт перестрахування

 

 

 

 

 

Показники ризикованості страхових операцій

Коефіцієнт частоти страхових виплат (коефіцієнт ризику)

 

 

 

 

 

Коефіцієнт безпечності страхових операцій

 

 

 

 

 

Показники страхових виплат

Середня виплата страхового відшкодування за одним договором

 

 

 

 

 

Рівень страхових виплат (в цілому)

 

 

 

 

 

Рівень страхових виплат (по видам страхування)

 

 

 

 

 

Коефіцієнт поточного ризику

 

 

 

 

 

Показники платоспроможності страхової компанії

Фактичний запас платоспроможності (нетто-актив)

 

 

 

 

 

Нормативний запас платоспроможності (на основі страхових платежів

 

 

 

 

 

Нормативний запас платоспроможності (на основі страхових виплат)

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Індивідуальне завдання

 

Завдання 1. Страховий портфель страховика.

  • Провести аналіз розміру та структури страхового портфеля конкретної СК.
  • Дослідити характеристики страхових продуктів конкретної СК.
  • Проаналізувати  пропорційність розподілу  доходів та витрат між різними видами страхування по конкретній страховій компанії.
  • Оцінити ризиковість  страхового портфеля конкретної СК.

 

Завдання 2. Маркетингова діяльність страховика.

  • Дослідити основні джерела інформації для маркетингових досліджень страховика.
  • Провести аналіз маркетингової політики страхової компанії за такими об’єктами: страхове поле (категорії потенційних клієнтів страховика та об’єктів страхування), якісні показники страхових продуктів (відповідність умов страхування реальним потребам страхувальника, конкурентоспроможність та прийнятна для страхувальника вартість, якість юридичної підготовки договорів і т.д.), канали реалізації страхових продуктів, формування споживчого попиту.
  • Дослідити значення реклами в діяльності страховика. Скласти план організації рекламної компанії.
  • Порівняти ефективність маркетингової діяльності вітчизняного та зарубіжного страховика.

 

Завдання 3. Страхова угода.

  • Дослідити за окремими видами страхування (на вибір) етапи проходження страхової угоди: аквізицію, супровід договору, дії при настанні страхового випадку та здійснення страхового відшкодування.
  • Сформулювати порядок проходження договорів страхування на прикладі конкретної страхової компанії з визначенням виконавців по стадіях підготовки, опрацювання та контролю за реалізацією договорів.
  • Дослідити порядок урегулювання збитків та проходження відповідних документів, якими регулюються розрахунки з клієнтами по факту страхового випадку, а також порядок розрахунків з перестраховиками.
  • Визначити фактори підвищення ефективності реалізації страхової угоди.

 

Завдання 4. Реалізація страхових послуг.

  • Дослідити канали реалізації страхових послуг конкретної СК.
  • Проаналізувати за окремими видами страхування процес реалізації страхової послуги.
  • Визначити фактори, що впливають на реалізацію страхових послуг.
  • Порівняти канали реалізації страхових послуг вітчизняного та зарубіжного страховика.

 

Завдання 5. Перестрахування.

  • Дослідити перестрахувальні операції конкретної страхової компанії: визначити тенденції їх розвитку, суб’єктів перестрахувальної операції, взаємовідносини між ними.
  • Проаналізувати основні форми перестрахувального захисту.
  • Визначити особливості перестрахування ризиків у нерезидентів та його рівень.
  •  Дослідити рівень власного утримання цедентів при перестрахуванні, необхідність регламентації його розміру.

 

Завдання 6. Грошові надходження страхової компанії.

 

Завдання 7. Прибуток страховика.

  • Дослідити основні джерела формування прибутку страховика.
  • Проаналізувати джерела формування прибутку конкретної страхової компанії. Визначити прибуток від страхової діяльності.
  • Визначити вплив витрат страхової компанії (в т.ч. складу витрат на організацію страхування) на формування прибутку.
  • Дослідити особливості обчислення прибутку страховика (зароблена премія та специфіка її визначення).

 

Завдання 8. Оподаткування страховика.

  • Визначити особливості страхування як сфери бізнесу.
  • Вивчити особливості нарахування та сплати податку на прибуток СК.
  • Проаналізувати нарахування та сплату інших податкових платежів страховиком.
  • Дослідити збори та цільові відрахування, які сплачуються в СК.

 

Завдання 9. Страхові резерви компаній зі страхування життя.

  • Дослідити роль страхових резервів у забезпеченні фінансової надійності компаній зі страхування життя.
  • Проаналізувати підходи до розрахунку резервів зі страхування життя в Україні і закордоном.
  • Дослідити процес формування страхових резервів конкретної компаній зі страхування життя.
  • Оцінити адекватність страхових резервів конкретної компаній зі страхування життя її зобов’язанням.

 

Завдання 10. Страхові резерви з non-life страхування.

  • Дослідити роль страхових резервів у забезпеченні фінансової надійності страховика, що здійснює загальні види страхування.
  • Порівняти вітчизняний та зарубіжний досвід розрахунку і формування страхових резервів.
  • Дослідити процес формування страхових резервів конкретної СК, що здійснює загальні види страхування.
  • Сформулювати пропозиції щодо вдосконалення системи технічних резервів страховиків України, ґрунтуючись на практиці окремої страхової компанії.

 

Завдання 11. Власний капітал страхової компанії.

  • Дослідити роль страхових резервів у забезпеченні фінансової надійності страховика.
  • Дослідити структуру власного капіталу конкретної СК.
  • Проаналізувати основні вимоги до формування власного капіталу страховика та його відповідність цим вимогам.
  • Дослідити особливості управління власним капіталом страхової компанії.

 

Завдання 12. Використання прибутку страхової компанії.

  • Вивчити основні джерела формування прибутку страхової компанії.
  • Дослідити напрямки використання прибутку страхової компанії.
  • Розподіл прибутку серед власників та дивідендна політика конкретної страхової компанії.
  • Капіталізація прибутку як форма його використання та її застосування СК.

 

Завдання 13. Інвестиційна діяльність страхової компанії.

  • Дослідити сутність інвестиційної діяльності страхової компанії.
  • Проаналізувати державну регламентацію інвестиційної діяльності страховиків.
  • Вивчити особливості управління інвестиціями в СК.
  • Дослідити структуру та динаміку інвестиційної діяльності конкретної СК.

 

Завдання 14. Управління фінансовими ризиками страхової компанії.

  • Дослідити значення та види ризиків у фінансово-господарській діяльності страхової компанії (ризики функціонування).
  • Дослідити ризики, які СК приймає на страхування.
  • Вивчити основні моделі та методи управління різними групами ризиків в СК.
  • Проаналізувати ризик-менеджмент конкретної СК.

 

Завдання 15. Актуарні розрахунки в страхуванні.

  • Навести класифікацію основних видів актуарних розрахунків, яку використовує конкретний страховик. Визначте їх основні завдання та призначення.
  • Дати характеристику основним показникам страхової статистики. Обрахуйте збитковість страхової суми, частоту збитку, важкість збитку в динаміці за різними видами страхування та за різними регіонами. Зробіть порівняльний аналіз.
  • Дослідити специфіку обрахунку страхового тарифу, страхових платежів для ризикового та нагромаджувального страхування.
  • Проаналізувати актуарну діяльність в конкретній страховій компанії.

 

Завдання 16. Андерайтинг у страхуванні.

  • Дослідити сутність та процес андерайтингу в страхуванні.
  • Дати характеристику основним етапам андерайтингу страховика.
  • Проаналізувати андерайтинг конкретної СК.
  • Оцінити андерайтингові політику страховика на обґрунтувати пропозиції по її удосконаленню.

 

Завдання 17. Фінансова надійність страхової компанії.

  • Дослідити зв’язок фінансової надійності страховика з тарифною, фінансовою  інвестиційною політикою.
  • Проаналізувати вплив основних чинників на рівень фінансової надійності  страховика: обсяг власних коштів, рівень страхових тарифів, ступінь збалансованості страхового портфеля, страхові резерви, перестрахування тощо.
  • Дослідити підходи до оцінки рівня фінансової надійності страховика.
  • Оцінити фінансову надійність конкретної СК.

 

Завдання 18. Платоспроможність страховика.

  • Дослідити сутність платоспроможності страховика та визначити фактори, які на неї впливають.
  • Обґрунтувати основні переваги і недоліки вітчизняного та зарубіжного підходу до визначення запасу платоспроможності.
  • Розрахувати нормативний та фактичний запас платоспроможності конкретної страхової компанії.
  • Оцінити платоспроможності конкретної страхової компанії, з врахуванням всіх факторів, що на неї впливають, та обґрунтувати пропозиції по її підвищенню.

 

Завдання 19. Регулювання страхової діяльності.

  • Дослідити особливості державного регулювання діяльності страховиків в Україні: сутність та основні механізми.
  • Визначити завдання та функції органів державного нагляду  та контролю у сфері страхування.
  • Обґрунтувати можливості використання зарубіжного досвіду  з державного регулювання процесів  на страховому ринку.
  • Оцінити вплив державного регулювання на діяльність СК. Окреслити проблеми та напрямки вдосконалення державної політики в галузі страхування.

 

Завдання 20. Інновації в страхуванні.

  • Дослідити сутність та особливості інновацій в страхуванні.
  • Вивчити зарубіжний досвід у сфері інновацій в страхуванні.
  • Проаналізувати вітчизняну практику застосування інновацій в страхуванні.
  • Здійснити аналіз інновацій конкретної СК та розробити пропозиції по подальшому їх впровадженні.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Навчально-методичні рекомендації для проходження виробничої практики студентами напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»

у  ДЕРЖАВНІЙ КАЗНАЧЕЙСЬКІЙ СЛУЖБІ УКРАЇНИ

 

Зміст практики

Розділ 1. Загальна характеристика особливостей діяльності об’єкта практики.

1.1 Організація роботи управління (відділу). Завдання та функції  управління (відділу), його місце в структурі органу казначейства. Структура управління (відділу). Розподіл повноважень між працівниками управління (відділу). Навантаження на  одного працівника (на прикладі 3-х посад). Взаємозв’язок між відділами в управлінні (працівниками відділу).

1.2 Інформаційне та програмне забезпечення роботи управління (відділу). Нормативно-правові акти, якими керується у роботі управління (відділ). Внутрішні документи, що формуються в управлінні (відділі): зміст інформації, напрями використання. Інформація, що надходить в управління (відділ) з інших структурних підрозділів органу казначейства та інших державних органів.

Прикладне програмне забезпечення АС «Казна-Видатки» (АС «Казна», АС «Казна-Доходи») та його характеристика.

1.3 Аналіз виконання дохідної частини Державного бюджету України за поточний  (попередній) рік.

Проаналізувати виконання дохідної частини Державного бюджету України в розрізі загального і спеціального фонду та складових відповідно до бюджетної класифікації, а саме:

  • податкові надходження;
  • неподаткові надходження;
  • доходи від операцій з капіталом;
  • офіційні трансферти;
  • загальнодержавні цільові фонди.

Порівняти планові і фактичні суми в середині кожної із зазначених груп. Встановити причини невиконання або перевиконання планових показників дохідної частини Державного  бюджету України.

Проаналізувати структуру доходів Державного бюджету України за фактичним виконанням.

1.4 Аналіз виконання видаткової частини Державного бюджету України за поточний (попередній) рік.

Проаналізувати виконання видаткової частини Державного бюджету України в розрізі функціональних груп (економічної, програмної, відомчої класифікації). Порівняти планові і фактичні суми в цілому по групі та в середині кожної із груп. Згрупувати всі видатки в наступні групи:

  • видатки на економічну діяльність;
  • видатки на соціальний захист населення і утримання соціально-культурної сфери;
  • видатки на управління;
  • видатки на оборону і правоохоронну діяльність;
  • інші видатки, не віднесені до основних груп.

Визначити відсоток виконання бюджету за видатками. Встановити причини невиконання або перевиконання планових показників видаткової частини Державного бюджету України.

Проаналізувати структуру видатків Державного бюджету України за фактичним виконанням.

 

Розділ 2. Основні статистичні показники діяльності об’єкта практики.

Загальна кількість платників, які вносять платежі до Державного бюджету України (загальний і спеціальний фонди) у розрізі юридичних і фізичних осіб та видів платежів. На основі зазначених абсолютних показників розрахувати та проаналізувати відносні показники, зробити висновки.

Кількість клієнтів, що знаходяться на обслуговуванні в органі казначейства у розрізі розпорядників бюджетних коштів вищого і нижчого рівня, одержувачів бюджетних коштів, інших клієнтів. Кількість відкритих їм рахунків у розрізі видів бюджетних рахунків, а саме: реєстраційних, спеціальних реєстраційних та інших рахунків. Кількість і суми попереджень про неналежне виконання бюджетного законодавства при прийнятті до обліку зобов’язань і платіжного доручення для проведення платежу у розрізі причин. Навантаження на одного працівника управління (відділу) органу казначейства. На основі зазначених абсолютних показників розрахувати та проаналізувати відносні показники, зробити висновки.

 

Розділ 3. Індивідуальне завдання

1. Казначейське обслуговування видаткової частини Державного бюджету України

а) Формування мережі розпорядників і одержувачів бюджетних коштів у відповідному органі Державної казначейської служби України. На прикладі  даних за  поточний рік  висвітлити порядок формування мережі: інформація і терміни її подання розпорядниками і одержувачами бюджетних коштів до органу казначейства; співпраця розпорядників коштів нижчого ступеня з розпорядниками коштів вищого ступеня; співпраця органів казначейства всіх трьох ланок;  терміни внесення змін до мережі протягом бюджетного періоду.

б) Відкриття рахунків для розпорядників і одержувачів бюджетних коштів у відповідному органі Державної казначейської служби України. На конкретному прикладі показати порядок відкриття рахунків розпоряднику і одержувачу бюджетних коштів в органі казначейства; визначити види рахунків і дати їм характеристику; охарактеризувати пакет документів, що необхідно подати до органу казначейства із зазначенням терміну їх подання; доведення інформації про відкриття рахунків.

в) Формування інформації і даних, необхідних для здійснення видатків бюджету відповідним органом Державної казначейської служби України.

Показати порядок доведення розпису Державного бюджету України (видатків) на поточний рік до органу казначейства. На конкретних прикладах (3-х розпорядників і одержувачів бюджетних коштів) показати порядок подання та реєстрації в органі казначейства даних затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів, помісячних планів використання бюджетних коштів та зміни до них. Затвердження і подання до органів казначейства паспортів бюджетних програм. Порядок відкриття бюджетних асигнувань в органах казначейства.

г) Взяття до обліку бюджетних зобов’язань 

На прикладі вищестоящого розпорядника бюджетних коштів, розпорядника бюджетних коштів нижчого ступеня, одержувача бюджетних коштів показати: оформлення бюджетних зобов’язань і бюджетних фінансових зобов’язань розпорядниками і одержувачами бюджетних коштів; подання реєстрів бюджетних зобов’язань і бюджетних фінансових зобов’язань до органу казначейства; попередній контроль і реєстрація  бюджетних зобов’язань і бюджетних фінансових зобов’язань; причини невзяття до обліку бюджетних зобов’язань і бюджетних фінансових зобов’язань; оформлення попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою про усунення і доведення  його до відома клієнтів.

д) Здійснення видатків бюджету.

На прикладі вищестоящого розпорядника бюджетних коштів, розпорядника бюджетних коштів нижчого ступеня, одержувача бюджетних коштів показати: оформлення розрахункових документів розпорядниками і одержувачами бюджетних коштів для здійснення видатків (проведення платежу безготівковим шляхом) і подання  до органу казначейства; поточний контроль при безготівкових розрахунках; причини неприйняття до виконання платіжних доручень, оформлення попереджень про неналежне виконання бюджетного законодавства і доведення його до відома клієнтів; оформлення розрахункових документів розпорядниками і одержувачами бюджетних коштів для одержання готівкових коштів і подання  до органу казначейства; поточний контроль при оформленні процедури видачі готівкових коштів.

е) Взяття на обслуговування до відповідного органу Державної казначейської служби України розпорядників та одержувачів бюджетних коштів.

На конкретному прикладі показати порядок взяття на обслуговування  розпорядника і одержувача бюджетних коштів: порядок включення розпорядника і одержувача бюджетних коштів, що мають право обслуговуватися у відповідному органі казначейства, до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів; доведення інформації про включення до єдиного реєстру розпорядника і  одержувача бюджетних коштів до Єдиного реєстру за ланками органів Державної казначейської служби України; перевірка відповідності даних про мережу, доведену вищестоящим органом казначейства, з переліком розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, що обслуговуються у даному органі казначейства.

 

2. Казначейське обслуговування видаткової частини місцевих бюджетів України

а) Взяття на обслуговування до відповідного територіального органу Державної казначейської служби України розпорядників та одержувачів бюджетних коштів.

На конкретному прикладі показати порядок взяття на обслуговування  розпорядника і одержувача бюджетних коштів: порядок включення розпорядника і одержувача бюджетних коштів, що мають право обслуговуватися у відповідному органі казначейства, до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів; доведення інформації про включення до єдиного реєстру розпорядника і  одержувача бюджетних коштів до Єдиного реєстру за ланками територіальних органів Державної казначейської служби України; перевірка відповідності даних про мережу, доведену вищестоящим органом казначейства, з переліком розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, що обслуговуються у даному органі казначейства.

б) Формування мережі розпорядників і одержувачів бюджетних коштів у відповідному територіальному органі Державної казначейської служби України.

На прикладі даних поточного року  висвітлити порядок формування мережі: інформація і терміни її подання розпорядниками і одержувачами бюджетних коштів до органу казначейства; співпраця розпорядників коштів нижчого ступеня з розпорядниками коштів вищого ступеня; співпраця органів казначейства;  терміни та порядок внесення змін до мережі протягом бюджетного періоду.

в) Відкриття рахунків для розпорядників і одержувачів бюджетних коштів у відповідному територіальному органі Державної казначейської служби України.

На конкретному прикладі показати порядок відкриття рахунків розпоряднику і одержувачу бюджетних коштів в органі казначейства: визначити види рахунків і дати їм характеристику; охарактеризувати пакет документів, що необхідно подати до органу казначейства із зазначенням терміну їх подання; доведення інформації про відкриття рахунків.

г) Формування інформації і даних, необхідних для здійснення видатків бюджету відповідним територіальним органом Державної казначейської служби України.

Показати порядок доведення розпису (видатків) відповідного місцевого бюджету  на поточний рік до органу казначейства. На конкретних прикладах (3-х розпорядників і одержувачів бюджетних коштів) показати порядок подання та реєстрації в органі казначейства даних затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів, помісячних планів використання бюджетних коштів та зміни до них. Затвердження і подання до органів казначейства паспортів бюджетних програм.

д) Взяття до обліку бюджетних зобов’язань.

На прикладі вищестоящого розпорядника бюджетних коштів, розпорядника бюджетних коштів нижчого ступеня, одержувача бюджетних коштів показати: оформлення бюджетних зобов’язань і бюджетних фінансових зобов’язань розпорядниками і одержувачами бюджетних коштів; подання реєстрів бюджетних зобов’язань і бюджетних фінансових зобов’язань до органу казначейства; попередній контроль і реєстрація  бюджетних зобов’язань і бюджетних фінансових зобов’язань; причини невзяття до обліку бюджетних зобов’язань і бюджетних фінансових зобов’язань; оформлення попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою про усунення і доведення  його до відома клієнтів.

е) Здійснення видатків бюджету.

На прикладі вищестоящого розпорядника бюджетних коштів, розпорядника бюджетних коштів нижчого ступеня, одержувача бюджетних коштів показати: оформлення розрахункових документів розпорядниками і одержувачами бюджетних коштів для здійснення видатків (проведення платежу безготівковим шляхом) і подання  до органу казначейства; поточний контроль при безготівкових розрахунках; причини неприйняття до виконання платіжних доручень, оформлення попереджень про неналежне виконання бюджетного законодавства і доведення його до відома клієнтів; оформлення розрахункових документів розпорядниками і одержувачами бюджетних коштів для одержання готівкових коштів і подання  до органу казначейства; поточний контроль при оформленні процедури видачі готівкових коштів.

 

3. Звітність про виконання Державного бюджету і місцевих бюджетів України

а) Звітність розпорядників та одержувачів бюджетних коштів про витрачання бюджетних коштів.

Бюджетна і фінансова звітність розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, що обслуговуються у даному органі казначейства: періодичність, склад, порядок підготовки і подання, терміни, порядок прийняття і перевірки в органі казначейства (на конкретному прикладі: розпорядника бюджетних коштів вищого ступеня,  розпорядника бюджетних коштів нижчого ступеня,  одержувача бюджетних коштів).

 б) Звітність про виконання Державного бюджету України.  Бюджетна і фінансова звітність про виконання Державного бюджету України, що формується у відповідному органі казначейства: періодичність, склад, порядок і терміни підготовки та подання вищестоящим органам казначейства, порядок прийняття і перевірки в органі казначейства (на прикладі даних поточного року).

Періодичність, порядок, склад і терміни підготовки і подання звітності про виконання Державного бюджету України (зведених показників звітності) Верховній Раді України, Президенту України, Кабінету Міністрів України, Рахунковій палаті України, Міністерству фінансів України (на прикладі даних поточного року).

в) Звітність про виконання місцевих бюджетів.

Бюджетна і фінансова звітність про виконання відповідного місцевого бюджету , що формується у відповідному органі казначейства: періодичність, склад, порядок і терміни  підготовки та подання вищестоящим органам казначейства, порядок прийняття і перевірки в органі казначейства (на прикладі поточного року).

 Періодичність, порядок, склад і терміни підготовки та подання звітності про виконання місцевих бюджетів (зведених показників звітності) відповідним місцевим фінансовим органам,  відповідній місцевій Раді, місцевій державній адміністрації (іншому виконавчому органу відповідної місцевої ради),  (на прикладі поточного року).

 

4. Казначейське обслуговування дохідної частини Державного бюджету України

а) Формування списків платників.

Порядок і терміни підготовки органами податкової служби списків платників податків, які перебувають на податковому обліку в кожному районі, місті, області та подання їх органам казначейства. Особливості формування списків платників податків. Порядок внесення змін до списків платників податків протягом бюджетного періоду.

б) Відкриття рахунків для зарахування доходів.

За даними поточного року показати порядок відкриття та закриття бюджетних рахунків для зарахування надходжень до бюджету у даному органі казначейства. Доведення інформації про відкриті/закриті рахунки до вищестоящого органу казначейства для подальшого інформування органів, що контролюють  справляння надходжень до бюджету, згідно із встановленими порядками взаємодії. Документи, які складають в органі казначейства при відкритті рахунків.

в) Перерахування платежів до бюджету платниками.

Порядок перерахування платежів платниками до бюджету. Форми перерахування. Документи, на підставі яких проводиться перерахування платежів до бюджету у розрізі юридичних і фізичних осіб.

г) Операції за надходженнями до загального фонду Державного бюджету України (на прикладі ПДВ, акцизного податку, податку на прибуток). 

Порядок зарахування доходів до загального фонду бюджету, рахунки, які призначені для цього. Порядок відображення на рахунках коштів, які призначені для повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів і відшкодування податку на додану вартість.

Порядок зарахування доходів від повернення до загального фонду Державного  бюджету України  бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою або під державні гарантії.

д) Операції за надходженнями до спеціального фонду Державного бюджету України та за власними надходженнями бюджетних установ (на прикладі двох видів надходжень до спеціального фонду бюджету і власних надходжень бюджетних установ). 

Порядок зарахування доходів до спеціального фонду бюджету; рахунки, які призначені для цього. Порядок відображення на рахунках коштів, які призначені повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів.

 Порядок зарахування доходів від повернення до спеціального фонду Державного  бюджету України  бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою або під державні гарантії.

Порядок зарахування платежів, які належать до власних надходжень бюджетних установ, що утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України, і є джерелом формування спеціального фонду бюджету. Порядок відображення на рахунках коштів, які належать до повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зазначених платежів.

е) Операції за платежами, які розподіляються між Державним бюджетом України та місцевими бюджетами (на прикладі двох видів доходів).

Порядок зарахування доходів, які розподіляються між Державним бюджетом України і місцевими бюджетами, рахунки, які призначені для цього. Порядок відображення на рахунках коштів, які належать до повернення помилково або надміру зарахованих платежів до бюджету.

Відображення операцій за платежами, які розподіляються між  Державним бюджетом України та місцевими бюджетами  в оперативній звітності (ф.412).

 

5. Казначейське обслуговування дохідної частини  місцевих бюджетів України

а) Формування списків платників.

Порядок і терміни підготовки органами податкової служби списків платників податків, які перебувають на податковому обліку в кожному районі, місті, області та подання їх органам казначейства. Особливості формування списків платників податків. Порядок внесення змін до списків платників податків протягом бюджетного періоду.

б) Відкриття рахунків для зарахування доходів.

 За даними поточного року показати порядок відкриття та закриття бюджетних рахунків для зарахування надходжень до бюджету у даному органі казначейства. Доведення інформації про відкриті/закриті рахунки до вищестоящого органу казначейства для подальшого інформування органів, що контролюють  справляння надходжень бюджету, згідно із встановленими порядками взаємодії. Документи, які складають в органі казначейства при відкритті рахунків.

в) Перерахування платежів до бюджету платниками.

Порядок перерахування платежів платниками до бюджету. Форми перерахування. Документи, на підставі яких проводиться перерахування платежів до бюджету у розрізі юридичних і фізичних осіб.

г) Операції за надходженнями до загального фонду відповідного місцевого бюджету (на прикладі податку на доходи фізичних осіб, плати за землю, єдиного податку). 

Порядок зарахування доходів до загального фонду бюджету, рахунки, які призначені для цього. Порядок відображення на рахунках коштів, які належать до повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів.

Відображення операцій щодо надходження до загального фонду відповідного місцевого бюджету в оперативній звітності.

д) Операції за надходженнями до спеціального фонду відповідного місцевого бюджету  та за власними надходженнями бюджетних установ (на прикладі двох видів надходжень до спеціального фонду бюджету і власних надходжень бюджетних установ).

 Порядок зарахування доходів до спеціального фонду бюджету, рахунки, які призначені для цього. Порядок відображення на рахунках коштів, які належать до повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів.

 Порядок зарахування платежів, які належать до власних надходжень бюджетних установ, що утримуються за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету, і є джерелом формування спеціального фонду бюджету. Порядок відображення на рахунках коштів, які належать до повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зазначених платежів.

Відображення операцій щодо надходження до спеціального фонду відповідного місцевого бюджету в оперативній звітності.

е) Операції за платежами, які розподіляються між  рівнями місцевих бюджетів (на прикладі двох видів доходів).

Порядок зарахування доходів, які розподіляються між рівнями місцевих бюджетів, рахунки, які призначені для цього. Порядок відображення на рахунках коштів, які належать до повернення помилково або надміру зарахованих платежів до бюджету .

Відображення операцій за платежами, які розподіляються між  рівнями місцевих бюджетів  в оперативній звітності.

є) Операції за платежами до бюджету, які розподіляються між загальним та спеціальним фондами місцевих бюджетів (на прикладі двох видів доходів).

Порядок зарахування доходів, які розподіляються між загальним і спеціальним фондами відповідного  місцевого бюджету, рахунки, які призначені для цього. Порядок відображення на рахунках коштів, які належать до повернення помилково або надміру зарахованих платежів до бюджету.

Відображення операцій за платежами, які розподіляються між загальним і спеціальним фондами відповідного місцевого бюджету в оперативній звітності.

 

 

Навчально-методичні рекомендації для проходження виробничої практики студентами напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» у

ДЕРЖАВНІЙ ФІСКАЛЬНІЙ СЛУЖБІ УКРАЇНИ

 та її структурних підрозділах

 

Розділ 1. Характеристика особливостей діяльності об’єкта практики

1.1 Організація роботи управління (відділу).

Завдання та функції управління (відділу), його місце в структурі орану  фіскальної служби. Структура управління (відділу). Розподіл повноважень між працівниками управління (відділу). Навантаження на одного працівника (на прикладі 3-х посад). Взаємозв’язок між відділами управління (працівниками відділу).

1.2  Інформаційне забезпечення роботи управління (відділу).

Нормативно-правові акти, якими керується у роботі управління (відділ). Внутрішні документи, що формуються в управлінні (відділі): зміст інформації, напрями використання. Інформація, що надходить в управління (відділ) з інших управлінь (відділів) та з зовнішніх джерел. Організація роботи з документами. Схеми документообороту та обміну інформацією з іншими структурними підрозділами фіскального органу та іншими державними органами.

Єдина база даних податкових знань. Матеріали, що розміщуються на Web-сайті.

 

Розділ 2. Основні статистичні показники, що характеризують діяльність об’єкта практики.

Кількість взятих на облік юридичних осіб за відокремленими підрозділами юридичних осіб. Кількість взятих на облік самозайнятих осіб. Звітні показники щодо мобілізації коштів до зведеного, державного та місцевого бюджетів. Розрахунки платників з бюджетом (переплата, заборгованість). Результати контрольно-перевірочної роботи. Розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань. Суми отриманих пільг по оподаткуванню. Показники податкової звітності, наданої платниками податків.

Надходження платежів (нарахування, мобілізація, переплата, за рахунок стягнення податкового боргу). Податковий борг в розрізі категорій платників, платежів. Податкові пільги в розрізі платежів.

Облікова робота: Кількість зареєстрованих платників податків в розрізі платежів. Кількість поданих податкових декларацій (своєчасно поданих, прострочених або неповних платежів).

 Контрольно-перевірочна робота: кількість виїзних перевірок, невиїзних  перевірок в розрізі категорій платників податків, кількість та сума донарахувань податків та фінансові штрафні санкції за результатами перевірок в розрізі платежів Кількість порушених кримінальних справ.

Масово-роз'яснювальна робота: Кількість листів, отриманих від платників податків. Кількість звернень, отриманих електронною поштою. Кількість консультацій, наданих по телефону. Кількість консультацій, наданих на особистому прийомі. Кількість відвідувань wеb-сайтів органу Державної фіскальної служби. Кількість брошур і буклетів.

Кількість платників податків – юридичних осіб, зареєстрованих у податковому органі, у тому числі, що сплачують податки. Кількість великих платників. Кількість платників – юридичних осіб включених до плану-графіку проведення перевірок з розбивкою по кварталах, у тому числі великих платників. Кількість фактично перевірених платників – юридичних осіб. Кількість платників, у яких виявлено порушення податкового законодавства, у тому числі великих платників. Кількість проведених перевірок: планових, позапланових. Суми донарахованих за результатами перевірок сум податків: загалом, у великих платників, за окремими видами податків, за видами перевірок, за галузями господарювання. Суми нарахованих фінансових санкцій. Суми фактично сплачених податків, які було донараховано за результатами перевірок.

Сума ПДВ, заявлена платниками до відшкодування, у тому числі на розрахунковий рахунок. Кількість платників, що заявили суми ПДВ до відшкодування, у тому числі на розрахунковий рахунок. Сума ПДВ, заявлена платниками до відшкодування, що не була підтверджена проведеними перевірками, у тому числі сума відшкодування, що була завищена. Кількість платників, що невірно визначили суми ПДВ до відшкодування (окремо ті, що зависили, і ті, що занизили). Сума втрат бюджету від незаконного відшкодування ПДВ. Сума бюджетного відшкодування ПДВ, перерахована платникам на розрахунковий рахунок, у тому числі з порушенням законодавчо встановлених термінів. Кількість платників, що отримали бюджетне відшкодування ПДВ, у тому числі на розрахунковий рахунок. Сума бюджетного відшкодування ПДВ, зарахована платникам в рахунок майбутніх платежів, у тому числі з порушенням законодавчо встановлених термінів. Сума заборгованості бюджету з відшкодування ПДВ, у тому числі сума простроченої заборгованості. Частота звернення працівниками підрозділу до Єдиного реєстру податкових накладних. Кількість працівників підрозділу з контролю за відшкодуванням ПДВ. Кількість платників, що обслуговуються даним підрозділом. Кількість платників ПДВ, зареєстрованих у податковому органі, у тому числі, ті, що сплачують податки. Кількість платників ПДВ, що потенційно (при наявності від’ємного сальдо з ПДВ) мають право на отримання бюджетного відшкодування. Кількість платників ПДВ, що потенційно (при наявності від’ємного сальдо з ПДВ) мають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування. Кількість позовів, направлених до суду, за результатами роботи підрозділу, у тому числі, ті, що  вирішені на користь фіскального органу. Кількість скарг, отриманих на працівників підрозділів.

Загальна сума податкового боргу, що виник у поточному році; списані суми податкового боргу протягом року; сума податкового боргу на кінець року. Кількість платників податків – юридичних та фізичних осіб (СПД), зареєстрованих у фіскальному органі, у тому числі, що сплачують податки. Кількість платників – юридичних та фізичних осіб (СПД) осіб, у яких існує заборгованість з податків і обов’язкових платежів перед бюджетом з розбивкою по видах платежів. Кількість випадків застосування адміністративного арешту активів; сума боргу, що існувала до прийняття рішення про застосування адміністративного арешту і після. Сума активів, взята до податкової застави. Кількість направлених податкових вимог; суми податкового боргу, що були погашені в результаті застосовування цього заходу. Суми нарахованих фінансових санкцій та пені. Суми фактично сплачених податків у результаті застосування заходів з погашення прострочених податкових зобов’язань (окремо по кожному із методів управління податковим боргом).

На основі зазначених абсолютних показників розрахувати та проаналізувати відносні показники, з’ясувати новації обліку платників податків відповідно до  Податкового кодексу України. Зробити висновки.

 

Розділ 3. Індивідуальне завдання

 

1. Облік платників податків

а) Взяття на облік юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів. Підстави взяття на облік юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів. Охарактеризувати порядок взяття на облік на прикладі конкретного платника (фізичної чи юридичної особи).

б) Внесення змін та зняття з обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів

Внесення змін до облікових даних платників податків. Підстави для внесення змін до облікових даних платників податків.

Підстави та порядок зняття з обліку в органах державної фіскальної служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб.

в) Відкриття та закриття рахунків платників податків в банках та інших фінансових установах

Вимоги до відкриття та закриття рахунків платників податків в банках та інших фінансових установах. Перелік документів. Обов’язки банків та інших фінансових установ. Дата початку видаткових операцій за рахунком платника податків.  Обов’язки фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Порядок подання, форма і зміст повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах, перелік підстав для відмови органів державної фіскальної служби у взятті рахунків на облік.

г) Державний реєстр фізичних осіб - платників податків.

Мета створення ДРФО,  зміст інформації про фізичних осіб, зміст облікової  картки фізичної особи - платника податків;  окремий регістр  фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника. Порядок використання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб.

д) Організація роботи з приймання та обробки податкової звітності.

Впровадження та супроводження форм оперативного обліку  податків і зборів (обов’язкових платежів), що надходять до бюджетів. Супроводження порядку взаємодії органів державної фіскальної служби  та органів державного казначейства  в процесі повернення надміру сплачених податків, зборів (обов’язкових платежів) платникам податків.

Формування звітності за обліковими показниками. Наповнення інформаційної бази  звітними показниками.

 

  1. Оподаткування юридичних осіб

а) Облік платників податків юридичних осіб.

Проаналізувати роботу структурного підрозділу по забезпеченню повноти обліку платників податків - юридичних осіб. Реєстрація платника податку на додану вартість на прикладі конкретної юридичної особи.

б) Контроль за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати податків юридичними особами.

Описати процедуру проведення камеральних та документальних перевірок на прикладі конкретного платника податку з ПДВ, акцизного податку, податку на прибуток та платежів за землекористування, місцевих, ресурсних (рентних) і неподаткових платежів. Здійснення донарахувань та застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Основні причини порушень податкового законодавства, їх вплив на стан мобілізації надходжень податків до бюджету. Здійснення заходів по упередженню росту податкового боргу з ПДВ, акцизного податку, податку на прибуток та платежів за землекористування, місцевих, ресурсних (рентних) і неподаткових платежів, контроль за їх виконанням.

в) Консультативна робота серед платників податків-юридичних осіб.

Здійснити аналіз масово-роз’яснювальної роботи з податків: ПДВ, акцизного податку, податку на прибуток та платежів за землекористування, місцевих, ресурсних (рентних) і неподаткових платежів; узагальнити звернення платників і пропозиції з метою поліпшення обслуговування платників податків.

 

  1. Оподаткування фізичних осіб

а) Облік платників податків-фізичних осіб.

Проаналізувати роботу структурного підрозділу по забезпеченню повноти обліку платників податків - фізичних осіб. Облік фізичних осіб-підприємців.

б) Контроль за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати податків фізичними особами.

Описати процедуру проведення камеральних та документальних перевірок на прикладі конкретного платника податку з доходів, майнових податків, податків з самозайнятих осіб. Здійснення донарахувань та застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Основні причини порушень податкового законодавства, їх вплив на стан мобілізації надходжень податків до бюджету. Здійснення заходів по упередженню росту податкового боргу з податку з доходів, майнових податків, податків з самозайнятих осіб, контроль за їх виконанням.

 в) Консультативна робота серед платників податків - фізичних осіб. Проаналізувати результативність консультативної роботи у розрізі видів доходів та категорій платників, що звертались за податковими консультаціями. Узагальнити звернення і пропозиції платників, виявити найбільш проблемні питання в оподаткування доходів фізичних осіб.

г) Аналіз результатів роботи управління оподаткування фізичних осіб ДПІ.

Оцінка надходжень по джерелах сплати; динаміки податкового боргу; рівня використання бази оподаткування; видів та сум пільг, кількості пільг та пільговиків - здійснити аналіз структури, ефективності наданих пільг по оподаткуванню і втрат бюджету від їх застосування.

Участь підрозділу у формуванні прогнозних показників надходжень податку з доходів, майнових податків, податків з самозайнятих осіб, визначення бази оподаткування.

 

  1. Податковий контроль юридичних осіб

а )Підготовка до проведення документальних перевірок.

Зібрання, обробка, узагальнення та аналіз інформації про платників податків. Складання плану-графіка перевірок. Формування контрольно-перевірочної бригади. Програма перевірки. Направлення на перевірку.

Структура та зміст протоколу, довідки, акту перевірки. Аналіз причин і оцінка фактів порушень законодавства про податки, виявлених під час документальних перевірок суб’єктів підприємницької діяльності. Виявлення типових порушень податкового законодавства, їх систематизація. Робота з ризиками: опис, якісний аналіз та кількісна оцінка. Відбір ризиків, за якими знижуються показники надходжень.

б) Організація роботи щодо контролю за проведенням документальних перевірок суб’єктів господарювання, які користуються податковими пільгами.

Аналіз та використання в роботі інформації з баз даних, звітів та аналітичних таблиць щодо пільг в оподаткуванні по платежах, рівнях бюджетів. Вивчення та аналіз даних щодо пільг в оподаткуванні в розрізі форм власності, форм господарювання, організаційно-правових форм, галузей економіки. Аналіз структури та ефективності наданих пільг по оподаткуванню і втрат бюджету від їх застосування.

 

  1. Відшкодування ПДВ

а) Організація адміністрування та відшкодування податку на додану вартість.

Аналіз та контроль за виконанням доведених завдань із забезпечення відшкодування з бюджету ПДВ, дотримання вимог чинного законодавства, забезпечення своєчасності відшкодування податку з бюджету. Організація виконання та розробка заходів щодо упередження зростання бюджетної заборгованості з ПДВ та контроль за їх виконанням. Внесення пропозицій вищестоящому органу фіскальної служби щодо вдосконалення нормативно-правових актів та розпорядчих документів з питань відшкодування ПДВ. Виявлення, аналіз причин та оцінка фактів порушень податкового законодавства, які впливають на відшкодування ПДВ, а також неврегульованих питань у податковому законодавстві, виходячи з практики застосування законодавчих норм платниками податків і органами фіскальної служби та надання пропозицій щодо шляхів їх вирішення. Вивчення та аналіз судової практики з питань відшкодування ПДВ та надання пропозицій вищестоящому органу фіскальної служби. Обмін інформацією з органами Держказначейства з питань відшкодування ПДВ. Участь у розгляді апеляційних скарг платників з питань відшкодування ПДВ, у засіданнях судових органів з питань відшкодування ПДВ. Взаємодія з органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, іншими установами та організаціями з питань повноти та своєчасності відшкодування ПДВ з бюджету. Підготовка інформаційних та аналітичних матеріалів про відшкодування ПДВ. Відпрацювання та узагальнення результатів співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ за даними Системи автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів. Аналіз порушень, виявлених при проведенні камеральних, документальних невиїзних, планових та позапланових виїзних перевірок, та надання пропозицій вищестоящому органу фіскальної служби для їх усунення. Здійснення заходів щодо скорочення бюджетної заборгованості з ПДВ. Організація та проведення семінарів, нарад з питань відшкодування ПДВ. Надання відповідей на запити платників податків з питань відшкодування ПДВ.

б)       Підготовка до проведення перевірок. Оформлення результатів перевірок.

Зібрання, обробка, узагальнення та аналіз інформації про платників податків. Складання плану-графіка перевірок. Формування контрольно-перевірочної бригади. Програма перевірки. Направлення на перевірку.

Оформлення результатів перевірок. Структура та зміст протоколу, довідки, акту перевірки. Порядок оформлення результатів перевірок (акти, довідки, протоколи, проекти рішень і постанов). Аналіз матеріалів перевірок юридичних осіб з питань відшкодування ПДВ з метою виявлення фактів ухилення від оподаткування та передача їх до підрозділів податкової міліції Аналіз причин та оцінка фактів порушень податкового законодавства, виявлених у ході перевірок з відшкодування ПДВ. Підготовка пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства з питань відшкодування ПДВ.

в) Організація контрольно-перевірочної роботи з відшкодування ПДВ.

Супроводження і координація дій відповідних структурних підрозділів при проведенні окремих перевірок суб’єктів господарювання з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ. Проведення перевірок суб’єктів господарювання з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ. Організація та проведення зустрічних звірок. Контроль за дотриманням податкового законодавства суб’єктами господарювання, які використовують податкові векселі та погашають їх не грошовими коштами, а шляхом включення до податкових зобов’язань з ПДВ. Використання в роботі підрозділу Єдиного реєстру податкових накладних.

 

  1. Управління податковим боргом

а) Організація роботи щодо стягнення (погашення) податкового боргу.

Формування відомостей про боржників; інформаційна база формування податкових вимог. Призначення, звільнення та компетенція податкового керуючого. Організація роботи щодо надсилання податкових вимог боржникам. Порядок нарахування пені.

Виникнення права податкової застави та порядок її реєстрації. Порядок узгодження операцій з активами у разі виникнення права податкової застави. Підстави та процедури припинення права податкової застави.

Організація роботи щодо застосування адміністративного арешту активів боржників.

Організація продажу активів боржника з метою погашення податкової заборгованості.

Застосування процедури банкрутства з метою погашення податкового боргу. Організація і контроль за роботою з списання та реструктуризацією податкового боргу

Проведення заходів, спрямованих на виявлення прихованих активів суб’єктів господарської діяльності – боржників з метою їх залучення на погашення податкового боргу та пені.

Організація та контроль за здійсненням заходів, направлених на скорочення податкового боргу з ПДВ та інших загальнодержавних податків.

Розстрочення та відстрочення податкових зобов’язань (боргу) платників податків на умовах податкового кредиту; контроль за дотриманням умов договорів про розстрочення та відстрочення;

Організація роботи (відповідно до компетенції) з податковими ризиками; розробка проектів податкових ризиків на підставі законодавчо-нормативної бази;

б) Організація роботи щодо виявлення, обліку, зберігання та реалізації безхазяйного майна і майна, що переходить у власність держави.

Облік, ведення книг обліку актів опису та попередньої оцінки майна, прийнятого на облік; здійснення контролю за своєчасністю надходження до бюджету коштів від реалізації безхазяйного майна та майна, що перейшло у власність держави; аналіз структури безхазяйного майна та майна, що перейшло у власність держави, яке знаходиться на обліку та передане для реалізації; планування сум надходжень до бюджету коштів від реалізації безхазяйного та іншого майна, що перейшло у власність держави.

в) Аналіз результатів роботи підрозділу погашення прострочених податкових зобов’язань

Проаналізувати результати роботи підрозділу погашення прострочених податкових зобов’язань щодо надходження коштів від погашення податкового боргу; розглянути процедуру прогнозування новоствореного податкового боргу та планування сум погашення боргу на рівні району.

Проаналізувати динаміку та структуру податкового боргу в розрізі термінів виникнення, бюджетів, галузей та видів платежів. Контроль та оцінка виконання плану погашення податкового боргу; аналіз причин утворення податкового боргу та заходів, що застосовуються для його скорочення; дослідження, аналіз та надання рекомендацій щодо вдосконалення запровадження процедур з питань стягнення податкового боргу.

 

  1. Аналітична робота фіскальних органів

а) Аналіз податкових доходів за секторами економіки.

Проаналізувати результати розрахунків з бюджетом, динаміку і структуру наданих пільг, податкового боргу та виявити проблеми оподаткування підприємств окремих секторів економіки (по 2-3 визначальних платниках податків з кожного сектору економіки). Визначити зв’язки між зазначеними показниками та встановити причини, що  зумовили такі результати.

б)  Аналіз та прогнозування доходів бюджету в розрізі видів  податкових надходжень. 

Проаналізувати результати розрахунків з бюджетом, динаміку і структуру наданих пільг, податкового боргу та проблеми оподаткування платників в розрізі окремих платежів (10 основних бюджетоформуючих податкових платежів). Визначити зв’язки між зазначеними показниками та встановити причини, що зумовили такі результати. Прогнозування доходів бюджету в розрізі видів платежів.

в) Моніторинг основних показників діяльності роботи державної податкової інспекції.

Здійснити аналіз результатів роботи органу фіскальної служби щодо виконання бюджетних призначень у розрізі платежів, рівнів бюджету. Проаналізувати результати роботи структурних підрозділів органу фіскальної служби.

 

Навчально-методичні рекомендації для проходження виробничої практики студентами напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» у

ДЕРЖАВНІЙ ФІНАНСОВІЙ ІНСПЕКЦІЇ УКРАЇНИ

 

Зміст практики

Розділ 1. Загальна характеристика особливостей діяльності об’єкта практики.

1.1. Організація роботи департаменту (відділу). Головні завдання, функції та права департаменту (відділу), його місце в структурі органу державної фінансової інспекції України. Організаційно-структурна схема департаменту (відділу), де проходить практика. Посадові обов’язки, права та відповідальність працівників департаменту (відділу). Розподіл повноважень між працівниками департаменту (відділу) та навантаження на одного працівника (на прикладі 3-х посад).

Планування контрольно-ревізійної роботи в департаменті (відділі) як основний етап організації роботи. Плани контрольно-ревізійної роботи, їх види, структура, зміст. Порядок складання й затвердження планів контрольно-ревізійної роботи, внесення змін протягом поточного року. Координація діяльності контролюючих органів.

Взаємозв’язок між відділами департаменту (працівниками відділу).

1.2. Інформаційне забезпечення роботи департаменту (відділу). Нормативно-правові акти, якими керується у роботі департамент (відділ). Внутрішні документи, що формуються в департаменті (відділі): зміст інформації, напрями використання. Інформація, що надходить в департамент (відділ) з інших департаментів (відділів) та з зовнішніх джерел. Організація роботи з документами. Схеми документообороту та обміну інформацією з іншими структурними підрозділами даного органу та іншими державними органами.

Законодавство щодо протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств, Стандарти бухгалтерського обліку і державного фінансового контролю, порядок розгляду скарг підприємств (організацій, установ) та громадян з питань діяльності департаменту (відділу).

1.3. Облік і звітність діяльності департаменту (відділу) Інформаційно-аналітична система та інформаційні мережі для діяльності департаменту (відділу). Організація облікової діяльності департаменту (відділу). Оперативна, періодична та річна звітність про діяльність департаменту (відділу). Аналіз річної звітності про діяльність департаменту (відділу) не менше ніж за три останні роки.

 

Розділ 2. Аналіз статистичних даних щодо діяльності об’єкта практики.

На основі вивчення річної звітності про діяльність департаменту (відділу) узагальнити та проаналізувати під час проходження практики основні статистичні показники роботи департаменту (відділу) не менше ніж за три останні роки. Зокрема, показники, які характеризують масштаби контрольно-ревізійної роботи департаменту (відділу) в розрізі контрольних заходів та об’єктів контролю, обсяги виявлених фінансових порушень, характеризують вжиті заходи та їхню реалізацію, а також відомості про стан усунення фінансових порушень. На основі абсолютних показників розрахувати та проаналізувати відносні показники. Зробити висновки.

 

Розділ 3. Індивідуальне завдання

1. Державний фінансовий аудит виконання бюджетних програм, місцевих бюджетів та діяльності бюджетних установ, а також інспектування місцевих бюджетів

Державний фінансовий аудит виконання бюджетних програм, місцевих бюджетів та діяльності бюджетних установ, його основні завдання. Порядок організації та етапи проведення державного фінансового аудиту виконання державних (бюджетних) програм і місцевих бюджетів, діяльності бюджетних установ, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно. Особливості контролю за збереженням державного та комунального майна.

Оцінка виконання цільових державних (бюджетних) програм та їх ефективність. Контроль дотримання бюджетних призначень на виконання програм.

Оцінка ефективності використання бюджетних позичок. Стан погашення заборгованості.

Контроль законності та обґрунтованості проведення міжбюджетних трансфертів.

Інспектування місцевих бюджетів. Методичні прийоми та способи, які застосовуються в процесі інспектування місцевих бюджетів. Процес інспектування та його учасники. Порядок організації інспектування як комплексу взаємопов’язаних етапів здійснення державного фінансового контролю на конкретному об’єкті контролю. Організація проведення інспектування. Систематизація та узагальнення виявлених порушень. Оформлення результатів інспектування та їх реалізація. Прийняття рішень за результатами інспектування.

 

 2. Інспектування у сфері освіти і науки, соціального захисту населення, охорони здоров'я, культури, спорту та засобів масової інформації

Основні напрями контролю розпорядників та одержувачів бюджетних коштів. Перевірка виконання кошторису. Контроль за використанням бюджетних коштів загального і спеціального фондів кошторису. Методичні прийоми та способи контролю.

Контроль за виконанням головними розпорядниками бюджетних коштів своїх функцій, визначених Бюджетним кодексом України.

Контроль розрахунків з оплати праці. Стан розрахунків із працівниками, нарахування заробітної плати, утримань із заробітної плати; достовірність і правильність ведення первинного (аналітичного) та синтетичного бухгалтерського обліку. Особливості контролю в умовах автоматизації обліку. Блок-схеми контролю. Алгоритми контролю та прийняття рішень за результатами контролю.

Особливості контролю повноти та своєчасності оприбуткування доходів.

Методи і способи контролю результатів діяльності.

Контроль касових та фактичних видатків розпорядників бюджетних коштів на: оплату праці, обов’язкове соціальне страхування, поточні господарські видатки, капітальні та інші видатки.

Контроль бюджетних рахунків розпорядників та одержувачів бюджетних коштів. Методика виявлення порушень.

В контролі використання бюджетних коштів на соціальну сферу необхідно проаналізувати:

— склад і структуру видатків на соціальний захист і забезпечення, практику контролю соціальних закладів, його організацію, особливості контролю деяких закладів соціального обслуговування (будинки-інтернати для престарілих та інвалідів, притулки для неповнолітніх тощо);

— склад і структуру видатків на освіту, особливості організації діяльності бюджетних закладів освіти; порядок контролю середніх загальноосвітніх шкіл, знання оперативно-сітьових показників діяльності школи, порядку їх визначення, знання системи оплати праці педагогічних працівників, порядку перевірки їх заробітної плати і тарифікації, уміння складати і перевіряти кошторис закладу освіти, особливості контролю шкіл-інтернатів; практику контролю установ освіти нового типу (ліцеї, гімназії тощо);

— практику контролю дошкільних закладів, оперативно-сітьові показники дошкільних закладів, порядок їх визначення, систему оплати праці працівників дошкільних закладів і перевірки їх заробітної плати, особливості складання і перевірки  кошторису дошкільного закладу;

— склад і структуру видатків на охорону здоров'я, особливості організації перевірки бюджетних закладів охорони здоров'я; знання оперативно-сітьових та інших показників діяльності закладів охорони здоров’я, порядку їх обчислення і перевірки, знання системи оплати праці працівників закладів охорони здоров'я і порядку перевірки їх заробітної плати; уміння складати і перевіряти кошторис, тарифікаційний список та штатний розпис закладів охорони здоров'я;

— склад і структуру видатків на культуру та мистецтво, особливості перевірки бібліотек, будинків культури та інших культурно-просвітницьких закладів; уміння перевіряти установи фізичної культури та спорту; особливості контролю використання бюджетних коштів на державну підтримку олімпійського та параолімпійського руху.

Завдання, напрями та джерела контролю каси і готівки. Методика контролю фактичної наявності готівки в касі та дотримання умов її збереження. Документальна перевірка касових операцій за джерелами надходжень і витрачання готівки. Контроль повноти оприбуткування коштів, дотримання чинного законодавства з касової дисципліни. Контроль касових операцій за напрямами використання грошей з каси. Методи та способи контролю витрачання грошей.

Контроль руху коштів на рахунках у банках. Контроль дотримання правил здійснення операцій на рахунках, відкритих в установах банків та органів Державної казначейської служби. Контроль внутрішніх розрахунків.

Контроль розрахункових операцій. Контроль розрахунків з підзвітними особами: дотримання правил видачі авансів, доцільності й правомірності витрат на службові відрядження, господарські видатки. Контроль розрахунків з різними дебіторами і кредиторами. Реальність дебіторської заборгованості. Контроль розрахунків з покупцями та замовниками. Особливості контролю розрахунків в порядку планових платежів. Контроль розрахунків за претензіями та з відшкодування завданих збитків. Документальне оформлення та відображення в обліку. Особливості контролю в умовах автоматизації обліку. Блок-схеми контролю.

Контроль стану збереження і використання основних засобів. Документальна перевірка операцій з надходження і вибуття основних засобів. Методи і способи контролю, послідовність контрольних дій.

Особливості контролю капітальних видатків на капітальне будівництво, придбання, ремонт та реконструкцію основних засобів.

Контроль правильності нарахування зносу необоротних активів.

Перевірка обґрунтованості складу нематеріальних активів; контроль операцій з надходження та вибуття нематеріальних активів. Блок-схеми контролю.

Контроль дотримання умов зберігання запасів, їх стан та якість. Особливості контролю запасів розпорядників та одержувачів бюджетних коштів. Послідовність контрольних дій. Контроль операцій з оприбуткування запасів: своєчасність і повнота оприбуткування, обґрунтованість оцінки. Перевірка операцій з витрачання запасів: відпуск, внутрішнє переміщення, реалізація на сторону тощо.

Особливості перевірки матеріалів і продуктів харчування, малоцінних та швидкозношуваних предметів. Методи і способи викриття можливих порушень.

Особливості здійснення контролю необоротних активів та запасів із застосуванням сучасних комп’ютерних технологій.

Основні напрями контролю стану бухгалтерського обліку, внутрішньогосподарського контролю і фінансової звітності. Перевірка організації облікової та контрольної роботи в бухгалтерії закладу. Перевірка наявності наказу про облікову політику та його положень на відповідність вимогам чинного законодавства. Контроль стану бухгалтерського обліку за розділами облікового процесу. Контроль стану внутрішньогосподарського контролю. Оцінка стану системи внутрішнього фінансового контролю на предмет виконання рішень попередніх контрольних заходів. Ефективність контролю в цілому по закладу.

Перевірка стану звітної дисципліни, достовірності фінансової та статистичної звітності. Контроль звітності на відповідність вимогам нормативних документів. Контроль відповідності звітних даних інформації, що міститься в регістрах аналітичного та синтетичного бухгалтерського обліку.

Особливості проведення контролю стану бухгалтерського обліку, внутрішньогосподарського контролю та фінансової звітності в умовах застосування комп’ютерних технологій.

Методичні прийоми та способи викриття можливих порушень. Узагальнення та систематизація матеріалів контролю. Прийняття рішень за результатами контролю.

 

3. Інспектування органів державної влади та управління

Видатки бюджетів на утримання апарату головних розпорядників бюджетних коштів: складання та виконання паспорту бюджетної програми, в тому числі обґрунтованість визначених у ньому результативних показників; виконання кошторису доходів і видатків та законність, обґрунтованість і своєчасність його складання, затвердження та внесення змін; правомірність списання на видатки грошових коштів і матеріальних цінностей за напрямами економічної класифікації видатків; дотримання встановлених лімітів на утримання службових легкових автомобілів, на капітальний та поточний ремонт приміщень і споруд, на капітальне будівництво; оцінка фінансового стану галузі, дебіторської та кредиторської заборгованості.

Перевірка виконання кошторису. Контроль за використанням бюджетних коштів загального і спеціального фондів кошторису. Методичні прийоми та способи контролю.

Контроль за виконанням головними розпорядниками бюджетних коштів своїх функцій, визначених Бюджетним кодексом України.

Контроль розрахунків з оплати праці. Стан розрахунків із працівниками, нарахування заробітної плати, утримань із заробітної плати; достовірність і правильність ведення первинного (аналітичного) та синтетичного бухгалтерського обліку. Особливості контролю в умовах автоматизації обліку. Блок-схеми контролю. Алгоритми контролю та прийняття рішень за результатами контролю.

Особливості контролю повноти та своєчасності оприбуткування доходів.

Методи і способи контролю результатів діяльності.

Контроль касових та фактичних видатків розпорядників бюджетних коштів на: оплату праці, обов’язкове соціальне страхування, поточні господарські видатки, капітальні та інші видатки.

Контроль бюджетних рахунків. Методика виявлення порушень.

Контроль повноти оприбуткування коштів, дотримання чинного законодавства з касової дисципліни. Контроль касових операцій за напрямами використання грошей з каси. Методи та способи контролю витрачання грошей.

Контроль руху коштів на рахунках у банках. Контроль дотримання правил здійснення операцій на рахунках, відкритих в установах банків та органів Державної казначейської служби. Контроль внутрішніх розрахунків.

Контроль розрахункових операцій. Контроль розрахунків з підзвітними особами: дотримання правил видачі авансів, доцільності й правомірності витрат на службові відрядження, господарські видатки. Контроль розрахунків з різними дебіторами і кредиторами. Реальність дебіторської заборгованості. Контроль розрахунків з покупцями та замовниками. Особливості контролю розрахунків в порядку планових платежів. Контроль розрахунків за претензіями та з відшкодування завданих збитків. Документальне оформлення та відображення в обліку. Особливості контролю в умовах автоматизації обліку. Блок-схеми контролю.

Контроль стану збереження і використання основних засобів. Документальна перевірка операцій з надходження і вибуття основних засобів. Методи і способи контролю, послідовність контрольних дій.

Особливості контролю капітальних видатків на капітальне будівництво, придбання, ремонт та реконструкцію основних засобів.

Контроль правильності нарахування зносу необоротних активів.

Контроль нематеріальних активів: перевірка обґрунтованості складу нематеріальних активів; контроль операцій з надходження та вибуття нематеріальних активів. Блок-схеми контролю.

Контроль дотримання умов зберігання запасів, їх стан та якість. Особливості контролю запасів розпорядників та одержувачів бюджетних коштів. Послідовність контрольних дій. Контроль операцій з оприбуткування запасів: своєчасність і повнота оприбуткування, обґрунтованість оцінки. Перевірка операцій з витрачання запасів: відпуск, внутрішнє переміщення, реалізація на сторону тощо.

Особливості перевірки матеріалів, малоцінних та швидкозношуваних предметів. Методи і способи викриття можливих порушень.

Особливості здійснення контролю необоротних активів та запасів із застосуванням сучасних комп’ютерних технологій.

Основні напрями контролю стану бухгалтерського обліку, внутрішньогосподарського контролю і фінансової звітності. Перевірка організації облікової та контрольної роботи в бухгалтерії закладу. Перевірка наявності наказу про облікову політику та її положень на відповідність вимогам чинного законодавства. Контроль стану бухгалтерського обліку за розділами облікового процесу. Контроль стану внутрішньогосподарського контролю. Оцінка стану системи внутрішнього фінансового контролю на предмет виконання рішень попередніх контрольних заходів. Ефективність контролю в цілому по закладу.

Перевірка стану звітної дисципліни, достовірності фінансової та статистичної звітності. Контроль звітності на відповідність вимогам нормативних документів. Контроль відповідності звітних даних інформації, що міститься в регістрах аналітичного та синтетичного бухгалтерського обліку.

Особливості проведення контролю стану бухгалтерського обліку, внутрішньогосподарського контролю та фінансової звітності в умовах застосування комп’ютерних технологій.

Методичні прийоми та способи викриття можливих порушень. Узагальнення та систематизація матеріалів контролю. Прийняття рішень за результатами контролю.

 

4.  Інспектування у сфері матеріального виробництва, послуг та фінансових послуг, будівництва і за зверненнями правоохоронних органів

Перевірка дотримання та виконання фінансового плану.

Контроль загальновиробничих витрат на виробництво продукції, робіт (послуг). Перевірка правильності визначення собівартості продукції, робіт (послуг). Обґрунтованість включення до складу собівартості прямих та непрямих витрат.

Контроль розрахунків за виконані роботи і надані послуги. Контроль внутрішніх розрахунків. Перевірка розрахунків за іншими операціями та кредиторами.

Контроль розрахунків з оплати праці. Стан розрахунків із працівниками, нарахування заробітної плати, утримань із заробітної плати; достовірність і правильність ведення первинного (аналітичного) та синтетичного бухгалтерського обліку. Особливості контролю в умовах автоматизації обліку. Блок-схеми контролю. Алгоритми контролю та прийняття рішень за результатами контролю.

Контроль розрахунків за довгостроковими зобов’язаннями та короткостроковими позиками. Контроль поточної заборгованості за довгостроковими зобов’язаннями. Реальність кредиторської заборгованості.

Контроль за правильністю розрахунків з бюджетом та цільовими фондами, повнота і своєчасність внесення платежів до них. Порядок інформування органами державної контрольно-ревізійної служби органів державної податкової служби про порушення, які можуть свідчити про недотримання вимог податкового законодавства.

Контроль використання бюджетних коштів в пріоритетних галузях економіки та окремих підприємствах та оцінка ефективності їх використання.

Контроль використання та своєчасності погашення кредитів, наданих підприємствам під державні гарантії. Перевірка забезпеченості кредитів, процедур їхнього санкціонування. Методи виявлення порушень.

Перевірка правильності зарахування доходів і оцінки результатів діяльності. Особливості контролю повноти та своєчасності оприбуткування доходів.

Контроль операцій з реалізації продукції, виконаних робіт (наданих послуг). Послідовність контрольних дій. Методи і прийоми контролю випадків заниження доходів від реалізації продукції, виконання робіт (послуг).

Методи і способи контролю результатів діяльності. Перевірка достовірності відображення у фінансовій звітності результатів фінансово-господарської діяльності. Особливості організації перевірки в умовах застосування інформаційних систем і комп’ютерних технологій.

Контроль стану збереження і використання основних засобів. Документальна перевірка операцій з надходження і вибуття основних засобів. Методи і способи контролю, послідовність контрольних дій.

Особливості контролю капітальних видатків на капітальне будівництво, придбання, ремонт та реконструкцію основних засобів.

Контроль правильності нарахування зносу чи амортизації необоротних активів.

Контроль нематеріальних активів: перевірка обґрунтованості складу нематеріальних активів; контроль операцій з надходження та вибуття нематеріальних активів.

Контроль дотримання умов зберігання запасів, їх стан та якість. Послідовність контрольних дій. Контроль операцій з оприбуткування запасів: своєчасність і повнота оприбуткування, обґрунтованість оцінки. Перевірка операцій з витрачання запасів: відпуск, внутрішнє переміщення, реалізація на сторону тощо.

Особливості перевірки матеріалів і продуктів харчування, малоцінних та швидкозношуваних предметів. Методи і способи викриття можливих порушень.

Особливості здійснення контролю необоротних активів та запасів із застосуванням сучасних комп’ютерних технологій.

Контроль дотримання та здійснення статутної діяльності суб'єктами господарювання державного сектору економіки. Контроль стану власного капіталу. Методи і прийоми контролю. Контроль достовірності облікових та звітних даних про власний капітал. Особливості контролю фінансових результатів переоцінок.

Контроль фінансового стану суб'єктів господарювання державного сектору економіки: завдання, інформаційне забезпечення, послідовність і напрями контролю. Особливості застосування прийомів і способів аналізу при здійсненні контролю. Оцінка фінансового стану та змін його фінансових показників за контрольований період. Контроль платоспроможності та ліквідності. Фактична перевірка наявності та використання власних оборотних коштів. Контроль дотримання розрахунково-платіжної дисципліни. Причини нестійкого фінансового стану. Узагальнення результатів контролю фінансового стану.

Методичні прийоми та способи викриття можливих порушень. Систематизація й узагальнення інформації про виявлені порушення. Прийняття рішень за результатами контролю.

 

5. Інспектування в агропромисловому комплексі та сфері використання природних ресурсів

Контроль за виконанням головними розпорядниками бюджетних коштів своїх функцій, визначених Бюджетним кодексом України.

Перевірка виконання кошторису. Контроль за використанням бюджетних коштів загального і спеціального фондів кошторису. Методичні прийоми та способи контролю кошторису.

Контроль розрахунків з оплати праці. Стан розрахунків із працівниками, нарахування заробітної плати, утримань із заробітної плати; достовірність і правильність ведення первинного (аналітичного) та синтетичного бухгалтерського обліку. Особливості контролю в умовах автоматизації обліку. Блок-схеми контролю. Алгоритми контролю та прийняття рішень за результатами контролю.

Особливості контролю повноти та своєчасності оприбуткування доходів.

Методи і способи контролю результатів діяльності.

Контроль касових та фактичних видатків розпорядників бюджетних коштів на: оплату праці, обов’язкове соціальне страхування, поточні господарські видатки, капітальні та інші видатки.

Контроль бюджетних рахунків. Методика виявлення порушень.

Контроль повноти оприбуткування коштів, дотримання чинного законодавства з касової дисципліни. Контроль касових операцій за напрямами використання грошей з каси. Методи та способи контролю витрачання грошей.

Контроль руху коштів на рахунках у банках. Контроль дотримання правил здійснення операцій на рахунках, відкритих в установах банків та органів Державної казначейської служби. Контроль внутрішніх розрахунків.

Контроль розрахункових операцій. Контроль розрахунків з підзвітними особами: дотримання правил видачі авансів, доцільності й правомірності витрат на службові відрядження, господарські видатки. Контроль розрахунків з різними дебіторами і кредиторами. Реальність дебіторської заборгованості. Контроль розрахунків з покупцями та замовниками. Особливості контролю розрахунків в порядку планових платежів. Контроль розрахунків за претензіями та з відшкодування завданих збитків. Документальне оформлення та відображення в обліку. Особливості контролю в умовах автоматизації обліку. Блок-схеми контролю.

Контроль стану збереження і використання основних засобів. Документальна перевірка операцій з надходження і вибуття основних засобів. Методи і способи контролю, послідовність контрольних дій.

Особливості контролю капітальних видатків на капітальне будівництво, придбання, ремонт та реконструкцію основних засобів.

Контроль правильності нарахування зносу необоротних активів.

Контроль нематеріальних активів: перевірка обґрунтованості складу нематеріальних активів; контроль операцій з надходження та вибуття нематеріальних активів. Блок-схеми контролю.

Контроль дотримання умов зберігання запасів, їх стан та якість. Особливості контролю запасів розпорядників та одержувачів бюджетних коштів. Послідовність контрольних дій. Контроль операцій з оприбуткування запасів: своєчасність і повнота оприбуткування, обґрунтованість оцінки. Перевірка операцій з витрачання запасів: відпуск, внутрішнє переміщення, реалізація на сторону тощо.

Особливості перевірки матеріалів, малоцінних та швидкозношуваних предметів. Методи і способи викриття можливих порушень.

Особливості здійснення контролю необоротних активів та запасів із застосуванням сучасних комп’ютерних технологій.

Основні напрями контролю стану бухгалтерського обліку, внутрішньогосподарського контролю і фінансової звітності. Перевірка організації облікової та контрольної роботи в бухгалтерії закладу. Перевірка наявності наказу про облікову політику та її положень на відповідність вимогам чинного законодавства. Контроль стану бухгалтерського обліку за розділами облікового процесу. Контроль стану внутрішньогосподарського контролю. Оцінка стану системи внутрішнього фінансового контролю на предмет виконання рішень попередніх контрольних заходів. Ефективність контролю в цілому по закладу.

Перевірка стану звітної дисципліни, достовірності фінансової та статистичної звітності. Контроль звітності на відповідність вимогам нормативних документів. Контроль відповідності звітних даних інформації, що міститься в регістрах аналітичного та синтетичного бухгалтерського обліку.

Особливості проведення контролю стану бухгалтерського обліку, внутрішньогосподарського контролю та фінансової звітності в умовах застосування комп’ютерних технологій.

Контроль дотримання та здійснення статутної діяльності суб'єктом господарювання державного сектору економіки. Контроль стану власного капіталу. Методи і прийоми контролю. Контроль достовірності облікових та звітних даних про власний капітал. Особливості контролю фінансових результатів переоцінок.

Контроль фінансового стану суб'єктів господарювання державного сектору економіки: завдання, інформаційне забезпечення, послідовність і напрями контролю. Особливості застосування прийомів аналізу при здійсненні контролю. Оцінка фінансового стану та змін його фінансових показників за контрольований період. Контроль платоспроможності та ліквідності. Фактична перевірка наявності та використання власних оборотних коштів. Контроль дотримання розрахунково-платіжної дисципліни. Причини нестійкого фінансового стану. Узагальнення результатів контролю фінансового стану.

Контроль використання бюджетних коштів агропромисловому комплексі та оцінка ефективності їх використання.

Контроль використання та своєчасності погашення кредитів, наданих підприємствам під державні гарантії. Перевірка забезпеченості кредитів, процедур їхнього санкціонування. Методи виявлення порушень.

Методичні прийоми та способи викриття можливих порушень. Узагальнення та систематизація матеріалів контролю. Прийняття рішень за результатами контролю.

 

6. Державний фінансовий аудит діяльності суб’єктів господарювання державного сектору економіки

Державний фінансовий аудит суб'єктів господарювання державного сектору економіки, його мета, основні завдання та складові. Порядок організації та етапи проведення державного фінансового аудиту суб'єктів господарювання державного сектору економіки та інших суб'єктів господарювання, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно. Особливості контролю за збереженням державного та комунального майна.

Контроль дотримання та здійснення статутної діяльності суб'єктами господарювання державного сектору економіки. Контроль стану власного капіталу. Методи і прийоми контролю. Контроль достовірності облікових та звітних даних про власний капітал. Особливості контролю фінансових результатів переоцінок.

Контроль фінансового стану суб'єктів господарювання державного сектору економіки: завдання, інформаційне забезпечення, послідовність і напрями контролю. Особливості застосування прийомів і способів аналізу при здійсненні контролю. Оцінка фінансового стану та змін його фінансових показників за контрольований період. Контроль платоспроможності та ліквідності. Фактична перевірка наявності та використання власних оборотних коштів. Контроль дотримання розрахунково-платіжної дисципліни. Причини нестійкого фінансового стану. Узагальнення результатів контролю фінансового стану.

Контроль використання бюджетних коштів та оцінка ефективності їх використання.

Контроль використання та своєчасності погашення кредитів, наданих підприємствам під державні гарантії. Перевірка забезпеченості кредитів, процедур їхнього санкціонування. Методи виявлення порушень.

Методичні прийоми та способи викриття можливих порушень. Систематизація й узагальнення інформації про виявлені порушення. Прийняття рішень щодо усунення наявних порушень, проблем і недоліків та запобігання їм у подальшому.

 

7. Контроль у сфері державних закупівель

Проведення контролю за дотриманням законодавства щодо державних закупівель та його практичне здійснення в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб’єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували в періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобіганням їм у подальшому.

Програма контролю державних закупівель. Завдання, об’єкти та джерела інформації для контролю державних закупівель. Нормативно-правова база. Порядок призначення контролю державних закупівель. Фактичний та документальний контроль. Контроль усунення виявлених у ході ревізій порушень і недоліків державних закупівель, що пред’являються керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ. Узагальнення даних про виявлені порушення. Прийняття рішень за результатами контролю.

 

8. Гармонізація державного внутрішнього фінансового контролю

Координація діяльності, погодження планів внутрішньої роботи контрольно-ревізійних підрозділів у структурі міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та здійснення оцінки фахового рівня працівників таких підрозділів. Здійснення контролю за проведенням внутрішньої контрольно-ревізійної роботи у структурі міністерств, інших центральних органів виконавчої влади. Аналіз звітності про роботу контрольно-ревізійних підрозділів у структурі міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.

Статус відомчих контрольно-ревізійних підрозділів та їх керівників. Мета та основні завдання контрольно-ревізійної роботи у центральних органах виконавчої влади. Особливості організації контрольного процесу. Нормативно-правова база. Програма контролю. Права посадових осіб контрольно-ревізійних підрозділів центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів.

Особливості перевірки основної діяльності підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади. Перевірка стану внутрішньогосподарського контролю. Контроль стану збереження державного і комунального майна та його використання. Перевірка стану розрахункової дисципліни в підпорядкованих установах та організаціях.

Контроль виконання рішень за результатами власних контрольних заходів та контрольних заходів інших державних органів.

Узагальнення і звітування про результати роботи контрольно-ревізійних підрозділів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.

 

 

Навчально-методичні рекомендації для проходження виробничої практики студентами напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» у

МІНІСТЕРСТВІ ФІНАНСІВ УКРАЇНИ

 

Зміст практики

Розділ 1. Загальна характеристика особливостей діяльності об’єкта практики.

 

    1. Завдання, функції і повноваження Міністерства фінансів України.

Ознайомитися із Положенням про Міністерство фінансів України, прийнятим у 2011 році, з матеріалами офіційного сайту Міністерства фінансів.

Частина «Про Міністерство» повинна містити актуальну організаційно-структурну схему Міністерства фінансів. Коротко описати головні завдання, функції, права і відповідальність цього органу та його підрозділів. Розглянути питання взаємодії Міністерства фінансів України з Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою України, Президентом України, державними Казначейською та Податковою службами України. Ознайомитися з переліком державних підприємств та установ, що належать до сфери управління Міністерства фінансів України.

1.2 Організація роботи департаменту (відділу).

При дослідженні цього питання необхідно ознайомитися із Положенням про Департамент та положеннями про структурні підрозділи Департаменту. Студентам слід при написанні розділу звіту:

- коротко охарактеризувати призначення та основні функції Департаменту.

- скласти графічну структуру департаменту (та відповідного відділу), вказати на ній кількість працівників відділу, їх посади;

- коротко схарактеризувати посадові обов’язки працівників відділу проходження переддипломної практики, їхню відповідальність та повноваження (на прикладі трьох посад).

1.3 Інформаційне забезпечення роботи департаменту (відділу).

Нормативно-правові акти, якими керується у роботі Департамент та відділ (якщо студент проходить практику в конкретному відділі Департаменту). Внутрішні документи, що формуються в Департаменті (відділі): зміст інформації, напрями використання. Інформація, що надходить в Департамент (відділ) з інших Департаментів (відділів), та із зовнішніх джерел. Організація роботи з документами. Схеми документообороту та обміну інформацією з іншими структурними підрозділами Міністерства фінансів та іншими державними органами.

Провести систематизацію та аналіз матеріалів щодо роботи Департаменту, що розміщуються на офіційному Web-сайті та в цілому в середовищі Інтернет.

Розділ 2. Аналіз статистичних показників діяльності об’єкта практики.

Основні макроекономічні показники: планові та фактичні. Дані звітів про планові та фактичні державні доходи. Касове виконання доходів бюджету. Показники фінансової безпеки держави. Інші показники. які використовуються при виконанні департаментом своїх функцій.

На основі абсолютних показників слід розрахувати та проаналізувати відносні показники, з’ясувати новації стосовно реалізації податкової політики у період проходження практики. Зробити висновки.

 

Розділ 3. Індивідуальне завдання

1. Департамент фінансової політики.

а) Складові фінансової політики

Складові фінансової політики держави та її реалізація. Бюджетна політика як складова фінансової політики. Зв’язок державної стратегії та фінансової політики.

б) Проект Основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний період.

Підготовка проекту Основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний період. Суб’єкти розробки та процедура підготовки. Аналіз і порівняння останніх документів не менш ніж за 3 роки.

в) Реалізація фінансової політики за допомогою середньострокового бюджету.

Реалізація фінансової політики за допомогою середньострокового бюджету. Аналіз середньострокових бюджетних запитів з огляду на середньострокову бюджетну стратегію.

Викласти висновки щодо наслідків проведення фінансової політики в Україні та перспектив її вдосконалення.

 

2. Департамент податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку

а) Склад доходів бюджетів.

Складові бюджетних доходів, зокрема податкових, їх класифікація. Математичний аналіз складу та структури доходів бюджетів, статистичний аналіз динаміки доходів бюджетів за останні 5 років. Викласти результати в таблицях та графічному вигляді.

б) Реалізація податкової політики в Україні.

Показати роль податкової (і, зокрема, митної) політики у формуванні доходів бюджету. Визначити вплив окремих заходів останніх років на динаміку обсягу доходів бюджетів.

в) Моніторинг наповнення бюджетів.

Порівняти планові показники доходів бюджетів та їх фактичне виконання. Охарактеризувати здійснення моніторингу стану податкових надходжень до бюджетів. Організація моніторингу виконання бюджетів, визначення ризиків виконання та підготовка пропозицій щодо покращення поточного стану наповнення дохідної частини бюджетів.

г) Бухгалтерський облік та його організація Міністерством фінансів України.

Розкрити роль бухгалтерського обліку для контролю податкових надходжень до бюджетів. Вивчення міжнародного досвіду з обліку та адміністрування податків.

 

3. Департамент державного бюджету

а) Організація складання державного бюджету

Організація складання проекту державного бюджету. Прогнозування та аналіз доходів бюджету. Прогнозування та аналіз видатків бюджету. Бюджетні програми, їх врахування в проекті бюджету.

б) Організація виконання державного бюджету

Співпраця з Державною казначейською службою України та Державною податковою службою України у процесі виконання державного бюджету. Розробка пропозицій щодо оптимізації організації виконання державного бюджету.

в) Склад і структура державного бюджету.

Розглянути склад і структуру державного бюджету за загальним і спеціальним фондами бюджету. Проаналізувати за складовими і в динаміці кредитування і фінансування при плануванні і виконанні державного бюджету.

г) Тенденції виконання державного бюджету (не менш ніж за останні 5 років).

Провести статистичний та економічний аналіз показників виконання державного бюджету за основними кодами програмної та економічної класифікації. Вказати документи, що є джерелами показників, які використовуються для аналізу виконання державного бюджету. Виявити та проаналізувати закономірності у динаміці виконання державного бюджету за доходами та за видатками.

 

4. Департамент місцевих бюджетів

а) Планування доходів місцевих бюджетів, що враховуються та не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів у розрізі адміністративно-територіальних одиниць.

Методика розрахунку доходів місцевих бюджетів, що враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів. Механізм розрахунку доходів, що не враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, доходу спеціального фонду місцевих бюджетів, в тому числі бюджетів розвитку.

б) Аналіз виконання місцевих бюджетів за доходами у розрізі адміністративно-територіальних одиниць.

Аналіз показників виконання місцевих бюджетів за доходами в розрізі адміністративно-територіальних одиниць: окремо доходів, що враховуються, та не враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів.

Порівняння планових та фактичних показників виконання місцевих бюджетів за доходами, виявити причини їх відхилень.

Аналіз інформації щодо обсягу отриманих та погашених місцевими бюджетами безвідсоткових позичок за рахунок коштів єдиного казначейського рахунка.

в) Планування показників видатків місцевих бюджетів, що враховуються та не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів у розрізі адміністративно-територіальних одиниць.

Вивчити методику планування розрахункових показників обсягів видатків. Розрахунок фінансового нормативу бюджетної забезпеченості, а також коригувальних коефіцієнтів до них. Аналіз показників бюджетної забезпеченості.

характеристика і аналіз видатків, які не враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів.

Аналіз показників виконання загального фонду місцевих бюджетів за видатками без врахування міжбюджетних трансфертів в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.

Порівняння планових та фактичних показників виконання місцевих бюджетів за видатками загального фонду без врахування міжбюджетних трансфертів. Знайти причини відхилень планових показників та показників фактичного виконання.

г) Планування трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам

Розглянути і охарактеризувати види планових міжбюджетних трансфертів: дотацію вирівнювання; субвенцію; кошти, що передаються до Державного бюджету України та місцевих бюджетів з інших місцевих бюджетів; інші дотації.

Ознайомитися з механізмом визначення обсягу міжбюджетних трансфертів (дотацій вирівнювання та коштів, що передаються до державного бюджету) між державним бюджетом та місцевими бюджетами, а також порядок передбачення субвенцій різного роду місцевим бюджетам з державного бюджету.

Провести аналіз виконання міжбюджетних трансфертів в розрізі адміністративно-територіальних одиниць. Здійснити порівняння планових показників та показників фактичного виконання місцевих бюджетів за міжбюджетними трансфертами, виявити причини їх відхилень.

 

5. Департамент фінансів соціальної сфери

а) Характеристика фінансів соціальної сфери.

Провести характеристику фінансів соціальної сфери, проаналізувавши їх показники у відношенні до ВВП та видатків зведеного і державного бюджетів.

б) Реалізація соціальної політики держави.

Охарактеризувати соціальну політику України за останні роки, показати її вплив на фінансову політику, в т.ч. бюджетну, на основі аналізу фінансових показників.

в) Фінансування освіти, охорони здоров’я, духовного і фізичного розвитку.

Проаналізувати організацію фінансування освіти та охорони здоров’я за державні кошти. Проаналізувати організацію фінансування духовного і фізичного розвитку за державні кошти. Основні нормативи, які використовуються для фінансового забезпечення цих галузей.

г) Фінансування соціального захисту та соціального забезпечення.

Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії, основні показники, які їх характеризують. Методики розрахунку пенсій, прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати, інших соціальних допомог. Організація соціального захисту та забезпечення в Україні. Нормативи і результативні показники видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення.

 

6. Департамент фінансів оборони, правоохоронних органів і державної безпеки

а) Організація фінансування оборони

Дослідити склад і структуру видатків на фінансування оборони за відомствами, функціями та програмами (бюджетними і державними).

б) Організація фінансування правоохоронних органів

Дослідити структуру видатків на фінансування правоохоронних органів за відомствами, функціями та програмами (бюджетними і державними).

в) Організація фінансування державної безпеки

Дослідити структуру видатків на фінансування державної безпеки за відомствами та програмами (бюджетними і державними). Таємні видатки та їх роль.

г) Методи та завдання фінансування оборони, правоохоронних органів та безпеки держави.

Виокремити, систематизувати та схарактеризувати методи та інструменти фінансового забезпечення військової політики держави. Виокремити, систематизувати та охарактеризувати методи та інструменти фінансового забезпечення роботи правоохоронних органів.

 

7. Департамент боргової та міжнародної фінансової політики

а) Управління державним боргом.

Актуальні заходи щодо політики з управління державним боргом. Підготовка розрахунків до проекту державного бюджету за операціями, пов’язаними з державним боргом та його обслуговуванням. Аналіз показників боргу та відсотків за поточний та планові періоди.

б) Показники боргового навантаження.

Боргові ризики та боргові прогнози України. Аналіз поточного співвідношення боргу, розрахувати показники фінансової безпеки, зробити висновки.

в) Аналіз показників державного боргу.

Провести аналіз показників державного боргу за останні роки та поточного за основними класифікаціями. Організація обліку та моніторингу боргу.

Аналіз показників державного бюджету в частині державних запозичень, надання державних гарантій, погашення та обслуговування державного боргу, інших операцій, пов’язаних з державним боргом.

 

 

Навчально-методичні рекомендації для проходження виробничої практики студентами напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»

МІСЦЕВИХ ФІНАНСОВИХ ОРГАНАХ УКРАЇНИ

 

Розділ 1. Загальна характеристика особливостей діяльності об’єкта практики.

 

1.1. Організація роботи управління (відділу)

Завдання та функції управління (відділу), його місце в структурі фінансового управління. Структура відділу. Розподіл повноважень між працівниками управління (відділу). Навантаження на одного працівника (на прикладі 3-х посад). Взаємозв’язок між управліннями (відділами), а також між працівниками управління (відділу).

1.2. Інформаційне та програмне забезпечення роботи   управління (відділу)

Нормативно-правові акти, якими керується у роботі управління (відділ). Внутрішні документи, що формуються в управлінні (відділі): зміст інформації, напрями використання. Інформація, що надходить до  управління (відділу) з інших управлінь (відділів) та з зовнішніх джерел. Організація роботи з документами. Схеми документообороту та обміну інформацією з іншими структурними підрозділами фінансового управління та іншими державними органами.

Розділ 2. Аналіз основних статистичних показників діяльності об’єкта практики.

Показники соціально-економічного розвитку території, кількість та структура бюджетних установ, що фінансуються з бюджету, контрольні показники, що надходять з Міністерства фінансів України, показники виконання загального та спеціального фондів бюджету за джерелами їх наповнення та напрямками видатків в динаміці.

Прогнозні показники загального обсягу доходів бюджету; податкові, неподаткові надходження, доходи від операцій з капіталом, трансферти. Показники доходів загального та спеціального фондів бюджету за джерелами їх наповнення та напрямками видатків в динаміці. Місцеві податки і збори.

Обсяг та структура видаткової частини бюджету. Планові та фактичні показники фінансування окремих груп видатків соціальної сфери. Обсяги фінансування соціального захисту населення. Показники видатків загального та спеціального фондів. Бюджет розвитку. Коригуючи коефіцієнти.

Аналіз динаміки показників надходжень та видатків житлово-комунального господарства, обсягів фінансування з бюджету. Показники кошторисного фінансування.

 

Розділ 3. Індивідуальне завдання

1. Складання, уточнення та моніторинг бюджету (для студентів, що проходять практику в бюджетному відділі Головних фінансових управлінь обласних, районних, міських, районних у містах державних адміністрацій України).

а) Процедура формування бюджету

Охарактеризувати організацію роботи по складанню, уточненню, моніторингу та аналізу виконання бюджету у відповідному періоді.  Процедура розгляду місцевою державною адміністрацією (виконавчим органом) та подання проекту бюджету до місцевої ради. Порядок розгляду і затвердження бюджету місцевою радою. Організація виконання доходної і видаткової частин місцевого бюджету за місцем проходження практики. Узагальнення показників соціально-економічного розвитку території в розрахунку на одного отримувача відповідних соціальних послуг та проведення порівняльного аналізу цих показників з показниками по окремих адміністративно-територіальних одиницях та по області в цілому.

б) Підготовка бюджетних запитів (зміст, порядок та форми документів)

Охарактеризувати роботу з підготовки бюджетних запитів головними розпорядниками бюджетних коштів, проведення їх аналізу відповідно до завдань та пріоритетів. Охарактеризувати контрольні показники до бюджету, що надходять з Міністерства фінансів України.

в) Складання розпису доходів та видатків бюджету

Особливості складання розпису доходів і видатків бюджету (а також процедура внесення змін до розпису у межах річних бюджетних призначень по кодах економічної та функціональної класифікації). Аналіз звітних показників, що характеризують соціально-економічний стан території, виконання бюджету по видатках; мережі і штатах установ соціально-культурної сфери; заробітній платі в бюджетних установах та інших соціальних виплатах; стану розрахунків за спожиті енергоносії бюджетними установами; дебіторській та кредиторській заборгованості.

г)  Реалізація контрольної функції

Порядок та основні моменти здійснення контролю стану, в межах покладених повноважень, за дотриманням підприємствами, установами і організаціями законодавства щодо планування ними бюджетних коштів, проведення моніторингу основних показників роботи підприємств комунальної власності.

 

2. Планування доходів бюджету та аналіз його виконання (для студентів, що проходять практику в бюджетному відділі Головних фінансових управлінь обласних, районних, міських, районних у містах державних адміністрацій України).

а) Організація роботи управління (відділу)

Завдання та функції управління (відділу), його місце в структурі фінансового управління. Структура відділу. Розподіл повноважень між працівниками управління (відділу). Навантаження на одного працівника (на прикладі 3-х посад). Взаємозв’язок між управліннями (відділами), а також між працівниками управління (відділу).

б) Інформаційне та програмне забезпечення роботи управління (відділу)

Нормативно-правові акти, якими керується у роботі управління (відділ). Внутрішні документи, що формуються в управлінні (відділі): зміст інформації, напрями використання. Інформація, що надходить до  управління (відділу) з інших управлінь (відділів) та з зовнішніх джерел. Організація роботи з документами. Схеми документообороту та обміну інформацією з іншими структурними підрозділами фінансового управління та іншими державними органами.

в) Прогнозування доходів бюджету

Організація та проведення роботи з прогнозування доходів бюджету. Методи формування доходів місцевого бюджету. Податкові і неподаткові надходження до місцевих бюджетів, доходи бюджету від операцій з капіталом, офіційні трансферти. Причини відхилень у виконанні дохідної частини як в цілому, так і в розрізі окремих джерел надходжень. Склад, структура і динаміка надходжень до обласного (районного, міського) бюджету, бюджету району у місті з районним поділом. Особливості підготовки бюджетних запитів головними розпорядниками бюджетних коштів. Розпис доходів бюджету. Контрольні показники до бюджету по доходах. Порядок внесення змін до бюджету.

г) Підготовка розпорядження по організації складання бюджету

Опрацювання отриманих в Головному фінансовому управлінні виконавчого органу міської ради (державної адміністрації) контрольних показників до бюджету території по доходах. Особливості розрахунків  змін до проекту бюджету, підготовка висновків щодо надання пільг в оподаткуванні в межах компетенції відділу.

д) Складання розпису доходів бюджету

особливості складання розпису доходів бюджету ( процедура внесення змін до розпису у межах річних бюджетних призначень по кодах економічної та функціональної класифікації). Економічна і контрольна робота фінансового органу щодо мобілізації надходжень до бюджету. Аналіз звітних показників, що характеризують соціально-економічний стан території, виконання бюджету по доходах; мережі і штатах установ соціально-культурної сфери; заробітній платі в бюджетних установах та інших соціальних виплатах; стану розрахунків за спожиті енергоносії бюджетними установами; дебіторській та кредиторській заборгованості.

е) Моніторинг виконання бюджету за доходами

Склад, структура і динаміка надходжень до обласного (районного, міського) бюджету, бюджету району у місті з районним поділом. Методи формування доходів місцевого бюджету. Податкові і неподаткові надходження до місцевих бюджетів, доходи бюджету від операцій з капіталом, офіційні трансферти. Причини відхилень у виконанні дохідної частини як в цілому, так і в розрізі окремих джерел надходжень. Джерела фінансування дефіциту бюджету за типом кредитора і боргового зобов'язання. Характеристика видів та форм місячної, квартальної і річної звітності фінансових органів про виконання місцевих бюджетів та її організація; склад звітних документів, порядок їх складання і подання; порядок затвердження звіту про виконання місцевого бюджету за доходами.

 

3. Фінансування видатків за бюджетними програмами (для студентів, що проходять практику у відділі бюджетних програм  та соціально-культурної сфери Головних фінансових управлінь обласних, районних, міських, районних у містах державних адміністрацій України).

а) Склад та структура видатків

Склад, структура і динаміка видатків обласного (районного, міського) бюджету, бюджету району у місті за функціональною, відомчою, програмною та економічною класифікаціями видатків. Охарактеризувати рівень використання бюджетних коштів на утримання установ та здійснення заходів, що передбачалися на рік. Економічна і аналітична робота фінансового органу щодо збільшення ефективного та раціонального використання бюджетних коштів.

б) Робота управління (відділу) щодо планування та нормування бюджетних видатків

Нормування бюджетних видатків, що застосовується фінансовим органом та головними розпорядниками бюджетних коштів, види норм витрат: матеріальні, бюджетні і фінансові; обов'язкові і факультативні; прості і комбіновані (укрупнені). Планування бюджетних видатків. Контроль фінансового органу за вірністю та обґрунтованістю складення кошторисів і їх виконанням.

в) Планування і фінансування видатків на соціальну сферу і соціальний захист населення

Склад і структура видатків місцевого бюджету на соціальний захист, в тому числі на заклади соціального забезпечення (будинки-інтернати для престарілих та інвалідів, притулки для неповнолітніх тощо). Оцінити практику планування і фінансування видатків на соціальний захист населення; види соціальної допомоги громадянам, порядок її призначення і виплати; надання адресних житлових субсидій громадянам. Контроль фінансового органу за правильним та раціональним використанням коштів на соціальний захист населення.

Видатки бюджету на освіту, їх склад і структура; система заробітної плати працівників закладів освіти і порядку планування їх фонду заробітної плати та проведення тарифікації. Видатки місцевого бюджету на охорону здоров'я, їх склад і структура; вплив медичного страхування на фінансове забезпечення бюджетних медичних установ. Видатки місцевого бюджету на культуру та мистецтво, їх склад і структура. Складання, затвердження і виконання кошторису доходів і видатків, порядок складання тарифікаційного списку та штатного розпису культурно-просвітницьких закладів. Планування і фінансування функціонування закладів фізичної культури та спорту.

г) Особливості використання коштів спеціального фонду

Система формування і використання власних та інших коштів спеціального фонду закладів соціальної сфери. Контроль фінансового органу за правильним та раціональним використанням коштів, що виділяються на соціальну сферу.

д) Фінансування бюджетних програм

Зміст бюджетної програми, специфіка підготовки та фінансування. Аналіз показників виконання бюджетних програм. Діючі бюджетні програми (освіта, охорона здоров’я, культура та мистецтво тощо). Процедура моніторингу виконання бюджетних програм. Звітність про стан виконання бюджетних програм

 е) Аналіз динаміки використання бюджетних коштів на фінансування соціальної сфери

Аналіз динаміки видатків місцевого бюджету на соціальний захист, в тому числі на заклади соціального забезпечення (будинки-інтернати для престарілих та інвалідів, притулки для неповнолітніх тощо). Аналітичні показники  видатків місцевого бюджету на утримання закладів соціальної сфери, на освіту, на культуру та мистецтво.

 

4. Фінансування житлово-комунального господарства (для студентів, що проходять практику в  Управлінні житлово-комунального господарства обласних, районних, міських, районних у містах державних адміністрацій України).

а) Державна політика розвитку житлово-комунального господарства.

Вивчити засади комплексного розвитку житлово-комунального господарства у сфері водо- і теплопостачання, водовідведення, експлуатації та ремонту житла, санітарного очищення, дорожнього і зеленого господарства та благоустрою території району, надання комунальних послуг та виконання робіт за замовленням населення, соціально-побутових і виробничих споживачів незалежно від форм власності. Порядок розроблення проектів програм економічного і соціального розвитку району, цільових програм, спрямованих на підвищення рівня забезпечення житлово-комунальними послугами та поліпшення їх якості, в тому числі з постачання якісною питною водою, охорони навколишнього природного середовища, енергозбереження.

б) Комплексні заходи у сфері житлово-комунального господарства.

Фінансування програм, робіт, заходів та послуг, які затверджені в установленому порядку і виконуються за рахунок бюджетних та позабюджетних коштів комунальними підприємствами району та контроль за використанням цих коштів; розроблення системи заходів для забезпечення сталої роботи житлово-комунального господарства району в умовах стихійного лиха, аварій, катастроф і подолання їх наслідків.

в) Діяльність у сфері забезпечення житлового фонду.

Відобразити пропозиції щодо проведення житлової реформи. Діяльність  щодо проведення приватизації житла. Процедура передачі підприємствами житла та комунальних об’єктів, що перебувають у повному господарському віданні державних підприємств, у комунальну власність. Охарактеризувати роботу комісій по обстеженню стану житлових будинків (квартир) та інших об’єктів житлово-комунального господарства з метою встановлення його відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання житлових будинків і житлових приміщень непридатними для проживання. Етапи проведення капітального ремонту будинків комунального житлового фонду та будинків житлово-будівельних кооперативів й товариств співвласників багатоквартирних будинків, надання допомоги громадянам у проведенні ремонту житлових приміщень.

г) Контрольна функція управління.

Контроль за організацією та якістю обслуговування населення у сфері житлово-комунального господарства; контроль за станом експлуатації та утримання житлового фонду і об’єктів комунального господарства незалежно від форм власності; забезпечення координації робіт між комунальними службами підпорядкованими адміністрації та службами іншого підпорядкування.

 

 

 

Додаток 1

Рекомендована форма договору з базою виробничої практики

 

Договір № ____

на проведення навчально-виробничої практики студентів економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка

 

 

м. Київ                                                      « _____» ____________ 20_____ р.

 

Ми, що нижче підписалися, тут і надалі Сторони, економічний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка з одного боку, (надалі Факультет), в особі декана проф. Базилевича Віктора Дмитровича, що діє на підставі статуту і, ____________________________________________

____________________________________________________________________

(повна назва установи, організації)

з другого боку, (надалі - База практики), в особі ___________________________

                                                                                                             

____________________________________________________________________,

(посада, прізвище, ім’я, по батькові)

що діє на підставі _____________________________________________________

(статуту, розпорядження, доручення)

уклали між собою цей Договір та домовилися про таке:

 

1. База практики зобов’язується:

1.1. Прийняти на безоплатній основі на період з 1 липня 200__ р. по 14 липня 200__ р. для проходження виробничої практики студентів 3 курсу ОКР «Бакалавр» напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка згідно зі списком який визначено у додатку 1 до цього договору.

1.2. Призначити наказом кваліфікованих спеціалістів для безпосереднього керівництва практикою.

1.3. Створити необхідні умови для виконання студентами програм практики, не допускати використання їх на посадах та роботах, що не відповідають програмі практики та майбутній спеціалізації.

1.4. Забезпечити студентам умови безпечної роботи на кож­ному робочому місці. Проводити обов’язкові інструктажі з охорони праці: ввідний та на робочому місці. У разі потреби навчити студентів-практикантів безпечних методів праці.

1.5. Надати студентам-практикантам і керівникам прак­тики від навчального закладу можливість користуватись ла­бораторіями, кабінетами, майстернями, бібліотеками, техні­кою та іншою документацією, необхідною для виконання про­грами практики.

1.6. Забезпечити облік виходів на роботу студентів-прак­тикантів. Про всі порушення трудової дисципліни, внутріш­нього розпорядку та про інші порушення повідомляти на­вчальний заклад.

1.7. Після закінчення практики дати характеристику на кожного студента-практиканта, в якій відобразити якості підготовленого ним звіту.

 

2. Факультет зобов’язується:

2.1. До початку практики надати Базі практи­ки для погодження програму та список студентів Факультету, яких направляють на практику.

2.2. Призначити наказом керівниками практики кваліфікованих викладачів.

2.3. Забезпечити додержання студентами трудової дисцип­ліни і правил внутрішнього трудового розпорядку. Брати участь у розслідуванні комісією бази практики нещасних ви­падків, що сталися з студентами.

 

3. Відповідальність сторін за невиконання умов договору

3.1. Сторони несуть відповідальність за дотримання всіх умов, визначених цим Договором та додатків до нього відповідно до законодавства про працю України.

3.2. Всі суперечки, що виникають між сторонами у звязку з виконанням цього Договору, вирішуватимуться в установленому законодавством порядку.

3.3. Цей Договір набуває сили з дати його підписання сторонами і діє до повного виконання сторонами взятих на себе зобов’язань.

3.4. Договір складений у двох автентичних примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу, по одному для кожної із сторін.

3.5. Юридичні адреси та реквізити сторін:

Факультет:

03022, м. Київ, вул. Васильківська, 90-а.

тел. (044) 259–04–00.

База практики:

__________________________________

__________________________________

__________________________________

 

 

 

Факультет:

Декан, професор

Базилевич Віктор Дмитрович

 

_________________

 

«____»________201__ р.

База практики:

_________________________                                                        

_________________________

 

________________ 

 

«____»________201__ р.

 

 

 

Додаток 1

до Договору № _______ від “_____” __________ 201__ р.

 

Список студентів, які направляються на практику

ПІБ студента

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Факультет:

Декан, професор

Базилевич Віктор Дмитрович

 

_________________

 

«____»________201__ р.

База практики:

_________________________                                                        

_________________________

 

________________ 

 

«____»________201__ р.

 

 

Додаток 2

Форма заяви студента на проходження виробничої практики

 

Завідувачу кафедри ___________________________

____________________________________________

____________________________________________

економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка

д.е.н., проф. _________________________________

____________________________________________

студент а/ки ____ курсу _______________________

форми навчання ______________________________

ОКР «Бакалавр»

напряму підготовки ___________________________

____________________________________________

 

 

Заява

 

Прошу направити мене для проходження виробничої практики ____________________________________________________________________

                                                               (на / у, організаційно-правова форма та повна назва об’єкту практики)

____________________________________________________________________, що розташован__ за такою адресою _____________________________________

                                                                                                              (індекс, район, місто, вулиця, № буд. та ін.)

____________________________________________________________________

Зобов’язуюсь до “____” _______________ 201___ р. підготувати всі необхідні документи для проходження практики з метою їх подальшого оформлення на факультеті.

Для влаштування на практику лист-направлення на фірмовому бланку Київського національного університету імені Тараса Шевченка _____________.

(не потрібен / потрібен)

З вимогами щодо проходження практики, оформлення та захисту звіту ознайомлен___ та погоджуюсь. Інструктаж з техніки безпеки та охорони праці пройш___.

_____________________                                                    _____________________

(підпис)                                                              (дата)

 

Додаток 3

Лист-направлення  на базу виробничої практики

 

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

ЕКОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

 

 

від «____» __________ 2015 року

                                                     №_________

 

 

Генеральному директору

ТОВ «Райдуга»

Іванову П.В.

 

Шановний Петре Васильовичу!

 

Звертаємося з проханням прийняти на безоплатній основі для проходження виробничої практики у Вашій організації (установі) на термін з __  по ___  201__р. студента(ку) ______ курсу ОКР «Бакалавр» напряму підготовки 6.030508 «Фінанси та кредит» ______________ форми навчання економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка __________________________________________________.

прізвище, ім’я, по-батькові

Просимо посприяти за час проходження виробничої практики у зборі та обробці фактичного матеріалу для виконання програми та індивідуального завдання практики.

         Керівником практики від кафедри призначено _____________________

_____________________________________ (тел. ).

(посада, прізвище, ім’я, по-батькові)

 

 

 

З Повагою,

декан економічного факультету,

професор                                                                                        В.Д. Базилевич

 

 

 

 

Додаток 4

Тематичний план і розподіл часу на вивчення окремих питань виробничої практики

 

№ п/п

Назва робіт

Терміни виконання /кількість днів/

Прим. про викон.

1

2

 

 

  1.  

Прибуття на місце проходження практики; оформлення і одер­жання перепусток. Інструктаж з техніки безпеки й охорони праці

 

1

 

  1.  

Ознайомлення з підприємством (організацією, установою) та погодження з керівником практики від підприємства календарного плану практики.

1

 

  1.  

Аналіз організаційно-правових характеристик підприємства

 

  1.  

Маркетингова діяльність підприємства

1

 

  1.  

Фінансово-економічні показники діяльності підприємства

4

 

  1.  

Організація виробництва й управління підприємством

3

 

  1.  

Трудові ресурси та управління персоналом на підприємстві

2

 

  1.  

Прогнозні показники діяльності підприємства

2

 

  1.  

Виконання індивідуального завдання.

5

 

  1.  

Оформлення результатів практики

1

 

Разом

20

 

 

 

 

Додаток 5


(на бланку установи – бази практики)

 

Характеристика студента-практиканта з об’єкту практики

 

Студент ___ курсу _________ форми навчання ________________________ ОКР «Бакалавр»  напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит» проходив навчально-виробничу практику в _____________________________ _____________________________________________________________________
(повна назва об’єкту практики)

з ________________________ по _________________________________

За період проходження практики студентом були виконані ______________
_____________________________________________________________________

(назвати види робіт, у яких брав участь практикант, ступінь проявлених ним умінь і навиків, відношення його до роботи)

_____________________________________________________________________
(виконання громадських доручень, контакт з колективом

_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

Протягом виконання програми практики _____________________________

_____________________________________________________________________

(зауваження щодо виконання програми практики і організаторських
здібностей практиканта, готовність до самостійної роботи (за спеціальністю чи фахом)

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

За час проходження практики ______________________________________

_____________________________________________________________________

(наявність порушень трудової дисципліни, правил внутрішнього розпорядку, вимог техніки безпеки та охорони праці)

_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

За результатами роботи під час проходження практики, виконання програми практики, індивідуального завдання, які відображені у звіті з практики студент ___________________ заслуговує оцінки _____________________.


 

М.П.                                    Дата "_____"_____________200_р.

________________________ ПІП керівника практики від підприємства

         (підпис)

 

Додаток 6

Зразок титульної сторінки звіту

 

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Економічний факультет

Кафедра ______________________________________________

 

 

Звіт

про проходження виробничої практики
студента _____________________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові)
ОКР «Бакалавр»

напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»
курсу ________________________ групи __________________________
Місце проходження практики ___________________________________
_____________________________________________________________
(назва підприємства та його адреса)
_____________________________________________________________

_____________________________________________________________

Термін практики з_____________ по______________ 201__р.
 

 

Керівник практики
від підприємства
__________________________________________

(прізвище, ім'я, по батькові)
 

Керівник практики
від кафедри

__________________________________________
(прізвище, ім'я, по батькові)

 

Київ 201__

Додаток 7

Критерії оцінювання результатів практики

Оцінка проходження виробничої практики складається із суми балів, які виставляються комісією на основі розгляду змісту звіту про практику та за підсумком усного захисту перед комісією основних положень, які входять до програми практики. Для ко­ректного порівняння оцінок різного типу застосовуються зважувальні коефіцієнти.

Підсумкова оцінка знань, умінь та навичок студента, набутих на виробничій практиці, встановлюється за 100-бальною шкалою із подальшим переведенням її у чотирибальну шкалу оцінок.

Переведення балів підсумкової оцінки у традиційну чотири­бальну оцінку здійснюється за шкалою:

«незадовільно»  - до 59 балів включно;

«задовільно»     - від 60 до 74 балів;

«добре»              - від 75 до 89 балів;

«відмінно»          - від 90 до 100 балів.

Складовою загальної суми балів захисту звіту про виробничу практику є:

1) сума балів за зміст звіту про практику окремо за кожним структурним розділом програми практики;

2) бали безпосередньо за захист звіту про практику (із засто­суванням коефіцієнту х2).

Шкала балів, які враховуються при виставленні підсумкової оцінки за виробничу практику, наведена нижче.

 

№ з/п

Зміст завдання

Кількість балів

Коефіцієнт поправки

Максимальна кількість балів

  1.  

Аналіз організаційно-правових характеристик підприємства

0-5-10

1

10

  1.  

Маркетингова діяльність підприємства

0-5-10

1

10

  1.  

Фінансово-економічні показники діяльності підприємства

0-5-10

1

10

  1.  

Організація виробництва й управління підприємством

0-5-10

1

10

  1.  

Трудові ресурси та управління персоналом на підприємстві

0-5-10

1

10

  1.  

Прогнозні показники діяльності підприємства

0-5-10

1

10

  1.  

Виконання індивідуального завдання.

0-5-10

1

10

  1.  

Оформлення результатів

0-5-10

1

10

  1.  

Захист звіту про практику

0-5-10

2

20

Загальна максимальна сума балів

100

Під час захисту звіту про практику комісія уважно розглядає зміст звіту про практику, виставляє бали за зміст кожного розділу, після чого задає студентові усні запитання, які дозволяють оцінити розу­міння студентом викладених у змісті звіту про практику поло­жень. Виставлена загальна сума балів переводиться у традиційну оцінку і заноситься у відповідні документи як підсумкова оцінка з проходження практики.

Критерії оцінки розділів звіту про практику (за кожний розділ)

І. Найвища якість розділу звіту (оцінюється в 10 балів) пови­нна відповідати таким вимогам:

1) повне та вичерпне викладення змісту роботи, яка проводи­лася студентом під час опрацювання відповідного розділу;

2) повний склад додатків, які вимагаються відповідним розді­лом практики (копії документів, аналітичні та статистичні мате­ріали тощо); допускається представлення не менше 75% додатків, передбачених програмою, з причин, які не залежать від студента;

3) актуальність і достовірність поданої у звіті інформації.

II. Посередня якість розділу звіту (оцінюється в 5 балів) ви­значається у випадку, якщо наявний хоча б один із зазначених нижче пунктів:

1) неповне викладення змісту роботи або неповна відповід­ність змісту роботи вимогам програми практики (50-75% охоп­лення зазначених у програмі проходження практики за відповід­ною дисципліною питань);

2) неповний склад додатків, які вимагаються відповідним роз­ділом практики (50-75% необхідних додатків);

3) неактуальність поданої у звіті інформації (подання інформації за період, що передує терміну проходження студентом практики).

III. Незадовільна якість розділу звіту (оцінюється в 0 балів) визначається у випадку, якщо наявний хоча б один із зазначених нижче пунктів:

1) одночасно присутні два чи більше критеріїв, що відповіда­ють оцінці в 5 балів;

2) неповне викладення змісту роботи або неповна відповід­ність змісту роботи вимогам програми практики (менше 50% охоплення зазначених у програмі проходження практики за від­повідною дисципліною питань);

3) неповного складу додатків, які вимагаються відповідним розділом практики (менше 50% необхідних додатків);

4) недостовірності поданої у звіті інформації.

Критерії оцінки захисту звіту про практику

І. Найвища якість захисту звіту про практику, яка оцінюється в 10 балів, повинна відповідати таким вимогам:

1) вільне володіння змістом роботи, яка проводилася на практиці;

2) повне знання відповідного законодавчого та інструктивного матеріалу;

3) уміння студента відповідати на проблемні питання, пов'я­зані із змістом роботи на ділянках, передбачених програмою практики.

II. Захист звіту про практику оцінюється в 5 балів, якщо:

1) відносно захисту на найвищий бал немає відповідності хо­ча б одному з пунктів, зазначених вище, або якщо:

2) при розкритті змісту питання в цілому правильно за зазначеними вимогами зроблені значні помилки під час визначення терміну прийняття чи назви змісту в цілому правильно зазначеного інструктивного матеріалу;

ІІІ. Відповідь на питання оцінюється в 0 балів, якщо:

1) відносно відповіді на найвищий бал не зроблено розкриття двох чи більше пунктів, зазначених у вимогах до нього;

2) одночасно наявні обидва типи недоліків, які окремо характеризують критерій оцінки в 10 балів;

3) характер відповідей дає підставу стверджувати, що особи яка захищає звіт про практику, неправильно зрозуміла зміст практики і тому не відповідає на питання по суті, припустилася грубих помилок у змісті відповіді.

Під час оцінки звіту про практику в цілому додатково враховуються і впливають на загальну суму балів допущені недоліки та помилки, якими вважаються:

- неохайне оформлення роботи (вживання не загальноприйнятих скорочень, рукописний варіант звіту, незрозумілий почерк, використання олівців замість чітких чорнил) (мінус 10 балів);

- помилки в оформленні звіту про практику порівняно з діючими вимогами (мінус 5 балів);

- помилкові статистичні та аналітичні дані, якщо розмір помилки незначний і в цілому не впливає на висновки, які зроблено у звіті (мінус 5 балів).

Під час оцінки звіту про практику в цілому додатково враховується і впливає на загальну суму балів трудова дисципліна студента під час проходження практики. При порушенні графіка і змісту проходження практики (зафіксованому у відповідному журналі) викладач може знизити оцінку:

- за одноразову відсутність без поважних причин на базі практики у встановлений робочий час (мінус 5 балів за кожні факт порушення);

- за несвоєчасність представлення на кафедру інформації про початок практики (мінус 10 балів);

- за несвоєчасність представлення на кафедру звіту про практику (мінус 5 балів).

Мінімальна оцінка з урахуванням усіх можливих недоліків 0 балів.

Студент, котрий не виконав програму практики і отримав незадовільний відгук на базі практики або незадовільну оцінку при захисті звіту про практику, направляється на практику повторно або відраховується з університету.

 

[1] Відображається частина забезпечень виплат персоналу (р. 400) та інших забезпечень (р. 410), термін погашення яких більше одного року чи 12 місяців з дати складання балансу. Сума визначається відповідно до Розділу VII Приміток до річної фінансової звітності або даних аналітичного обліку підприємства

[2] Відображається частина забезпечень виплат персоналу (р. 400) та інших забезпечень (р. 410), термін погашення яких менше одного року чи 12 місяців з дати складання балансу. Сума визначається відповідно до Розділу VII Приміток до річної фінансової звітності або даних аналітичного обліку підприємства